Back To Top
Riyad’ın itibarı, Kaşıkçı’nın kanında boğulmalı

Riyad’ın itibarı, Kaşıkçı’nın kanında boğulmalı

- A +

 

NTV’de Cemal Kaşıkçı olayını yorumlayan emekli bir diplomat, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu binasının uluslararası hukuka göre Suudi Arabistan toprağı olduğunu ve bir Suudi Arabistan vatandaşına Suudi Arabistan topraklarında yapılan şeyin Türkiye’yi ilgilendirmediğini, Türk yargısının bu konuda yetkili olmadığını, Kaşıkçı orada öldürülmüş bile olsa bunu Suudi Arabistan’ın egemenlik hakları çerçevesinde bir olay olarak görmemiz gerektiğini söyledi; kelimesi kelimesine “Bize ne!” dedi.

Türk yargısı o binada bir Suudi Arabistan vatandaşının öldürülmesini dava konusu yapabilir veya yapamaz; bütün mesele bu mudur yani?

Ne demek “Bize ne”?

Dünyaca ünlü bir gazetecinin Suudi Arabistan devleti tarafından hunharca katledilmesi, üstelik bu cinayetin sahnesi olarak Türkiye’nin seçilmesi, üstelik cinayet şebekesinin Türkiye’ye en ufak bir tedbire gerek duymadan göstere göstere gelip gitmesi, bizim için bir infial sebebi değil midir?

Türkiye Cumhuriyeti, bu infiali ifade etmesin mi?

Dünyayı ayağa kaldırmasın mı?

Ahlaki ve siyasi bir mükellefiyetten bahsediyorum.

Suudi Arabistan devletinin, bilhassa Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’ın zulmüne set çekecek uluslararası bir baskı oluşturmaktan…

***

“Bize ne!” deyip geçersek, Suudi Arabistan devletine “Asayiş berkemal, Türkiye’deki diplomatik temsilciliklerimizde cinayet işlemeye devam edebiliriz” dedirtir, başka bazı devletlere de Türkiye’nin bu işler için müsait olduğu izlenimini veririz…

Dünyayı ayağa kaldırmazsak, dünyanın başka yerlerinde yeni Cemal Kaşıkçı vakalarının yaşanmasına yol vermiş oluruz…

Riyad’ın uluslararası itibarı, Cemal Kaşıkçı’nın kanında boğulmalı.

Bunun için ne gerekiyorsa yapılmalı.

Dünyanın her yerinde Suudi Arabistan’ın diplomatik temsilciliklerine potansiyel cinayet mahalli, Suudi Arabistanlı diplomatlara potansiyel katil nazarıyla bakılması sağlanmalı.

Cemal Kaşıkçı cinayetinde yahut o cinayetin izlerinin temizlenmesinde yer aldığı tesbit edilen şahısların isimleri ve fotoğrafları cümle alemin kayıtlarına geçirilerek, o alçaklar Suudi Arabistan’dan dışarıya adımlarını atamayacak hale getirilmeli.

Öyle bir atmosfer oluşturulmalı ki, Suudi Arabistanlı bütün yetkililer Cemal Kaşıkçı cinayetinin ağır yükü altında ezim ezim ezilsin.

Suudi Arabistan devleti öyle bunaltılmalı, öyle bunaltılmalı ki, bu utançtan kurtulmak için hem Cemal Kaşıkçı cinayetine karışan herkesi cezalandırmayı  hem de resmî görüşe aykırı görüş bildirenlere idamlık suçlu muamelesi yapan ve ‘infaz’ için başka ülkelere ölüm timleri gönderecek kadar gözü dönmüş olan yönetim kadrolarını -bilhassa Veliaht Prens ve ekibini- tasfiye ederek yeni bir sayfa açmayı kaçınılmaz bir zaruret olarak görsün.

***

Cemal Kaşıkçı, Suudi Arabistan Krallığı’nın yıkılması için savaşan bir tedhişçi değildi.

“Rejim muhalifi gazeteci” deniyor, ama o bile değildi.

Rejimin bazı kararlarına ve uygulamalarına muhalifti sadece.

O hususlarda eleştiri ve tavsiyelerde bulunuyor, meselâ ifade hürriyetinin gereğini vurguluyordu.

Bu hürriyetin yokluğundan ötürü zindana tıkılan mazlumların hakkını savunuyordu.

O kadar.

Hepsi bu.

Sırf bu nedenle Cemal Kaşıkçı’yı Türkiye’de vahşice öldürten Suudi Arabistanlı yetkililerin kendi ülkelerinde sergiledikleri vahşetin boyutlarını varın siz hesap edin.   

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 12 Ekim 2018 21:16
Ekonomik kriz ortamındayız ya bazı tv kanallarında yapılan yorumlarda, aman Araplarla ilişkilerimizi kötüye götürecek bir tavır içerisine girmeyelim. Üst perdeden atıp tutmayalım deniyor. Yani göstermelik iki höt zot sonra kenara çekil. Çünkü paraya, yatırıma, Arap sermayesine ihtiyaç var. Ama yorumcular steril ortamlarda hak hukuk nutukları atıp insan hakları nutukları çekiyor. Delikanlı olun her yerde inandıklarınızı savunun.
KARAR OKURU 12 Ekim 2018 18:50
Papaz serbest...Hem sucsuz bir insani piyon olarak kullandik, 2 sene cile cektirdik, hem de Trump gibi bir ruh hastasini kahraman yaptik.
KARAR OKURU 12 Ekim 2018 20:35
2
Hepsi oyun zaten. Birbirlerinin iktidarlarına hizmet ediyorlar.
abdulkadir 15 Ekim 2018 13:38
0
Suçsuz mu? Ajan Brunson işlediği suçlardan mahkum oldu! İçeride kaldığı süre göz önüne alınıp serbest bırakıldı. Serbest bırakılmasına karşı çıkanları anlarım da aklama gayretine girenleri anlamıyorum. Suçsuz ve çile çektirdik öyle mi? Olmadı özür dile istersen. Abd'den uzlaşma komisyonu geldi, perde arkasında pazarlıklar yapıldı ve serbest bırakıldı. Bu kadar.. Biraz devletinizin arkasında durun yahu..
karar okuru 12 Ekim 2018 16:06
Zekeriya Öz Fetö cü değilmiş!!!!!!!! Bu arada Papazıda uçuruyoruz. Ve arkasından Hep Beraber Yaşasın Adalet diye Bağırıyoruz. Ne güzel memleket değilmi Hakan. Papazı bulduk şimdi hep beraber.
karar okuru 12 Ekim 2018 14:08
Sırf bu nedenle Cemal Kaşıkçı’yı Türkiye’de vahşice öldürten Suudi Arabistanlı yetkililerin kendi ülkelerinde sergiledikleri vahşetin boyutlarını varın siz hesap edin. Hakan verdiğin bu bilgi kesinmi yoksa varsayımlamı konuşuyorsun. Nedenmi. Çünkü koskaca TC nin ve Cumhurbaşkanının vermediği bilgiyi sen net veriyorsun. Aksi çıkarsa ne diyeceğini şimdiden merak ediyorum.
KARAR OKURU 12 Ekim 2018 13:56
hapse atılan cumhuriyet gazetesi yazarlarının, hele hele kadri gürselin kaşıkçıdan ne farkı vardı. o zaman böyle yazılar yazdınız mı? ilginizi çekmek için ille arap mı olmak gerekiyor.
Mustafa 12 Ekim 2018 13:50
Kralları ölüp biz yas ilan ettiğimizde sesinizi cikarmadiniz, tutarliklik, sayginlik hic mi onemsediginiz hasletler degil? Hakan bey?
KARAR OKURU 12 Ekim 2018 12:36
ya hakan kardeş işte islami rejim budur!demokrasiye ve laikliğe sarılmalıyız.Atatürk'e teşekkür etmeliyiz her defasında.daha çok para kazanmak için ülkemizdeki haksızlıklara susanlar çocuklarına ne yaptıklarını biliyorlar mı?özgürlük olmazsa,adalet olmazsa paranın ne önemi vardır sorarım?
Bazen Karar Okuru 12 Ekim 2018 22:36
0
Dünyada laik ama diktatörlükle yönetilen o kadar çok ülke var ki. Atatürk döneminde demokrasi yoktu, Cumhuriyet'in başlangıcında var olan özgürlükler daha sonra Şeyh Said isyanı bahanesiyle tırpanlandı. Bir demokrasi denemesi oldu ama o da başarısızlıkla sonuçlandı. O dönemde kaç gazete kapatıldı, kaç gazeteci hapsedildi, kaç gazetecinin kalemi elinden alındı? İskilipli Atıf Hoca gibi kaç özgürlükçü aktivist idam edildi? Suud kötü, bizdeki radikal İslamcı tipler de o cinsten ama lütfen çarpıtmayalım. Biraz tarih okumanızda fayda var.
mehmet 15 Ekim 2018 13:51
0
Gerçektarih okumak istiyor musun? Filistin cephesi generallerinden Cevat Rıfat Atilhan'ın ''Filistin Cephesinde Kahramanlar Ve Hainler'' adlı kitabını okuyarak başlayabilirsin. Sonra İngiliz casus Aubrey Herbert ismini araştırırken M.H.Bulut'un İngiliz Derviş adlı kitabı okuyarak devam edebilirsin. Çünkü perde gerisinde ki geçmişin gerçek 007 Bond'u hem Osmanlı'nın yıkılmasında hem cumhuriyetin kurulmasında etkili olmuştur. Bunları kaldırabilecek noktaya geldiğinde ise devamını konuşuruz..
KARAR OKURU 12 Ekim 2018 12:35
Çok şanslıyız bizde gazeteciler hükümet baskısıyla işten attırıyor ya da hapse attırıyor en fazla faili meçhul cinayete kurban gidiyor. Allah hiç bir gazeteciyi Suud vatandaşı yapmasın, Türkiye vatandaşı yapsın.
Osman Baharçiçek 12 Ekim 2018 12:25
Yıllardır bu tarza sukastler yapılmakta bugüne kadar yapanların yanına kar kaldı bu vahşi cinayeti işleyenler belli olmasına rağamen kınamadan öte bir yaptırım yapabileceklerini hiç sanmıyorum
musto 12 Ekim 2018 10:10
Yıllardır rabıta türü örgütlerle iç içe girilmiş bunu neticesi kendilerinde bu hakkı görüyorlar bazı yazarlarımızda bu olayı israilin üzerine yıkmak için uğraş veriyorlar fetö vs cemaatlar orduyu yıkmak için aynı kumpası kurmadılar'mı onlara desteği kim verdi bumerang döner sizide vurur..
seko69 12 Ekim 2018 09:38
sayın albayrak; bu ülkede hem de akp iktidarı döneminde 15 yıl içinde onlarca ÇEÇEN ruslar tarafından suikaste uğradı. ama ne yazık ki suud gazeteci kadar dert edinilmedi ve gündem edilmedi. onun için BİZE NE....kendi vatandaşını kendi kurumunda öldüren bir ülkeden bize ne? mesele abd ile işbiriliği kurarak arabistana yaptırım yapıp suriyeye döndürmek. hala akp iktidarı akıllanmadı. hala abdnin piyonluğunu yapıyor. Trump vampir gibi arap ülkelerinin sermayelerini emiyor. türkiye ise bunda rol alıyor. mesele bu..
KARAR OKURU 12 Ekim 2018 11:00
0
Önce kutluyorum sizi. Ancak adını vermediğiniz bu büyük elçi, kırk yıl ülkemizi dışarıda temsil etti, yetmedi milletvekili ve bakan oldu. Dolayısıyla, bir cümle de bu siyasi kuruluşa dair bir cümleniz olmalıydı.Selamlar.Tahir Yücel
KARAR OKURU 12 Ekim 2018 13:00
1
@seko66: yani her ülke kendi konsoloslukta istediği kadar insan öldürsün, bize ne? Diplomatik ve uluslararası kurallar yok mu? Bizim hükümetimiz de o zaman başka ülkelerde insan kacırsın (ha bnunu yapıor ve övünüyor) ve insan öldürsün. Ortacağa döndük ya
KARAR OKURU 12 Ekim 2018 08:32
kaşıkçıyı türkiyede öldürdüklerini sanmıyorum. konsolosluktan çıkan minibüsün birisi 4 saat kadar pendik tarafına gitmiş. pendikte uygun bir yerden deniz yolu ile arabistana götürülmüştür..uçaklar şaşırtmaca.. arabistanda hapistedir. orada veya bir gemide öldürülmüş de olabilir..
KARAR OKURU 12 Ekim 2018 02:16
ilk defa bir yazını beğendim sn Yazar
Dr. 12 Ekim 2018 01:17
Filistine sırtını dönen, Yemen'de katliam yapan, eli kanlı örgütlere arka çıkan bu Suud zihniyetine mukabil bizim dünya liderimiz krallarının ellerini öptü, cenazesinde üç gün yas ilan etti. O zaman neredeydiniz hakan bey. Kişilere göre değil hakikatlere göre yazmak sizi değerli yapar ancak.
KARAR OKURU 12 Ekim 2018 09:07
1
Aynen,ucu bize dokununca mı kötüler,kötü her zaman kötüdür ...
KARAR OKURU 12 Ekim 2018 00:51
Hakan Bey, Suud yönetimi bugün mü zalim oldu? Daha önceden hele ki Kralları ölüp biz yas ilan ettiğimizde zalim değil miydi? Kaşıkçı'nın ortadan kaybedilmesinin elbette hesabı sorulmalıdır. Hatta sizin sadece kendi mahallenizden birine zarar gelince bu denli yüksek ses çıkarmanızın, ama kendi mahalleniz dışında birilerine yapılınca hem çok geç hem de cılız ses vermenize bakılmaksızın bu yazının altı çizilmeli ve desteklenmelidir. Yarın öbür gün bu ceberrut iktidarlar herkesin kapısını tıklatabilir.
KARAR OKURU 12 Ekim 2018 07:05
0
Suudi Arabistan'i oven makaleler bile yazildi son senelerde yandas gazetelerde. Hatta 2 gun once Yasin Aktay Suudi devletinin bu iste bir sucu olmadigini, o ulkedeki derin devletin bu isi yaptigini iddia etti ve iliskilerin bozulmamasi gerektigini yazdi.
KARAR OKURU 12 Ekim 2018 00:25
Siyer’den: “Ka’b yahudilerin ileri gelenlerinden zengin ve şair bir kimseydi. İslam ve müslümanların en şiddetli düşmanları arasındaydı. Şiirleriyle, Rasûlullah ı ve arkadaşlarını kötüleyip müslüman hanımlar hakkında hayasızca kasideler söylüyordu. Diğer yandan da müşrikleri ve diğer İslam düşmanlarını övüyor, onları müslümanlarla savaşa teşvik edici şiirler söyüyordu. Bedir savaşından sonra Mekke’ye giderek onları müslümanlardan intikam almaya teşvik edip, bu hususta şiirler söyledi. Tüm bunları yaparken Kaynuka oğullarının ba
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN