Back To Top
Mısır’da yeni bir umut ışığı

Mısır’da yeni bir umut ışığı

 - Son Güncelleme: 23.09.2019 Pazartesi 09:07
- A +

Mısır’ın ilk ve tek meşru cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi devirip gayri meşru bir yönetim kuran, Kahire’deki Rabia Meydanı’nda yüzlerce sivili katleden, o gün bugündür Mısır’ı demir yumrukla yöneten ve sayısını unuttuğumuz kadar çok meşruiyet taraftarını ipe çektiren, ipe çektirmediklerini de zindanlardaki işkence tezgâhlarında mahveden, bu arada ülke ekonomisini yolsuzluk tezgâhında öğüterek ve Suudi Arabistan – Birleşik Arap Emirlikleri ikilisinin gönderdiği milyarca doları da o tezgâhta murdar ederek halkı sefalete sürükleyen Sisi cuntasına karşı 2014’ten beri hiçbir protesto gösterisi düzenlenmemiş.

Zindanda ağır hastalıklardan muzdarip olan Mursi’nin tedaviden mahrum bırakılmak suretiyle öldürülmesi üzerine bile hiçbir nümayiş haberi gelmemişti Mısır’dan.

Bunca mezalime bunca sene tepkisiz kalan Mısırlıların, şimdi, İspanya’da yaşayan Mısırlı bir müteahhidin sosyal medya vasıtasıyla diktatör Abdulfettah Sisi hakkında yolsuzluk iddialarında bulunması ve halkı Sisi’ye karşı ayaklanmaya çağırması üzerine protesto gösterileri yapmaları olacak şey miydi gerçekten?

İlk duyduğumda inanamadım.

Ama oluyordu işte.

Ve olmaya devam ediyor.

Demek ki bardak dolmuştu ve taşmak için son bir damla bekliyordu.

Yıllarca Sisi rejimiyle çalışan ve bu rejimi ciğerine kadar tanıyan Muhammed Ali isimli o müteahhidin sosyal medya mesajları, bardağı taşıran damla oldu.

***

20 Eylül (Cuma) gecesi, Kahire’nin 25 Ocak 2011 Devrimi’ne beşiklik etmiş olan Tahrir Meydanı’nda bir rivayete göre yüzlerce, başka bir rivayete göre binlerce kişi toplanıp “Defol Sisi” diye haykırdı.

Mısır’ın başka şehirlerinde de onlar, yüzler, belki binler toplanıp Sisi’yi defolup gitmeye çağırdı.

Ertesi gün bu nümayişler daha düşük yoğunluklu olarak devam etti.

Protesto gösterilerinin muvazaalı, kontrollü olduğuna dair iddialar dolaşıyor ortalıkta; Sisi’yi yük olarak gören ve ondan kurtulmak isteyen bazı generallerin tezgâhından söz ediliyor; ordunun bir bütün olarak Sisi’ye cephe aldığı ve onu alaşağı etmeye hazırlandığı da söyleniyor; velev ki öyle olsun, en kontrollü protesto dalgası bile zamanla kontrolden çıkabilir.

***

Şu an için bir halk ayaklanmasından, Sisi rejimini yakacak bir isyan ateşinden söz etmek gerçekçi olmaz.

Bir kıvılcım söz konusu.

Bu kıvılcımın o ateşi tetikleyip tetiklemeyeceğini zaman gösterecek.

Diyelim ki Sisi devrildi; bunun bir devrim olup olmayacağını da zaman gösterecek.

Ve diyelim ki devrim oldu; Mısır halkının devrimde sebat edip etmeyeceğini de zaman gösterecek.

25 Ocak Devrimi’nin “Mursi bütün petrolümüzü, elektriğimizi Gazze’ye veriyor” gibi manipülasyonlarla nasıl boşa çıkarılabildiğini, bu gibi ucuz propagandalarla galeyana getirilen kitlelerin nasıl devrim öncesinden bile daha şedit bir diktatörlüğün kuruluşuna alet olabildiğini gördükten sonra, Mısır’da zalimlerin sonunun geldiğini müjdelemeden evvel iki kere düşünmek lazım.

***

Sisi muhalifi müteahhit Muhammed Ali, Sisi görevi bırakmadığı takdirde önümüzdeki Cuma günü milyonluk gösteri düzenlenmesi çağrısında bulundu. Bakalım ne olacak.

Mısır’a bir kere daha umutla bakıyoruz.

Eskisi kadar kuvvetli değilse de umut işte.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ahmet çevik 24 Eylül 2019 00:41
Bazı yazarlarımız kime, neye umut ışığı diyorsa arkasından Amerika çıkıyor. Maşallah dediği 3 gün yaşıyor. Bence bazı yazarlarımız neden feraset sahibi olamadıklarını sorgulamalı.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 23:19
Sisi diyor ki, bu müteahhidi Erdoğan tezgahladı. Sen diyorsun ki umut ışığı...
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 23:05
Mısır gibi 100 milyonluk, içinde 10 milyon hristiyan yaşayan kozmopolit bir ülkeyi şeriatla yönetebileceğini zanneden, Halkın yarısının katılmadığı seçimi katılanların yarısının oyuyla kazanarak, toplamda %25 oyla ilk iş şeriat anayasası yapmaya kalkan naif siyasal islamcı kardeşlerim benim. Olmaz o iş. Olmaz. Mısır devrimini çalmaya kalktınız, Mısırlılar erken uyandı, lakin ülkeyi ehven-i şere teslim etti. Suriye devrimini çaldınız, Suriyeliler uyanamadı, bütün dünya haklı olmalarına rağmen muhaliflerden nefret ediyor şimdi. Yaptığınızı beğendiniz mi.
karar okuru 23 Eylül 2019 21:25
Yavaş ol.Dereyi görmeden paçaları sıvama.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 21:01
Misir'da Arap Bahari dediler. Misirli insan haklari aktivistlerinin baslattigi bir hareketti. Demokrasi, hukuk devleti falan derken Mubarak'i devirdiler. Bosalan yere islamcilar konaklandi. Halkin %50sinin oy verdigi secimi kil payi kazanip iktidar olur olmaz bizim gonlumuzde yatan aslan seriattir dediler. Sisiyi devirseler yine ayni sey olur.
Deli Emin 23 Eylül 2019 18:18
GERÇEK NE 2 49 milyon seçmenin 25 milyonu seçime katıldı,ancak birlikte hareket etme anlaşmasına rağmen, İhvan Mısır da örgütlü olmasına güvenerek ittifaka dirsek gösterdi.Tabi laik, liberal, solcu, kıptıler (24 milyon seçmen) bu harekete karşı seçime katılmadılar. İşte Mursi 25 milyonun % 51 İ aldı. Rakibi A. Şefik 49 aldı. Şimdi genel seçmene oranına baktığınızda Mursi gerçekte %25 lik kesimin oyu ile seçilmiş oldu. Tüm muhalifler 1 yıl sonra bazı karar ve icraatlarına karşı olarak Tahrir Meydanında bu sefer MURSİ'ye isyan ettiler.Halkın çoğunluğu Mursi'ye karşı ise nasıl meşru oluyor?
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 19:55
1
Seçimle gelen seçimle gitmeli, bundan başka herşey, antidemokratik faşizan hareketlerdir. Demokrasi, seçimle işbaşına gelene, sen seçmediysen bile gelecek seçimlere kadar katlanabilme sanatının adıdır.
Türk oğlu ! 25 Eylül 2019 07:27
0
19:55 doğru diyorsun. İyi güzel de. Seçimle gelen gitmemek için, seçimi kendine göre kurgulamışsa, her türlü hile hurda ve manipülasyon, eleştiren herkesi terörist ilan etmek ve türlü türlü zorbalık ile daha akla gelmedik her şeyi yapıyorsa. Koltuğa yapışmışsa nasıl olacak. (Hayırdır edit yorumlarımız neden yayınlanmıyor.)
Deli Emin 23 Eylül 2019 18:09
GERÇEK NE. 1 slamcı yazarlar, aydınların çoğu gerçekçi, adil, objektif değil.Mısır da Mubarek'i alaşağı eden devrim İhvancılar tarafından çalındı. ABD ile işbirliği yaptılar ve isyana katılan insanlara ihanet ettiler. Daha sonra aynı halk, Mursi'ye isyan etti. Bu yanlışa Mursi ve İhvanı RTE teşvik etti.Nasıl mı? Lütfen okuyun.Ama, sizde araştırın. 2012 C. Başkanlığı seçiminde Mursi seçmenin % 51 nin oyunu aldı, rakibi Ahmet Şefik ise % 49 aldı. Ahmet Şefik H. Mubarek'in eski genarallerinden biri. Ancak 49 milyon seçmenin % 40 yani 24 milyon Liberal, laik, kıptı bu seçimi BOYKOT ETTİ.
Has Parti 23 Eylül 2019 18:03
Bir de bizdeki müteahhitlere bak...
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 14:07
Merak etmeyin ihvancılar iktidar olur ve ilk icraatları yine 8 yaşındaki kız çocuğuna evlenme izni çıkar. Böylece mısır müslüman olur
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 16:41
8
İhvan-ı Müslimîn kime ne zararı olmuş. Sisinin yaptığı onca baskıya rağmen ve haklı olmasına rağmen müsbet hareket etmiştir. İhvanın izin vermediği açık lakin demokrasinizin gayri meşru ilişkiye özgürlük ismini verdiği aşikar...
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 18:14
5
14:07, Ihvan’ın baştan beri, yanı Nasır’dan Sisiye, gördüğü baskı, zulüm ve işkencelere rağmen ve bu günkü Mısır Politikasından en antidemokratik yöntemlerle dışlanıyor olmasına rağmen, sana bu yazdığını söyleten ruh hali ne ola ? İslam nefreti ! Sadizm ?
Ali Kumaş 23 Eylül 2019 14:03
Mısırda öyle, Türkiyede böyle..! yeni yetme ergen misin..???
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 12:55
Her halk layık olduğu gibi yönetilir. Mısır da buna layık, kusura bakmayın. Sanki Sisi devrilecek de demokrat bir Mısır göreceğiz. Bir zalim gidip yenisi gelecek. Ya Şeriatı savunan bir zorba ya da yeni bir diktatör. Alternatif yok. Bırakın da insanlar kendi çamurlarında yaşasınlar. Ölmelerine sebep olmayın bari. Demokrat bir mısır mı? Daha 300 yılları var. Elbet uyanacaklar...
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 12:37
İsyan, kan ve gözyaşı umut öyle mi? Bir gün islamcı hayalperestlikten kurtulup demokrasiyi siz de içselleştirirsiniz de ben görüy müyüm bilmem.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 13:30
12
12:37: Şu anda Mısır’ı seçilmiş Mursi yönetimini kanlı bir darbe ile alaşağı eden bir İslam düşmanı diktatör yönetiyor. Anlaşıldı mı ?
Umut Emiroğlu 23 Eylül 2019 12:40
Mısır, umut veren bir memleket. Bundan kastım, İslamı bir ideoloji olarak algılayan İhvan ve diğer siyasal (güya) islam uzantılarının zannettiği umut değil. Anlaşılan Mısır halkı korku eşiğini aşmış, devletin gerçek sahibi olma yolunda ilerliyor. Önce 30 yıllık diktatör Mübarek’i , sonra sergilediği bencil ve aptalca yönetimle 1 yılda tüm Mısır’ın nefretini kazanan ve ülkeyi kaosa sürükleyerek darbeye zemin hazırlayan Mursi’yi ve şimdi de darbeden sonra tiranlaşan Sisi’yi göndermeye azmediyor. Hem de yolsuzluk yüzünden.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 13:36
9
12:40, Mısırlılar, 15 Temmuz’da bizde olduğu gibi seçtikleri insanlara sahip çıkarak tanklardan darbeci alabildikleri zaman demokrat olurlar. Sen de, seçilmiş Mursi ile, diktatör Mübarek ve Sisiyi aynı kategoride anmamayı öğrendiğin gün demokrat olursun !
Karar okuru 23 Eylül 2019 12:33
Din bazlı, mezhepçi yaklaşım. Din mahallesinden uygar dünya adına hiç bir şey çıkmaz.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 12:30
Mısır’da insanlar sokağa çökünce sevinç çığlıkları alan dinciler, Türkiye’de insanlar sokağa çıkınca nefret kusuyorlar.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 16:28
8
PKK için çıkıyorsunuz,hedef reis,yolsuzluk bahane düşmanimin düşmanı şahane.ekrem hem cumhurbaskanligina hem de İstanbul'u kaybedecek .Prince giderken İstanbul'u da verecek.
Muhtefi. . 23 Eylül 2019 12:29
:))))..Çok ilginç. Bu Mantıkla bizim işimiz zor Kim en çok $ (mangiri) verirse ve Algı operasyonunu yonetirse Halk oraya akar. :)..Temelden Şuurlu bir İrade (Ahlak, Edeb,Adalet ) inşa edilmeden COKKK ZORRR. .Bir DİKTATÖR gider diğeri Gelir. .Argümanlar (araclar) değişir. .sadece. bos laflar. .ispati Suurlu irade olmadan,,Ailede bile olmaz Hakla beraber yaşamak. !..
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 12:25
Bize me Mısır’dan yahu. Kendimizi sefaletten kurtaramadık.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 23:54
1
Elli milyon akıllı telefon satın alabilen sefalet...
Muhtefi. 23 Eylül 2019 12:24
9 gencin öldürülmesinden sonra benim Mısır ile ilgili hiçbir umudum kalmadı
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 11:28
Halk desteği almayan hiç bir darbe başarılı olamaz. Sisi darbesi Mısır halkının çoğunluğu tarafından desteklendi. Sisi’ye bu desteği de sağlayan Mursi idi. Nasıl mı? Mursi Mısır’da yaptığı ilk işlerden biri kamuda çalışan kadınlara başörtüsü zorunluluğu getirdi.turizm kenti olan İskenderiye dışında bütün Mısır’da alkolü yasakladı.yani sisi’nin darbesi için halkın desteğini sağladı. Sonuçta biri muhafazakar diktatör biri de laikçi diktatör. İki yanlıştan bir doğru çıkmaz. Tek yol demokratik cumhuriyet.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 11:20
Ülkemizi ihvanı müslimin ateşine attınız.Bide yerli bir ateşimiz olsun be gardaşlar.Kendimiz bir fikir üretelim.,bir akım yaratalım breh.Solcusu yabancı ideolji arar Müsklümanı elin ihvanına sarılır.Bırakın bu işleri ülkenize bakın..size ne elin mursisinden sisisinden.."Kendi başını bağlayamayanlar hasan dağına baş bağlamaya gidiyor" muş...
MALKOÇ 23 Eylül 2019 14:30
1
yazarın kendisi kendini yerli hissetmiyor.... anadolu türklerin vatanıdır ...yazar bu coğrafyayı bşlşnmedik , yabancı topraklar olarak nitelendiriyor....çerkezler için .... yani kendisi yerli değilim diyor... o zaman tutanmı var ,git vatanına diyorsun , gitmem diyor..... ALLAHIN DEĞİL DE ABDNİN yardımıyla buraları da federasyon yapıp , bir de çerkez federasyonu çıkaracağım diyor.... ben de USA da memnun olacak diyor.... TÜRKÜN İMHASI PLANI ....ALLAH DA ÇARPAR , İTTİHAD DA .... KUVVA İ MİLLİYE HEPSİNİ NOT EDİYOR..... EKSİĞİ KALMASIN...
Mustafa Efe 23 Eylül 2019 10:52
Hadi Empati yapalım sayın Albayrak; Mursi ve arkadaşları ve dahi oğlu ölüm ve zindan işkenceleri karşısında 2014 den beri yaprak kımıldamazken, dünya işleri için bir müteahhidin twetleri karşılık buluyor. Bizde de ağaç, soğan, patates ve dahi ekonomi vs. için Müslümanlar tavır sergiliyor. Siz her şeye rağmen bazı duruşlar sergilediniz hayırdır, sizinde mi gündeminiz KİRAZ ve BEKİ gibi beyaz türk hastalığı gündemleriyle dolu. Yoksa hadi suizan yapayım karar yazıişleri yazarlarına gündem mi belirliyor. Muhalif olmanın da bir duruşu olmalı değil mi? Ne hale geldik. Allah sonumuzu hayreylesin.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 10:42
Ah bu müzmin islamcılık. Gösteriler devam ederse sizin ihvancılar iktidar olur mu zannediyorsunuz? En serbest seçimi yapsan çakılırlar.
iyildiz 23 Eylül 2019 10:36
Seninki züğürt tesellisi, daha önceki Arap Baharı denen KIŞ'ta olduğu gibi... Çare MİLLİ GÖRÜŞ düşüncesi ve İSLAM BİRLİĞİ için SAADET PARTİSİ çatısı altında çalışmak...
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 09:22
Dinler bir vakıa, mezhepler bir vakıa, ırklar-kavimler-diller bir vakıa, farklı düşünceler, farklı eğilimler, farklı cinsel tercihler birer toplumsal vakıa. Farklılıklardan mürekkep bir toplumda yönetim yansız-renksiz olmadığı sürece, birlikte huzur içinde yaşamak mümkün değildir. Binlerce yıllık tecrübenin insana öğrettiği budur. Düşmansız yaşayamayan (Ey düşmanım, sen benim ifadem ve hızımsın; Gündüz geceye muhtaç, bana da sen lazımsın!.. NFK) Orta Doğu halkları hayatı kendilerine zehir etmeye ant içmiş mazoşistlerdir.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 10:35
0
@ 2019 09:22 --- "Orta Doğu halkları hayatı kendilerine zehir etmeye ant içmiş mazoşistlerdir." Harika bir yorum. Bu arada tirnak icine aldigim cumleNi copyright (yayin haklarini) tescil etmeni tavsiye ederim :)
Karar Okuru 23 Eylül 2019 12:36
0
Ortadoğu halklarının kalitesi, genetik özellikleri, yetersizlikleri içinde bulundukları zavallılık dışına çıkmaya el vermiyor. Bütün mesele dindar olmak ya da olmamak değil ahmak olmak.
Muhtefi. . 23 Eylül 2019 14:36
1
Ortadoğu yanii bizler Güzel insanlarız. :))..Sıkıntı şu ki Soylemler, Sakal, Bıyık, Şalvar veya Yöresel Kıyafetler (Dini Görünümlü )..Tamamen EZBERE NAKLE Dayalı bir Zihin yapısı, pratikte hayatı tıkayan, Güya İSLAM söylemleri (aşırılık veya Light ) sonuç Karanlık bir Tablo. .Kuran Kurslu vb Cebbeli,Molla Kasimlar popüler :)))...zor bir mantık yapımız var.Galiba yeni Nesil bunu ÇÖPE ATACAK. Insaallah. Yetti gari bu YOBAZLAR. .:)).
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 09:24
Mısır'da insanlar sokağa çıkınca hemen ışığı görüyorsunuz. Başka ülkede çıkınca nedense hepsine terörist diyorsunuz. Mısırdan yetişen ihvanın Hasan El Bennanın seyid kutubun İslam alemine ne faydası olmuş... Baktığınız pencereyi kapatın güneşi göremiyorsunuz...
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 11:08
3
Doğru söze ne denir.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 08:02
Ya seriat, ya da sekuler diktatorluk. Misir'da baska secenek yok.
Muhtefi. . 23 Eylül 2019 14:38
1
Turşu olmaz mı? ?..onu kuralım. Yaninda..! Madem kuruluyor. Hemen. :))))..
Ali Desidero 23 Eylül 2019 06:50
Suriye'de olaylarından da hemen devrim çıkarmıştın.N'oldu sahaya İran,Rusya girince,Türkiye tornistan yapmış takım arkadaşları Suud,İsrail,ABD,BAE terketmiş karşı takma geçmişti.Devrimci mücahit diye pazarladığın adamlar bir baktık ülkesin de ne kadar kanun kaçağı,hasta,psikopat varsa kiralık cihatcılık yapanlarmış. İdlib'te biraz sıkışınca hemen Türkiye ve RTE'yi tehdit ettiler. Mısır'da olanda rüşvetci,vurguncu asker ve Sisi arasında pay kavgası ve mütaahiti fazla yolma meselesi vardır.Yarın anlaşırlar, meydanlar da boşalır.Fakir adamlara para verir gösteri yaptırırsın
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 06:23
Ha sisi ha ötekisi İslam ülkelerinde hepsi aynı biri gider ötekisi gelir.
evin 23 Eylül 2019 06:17
mısır halkı ihvancılara bir daha şans vermez. 1 kere o şansı verdi ve demokrasiyi nasıl kötüye kullandıklarına şahit oldu... sisi gitse bile ihvan gelemez artık. herkes türk halkı gibi saf değil kusura bakmayın...
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 10:04
0
Konuştuğum bütün Mısırlıların yaklaşımı da hemen hemen aynı ve hepsi de umutsuz. Hüsnü Mübarek'i özler durumdalar... İhvan'ın oyu zaten en fazla %25 idi ve %50 katılımlı seçimde bütün destekçilerini sandığa götürerek secimi kazanmışlardı. İslam ülkelerinin kaderi maalesef ya dinci veya seküler diktatorluk, olmazsa iç savaş ve kaos...
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 15:05
3
Fıçı bombasının mucidi Şabihacılar da herşeye maydanoz oluyorlar ama Fırat’ın doğusunu iç edenleri görmezden gelirken, Rus’un kucağı ile Pers’in kucağı arasında mekik dokumaktan hiç gocunmuyorlar.
Abuzer 23 Eylül 2019 06:17
Hakan kardeşim,Mısır'da olup bitenleri ,bilmeden beklentilerine göre hayalen kurgulayarak yazı yazıyorsunuz.Bak,O.Sinan Güzaltan'ın,"Tanrı Bizi İster Mi?Kahire Sokaklarında İsyan" kitabı İslamcılar okuyup öğrensin Mısır'da gerçek ne diye.Mısır'da olan ,Mütaahit ihaleleri % de vermek karşılığı alır.(Bu İslam ülkelerinin % de %99 da böyledir) Sisi bu işi , genarallarıyla değişik pay karşılığı yapar.ancak bu sefer Sisi hem payı fazla almıştır,hemde rüşvet ortağı genarallara madik atmıştır.Silahlı yolsuzluk ortakları payını istemiş , yoksa halkı sokağa dökeriz demişlerdir. Yarın anlaşırlar.
KARAR OKURU DEDE 23 Eylül 2019 05:57
1-Hiçbirşey sizin anlattığınız gibi değil malesef.halk dalet eşitlik özgürlük refah için ayaklandı mısırda.ve Mursi aslında halkın devrimini çaldı.ilsami ve baskıcı bir duzen kurmaya çalıştı.yani Sisiden tek farkı seçilmle gelmesiydi.ve biliyorsunuz sonradan Sisi de seçim yaptı.ha bunları sisi gibi diktatöru destekledigimi dusunmeyin.ama Mursi de sudan çıkmış ak kaşık degil.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 05:34
Mısırı bırak kendi ülkemize bakalım, Mısır mısırlıların sorunudur. Suriye sorununa burnumuzu soktuk, perişan olduk. Başka ülkelerdeki Müslümanların sorunları dile getirin ama bizdeki sorunlar da onlardan az değil. Türkiye İslam aleminin başı değil halifesi değil şu Osmanlı kafasını bırakın artık.
amat 23 Eylül 2019 04:34
Neyin umudu bu sisi gider obur sisi gelir sadece zulum gorenler ayni kalir yapanlar degisir bir toplumda demokresi kulturu gelismedikden sonra yonetimi degistirmekle olmuyor adama diyiyosun caliyor adam diyiorki baltutan parmak yalar bu zihniyetle hic birsey olmaz sadece kendimizi aveturuz demokresi ve hukuk devletine vatandas hazir olacak gel deme ile gelmiyor.
Çerkez Ethem 23 Eylül 2019 02:56
.."Sisi muhalifi müteahhit Muhammed Ali, Sisi görevi bırakmadığı takdirde önümüzdeki Cuma günü milyonluk gösteri düzenlenmesi çağrısında bulundu. Bakalım ne olacak. Mısır’a bir kere daha umutla bakıyoruz"... Gerçekten Ne değişebilir? BELKİ daha az çalan biri gelir okadar! Çünkü bütün müslim topraklarda problemin sebebi aynı, çürük kolpa sistemler! Yane,gelen biraz nefes aldıttırır, üç beş birşey yapar, kitleler kendinden geçer büyük mücahit geldi zanneder ama kolpa devam eder! Kolpa/yalan üzerine kurulmuş sistemlerden heralde "Ömer" çıkaçak değil! Sadece iyi kolpacılar çıkar!
HEMSINLI 23 Eylül 2019 01:59
Sayin yazar yandas medyanin dedigi gibi ayni fikirleri paylasmasakta bazi konularda dik durusunuzu taktir ediyorum saygi gosterdigim bir kac yazardan birisiniz azinlik larin hakkini savunmaniz takdire deger ama son yazilarini ya arap ya bosnak yada baska bir millet allah askina su savundugunuz milletlerin Turkiye lehinde tarihten bir kere olsun yaninda durduguna dair bir ornek verin Kibrisimi tanidilar BM de bizimi savundular hangi savasta bizim yanimizda savastilar ama varsa yoksa araplar simdiye kadar bize ne faydalari olmus anlatinda bilelim HEMSINLI
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 01:23
Misir'a umutla bakadurun Sayin yazar. Biz burada umudumuzu coktan kaybettik. Meslektaslariniz, halkin sectigi milletvekilleri, insan haklari savunuculari, akademisyenler kac yildir zindanlarda cile cekiyor burda. Hatta sosyal medyada Cumhurbaskani'ni elestirenler bile hapse atiliyor hergun. Misir'da milyarder bir muteahhid, mallarina el koyuldugu icin halki Sisiye karsi isyana cagiriyor. Bugune kadar sesi cikmiyordu cunku Sisi ihaleleri hep ona verip kendi payini da aliyordu. Yani alan memnun satan memnundu yillarca. Simdi eski dostlar dusman oldu. Ne halleri varsa gorsunler, bize ne...
musto 23 Eylül 2019 01:18
Al bir sazan daha adam müteahhidin parasını ödememiş:Yarın öder hevesiniz kursağınızda kalır.Trump gözden çıkarmadıysa para yağdırır ses,seda kesilir.Suriyede düştüğünüz hataya düşmeyin sabırlı olun artık yoğurdu, üfleyerek yiyin.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 00:54
Sayın yazar boşa umutlanmayın.Zalim Sisi devrilse bile.Mısır da sizin istediğiniz İslamcı bir yönetim asla olmayacak.Bir Sisi gider,yerine daha beter başka Sisi gelir.
Mısırın laiklerinden'mi medet bekliyorsun,akıllarını peynir ekmekle yemedilerse ikdara islamcıları tekrar taşıyacak bir harekette bulunmazlar,ilkini mursinin nasıl heba ettiğini,irandaki laiklerin akibetini unutmazlar inşallah.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN