Back To Top
3 çocuklu maliye politikası

3 çocuklu maliye politikası

- A +

Türkiye İstatistik Kurumu’nun “Nüfus Projeksiyonları, 2013-2075” çalışmasını okumanızı öneririm.

Birleşmiş Milletler 2012 yılı nüfus projeksiyonuna göre Türkiye, dünyanın en kalabalık 18. ülkedir.  Fakat 2050 yılına geldiğimizde 20. sıraya gerileyeceğiz.

2075 yılında ise, 24. sıraya inmiş olacağız.

Neden nüfus gücümüz azalacak?

İki ana neden var.

1-) Dünya nüfusu artmaya devam edecek ama bizim nüfus artışımız daha yavaş olacak.

2-) 2050 yılında nüfusumuz 93 milyon 475 bine yükseldikten sonra, gerilemeye başlayacak. 2075 yılında ise nüfusumuz 89 milyona düşmüş olacak.

O zaman ne yapmalıyız?

Aslında 3 çocuk bu işin en kaba tabirli tedbiridir. Eğitimi artırmak, teknolojiye yatırım yapmak vs hep diğer adımlardır. 

Ben bu işin kısa ve basit çözümlerini dile getiriyorum. Çünkü çok korkuyorum...Bugün çalışmazsak, yarın yaşlı ve fakir bir ülke olacağız.

Bugün genciz.

Bugün tam çalışma çağındayız

Bugün yaşlı nüfus oranımız da düşük, -15 yaş altı nüfus oranımız da...

Bugün altyapı yatırım ihtiyacımız da aslında çok yoğun değil.

***

80’lerde nüfusumuz çocuktu. -15 yaş altı nüfus çok fazlaydı. Köylerden akın akın kentlere gidiliyordu. Altyapı yatırım ihtiyacı aşırı yüksekti.

O zorlu evre atlatıldı. İyi sayılabilecek bir eğitimli kesim oluştu. Kentleşme artık yerleşti sayılır. Çocuk yaştan büyüdük ve en verimli çağa geldik. Bugün yaşımız 30...

Çok çalışmak ve çok kazanmak zorundayız.

Yoksa yaşlı ve fakir olacağız. Bugünkü günlük kazancımızı günlük harcamamıza heba etmemeliyiz. Yoksa yarın fena toslarız.

Evet, yaşımız 30 ama kayıtlı çalışan sayımızın nerede ise yarısı kadar emekli maaşına bakanlarımız var.

20 milyon civarı kayıtlı çalışan

12 milyon civarı emekli maaşı alan

Oysa 80’lerde 7 çalışana bir emekli düşerdi.

Yarın için önlem almazsak halimiz çok fena olacak. Bugün gerçek yaşlı nüfus oranımız yüzde 4,8. Ama yarın 24,7 milyon yaşlı nüfusumuz olacak. Yaşlılık oranımız yüzde 4,8’den yüzde 27,8’e yükselecek.

Eğer bugünden tedbir almaz isek çok ağlayacağız. Mesela 3 çocuk önlemi. Gelin bunu maliye politikası üzerinden irdeleyelim. Kişi başına gelire mi bakacağız, kişi başına harcama zorunluluğuna mı?

Bugün bir çalışan için 13 bin liraya kadar ilk vergi dilimi %15,0. Brüt ücret üzerinden bakıldığında asgari ücretli biri bile yılı yüzde 15,0 vergi ile kapatamıyor. Asgari ücretliye bile yıl sonuna doğru “Çok kazanıyorsun; artık %20 vergi öde” noktasına geliyoruz.

Oysa bir aile düşünün. Tek çalışan ve 3 çocuk. Vergide adalet kurulmadığında yarının 3 çocuk hayali, bugünün fakirlik nedeni...

“Efendim bütçeye para lazım!” Bütün maliyecilerin kullandığı argüman. O vakit vergi kavramını bireyden aileye neden çevirmiyoruz.

Veya çalışma hayatını neden çok okumayı, çok kazanmayı teşvik edici yönde kurgulamıyoruz. Bugün ekonomik modelimizin temeli “asgaride buluşmak” üzerine kurulmuş. Maaşlara “asgari ücret” gözü ile bakılıyor. Emekliliğe “asgari emekli maaşı” gözü ile bakılıyor. Çok çalışmak ve çok değer yaratmanın hükmü maalesef yok. 

***

Dün istihdam ve işsizlik üzerine değindim. Yazının alt bölümünde “yerlileşme” konusuna eğildim.

Sorunların çözümü aslında bütüncül yaklaşımla çözülebilir. Büyük kamu ihalelerinde KOBİ’lerin ne kadar dışarıda tutulduğunu biliyoruz. Teknolojide bile artık kamu tekeli oluştu. TÜBİTAK sayesinde özel sektöre iş kalmıyor. Teknoloji şirketlerinin gelişmesi ülkemiz ekonomi politikası içerisinde mucizeye kalmış durumda.

Cari açık, yani ithalata ve tüketime dayalı ekonomik model ile birikimlerimiz bitti. Teknoloji ve bilimsel kalkınma hamlesi için tasarlanan Varlık fonu ile gelecek gelirlerimizi satar olduk. Çalışmak-bilim-teknoloji-kalkınma yerine borsacılık aha zevkli geliyor.

Oysa borsaya ve endekse bir de ahlak açısından bakmayı denediniz mi? Endeks 100 bine geldi de ortaklık ahlakımızda durum ne? Şirketler ortaklarına ne kadar ahlaklı... Ana hissedar huzur hakkı ile küçük ortaklara kuruş vermezken yıllarca nasıl sefa sürüyor?

Lütfen olaylara biraz da gelecek açısından bakalım. Bugün bu sorunları dile getirmediğimizde, yarın çocuklarımızın ve torunlarımızın yaşayacağı karanlıkları düşünelim. Ve aydınlığa çıkmak için çok ama çok çalışalım..

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
murat 22 Haziran 2017 05:28
bu ülkede bir tane milli politika izleyen kalmamış.en azından delikanlı olup biriniz çıkıp doğruyu söylesin.çok çocuk politikasından amaç nedir şüphem var:ama bunun kürtlere yaradığı bir gerçek.hadi şimdi dört koldan saldırın bana.
KARAR OKURUtahsin 20 Haziran 2017 23:15
Temel soruna değinmişsiniz ve satır aralarıda umut vermeyen gerçekleri sıralamışsınız. Çözüm tabii 3 çocuktan ziyade bilim-icat-teknoloji ve 3 çocuğu ekonomik-sosyal olarak yetiştirebilecek imkanlar manzumesi sağlamak. Yoksa sadece küresel semaye yatırımlarına bekçilik bize düşecek.
KARAR OKURU 20 Haziran 2017 15:25
hocam 10 saniye sonra ne olacağını bilemediğim hayatımızca sen 2075 yılı türkiye nufusunu yazmışsın.
Akif 20 Haziran 2017 18:00
1
Tercüme ediyorum : Nasıl olsa öleceğiz, niye çalışalım ki ?
baran 20 Haziran 2017 12:19
işsiz gençleri çoğaltmaktan başka bir iş yaptıkları yok ayrıca çin gibi karın tokluğuna çalışacak kişiler onlar için daha makbul
karar okuru 2 20 Haziran 2017 20:37
0
çinde artık karın tokluğuna çalışmıyorlar. Eğer herhangi bir çinli ile konuşursan bizden daha iyi kazandığını anlarsın. tabii ki hepsi değil, ancak sanayileşen bölgelerde ücretler gayet yüksek. bir çinli anne babası ve kendi maaşı ile bir ev alabiliyor ve bu ev de öyle ucuz değil.
H.Baran 20 Haziran 2017 12:07
Ibrahim Bey,bakıyorum yazılara da kimse etliye-sütlüye dokunmuyor;kusurumuzu avfetsinler ama günü kurtarıyorlar.Bari siz yazsanız şu gıda terörünü,bu alanda hizmet veren asla denetlenmeyen binlerce firmayı ve bunların pespayeliklerini.Cidden belki birilerinin kulağına su kaçarda adam gibi işleyen bir denetim sistemi kurarız..
KARAR OKURU 20 Haziran 2017 11:54
Üç çocuk konusunun üzerine daha farklı yönlerden eğilinmesi gerektiğinden ve yapın denince yapılmayacak birşey olduğundan emin olabilirsiniz. Hatta toplum olarak, özellikle toplumun batı kesimlerinde bu konuda çok tuhaf ve geri dönülmesi zor bir dönemece girdik. Kendimden örnek vermem gerekirse iyi eğitim almış bir kadınım ve iyi kazandığım bir işim var. Eşimin kazancı benimkinin iki katı. Bir kızım ve bir oğlum var. Herkes mükemmel bir hayatım olduğunu düşünüyordu. Şuan 3. çocuğuma hamileyim ve kendi ailem de dahil çoğu kişi hayatımı mahfettiğimi düşünüyor. Çocuklarımın iyi kariyer yaparak emekli olmuş, torun gürültüsüne katlanamayan dedeleri, yoğun sosyal hayatlarından torunlarına ayıracak vakti olmayan büyükanneleri var. Bu arada aile profillerinin de çok dindar olduğunu belirteyim. Ramazan'da teravih namazlarına farz'mışçasına sarılan bu insanlar bir evladın ya da torunun Allah vergisi bir hediye ve emanet olduğunu düşünüp, sevinip şükredemeyecek durumdalar. Ailelerimiz normalde çok iyi insanlar ama içinde olduğum durumda bana verdikleri his bu maalesef…
Abdullah hasan 20 Haziran 2017 18:53
0
Sizin şahsınıza değil fakat genel bir hastalık. Çünkü günümüzde çocuklarını iyi bir ( görüşme imkanı olanlar için) emek vermeyen ebeveyn ve dedelerin ,ninelerin sosyalligi çokta karlı iş degil. Mum gibi dibine işitmayan , ailesine vakti olmayanlarin sosyallikleri njyette ihlasin olmayışındandir.
Abdullah ORUÇ 20 Haziran 2017 09:42
1404 tl ile 3 çocuğa bakabilirsek neden olmasın ???
Abdullah hasan 20 Haziran 2017 08:30
Bugünün dertleri, dünün yanlış veya eksik eğitim veya yanlış tutumdan kaynaklandığını maalesef anlayamadık henüz. 15 temmuz olayı mı sadece 15 temmuz gecesi ne oldu ile bakacak olursak Allah muhafaza geleceğimiz daima 14- 15 temmuz aralığın da hipotekte olacaktır. Yarinlarin aydınlığı bugünlerin hazirligiyla elde edileceği bilinmedik ten sonra ne 3 çocukla nede4-5 çocukla geleceğe ait ümit edinemeyiz. Doğrusu askeri ücretliye vergi yi İNSANLİK AYİBİ olarak görüyorum.
Gurbetçi 20 Haziran 2017 06:21
Çok bilmek bazen kafa karıstıriyor sayin yazar herkesin dedigine kulak asmayin egitimin ana okulundan beri pratige dayali olup bence 15 ama 17 yasida cocuklarimizin zanaat edinip en azindan teknik eleman olarak hayatlarini kazanabilmelerini saglarsa yeterlidir 5 yil parasini biriktirir 1 yil askerlik 23 ünde evlenir 23 ünden 50 sine kadar da isterse 10 çocuk yapar
karar okuru 2 20 Haziran 2017 20:39
0
yurtdışında, almanya, hollanda, belçike gibi ülkelere gidip de hiçbir şey öğrenememek bahsettiğiniz pratiğe dayalı eğitimin sonucu olsa gerek.
KARAR OKURU 20 Haziran 2017 03:10
Yok sayın yazar çok çalışmaktan bahsetme Bayram tatili 9 gün olsun de asgari ücret 5000 tl olsun de maaşlar az diye hükümete çak daha az çalışalım daha çok gezelim de herkes üniversite bitirip kapağı devlete atmaya çalışsın de devlet herkesi memurluğa alsın de çin de vietnamda 100 dolara yapılan tekstil işini biz burada 1000 dolara yapalım de sonra yinede maaşlarımızdan memnun olmayalım de verimsiz çalışalım kalitesiz üretelim ama devlet koruma duvarlarıyla bizi yurtdışına karşı korusun de biz yinede hükümete küfür edelim de bak seni ne kadar çok alkışlayacaklar ama bidaha sakın çalışalım deme
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN