Back To Top
Uygurların nüfusu ne kadar?

Uygurların nüfusu ne kadar?

 - Son Güncelleme: 22.12.2018 Cumartesi 10:35
- A +

Uluslararası Türkistanlılar Yardımlaşma Derneği (TÜKİSTANDER), Doğu Türkistan’daki toplama kampları ile alâkalı bir bildirisinde, Uyguların nüfusunu 30 milyon, Doğu Türkistan’daki Kazakların, Özbeklerin ve Kırgızların toplam nüfusunu ise 5 milyon olarak vermişti.

1 Aralık 2018 tarihli Peki Uygurlar Ne Olacak?  başlıklı yazımda bu bilgiyi -tırnak içine almadan ve kaynak belirtmeden- olduğu gibi kullandım.

Yazıya gelen bazı dostça tepkilerde bu sayıların yanlış/abartılı olduğu belirtilerek, Çin yönetiminin yaptığı nüfus sayımından çıkan sonuçlar hatırlatıldı.

***

MALUMATFURUŞ adlı internet sitesinde, “Hakan Albayrak, Çin’in Doğu Türkistan’da Uyguladığı Zulmün Boyutunu Yanlış Aktarmış” başlıklı yazıda, Uygurların nüfusu olduğundan fazla gösterildiğinde onlara uygulanan zulmün boyutunun olduğundan küçük gösterilmiş olduğuna da dikkat çekildi.

Dendi ki:

“2010 yılındaki resmi nüfus sayımına göre Doğu Türkistan’ın toplam nüfusu 21.82 milyondur. Nüfusun yüzde 46’sı Uygur, yüzde 7’si Kazak, yüzde 39’u Han (Çin’den) ve geri kalan yüzde 8’lik dilim ise 44 etnik gruptan oluşmaktadır. Toplam 22.1 milyonluk nüfusa sahip Doğu Türkistan’da Çince konuşan Müslümanlar olan Huiler haricinde, bölgedeki Türk dilli Müslüman grupların toplam nüfusunun 13 milyon civarında olduğu bilinmektedir. Bu nüfusun dağılımının 11 milyon Uygur, 2 milyona yakın Kazak ve 160 bin Kırgız şeklinde olduğu dile getirilmektedir.

“Uluslararası insan hakları örgütlerinin raporları, uzmanların çalışmaları ve önde gelen basın kuruluşlarının incelemeleri ise 1 milyondan fazla insanın Çin’in toplama kamplarına kapatıldığını aktarıyor.

“30 milyonluk bir nüfusun 1 milyonunun toplama kamplarına alınması ile 13 milyonluk bir nüfusun 1 milyonunun kamplara alınması arasında büyük bir fark var.”

***

Soru: Çin yönetiminin Doğu Türkistan’la ilgili hangi resmî açıklamasına itibar ediyoruz ki Uygurların ve diğer Türkî toplulukların nüfusuna ilişkin açıklamalarını muteber sayalım?

TÜRKİSTANDER’in verdiği rakamları sorgusuz sualsiz doğru kabul etmeyelim, tamam; peki Çin yönetiminin verdiği rakamlar niye sorgu sualden azade olsun?

İkisinin ortasını bulan, ‘Doğu Türkistan ve yurt dışında yaşayan Uygurların toplam sayısı 20 milyon civarında’ diyen de var.

’15 milyon’ diyen de.

Demek ki ciddi araştırmalara muhtaç bir konu.

***

Nüfus tartışması bir yana…

Çin yönetiminin Doğu Türkistan’daki zulüm kampanyası devam ediyor ve buna tepkilerimiz maalesef çok sınırlı kalıyor.

Dün Endonezya’nın birçok şehrinde Doğu Türkistanlı mazlum Müslümanlarla dayanışma için Cuma namazından sonra sokaklara çıkıp Çin yönetimini protesto eden kardeşlerimize selam olsun.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Türk oğlu Türk 23 Aralık 2018 00:26
Paran kadar konuş derler ya. Durum bundan ibaret. İkdidardakilerin herşeyi menfaat olmuş. Uygurların ne parası var ne de kutsanan toprakları. O yüzden bir hamileri yok. Allah yardımcıları olsun.
KARAR OKURU 22 Aralık 2018 23:19
Bir Uygur olarak Mahşerde şahidiz Hakan kardeşim mazlumun sesi olduğuna !
KARAR OKURU 22 Aralık 2018 23:01
Hiç bir siyasal iktidar Doğu Türkistan'da zulem uğrayan Uygur Türklerinin hakkını uluslararası platforma taşımadı ve ne acıdır ki Türkiye'li sosyalistler, ulusların kendi kaderini belirleme bağlamındaki ilkelerini bu insanlar için görmezden geldi. Çin'in zayıf karnıdır. Tibet , İç moğolistan ve Türkistan. Korkmayın ABD'den beklemeyin çakması için.
KARAR OKURU 22 Aralık 2018 22:56
Doğu Türkistandaki Çin zulmü ile ilgili çin ve rus dostu "Avrusyacı" perinçek familyasının "gıkı" çıkıyor mu???
Türk oğlu Türk 22 Aralık 2018 19:55
İslam araplara geldi. İslam tam bitti derken Türk geldi ve düştüğü yerden ayağa kaldırdı. Dünya ya Türklerle duyulup hakim oldu. Türkü çıkarırsanız ortada İslam kalmaz bunu bilesiniz. Türkü koru ki İslam yaşasın.
YAZAR YALAKASI 22 Aralık 2018 19:46
EN büyük YAZAR hakandır....YENİŞAFAĞ ın yanlışlarını gördü AANIIIINDA orda yazmayı BIRAKTI.......ÇOK ileri göörüşlü bir kazatacı ABİİİ mizdir.......ÇOK İSLAMCI bir ABİİİİmizdir....mesela MÜSLÜMANLARIN kardeş olduğunu savunur tek DERDİ MÜSLÜMANLARDIR
emeklivatandaş 22 Aralık 2018 18:58
dün Bursa Ulucami 'de de gıyabi cenaze namazı kılındı ve Çin zulmü protesto edildi ama maalesef yeteri kadar ilgi görmedi.Herhalde bir siyasi parti bir program yapsaydı kalabalık daha farklı olurdu.İşte hal-i pür melalimiz
KARAR OKURU 22 Aralık 2018 18:26
Doğu Türkistan konusunu gündemde tutan ender yazarlardansınız. Cesaretiniz ve hassasiyetinizden dolayı sizi tebrik ediyorum.
KARAR OKURU 22 Aralık 2018 17:44
Siz hariç kaç kişi ilgileniyor ki bu meseleyle. Gerçekten de Karar gazetesi yazarları makûlün sesi oldu. Hayır demek yetmiyor ama en azından doğrunun yanında yer alma gayreti bizi bir ihtimal kurtarır. ALLAH mazlumlara ve masumlara yardım etsin.
ADNAN BERBER 22 Aralık 2018 14:04
DOĞRU YANLIŞ RAKAMLAR AMA DOĞU TÜRKİSTAN MESELESİYLE İLGİLENDİĞİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ HAKAN BEY. BİRDE MESELENİN ÖBÜR YÜZÜ VAR. 1 MİLYON KİŞİ TOPLAMA KAMPLARINDA (2 MİLYON DİYENDE VAR SAYI BELİRSİZ). BİN KİŞİ OLSA ZULÜM DEGİLMİ? BİRKİŞİ BİLE OLSA ZULÜM ZULÜMDÜR. BU MESELE SADECETÜRKLERİN MÜSLÜMANLARINDEĞİL TÜM İNSANLIĞIN MESELESİDİR.
KARAR OKURU 22 Aralık 2018 14:02
Sayın Albayrak öncelikle Doğu Türkistan gündeme getirmenizden dolayı teşekkürler.doğu Türkistanllar insansa inasnız,Müslümansa müslümanız, ve türkse Türküz şimdı susanlardın mehşerde hakkımızı isteriz.
ÖTÜKENLİKURT 22 Aralık 2018 13:08
IRKÇILIK ÇAĞDIŞIDIR! Doğrudur. Yalnız Türkçülük için geçerli bu söz bizim mollalara göre! Araplar için her türlü yaygarayı koparabilirsin, alkış da alırsın destek de, hükümetten! Fakat Türk dendiğinde kırmızı görmüş boğa gibi oluyorlar! Bunun sebebi Osmanlıdan itibaren İslamlaşıyoruz diye ahalinin Araplaşmasıdır! Uygur, Göktürk, Türkmen dediğinizde nevirleri döner, Filistin, Yemen, Mısır, Maynamar dediğinizde ise gözleri parlar! Bu kimliksizliktir! Konuya 2. girişiniz siz candan kutluyorum...
KARAR OKURU 22 Aralık 2018 17:44
2
Turkiye'de Orta Asya DNAsi olanlar nufusun %3u bilimsel arastirmalara gore. Bu ulkede kendini Turk olarak tanimlayanlarla Cindeki Uygurlar ayni Irk degildir. Kulturler de cok farklidir.
ÖZGÜR SARIKAYA 22 Aralık 2018 10:39
Nüfusla ilgili rivayet muhtelif ama bir şey gerçek; Türkiye-Çin ilişkilerini bozacak kadar yeterli değil. Yoksa şimdiye Çin de bi “vanmünit” yemişti.
Mk 22 Aralık 2018 10:18
AKP yi geçtim. Oy getirmediği için umurlarında değil. Onların karakteri bu. Ya MHP... Onlar da AKP nin kuyruğu oldular. Ülkücülük hikaye oldu. Kuru milliyetçilik bile yapamıyorlar artık. Hepsi yağlı menfaat peşinde. Kendi milletinin malına göz dikenlerden öz kardeşlerine sahip çıkmaları da beklenmemeli...
1950'den beri.. 22 Aralık 2018 21:55
3
1950'den beri tam 70 yildi devam eden bir isgali, dunki, bugunki birilerini asaglama bahanesi yapan 2yuzluler ...
Krr 22 Aralık 2018 10:09
Sayın albayrak isterseniz önümüzdeki cuma çıkışı siz biz Uygur kardeşlerimiz için toplanıp bildiri okuyalım. Çin hukumetini eleştirelim. Cop yemeye kodese girmeye hazirmisiniz...
KARAR OKURU 22 Aralık 2018 09:36
Sayın Albayrak Türkiye'de cuma sonrası AGD nin doğu Türkistan da yapılan zulme karşı basın açıklamasına deginmemenizin bir sebebi varmı endenozyadaki kardeşlerimizin yaptığını görmeniz ve zikredisiniz güzel keşke AGD nin açıklamasını görüp zikretseydiniz selam ve dua ile
evin 22 Aralık 2018 08:23
uygur meselesi filistin kadar oy getirmiyor demek ki... oy getirseydi akpliler uygurlar için ortalığı ayağa kaldırırdı...
HAMDİ 22 Aralık 2018 03:22
türkiyede açılımcı çözüm süreççi olup çinde uygurcu olmak kime neye hizmet
KARAR OKURU 22 Aralık 2018 02:17
Sivil kuruluşlar nerde.Demek ki sivil değil talimatlı.Kafama çok takılıyordu şimdi aklıma geldi.Eskiden beri Filistin/ Kırım biçiminde ( ırki- dini) bir ayrışma vardı çokta yanlıştı.H.Albayrak bu vehmi ayrımı çöpe attı.Allah razı olsun.
KARAR OKURU 22 Aralık 2018 09:37
0
Değerli kardeşim cuma sonrası AGD basın aciklama ve kınama yaptı selam ve dua ile
KARAR OKURU 22 Aralık 2018 01:54
Rakamlarla oynamak, gercek sayilari azaltmak ya da abartmak devletimizin, tarih hocalarimizin ve milliyetci/ummetci kose yazarlarinin hep yaptigi birsey. Cinliler 11 milyon Uygur var diyor, siz bu sayiyi ucle carparak 30 milyon Uygur var diye makale yaziyorsunuz. 1 milyon insan toplama kamplarinda derken kacinin Uygur oldugunu da yazmamissiniz. Okuyan 11 milyon Uygur'un 1 milyonu toplama kamplarinda sanir. Hangi dine veya ideolojiye inanirsaniz inanin, gazeteci olarak gercegi yazmaniz gerekir.
KARAR OKURU 22 Aralık 2018 01:48
10 ya da 30 milyon olsa ne fark eder? Kaç tanesine sahip çıktık? Çin'e ziyaret yaptık. 1 milyon insan kamplarda. Bir tane eyyy Çin lafı duydunuz mu? Neden acaba denmiyor? Trump ile dikleştik ekonomi battı. BMde ancak nutuk çekiyoruz. Bakın İsrail Kudüsü başkent yaptı. Ege adaları gitti. Kırım Rusyanın oldu. Bu iktidardan bu yana İsrail, ABD ve Rusya hep kazanıyor, biz ise kaybediyoruz.
Nufus kutugu 22 Aralık 2018 01:00
T.C devleti dunyanin neresinde kac Turk var, kac musluman var bilmiyor mu? bilmesi gerekir. bilmiyorsa buyuk hata, eksikliktir, bir an evel kayidini, kutugunu olusturmali, yenilemeli. Eski Sovyet topraklarinda Mogollar haric, 200 milyondan fazla Turk olmasi gerekir. Rus arsivinde butun Turklerin, ingliz arsivinde Cin-Hint dahil butun dunyanin nufus kutugu-kaydi vardir.
KARAR OKURU 22 Aralık 2018 01:45
2
Biz ne Rus, ne İngiliz ne de Amerikayız. Biz kendi kendimize yeteriz. Hislerimizle halledeceğiz her şeyi. (Lafım size değil)
En guclu istihbarat orgutleri.. 22 Aralık 2018 03:42
3
Dunyanin en guclu istihbarat orgutleri Bankalardir. Dunya finans-Banka sisteminin merkezide Londra, City'dir. Bir Banka hesabi olanin kimligi, mal varligi, alis verisi vs kayit altindadir. Bilindik gizli sevisler ayak takimidir. O yuzden nakit paranin kullanildigi uyusturucu, kacakcilik vs isler genelde gizli servislerin denetiminde yapilir ki, nakit para ihtiyaclarini bu yolla elde ederler
KARAR OKURU 22 Aralık 2018 00:32
Sn cumhurbaşkanı bu konuya sanki az değiniyor, Mesela Filistin için takdire şayan şeyler söylüyor ama Uygurlar çok az gündeme geliyor.
KARAR OKURU 22 Aralık 2018 01:43
3
İçeride Uygur kardeşlerimizin getirisi yok. Ama yakın zamanda seçim var. Yine onlara değinirler. Oy çıkacak yerden miting esirgeyecek değiller tabi.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN