Kahire Yunus Emre Enstitüsü’nde izdiham

Sene 2008. Mısır’da iki kıymetli Türkolog’la tanıştık. Asuman Akay Ahmed ve Şevki Ahmed. Karı koca. Vaktiyle Mehmed Akif’in Türkçe dersleri verdiği Kahire Üniversitesi’nde hocaydı ikisi de. Halâ oradalar mı, bilmiyorum. Allah selamet versin.

Asuman hanım aslen Sivaslıymış. İstanbul’da büyümüş. Boğaziçi Üniversitesi’nde hocalık yapmış. 1980’li yılların sonlarında Mısırlı Şevki Bey’le tanışmış. Onunla evlenip Kahire’ye yerleşmiş.

Nil Nehri üzerinde bir teknede sohbet etmiştik Asuman Hanım ve Şevki Bey’le. Asuman Hanım, Türkiye ve Türkçenin Mısır’da yükselen değer haline geldiğini anlatmıştı. Demişti ki: “Türkiye’nin Ortadoğu siyasetinde etkinlik kazanması ve bilhassa Türk şirketlerinin Mısır’da yatırım üstüne yatırım yapması, burada bir ilgi patlamasına yol açtı. Herkes bize Türkiye ile ilgili sorular soruyor. Siyasetten müziğe, futboldan sinemaya kadar Türkiye’nin her şeyini merak ediyorlar. Türkoloji bölümündeki öğrenci sayısı bu yıl ikiye katlandı. Gençler ileride Türk şirketlerinde iş bulabilmek için yana yakıla Türkçe öğreniyorlar. Türkçe öğrenirken Türkiye’yi de öğreniyorlar. İmkânını, fırsatını bulan Türkiye’yi ziyaret ediyor. İstanbul’u görmek büyük bir ayrıcalık sayılıyor.”

Türkiye ve Türkçeye ilgide Türk televizyon dizilerinin de büyük etkisi vardı tabii.

***

Aradan 10 sene geçti.

Mısır’da devrim oldu, Kahire ile Ankara arasındaki iyi ilişkiler gelişti, sonra karşı devrim oldu, o ilişkiler bozuldu.

Anadolu Ajansı’nın aşağıdaki haberinden anlıyoruz ki, Mısırlıların Türkçeye ve dolayısıyla Türkiye’ye muhabbeti bundan etkilenmemiş.

Okuyalım:

“Mısır’daki Kahire Yunus Emre Enstitüsü’nde verilen Türkçe kursuna kayıt yaptırmak isteyen Mısırlılar, bina önünde izdihama neden oldu. Türkçe öğrenmek isteyen Mısırlılar, sabahın erken saatlerinden itibaren Kahire Yunus Emre Enstitüsü binasına gelerek uzun kuyruklar oluşturdu. AA muhabirine konuşan Kahire Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Emin Boyraz, Mısır halkının Türkçeye olan ilgisinden son derece memnun olduklarını ifade etti. Boyroz, yoğun talep karşısında ihtiyacı karşılayabilmek için Mısır’daki üniversitelerde de kurslar açtıklarını söyledi.”

***

Son kayıt döneminde kontenjan dışında kalan öğrencilerin “Uzaktan Türkçe Öğretim Portalı” ve diğer çevrimiçi kaynaklardan da yararlanabileceklerini, ayrıca “Türkçenin Sesi Radyosu” ve “e-kütüphane”nin de kursiyerlerin hizmetinde olduğunu hatırlatan Kahire Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Boyraz, şunları kaydetmiş:

“Bu yıl öğrenci kapasitemizi bir önceki yıla göre yüzde 50 arttırdık. Sabah saat 2’den itibaren gelerek kayıt için sıraya giren kursiyerlerle birlikte Enstitü bünyesinde Türkçe öğrenen Mısırlıların sayısı 600’e yaklaştı. Mısırlı dostlarımızın ilgisi devam ettikçe, onların taleplerini karşılamak adına kapasitemizi daha da artırmayı planlıyoruz. Bu yıl ilk defa Enstitü binasının sınırlarını aşarak, anlaşma yaptığımız üniversitelerde Türkçe kursları açıyoruz. Bununla birlikte önümüzdeki dönemde Mısır’daki işbirliklerimizi artırmayı ve yeni kurumlar ile ortak çalışmalarda bulunmayı hedefliyoruz. Daha çok Mısırlı gence ulaşmak adına üniversitelerle olan işbirliğimize özel önem veriyoruz.”

***

Anadolu Ajansı’nın haberinde başka müjdeler de var:

Kahire Yunus Emre Enstitüsü, nasipse 2018 yılı içerisinde Türkiye ve Mısır’dan Türkologların katılacağı bir sempozyum, ayrıca Türkçe atölyeleri, kariyer günleri ve Türkiye’de staj programları düzenleyecek.

Aydoğan Kalabalık imzalı bu güzel haberin son cümlesi şöyle:

“Türkiye ile Mısır arasında yaşanan siyasi gerginliğe rağmen Mısırlıların Türkçeye olan yoğun ilgisi dikkati çekiyor.”

Dikkat çekiyor ve şükür gerektiriyor.

Yaşasın halkların kardeşliği!

Hükümetler arasındaki siyasi gerginliği sona erdirmek için gereken şartlar da bir an evvel oluşur / oluşturulur inşaallah.

YORUMLAR (21)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
21 Yorum