Back To Top
Nihayet…

Nihayet…

 - Son Güncelleme: 26.07.2019 Cuma 09:09
- A +

Hür Azerbaycan’ın kurucu lideri Ebulfez Elçibey, su katılmamış bir Turancı idi.

Azerbaycan’ın menfaatlerini Türkiye’nin menfaatlerinden ayrı görmediğini ve Türkiye ile kurduğu -en azından kurmaya çalıştığı, bazen Ankara’ya rağmen kurmak için didindiği- stratejik ilişkilerden muradının Azerbaycan’la Türkiye arasında bir birliğin tesisi olduğunu belli ediyordu.

Bunun bedelini cumhurbaşkanlığından alaşağı edilerek ödedi.

Hiç pişman olmadı ama.

Devrilmesinde Ankara’nın da payı olmasına rağmen ölene kadar Türkiye ile birlik fikrini -genel olarak da Turan birliği ülküsünü- savunmaya devam etti.

Zaten son nefesini Türkiye’de verdi.

***

Elçibey’in yerine geçen Haydar Aliyev, Türkiye ile stratejik ilişkileri dış politikasının merkezine yerleştiren bir lider olmadı tabii.

Başta Rusya’nın muazzam nüfuzu olmak üzere bölgesel meydan okunmaları ve uluslararası dengeleri gözeterek ateş hattından uzak durmaya ve ülkesini de uzak tutmaya çalıştı.

Azerbaycan ile Türkiye hakkında “Tek millet, iki devlet” sözünü söylemekten geri durmadı ama.

Bu sözü, bir dönem siyasi danışmanlığını yapan Azerbaycanlı diplomat ve siyaset bilimcisi Vefa Guluzade fısıldamış olmasın Aliyev’in kulağına?

Olabilir.

***

Vefa Guluzade diyor ki:

“Eyni millət, eyni din, eyni tarix və nəhayət eyni siyasi maraqları olan iki dövlətin konfederasiyada birləşməsi hər zaman realdır.” (Yeni Müsavat, 29 Ağustos 2011)

Yani: “Aynı millet, aynı din, aynı tarih ve nihayet aynı siyasi menfaatleri olan iki devletin konfederasyonda birleşmesi her zaman gerçekçidir.”

Guluzade’ye göre Azerbaycan Cumhuriyeti, varlığını Kafkas İslam Ordusu’nun 1918’deki müdahalesine borçlu; aslında Azerbaycan için daha düşük bir statü öngören Bolşevikler, Osmanlı Devleti’nin bu müdahalesi üzerine çıtayı muhtar cumhuriyete kadar yükseltmek zorunda kaldılar ve o sayede bugünkü müstakil Azerbaycan devleti kurulabildi; etrafı düşmanla çevrili olan Azerbaycan’ın, istiklâlini korumak için de Türkiye’ye ihtiyacı var; evvelâ Azerbaycan-Türkiye askerî birliği ve bilahare Azerbaycan-Türkiye konfederasyonu kurulmalı; Türkiye de bundan jeopolitik kazançlar elde edecektir…

***

Birliği, konfederasyonu geçtik; “Bari vize kalksın” diyorduk senelerdir.

Bakü, Azerbaycan’ı ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına genellikle sorun çıkarmamakla beraber, vize uygulamasına son vermeye bir türlü yanaşmıyor, Ankara’nın bu yöndeki dostça ve kardeşçe ricalarını nazikçe savuşturuyordu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nün dünkü açıklamasına göre Azerbaycan Cumhuriyeti nihayet -1 Eylül 2019’da- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vizeyi kaldırmaya karar verdi.

Hele şükür.

Bu adımın, “hər zaman real” olan Türkiye-Azerbaycan entegrasyonuna hizmet etmesini diliyoruz.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Turan 26 Temmuz 2019 22:11
Turkiyenin/Turklerin istikbali Rusyadadir. Rusya ile konfederasyon, ferederasyon ve nihayet Turan'dir. Rusyada 200 miyon Turk var. Ruslarla cok rahat kaynasir, kaynatiriz.
KARAR OKURU 27 Temmuz 2019 09:26
0
niye?
bir okur 26 Temmuz 2019 15:36
Ümmetcilik, turancılık bunlar boş hayaller. Azerbaycan'ın körfez ülkelerinden bir farkı yok. Yanlış hatırlamıyorsam karısı başkan yardımcısıydı. Bizimle tek millet olmak istedikleri falan da yok. Daha KKTC'yi tanıtamamışız. Biz yönetim modeli olarak sanki Azerbaycan'ı örnek alıyormuşuz gibi geliyor bana...
ÖTÜKENLİKURT 26 Temmuz 2019 14:30
Dünkü yazınıza yorum yazdım, editör yorumumu afaroz etti... Bugün dünkü çam devirmeleri telafi etmişsiniz... Biraz daha Türkleşseniz cok sevimli olacaksınız... Dünkü yorumun boşluğu dolsun diye 1 beyit yazdım, inşallah bu da afaroz olmaz! TAKTI MOLLA KAFAYI, CENNETTEKİ HURİYE / ARAPLARI DOLDURDU, ÜLKE OLDU SURİYE...
Akdenizli 26 Temmuz 2019 12:31
Ben Azerbaycan ile değil İspanya ile birlik olmak istiyorum.
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 13:45
0
Her şey istediğimiz gibi olsa
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 14:35
7
O zaman adını Carlos, dinini de Catolikos yapacaksın, yoksa İspanyol seni hiç iplemez.
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 14:37
6
Hemen git ol. Ülkenin kahir ekseriyeti böyle zaten. İşgal edilse “ulan ne çekmişiz şu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından” diyeceklerle dolu.
ÖTÜKENLİKURT 26 Temmuz 2019 16:32
1
Ukrayna ve Venezuela'yı da düşün!!!???
Köroğlu 26 Temmuz 2019 12:23
Bu kabilecilik ideolojileri insanları uyutarak sırtından geçinen oligarşilere yarıyor sadece. Üretkenliği düşük, vasıfsız kalabalıkları bir araya getirdiğinde sadece daha büyük bir vasıfsız kalabalık elde edersin. Derdimiz hukuk, demokrasi ve üretkenliktir. Ne ümmet ne de turan bunların çözümü değildir. Kaldı ki Azeriler ve Türkiyeliler tek millet değil. Dillerinin kökeni aynı sadece. Millet olmak dile bağlı değil. Öyle olsaydı İrlandalılar ve İngilizler tek millet olurdu. Sırplar ve Boşnaklar da.
KARAR OKURU 27 Temmuz 2019 02:45
0
Türkiyenin Türkleri Azerdirler. Nuhçıkanlı Nuhun en büyük oğlu Azer,'dir.Erler ülkesinden olan Azer oğlu İrbaam da insanlığın atasıdır. Sizi bilmirəm,lakin Azerbaycanın Anadolu ilə bir llması,kan çekmesi Anadoludaki Türklere göredir.
KARAR OKURU 27 Temmuz 2019 18:40
0
Ben bir Azerbaycan Turku olarak Turklugumle gurur duyuyorum. Turklugun bir olcusu olsada olcseydik kim daha Kalpden Kandan Turk. Allahin bize verdigi bir serefdir.
Demircan 26 Temmuz 2019 10:54
Hakan albayrak hükümetin Suriyelilerin aldığı son karar hakkında ne düşünüyorsun.hani Ensar muhacir hassasiyetinden bahsetmiştin.yok öyle sıkışınca topu ülke sınırı dışına atmak.
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 10:46
Nostaljiye devam..umut fakirin ekmegi..
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 10:43
Ne yaratici yazarlarimiz var.. Dizayndan dizayna kosalim, aman bos durmayalim.. Hiç yoktan iyidir ama..oyalaniriz, konusuruz, heyecanlaniriz..kalbimiz bostur yeni ask baslar..
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 10:33
Bu Azerilerden bir cacık olmaz.Pek güven veren bir millet değiller.Ülkenin daha kapısından girer girmez rüşvet çarklarının nasıl çılgın döndüğünü fark ediyorsunuz.Zengini ultra zengin, fakiri br o kadar fakir.Üretim yok,boyuna tüketiyorlar.Vizeyi de abartmayın evrak mevrak yoktu, girişte 12 dolar tırtıklıyorlardı vizeyi alıyordun,o kalktı hepsi bu.
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 09:57
Hakan Bey, haktan yanasınız; ümmetci-türkçü kalıplarına sığmadan. Her fikrinize katılmasamda sizi severek okuyoruz. Sağolun.
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 09:53
Azerbaycanın Türkiyeye vizeyi kaldırmadı Rusyanın vizeyi genişletmesiyle aynı anda mümkün oldu. O kadar dost ve kardeş ama durum orada Hakan bey. Üstüne bir de s400 le paçayı kaptırıyoruz ki sonumuz hayır olsun!
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 14:47
3
09:53, 70 yıldır göbeğinden bağlı olduklarını sesizce sineye çekersiniz ama burada paça kaptırmaktan dem vurursunuz.
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 09:24
Yazar mülteci meselesini kapatmış. Milletin ekmeğiyle oynamanın tehlikelerini gördü herhalde.
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 14:53
1
Çok iyimsersin.
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 09:18
Hakan Albayrak ümmetcidir Arabi sever sayar başının üstüne koyar. Almanya vatandaşıdır. Ama pek Arap ülkesi gezmez, bilmez, uzaktan sever. Turancı olması imkansız. Bu yazıdaki mesajı Azerbaycana vizesiz girişi ile ilgilidir ki haklıdır. Kendisine küçük hatırlatma, yarın valilik önünde sizin suriyeli muhacir! kardeşleriniz eylem yapıyor. Ön safta sizi de görmek isteriz, yoksa samimi olmadığınızı anlarız.
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 09:11
Yıl 1918 ve Bolşeviklerin Azerbaycan düşük seviyede kalsın diye planları var ama Osmanlı'nın müdahalesiyle Azerbaycan muhtariyet alıyor öyle mi. 1918'de Petersburg'da bile tutunup tutunamayacağı belli olmayan Bolşevikler mi yapıyor bunu? Var bu Bolşevikler'de bir keramet. Benim aklıma zamanda yolculuk yapıp geleceği görmeleri geliyor ama yazar ne der bilmem.
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 09:09
Hakan, senin Reis, senin Enver gibi, devleti mahvetti, Orta Doğuyu mahvetti... Tam da ırkçılığa evrilmişken yayılma hedefini Orta Doğu'dan Turan’a çevirmeli diyorsun, he mi ! Haydi Bahçeli, Hakan arkanda, ver gazı ortağına.
karar okuru 26 Temmuz 2019 08:41
Hakikat kardeşlerin ve yakın olanların bağ kurmasıdır. Müslüman müslüman ile türk türk ile kardeştir. Bu yakınlıkları ümmetçilik ve turancılık diye küçümseyenlerin içtimai bilinci kapalı , ilmi seviyesi iptidaidir.Hakan Bey bazan hata yapsa da son kertede temiz kalbi ve uyanık şuuru devreye girip istikametini doğrultuyor.Allah razı olsun...
Zerrr 26 Temmuz 2019 07:27
Yorumcular cok ukalasiniz
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 12:08
1
ee? niye dert ettin ki bunu?
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 01:34
Hakan Bey, sizin ummetci oldugunuzu biliyordum da Turanci oldugunuzdan haberim yoktu. Sasirmadim; dincilikle Irkcilik ikiz kardes gibidir bu cografyada. Turkiye - Azerbaycan entegrasyonu hayaliniz de hicbir zaman gerceklesmez, bosuna umutlanmayin. Azerbaycan petrol zengini bir ulke ve iktidarda Aliyev hanedani var. Azerbaycan icin Rusya, Turkiye'den cok daha onemli bir ulke; Rusya'nin sozunden disari cikmaz. Azeri devleti Kuzey Kibris Turk Cumhuriyetini bile resmen tanimiyor.
Türk oğlu ! 26 Temmuz 2019 01:16
Allah Allah, Hakan bey. Kafana taş falan düşmedi değil mi. Hayret bir yazın da Türk var ve ne gariptir Şii meshepli Türler üstelik. Gerçi bir ara Uygur deyip kaybolmuştun ama, onlar da Sünni idi. Emin misin konfederasyon ve entegrasyon temenninden. Bir daha düşün istersen. Belkide Selefi/vahabi Arap'lardan bir şey çıkmayacak bari Türk İslam birliğimi kursak diye düşündün yoksa. Samimisin bu görüşünde diye sormuyalım mı. Hakkındaki algıyı değiştirip, bakın Türk'leri de düşünüyorum diyerek, ne tür planların var ki. (Ben de Sünniyim, nedense belirtme ihtiyacı duydum)
Karar Okuru 26 Temmuz 2019 00:18
Baba Aliyev önemli bir adamdı ama doğulu ülkelerde siyaset zordur. Babadan oğula düzenler daima şüphelidir.
süleyman d. 26 Temmuz 2019 00:20
Bir gün "ÜMMETCİ" ertesi gün "TURANCI" daha ertesi gün kim bilir neci şeklinde giden postmodern ideoloji çağı böyle oluyormuş demek???
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 04:45
4
Evet, Hakan Bey yanlis meslek secmis. Politikaci olsaydi cok daha basarili olurdu.
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 09:19
8
Ümmetçi olan birisi aynı zamanda Turancı da olur, ümmetçilik diğerini de kapsar. Bunu bile daha anlamamış postmodern siyaset analistlerine daha ne denilebilir ki
Türk oğlu ! 26 Temmuz 2019 09:54
3
04:45 nerden biliyorsun olmayacağını. Hâlâ geç kamış sayılmaz. Bakarsın, Davutoğlu'nun yanında arzı endâm edebilir zâtı âlileri. Hıım olmaz mı dersin. Hemen olmaz deme. Bu ülkede olmaz olmaz biliyorsun.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN