Back To Top
Tasvir-i efkâr

Tasvir-i efkâr

 - Son Güncelleme: 18.06.2018 Pazartesi 01:08
- A +

Recep Tayyip Erdoğan, CHP ve MHP’nin başını çektiği geniş bir cephenin ortak adayla girdiği 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimini daha birinci turda yüze 52 ile kazandı… Adalet ve Kalkınma Partisi Kasım 2015 seçimlerinde oyların yüzde 49,50’sini alarak Meclis’te muazzam bir çoğunluk elde etti… Bugün ise, yaygın kanaate göre, Erdoğan MHP’nin desteği ile ancak kıl payıyla cumhurbaşkanı seçilebilecek ve AK Parti mecliste ancak MHP ile birlikte muhalefete galebe çalabilecek (hatta o bile şüpheli).

MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan “Bu ittifak kazanacak ve Milliyetçi Hareket Partisi ile Adalet ve Kalkınma Partisi Türkiye’yi yönetecek” dediğinde kimse çıkıp ‘Ne alâka?’ diye itiraz etmiyor, edemiyor, çünkü alâka ortada. Erdoğan liderliğindeki AK Parti, 2015’ten bu yana FETÖ belasını da başımızdan def ettiği ve PKK/PYD’nin de belini büyük ölçüde kırdığı halde, tek başına iktidar olmayı sürdürme perspektifini kaybetmiş –veya HDP’nin yüzde 10 barajına takılması gibi acizane bir ümide bağlamış- gibi görünüyor.

Sorun ne?

Ekonomide işlerin kötüye gittiği ve bunun sadece dış güçlerin yıkıcı faaliyetlerinden değil hükümetin yanlış kararlarından ve hatalı uygulamalarından da kaynaklandığı intibaı, devlet işlerinin emanet edileceği kişilerde liyakate değil kurşun asker olup olmama istidadına bakıldığı intibaı, iktidarın kibre kapıldığı intibaı ve daha birçok şey sayılabilir. En önemlisi: Hürriyet ve adaletle ilgili sorunlar. AK Parti, hürriyet ve adaletle ilgili sorunların çözümünü temsil etmekte iken, bu sorunların hatırı sayılır bir kısmını temsil eder hale geldi.

Neticede; düpedüz din düşmanlığı olan katı laiklik anlayışını değiştiren, Kürt Meselesini büyük ölçüde çözen, askerî vesayeti bitirip sahici bir demokrasinin önünü açan, 80 senede yapılan yolların üç beş mislini 15 senede yapan, yerlerde sürünen sağlık sistemini ayağa kaldıran, yerli silah sanayiini canlandıran vs, vs, vs, AK Parti’nin bu eşsiz başarıları gölgelenmiş oldu.

***

AK Parti bu noktaya nasıl geldi?

Herhalde, Erdoğan’ın 14 Ağustos 2001’de (AK Parti’nin kurulduğu gün) söylediği şu sözdeki ‘tılsım’ı kaybederek geldi: “Bugün Türk siyaset hayatına lider oligarşisinin çöktüğü gün olarak, tekelci bir anlayışa dayanan liderlik anlayışının yerine kolektif aklın temsilcisi olan bir anlayışın yerleştiği gün olarak geçecek.”

Bu yeni anlayış sayesinde üretebildiği sinerjiyle en yaman siyasî, iktisadî ve içtimai meselelerin bile üstesinden gelip Türkiye’ye ışık saçmıştı AK Parti. Ne var ki şu son birkaç senedir bu anlayışın tam tersi istikametinde ilerleyerek kendi ışığını söndürdü.

Erdoğan, kurşun asker olmaya yanaşmayıp yanlışa yanlış demekte direttikleri için tasfiye ettiği bazı yoldaşlarını yanında tutma olgunluğunu göstererek o bereketli sinerjiyi muhafaza etmiş olsaydı, bugün hem cumhurbaşkanlığı seçiminde hem de milletvekili seçimlerinde yüzde 60’a varan bir perspektife sahip olabilirdi, hem de MHP’siz! Ama iktidarda kalabilmek için bugün MHP lideri Devlet Bahçeli’ye gösterebildiği müsamahayı vaktiyle o yoldaşlarına gösteremedi işte.

***

Erdoğan ve AK Parti’ye destek hâlâ Almanya, Fransa, İtalya gibi Avrupa ülkelerindeki hükümet başkanları ve iktidar partilerinin rüyalarında bile göremeyeceği kadar yüksek. Bununla beraber, Erdoğan ve AK Parti’ye güvenleri sarsıldığı halde iktidarı sadece daha iyi bir alternatifi olmadığını düşünerek ve “Yine de… Her şeye rağmen…” diyerek destekleyenlerin oranı da -benim tahminimce- yüksek. Zaten AK Parti’nin “Yaparsa gene AK Parti yapar” sloganında da biraz ‘Yine de… Her şeye rağmen…” havası var.

Bana öyle geliyor ki, AK Parti kendisini düzgün bir şekilde yeniden üretip parlak bir ufuk çizebilecek kabiliyette değil artık; bu kabiliyetini hoyratça ve hatta hunharca tüketti. Muhalefet partilerinde de parlak bir ufuk potansiyeli göremediğim için, siyasette yeni bir rüzgâra ihtiyaç olduğunu ileri sürüyorum. Kanaatimce 24 Haziran seçimleri -sonuçları nasıl olursa olsun-  bu ihtiyacın altını çizecektir.

Yeni bir rüzgâr ne zaman eser, bilmem. Yeni bir parti tarafından mı estirilir, yoksa -zannımın aksine- şaşırtıcı bir şekilde gene AK Parti tarafından veya mevcut muhalefet partilerinden birisi tarafından mı estirilir, onu da bilmem. Hayırlısı inşaallah.

***

NOT: Birkaç gündür bazı sosyal medya sahalarında ve WhatsApp gruplarında yeni bir yazı gibi paylaşılan “Bu seçimde AK Parti’ye bir ders verelim diyen bazı İslamcı seçmenlerin dikkatine” başlıklı yazım, 29 Mayıs 2015’te -yani 7 Haziran 2015 seçimleri sürecinde- Diriliş Postası’nda yayımlanmıştı. (Diriliş Postası’nın internet sitesinde tarih 16 Ekim 2015 olarak gösteriliyor. Yanlış. Teknik bir sorun yüzünden, farklı tarihlerde yayımlanan daha bir sürü yazının altında da o tarih var.)

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
And 20 Haziran 2018 11:50
Eski yazınızın geniş bir özeleştirisini yapacak mısınız? AKP çoğunluğu elde edemezse ırkçılara, istibdatçılara gün doğacak demiştiniz. Çoğunluk kazanıldı ama bu arkadaşlara yine de gün doğdu. Demek ki ümmetin maslahatını bir siyasi partinin ikbaline bağlamak fazla yüzeysel bir yaklaşımmış. Olumlu işler yapanların sanki imtihandan azade gibi ilanihaye olumlu kalacağını zannetmek asıl ferasetsizlikmiş.
M.E.A 19 Haziran 2018 21:53
sayın hakan şu gelsin, bu gelsin demiyor isim vermiyorsun,ama senin yerine ben bir kaç isim saysam olurmu,senin için demirtaş olurmu,hem alman güdümlü,abd,israil güdümlü,ince olurmu oda feto ve yandaş devletleri güdümlü,akşener oda feto ve yandaşları güdümlü,teme bey ingiliz güdümlü,onlarda olmaz diyorsan,diyerleri hakını kayıp eti,artık biraz dişini sıkacan,onümüzdeki beş yıl sonraki seçime bel bağlıyacaksın,herkesin gönlünde bir aslan yatar,ama yinede ALLAHU TAALANIN dediği oluyor kusura bakma
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 00:48
1
Bu rada senin dediğin olmuş. Baksana herkesi birgüzel boyamışsın. İftiralar atmışsın Birde yalanlarını ALLAH U TEALA NIN DEDİĞİ OLUR LA BİTİRMİŞSİN
Ali 19 Haziran 2018 16:43
Tayyip Erdoğan Allah(CC) izniyle tekrar seçilecek merak etme hakan ağbi.Sen kalbini sağlam tut.Sahi sen hangi cephedesin açık açık yazda bilelim.
Furkan Keremoğlu 19 Haziran 2018 03:51
Devamlı bir kurtarıcı bekliyoruz bizi içine düştüğümüz bataklıktan çıkarması için, sonra O kurtarıcıyı buluyor Ona ram oluyoruz sonra Oda eskilere benzemeye başlıyor, ondan sonra Ondan da kurtulmak için yeni bir kurtarıcı arıyoruz. Ömrümüz kurtarıcı aramakla geçiyor. Kaderimiz değil herhalde bu, sadece ne sevmede nede sevmemede bir ayar tutturamıyoruz.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 23:25
"Devrim" mutluluğunuzun getirdiği meşguliyet sona ermiş gibi Hakan Bey. Yolun sonu gözüküyor.
Sen 18 Haziran 2018 22:53
Tek kisilik sistemden kurtulmaliyiz, sozum baskanlik sistemine degil, genel olarak, ortak akil olmasi lazim, eski ak partide de bu vardi, simdi yok,
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 00:40
26
Ben Erdoğan'a oy veriyorum ve açıkçası başkasına güvenmiyorum. Bıktık bu eski ak parti özleminden. Kimse kimseyi oy vermeye zorlamıyor.
Raci 18 Haziran 2018 22:52
Suan akp sirf tayip erdogan karizmasi ile Ayakta baska hicbir sosyolojik sebebi yok, almanyada Führersyndrom derler, tayip erdogan biraktimi ak Parti bitter, cunku bir Kisi uzerine kurgulanmis, bence bu Cok yanlis ak Parti kurulurken bu boyle degildi. Erdogan fikir beyan etmeden kimse agzini acamiyor ters köse olacak diye, sokakti secmen dahi allak bullak olmus, bir Demokrat oluyor Sonra milliyetci.halkubi Allah aklinizi calistirin der, ama millet aklini kiralamis, Malesef muhalefette bu durum pek farkli degil, ama daha özgür dusunebiliyorlar cesitlilik mevcut
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 22:14
Kim yanlışa yanlış dedi diye tasfiye edilen "yoldaş"kimler. Kim yoldaş yoldaşları taniyalim Ak partide yoldaş olmaz O jargon sola ait Ak partiye ait olamaz YOLDAŞLARI SAVUNMAK SİZE DÜŞER YAKIŞIRDA Sizler o yoldaşlarınızla devam edin
Noname 18 Haziran 2018 21:54
Yazınızın başında Sorun ne? yazmışsınız Yazınızın sonunda bahsettiğiniz eski yazınızda "Seçimlerden sonra neyin hesabının sorulması gerekiyorsa hep beraber sorarız inşaallah." demişsiniz, İşte SORUN bu Bir şeyin hesabı sorulmadı. Sorulmamayada devam edildi. En son halk oylamsında akp+mhp ile 50 kusurla geçilmesi bile hesabı düzeltmedi "atı alan üsküdarı geçti " derseniz. At başkasına geçer
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 21:12
MHP'yle yapılan ittifak neden bu kadar rahatsız ediyor? SP'ye de teklif gitti onlar reddedip CHP'yi seçti. Bir İslamcı olarak buna bir eleştiriniz yok mu?
.................. 18 Haziran 2018 22:32
2
temel bey reddetmedi , 3 ana başlıkta eleştiri ve öneri sundu. iki görüşme oldu ak parti g. merkezinde, martın ikinci haftasında ikinci görüşmede 1/ adalet, 2/ istişareler, 3/ her kademede liyakat konuları sunuldu ve ak parti olumsuz yaklaştı. hemen ardından, gidene güle güle deriz , açıklaması yapıldı, yani bu üç konudaki noksanlıklar şiddetle reddedildi. istişarelerde ana konu toplumsal kutuplaşmaydı...
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 00:07
21
"Garip geliyor ama arkadaşlar derse ki Biz size devleti teslim ettik, gelin beraber yönetelim, kararları da siz alın o zaman varız" Bu şartı koşan SP genel başkanı değil miydi?
................ 19 Haziran 2018 01:40
3
bilgilerin tarihini ya bilmiyorsun ,ya karıştırdın... bu söz, 2. görüşmeden tam 37 gün sonra edildi, yani 3 ana prensipin reddinden 37 gün sonra... yukarıda yazdım, koşulsuz ilhak, yani teslim olmayı kabül etmedi saadet partisi, istenen buydu...
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 15:58
23
Bahaneye bakar mısın sp adalet liyakat falan istemiş, akp de yok biz bunları vermeyiz demiş. Kendiniz inandınız mı buna?
.................. 19 Haziran 2018 18:44
2
hanımefendi ,sizde okuduğunu anlayamamak gibi bir özellik mi var, yoksa ne derlerse desinler ben , anlatılanlara karşı bildiğimi okurum durumundamısınız...
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 20:27
16 yıl iktidarda kalmış bir partinin hala birinci parti olarak çıkma ihtimali bile büyük başarıdır.Ne kadar iktidarda olursanız o kadar yıpranırsınız.Bu iktidar fetö belası gibi bir vatan hainliği görmüş hem de sinsice,pkk ile resmen savaşmış,bunun yanısıra Abd ve batının düşmanlık açısına alenen girdiği halde hala ülke içinde yok özgürlükmüş yok hürriyetmiş gibi vatan düşmanlığı yapmış kişilere özgürlük isteminde bulunmak şımarıklıktan öteye gitmez.
Değişim için rüzgarın esmesini beklemeye gerek yok. Bu seçimde milletin Saadet partisine vereceği oylarla Allah'ın izniyle rüzgarı da bu millet yaratır.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 20:14
26
Hayalleriniz tavan yapmış ama nafile.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 17:30
Hakikat susmaz
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 17:20
Fetoculer kimden nefret ediyorsa oylar ona , evet bildiniz...
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 18:02
4
saadete yani. tek iş tutmadıkları parti. hocaları bile bunlarla şeriat gelecekse yerin dibine batsın şeriat demişti zamanında. aferim doğru yolu bulmuşsun köftee
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 00:41
6
Saadet, iyi parti ve chp'yle iş tutmuş. Bundan ala delil var mı fetöcü ortaklığına?
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 19:05
1
chp fetöcüyse akp direk fetönün kendisi o zaman
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 16:40
Nasibse Saadet geliyor
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 21:12
18
Allah korusun.
Tales 18 Haziran 2018 16:14
Yeni parti lazım. AKP derin devletin payandası artık
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 17:49
2
Bahceli de, Destici de, Mehmet Ağar da, Tansu Çiller de aslında kapısından bile giremeyecekleri ak partide baş tacı edildiler ...
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 15:29
Ak parti, mhp'ye, bbp'ye, Tansu Ciller'e, Mehmet Agar'a muhtaç olduğu andan itibaren ak parti olmaktan çıktı ...
iri biri 18 Haziran 2018 15:09
Siyasi analizlere(!) bandırılmış'' temennileriniz'' inşallah gerçekleşmeyecek, milletimiz yeniden istikrar ve güven diyecek H.Albayrak! Kliğiniz adına üzgünüm dersem yalan olur.
asım 19 Haziran 2018 12:36
0
niye çıksın, özal, demirel, türkeş, erbakanlı 4 parçalı sağı birleştiriyor adamlar. saadet dışında hepsi tek parti oldu. bu zaten sizin hayaliniz değil miydi.
kararlı 18 Haziran 2018 15:01
Size gönülden katılıyorum ve bu kadar net ve anlaşılır ifade ettiğiniz için teşekkür ediyorum... şunu da ifade etmeden geçemeyeceğim ben bir AKP li değilim ama düşmanı hiç değilim...
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 14:33
İntibaı, intibaı, intibaı, intibaı... Meğer AKP’yi intiba batırmış. Kahrolası intiba.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 14:05
Deniz bitti...gerisi boş laf...
organik aktivistisisizim
Kararlı-1 18 Haziran 2018 13:26
Sayın hakan ben 16 yıl boyunca ak partiden başka hiç bir partiye oy vermedim ( yerel genel referandum dahil) sizin yazdıklarınızı söyleyince o kurşun asker tipler bize terörist fetöcü hain vs bir sürü hakarette bulunuyorlar sırf bu durum bile her şeyi çok açık seçik anlatıyor
HACI MURAT 18 Haziran 2018 13:17
Ak Parti'ye vurmak moda oldu.Sen vurmazsan eksik kalır,sen de vur Hakan Albayrak!Her ne kadar eldivenlerinin içinde biraz pamuk varsa da.Ak Parti'ye vuranlar,Ak Parti'yi sadece bir tüzel kişilik olarak görüyorlar ve yöneticilerinden ibaret zannediyorlar. Halbuki bu parti mütedeyyin kesimin teşkikatlanmış halidir ve seçmenleriyle bir bütün teşkil eder,dolayısı ile milletin yarısıdır.Ben sade bir vatandaş olarak Ak Parti'nin horlanmasını niçin kendimin horlanması olarak görüyorum?
KARARLI 18 Haziran 2018 14:35
5
Hacı Murat Bey;belki sen kendini mütedeyyin bir AK P.'li olarak görebilirsin,fakat bu partiye oy verenlerin hepsini kendin gibi görmen gerçeklerle hiç örtüşmüyor.Ilk zamanların AK P.'siyle,şimdiki AK P. çok farklı.Kadrolar değişti,oy verenler değişti,söylemi ve eylemi değışti.Tabiri caizse ;evrime ve mutasyona uğradı.Yani eski halinden eser yok şimdi.Sana;Ahmet TAŞGETIREN'in"Bir hüzün yazısı"başlıklı yazısını okumadıysan(okusaydın böyle düşünmezdin)mutlaka okumanı salık veririm.Her tarafgir AK.P.'linin okumasını şiddetle öneriyorum.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 15:35
5
Müteddeyin yani dindar iktidar. Bismillah diyerek adaletle baris ve kardeslikle harama zulme adaletsizlige asla bulasmayan, hic bir yolsuzluga rusvete kayirmaya ayirmaya izin vermeyen dindar ve kindar iktidar!!! Insanin gözleri doluyor yüregi kabariyor. Bütün dünya adalet yurdu memlekete kosuyor. Eman yurdu. zekat verecek insan bulunamiyor ülkede fakir yok. En fakirlerimiz idarecilerimiz. Vallahi aglayacam!!!
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 16:27
2
Eğer ak parti, mutedeyyin insanların teşkilatı olsaydı oyu yüzde 6-7 'yi geçmezdi diye düşünüyorum.
HACI MURAT 18 Haziran 2018 17:36
24
Evet darda kalan bizim memlekete kendini atıyor.Ne sandın?500 Yıl önce zulümden kaçan yahudiler bize sığındı.Dün Saddam zulmünden, bugün Esed zulmünden kaçanlar da bize sığındı.Daha başkaları da bize sığındı.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 21:28
2
hacı murat kardeş bak seni severiz. Sen bizim gülümüzsün. Ama 24 haziranda çok üzüleceksin, belli oldu artık. Bak hakan bey bile gördü sonucu. İşine gelmiyorsa geç bu tarafa. :-)))
BEKİR AKKAYA 18 Haziran 2018 13:12
İNŞALLAH 24 HAZİRANDA EN BÜYÜK TOKADI SİZLER YİYECEKSİNİZ. BU MİLLETTEN. SAYIN HAKAN BEY. YAZIKKI BANA YILLARCA SENİN YAZILARINI TAKİP ETMİŞİM.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 17:10
2
ya bırak goygoyu bu hadaknın akpyi eleştiren ne ilk yazısı ne de son. öven de ne ilk yazısı ne son. ilk defa yazıyormuş gibi sallama burda. azcık dürüst olun be
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 21:10
16
Cevabımızı herzamanki gibi sandıkta vereceğiz. Referandumda hayır verenler gene üzülecekler.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 12:37
Yeni bir parti ama eskisi gibi başarılı olacak,bir kere yapan her zaman yapar Kabilinden,yeniden milli görüşe ve onun projelerine sarılmak lazım.Bu da çok yakında Fatih ERBAKAN liderliğindeki yeni partide vücûd bulacaktır inşallah...
HACI MURAT 18 Haziran 2018 12:22
Hakan Albayrak dostane bir şekilde eleştirmeye çalışıyor.Eleştirilerinin çoğuna katılmıyorum.Ak Parti "Şarabın tadı hariç bütün özelliklerini bilirim"diyerek bazı çevrelere şirinlik yapan A.Şener'e hangi vefasızlığı yaptı? 7 Yıl Cumhurbaşkanlığı makamında tuttuğu A.Gül'e hangi kötülüğü yaptı? Daha hangi makama getirecekti O'nu? 24 Haziran'da Ak Parti kendi yöneticilerini bile şaşırtacak bir başarıyı yakalayacaktır biiznillah.Bu benim hem tahminim,hem de temennimdir.
Kararsız Değilim 18 Haziran 2018 12:43
6
Çok Güzel yorum, fakat dostane kısmına katılmıyorum. Olası teknik nakavt durumları için içselleştirme yapıyor maalesef. Yazık..
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 17:12
6
biz diyoruzki akp tüm islami değerleri ayaklar altına almış 100 yıldır kemalistlerin beceremediğini 16 yılda becerip dindar kesim yozlaştırmış. sen diyorsun yok şener yok gül. onlarda sizin larcivertiniz işte
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 17:13
6
Ak parti Hic kimseye kotuluk yapmadi ak parti kusursuz ak parti mikemmel ak parti olmasa biz biteriz tukeniriz yok oluruz allah etmiye.
Selim Taş 18 Haziran 2018 12:18
akparti'yi bu kadar ahlaktan yoksun şımarık ergen durumuna aydın diye geçinen sizin gibi zevatlar getirdi. Türkiye'nin geleceğinde nasıl akparti yoksa siz de yoksunuz. Gelecek Fatih Erbakan'da ve şuurlu gençlerde.
Alper 18 Haziran 2018 12:05
Sayın Hakan Albayrak Reisi ithamın tasfiye etti dediğin yoldaşları olan şahıslar pkk feto bu millete vururken gıkları çıkmadı bir tweet dahi atmadılar bilakis muhalefeti toplayıp karşısına çıkmaya kalktılar Reis yalnız komayan bu millet oldu .islamcı olarak Reisin etrafindaki dalkavukları temizlemek aşikar etmek sizin gorevinizdir...vebali boynunuza vesselam
KARAR OKURUbilal 18 Haziran 2018 11:35
Hakan.bey yani yeni bir parti .lider abdullah gul varsayalim sag kesimde kac parti olur sonuc ne olur .yeni bir parti ak p mhp ip saadet p demokrat p haydar bas partisi huda par yani inan uzuliyorum bol parcalaya nasil bir kilif uyduruyorsun sol parti chp birde vatan peki senin yeni partin nasil 51 oy alacak mumkun degil ltf sizlerle fehmi bey bu sakat tezden vazgecin bizlerin birlesmesi lazim mesela ben saadet partisine oy verecektim chp yle bir oldugu icin ben kesinlikle bundan sonra oy vermem benim dusmsnimla benim oyumla vuruyor beni olmaz.
Oz 18 Haziran 2018 11:16
Son ( Gezi olayları da vardı, düne ait, eksik olmasın, unutmuşum.) Nasıl umudunuzu kaybedersiniz diyecek halim yok, haklı olduğunuz yerler çok. Niyetinizin iyi olduğuna, dost sözü olduğuna inanıyorum. Ama, sizinle aynı fikirde değilim. Kötünün iyisi olduğu için ve buna ya da bu kadarına razı olduğum için destekliyor değilim Ak partiyi, ama bu kadarı fazla! Bu kadarını hak ettiğine inanmıyorum, kendine çeki düzen vermeli, kurşun asker ve liyakat konusunda, kendine gelmeli, tamam! Dünün hatırına görmezden gelelim demiyorum, ama dünü, ama yolu, ilmek ilm
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 11:14
akpli olmayanı artık vurmaya başladı herifler. hastanede yaralıyı öldürmek nedir
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 16:33
1
Evet, Suruç olayı akp'nin kendisinden olmayanı nasıl insan yerine saymadigini gösteren açık bir örnek oldu.
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 00:11
3
Şehit edilen Ak Parti adayının kardeşi değil miydi? Ak partili olmayanı kim vuruyor? PKK'nın katlettiği onlarca Ak Partili siyasetçi siyasetçi var. Ne çabuk unuttunuz?
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 11:13
Hakan By! İfade buyurduğunuz gibi değil feto ile mücadelede.inanin 8nsankar çıldırmak üzere.cankirida idris şahin vardı fetoşculuktan yatmıştı şimdi yönetimde,yine çankırı 2 sıra adayida fetoscu diye insanlar oy vermiyecek ak partiye.mhp ye vereceğiz diyorlar,başkanlık için reis ama vekillik ak partiye hayır sloganı hakim.Ayrica nurettin canikli 3 dönemdir giresundan seçiliyordu millet illallah edince istanbula kaldırdılar hangi birini yazayım. Selametle
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 11:03
Hür seçimler yapıyor muyuz? Yapıyoruz. Türkiye basınının “kaptan gemisi” başta olmak üzere sayısız gazete ve ülkenin en popüler televizyon kanallarının çoğu Erdoğan’a ağzına geleni söyleyebiliyor mu? Söyleyebiliyor. Anayasa Mahkemesi ve Yüksek Seçim Kurulu iktidara yaka silktirebiliyor mu? Silktirebiliyor. Öyleyse, kutuplaşmaların zaman zaman çatışma boyutuna geçmesi veya o yönde tezvirat yapılması demokrasinin olmayışına değil çatışmacıların demokrasiyi sindirememelerine delalettir.
atilla 18 Haziran 2018 11:57
1
sorun bu mu yani?
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 16:38
1
Siz gerçekten yazdığınız bu tespitlerin doğruluğuna inanıyor musunuz ?
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 19:15
0
Bu tespitler Hakan ALBAYRAK beye ait...
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 11:02
halk oyuyla seçilen ilk reis-i cumhur bambaşka. Recep Tayyip Erdoğan, bir zamanlar Allah’a isyanın ve milletle mücadelenin merkezi olan Çankaya Köşkü’ne, yüksek sesle Allah Allah diyerek, Fatiha suresini okuyarak, bir devrin kapanıp yeni bir devrin açıldığını resmen ilan ederek çıkıyor.
Kararsız Kazım 18 Haziran 2018 11:26
36
Bravo, çok güzel tespit.
Kerim 18 Haziran 2018 12:26
34
Bravo, süper tespit.
mehmet balcı 18 Haziran 2018 17:17
0
hz. Aliyi şehit eden ibni mülcemde 5 vakit namazlıydı fatiha değil hatim indiriyordu. kerbalada hz. Hüseyini çoluk çocuk katledenlerde 5 vakit namazlı adamlardı. işdde 5 vakit namaz kılıyor. Kişinin namazı sizi aldatmasın diyor Efendimiz. Ölçü Allah ve Resülü olmayınca böyle yoldan çıkıyor millet.
musto 18 Haziran 2018 19:37
0
O ÇANKAYA köşkü bir cuma günü dualarla yurdun dört bir tarafından gelen vatan severlerin kurtuluş savaşını başlatması ve kazanılmasıyla yapıldı AKİFİN dediği gibi onlara AĞUŞUNU AÇMIŞ DURUYOR PEYGAMBER..
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 10:55
Erdoğan’a duydukları kinde boğulmak üzere olan bazı kardeşlerimize Hadi itiraf edin; Erdoğan Kürt Açılımı'ndan tornistan etse, Cemal Gürsel'in dediği gibi Erdoğan da Kürtlere birdenbire 'Size Kürt diyenin yüzüne tükürün!' diye seslense, memleket bu mevzuda 12 Eylül faşizmine geri dönse, 'Oh! Tayyip Kürtleri kaybediyor!' diye zil takıp oyanayacaksınız! Barış süreci başarısızlıkla sonuçlansa, yine kan gövdeyi götürmeye başlasa, memlekete zerre kadar acımayıp Erdoğan'ın 'puan' kaybını çılgınca kutlayacaksınız, değil mi?
#DEĞİŞTİR 18 Haziran 2018 11:45
1
ülke kaybediyor efendi ülke. senin gibiler erdoğan sevgisinde boğulduğunuz için bunu göremiyorsunuz. itham ettikleriniz erdoğana destek vermiş insanlar. niye nefret etsinlerki? onlar ülkelerini 1kişiden daha çok seviyorlar.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 12:41
44
Erdoğan düşmanlığı yüzünden asıl siz göremiyorsunuz , Erdoğan değiştir deki kendi görüşüne ihanet eden sözde cahil başkanınız ile kıyaslanmayacak kadar bilgili akıllı ve yönetici bir ruha sahip ha bide sizde olmayan vatan sevdasına
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 00:17
8
Ülkenin kazandığını düşünen en az %52 var bu ülkede. Seçim günü göreceğiz.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 10:53
Hadi itiraf edin; Erdoğan başörtüsü yasağını kaldırmayı başaramasaydı sevinecektiniz. Başörtüsüne özgürlük Erdoğan'a 'puan' kazandırdı diye hasetten çatlıyorsunuz. 'İşte Erdoğan ve şurekasının gerçek yüz' diyebilmek için çarkın geriye dönmesini ve başörtüsü yasağının bir şekilde geri gelmesini de için için arzu ettiğinize eminim. Yoklayın içinizi, iyice yoklayın ama; doğru söylediğimi hiç değilse kendi kendinize itiraf edin.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 11:47
2
Ne kadar güzel niyet okuyorsunuz!!!
musto 18 Haziran 2018 19:13
1
Yıllardır hazine arazileri yağmalanır ilk yaptıkları şey hilkat garibesi camii dikilir ömür boyu bitmez yardım toplanır başörtüsü meselesi,de aynı allahtan diğer partiler yeter dediler kaldırılmasına destek verdiler halen ordan ekmek yeme peşindeler...
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 00:25
11
Erdoğan'ın bin bir çabayla getirdiği başörtüsü özgürlüğü konusunu hiç açmak istemiyorlar. Başka dert mi yok canım? Dolar yükseldi ne başörtüsü. Eğitim hakkı, çalışma hakkı ve seçilme hakkı elinden alınan milyonların ne önemi var? Hayatları elinden çalınan insanların ne önemi var? Füruattır bunlar canım dolara bak sen dolara! Unutturmayacağız, müslümanlara bu acıları çektirenleri de, bu acıları dindireni de. İşte bu yüzden Erdoğan.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 10:51
Erdoğan,kitle üzerinden gününü gün yapacak ,tıpkı demirel gibi tüm yakın arkadaşlarını etrafından uzaklaştıracaktır. Dün dündür , taki siyaseti bırakana kadar.
kararlı okur 18 Haziran 2018 10:48
akp bu halka enbüyük kötülüğü halkın ahlakını deformasyona uğratmakla vermiştir.artık gerisi tefarruattır.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 13:05
32
Bence insafsızca bir yargı.Ahlaki deformasyonun en önemli sebebi bu internet.Twitter tam bir fitne yuvası.Facebook aile müessesinin içini kemiriyor.İnternetle gelen bilgi kaynağı patlaması maalesef halkın algısını yönetmek adına kullanılan bir enstrümana dönüştü.Erdoğan iktidarı süresince muhafazakarlık artmak bir yana yeni nesil hızlı bir şekilde sekülerleşiyor.Bunun önüne Erdoğan da geçemez.
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 10:30
8
Ahlaki deformasyon falan yok. Teknoloji sayesinde ahlaksızların sesini daha çok duyuyorsunuz hepsi o.
Oz 18 Haziran 2018 10:45
2 Yapılan yanlışları aklamaya çalışmıyorum, anlamaya çalışıyorum sadece. Körü körüne biat ettiğimiz sanılmasın, bir liyakatsizlik, bir kibir halinin her yeri çepeçevre kuşattığını elbette görüyoruz. Ama, her yeri! Biz ne ara sahabe dönemindeki insanlar olduk da, liderlerimizden bunu talep eder olduk, bunu anlamakta zorlanıyorum. Etmeli miyiz? Elbette. Ama, bu hal ve bu şekilde, nafile bir çaba olur sadece.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 11:19
1
o konda sıkıntı yok zaten herkes kendi çapında tayyip olmuş. mini tayyiplerden geçilmiyor memleket
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 18:11
0
adalet talep etmek için iyi insan olmak gerekmiyor. zararı kendine ve sınırlı çevresine olan bir birey olmak başka bütün memleketin kaderini iki dudağı arasında uçuruma sürüklemek başka. biz diyoruz ki bina çöküyor sen takılmışsın tüllerin ütüsüne
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 10:41
hakan yenimi farkına vardın? Ülke cehenneme dönmüş, parti-devlet iktidarı vahşi bir tarzda korku saçıyor, yıkmadığı, küfretmediği kurum kişi kalmamış...şimdi kalkmış umudum kalmadı diyorsun. Günaydın!
Karar okuru 18 Haziran 2018 10:09
Yaparsa AKP yapar sözünün içini dolduralım neymiş bu yaparsa AKP yapar meselesi yol ,köprü şehir hastaneleri herhelde bunlar anlatılmak isteniyor hani yani şirketlerin yaptığı yol köprü ve hastaneler hani yani bizim gitsekte gitmesekte tedavi olsakta olmasakta dolar karşılığında zararı karşıladığımız mega projeler o kadar mega ki zarar da büyük bedel de büyük dolar 10 50 tl olsun ben dolar kullanmıyorum diyen dolarları yakarak tepki veren vatandaşım Devletin her işinin dolara endeksli olduğunu ve dolar artınca devletin ve dolayısıyla senin yükünün
Oz 18 Haziran 2018 10:02
1 Dünü okumadan, bugünü ve yarını okumak, dünü, bugün ve yarından koparmak gibi bir yanlışa düşüyoruz. Kişisel ilişkilerde de, toplumsal ilişkilerde de malesef çok yaygın bu. Dünü de kapsayacak bir açı ve perspektif ile düşünmeyi çoğu zaman ihmal ediyoruz. An itibariyle, şöyleyken böyle oldu, böyleyken şöyle oldu demek, eğer dünü unutarak söylenirse, eksik ve haksızlık olur. İktidar oluşuyla eş zamanlı darbe esintileri, kapatma davası, 367 vakası, mit tırları, 17-25 Aralık ve 15 Temmuz! Vuruşa Vuruşa bugünlere gelen bir hareket.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 09:35
İstişare yıllarin imbiginden süzülmüs bir tecrubedir. Tek adamlıksa karar alana da yüktür ve hataya müsaittir. Bizdeki olumludan olumsuza giden süreçle ekip ruhundan tek adamliğa evrilen surec paralellik arzetmektedir.
Necdet Kara 18 Haziran 2018 07:06
Sayın Yazar "Bahçeliye gösterdiği gösterebildiği müsamahayı acı söyleyen dostlarına karsı göstermedi" demişsiniz. Söyler misin sayın yazar en kritik zamanlarda (gezi süreci, 17-25 aralık süreci...vb) sizin acı söyledi dediğiniz zevat ortalıkta görünmeyip hatta alttan alta Erdoğan'ın bırakmasını tavsiye etmemişler miydi? AKP içinde ki günü kurtarma eyyamcı takımı ilk fırsatta kuyu kazmışlardı. Avrupa ya ABD ye yaranma çabalarıda cabası.
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 00:29
1
"Benim dinlenmekten korkum yok" Bu söz düşman hançerinden daha derine saplandı. Ne müsamahasından söz edilebilir ki?
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 04:53
Hakanım; bir seçmen olarak ben akp'yi akp ile karşılaytırırım. akp'yi diğerleriyle karşılaştıramıyorum ilk iki dönem akp toplumun geniş kesiminin vicdanı oldu. Son iki dönem akp sistemin sesi ve kolluk gücü oldu. Bu yüzden eridikçe eriyor. sistem ile bütünleşen akp'nin de sistémi savunan bir de taratar kitlesi oluştu. sekuler muhafazakar islamcı milliyetçi bir anlayış içinde.. dünün islamcısı sistemi savunuyor niçin acaba!? Bu konuda da birşey söyleyecek sözümüz varmı acaba.. Toplumun geniş kesimin vicdanı olmak ise sistemin sesi yada kolluk gücü
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 04:45
hakanım; akp'nin kuruluş ruhu yok ortada. Adalet mi?!!..suruç olaylarına verilen tepki ortada. 4 insan ölmüş. ama benim ölüm daha ölü..anlayışı ile karşı tarafı suçlu göstermek yakışırmı.bir köpek yavrusuna yapılanlar için araştırma talimatı verenler 4 canın yok oldugu olay için siyasi rezalete dönüşecek tavır içinde olmak yakışmadı. hele de hiç yok yere doğrudan alakası da yok iken konuyu getirip chp adayına bağlamak nederece doğru?! Yönetici sensin göster kamera görüntüleri elinde yayınla süçluyu göster.bu kadar basit.köpek yavrusu için
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 04:05
Hayal kırıklığınızı anlıyorum. Kekle olacak iş değil, hiç olmazsa tiramisu, browni falan olsaydı. Keki evde de yiyebiliyoruz.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 02:57
Ak parti diye bir parti uzun zamandır yok, burası bir fırsatçılar topluluğu artık. Seçilmiş başbakan Davutoğlu devrildiği gün de çivisi çakılmış oldu partinin. Davutoğlu da antidemokratik bir şekilde parti başına atanmıştı zaten, haketti bu sonu, o ayrı. Bu yüzden Ak parti aşağı/yukarı diye konuşmanız mevcut durumun çok gerisinde, olmayan bir şeyi konuşuyorsunuz. Lider gittikten sonra da puf olup gittiğini hep beraber göreceğiz bu "parti"nin, diğer benzerlerine olduğu gibi. Anap, dyp, dsp, falan filan.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 02:46
sn Yazar, size elestiri yapmak yakisiyor, biraz daha dozu arttirmaniz lazim
Ben 18 Haziran 2018 02:09
Güç bozar, mutlak güç mutlaka bozar. Kimseye sonsuz kredi verilmez. Kimse bir şeyleri iyi yaptı diye diğer şeyleri de iyi yapar denemez. Kimse her şeyden anlayamaz. Ortak akıl her zaman tek kişilik aklı ne kadar iyi olursa olsun yener. Bu sefer kazanırsa daha çok acı çekeceğiz, daha fazla bedel ödeyeceğiz. Ama artık iktidar eski parıltısını yitirmiştir. Seçimleri kazanamaması hem ülke hem de kendisi için en hayırlısı olur.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 01:54
Kibre bak! “Yaparsa gene AK Parti yapar” Belki lütfedip bir şeyler yaparız, kimbilir...
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 01:53
Aslında laiklik kavramı ile devletin dini (iyilik yolunda olma)duyguları on planda olanları devlette temsil edilmelerini onlemeye calisan zumrenin neden dine dayalı iyilik referansları olanları devletten uzak tutmaya calistiklarini iyice analiz etmek lazim onlar acisindan acaba mesele basortusumudur yoksa basortusu asıl sorunmus gibi gosterip hedef sasirtip baska maksatlarımı vardır. Eger oyleyse basortusu meselesini cozen kisi asil maksatları baglamında onlara hayat veriyorsa. Basortusu meselesinin cozulup baska tavizin olumune verilmesi kazancmıdır? Bu sorgulanmalı. Onlar ney
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 01:52
Erdoğan'a göre kurşun asker olmayı kabul etmeyenler bir daha iflah olmazmış': Bu partiye sırtını dönüp de iflah olan kimse görülmemiştir'
Sayın yazar yazinizda ufakta olsa bir panik seziliyor . Bizler inanan insanlarız Hani ,"göklerden inen bir karar var" ya ona inanan. Bu aziz millet reisine sahip çıkar.Bu kutlu davada küslük olmaz. Bahceliye gösterdiği müsamaha yi arkadaşlar a göstermemiş diyosunuz ya onun bile bir hikmeti vardır. Öyle gerekiyordur.
dilek 18 Haziran 2018 09:29
1
hikmeti var, derken kardeş?
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 10:45
1
bence iki rekat namaz kılıp güzel bir tevbe etseniz diyorum. Ne demek göklerden inen bir karar. Pardon ya siz nesiniz, kasdettiğiniz ne. İnsanlara kutsiyet mi atfetmeye çalışıyorsunuz. Son peygamber hz. Muhammed idi. Hatırlatırım
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 17:05
5
Allah her partiye böyle seçmen nasip etsin ...
Abdullah birisi 18 Haziran 2018 01:07
evet can alıcı tespiti yapmışsınız sayin albayrak...bahçeliye gösterdiği gösterebildiği müsamahayı acı söyleyen dostlarına karsı göstermedi.erdoğan...yolda.bulduklarini.yola ciktiklarina.degisti..hem kendide.degisti..bu gidisin sonu bayrak açtığı erbakanin.sonu.gibi olacak...tekerrür..mukadderat iste
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 02:13
1
Erbakan ile benzerliği nasıl kurdunuz? Erbakan bu derece ahh alacak bir işe imza atmadı.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 01:02
Hayret ediyorum bu kadar şatafatı bu kadar milliyetçi ırkçı söylemi hangi dindar kabullenir
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 15:06
1
Akp dindarı kabul ediyor ve herşeyi
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 00:50
Sevgili Hakan bey kardeşim yavaş yavaş sende kabullenmişsin. Akp yoruldu, Ülkeye daha fazla zarar vermeden değiştirilmesi gerekiyor. Tereddüde gerek yok. Bir zamanlar Sn. Erdoğanda yeni başlamıştı. Şimdi de biriside yeni başlayacak. Kimbilir belki daha iyi olacak. Korkmaya, endişelenmeye gerek yoktur. İyilik dileyelim iyi olsun inşallah.
dilek 18 Haziran 2018 09:14
29
Yeni başlayan birisi, temiz ahlaklı olsa güzel de kardeşim nerden geldiği belli.. Çiller de Akşener de, Ağar da Soylu da.. hepsi aynı, biz zamanların karanlık türkiyesinin hatıraları bunlar... Azcık akıllı olun, her yeni işe yaramaz, kaldı ki yeni değil bunlar, çok eskiler..
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 10:50
0
siz önce başkalarına akılsız deme terbiyesizliğini bırakın. Akıllı dedikleriniz sayesinde ülkenin geldiği duruma bakın. Sonra konuşuruz.
mehmet balcı 18 Haziran 2018 00:11
putin sarayı kastederek erdoğana "büyük devlet olmanın alameti farikası budur" demiş erdoğanda inanmış. o zaman en büyük devlet sudi arabistan orda sarayın kralı var. inanırsanız...
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 02:10
2
Oyuncaklarıyla övünen çocuklar...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN