Back To Top
‘Ne oldu da…’

‘Ne oldu da…’

 - Son Güncelleme: 16.04.2018 Pazartesi 00:23
- A +

Beşşar Esed, Suriye Devlet Başkanlığına geldiği 2000 senesinden 2011’e kadar reformcu -en azından reforma meyilli- bir lider olarak kabul ediliyordu.

Demokratik bir hukuk devleti inşa etme arzusunda olduğu zannediliyordu Esed’in.

Bilhassa iktidarının ilk yıllarında attığı bazı adımlar hayra yoruluyor, Baas rejiminin halka mutat baskıları devam etse de bunlar tünelin ucunda görüldüğü var sayılan ışığın telkin ettiği ümidi bastıramıyordu.

O mutat baskılar Esed’e mal edilmiyor, bilakis “Esed’e kalsa bunlar hemen sona erer” deniyordu.

Esed’in yapmak istediği reformlara çevresindeki oligarkların mani olduğu algısı vardı.

“Ama günü geldiğinde onların hepsinin ipini çekecek”ti Esed.

Derken Der’a olayları başladı.

Suriye çapındaki nümayişler…

Nümayişlere kanlı müdahaleler…

O kanlı müdahalelere rağmen nümayişlerin büyüyerek devam etmesi…

“Sabrımız taşıyor; reform istiyoruz ve reformu hemen şimdi istiyoruz!” mesajını veriyordu halk.

Esed, olaylar başladıktan iki hafta sonraki -ilk- konuşmasında buna cevap verirken, kendisiyle ilgili ümitlerin köküne kibrit suyu döken şöyle bir cümle kurdu:

“Benim reform yapmak istediğim fakat etrafımdaki kimselerin buna karşı çıktığı söyleniyor; halbuki onlar beni mütemadiyen reforma yönlendirmeye çalışıyorlar, ben ise ‘Bugünden yarına reform olmaz’ diyorum.”

Sonrası, bizzat Esed’in emirleriyle katliam üstüne katliam…

Hal bu iken, Esed’in yedi senedir takip ettiği vahşet yoluna dikkat çekip Esed’siz Suriye’nin gereğine işaret eden hükümete “Esed’le can ciğer kuzu sarması değil miydiniz? Ne oldu da böyle 180 derece döndünüz?” diye sorabilenlerin olması ne acayip.

Hâlâ var böyleleri.

Halep’ten, Doğu Guta’dan sonra bile var.

“Ne oldu da…”!

Esed’in zulüm düzenindeki ısrarı yüzünden dünyanın en korkunç savaşlarından biri çıktı, Esed ve müttefikleri yüz binlerce sivil Suriyeliyi hunharca katletti, daha ne olsun?

***

Bir gün Afro-Amerikalı devrimci ağabeyim Dhoruba Bin Wahad, bir üniversitede konferans vermek için İstanbul’a geldi.

Yeşilköy Havaalanı’nda karşılayacaktım, “Sen gelme, öğrenci arkadaşlar orada olacak, konferanstan sonra görüşürüz” dedi.

Akşam üzeri Fatih Camii’nin önünde buluştuk.

Pek sinirliydi.

“Sen bu gençlerle konuşmuyor musun?” dedi.

“Ne oldu ki?” diye sordum.

Başladı anlatmaya:

“Bana, Suriye meselesine nasıl bakmamız lazım diye soruyorlar. Olacak şey mi bu? Sorulur mu hiç? Müslümansın işte, zulüm nizamını yıkmaya çalışan devrimcilerin yanında yer alacaksın. Ama devrimcilerin arasında da çürük yumurtalar varmış da bilmem neymiş de... E Boşnakların arasında da çürük yumurtalar vardı herhalde, canlarını kurtarmak için savaştıklarında onları desteklemese miydik?”

Bir de demiş ki bazı gençler, “Sen bu hükümeti çok beğeniyorsun ama onlar senin zalim dediğin Esed’le 10 sene dostluk ettiler.”

Bizim Doruba’nın cevabı:

“Onu da iyi etmiştiler, şimdi Esed’e yüklenmekle de iyi ediyorlar. İnsan zannettiler, babasının yaptığını yapmaz zannettiler, Suriye’ye hürriyet getirecek zannettiler, dediklerine inandılar ve onunla ahbap oldular. Sonra Esed kendi halkını bombalamaya başlayınca da ‘Allah belanı versin, sen ne manyak adammışsın!’ dediler. Ya ne diyeceklerdi? Misal, biz seninle ahbabız, yolda güzelce sohbet ederek yürüyoruz, tam senin evinin önünden geçerken sen diyorsun ki ‘Şurada iki dakika bekle, ben ailemi öldürüp geliyorum’, ben neye uğradığımı şaşırmış halde orada dikilirken sen hakikaten de eve girip aileni öldürüyorsun ve sonra da yanıma dönüp ‘Haydi, güzel muhabbetimize kaldığımız yerden devam edelim’ diyorsun. Nasıl olur? Sen sapıksın, katilsin, canisin, ben seninle daha ahbaplık edemem ki! Sizin hükümetinizin Esed’e dediği budur.”

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Tahsin Tok 18 Nisan 2018 12:03
Esadı pek iyi sanıyor kötülüklerin sorumlusunu çevresindekiler sanıyorduk. Bilememişiz. Yoksa fırsat doğunca liderliğini haşmetlimizin yapacağı Büyük Ortadoğu Sünni Bloğuna bir adım daha olur diye bakmadık konuya hiç.
KARAR OKURU 18 Nisan 2018 08:51
Suriye ye odaklanmaktan kendimizi unuttuk. Uzun yıllar desteklenen feto temizlemekle bitmeyecek. Peki ülke ekonomisi ne olacak? Borç zirve yapmış durumda.
KARAR OKURU 17 Nisan 2018 01:39
Bir buçuk saat içinde 42 yorum ve çoğu eleştiri, Hakan Bey'in yazısını girmesi için pusuda bekleyen bir güruh. Okuduğunu da anlamayan bir güruh. El insaf yahu. Biraz vicdan! Teşekkürler Hakan Bey. Biz sizi gerçekten okuyor ve anlıyoruz. Dert etmeyin menfi yorumları.
KARAR OKURU 16 Nisan 2018 20:45
Eeee Sonuç ne oldu. .böyle mi savunma, strateji olur. .ortadoğu çok mu şeffaf yönetiliyor. Kolay olmazdi.olmayacaktı. .Zamanla duzelecekti . Halklar kaynastikca, turizm ve gidiş,, gelişler oldukça insanlar daha makul çözüm uretecekti. Siyonist karlı çıktı, çıkıyor. .biran önce bölge ülkeleri çözüm uretmeli, bulmalı başka çare yoktur. .
KARAR OKURU 16 Nisan 2018 19:21
Yakında Suriye'ye demokrasi getireceğinizide söylersin. Irak'a getirelinin aynısından.
KARAR OKURU 16 Nisan 2018 19:20
Sayın Hakan, bulunduğun zemin o kadar çürük, ve kaygan ki. Esed katil cani sapık her şey, peki bir ülkeyi paramparça etmeye gelen emperyalist lerle iş tutan cihatcılar(tamamı batı ve Körfez monarşileri destekli) ne kadar temiz. Suriye haydut devletler ile islam devleti adı altında kan içen, çiğer yiyen canilerin av sahasına dönüştü...sizin gibilerinde katkılarıyla.
KARAR OKURU 16 Nisan 2018 18:00
Birlik olup Suriye'yi bombalayan batili guclere alkis tutanlarla Mavi Marmara'da insanlarimizi sehit eden Israil askerlerini tazminatla af edenler ayni zihniyetteler. Asla yerli ve milliyiz demeyin. Prensip sahibi degilsiniz. Bakin Sudi Arabistan orada 4 yildir Yemen'i bombaliyor binlerce insan öldü tek bir tepkiniz var mi? Onlar cani degil ama Es'ad cani hadi oradan...
kara 16 Nisan 2018 16:54
Sen değilmiydin "olmasaydı da olurduk" diyerek kemalizmin dogmalarını yerle bir eden.sana helal olsun.Bu salih amelin sana ömür boyu yeter.
KARAR OKURU 16 Nisan 2018 14:51
hakanım bu yazdıklarını yazdığın gazetedekiler de okuyordur inşallah
karar okuru 16 Nisan 2018 12:52
Bunlar saddamın ırak ıda katiller tarafından bombalandığındada aynı şeyleri söylemişlerdi. Öyle ya ABD saddamı devirip ıraka demokrasi getirecekti. Sonuç ne peki birmilyon çoluk çocuk kadın yaşlı genç insan öldürüldü. Kaddafi içinde aynı şeyler geçerli idi. Öldrüdüler ıraka libyaya demokrasiyi getirdiler. Mısır cezayir tunus hepsi mükemmel demokratik ülkeler ya. Diyorum bu kafa değişmez. Temel Karamollağlu teşhisi koydu. Fazla söze gerek yok. Katillerle aynı safta olmayı seven kendine siyasal islamcı diyen zavallılar topluluğu. Daha ne diyelim.
engineer 16 Nisan 2018 10:10
peki o zaman Doğu Türkistan size ne ifade ediyor, çinin zulmü esedin zulmüne de benzemiyor, peki kadirov denen kafirov hakkında ne dersiniz? zulüm zulüm üstüne, ama şu kadarını söyleyim; zulüm gören halklar ,kendi dişleri ve tırnaklarıyla baş kaldırmayı başarabileceklerine gözleri kesmiyorsa, merkezi idarenin otoritesi altında, mümkün olduğunca hak elde etmeye çalışmalı, kimseninkine güvenip gerdeğe girmemeli, ne abd ne de Türkiye,sadece ve sadece kend dişi tırnağı, başkası yok,aksi halde adamı fena satarlar.
andromeda 16 Nisan 2018 14:03
17
Oraları da sen kurtar azizim.Klavyeden haybeye sırf hükümeti-devleti eleştireceğim diye suret-i haktan görünmeye çalışacağına azıcık işe yara
Andromeda 16 Nisan 2018 09:43
Tayyip Erdoğan düşmanlığı bu ülkede Esed’i de sevdirir bazı hilkat garibelerine(CHP liler-HDP’liler-Fetöcüler)Bunların mihenk noktası Erdoğan ne dediyse tam tersini düşünmek-söylemek-yapmaktır.Bu şerefsiz Esed’i savunanlara tek sözüm var:Adileri savunarak adileşmeyin zira bu millete bunu anlatamazsınız.Hala inat ederseniz Ulan topunuz gelin ne yazar!
KARAR OKURU 16 Nisan 2018 19:05
1
o zaman esadın baş destekçisi rusya ile niye dostuz.. tutarsız bir dış politika var..
KARAR OKURU 16 Nisan 2018 09:01
O zaman soru bu memlekette din iman yasaklanirken sözüm ona bilmem yüzde kaçı müslüman olan millet nerde ayaklandı , üstelik her uyduruk bayram da gidip Anıtkabir de şükran larini sunmuyormu sana diyorum burdan Suriye halkına sallayan okur senin deden mezarda rahat uyumuyor dur vebali büyük merak etme bir tarla, bağ bahçe için can veren dini imanı için ne yapti burdan konuşması kolay bu nesille mahalle kavgasina gidilmez Apple nesli sorsan soldan sağa yazmasini okumasını bilmez tarihini ,itikadini bilmez sonrada klavye kahramanlığı yapar
Denizci Alperen 16 Nisan 2018 16:11
1
Bu memlekette din hiç bir zaman yasaklanmadı aksine son osmanlı aydınlarında başlayan cumhuriyet hükümetleri ile devam eden dinin aslına döndürülmesi saltanat haline gelmiş emevi usulü dinin Peygamber efendimiz devrindeki gibi aslına rücu edilmesi çalışmaları yapıldı Yüce kitabımızda ne dediğini bilmezsen böyle yazarsın. Aç biraz kafa yorda Mezhep İmamımız Ebu Hanifenin ana dilde ibadet konusundaki düşüncelerine bak , Selmanı Farisi'ye bak Rabbimiz bizden papağan gibi ezberlememizi değil emirlerini anlayıp amel etmemizi buyuruyor.
KARAR OKURU 16 Nisan 2018 18:04
0
Bu ulkede din iman yasaklanmadi. Hayal aleminde yasiyorsunuz.
Takipci 16 Nisan 2018 08:54
Hakan bey, (kafir) Bati'nin Suriye'yi vuran fuzelerine uzuldunuz mu? yoksa sevindiniz mi?
Abdulkadir 17 Nisan 2018 17:09
0
Allah c.c. bazen zalimin cezasını başka bir zalim ile verir. İslam dünyasının oluk oluk kanını döken Moğol hükümdarı Hülagu diğer İslam düşmanı haşhaşileri ortadan kaldırmıştı. Sen buna sevindin mi üzüldün mü? Unutmadan batının ki tiyatro.
KARAR OKURU 16 Nisan 2018 07:45
Hakan bey yaşananları anlatmış. Yorum bile katmamış. Ama yorumlayanların arasında hala kafayı kuma gömenler var. Allah akıl fikir versin.
cevat karakalem 16 Nisan 2018 07:29
Rejimin yaptigi bu kadar hunharca katliamdan sonra olaylara sadece politik gozlukle bakmak insnaliga, hele hele Muslumanliga, sigmaz. Isinbasi rejimin gaddarligi ve kendi insanini oldurmeye baslamasidir. Sonra diger gucler de sahaya inmiz, is iyice zivanadan cikistir ama baslangici olmasa buralara gelinmezdi. Avrasyacilar hala ise kendi, zaten ipe sapa gelmkeyen ve bir hezeyancadan oteye gitmeyen, Avrasyacilik zihniyeti ile bakiyor.
HACI MURAT 16 Nisan 2018 07:10
Bazı yazarlar peşinen acaba bugün iktidarın neresinden vursam anlayışı ile bilgisayarın başına geçiyorlar.İktidarın doğru bir icraatını,hayırlı bir icraatını görmek oların işine gelmiyor;bundan hazzetmiyorlar.İktidar bir yanlış yapsa da bir giydirsek beklentisi içindeler. Hakan Albayrak böyle değil;O doğruya doğru,eğriye eğri demesini biliyor. Esasen her şeye muhalif olmak,sürekli hata aramak,hata bulamazsa doğrunun yanlış olduğunu savunmaya kalkışmak yazarı dar bir alana hapseder,okuyucuya da bıkkınlık verir.
KARAR OKURU 16 Nisan 2018 06:11
Abi bişi diyim mi bu yazıda anlattıkların bana hiç yabancı gelmiyor. Bana iktidarının ilk 10 yıllında “reformcu görünüp” son zamanlarda “hukuksuz ve anti demokratik” uygulamalar yapan “adaleti” ayaklar altında çiğneyen “İsviçreli” bir lideri anımsattı sanki. Dur bakalım neydi yaw adını unuttum adamın...:))))) Haaa bide abi bi ara “fetih” kelimesine takmıştın şimdi de “devrim” kelimesine iyi sardın. Napıyon abi herhalde bu ara boşsun akşama kadar amerikan-kızıldereli devrim filmleri izliyon:DDD
KARAR OKURU 16 Nisan 2018 08:13
4
aynen katiliyorum.
Bunlar, PKK barış görüşmelerine başlayınca da Öcalan'a "tukaka" demeye başlamışlardı.
"Arap Baharı" bir "Üst Akıl" projesi miydi, değil miydi; ne dersiniz? Neden Suudi Arabistan, BAE ve Katar'i içermiyordu? Onlar çok mu demokratik rejimlerdi? Asıl yıkıcı tahribatın da ABD'nin bir zamanlar " Şer yada Şeytan Üçgeni" diye tanımladığı ülkelerde gerceklesmesi size de ilginç gelmedi mi? Boylece İsrail'in siyonist politikalarının en kararli muhaliflerinin bertaraf edilmesiyle rahatlatılması amaçlanıyor olmasın? Sonuçta kime yarıyor? Hayati bir soru bu!..
Asıl onlara sormak lazım; siz ayaklanıp protesto edince iyi de Suriye Halkı yapınca mı kötü. Diktatörün meşrebi kendilerine uygunsa bağımsızlık sevdalısı kesiliyor bunlar.
KARAR OKURU 16 Nisan 2018 02:56
yanlış. müslümansan esed e karşı çıkacaksın diye bir mantık mı var? esed in ülkesi suriye, oradakiler müslüman değilmi? bunun neresi mantıklı? bu mantık ancak sizin afrikalı dostunuzun kabile mantığıdır.
Bahtiyar 16 Nisan 2018 08:20
18
Esat müslüman değil kardeş gavurun zalimin önde gideni.. Soyu sopu öyle imansızın, azınlık bide. Batı bilerek iktidar yaptı onları Suriye'de,niye, çünkü iktidar hep iktidarını kaybetmekten korksun, halkı hep baskı altında tutsun, o ülkede özgürlük, ekonomik gelişme vs vs olmasın Batının bir isteği daha varki ülkemizde de yüz yıldır uygulanmaya çalışıldı:Müslümanların başında ya gavur olsun ya münafık yada batının çanağından yalanan aşağılık bir uşak olsun..
KARAR OKURU 16 Nisan 2018 02:26
Hakan Bey, Esed'e bu kadar nefret duydugunuzu sanmiyorum. Erdogan'i elestirmek riskli is, yurek ister ama Esed hakkinda ne yazarsaniz yazin hicbir tehlikesi yok. Fakat insanlari ahmak yerine koyuyorsunuz. Esed, Musluman kardeslerin Suriye'de siyasi parti kurmasina izin vermedigi icin Erdogan dusman oldu. Diktator olmasi kimsenin umurunda degil. Ne var ki Rusyayi ve Iran'i hesaba katmadan bu ise giristi ve savasi Esed kazandi. Simdi artik tek derdimiz; Suriye'de ozerk bir Kurt yonetimi kurulmasin.
Birol 16 Nisan 2018 02:02
Devletlerin diplomatik ilişkileri,karşılıklı çıkarlara dayanır.İki insanın dostluk ilişkileri aynı şey değildir.Duygusallığa yer yoktur.Akılla,mantıkla sürdürülür.Devletlerin ilişkilerini iki insanın dostluğuna benzeten siz, gençlere fikir planında ne katkı yapabilirsiniz ki zaten.
Has Parti 16 Nisan 2018 01:26
Sayın yazar hala aradığınız minare kılıfını bulamamışsınız. Biraz daha arayın ama kılıflık kumaş kalmadı bu bölgede, hepsi masum insanlara kefen oldu.
Birol 16 Nisan 2018 00:57
Gençleri,bu üslupla, ("biz ne diyorsak sen ona inan", "bizim dediğimiz mutlak doğrudur."sen düşünme,sorgulama)asla ikna edemezsiniz.Sorularına verdiginiz değer de ortada (çürük yumurtalar varmış bilmem neymiş de.) diyerek tepeden bakıyorsunuz.Çok sığ bir bakış açısı bu.
KARAR OKURU 16 Nisan 2018 00:48
Vay be .Demek Esad konuşunda da kandırıldık. Yok babası gibi olmaz yok reformcu zannettik falan.peki bu gün ölümüne savunduğunuz kişiler olaylar ülkeler yarın tersi olursa yine diye ekdinuzki biz şöyle sandık kandırıldık Sorununuz şu sayın Albayrak ve sizin gibiler. Birine severken söverken koru körüne davranıyorsunuz. Çıkarınıza menfaatine göre taraf tutuyorsunuz.
KARAR OKURU 16 Nisan 2018 00:37
iş bu kadar basit değil. hiç kimse 180 derece dönmez. görmeyi bilirseniz önceden sinyali gelir olan biten her şeyin. tabi bunun için uluslararası ilişkiler gibi bilimlere itibar etmek gerekli. sadece heyecanla, hamesetle, gerçeklerden kopuk -sizin deyiminizle- "hayıra yormalarla" olmaz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN