Back To Top
Minik Ayşe’nin içinde kalan ukde

Minik Ayşe’nin içinde kalan ukde

- A +

Şimdi 20 yaşında olan kızım Ayşe, 5-6 yaşındayken bir gün “Baba, ölünce cennete gideceğiz, değil mi?” diye sordu.

“İnşaallah kızım” dedim.

-Sultan Fatih ve Sultan Alparslan da cennete gidecek, değil mi?

-İnşaallah kızım.

-Cennette onlara şakacıktan bir şey söyler misin?

-Ne söyleyeyim?

-Komik bir şey söyle de iyice gülsünler.

***

Meğer, çok sevdiği, her gün tekrar tekrar seyrettiği ve evimize gelen bütün çocuklara da seyrettirdiği “Fatih” ve “Alparslan” çizgi filmlerinde bu sultanlarımızın hiç gülmediğini fark etmiş, bunu dert edinmiş Ayşe.

Öyle bir dert edinmiş ki, uykusunda bile bununla uğraşmış.

O gece gördüğü rüyayı anlattı:   

“Cennetteydim. Gül bahçesinden kahkaha sesi geldi. Gittim baktım; Sultan Fatih’le Sultan Alparslan bir çardakta oturmuş gülerek sohbet ediyordu. Çok sevindim baba.”

Anladım ki, ‘Cennette onlara şakacıktan bir şey söyle, komik bir şey söyle’ derken, çocuk aklıyla, sevdiği sultanları hiç değilse cennette gülerken görmeyi garantilemek için lobi faaliyetinde bulunuyormuş.

***

TRT’de “Diriliş - Ertuğrul” ve “Payitaht – Abdülhamid”in fragmanlarını ne zaman görsem, Ayşe’nin çocukluğundaki o ukdeyi hatırlarım.

Şu çatık kaşlar biraz gevşese, kahramanlarımız biraz neşelense diyorum…

İçinde bulundukları şartlar ne kadar çetin olursa olsun, oncağıza mahal olsa gerek.

Olur ya; belki günümüzün minik Ayşe’leri de izliyor ve hallerine üzülüyordur.

Biraz neşe, biz yetişkinlere de iyi gelir.

***

Filmlerdeki eski sultanlar veya beyler bir yana, günümüz devlet erkânında ve genel olarak siyaset sınıfında da güler yüze pek rastlanmaz oldu.

Bir kaş çatma, mürebbiye gibi parmak sallama yarışıdır gidiyor.

Tamam, zorlu kavgaların içindeyiz ve bunlar elbette olacak, ama ara sıra havayı yumuşatmak lazım.

Yoksa çatlatır bizi bu gerginlik.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
sebilürreşad 17 Ocak 2018 20:13
dönüştürdüğünüz şey-h-den memnun değilsiniz bunu fıkra ile, rüya ile, obada hep aldanan Ertorul ile gırgır geçip derdinizi anlatmak isteseniz bile nafile .Vakit hızla geçiyor Halbuki uçurduğunuz şeyhiniz artık uçtu ohalde kalmaya devam ederse şeyh sunusinin merdud rüyaları gibi rüyalarını tevile devam etmek gerekecek...Alpaslan cambaza bak demiyor doğrudan doğruları diziyor onun gibi cesaret ise olsa olsa Fatih Muhammed Handa bulunur.
Orhan 16 Ocak 2018 14:07
bugüne kadar Şabanlarla yeterince güldük. Çocuklarımızın gerçek tarihi çatık kaşlı aktörlerle de olsa artık öğrenmesi gerek. Bırakalım kaşları çatık kaşlı olsunlar
KARAR OKURU 15 Ocak 2018 13:42
Ben insanları anlamıyorum,sayın yazarın dediğini bir türlü anlamaya çalışmadan hemen cevap yetiştirmek manasız ve inanın bugünün en büyük problemi dinlememek.Halbuki dostlar dinlemek ve kim ne diyor deyip anlamaya çalışmak bir erdemdir.Neden bir insan farklı düşünüp olayı farklı bir pencereden baktığında ve konuştuğunda ona tepki gösteriyoruz.İlla sizin gibimi düşünmek mecburiyetindeyiz.Neden her farklı bakış ve söylemi kendiniz için tehdit olarak alıp insanları haksız ve yanlış ithamlarda bulunuyoruz.Biz ne zamandır böyle tahammülsüz olduk.Ha
KARAR OKURU 15 Ocak 2018 10:20
Hakan bey, siz Dirilis ve Payitaht dizilerini fragmandan ibaret mi saniyorsunuz? Lütfen bir izleyin, tebessüm de var, sevinc de var. Cumhurbaskanimiz halkin icinde, tebessüm de var sevinc de. Bunlari lütfen görmezden gelmeyin. Gergin olanlar belli, fitneciler belli...abdesti olanlarin namazlarindan süpheleri olmaz.
KARAR OKURU 14 Ocak 2018 01:00
BU AKP LİLERİ EN AZ BİR AY Bİ SEMİNERE ALIP MANTIK VE MANTIKLI DĞŞÜNME DERSİ VERMEK LAZIM .DÜN AK DEDİKLERİNE BU GÜN KARA DİYEBİLİYORLAR REİS BEYDE DEVAMLI FİKİR DEĞİŞTİRDİĞİNDEN AKP Lİ YAZARLARDA MAŞALLAH DEĞİRMENDEN FARKSIZLAR.NASIL VİCDANLARI VAR BİLMİYORUM.
KARAR OKURU 13 Ocak 2018 19:02
Erdoğan'la Gül karşılaştırması böyle de güzel olmuş, sayın yazar. Gül'ün tebessüm eden çehresini özledik.
KARAR OKURU 13 Ocak 2018 12:53
Hakan,ne geçmişimizin ne de şimdikilerin ne gülecek bir zamanları ne de güldürecek şaklabanları olmuş.Ne yapsınlardı,zorla mı güldüreceksin.Gülmüyor işte kimse.Adamın birine zorla Gülücükler attırmakla da olmuyor.Vazgeçin derim ben bu manasız Gülüşlerden.Hem gereksiz Gülüşler şahsiyeti bozar.Cıvıklaştırır insanı.Ciddiyet her daim geçer akçedir.
Takipci 13 Ocak 2018 12:37
Bu yaziniz icin tesekkur etmek istiyorum ama bir sorun var. Islam geleneginde gulmek hos karsilanmaz, mumin'in gozu nemli olani makbuldur...
KARAR OKURU 13 Ocak 2018 19:04
2
Kardeşine "tebessüm" de bir çeşit sadakadır, diyen Peygamberin dini değil o sizin bildiğiniz din.
dostun 13 Ocak 2018 11:27
Dostum baba olarak bu cocuga karanlıklarla ve kotuluklerle dolu bir dunya bırakmamak için çalış. Allah sana bu fırsatı vermiş degerlendir. Onun bunun ne dedigine bakma
KARAR OKURU 13 Ocak 2018 11:26
Keşke AYŞELER hiç büyümese.
KARAR OKURU 13 Ocak 2018 11:07
Müslüman emin insandır nerde dostum putları devirmeye geldi islam maalesef kendi putlarını kurdular
KARAR OKURU HKN 13 Ocak 2018 09:46
HER ŞEYİN HAYIR OLMASINI HER ŞERRİN DEF OLMASI DİLEĞİYLE....
Köroğlu 13 Ocak 2018 08:47
Aklıma Umberto Eco'nun "Gül'ün Adı" kitabı geldi. Filmi de güzeldi. Ortaçağ Avrupası'nı ve dönemin felsefi ortamını bir polisiye tadında çok heyecanlı anlatıyor. Tavsiye ederim.
SD 13 Ocak 2018 16:01
1
Genelde öykü, deneme, tarih falan okurum. Uzun romanlar beni hep sıkmıştır, yarım bıraktığım da çoktur ama Gülün Adı'nı okurken müthiş zevk almıştım. "Gülmek korkuyu öldürür. Ve korku olmadan inanç olmaz. Çünkü şeytan korkusu olmazsa Tanrıya ihtiyaç kalmaz."
Salih 13 Ocak 2018 06:25
Mumin ağzı, üzeri, sıfatı temiz kişidir. Muminin ağzından iftira çıkmaz. Mumin zulmetmez. Mumin yalan çıkmaz. Mumin kişinin ayıbını bile ecevitler söyler. Mumin kişi örnektir. Mumin kin tutmaz. Mumin haram yemez. Eğer muminlerin devlet yönetimi ve adalet anlayışı için scalamiz hz ömer ve 4 halifedeki yönetimdir. Islam ne fetonun yaptığıdır. Ne suudun yaptıgidir. Ne bizim siyasilerin yaptigidir. Parti davalarını İslamla eşdeğer tutmak kufurdur. Sirktir.
cevat karakalem 13 Ocak 2018 04:32
Diziler, ve genelde kultur, ideolojiye hele hele gunluk siyasatin sloganlarina mahkum edilmemeli. Ismarlama diziler ile ancak bu kadar olur. Ama bu da uzun suredir devam eden bir "gelenek". Belki artik teknik anlamlarda cok ilerleme var ama zihniyet yapisi ve gercek icerik olarak hala "ilkokul musameresi" duzeyindeyiz.
KARAR OKURU 13 Ocak 2018 03:09
Cocuklarin cennete veya Noel Babaya inandirilmasi kotu birsey degil ama yetiskin insanlarin cennetin varligina inandirilmasi kotu amacli birsey. 500 sene once Avrupa'da Katolik kilisesi cennetin anahtarini satiyordu. Ver parayi, al bu anahtari hep yaninda tasi, ansizin cizlami cekersen cennetin kapisini gunahkar olsan da bu anahtarla acip girersin iceri, diye zengin oldu kilise. Muslumanlarda da cennetin anahtari sehit olmak. Yani paradan cok daha degerli birseyinizi, caninizi vermeniz lazim.
Quasimodo 13 Ocak 2018 01:22
Bende aynı fikirdeyim lakin,Gündem yoğun sayın Albayrak,Malum dış güçlerin saldırıları,üst akılın ülkemize oynadığı oyunlar,II. İstiklal savaşımız bla bla. Sizin bugünkü yazı Fatih İstanbulu kuşattığında,Bizans rahiplerinin melekler dişi mi erkekmi tartışmasına benzemiş
hamdi 13 Ocak 2018 01:13
sevgili Hakan sende bir arada bir derede kaldın ancak suya tirit şeyler yazıtyorsun
KARAR OKURU 13 Ocak 2018 00:30
Harika.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN