Back To Top
Süryaniler

Süryaniler

 - Son Güncelleme: 05.08.2019 Pazartesi 09:29
- A +

Roma’da bir giyim mağazasında arkadaşımla Türkçe konuştuğumuzu duyunca heyecanla yanımıza yaklaşan bir tezgâhtar, gencecik bir delikanlı, bozuk bir Türkçeyle Türkiye’den mi geldiğimizi sordu.

Evet dedik, gözleri parladı.

Kendisi de Türkiye’denmiş.

Seneler evvel İtalya’ya göç etmiş olan Süryani bir aileye mensupmuş.

Teferruatına girmek istemediği bazı problemler yüzünden göç etmişler.

Göç sırasında küçük bir çocukmuş daha.

İtalyan toplumunda büyüdüğü ve İtalyan okullarında okuduğu için ne yazık ki Türkçesi yetersizmiş, kusura bakmamalıymışız.

‘Ne kusuru?’ dedik, ‘Sen de Türkçen de başımız gözümüz üstüne’.

Zaten lisan-ı hali yetiyordu Türkiye’ye ve Türkiyelilere muhabbetini ifadeye.

***

Gaziantep’te Dicle-Fırat havzası ile ilgili bir konferansta, bu havzanın rengârenkliğini üstüne titrememiz gereken bir zenginlik olarak anlatırken Süryanilere de iltifat etmiştim.

Konferanstan sonra yanıma gelen bir Süryani candan teşekkür etti ve bazı problemlerin sona ermesi için bu anlayışın yaygınlaşmasını dilediğini söyledi.

O da “bazı problemler”in teferruatına girmedi.

Süryanilerle karşılaşmalarım ne yazık ki sadece bunlardan ibaret.

Birincisi 1994’te, ikincisi 2005’te gerçekleşen bu iki karşılaşmadan edindiğin intiba:

***

Türkiye’ye aidiyet ve bağlılık duyan, ama bu hususta içlerinde bir ukde bulunan; o ukdeyi ister istemez belli eden, ama o ukde hakkında uzun uzadıya konuşmaktan çekinen insanlar…

Çekingenlikleri içimi acıttı.

‘Süryani olduğumuz için çektiğimiz sıkıntıları anlatırsak yanlış anlaşılabilir ve daha çok sıkıntı çekebiliriz’ diye düşündüklerini hissettim ve onlara emniyet hissi verememekten muzdarip oldum.

***

Son senelerde Türkiye’deki Süryanilerle ilgili birçok esenlik haberi aldık, çok şükür.

Evvelce gasp edilmiş olan kilise, manastır, mezarlık arazilerinin Süryanilere iadesi gibi…

Avrupa yahut Suriye’den Türkiye’ye geri dönen Süryanilerin buradaki durumdan memnuniyeti gibi…

İstanbul’da –cumhuriyet tarihinde ilk olarak- bir Süryani kilisesinin inşası için düğmeye basılması gibi… 

Tarihî önemi haiz harikulade gelişmeler.

***

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, evvelki gün Mor Efrem Süryani Kadim Kilisesi için düzenlenen temel atma töreninde bu kiliseyi “İstanbul için yeni bir zenginlik” olarak gördüğünü söyledi ve “Coğrafyamızın kadim evlatları olan Süryani toplumunun diğer tüm meseleleri gibi ibadet ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin görevidir” dedi.

İsabet.

Bu gidişle Süryanilerin içindeki ukde ortadan kalkacak inşaallah.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Fatih ASPİR 07 Ağustos 2019 11:08
Süryani web sayfalarını gezerseniz..orada Süryanilerin kürdlere çok ağır hakaretler ettiğini görürsünüz..güya kürdler 30 bin !!!! süryaniyi katletmiş..Kürtler süryanileri sırf hristiyan olduğu için katletmiş..çünkü kürtler dinci ve yobazmış..daha neler neler..
Mustafa ALSANCAK 06 Ağustos 2019 15:06
3-Süryani vatandaşlarımız çok dindar ve doğru insanlardır. Seneler sonrası pek çok Süryani vatandaşımız hiç bir sıkıntı çekmeden Anavatanları Türkiye’ye çoluk çocukları ile tatile gidip güzel günler geçiriyorlar. Akdeniz ve Ege sahillerinde satın aldıkları kendi evlerinde tatil geçirmeleri huzur verici oluyordur. Gayet tabii bir de İstanbul’da Kilise yapımına devletin ön ayak olması gurur vericidir. Hiç bir kimsenin inanç ve düşüncelerinden ötürü mağdur edilemez. Süryani vatandaşlarımızın şikayet ve isteklerine çok daha önceden kulak vermeleri gerekirdi yetkililerimiz. Herkese huzur gerekir.
Mustafa ALSANCAK 06 Ağustos 2019 14:52
2- Midyat’ta denize atarlar diye yeri göğü yıkmıştı. Saf İsveçli Midyat!ta deniz olmadığını bile bilmiyordu. Sonra zaman geçince pekçokları oralarda Kürtçü ağalardan çok çektiklerini anlatmaya başladılar. Bir tanıdığım vardı yazın Midyat’a tatile annesinin yanına giderken yanında radyo ve teyp götürmüştü. Köye geldikten bir hafta sonra köyün Kürt ağası arkadaşa haber gönderiyor teybi ve radyoyu bana getirsin demiş. Zavallı ne yapacağını şaşırmış Jandarmaya gitse Jandarmayı da Ağa avucuna almış. Süryani kadim fraksiyonundaki vatandaşlarımız Türkiye’ye büyük sevgi duyarlar diye duyarız.
Mustafa ALSANCAK 06 Ağustos 2019 14:36
1- Süryaniler kendilerini iki şekilde tanıtıyorlar: Asüriler ve Süryaniler olarak. Bundan elli sene önceydi ki Mardin ve Midyat’tan aşağı yukarı yüz bine yakın bu vatandaşlarımız Avrupa’ya akın etmişlerdi. O zamanlar vize zorunluğu pek az ülkede vardı. Mesela İsveç’e gelen vatandaşlarımızı zamanın ÇALIŞMA VE GÖÇMEN İŞLERİNDEN SORUMLU BAKAN PER AHLMARK VARDI VE İSVEÇ’e gelenlerin yüzde doksan sekizine sığınma hakkı tanımıştı. Birkaç kişiyi hudut dışı etme kararı verilince basında Türkiye’ye etmedikleri hakaretleri bırakmamışlardı. Hele bir ÇETİN ADLI BİRİSİ vardı GERİ GÖNDERİRSENİZ BENİ MİDYAT
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 03:25
Hakan bey sizin Roma'da ne işiniz var?Sizin düşüncelerinize göre sizin Arabistan'a iran'a falan gitmeniz daha iyi olmaz mı?Lafa gelince Avrupaya Batıya demediğinizi bırakmazsınız.Gidince de oralara gidersiniz.Yarın birgün ülkeden kaçmak zorunda kalsanız yine gideceğiniz yer Amerika olur.Avrupa olur.Bi düşünün bence bu ikircikli yaklaşımınızı
Yusuf Kızıltoprak 08 Ağustos 2019 04:18
0
Sevgili Karar Okuru; Sizinde bu soruyu sorduğunuza göre karar okumamanız gerekiyor, niye okuyor sunuz? Böyle bir mantık olabilir mi yahu! Açın Avrupa'nın aydınlanması ve gelişmesinde Endülüs İslam Devletinin rolünü, sonra yorum yazın...
Ahmet çevik 10 Ağustos 2019 00:43
0
Sayın Kızıltoprak sanırım siz de Yunan düşünürlerin Endülüs aydinlanmasindaki rolünü okumalisiniz :)
Ali rızaARAR OKURU 05 Ağustos 2019 23:12
Alperen adlı yorumcu önce kuraanı kerimi oku anla ondan sonra yorum yap , dört kitap hak , hangisine istersen inan , bakara suresinin emena resul diye başlıyan ayeti nde çok net belirtir , öyle kulaktan dolma bilğisizce konuşmanın manası yok , yazar güzel yorumlamış,
Reisçi Tuncay 05 Ağustos 2019 18:49
Güçlü ve kendine güvenen bir devlet ve lider azınlıkları zenginlik olarak görür. Liderimizi ve devletimizi Rabbim korusun.
once upon a time in tatavla. 05 Ağustos 2019 21:29
0
bizler azınlık değiliz, TÜRKİYENİN asli unsurlarındanız. nüfuslarımız az miktarda kalsa bile vatanımızı çok ve karşılıksız sevdik. evvelia cumhurreisimize sevgi ve teşekkürlerimle. naçizane okurum burayı, bir belki 2 ifadem olmuştur geçmişte. bugünkü yazılardan müteşekkil taha bey ,hakani bey sahifesine yazma lüzumunü gördüm.sevgi saygı ve barış .afiyette kalsın herkes.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 14:57
Ortodoks Süryani Kilisesi'nin başı olan Antakya Süryani Patrikliği neden Şam'da? Neden Antakya'da değil?
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 15:00
3
Dünya Ortodokslarının patriği de İstanbul'da. ne yapalım şimdi adamların tarihini mi değiştirelim?
once upon a time in tatavla. 05 Ağustos 2019 17:53
1
14.57 yorumcu kardeşime, hatay türkiye sınırları içinde kalınca ki, bu ciddi bir başarıdır, doğu akdenizdeki türk hakkı için, adana ve Antakya körfezi donanma tersanesi için kullanılacaktı. böylece şama göçen süryani ordoks kilisesi geri dönemedi, yine de dönemez çünkü özellikle Midyat,mardin göçlerinden sonra nüfus 20 binlerde. 100 bin olmalı dönüş için. 5 yıl önce patrik M.I. Zakka 1.İvaz vefat edince nerede gömüleceği bile sıkıntı olmuştu çünkü şamda savaş vardı. dönülmesi için8 yıl önce bir şey oldu ve sonuç olmadı.
Muhtefi. . 05 Ağustos 2019 14:47
Güzel bir yazı olmuş. Dünyaya yeni bir Söz ,Hal, Ahlak ve Adaletı ilk önce biz Örnegi ile var olmalıyız. Bir nine var Yutupta öyle güzel bir Anadolu şivesi ile konusuyor ki.!..(Hacı Ana kadinko.) Hayretler içinde kaldım. Mubadelede Yunanistana gitmişler. Rum kökenli kendileri. Üzücü niye gitmek mecburiyeti vardı. !..Anavatanindan.. Haklarimiza ve Haklara sahip çıkıp ve saygı gosterek Medeni bir Toplum oluruz. Daha bugün Dünyada yok böyle bir Millet ne yazık ki. !...O Millet biz niye olmayalım. !.
naim türkoğlu 05 Ağustos 2019 14:38
Temeli sayın erdoğan attığı için pek bi sıkıntı hissetmediniz pekiya sayın akşener sayın kılıçtaroğlu veyada sayın temel bey atmış olsaidi islamcı cenahın tepkisini bi hayal edin :) teşekkürler diyeceklerim bu kadar
AHİ 05 Ağustos 2019 14:29
KİLİSE AÇIMASINI İZİN VERİLSİN SÖZÜM YOK AMA BU İŞ DEVLET BAŞKANININ İŞİ DEİLDRR BAKAN BELEDİYE BAŞKANI VS KATILABİLİR AMADİ BENCE BİRDE ŞU YÖNÜ VAR O AÇILIŞA İMAMOĞLU TEK KATILSAYDI VE RERDOĞAN KATILMASAYDI MÜSLÜMANLAR NELER DERİ NELER
ŞİNASİerdemir 05 Ağustos 2019 13:47
kALEMİNİZE VE YÜREĞİNİZE SAĞLIK SN ALBAYRAK
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 12:28
Bu sorun Türkiye’de bir asırdan beri yaşanıyor. Yani Süryanilerin ve başka azınlıkların sürekli mağdur duruma düşmeleri. Neden bu vatandaşlarımız, kardeşlerimiz bu ülkeyi terketmek zorunda kalıyorlar. Bu sorunun özü nedir? Yoksa yirmi yılda bir köşe yazarının bir konferansta bu olaya parmak basması ve bu kardeşlerimize “acıması” bu sorunu çözmüyor ve bu kardeşlerimizin vatan hasretlerini ve acılarını dindirmiyor. Bir cumhurbaşkanının kilise temeli atması da...
karar okuru 05 Ağustos 2019 11:52
başkası temel atsa ne olurdu
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 11:44
Mardin seyahatlerim esnasında gördüm. Hepsinin keyfi yerinden. Bir çoğu kuyumculuk la uğraşıyor.
KaRaR oKURU 05 Ağustos 2019 11:26
Yazının amacı Süryani kardeşlerimizin değerini belirtmekten çok sanki sonunda Erdoğana güzelleme yapmak. Beton dökülen her yerde Erdoğan var. Dün de İzmir otoyolu kazığını millete yedirdiler. Neymiş sadece otoyolu kullanarak İstanbul-İzmir git gel 512 lira. Yakıtını da ekle tertemiz bin lira. Allah bin bereket versin. Böyle ticaret böyle siyaset şeytanın aklına bile gelmez, ama bunların aklına geliyor.
Erol ozmen 05 Ağustos 2019 12:13
12
Turkiyenin disina cikmadiginiz belli italya isvicre avusturya ve fransada otoyol ve tunel kullanmak cok cok daha pahali simdi diyeceksiniz ama oradaki insanlar cok cok daha fazla para kazaniyor mebla olarak dogru ama zaruri giderlere bakarsaniz Turkiye daha makul bence onemli olan boyle yatirimlarin olmasi parasi olan otoyolu kullanir olmayan eski yolu anlasilan sizdede Erdogan takintisi var ayni ab abd liler gibi sorun yok siz oyle dusunun Turk milletinin ezici cogunlugu sayin erdogani destekliyor herseye ragmen ulkemizde demokrasi ve ifade ozgurlugu var degerini bilelim
KaRaR oKURU 05 Ağustos 2019 12:37
3
Avrupa'da doğdum.12 Avrupa ülkesi gezdim. Avusturya hariç pahalı otoban yok.Herkes yol yapıyor ama hiçbir hükümet geçiş garantili anlaşma yapmıyor. Vatandaşının belini bükecek fahiş fiyatla geçiş yapmıyor. Bizde yol yapmak marifet sayılıyor. Her ihaleden avanta kapmak için beton ekonomisi uygulanıyor. Elin adamı doğasını çevresini katletmiyor. Bizdekilerin vicdanı çürümüş.
KaRaR oKURU 05 Ağustos 2019 12:41
4
Devamı...Memleketi şahsi hırsları için batık hale getiren adama takıntım olur tabi ki. Laf dinlemiyor, dikine kendi bildiğini okuyor. Son olarak ülkemde demokrasi de yok ifade özgürlüğü de. Yetiyorsa sosyal medyada cb hakkında iki aksi laf et görelim. İçerde bulursun kendini. Hayal kurmayın artık gözünüzü açın ve gerçekleri görün Erol bey... ve gibileri.
Köroğlu 05 Ağustos 2019 14:55
1
"Parası olanın kullanacağı otoyol" devlet garantisi ile yapılmaz. Yeteri kadar talep varsa girişimci o yolu yapar zaten. Yeterli talep yoksa niye devlet benim paramı zararı kapatmak için kullanıyor? Bütün Avrupa ülkelerinde bu tür büyük projeler, bağımsız medyada kamuoyu önünde açıkça tartışılır. Artısının, eksisinin suyu çıkar. Sonunda toplumdaki genel eğilim ne ise ona göre karar verilir. Demokrasi budur. 5 yılda bir oy verdiğin kişinin devlet olanaklarını kimseye hesap vermeden babasının çiftliği gibi kullanması değildir.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 14:59
4
KaRaR oKURU, siz birilerinin dolduruşuna gelmişsiniz galiba. İstanbul, Ankara, Antalya belediye başkanlıklarını muhalefet kazandı. Yani demokrasi işledi, açık ve özgür seçimler yapılıp herşey normal seyrini takip etti. Bu seçimleri yaptıran, üstelikte de demokratça kaybedenlere duyduğunuz bu kindir normal olmayan. Aynaya bakın bir siz.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 10:50
Cumhuriyetin ilk yıllarındaki ırkçılık kokan Türkleştirme dalgası, Batı'nın zorlaması ile dini ve milli kimlikleri görece güvenceye alınan Yahudi, Ermeni ve Rum halkları dışında kalan müslüman Kürt, Çerkes, Laz vb halkların dil ve kültürleri kendi kendilerine terk edildiler. Bunlara, dini azınlık olan ama lobicileri olmadığından batılılar tarafından görmezden gelinen, Alevi, Süryani, Yezidiler de eklenebilir. Cumhurbaşkanı, bütün bu alanlarda da ezber bozarak, büyük bir devlet olmanın gereğini yerine getirmiştir.
alperen 05 Ağustos 2019 10:46
Hristiyanları bir zenginlik olarak sunmak laik demokratik sistemin anlayışı..Kur'an'da onlar iman etmedikleri takdirde cehenneme gidecekleri ve yaratılmışların en şerlileri oldukları beyan ediliyor..İslam'ın hakimiyet gölgesinde inançlarına müdahele edilmeden yaşamalarına müsaade etmeyi kültürel zenginlik olarak sunmak beşeri bir bakış açısı ve Kur'anın beyanlarıyla uyuşmuyor..Ya müslüman olmak,ya İslamın hakimiyet gölgesinde yaşamak yada savaşılmak onlara tanınan haklardır..Elbette her durum da hikmetle,güzel öğütle ve en güzel mücadele yoluyla davet esastır,kültürel zenginlik değil..
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 12:21
1
alperen, Komşu hakkının, gayrimüslimler için de geçerli olduğunu kendi hayatında uygulayarak gösteren Hz. Peygamber'in davranışına taban tabana zıt bu dediğiniz. Hem bu sizin mantığınızla, Avrupa'da yaşayan milyonlarca Müslümanın oralara hakim Hristiyanlarca din değiştirmeye zorlanması da normal öyleyse. Bütün olumsuzluklara rağmen Íslam'ın gayrimüslimler üzerinde inkâr edilemeyecek bir cazibesi var hala, zorlamaya ne gerek var ne de cevaz...
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 12:44
0
İşte Süryani vatandaşlarımızı, bu kardeşlerimizi mağdur duruma düşüren ve doğdukları ve hayatları boyunca kokladıkları toprakları terketmek zorunda bırakan politikaların ve toplumsal hareketlerin arkasında yatan motivasyon bu!.. Yazıklar olsun, 1400 yıldan beri bir arpa boyu yol alamıyoruz...
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 20:01
0
Alperen sen hangi dine inanıyorsun Allah aşkına. Senin dediğini Işid söylüyor. Senin dinin sevgi dini değil.
Karar okuru 05 Ağustos 2019 09:36
Suryaniler bu bolgenin en eski kavimlerindendir ve pozitif ayrimcilikla korunup kollanmalari, gidenlerin tekrar buralara dondurulup imkan verilmesi gerekir … Ne guzel yazdim degil mi??? Bu imkansizdir bu topraklarda kendini sagci, Solcu, islamci etc. tanimlayan halk kitlelerinin bulustuklari tek noktalari fasizmdir… Gecen hafta Mardin ve cevresindeki suryani koylerininin etrafinda baslatilan yanginlar bu zihniyetin en somut delilleridir… Hukumet de bu konuda samimi degildir...
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 09:30
suriyeliler meselesi tutmayınca süryanilere geçilmiş. suya sabuna dokunulmamış ama süryanilerin içindeki ukdeye dokunulacak öyle mi? toplumun en az yarısının içinde bir ukde var. bunun için çözümünüz ne sayın yazar.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 09:28
Bu meseleleri bir lütuftan ziyade bir hakkin iadesi olarak ele almak olgunlugun geregidir. Bu arada ya Allah Bismillah deyip kilise temeli atmak nedir Allah askina?
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 09:26
Yetmez ama evet
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 09:09
Sizi ve bakış açınızı takdir ediyorum. Farklılıklarımızı zenginlik kabul ettiğimiz zaman özlediğimiz noktaya ulaşırız inşallah.
İbrahim Halil 05 Ağustos 2019 09:06
Seküler bir yaşam tarzına sahip Chp'ye oy veren atatürkçü, alkol alan bir akrabam. Cumhurbaşkanının bu açılışı yapmasıyla dalga geçmiş kendince. Ama bu durum çevresinde dindar olarak bilinen benim için ise bilakis övünülecek bir durum. Bu ülke de herkes istediği inancı istediği gibi yaşayabilmeli ve devlette bunun garantisi olabilmelidir. Yetmedi mi insanların birbirlerini dilleri, dinleri, ırkları yüzünden ötekileştirmeleri. Kilise açtı diye cumhurbaşkanına hakaret edenler İslam'a dogmatizm diye saldıranlar, kendilerinin dogmatik kemalizm dinine iman ettiklerinin farkına varacaklar mı acep
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 08:23
Suriye'deki Ermenilere ne oldu onu da merak ediyoruz .
Demokrat Mùslùman 05 Ağustos 2019 08:21
Ermenilerin,Suryanilerin bašina getirdigimizi šimdide KÙRT,lerin bašina GETIRIYORUZ,
musto 05 Ağustos 2019 10:11
3
İstersen süryanilere ezidilere ermenilere bir sor başlarına kim ne getirmiş.
misafir 05 Ağustos 2019 10:13
2
veee Kürtler de başlarına gelen/getirilenlere sessizce (biraz utanıldığından birazda işlerin daha da kötüye gitmemesi için) göğüs geriyorlar...
devsirme misto,ya 05 Ağustos 2019 12:11
1
Misto assagidaki yorumunda bu Halklarin basina, Dedeleriniz,Babalariniz neler getirdigini kendin yazmissin,
musto 05 Ağustos 2019 13:17
1
12.11 adını yazmaktan acizsin esas devşirme senin gibilere derler güneş ne taraftan doğarsa o tarafa dönersiniz sizin gibilere güneşe tapan derler. Dün neysek bu günde oyuz kırk tane elimiz kolumuz yok gücümüz yettiği sürece haksızlığa canımız pahasına dün olduğu gibi sürgünleri ölümleri göze alarak çıktık bu günde aynısını yapıyor paçavraları topraklarımıza sokmuyoruz.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 16:19
1
Demokrat Mùslùman; Kürtlerin içinde Sünni, Şii, Aleviler olduğu gibi, Yezidi ve Süryaniler de var. Kürt ve Ermeni birer ırk iken, Süryani bir Hristiyan mezhebidir.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 06:57
Mesele Süryanilere hristiyan veya musevilere gösterilen ilgi ve alaka değil siz kendi toplumunuzun ihtiyaç istek ve ruhi ve imanı rehabilitasyonunu yapmadan onu Osmanlı da ki olgunluğa ulaştırmadan azınlıkların o anlatamadığı içeriğine giremediği problemlerini cozemezsiniz çözüm samimiyetle yaşanan ulvi degerlerdedir maddelesen istek ve arzuda değil
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 02:04
Suryanilerin sorunlari cok az konusuluyor. Suryaniler hakkinda bilgi sahibi olan vatandas sayisi cok az bu ulkede. Oysa bu cografyanin en eski halklarindan biri Suryaniler. Lozan anlasmasinda gayrimuslum vatandaslara azinlik haklari verildi ama Hristiyan Suryanilere bu haklar cok goruldu. Anadilleri, cok eski bir lisan olan Aramice ama anadil egitimleri yasaklandigi icin birkac nesilde kayboldu gitti. Tarihi kiliseleri devlet tarafindan gasp edildi. Cogu kacip gittiler binlerce sene yasadiklari Anadolu'dan. Bugun sadece 15 bin civari Suryani vatandasimiz var. Yazik...
musto 05 Ağustos 2019 01:00
Niçin gittiklerini gayet iyi biliyoruz doğuda arazileri gaspedildi batıda kuyumcu dükkanları durmadan soyuldu anlayacağınız fazla bir yaşam hakkı tanımadık.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 01:00
Mesele kilisenin açılışı değil, batıl bir dinin ibadethanesinin besmeleyle açılması. İnsanı inciten bu.
Has Parti 05 Ağustos 2019 00:55
Süryani kaymakam, vali, belediye başkanı, hakim, savcı , subay polis gören var mı hayatında bu ülkede? O zaman ırkçı değil miyiz biz? İsveç'te Süryaniler her şey olabiliyorlar, bakan var orada bakan. Bu arada Londra belediye başkanı da müslüman. Biz hala onların ne kadar ırkçı olduğu yalanını yazıp söyleyip duruyoruz, gına geldi bu ülkenin politikacılarının, yazarlarının ve sıradan vatandaşının sahte vicdanından, iki yüzlü ahlakından yalanlar üzerine kurulmuş kibirinden.
Karar okuru 05 Ağustos 2019 09:42
0
Helal olsun bu yoruma …
Erol ozmen 05 Ağustos 2019 12:23
2
Meclise bakmanizi oneririm TBMM inde hemen hemen her kulturden millet vekili var
Köroğlu 05 Ağustos 2019 14:54
0
Ben de İstanbul'a İsveçli bir belediye başkanı istiyorum.
Ali baba 05 Ağustos 2019 00:45
Vay be,Bir Kilise yapmayla her šey düzelcek ôylemi,? Hakan bu kiliseye zarar gelmesin diye kaç polis koruyacak kiliseyi ? Kimisini topraklarindan sûrdûk, kimilerinide katlettik, E, sûryani kilisesine gidecek Sûryani kaldimi tûrkiyede ?
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 00:25
Hakan bey bir de bu memleketin insanını yazın yahu. sizin melodramatik beş on dakkalık enstantene yurtdışı gözlemleriniz inanın baydı. Bir de bunları öyle genelleştiriyorsunuzki. yapmayın artık. teşekkürler
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 08:31
1
Elinizi vicdanınıza koyarak söyleyin Süryaniler de bu ülkenin insanı değil mi? Zulme uğrayan kim olursa olsun sahip çıkmak, yanında olmak vicdani görevimiz değil mi? Bu memleketin insanından bahsedin demekle hangi insanı kast ediyorsunuz? Sunni beyaz Türk mü? Merak etmeyin aklınıza gelecek herkes bundan bahsediyor. Burak da Hakan abi hakları gasp edilen bu kadim halktan bahsetsin
Karar okuru 05 Ağustos 2019 09:46
0
Suryaniler halis mulis bu topraklarin insanidir… Memleket dediginiz bu topraklarin binlerce yillik sahibi kadim halklarindan biridir…
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN