Back To Top
Norşin ve Abdullah Gül

Norşin ve Abdullah Gül

 - Son Güncelleme: 16.05.2019 Perşembe 08:35
- A +

Bitlis’e bağlı Norşin (“Nurşin” diye de telaffuz edilir) 1960’a kadar Norşin’di. 

O sene Güroymak oldu. 

Oldu mu gerçekten? 

Resmiyette olduysa da Norşin ahalisi ve genel olarak bölge halkı Norşin’e Norşin demeye devam etti ve ediyor. 

Abdullah Gül de cumhurbaşkanıyken ziyaret ettiği Bitlis’te halka hitap ederken Norşin’den Norşin diye bahsetti. (8 Ağustos 2009) 

Kürt Açılımı günleriydi. 

Bitlis’teki konuşmasında “İnşaallah hep beraber yeni bir anlayışı atalarımız nasıl hakim kıldıysa bizler de hakim kılacağız. Birlik, beraberlik ve vatan sevgisi için el birliği içinde kol kola çok daha fazla çalışmamız gerekir.” dedi Gül. 

Norşin’i Norşin diye anması tam da bu nedenleydi. 

Devletin Kürtler konusundaki hatalarının düzeltileceğini, bu hatalardan mütevellit duygusal kopuşa dur deneceğini, millî birlik ve beraberliğin hakkaniyet temelinde ihya edileceğini, Kürt kimliği ve Kürt dili üzerindeki baskılara son verilerek ortak vatan şuurunun güçlendirileceğini, bu hususta Osmanlı gibi özgüven sahibi olunacağını, meseleye böyle yaklaşan yeni bir Ankara’nın doğduğunu müjdelemek için. 

(Gül’in Nisan 2013’te Kürt Meselesi hakkında verdiği bir demeçten: “Biz bugün imparatorluk değiliz, üniter bir devletiz; ama biz imparatorluk refleksi ve özgüveniyle hareket edebiliriz, buna inanıyorum.”) 

***

Gül’ün o tavrı kişisel bir tavırdan ibaret değildi. 

AK Parti Hükümeti’nin de tavrıydı o. 

Nitelim dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Norşin’e Norşin dediği için MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından eleştirilen Gül’ü savunmuştu. 

Şimdi Bahçeli bu Norşin mevzuundan hareketle Gül’ü PKK ve dahî FETÖ ile aynı bağlamda zikrediyor, fakat AK Parti hiç oralı olmuyor.  

Nereden nereye… 

Belki “Şartlar değişti, Abdullah Gül kötü adam oldu, ona çamur atılması işimize gelir” diye düşünülüyordur; peki Gül’den önce ve Gül’den ziyade Norşin’e Norşin diyen Kürtlere ayıp edildiği idrak edilmiyor mu? 

Belki de Cumhur İttifakı’nın hatırı için susuluyordur; ya Norşin’e Norşin diyen Kürtlerin hatırı? 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 09:33
Abdullah Gül'ün Fetö ve PKK ile aynı bağlamda zikredilmesi in sebebi; Norşin e Norşin demesinden değil, Yaptığı gizli görüşmeler ve ittifaklar dır.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 23:07
Teşekürler
Ahmed 16 Mayıs 2019 21:37
Kürtlerin hatırını umursayan yok. Hakaretler havada uçuşuyor...
Makam ve para hırsı hepsini bozdu yazar kabul et ! Ve ellerinden gitmesinler diye ellerinden geleni yapıyorlar. Sen de onlardansın. Ve devrim ilk evlatlarını yer ! Bi de niye hep siz haklı oluyorsunuz. Biraz da hatalarınızı görüp kendinizi düzeltin.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 00:54
0
Editör yayınlayarak sana güzel cvp vermiş umarım sende tek tipçi bakış açını bırakarak bana cevap verirsin.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 17:32
Hakan kardesim, mevcut rejim "hartir icin" prensip(ler) savunmuyor. Oy getiriyor mu, yoksa oy mu kaybettiriyoe ona bak! Artik yorumcularin ayaklarinin yere basmasi gerekir. Yani, idealler ve ahlak uzerinden degil, mevcut gercekler uzerinden yorumlar getirmek gerekiyor. Belki o zaman dogruya, ahlaka ve ideal(lere) ulasma sansimiz olur.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 23:36
0
Nasıl yani?idealler ve ahlak üzerinden değil diyerek ne demek istediniz?
ÖMER FARUK DİNÇ 16 Mayıs 2019 17:29
HAKAN BEY NE DEMEYE ÇALIŞIYORSUN ABDULLAH GÜL ŞİMDİ HANGİ KULVARDA?ÖNCE ONU BİR YAZIVER SONRA BAKARIZ KÜRT KARDEŞLERİMİN NORŞİN'İNE?
Hanifi Sepetçi 16 Mayıs 2019 19:29
0
Adalet,hukuk,ötekileştirmeyen,kendisi gibi düşünmeyenle empati kurabilen,bir kulvarda,siz hangi kulvardasınız?
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 17:22
Sayın Albayrak umut bagladiginiz Sayın Gül ve diğerleri nedense insanlara akillica bir seçenek gibi gözükmüyor. CHP istemedi ortak yani çatı olarak.İp istemedi. HDP zaten zinhar hazetmez. Geriye kim Kaldı söyleyin de bilelim. Eskiden belki iyi bir sağ kol olurdu şimdi o ihtimal de yok. Yani yok oğlu yok. Davutoğlu içinse sayın Ahmet Hakan in 7 maddede neden tutmaz başlıklı yazısını okumussunuzdur. ..
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 17:14
yazik hep olumsuz yorumlari yayinla olumlu bir yorum ise hak getire supersiniz alkiş
eroll 16 Mayıs 2019 16:22
O tarihlerdeki hakan albayrak ile şimdi ki hakan albayrak ta aynı değil mesela.
E.K 16 Mayıs 2019 13:20
Akp zihniyeti, Sn Gul'de dahil biat kulturunden gelen insanlar... Demokrasiyi icsellestirememis bir yapidan geldiler... Dini referanslarla hareket eden bu insanlar, kendi dogrularindan baska bir renk goremediklerini yillardir defalarca gosterdiler... Kurtler veya her hangi birilerinin haklarini demokrasi prensipleriyle dusunemeden cozume kavusturmak zor, belkide imkansiz...Sn Gul, Norsin demis veya dememis. Fark etmez. Zaten orasi Norsin'di, simdide oyle...
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 12:24
Ak Parti'nin 80 yıl sonra mümkün kıldığı, Norşin"e Norşin diyebilmek üzerinden Ak Parti'yi karalamak buna denir. Sözde İslamcı Saadet'ten sözde milliyetçi íyi partiye, oradan Kandil'den idare edilen HDP'ye, hilkat garibesi bir gurubu yanına ve emperyal üst aklın stratejik ve lojistik desteğini de arkasına alarak saldırıya geçen CHP'ye, siz de bu satırlarla yardımcı oluyorsunuz.
ismail duman 16 Mayıs 2019 13:13
3
Yazar gerçekleri yazmış gocunacak ne var bunda haksızmı?Takmışsınız kafayı CHP ye gözünüz doğruları göremiyorsunuz maalesef..
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 16:41
7
ismail duman, Kürtçe türkü söyledi diye dağdaki çobanın tutuklanıp, kürdüm dedi diye insanlara dışkı yedirildiği günlerden, çatır çatır kürtçe konuşulan ve yazılan Türkiye'ye bu iktidar sayesinde gelindi. Onun içindir ki, Doğu ve Güneydoğu'da, sıfır milletvekili çıkaran CHP'nin aksine Ak Parti HDP kadar milletvekili çıkarabiliyor.
O bir 16 Mayıs 2019 20:16
0
16:41 zeki çocuk o dediklerini darbeci K. Evren ve yanındakiler yaptı Chp ne alaka. Evren denen yaratık Chp ve diğer partileri ve diğer ideolojileri silindir gibi ezerken Amerikancı ılımlı İslsmcıları palazlandırdı. 12:24 80 yıl nerden çıktı yazar 1960 dan sonra diyor yani darbeden sonra. Yav ne tarih ne de gerçekle ne okuduğunu anlamakla ilginiz yok. Ögretilmiş yalanları papağan gibi tekrarlıyorsunuz.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 12:22
Bahçeli'nin tırnağını Gül'e değişmem. Referandum'da hayır diyen, mutabakat sağlansa Erdoğan'a rakip olmayı düşünen adamın Ak Partililigi mi kaldı?
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 16:17
0
Değil tırnağının hiçbir yerinin gereği yok. Al hepsi senin olsun.
kararsız okur 16 Mayıs 2019 12:03
Yer ismi değiştirmek neden bu kadar olay oluyor, Anadolu binlerce yıllık yerleşim yeri, hangi yer 5.000 yıl önceki ismini taşıyor ki. Bu topraklara hakim olan her güç, şehirleri kendi dilinde adlandırmış. Kürtler de öyle yapmamış mı ? Binlerce yıllık Arap yurdu Tel Abyad kürt dilinde Gire Spi, Ayn el-Arab Kobani, Resulayn ise Serakaniye yapılmadı mı? Mevzuya bir de böyle bakalım
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 15:54
2
Tam olarak da sorun bu önceki isimleri Arapçalastirildi şimdi ise eski ismi ile anılıyor. Tarihteki ismi gire sipi Kobani efrin ve Kürt dağıdır
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 11:47
Sanki Abdullah Gül'ü savunun deniyor yazıda gibi bolca yorum var. Zaten siZden bi hayir bekleyen yok . En azindan insanlari karalamayın. Kurt kocadı diye maskara etmeyin deniyor.
kararsız okur 16 Mayıs 2019 17:42
1
Sözü edilen yerler binlerce yıllık Arap yurdudur, kürtlerin o bölgedeki varlığı ise 200 yılı geçmez. Çoğunluğu Anadolu'dan Suriye tarafına geçmiştir. Bu yüzde de Suriye yönetimi bir kısmına vatandaşlık vermemiştir. Dolayısıyla kürtler o bölgenin yerleşik halkı olmadığı için kürtçe isimlerin değiştirilmesi gibi bir şey söz konusu değildir.
KARİ-İ KARAR 16 Mayıs 2019 10:51
Kürtlerin hatırı buzdolabına kaldıralı 4-5 yıl oluyor.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 10:18
Başta ABD kuklası fetoculer olmak üzere herkes önce kendisi nereye savruldu onun muhasebesini yapsın, tabi bunun için bir yerlerden emir gelmeden düşünen biri olmak lazım.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 10:13
Türkiye'nin her yerinde her zaman doğru veya yanlış yerleşim birimlerinin isimleri değiştiriliyor ama bu neden sadece Kürt bölgelerinde özel bir kimlik sorunu olarak görülüyor?
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 08:46
Beraber yürüdüğü her kimse varsa hepsini yanından uzaklaştırdı. Kim kaldı yanında yanlışa itiraz edemeyen her dediğini alkışlayanlar kaldı. Söylemleri de eylemleri tamamen değişti doğal olarak. Yeni bir ses yeni bir soluk gerek artık. Çünkü özgürlükler demokrasi istikrar ekonomik refah diye başladılar, şuan başladıkları noktanın çok gerisindeyiz. Bir ülke düşünün ki üretim tesislerini satıp, kapatıp yerine onlarca hapishane yapsın...
karar okuru ben 16 Mayıs 2019 08:44
kürt açılımı, ekonomi, demokrasi sorunu vs vs... her şeyi hatırlıyoruz da, dün söylenenleri sanki ben söylemişim gibi, ya da hükumet savunduğu için savunmamışız gibi davranılıyor; hükumet bence kendine muhalefet ediyor. Bu da güven kaybına yol açıyor, "bu gün savunduğunu savunursam yarın kendisi savunmamış sadece ben savunmuşum gibi davranır" tereddütü var insanlarda.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 12:24
9
Ak Parti iki önemli yanlıştan döndü. Çözüm süreci ve fetö yakınlaşması. Artık bütün teröristler ortadan kalkana kadar durmak yok.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 07:56
Eninde sonunda Dogu Anadolu'da dindar Kurt vatandaslardan aldiklari oylari da kaybedecekler. Bahceli ile olan ittifak da uzun omurlu olmayacaktir.
VATANDAŞ 16 Mayıs 2019 07:34
BU KADAR SAVRULMA .... İNSAN İNANAMIYOR AMA OLUYOR DEMEK
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 05:05
Siyaset alanı oldukça geniş bir meydan. Sayın Gül ve herkes bu alani kullabilir. Hem iyi de olur.....
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 04:51
Sayın Gül Gezi sürecinden beri Erdoğan'ın hakkını savunuyor mu ki Erdoğan onun hakkını savunsun?
karar okuru ben 16 Mayıs 2019 08:46
0
o gezi olayını da anlamadım ya, gezide sokaklarda olan insanları biliyorum inan çok iyi yerdeler şimdi, olan bizim gibi saf insanlara oldu.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 10:41
1
Gezi birkaç ağaçtan ülkeyi saran bir yangına nasıl dönüştü?
Olması gereken. 16 Mayıs 2019 04:14
Abdullah Gül ün Ak partisi üyesi olmadığı Ak partinin kurucusu da olmadığı söylendi.Millet ittifakının ortak adayı olmak için teşebbüs de etti.Şimdi Ak parti Abdullah Gül ü savunmalı demek hangi mantıkla izah edilebilir.Görüşüne ek yapmak acaba ortak olmayan biri tarafından iyi karşılanır mı?
Ahmet Murat NUHOĞLU 16 Mayıs 2019 02:15
Yer isimleri konusu sıklıkla gündeme gelir ama göz ardı edilen de bir konu vardır, Türkiye'de ismi değiştirilen yerler sadece Kürkçe isimli bölgeler değildi ki. Cumhuriyet devrindeki pek çok politika gibi bu politika da Kürtler gibi bir gruba yönelik değil halkın tamamına yönelik bir uygulamaydı, ben NUHOĞLU olan gerçek soyadıma ancak mahkeme kararı ile ulaşabildim, aynı isimli köyümüzün ismi de resmi evraklara dolayısı ile kimliklerimize de başka şekilde yazılmış, ama bizim yerleşimlerimizin adı Türkçe isimle değişti diye kimse gelip köyümüzün
KararSIZ Okur 16 Mayıs 2019 02:12
Seçim Nurşin'de olsaydı o zaman Nurşin'e Nurşin diyenlerin hatırı sayılırdı, Şu anda Nurşin'e Nurşin diyenleri eleştiren Bahçeli'nin hatırı Nurşin'e Nurşin diyenlerin hatırından evvel geliyor tabi. Her seçimde Partiler seçimi kazandıracak adımları önemser, Binali YILDIRIM bu durumu gayet te samimiyetle anlatıyor bir konuşmasında. Anlatmayanların da tavrı bundan farklı değildir ve bu durum eskiden de böyle idi
Muhammed 16 Mayıs 2019 01:13
Ser seran u ser çavan. Evet haklısınız sayın yazar
Mahfi 16 Mayıs 2019 00:35
Hakan bey,artik Abdullah Gül,Ahmet Davutoğlu,Ali Babacan guzellemelerinden, isimlerinden sıkıldık.Yok parti kurcaktilar,yok Saadetin Cumhurbaşkanı adayı olcakti.Ulkenin en kritik günlerinde gıkları çıkmaz.Kendi ikballeri için optimum zamanı kollayip, Kendi menfaatlerini ülke menfaatlerinin üstünde görenlerden yorulduk.Ekrem İmamoğlunu aday olana kadar Türkiye de kaç kişi taniyordu?Önemli olanın tanınırlık, tecrübe olmadığını gördük.Bu ülkeye yeni heyecanlar oluşturacak,Kucaklayacak,toparlayacak, genç,dinamik,yeni nesil siyasetçilere ihtiyaç var.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 12:29
8
Yeni heyecan, antrikot üzerinden cahil muhalif kitlelere populizm yapmasıyla tanıdığımız Ekrem'se yandı gülüm keten helva, ya da halimiz harabbb demek lazım
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 14:19
1
Cevabım karar okuru adlı kişiye halimiz çok iyi ya" Almanya bizi kiskani " yaw he he popülizmi kimin yaptığı belli
Mahfi 16 Mayıs 2019 17:49
0
12:29, Büyük resmi, büyük oyunu gören kültürlü ve ferasetli kitle olarak bize ışık tuttugunuz için teşekkürler.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN