Back To Top
Sinyalizasyon

Sinyalizasyon

 - Son Güncelleme: 17.12.2018 Pazartesi 09:29
- A +

Ankara’da yüksek hızlı tren ile kılavuz lokomotifin çarpıştığı hat, geçen nisan ayında hizmete açılmıştı.

Bir şeyin açılışını yapmak, o şeyin tamamlandığını ilan etmektir.

Ne var ki kazanın olduğu mıntıkada sinyalizasyon yok.

Geçen nisan ayında yoktu, şimdi de yok.

Halbuki, söz konusu hattın (Sincan-Ankara-Kayaş) yüksek hızlı trene uygun olarak yeniden inşası projesinde ve ilgili ihalede sinyalizasyon da yer alıyor. 

Demek ki hat, eksikleri tamamlanmadan açılmış.

***

Ulaştırma bakanı, “Sinyalizasyon sistemi demiryolu sistemi için olmazsa olmaz değil. Bu sistemin olmamasından dolayı demiryollarında işletme yapılamaz diye bir şey yok” diyor.

Peki nereden çıkmış bu sinyalizasyon denen şey?

Azami emniyet arayışından çıkmamış mı?

Yüksek hızlı tren hattında değilse nerede gösterilecek azami emniyet hassasiyeti?

Esasen hükümet de konuya böyle yaklaşıyor olmalı ki, projeye sinyalizasyonu da koydurmuş.

Ama sonra ‘Sinyalizasyonsuz da olur’ veya ‘Bir süre sinyalizasyonsuz idare edilsin’ demiş işte.

Oradaki tren trafiğinin sinyalizasyon yerine telefon-telsizle idare edilmesini yeterince emniyetli bulmuş, azami emniyet şartı aramamış.

Hiç değilse Çorlu’da geçen temmuz ayında meydana gelen ve 25 kişinin ölümüne yol açan o korkunç tren kazasından sonra durumu gözden geçirip ‘Sinyalizasyon devreye girene kadar bu hattı kullanmayalım’ denseydi ve o iş hızlandırılsaydı…

***

Sinyalizasyon da insan yapımıdır ve hatadan münezzeh değildir.

Ama, dediğimiz gibi, emniyeti azami dereceye çıkarıyor.

Çıkarmıyor mu?

Öyleyse sinyalizasyon ve telefon-telsizle haberleşme yönetimini beraber kullanırsınız.

Konu hakkında esaslı bilgisi olmayan, sadece duydukları ve okudukları üzerine akıl yürütmeye çalışan bir adam olarak yazıyorum bunları; işin erbabı, hele ulaştırma bakanı azami emniyetin nasıl sağlanacağını tabii ki daha iyi bilir.

Bilir bilmesine de, bir gazetecinin ‘Sinyalizasyon var mıydı yok muydu’ sorusuna verdiği cevapta ‘Bu soru doğru bir soru değil’ diyebilen Ulaştırma Bakanı Turhan’dan bu konuda aydınlatıcı bir açıklama beklemek beyhude olsa gerek.

***

Dokuz insan öldü ve hükümet bu felaketle ilgili soru işaretlerini giderip kamuoyunu hiç değilse bundan sonrası için rahatlatacak emniyet tedbirlerini açıklamak için “doğru soru”yu bekliyor demek…

Asap bozucu.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
yolcu 18 Aralık 2018 13:56
adapazarı-istanbul hattında hem hızlı tren hem banliyö çalışıyor. Orada da sinyalizasyon yok. Öyle ki banliyö bir süre yolda bekliyor, hızlı tren öyle geçiş yapıyor. Sanrım durumun vehametinin anlaşılması için bir çarpışmanın yaşanması beklenme!...
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 22:23
Daha Asap bozucu olan ise o soru hiç bir zaman sorulamayacak
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 20:20
kıyıdan dolaşmayın sayın yazar, öze girin öze. bakan, doğal olarak ya imam hatip mezunu ya da 'dava'ya gönül verenlerden. elbette böyle 'küçük' bir hata için harcanmayacak. liyakati hakeden şey nedir bunu konuşun. siyasal islamcılığı 'yanlışlarını da dile getiriyorum' diyerekten kurtaramazsınız. görmüyor musunuz ortadoğu'yu?
Karar Okuyucusu 17 Aralık 2018 19:15
"Bir gün Ömer'i, binekli olarak ve telaş içinde, hızlı hızlı giderken gördüm; "Ya emire'l-müminin nereye gidiyorsun?" diye sordum. "Devlete ait develerden biri kaçmış, onu aramaya gidiyorum" diye cevap verdi. O zaman ben: "İnan ki, senden sonra bu milleti idare edecek olanlara ağır bir yük bırakıyorsun! Herkes senin yaptığını yapamaz!" dedim. Bunun üzerine şöyle konuştu: "Hz. Muhammed aleyhissalatü vesselamı, hak peygamber olarak gönderen Allah'a yemin ederim ki, Fırat kenarında bir oğlak kaybolsa (yahut bir kurt bir koyunu kapsa) korkarım ki kıyamet günün
KARAR OKURU Necdet 17 Aralık 2018 19:01
Ben hayatım boyunca böyle felaketlerden sonra bakanın veya Başbakan'ın istifa ettiğini görmedim bizden maalesef böyle bir gelenek yok beyler o gelenek dediğiniz Kore Japonya ve bunun gibi ülkelerde
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 18:19
Bu işin fitratinda var.Ölen ölür kalan sağlar bizimdir. Slogan Budur. Bana göre bu kafa ve devlet yönetim ahlakına uygun BAKAN bulmuşlar!.
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 17:36
Mücahit ten müteahhit olursa hep savunur
şamil 17 Aralık 2018 14:01
ah bu chp zihniyeti bizi ne hallere getirdi ahh ahhh değerli kardeşlerim ben dertliyim dertli der biri bizde çılgınlar gibi alkışlarız unutulur gider ateş düştüğü yeri yakar yanan ciğerler kül olur edenin yanına kar kalır karşı çıkan terörist vatan haini olur hiçbir zaman ülkeme olan inancımı kaybetmedim etmeyeceğimde getirdiği gibi götürmesinide bilir bu millet göreceksiniz inşallah
musto 17 Aralık 2018 13:48
Alan satan yapan kontrol eden aynı olunca günler önce de sakın ha sokağı aklınızın ucundan geçirmeyin ha tehditleri de gelince örtki ölem...
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 13:28
Gazeteci en önemli soruyu soruyor bakan beğenmiyor olmazsa olmaz diyor cumhurbașkanı derhal görevden almalı bu bakanı
KaRaR oKURu 17 Aralık 2018 16:33
0
Cumhurbaşkanı o bakanı öyle konuşsun durumu idare etsin diye getirdi. İşi bilmesine gerek yok, liyakate gerek yok. Başkanı savunsun, konuşanları sustursun yeter. Görevden almak, istifa etmek onların taş vicdanlanlarinda yok. Sen ki oy verirken adil ol yeter.
muzdarip 17 Aralık 2018 12:27
Problemi üretip çözümü bekliyoruz.Adam gibi soru sormayı unuttu bu millet.Soru,ne işi var bu milletin trende olacak.Bakın bakan nasılda cevap veriyor.Memleketin iletişim hatları kopuk.Emin olun dünyanın herhangi bir yerinde olan olayla ilgili bilgiyi,memleketin bir yerinde ki bilgiden daha kesin ve daha hızlı elde edersiniz.Daha fazla hak vereceğiz derken bize de bu hak düşüyor...Daha çok günler göreceğiz,daha çok şey var şartnamede yazıp da gerçekte olmayan.Zamanı gelince göreceğiz ,acı bir şekilde..
ati 17 Aralık 2018 12:16
söylenebilecek çok şey var. ama, cesaret istiyor artık. yapılan ölümcül hatalar, siyaset gereği olmalı ki, ''yok'' sayılmaya ısrarla devam ediliyor. (soma'dan beri)
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 11:02
Rahmetli Süleyman Demirel e petrol yokluğundan sorulduğunda vardıda bizmi içtik dedi sonra o zihniyet bu millet sildi şimdi bakıyoruz bakana sorulduğunda sinyalizasyon olmadan olur diyor ama 9 insanımız vefat etmiş bu sorunun cevabı bu olmalıydı hem bakan bizi de silin diyor devlet yönetimi ciddiyet ister,hani siz hizmetkar sınıf ?
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 10:53
Bir kısım İslamcı medya sizden önce sorunu çözdü. Sabotaj, Fetö diye bir şeyler geveliyorlar. Hükümeti eleştirenlere fena kızıyorlar. Kabak Kılıçdaroğlu'nun başına patlamaz inşallah.
ahmed 17 Aralık 2018 10:22
ağzına sağlık abi. bir ak partili olarak diyorum ki yerinde ve ahlaklı muhalefetin olmadığı yerde iktidarların usulsüzlüklerine yol açılır. her şey geçiştirilir, hesap verme mecburiyeti kalkar, şeffaflık yok olur. Hz Ömer gibi bir adalet timsaline bile "yanlış yaparsan kılıcım seni düzeltir" diye uyarılarda bulunan sahabelerden, yalakalık ve menfaat uğruna yanlışa yanlış diyemeyen günümüz muhafazakarlarına!!
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 14:21
0
"Yanlış yaparsan kılıcım seni düzeltir" bu hükümet de uyguluyor. Sade "yanlış" ne oldu yine bu hükümet belirliyor. Mesela bir Bakana böyle "yanlış" soru soramazsın. Cumhurbaşkanını hiç eleştiremezsin.
Krr 17 Aralık 2018 08:38
Tren kazası sonrası sosyal medyada görüntüler hızla yayıldı. Onlarca insan ölmüştü. Hatanın sinyalizasyon eksikliğinden olduğunu öğrenen binlerce insan bakanlık önünde toplandı. Bakanının istifasını haykırdı. Bakan 24 saat geçmeden özür dileyerek istifa etmişti. Halk adalet talebiyle dağıldı evine döndü. Gözümü açtığımda rüyanın tesiriyle haberlere baktım. Bizim bakan hala görevdeydi...Bu kafayla da çok trenler çarpışır babam çok.
Takipci 17 Aralık 2018 08:13
Sinyalizasyon (kafir) Bati icadidir...
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 14:25
0
İroniyi bir tarafa, bu YHT trenler gercekden batı ile, Alman Siemens firması ile yapılıyor. Bunun "yerli ve milli" tarafı yok. Sinyalisasyon olmadan seçime yetişsin diye acele acıldı. Problem burada
KaRaR oKURu 17 Aralık 2018 16:37
0
Trenler alman, köprüler kore Japon, havaalani uçuş kontrol alman, tarım amerikan, nükleer santral rus, danamız bile Arjantin olduktan senin davan milli olsa ne olur.
Düşününce 17 Aralık 2018 07:39
Devletin bütün denge, denetleme mekanizmalarını söküp bizi yavaşlatıyor diye ortadan kaldırır, bütün kamu projelerini yandaş besleme yalağına çevirir, kontrolleri hortumlama sistemine engel oluyor diye ortadan kaldırırsanız olacağı budur. Bu "hız" rejiminin taraftarları sıkıyorsa arabalarındaki frenleri söktürüp, trafiğe öyle çıksınlar. Aklı olan ve canını seven "Yeni Türkiye" diye yutturulan projeleri kullanmaz.
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 06:56
Acelesi yok her yönüyle sağlam olsun. Geç olsun farketmez.
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 06:33
Kafasonin gerisinde Fitrat anlayişi var ya.o nedenle onemsemezler.nerede bi gariban olse fıtrat.ama onlar camiye namaza zırhlı mercedesle yuzlerce korumayla gider.iki yuzluler.
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 03:46
bu hükümetin büyün icraatları zaten göz noyamak için, seçimlerde oy için. sizlerde sorumlusunuz, yıllarca akp yi desteklediniz, bari halktan bir özür dileyin
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 06:44
25
Ne olmuş desteklediler diye. Parti mi burası. Yine eğriye eğri doğruya doğru destekliyorlar. Yapılması gereken de bu.
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 01:56
bence sen bir kiliseye git günah çıkar. 2 nedenle. ya bunların zaten böyle olduğunu ve başkanlık sistemi gelince bu durumun artarak süreceğini hesap edecek düzeyde olmadığın için ya da, ayır kayırmanın, hukuksuzluğun, yolsuzluğun kurumsallaştığı bir oylamada, bu kurumsallaşma yönünde oy kullanarak, aslında, pekçok olayda olduğu gibi, bu kazada da sorumluluğu için.
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 02:57
3
Doğru dedin. Karar yazarları artık hata ettik demeliler açık açık ilan etmeliler. Ben sadece İbrahim Beyden böyle bir cevap gelecek diye beklerim. Diğerlerinin yazar egosu çok yüksek.
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 06:31
25
Karar yazarları kadar taş düşsün başınıza. Beğenmiyorsanız yeterince yakala medya var. Gidin oraya burada şov yapmayın. Buldunuz artistlik yapıyorsunuz.
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 07:26
4
Hergün bir karar alıyor muyuz?
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 13:25
6
Bu ne seviyesiz ve utanmaz bir yorum kiliseye mankurtlar gidiyor merak etme karar yazarları doğruya doğru yanlıșa yanlıș der her șey yanlıș diyorsan sözcüye git hade
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 01:54
Hakan Bey, sizce bu bakan bu rahatlığı nereden buluyor? Arkasında nasıl bir güç var ki hesap vereceğine demogoji yapıyor. Bence beni milletim sandıkta aklar deseydi meramını tam anlatmış olurdu. Bakin bu ülkedeki mevcut muktedirlerin hesap vermesi artık pembe bir rüyadır. Eli kalem tutanların artık seslerini yükseltme vaktidir. Şu an yapılan küfürdür ve zalimliktir. 25 sonra 9. Bunlar sayı değil. Bunlar insan. Devlet ihmali ile yaşamları son buldu.
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 03:02
0
Sayın bakanın rahatlığının nereden geldiğini merak ediyorsanız, Pamukova tren kazası yaşandığında TCDD genel müdürü olan şahsın şimdi nerede olduğuna bakın (Yıldıray Bey yazmıştı).
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 01:50
Vatan sağolsun derler. Biz kefenimizi de giydik bu yola çıktık derler. Yalnız bunu diyenin eskortunda neredeyse 200 araç var. Ayrıca dünyanın en lüks uçaklarından biriyle seyahat ediyor. O hızlı trene Ulaştırma Bakanı ve diğerleri de binsin. Ne diyorum ben ya.
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 01:32
Yapmayin sayin Albayrak. Gündem kilicdaroglu nerden cikti simdi tren felan.
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 07:19
0
Bu çok güzledi:)
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 01:12
Sayın bakanım o doğru soru sormayı beceremeyen gazeteciyi sosyal medyadan engellesin, en azından hükumetimizden bu adımı bekliyoruz... Bu ülke için artık çok geç, sizler de bu konuyu yazıp boşuna aşınızdan ekmeğinizden olmayın.
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 01:09
bunun icin demokrasi lazim, bagimsiz hukuk, siyasal islam degil, atladiginiz bu!
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 01:06
Ancak duyduklarımız ve okuduklarımız üzerine yazabiliriz, daha fazlasını bilmemiz mümkün değil, muhtemelen sizin de evet dediğiniz sistem yüzünden. Yıldıray Oğur, Çorlu kazası olduğu zaman yazmıştı, artık meclis soruşturması mümkün değil, yeni sistem meclisi iyece kuşa çevirdi. O 600 kişiyi artık hısım akrabalarına iş bulsunlar, ihale bulsunlar diye meclise gönderdik.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN