Back To Top
Senegal’de bir tarikat şehri

Senegal’de bir tarikat şehri

 - Son Güncelleme: 15.08.2019 Perşembe 09:18
- A +

Senegalli falan futbolcu, Senegalli filan futbolcu… “Türkiye veya Avrupa ülkelerinde top koşturan Senegalliler olmasa, basınımızda Senegal’in adı anılmayacak” diyordum ki, Anadolu Ajansı Senegal’deki Kurban Bayramı kutlamalarıyla ilgili bir haber geçti.

Dakar’ın Ulu Cami’si bayram sabahı dolup taşmış, Cumhurbaşkanı Macky Sall da oradaymış, namazdan sonra Senegalliler kurbanlarını kesmeye başlamışlar…

Allah, namazlarını ve kurbanlarını kabul etsin.

Futbol ötesi bir Senegal haberi -hele Senegal’in bize kardeş bir ülke olduğunu hatırlatan bir haber- iyi hoş, ama bu vesileyle Ümmet-i Muhammed’in Senegal cüzü hakkında biraz daha bilgi verilseydi güzel olurdu.

2009 senesinde ziyaret ettiğim Senegal’de en çok Tuba’dan etkilenmiştim; bu vesileyle Tuba notlarımı paylaşayım.

***

Senegal’in 12 milyonluk nüfusunun yüzde 90’dan fazlası Müslüman. İki başkent var: Resmi başkent Dakar ve ‘manevi’ başkent Tuba.

Tuba deyince, şehirden evvel, o şehri o şehir yapan tarikat (Kadirilikle akraba olan Müridi tarikatı) anlaşılıyor.

Adıyaman’ın Menzil köyünü metropol olarak düşünün, Tuba öyle bir şey.

Senegal’in Dakar’dan sonra en büyük ikinci şehri olan Tuba’da ahali -yüzbinlerce insan- külliyen mürit.

Taç Mahal misali görkemli camiler dolup taşıyor, her taraftan zikir sesleri yükseliyor.

Metropol diyorum ama aslında imparatorluk.

Ülkenin dört bir yanında; evlerde, dükkânlarda, dolmuşlarda, taksilerde, özel arabalarda, tişörtlerde, her yerde Tuba yazısına ve Tuba şeyhinin resmine rastlamak mümkün.

Tuba’nın ‘nüfuzunu’ devlet de kabul ediyor.

Senegal laik bir cumhuriyet, ama Tuba söz konusu olduğunda laiklik haddini biliyor.

Göreve başlayan her yeni cumhurbaşkanı, ilk iş olarak, Tuba şeyhinden randevu istiyor ve onu ziyaret edip elini öpüyor.

Ülke genelinde hafta tatili Cumartesi-Pazar, ama Tuba’da Cuma günü.

Bir şey daha: Tuba’da sigara yasak.

***

Bir Pazar günü arkadaşlarla Dakar’dan Tuba’ya gittik.

Yollar kalabalıktı.

Adeta bütün trafik Tuba’ya akıyordu.

Şehrin kapısından içeri girmemiz bir saat sürdü.

Erken gelmeseymişiz saatlerce bekleyebilirmişiz.

Ana baba günü...

Türbe ziyaretleri için sırada bekleyen binlerce, binlerce, binlerce insan...

Türbelerin başında bazı aşırı hareketler...

Şeyhin bir yakını kızdı:

“Ellerinizi türbe kapılarına sürmeyin, türbelere para atmayın, türbeleri tavaf etmeyin, Kur’an ve Sünnet’te bunun yeri yok deyip duruyoruz, ama dinletemiyoruz.”

***

Tuba’da çok eleştirilecek şey var; ama Senegal’i kasıp kavurmaya can atan misyonerlerin önündeki en muhkem barikatı Tuba oluşturuyor.

Allah ıslah etsin ve korusun.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Yavuz 22 Ağustos 2019 10:56
Diyarbakır'lı ve elhamdulillah ehl-i sünnet ve'l cemaat biri olarak diyorum ki: Ülkenin en geri kalmış (sadece maddi değil, töresel anlamda da) kısmı neresidir? Doğu ve Güneydoğu! Bunca tarikat ve cemaatlerden en güçlü olanlarının (Örn: Menzil, Nurculuk veya diğer Nakşibendi kollarının çoğu) liderleri nereden çıkmıştır? Cevap yukarıda. Demem o ki: "Allah’ın ipine sarılan (Âl-i İmran, 3:103.) nitelikli ulemaya ve onların yolundan giden nitelikli çoğunluğa" veya "Tek başına da olsa haklı olan, hak yolda olan ve hakkı savunan kişiye" cemaat denir. Ticaret, siyaset veya menfaat erbabına değil!
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 23:29
Ve o ülkeden medeniyet ve bilim çıkacak.
Davut 15 Ağustos 2019 22:56
Şeyhin kaç eşi var, el emegi veya alın teri, beyin gücü ile mi geciniyor yoksa kuzuların sütü ile mi? Yakınları da; yani gelini, kızı, kız kardeşi de sıradan halk gibi mi yaşıyor yoksa dirseklerine kadar altın bilezik mi takiyorlar? Bunları yazmamışsınız Hakan bey? Tarikat guzellemesine devam...
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 21:10
Müslüman gözü ile bakmışsınız; "Tuba’da çok eleştirilecek şey var" demeniz ise nesnellik adına güzel. Bence de eleştirilecek çok şey vardır; ama yorumdan önce analiz lazım. Ekonomik durumun kötü olmasının nedeni bu tarikat mıdır? Müslüman olmayan diğer Afrika ülkeleri, daha iyi durumda mıdır? Kolayca yorum, yanlış veya kısmen doğru olabilir.
Has Parti 15 Ağustos 2019 15:08
Bu kafa Fetö'yü yaratan, Fetö'ye ne istediğini veren, sınav sorularının çalınmasını dava için haklı gören, hırsızlığın kurumlaşmasını dava için haklı gören kafa. Bu kafayla her ülke cehennem olur. Allah akıl fikir versin.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 13:29
2009 un Senegalini anlatmışsın fakat ekonomik yapısını anlatmamışsın.Ben 2019 un Senegalini görmüş ve hala gidip gelen biri olarak yalnızca şunu söyleyebiliyorum , şeyhlerin , tarikatların , cemaatlerin varlığını önemseyip bunu önceleyenleri Senegalde yaşamaya davet ediyorum , belki laikliğin önemini anlarlar..İNSANLAR SEFALET İÇİNDE..
E.K 15 Ağustos 2019 12:48
Tarikatlarin, sehylerin, sihlarin ve muritlerin bol oldugu topraklarda, fakirlik, cahillik vardir... Orta cag kalintisi seyhlerin ne Islama nede insanlara verebilecekleri bir sey yoktur..Allah insanlari bilimden ve rasyonel akildan yada eskilerin degisiyle akl-i selimden ayirmasin...
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 12:14
Anladığım kadarıyla ayak bastığınız bütün İslam ülkeleri dini yaşama açısından laik Türkiye'den ileri durumda. Yazılarınızı okuyunca insan Asrı saadet Medine'si anlatılıyor sanıyor. Gidip oralara mı yerleşsek diyeceğim ama sanırım sadece bardağın dolu kısmını gösteriyorsunuz.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 15:47
1
Sen bunlara dini yaşama diyorsan buyur git yaşa kardeş. O şeyhin elini öpersin, o da seni alır cennete koyar. O şeyhin bizim şeyhlerden ne eksiği var. Cennet nasıl olsa bunların tapulu malı. Tövbe tövbe...
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 12:04
Seçilen devlet başkanı şeyhin elini öpüyor dediniz. Peki ABD bu şeyhi ayartsa o devletin hali nice olur? Milyonlarla uğraşma bir kişiyi ayart gerisine karışma. O yüzden hemen hemen bütün tarikatların Batılı devletlerle ilişkisi vardır. Bunun ne kadar tehlikeli olduğunu görmüyor musun Hakan Bey? Bu yapılar övünülecek yapılar değil. Tuba'da da şirkten geçikmiyordur.
Halil 15 Ağustos 2019 12:00
Gayet sade ve ortadan bir yazıya bile hemen ters-uçuk yorumlar geliyor ve ayrışma başlıyor.Allah istikamet versin!
Mustafa ALSANCAK 15 Ağustos 2019 11:35
Afrika kabile devletlerindeki şeyh ve şıhlık akımlarına hayranlık duyan bizdeki Tarikat heveslileri Afrikalıların gerikalmışlığından bir gün olsun ders almıyorlar. Senegal deyince bizde top koşturan oyuncular ve bir de Çanakkale savaşlarında o zamanların İngiliz sömürgesi Senegalli askerleri karşımıza çıkardıkları çarpışmalar gelir.Senagalliler müslüman oldukları halde Türklere karşı İngilizler tarafından kullanılmıştı. Kurnaz İngiliz müstemlekelerdeki gençleri toplayıp üzerimize salmışlardı. Sn yazar İmam hatipli olduğundan mıdır nedir Tarikatlara karşı olan ilgi ve yakınlığını beyan ediyor
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 11:20
"Adıyaman’ın Menzil köyünü metropol olarak düşünün, Tuba öyle bir şey." dedin ya gerisi boş.Menzilin bu ülkeye ne hayrı olmuş ki!!
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 11:57
0
Öyle deme. Bakanlıkları parselliyor ya. Müritlerini sömürüyor ya. Müritlerini Sırat'ı geçirip cennete koyuyor ya. Daha ne yapsın?
Vatandaş Adem 15 Ağustos 2019 15:11
0
Sağlık bakanlığı helikopterlerinin kuyruğunda menzil hayranlığı belirtisi GVS olduğu haberleri okudum.Acaba gerçek mi? Yoksa yalan mı?
Mehmet Aktaş 15 Ağustos 2019 09:43
Sigaranın yasak olduğu şehirlere, bulutlara duman takviyesi yaparak uzaktan bakmanın tadına doyum olmaz.
Maraşlı 15 Ağustos 2019 09:16
Şu adam gibi romantik İslamcı görmedim. Her deli gömleği giydirilisinden sonra şükür diyor. Ne yapalım Allah samimiyetini arttırsın. Varsın oda kendi aleminde mutlu olsun..
yusuf akkuş 15 Ağustos 2019 08:37
eleştiriyonmu ovuyonmu anlayamadım?
selman 15 Ağustos 2019 08:23
Fetö darbesi başarılı olsaydı bizim de nurtopu gibi bir tarikat devletimiz olacaktı. Sen de oturur onu överdin belki Hakan...
Karar Okuru 15 Ağustos 2019 07:53
Bu şeyh diye ona buna mürit olup, peşinden gitme merakı enteresan. Çok da anlamlı değil müslümanlık dışında da bir kısmı aşırılıklar içeren, bazıları çıkar ilişkili bu tip oluşumlar var. Geri kalmış ülkelerde de yaygın bir ara FETÖ de böyle eli öpülen biri idi ne halt olduğu sonra ortaya çıktı. Boş işler ama insan doğası bu güdülme işine de yatkın.
Abdi 15 Ağustos 2019 07:38
Yazar iki haftalik ziyaretiyle sadece kendi gormek istediklerini gormus.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 03:38
Senegal kaç suriyeliyi misafir ediyordu? Böylesine dinini güzel yaşayan Senegal’e kaç Suriyeli, kaç afganlı sığınmak ister? Ülkemizdeki misyonerlerden ne haber! Din ortak çimento -değer-olabilseydi Osmanlı’ya Arap kabileleri baş kaldırımıydı, sanmam. Matbaayı üç yıl geciktirerek, hem kendi milletini, hem Arapların geri kalmasına devrin Osmanlı din adamları bu haramdır deyip, sebep olmadımı. Oldu. Devlette ortak değer vatandır, ailede namus. Dinimizi yaşamak bile ancak bir vatanla mümkün. Siz hala şeyh güzellemesi yapıyorsunuz, Allah’ımla benim aramda şeyhin ne işi olur ki!
Karar Okuru 15 Ağustos 2019 07:55
4
Matbaa yüz yıllar boyunca gelmedi 3 yıl olsa iyi olurdu. Bu kafa iflah olmaz.
takip'ciniz 15 Ağustos 2019 10:17
8
matbaayı kafafınıza takmayınnnnnnnnnn,,, gelmediği iyi oldu,, latin harfleri iyimi kötümü.... bizim yüzyıllık arabi harflerimiz kainatın en gelişmiş alfabesidir.
Ali baba 15 Ağustos 2019 00:23
Hakan,Islamcilarin Allah korusun dedigi devlet ve liderlerin bašina, Yüce Allah her zaman bir šeyler yagdirmištir,Allaha yalvarip, Koruyun dediginiz yerleri Allah korumuyor, nedendir acep ?
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 05:24
2
Tanrı imhal eder ama ihmal etmez...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN