Back To Top
Kudüs meselesi

Kudüs meselesi

- A +

ABD Kongresi, 1995 yılında (Bill Clinton’ın başkanlığı zamanında), Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması için bir kanun çıkardı.

Bu kanunun tatbiki o zamandan beri her altı ayda bir yayımlanan Başkanlık kararnameleriyle erteleniyor(du).

Yine altı ay doldu ve bu sefer ABD Başkanı Trump’ın öyle bir kararname yayımlamayıp Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıyacağı ve büyükelçiliğin Kudüs’e taşınması sürecini başlatacağı söyleniyor.

(Bu satırlar yazılırken beklenen açıklama henüz yapılmamıştı.)

***

Hakkında konuştuğumuz şeyin arka planına bakalım: 

1947: Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, “Filistin’i Bölme Planı”nı kabul etti. Bu plana göre Filistin topraklarında bir Yahudi ve bir Arap devleti kurulacak, Kudüs ise bu iki devletten ayrı bir “uluslararası şehir” olacaktı. (Zamanla, Kudüs’ün batısının İsrail’e, doğusunun Filistin’e ait olduğu anlayışı benimsendi.)

1948: Kudüs’te Siyonist ordusuyla Ürdün ordusu arasındaki çatışmalar devam ederken kuruluşu ilan edilen “İsrail Devleti”nin ilk hükümet merkezi Tel Aviv oldu.

1949: Kudüs’te savaş bitti. Şehrin
batısında İsrail’in, doğusunda Ürdün’ün hakimiyeti kesinleşti. Siyonist hükümet, Tel Aviv’den Batı Kudüs’e taşındı. İsrail Başbakanı Ben Gurion, Kudüs’ü “İsrail’in ebedî başkenti” ilan etti. BM bunu kabul etmediği için yabancı devletler elçiliklerini genelde Tel Aviv’de açtı. Batı Kudüs’te elçilik açmayı tercih eden devletler de oldu.

1967: İsrail, Mescid-i Aksa’nın bulunduğu Doğu Kudüs’ün de dahil olduğu -Ürdün hakimiyetindeki- Batı Şeria topraklarını, ayrıca Mısır’ın Sina bölgesini, Mısır’ın kontrolündeki Gazze Şeridi’ni ve Suriye’ye ait olan Culan (Golan) Tepeleri’ni işgal etti. BM, İsrail’i bu topraklardan geri çekilmeye çağırdı. İsrail, BM’nin çağrısına uymadı.

1980: İsrail, Doğu Kudüs’ü ilhak edip “bütün ve birleşik Kudüs”ü ebedî başkent ilan etti. Bu kararı yok hükmünde sayan BM Güvenlik Konseyi, “Kudüs’te diplomatik temsilcilik açmış olan devletlere bu temsilcilikleri Kutsal Şehir’den taşımaları” çağrısında bulundu. Büyükelçiliği Kudüs’te olan az sayıdaki devlet -bir tanesi Hollanda- bu çağrıya uydu.

2006: Kosta Rika ve El Salvador’un da büyükelçiliklerini Tel Aviv’e taşımasıyla Kudüs’te büyükelçilik kalmadı.

***

Hülasa, uluslararası hukuk ve teamüller, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımaya ve Kudüs’te büyükelçilik açmaya el vermiyor.

ABD böyle bir karar alırsa
‘marjinal’ kalacak.

Üstelik, zaten ziyadesiyle kaotik bir durumda olan Orta Doğu’da yangının üstüne körükle gidecek.

Nitekim Türkiye, Ürdün, Suudi Arabistan, Fas, Tunus, Almanya, Fransa vs, vs, vs, ABD yönetimini uyarıyor, ‘Sakın ha!’ diyor.

Keza Arap Birliği, Avrupa Birliği.

İslam İşbirliği Teşkilatı da tetikte; olağanüstü toplantıya hazırlanıyor…

Herhalde Birleşmiş Milletler de ‘Olmaz öyle şey’ diyecektir.

İyi güzel de, ABD’ye yaptırım uygulanmayacaksa -ki yaptırımın y’sinden bahseden yok- neye yarar?

İsrail Doğu Kudüs’ü işgal edeli 50 sene, “bütün ve birleşik Kudüs”ü başkent ilan edeli 37 sene oluyor; BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarına rağmen bunca zamandır İsrail’e yaptırım uygulamayan “uluslararası toplum”un şimdi Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak resmen tanıyor ve Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyor diye ABD’ye yaptırım uygulaması söz konusu bile olamaz zaten.

Tamam, bazı uluslararası komplikasyonlar görülebilir, ama Trump’ın böyle şeyleri umursamadığı malum.

Öyleyse, seçim kampanyasında vaat ettiği o adımı atmaktan niye geri dursun ki Trump?

Bugün ABD hükümet sistemindeki bazı dengelerden ötürü geri dursa bile, yarın bunların da içine tükürüp dediğini yapması şiddetle muhtemel.

(Tekrar: Bu satırlar yazılırken ilgili açıklama henüz yapılmamıştı.)

***

Geldik “Dünya 5’ten büyüktür”ün faydalarına.

Birleşmiş Milletler düzeninde bir devrime ihtiyaç var; o devrimin mümkün olmaması halinde -aslında her halükârda- İslam ülkelerinin ve dahî uluslararası sistem mağduru bütün ülkelerin ittifakına ihtiyaç var; iç tartışmalarımız ne kadar hararetli olursa olsun, İslam dünyasının ve genel olarak dünyanın mevcut ahvali ne kadar ‘ümit kırıcı’ görünürse de görünsün, bunu asla unutmamalı ve bunun gereğini elimizden geldiğince yapmalıyız.

Yeri gelmişken: “Dünya 5’ten büyüktür” konsepti çerçevesinde, yabancı ülkelerin -diyelim ki Güney Afrika yahut Brezilya’nın- muadil kuruluşlarıyla zihin jimnastiği yapan, Birleşmiş Milletler düzeninin nasıl demokratikleştirilebileceğine dair projeler geliştiren stratejik araştırma kuruluşlarımız var mı?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 08 Aralık 2017 01:17
siz gidin kloa fabrikası açın küdüs sizin neyinize. ordan size oy da çıkmaz artık. yalandan umrunuzdaymış gibi yapmayın boşuna
!! 08 Aralık 2017 16:31
1
Allah bu Akp zulmüne tokatını vuracak....
KARAR OKURU 08 Aralık 2017 00:04
Yazarın takipçileri yazardan daha ferasetli ,daha kaliteli yazılar yazmış ve yorumlar yapmış
z 07 Aralık 2017 20:01
Hakan sende mahkemede yargılanacaksın....
Tarafını seç 07 Aralık 2017 20:00
Akp iktidarı devrilecek....Devrilirkende etrafındaki hıyanet çevreside buna medyada dahil yargılanacak..Karar ateşle oynuyor...
KARAR OKURU 07 Aralık 2017 19:26
Fetocu hainler ve yavru mankurtlar la mücadele de hız kesmeden devam etmesi gerekir, şu yorumlara bak ya heryerdeler.
recai 07 Aralık 2017 19:06
stratejik derinlikten kudüsün başkentliği çıktı barzaniyi ve büyük kürdistanı destekleyenlerin kudüs güzellemelerinimünafıklığa yormaktan başka sallt saflıkla yorumlamakta saflıktır bence...
KARAR OKURU 07 Aralık 2017 18:34
akpnin 2016 yılında mavi marmara baskını ile ilgili israil ile yaptığı anlaşmada "Bu anlaşma Ankara ve Kudüste 28 Haziran 2016 tarihinde herbiri eşit derecede geçerli Türkçe, İbranice ve İngilizce dillerinde ikişer nüsha olarak akdedilmiştir." ibaresi var. Önce albayraka sorum: Bunun anlamı nedir? sonra diğer karar yazarlarına sorum: Bunun anlamı nedir? ve sonuncu olarak: trollere sorum: dönmeye devam mı, yoksa başka bir yorumunuz olacak mı?
KARAR OKURU 07 Aralık 2017 16:17
Şöyle olmuş böyle olmuş, şu bunu yaptı, bu şunu yaptı, herkes kötü bi biz iyiyiz, hiç kimse bizi sevmiyor herkes bize karşı dolap çeviriyor derken hergün biraz daha vakit kaybediyoruz. Büyük küçük demeden gecemizi gündüzüme katıp sadece ilim ilim ilim öğrenmek için çalışmalıyız. Gerekirse kızılcık şerbeti içip kan tükürmeli yine de yolumuzdan dönmemeliyiz. Müslümanlar olarak özümüze dönüp ikinci bir aydınlanma çağı başlatmak zorundayız. Yoksa sürekli ezilen ve zulüm görenler olmaya devam ederiz. Televizyon başında çok az vakit geçirmeli, interneti bilgi öğrenmek için kullanmalı, boş vakitlerimizde kitap okumalı ve çocuklarımıza okutmalı, yeni bir dil öğrenmeye çalışmalı, bildiklerimize başkaları ile paylaşmalı, doğru dürüst, kul hakkı yemeyen biri olarak önce ailemize sonra çevremize örnek olmalıyız. Kısacası bir salisemizi bile boş geçirmemeliyiz.
Abdullah 07 Aralık 2017 13:23
var var :)
d 07 Aralık 2017 12:54
KARAR OKURU:Adalet,liyakat,kuran,sünnet hangi ülkenin kanunlarında uygulanıyor
lokman 07 Aralık 2017 12:53
Filistin e vize uygularken İsrail e uygulamıyorsak söylenenlerin hepsi hikaye
KARAR OKURU 07 Aralık 2017 14:52
2
Sen İsrail’e vize uygularsan israilin dünya başına yıkılır artık adamların ekonomisi tamamen felç olur hala akıllanmadınız değilmi artık bu ucuz popülizme prim vermeyin biz Filistinin haklarını kendi haklarımızı popülizm yaparak değil çalışıp güçlü olarak koruyabiliriz şunu kafanıza yerleştirin üretmeden olmaz üreten katma değer yaratan birey olmak zorundayız ekonomimiz Avrupa dan gelecek paraya muhtaç olmayacak yani cari açık vermeyeceğiz üretimimizde sadece ucuz tekstil ürünleri olmayacak teknoloji üreten bilgi üreten geleceğe yatırım yapan öyle geleceğide üç beş ay olarak görmeyen on yıllık yirmi yıllık planlar yapabilen ülke olacak o zaman islam dünyasını içine düştüğü bu zillet den kurtarabiliriz yada boş verin bunları israile vize koyup d8 i kuralım camii çıkışlarında israil ve Amerikan bayrakları yakalım elimizdeki i phone telefonlarımızdan yorumları patlatalım sonra nerde kaldı bu avrupalı turist ülkeye biraz döviz getirsede dolar fiyatlarını dizginlesede biz de biraz daha lüks arabalara binebilsek diye bakalım
KARAR OKURU 07 Aralık 2017 18:36
0
karar okuru. üretmek konusnda haklı olsan da yukardaki yorum da haklı. akpnin çelişkisini açıkca ortaya koyan bir yorum. niye eleştirdiğini anlayamadım doğrusu
d 07 Aralık 2017 12:52
Müslüman devletler kendi ülkelerinde kuranı,sünneti unutup,islamı siyasete,oyu popülizme alet ederlerse sonuç sadece kuru gürültü oluruz.Mekke de adam israil için fetva çıkarttırıyor.Hz ömer kalksa kafasını keser bu münafıkların.Bence bizde cehalet kılıf değiştirdi:okuma yok,çalışma yok,ileri teknoloji yok,israil mallarına hayranlık en dindarlarımızda,birlik bilinçli parçalanıyor .Kısacası adımız müslüman söz ve davranışımız....Kendi elimizle islam ülkelerini parçalayıp bunlara teslim ediyoruz.
Ali Guruoğlu 07 Aralık 2017 12:01
Yarılma noktalarını işaretleyelim. Meşruiyetini Tevrat'a alan İsrail devletine karşı meşruiyetini ümmetleşmeye dayandıran politik İslamcılık varolduğu sürece bu işin sonu gelmez. Başbakanını, cumhurbaşkanını hesaba çekebilen demokratik ama laik olmayan İsrail'in karşısına ne demokratik, ne de laik bir monarşi , otokrasi sürüsüyle mi karşı çıkacaksınız. Bu kafayla daha çok İsrail ya da Amerika kuklasını Cuma namazı çıkışında Beyazıt meydanında yakarsınız. Ama o kadar!
Mehmet Yılmaz 07 Aralık 2017 10:31
Kudüs Kırmızı Çizgimizdir diyen siyasal islamcı riyakarlığı üzerine iki kelam edelim. hayır "mavi marmara'yı sattınız" ya da "trump'la el sıkıştınız" basitliğinde değil, onlar zaten cepte. doğrudan söyleyelim: bugün trump kudüs'ü israil'in başkenti olarak tanıyabiliyorsa bunu mümkün kılan şey siyasal islam'ın ta kendisidir. suud'uyla, vahhabi'liğiyle, ihvan'ıyla, akepe'siyle emperyalizme hizmettir. dünden bugüne, siyasal islam bütün kollarıyla seküler arap siyasetini bitirmek isteyen abd'nin ve israil'in hizmetinde değil mi? komünizme karşı siyasal islam'ı abd tüm coğrafyaya yaymadı mı?gelelim türk sağına ve islamcılığına: menderes daha 50'lerde suriye sınırına dayanmadı mı? özal 1. körfez savaşı'da bir koyup üç almayacak mıydı? 2. körfez savaşı'nda abd'yle at pazarlığı yapılmadı mı, afganistan işgaline ortak olunmadı mı?filistin direnişinin arkasındaki üç isim, kaddafi, saddam ve esad sırayla abd ve siyasal islam ortaklığıyla hedef alınmadı mı? akepe üç projeye de dahil olmadı mı? libya'ya nato operasyonuna askeri destek vermedi mi? cb daha dün "abd'yle öso'yu birlikte kurduk" demedi mi?suriye'ye daha altı yedi ay önce trump tomahawk füzeleriyle saldırdığında "bravo, gerisini bekliyoruz" demedi mi? israil ordusu cihatçılara yardım ederken, defalarca suriye'yi bombalarken dışişleri tek bir açıklama dahi yaptı mı? ortak düşman suriye değil miydi?velhasıl, filistin siyasal islam'ın davası falan değildir, duruşu retorik ve demagojiden öteye gitmez. siyasal islam abd ve israil'in müttefiki, taşeronu, uşağıdır. filistin direnişine en büyük zararı vermiştir. tarihi de riyakarlığın ve ikiyüzlülüğün tarihidir.
Tarık Selim 07 Aralık 2017 12:01
8
Önerin nedir kardeş, siyasal İslam'a atıp tutarken reaksiyon gösteriyorsun da aksiyon teklifin nedir? Ali Hamanay'e tabi olursak felaha mı ereceğiz? Esad'a alkış mı tutalım? Kaddafi'nin heykelini mi dikelim?
Köroğlu 07 Aralık 2017 14:08
3
Benim önerim: cin olmadan adam çarpmaya kalkma. Avantajın olan bir kaç alanda uzmanlaş. Atıyorum, güneş enerjisi (malum 300 gün güneş alan yerdeyiz, AB'ye-yani pazara da yakınız) , film yapımı (coğrafya ve insan kaynakları uygun) , kültür-doğa-spor turizmi, gömülü sistemler, nörolojik yasal ilaçlar (Afyon diye ilimiz var, Demirel'in deyimi ile) , vb. DPT bu uzmanlaşma/kümelenme için bir strateji belgesi hazırlar, ona göre uzmanlık alanları ve uzman şehirler belirlenir. Sonra işi gücü bırakıp eğitim başta, bir kaç nesil bu alanlara abanırız. Sonunda öyle bir noktaya gelinir ki insanlık abi bu alanlarda Türkiyesiz olamayız der. Ondan sonra çıkar dersin ki Kudüs işi beni bozar. O zaman dinlerler. Daha önce istediğin kadar bağır çağır, kukla yak, tehdit et, birleş, ayrıl, konferans yap fayda etmez.
KARAR OKURU 07 Aralık 2017 14:13
11
Laf olsun torba dolsun.öneri söyle sivri zekalı ağzında bi sakız siyasal islam sen teknoloji ürettinde akp mi engelledi dünyanın güçlü devletiydin siyasal islam çökertti ülkeyi șunu o akıl fıșkıran beynine koy güçlü değilsen hiç bir șeysin.o güçte akșamdan sabaha olacak iș değil heralde.
kadir 07 Aralık 2017 19:20
1
Aynı yorumunu kopyala değişik yerlere yapıştır. Diğer arkadaşın dediği gibi sen ne yaptın arkadaş? Zırvalamak dışında koca bir hiç.
VATANDAS 07 Aralık 2017 10:07
Bugün ortada bir İslam dünyasının var olduğuna inanıyor musunuz?
KARAR OKURU 07 Aralık 2017 11:27
14
ben inanıyorum , sen hangi dünyaya aitsen ona inan.
KARAR OKURU 07 Aralık 2017 12:45
1
suriyeden kaçanlar islamsa neden avrupaya giderler islam devletleri yerine bu soruya ciddi cevap lazım hamasetle olmuyor
KARAR OKURU 07 Aralık 2017 09:42
Onu diyordum. Şu İslam ülkeleri ittifakına fazla bel bağlıyorsunuz. Bütün İslam ülkeleri ittifak etse ne değişecek? Bugün sorun olan hangi durum çözülecek? Fakirlik? Hukuksuzluk/Keyfilik? Despotluk? Bu sorunlar ittifak olmadığı için mi var? İttifak olsa, İsrail-Filistin barışı sağlanacak mı? İslam aleminin toplamının insanlığa kattığı katma değer nedir? Müslümanların insanlığın geri kalanı üzerindeki etkisi nedir?
KARAR OKURU 07 Aralık 2017 11:04
2
bunu bizim romantik islamcılarımız da bir anlayabilse neymiş erbakan hoca d8 i kurmuş yeniden d8 hayata geçirilecekmiş ya sen dünyaya değer katacak hiçbir şey üretmiyorsun bütün dünyadaki müslüman ülkelerin ürettiği tek mal kalitesiz fason tekstil üretimi hiç kendimizi kandırmaya gerek yok zaten kandıra kandıra bu hale geldik ha bu saatten sonra birşey değişirmi dersen imkansız derim ilk önce aklımızı başımıza almamız lazım o zaten çok zor ayrıca çok çalışmamız lazım bu miskinlikle oda imkansız ayrıca bir ahlak ve vicdan sorunumuz var onuda çözmemiz lazım sonra batı dünyasıyla aramızdaki farkı kapatmak için en az elli yıl çalışmamız lazım
KARAR OKURU 07 Aralık 2017 08:22
Filistin meselesi ülkemizde bütün kesimlerin ortaklastıgı ender konulardandır. Filistin halkının hep yanında olacağız. Lakin onların da israilin oyunlarina gelip hareketlerini böldürmemeleri gerekiyor. Tanrı yardımcıları olsun.
R Oruç 07 Aralık 2017 08:10
Güneydeki sevilen otorite mankurtları epey gururlandırmış olmalı. Anavatanları ABD, yavru vatanları İsrail'le kader birliğini tescilledi.
KARAR OKURU 07 Aralık 2017 12:03
3
r oruç. diplomanı gösterir misin? senin herhangi bir okulu bitirdiğin konusu epey şüpheli. 2 satır yazıda çok bir düşünce beklemiyorum ama 2 satır yazıda en azından bir tane düşünce de olsun.
R Oruç 07 Aralık 2017 15:18
0
Sen YÖK başkanı mısın? "Mankurtlar" ifadesini üzerine alındığına göre onlardan birisin sanırım. İsrail'i otorite olarak tanıyan, kendi ülkesindeki yönetimi tanklarla ezmeye çalışan bir örgüt var ortada ve bir de onların her dediğine vahiy muamelesi yapan mensupları. Örgütün her argümanına değişmez, tartışılmaz mutlak doğru olarak iman etmek düşünce sahibi olmak demek değildir. Üretilmiş düşünceyi tekrarlamaktır. Özgün düşünce zihinde olayların analiziyle üretilir. Analitik düşünce, zihinsel çapraz diyalektik kazıyla temele ulaşmayı gerektirir. Her özgün akıl bağımsız değişkendir. Örgüt mensupları, örgütün yönetimine göre değişen bağımlı düşünmezlerdir. Her bir örgüt mensubunun bu amaca yönelik inşa edilen zihni ve bu zihinlerin toplamı örgütün gücünü oluşturur. Darbe başarısız olunca "darbeyi biz yapmadık" dediler mensupları inandı, sorgulamadan. Oysa özgün bir akıl gerçeğe, ortadaki delillerden kolayca ulaşabilirdi. Ama bu imal edilmiş akılda sorgulama odası çalışmaz. Allah rızası için kendi halkını bombalayanlar da bunu kendi düşünceleriyle yapmadılar. Bu sorgulamayan akla kabul ettirilen bir doğruydu. Düşünce emek ister. Aynı cennetin de emek istediği gibi. F Gülen'in mensuplarına cenneti garanti etmesinin karşılığında onlardan istenen; örgütün her söylediğine sorgulamadan kayıtsız itaattir. Düşünceden mi bahsetmiştim?
KARAR OKURU 07 Aralık 2017 19:24
0
R.oruc... bu yavru mankurtlar feto, ABD, İsrail deyince gözleri döner herşeyleriyle savunurlar sonra da mankurt deyince kizarlar, ciddiye almamak lazım.
KARAR OKURU 07 Aralık 2017 07:59
Kudüs Kırmızı Çizgimizdir diyen siyasal islamcı riyakarlığı üzerine iki kelam edelim. hayır "mavi marmara'yı sattınız" ya da "trump'la el sıkıştınız" basitliğinde değil, onlar zaten cepte. doğrudan söyleyelim: bugün trump kudüs'ü israil'in başkenti olarak tanıyabiliyorsa bunu mümkün kılan şey siyasal islam'ın ta kendisidir. suud'uyla, vahhabi'liğiyle, ihvan'ıyla, akepe'siyle emperyalizme hizmettir. dünden bugüne, siyasal islam bütün kollarıyla seküler arap siyasetini bitirmek isteyen abd'nin ve israil'in hizmetinde değil mi? komünizme karşı siyasal islam'ı abd tüm coğrafyaya yaymadı mı?gelelim türk sağına ve islamcılığına: menderes daha 50'lerde suriye sınırına dayanmadı mı? özal 1. körfez savaşı'da bir koyup üç almayacak mıydı? 2. körfez savaşı'nda abd'yle at pazarlığı yapılmadı mı, afganistan işgaline ortak olunmadı mı?filistin direnişinin arkasındaki üç isim, kaddafi, saddam ve esad sırayla abd ve siyasal islam ortaklığıyla hedef alınmadı mı? akepe üç projeye de dahil olmadı mı? libya'ya nato operasyonuna askeri destek vermedi mi? cb daha dün "abd'yle öso'yu birlikte kurduk" demedi mi?suriye'ye daha altı yedi ay önce trump tomahawk füzeleriyle saldırdığında "bravo, gerisini bekliyoruz" demedi mi? israil ordusu cihatçılara yardım ederken, defalarca suriye'yi bombalarken dışişleri tek bir açıklama dahi yaptı mı? ortak düşman suriye değil miydi?velhasıl, filistin siyasal islam'ın davası falan değildir, duruşu retorik ve demagojiden öteye gitmez. siyasal islam abd ve israil'in müttefiki, taşeronu, uşağıdır. filistin direnişine en büyük zararı vermiştir. tarihi de riyakarlığın ve ikiyüzlülüğün tarihidir.
KARAR OKURU 07 Aralık 2017 07:28
Ömür adamsınız..Ya!! Hakan kardşin,sorusuna bakarmısısnız " zihin jimnastiği yapan, Birleşmiş Milletler düzeninin nasıl demokratikleştirilebileceğine dair projeler geliştiren stratejik araştırma kuruluşlarımız var mı?""" Hadi cevap verin..hadi..Yok..Tabi ya elin adamı da Kudüs İsrail'in başkenti der..Nolacak şimdi.."HİÇ"Hiç hakkında düşünceniz nedir yurdumun insanları..Dalga yapmıyarorum sadece gerçekliğimze ayna tutuyorum..Reis Aralık 13 de Müslüman ülke liderlerini turistik geziye çağırdı..Gelip kebap şiş,adana,baklava yiyip giderler..Keratalar..,Hatırlayın geçen yıllarda gelmişlerdi de Reis, beyler aidat borçlarınız ödeyin lütfen,demişti de adamlar tavana bakmışlardı. Beyler bizim İsrail/Kudüs sorunundan daha önemli ve öncelikli sorunumuz Kardeşlik ve düşmanlık problemidir..Hemen hoplamayın..Şimdi bu ayeti lütfen acele etmeden,saki ve yavaş yavaş okuyun..Tekrar okuyun...Allah ne buyuruyor.HUCURAT SURESİ 'nde ".Mü’minler ancak kardeştir. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. Ve Allah’a karşı takva sahibi olun. Umulur ki, böylece siz rahmet olunursunuz." Allah rahmetini takva ve kardeşlik üzerinden tahakkuk ettiriyor..Hani biz kardeş miyiz..? Ülke,şehir,kasaba,mahalle,köy,ev ev bakın hep kavgalıyız,düşmanız.Şimdi biz kardeş olmayı becerememişiz Kudüs bizimdir diyoruz.Olur. Görürüsem söylerim arkadaşlar.. Yahu Mü'minler ancak kardeştir!! buyuruyor..Bizler Güvenilir,emin miyiz ki..Allah Resülü (sav) Mü' min tarifi ne "" İnsanların can ve malını kendisine güvenilen kişidir..Ey Allah'ın kulları kardeş olun denilenlere bak.Her yerde kavga,savaş,gözyaşı kafirlerle savaşmıyoruz..Yemen,Suriye,Irak,Afganistan da birbirini boğazla , kan akıt Kudüs bizim de ..Hadi Zihin Jimnastiğine masrafsız ..
KARAR OKURU 07 Aralık 2017 07:12
Bu İsrail nasıl olacak ,bunların hakkında gelecek müslüman ülke yoktur şu anda,bu kadar zulme rağmen ,bu güne kadar hangi İslam ülkesi ciddi manada tüm ilişkileri kesti, maalesef yoktur. Bağırır çağırır sonra otururuz . tüm dünya adamlara hizmet ediyor. Bakalım allahın da bir hesabı vardır.
KARAR OKURU 07 Aralık 2017 06:46
Her ne kadar ABD'nin kararı görünürde marjinal kalsa da tıpkı Ermeni soykırımı yasası mevzuunda olduğu gibi dünya nezdinde tesirli olacaktır.Burada Müslümanlara düşen görev yekvücut olabilmektir.Hiçbir Müslüman ülke kararı tanımamalı ve tüm bu ülkeler ABD ile münasebetlerini soğuk ayara almalıdır.Hristiyan dünyasının çoğu da bu hususta ABD gibi düşünmemektedir.
cevat karakalem 07 Aralık 2017 05:17
Sayin Albayrak, lutfen onayak olun bir gonullu girisim baslatilsin. Toplanacak yardimlar Kudus'un yerlesik statudeki Musluman ailelerine gonderilsin ve her birinin en azindan 5-6 cocuk yapmasi tesvik edilsin. Yasamlarini, eger gerekirse, hic calismadan bile surdurulebilmesi saglansin. Bunun uzun soluklu ve devamlilik iceren bir girisim olmasi lazim. Kuru kalabalik taraftari degilimdir genelde ama Kudus'te durum farkli. Oradaki resmi olarak yerlesik kabul edilen Filistin nufusu elden geldigince arttirilip korunmali.
KARAR OKURU 07 Aralık 2017 12:08
1
cevat bey, onlara hiç gerek yok. sizin gibi samimi insanlar dururken onların çocuk yapıp, o çocukların da hayatlarını ya sakat ya da erkenden bu dünyadan gitmesine gerek yok. para vermeyin. lütfen gidin ve israilliler ile savaşın. kudüs davası, mecburen orda doğan filistinli bebeklerin üzerine yıkılamayacak kadar yücedir. onlar zaten zorunlu olarak o savaşta yer alıyorlar. belki başka bir ülkede doğmuş olsalardı bu kadar acı çekmeyeceklerdi. ama siz aklınız ve mantığınızla o savaşı istiyorsunuz. öyleyse önden buyrun
KARAR OKURU 07 Aralık 2017 02:42
bos bir yazi. akp hukumeti yine cuvalladi, ama elestiri yapan yok masallah...trump ve feto kanki leri de akp ye darbe ustune darbe vuruyor, olan turkiye ye oluyor. sizler de bunlari yazmasi gerekenler olarak yazmiyor havanda su dovuyorsunuz
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN