Back To Top
Radikali buysa…

Radikali buysa…

 - Son Güncelleme: 10.08.2019 Cumartesi 08:15
- A +

SYRİZA’nın açılımı Synaspismós Rhizospastikís Aristerás, yani Radikal Sol İttifakı.

Öyle böyle değil, RADİKAL sol.

Ne var ki SYRİZA iktidarının ekonomi politikalarında solun -bırakın radikalini- ılımlısından bile eser yoktu.

Ölüm döşeğindeki Yunan ekonomisini hayata döndürmek için buz gibi kapitalist Avrupa hükümetlerinin ve bankalarının yardımına muhtaç olan SYRİZA’nın bu hususta -‘Şu badireyi bir atlatalım, ülkemizi batmaktan kurtaralım, sonra kendi politikalarımızı uygularız’ diyerek- solculuğundan ve hele radikal solculuğundan bir sürü taviz vermesi anlaşılabilir; ama bu tavizleri verirken, solun mahiyetini ve kıymetini ortaya koyacak, en azından ona işaret edecek -mütevazı da olsa- bazı adımlar atmanın yolunu bulamamış olması anlaşılır şey değil.

Ekonomide ve ekonomiye bağlı sosyal politikalarda böyle kıvılcımlar çaktıramadığı gibi, başka sahalarda da çaktıramadı SYRİZA.

Mesela Yunanistan’ın İsrail’le ilişkilerinde…

***

Yunan solunda Filistin taraftarlığı / İsrail aleyhtarlığı geleneği var.

SYRİZA’yı oluşturan grupların hepsi bu gelenekten geliyor.

SYRİZA parlamenterlerinden (önce Yunan Parlamentosunda, sonra Avrupa Parlamentosu’nda) Sofia Sakorafa, Filistinlilerin kurtuluş mücadelesine verdiği desteğin sembolik bir karşılığı olarak Filistin pasaportu almış bir aktivist.

Bir dönem Diriliş Postası’ndaki yazılarıyla SYRİZA’nın Türkiye’deki sözcülüğünü yapan Dimitris Plionis, Gazze’ye Özgürlük Filosu’nun kaptan gemisi Mavi Marmara’nın yolcuları arasındaydı.

SYRİZA lideri Aleksis Çipras, İsrail’in Filistinlilere baskıları konusunda “yaşanan bu olayalar karşısında pasif kalamayız, çünkü bugün Akdeniz’in öbür yakasında yaşananlar yarın bizim yakamızda da yaşanabilir” diyordu.

Daha açık da konuşuyordu: “İsrail ile askeri ilişkilere karşıyız. İktidara gelmemiz halinde İsrail’le imzalanan savunma işbirliği anlaşmasını feshedeceğiz.”

Yunanistan-İsrail Savunma İşbirliği Anlaşması’nın feshi, SYRİZA’nın programında da yer alıyordu.

Programın ilgili kısmında Filistin Devleti’nin resmen tanınacağı da belirtiliyordu.

SYRİZA iktidara geldikten kısa bir müddet sonra Filistin Devleti’ni resmen tanıma sözü yerine getirildi; ama ondan evvel ve sonra İsrail’le askerî işbirliğini sonlandırma sözü çiğnendi.

Feshedileceği vaat edilen savunma işbirliği anlaşması feshedilmediği gibi, o minvalde yeni anlaşmalar imzalandı, saflar iyice sıklaştırıldı İsrail’le.

Tanıdığım radikal solcu Yunanlar, eski başbakanlardan –sosyal demokrat- Yorgo Papandreu’nun solculukla hiç alakası olmadığını anlatmak için “O İsrail’in kuklasıdır” derlerdi; SYRİZA iktidarında, Çipras’ın başbakanlığında o “kukla”lık aranır oldu.

İsrail’in en sıkı müttefiklerinden biri haline geldi İsrail.

***

Başbakanlıktan inip muhalefet saflarına dönen Çipras, partisini radikal soldan alelade sosyal demokrasiye taşıyacakmış.

Uluslararası ilişkiler uzmanı Konstantin Filis diyor ki: “Çipras’ın şimdi sosyal demokrat ve merkez sola yönelen bir parti kurma peşinde olduğuna inanıyorum. Yani daha az sol, daha fazla merkez.”

Eyvah!

“Radikal sol” İsrailciliğe bu kadar elverebildiyse, “merkez sol”un ne kadar elverebileceğini varın siz hesap edin.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mustafa ALSANCAK 10 Ağustos 2019 16:10
Yunan hükümetine gelen politikacıların hangi parti iktidara gelirse gelsin Batı- Trakya Türklerine Türkler demekten ödleri patladığı gibi Türklerin kendi özgür idareleri ile MÜFTÜ seçme gibi en doğal haklarına onlarca senedir engel oldular. Ama İstanbul Heybeli Ada!da Rum Ortadox Ruhban okulu açılmasına okey demediğimiz için demedikleri kalmamıştır. Buraya kadarki düşünceler Yunan politikacılarını ırgalar.Avrupa’da karşılaştığımız Yunanlı guruplarla olan münasebetlerimiz çok yakın ve dostane bir ortam içinde geçer. Yabancılar için yapılan eğlencelerde bizimle kalkıp çiftetelli ile coşarlar.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 18:16
3
Istanbulda sadece 3-4 bin Rum kaldi ... 1942 varlik vergisi faciasi, 1955 6-7 Eylul pogromu amacina ulasmistir.... Daima hakliyiz ... ve daima magduruz..... Sahte laikciler, dinciler, ulusalcilar , irkcilar dinciler ve politikacilar bu konuda tek yumruk !! Ulkede Hiristiyan kalmasin !! Ya sev ... ya terket ..yuksek baris politikasi !! Hosgoru .... uygulamalari bugunde devam etmektedir !! Butun komsular kotu.... yalniz biz iyiyiz.... Kavga - zillet ve hainler !! itifaki, tehditler, hukukun katli ,beka sorunu...... hergun revacta !!
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 15:57
Belki temayı anlamayanlar olur diye; Son kısımı; ""Bakın ha bizdeki solcularda aynısını yapar."diye bitirseydin .
Karar Okuru 10 Ağustos 2019 15:37
Yorumlara bakınca artan ölçüde ideolojik, mezhepçi bakış açısının artık rağbet görmediği, Kendinden kaynaklı yetersizliklere kılıf bulma, kendi beceremediğini başkasının vermesi zorunluymuş gibi gören, başkalarını sömürü ve suistimal ile suçlarken “ben niye kolay yem oluyorum” diye düşünemeyen anlayışın da sorgulandığını görülüyor ki Karar gazetesi buna vesile oluyor demek yanlış olmaz.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 13:47
Yunan komsuda 165 gazeteci hapisteymis...Ulkemizde ise 0 gazeteci hapiste !!! Gavur komsuya ulkemizden kacan kacana..bir masaldir...Fikir hurriyeti yokmus... Bir baris bildirisine imza atigi icin 1250 ogretim gorevlisini kovmuslar !! Belediyelere kayyum atamislar !! Yunani ilime. Bilime felefeye katkisi sifirdir... Cografya diyalog ekonomi demokrasi biyoloji ekolozi paradigma psikolozi kardiyolog geometri astronot mitoloji lise jimnastik atlet kelimelerinin Yunanla alakasi yoktur.. Biz Israille on sene once stratejik ortak iken iyiydi...Daima biz hakliyiz..
Mustafa ALSANCAK 10 Ağustos 2019 13:14
Bir Yunanlı politikacının kitiabında yazan en önemli şey Yunanistan için fayda sağlayacak her türlü sosyal, politik ve dış ülkelerle varılan ticari ve askeri anlaşmaları iyi takip etmektir. Daha geçen senelerde İFLAS BAYRAĞINI ÇEKMİŞ BİR YUNANİSTANI AB DEVLETLERİ SON DAKİKADA MİLYARLAR AKITARAK KURTARMIŞLARDI. Ekonomik ve politik durum değişiklik arz etse de Yunanlının solpolikası hiç değişmemiştir.Papanderu ailesinin önderlik ettiği İsveç modeli denen Sosyal Demokrat çanlayışı devam eder. Bu arada Yunanlı politikacıların en çok takıldığı nokta Türkiye düşmanlığından kendilerini alamamaktır.
semih 10 Ağustos 2019 13:13
amerika,rusya ,suud hepsi israilin,siyonistlerin emrinde, kontrolunde hareket ediyo.ortak noktaları islam duşmanlıgı,deaş,pkk,feto hepsi bu emperyalist kafirlerin emrinde olan taşeron orgutler.demokrasi yalanları ile dunyayi aldatıp somuruyolar.tek çare Allahın indirdigi Kuran-ı kerimin ilkelerine,yasalarına,şeriate gore hayat surmek ve onların demokrasi dinini topyekun reddetmek.kurtuluş islamda.
Ölüm döşeğindeki TÜRK ekonomisini hayata döndürmek için buz gibi kapitalist Avrupa hükümetlerinin ve bankalarının yardımına muhtaç olan ERDOĞAN’ın bu hususta -‘Şu badireyi bir atlatalım, ülkemizi batmaktan kurtaralım, sonra kendi politikalarımızı uygularız’ diyerek- İSLAMCILIĞINDAN ve hele radikal İSLAMCILIĞINDAN bir sürü taviz vermesi anlaşılabilir; ama bu tavizleri verirken, İSLAMIN mahiyetini ve kıymetini ortaya koyacak, en azından ona işaret edecek -mütevazı da olsa- bazı adımlar atmanın yolunu bulamamış olması anlaşılır şey değil.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 10:11
Bayram için iyi yazılar eski tüfekler için mofin niyetine hakancım
Takipci 10 Ağustos 2019 08:25
Bir 'milli menfaat'ler var, bir de ideolojiler. Birincisi bahis konusu oldugunda ideolojiler teferruattır. Islamcilarimizin kavrayamadigi sey budur.
Sabahattin 10 Ağustos 2019 09:53
2
Kim tanımlıyor o 'ideolojilerden bağımsız' milli menfaatleri? Mesala bence Doğu Akdeniz gazından yararlanabilmek için Kıbrıs'a hukuki bir çözüm bulmak milli menfaattir. AB ile ilişkileri sıkılaştırmak milli menfaattir. Rusya'ya karşı temkinli olmak, eline koz vermemek milli menfaattir. Kürt meselesini mecliste çözmek milli menfaattir.
KARAR OKURU D 10 Ağustos 2019 07:50
AKP nin açılımı da Adalet ve Kalkınma Partisi.Adaleti yok etti ülkeyi batırdı.Bugunu değil geleceği de sattı.madenleri suları fabrikaları yolları köprüleri..ayrıca 3 Y yi yok edeceklerdi.yoksulluk,yolsuzluk ve yasakları.sim her ucu de kıymetlendi.sayin yazar lütfen bu konulara da gel.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 05:33
Bizdeki Erdoğan - İsrail ilişkileri de aynı değil mi. Bir tarafta one minute diyen tribünlere oynayan biri, diğer tarafta İsrail ile ticaretimiz üç kat artmış AKP döneminde. Ne olur bunu da yazın. Başlık olarak da "Siyasal İslamcısı Buysa" deyin
Karar Okuru 10 Ağustos 2019 04:22
60’lı 70 li yıllarda solcu gençler İsrail ve ABD ye karşı duruş sergilerken, Filistin’e destek verirken sizin dinci mahalle ABD tezgahı ile onlara saldırıyordu! İslamcı ideolojiler her zaman emperyalizmin iyi bir aleti olmuştur ve oluyor. Sonra da ah vah ediyoruz. Artık Filistin bile kimsenin umurunda değil.
Çerkez Ethem 10 Ağustos 2019 02:34
Ha radikal sol, ha radikal muhafazaker/kapitalist, ha radikal liberal hepsi aynı görüş ! Renkler değişik gözüksede, hepsinin ortak noktası aynı, Güç ve Çıkar yolunda ezilmiycek, silinmiycek prensipleri yoktur ! Başa gelene kadar özgürlük, adalet, insan hakları, demokrasi gibi bol keseden içi boş sloganları 24 saat bağırırlar, atarlar tutarlar ! Başa geldikleri zaman, anlarızki bu sloganların hepsi sadece kendileri (elit/siyasetçiler) ve çevreleri için var oldukları ve başkalarınada işlerine gelirse verildiğini görürüz. Sistem devam eder, halklar uyutulur, aynı sloganlar devam eder !
Has Parti 10 Ağustos 2019 02:11
Yunanlılar ne kadar bize benziyor, ordada politika ilkesizlik ilkesiyle yapılıyor. Türkçesi şu darbeci diktatör Sisi'ye karşıyız ama darbeci, diktatör El Beşir'i çok severiz.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 14:41
1
Haklisin.... Yunanda da belediye secimleri beka sorunu olarak goruluyor.... !!!
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 00:44
Bir gün Keşmir ertesi gün yunanistan. Bunlar pelikan ekibinden kaçış çabaları olmasın sakın
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 00:39
Kendi ülkenizde soldan nefret edersiniz, aman iflah olmasın diye elinizden geleni yaparsınız Yunanistan soluna gelince cici olurlar. Kaldı ki solun tanımlamasını İsrail karşıtlığında temellendirmeniz siyasal İslamcı bir tanım getirme çabası. Yıllardır siyasal İslamcısınız dünyanın neresinde bir acıya merhem oldunuz? Filistin'de mi, Lübnan'da mı, Suriye'de mi, Yemen'de mi? Başkalarından merhem beklemeden önce merhem olmaya uğraşmalı değil mi. Tutarsız siyaset arıyorsanız Suriye siyaseti ortada duruyor. Buyrun eleştirin.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 15:16
5
Türkiye de sol hiç bir zaman olmadı.Sol = laiklik adı altında din düşmanlığı + akilcilik adı altında Kemalizm tapiciligi + batı karşıtı gibi gözüküp ,dibine kadar ABD ci ve AB ci.Sag = dini şahsi cikarlari için kullanma+ adam kayırmacılık,cemaat ilik, paraya aşırı tamah, insanı değil devleti kutsama ve ele geçirme plani
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 17:07
1
15:56 Bu söylediklerinizin aynısını Yunan bir dinci de söyleyecektir. Yunanistan'da sol hiçbir zaman olmamıştır, sol adı altında Hristiyanlık bitirilmeye çalışılmıştır, akılcılık adı altında Venizelos tapıcılığı vb. Hatta Türkiye'deki solu övüyorlardır da, Albayrak'ın yaptığı gibi. Çünkü dinciler solun diğer dinler karşısındaki hoşgörüsünü her zaman kullanmak isterler. Kendi ülkelerinde değil tabii.
Amerika ve İsrail tüm dünyayı tek torbaya sıkıştırıyor bakalım.İnsanlık ya bu torbada boğulup gidecek veya torbayı patlatıp; insanlık düşmanı ikliyi mahvedecek!
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 23:52
İşte Hakan Bey ülkeler çıkarları için bazı şeylerden fedakarlık ediyor. Bu düşman dediğine yarın kollarını açıyor. Bizde eksik olan bu işte. Bir inat uğruna Mısır ve Suriye ile düşmanlığı sürdürüp büyük zararlara uğruyoruz. Akdeniz elimizden gidiyor, Suriye'de Pkk devleti kuruluyor. Ne uğruna? Akıl değil duyguyla hareket edilen ihvancılık uğruna.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN