Back To Top
Nümayişe devam

Nümayişe devam

 - Son Güncelleme: 15.03.2019 Cuma 09:12
- A +

Dört dönemdir (20 sene) Cezayir Cumhurbaşkanı olan 82 yaşındaki Abdulaziz Buteflika felçten muzdarip olduğu ve uzun zamandır toplum içine çıkamadığı halde bir dönem için daha cumhurbaşkanlığına adaylığını koyunca -yahut  Cezayir’de iktidarın asıl sahipleri olan generaller münasip bir halef üzerinde anlaşamadıkları için Buteflika’ya bu vazifeyi bir kere daha tevdi edince- ülke çapında protesto gösterileri düzenlenmeye başlamıştı.

Sokaklarda, meydanlarda yüzbinler ‘Yeter!’ diye haykırmıştı.

Sadece Buteflika’nın bitmek bilmeyen cumhurbaşkanlığına değil, genel olarak statükoya (cumhuriyet kılıklı diktatörlüğe, kötü yönetime, yolsuzluğa) karşı yükselen bir isyan dalgasıydı bu.

Gittikçe büyüyen nümayişler gözünü korkutmuş olmalı ki, Buteflika adaylıktan çekildiğini ilan etti.

18 Nisan’da yapılması gereken seçimlerin ertelendiği de ilan etti.

Ulusal diyalog konferansı düzenlenecekmiş, siyasi ve iktisadi reformlar yapılacakmış, yeni bir anayasa hazırlanıp halk oyuna sunulacakmış… Bunları da ilan etti.

Peki seçim ne zaman yapılacak?

O belli değil.

Peki seçime kadar kim yönetecek ülkeyi?

Buteflika.

Peki görev süresi dolan bir cumhurbaşkanının göreve -belki de senelerce- devam etmesi anayasaya uygun mu?

Değil.

E nasıl olacak?

Olacak işte!

***

Belli ki rejim zaman kazanmaya çalışıyor; ‘ulusal diyalog’, ‘reform’, ‘yeni anayasa’ filan da diyerek protesto rüzgârını dindirmeyi umuyor.

Öyle kolay kolay dineceğe benzemiyor ama bu rüzgâr.

Aralarında “İslamcı” Adalet ve Kalkınma Partisi’nin de bulunduğu muhalefet partileri, yayımladıkları ortak bildiride, “Buteflika’nın kararlarını hem şekil hem de içerik olarak reddediyoruz” deyip, halkın tüm talepleri yerine getirilinceye kadar protesto gösterilerinin devam etmesinden yana olduklarını bildirdiler.

Ve gösteriler devam ediyor.

Genelkurmay Başkanı Salah’ın ‘Kargaşaya izin vermeyiz’ uyarısına rağmen devam ediyor.

Barışçıl bir şekilde devam ediyor.

İnşaallah bu çerçevede kalır.

1990’lardaki kanlı kargaşanın -Suriye örneğinin de- hep hatırda tutulmasını, rejime muhalefette zinhar silahlı mücadele yoluna sapılmamasını dileriz.

Belki önümüzdeki süreçte protestocular ordunun şiddetine maruz kalacak, barışçıl protesto iradesi kurşunlarla sınanacak; ne olursa olsun, o irade muhakkak muhafaza edilsin isteriz.

***

Allah, hürriyet ve adalet yoluna düşen Cezayirli kardeşlerimizin yâr ve yardımcısı olsun.

Açık olsun yolları, parlak olsun ufukları; Vira Bismillah…

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Brahma 16 Mart 2019 00:04
Her gün en az 4 kere ziyaret ettiğim bu sitede bir tek sizi okumuyorum. Merak ettim okudum... İlerleme var görülüyor.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 17:57
Allah'ım neden biz hep böyleyiz. Dünyanın süper gücü ABD en fazla 2 dönem seçiyor ondan sonra güle güle...
Ahmet 15 Mart 2019 22:42
0
Yazarın bunu da cevaplaması gerekir. Hayalleriyle pervasız bir canavar yarattılar. Hak bilmeyen hukuk bilmeyen, etrafını duzenbazlarin sarmasindan şikayetçi olmayan. Hakan bey derdi ki; merak etmeyin reis köküne kadar islamcidir vardır bir bildiği... Artık İslamcı yazarlardan tiksiniyorum.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 16:07
akıllanmıyorsunuz maalesef? suriye yi mahvettiniz bu kafayla şimdi de cezayirmi?
Cesur Ali 15 Mart 2019 14:11
eee sonuç nümayişin babası yapılacak ülkeler var dünyada belki gözünü açsan sende görürsün belkide içindesin
Ahmet karar 15 Mart 2019 13:35
Ayrıca efradıniz ve sizin aydinlanmaniz için Suriye'nin böyle mi olması gerekirdi?
KARAR OKURU 15 Mart 2019 13:33
Teröristlerin canlı bombalarla yaptığı katliamları müslümsnlar karşılık verebiliyor derseniz. Tarihi çok daha kanlı ve vahşi olan hiristiyanlar da karşılık veriri. Akıl yoksunluğundan beslenen katiller rol almaya başlar. Bu dünya İçin tehlikeli bir durum.
Ahmet 15 Mart 2019 13:28
İktidardan bu kadar muzdaripsiniz. Siz de nümayiş yapmayı planlıyor musunuz?
Mustafa ALSANCAK 15 Mart 2019 13:02
İlahi Hakan bey! Allah korusun, eğer Cezayirlilerin söyledikleri doğruysa oradaki Askeri rejime rağmen halk protestolarını sürdürmekten geri kalmıyormuş. Belki de bu demokratik haklarını kullanmada uzun seneler Fransız kültürü ile büyümüş insanların demokrasi anlayışlarının tesiri olmuştur sanırım.İki Cezayirli bir araya geldiklerinde bile birbirleri ile Fransızca konuşmayı yeğlediklerini çok görmüşüzdür.Cezayirli normal şartlarda Fransa’ya yerleşmek için can atar .Ama Butefika’nın ölesiye dek koltuğunda oturmasını gerektirecek hiç bir kabul
Mustafa ALSANCAK 15 Mart 2019 12:42
Akıl alacak gibi değil: Cezayir C. Başkanı özürlü haline rağmen koltuğunu bırakma taraftarı görünmüyor. Araplar her gün sokaklarda protestolarını sürdürmekteler. Maalesef değişen bir durum yoktur. Bizde Dünya Kadınlar gününde seslerini duyurmak için Taksimde toplananlara polisin acımasız davranmasını yabancı basın bile kınadı.Fakat ertesi gün dinci grupların Ezanı protesto ettiler diye Taksime çıkmalarına polis sessiz kalmıştı.İnsanlar yemin billah edip protestolarını polis zulmüne karşı yaptıklarını haykırsalar da Akp yandaş basın çaldı
KARAR OKURU 15 Mart 2019 12:05
Ya Binali yildirim meclis baskanligindan istifa etmedi . anayasaya aykiri olarak aday oldu. oturdup izlediniz. Cumhurbaskaninin anayasal sinirlarinin disina ciktigini soyleyenlere , o ozel bir cumhurbaskani dediniz. Cogulculuga aykiri yayinlar anayasa ihlal edilerek ysk tarafindan hak sayildi. Ohal bitmesine ragmen hala ohal kanunlari isletilirken , Ulkende kural kanun anayasa hicbisey tanimayanlar icin binnir bahane bulacaksin. Elin memleketi icin; hukuk detaylarda saklidir diyip demokrasi havarisi olucaksin. Ne gusel hak mucadelesi bu.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 09:31
Yeni Zelanda'da Irkci, yobaz birkac insan bozuntusu camilere girip katliam yapmis. Eskiden dunya kapitalist - komunist diye ikiye ayrilmisti. Sovyetler dagildiktan sonra Musluman - gayrimuslum diye ikiye ayrildi. Herhangi bir ulkede dini azinlik olarak yasamak giderek daha da zorlasacak. Sadece geri kalmis ulkelerde degil, demokrasiye ve insan haklarina saygili hukuk devletlerinin oldugu ulkelerde de cogunlugun dini azinliklara tahammulsuzlugu artiyor.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 08:36
Yurtdışı olayları yazmanız iyi ama kimse Türkiye’deki gelir dağılımının bozukluğundan sözetmiyor.
KARARcı 15 Mart 2019 07:17
Sn Yazar, Suriye örneğini vererek silahlı bir yönteme baş vurulmamasını tavsiye etmesi, Suriye'de bir yalnış yapıldığının itirafı... Suriye'de yapılan silahlı muhalefet anlayışı, sadece Suriye'de değil, komşu ülkelerde, İslam beldelerinin diğer beldelerinde ve amma Filistin davasında büyük yaralar açtığını artık görmek gerekir. Suriye bahane edilerek Filistin davası satılıdı. Mavi Marmara ile Kudüs teslim edilmiştir ( geçenlerde Mavi Marmara anlaşmasında gizli diye nitelendirilen belgelere açıklama gelmedi)
evin 15 Mart 2019 06:46
gezideki barışçıl protestoculara terörist darbeci falan diyenlerin cezayirdeki barışçıl protestocuları desteklemesi gözlerimi yaşarttı gerçekten...
Avanak Apti 15 Mart 2019 06:40
Deli Emin!Vizontele!Müthiş ve çarpıcı repliği var.Devrimci arkadaşlar can sıkıntısından birbiri ile uğraşıyorlar bazen.Halkı zulümden kurtaracaklar!Ama somut ürettikleri ve ile yarar eylemleri yok.Deli Emin bedavadan her işi gören,tamir eden yararlı biri.Sahne şu, Devrimci arkadaşlar domino oynuyorlar.Bizim Deli ve Emin "NE YAPIYORSUZ LA DEVRİMCİLER,BİZI NE ZAMAN KURTARIYORSUNUZ..Hİ Hİ Hİ" DİYOR. Bu sahne hep bana biz İslamcı mücahitleri hatırlatır. Adam ürereten,çaluşan,iş gören EMİN ve DELİ !Espriyi anladınız mı! Cezayiri konuşuyor.Sen kendi
KARAR OKURU 15 Mart 2019 05:07
Bir gun bu iktidar da secimi kaybedecegini anlayinca secimi erteleyip anayasayi degistirmek icin referandum yapar. AK Parti'nin tuzugunde 3 donem gorev yapanlarin siyasetten cekileceklerine dair bir madde vardi hatirlarsaniz. Reis dinlemedi, anayasayi degistirip baskan oldu. Hukuk devletine sahip olamamis ulkelerde iktidarlar ayni taktikleri kullaniyor. Ermenistan'da Cumhurbaskanligi 2 donemdi. Adam 2 donemini tamamlayip anayasayi degistirdi, butun yetkileri basbakana verip kendisini basbakan atadi. Ama halk sokaklara dokuldu ve meclise kimseyi sokmadilar. Sonunda halkin dedigi oldu.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 08:13
6
Degistirdi derken mecliste onaylanip h referandumula sistem degisikligine gidildi demek istedin herhalde
KARAR OKURU 15 Mart 2019 22:13
0
05:07, referandum da bir seçim değil mi ?
Okur 15 Mart 2019 04:31
İnsanların protesto haklarını destekliyoruz. Yeterki kendi ideolojimize uygun olsun!! Ama geri toplumlar olarak da hemen provake oluyoruz. Biz karıştırınca hak arama bizi karıştırınca terör oh ne ala. Allah hepimize temiz zihin nasip eylesinde yanlıştan yanlışa koşturan verimsiz ve ezik pisikolojimizden kurtulalım.
Has Parti 15 Mart 2019 02:01
Sayın yazar beş yıl sonrasının Türkiye'sini anlatıyor sanki.
hacı 46 15 Mart 2019 01:39
Varlık Fonundaki şirketlerin satışı için yönetmelik kabul edildi. Cumhuriyetin elde kalan tüm büyük şirketleri (THY, Devlet Bankaları, ASELSAN, TCDD, BOTAŞ, PTT, ÇAYKUR, BORSA İSTANBUL vd. ) yabancıya satılabilecek. Ben hakkımı haram ettim şimdiden. Bu millet kurumlarının satilmamasi için sokağa çıkmaya hazırım.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 01:36
Yine mi Cezayir...15 gun sonra secim var burda Hakan abi. Birak Cezayir'i, Venezuelayi, Misir'i. Bize bak abi, bak secim meydanlarinda, tv programlarinda, yandas medyada muhalifler tehdid ediliyor, hedef gosteriliyor. Alo?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN