Back To Top
Ama o şirketlere para varmış!

Ama o şirketlere para varmış!

 - Son Güncelleme: 10.12.2019 Salı 09:05
- A +

Kasadan tek 1 lira bile çıkmadan hizmet yapıyoruz deniliyordu. Köprüler, otoyollar, havalimanları, şehir hastaneleri hep bu cümle ile Hazine garantileri verilerek yapıldı.

Kasadan 1 lira bile çıkmadan...

Ama öyle olmadığını artık cümle alem biliyor. Kasadan 1 lira değil, artık her yıl on milyarlarca lira çıkıyor.

Sadece ve sadece ilk 3 yıl küçük ödemeler olabilir denildi. 3 yıl sonrasında bu projeler o kadar verimli ki, hiç ek ödemeye ihtiyaç olmayacak diyorlardı.

Öyle de olmadı...

Mesela 2018 yılında bile köprü ve otoyollar için 3.7 milyar yılbaşında ödenek ayrıldı ama daha yılın ilk sekiz ayında 4 milyar 050 milyon lira ödendi. Yılın tamamında ne ödendiğini inanın bilmiyorum.

2019-2020-2021 için 37 milyar Hazine garantileri için ödeme öngörüldü. Bunun da 16 milyar lirası köprü ve otoyollar içindi. Ama daha bu yıl bitmeden 6.2 milyar öngörülen 2019 yılı için 7.8 milyar ödeme gerekiyormuş.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı sitesinde 17 Mayıs 2019 tarihli ‘Kamu-Özel İşbirliği’ raporu var. Rapora göre, Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçiş ve Bağlantı Yolları Dahil) Otoyol Projesi yatırım tutarı tam 7.960.852.704 dolar olarak yer alıyor. Ama bu otoyolun açılışında Cumhurbaşkanı Erdoğan 11 milyar dolara mal olduğunu açıkladı.

Aslında bu proje ihale edildiği tarihte de kesin olmayan rakamlar üzerinden 6-7 milyar dolar denilmişti. Ama meğerse yapım maliyeti 11 milyar dolara çıkmış.

Kısaca ne yapım hedefinde hesaplar tutuyor ne de Hazine garanti ödemelerinde.

3 yılda yapımcı şirketlere küçük garanti ödemeleri ile biter denilen Hazine ödemeleri, her yıl nerede ise katlanarak artıyor. Bu projelerin zaten yapımı 5-7 yıl sürdüğünü düşündüğünüzde, ödenen Hazine garantisi ödemeleri ile çok rahat yapılabilecekleri görülmektedir.

İhale aşamasında bütçede para yok deniliyor ama iş şirketlere ödemeye gelince birden on milyarlarca lira para bulunabiliyor.

TİCARİ SIR

KÖİ projeleri hakkında aslında kimse çok detaylı bir bilgiye sahip değil. Bu projeler ‘ticari sır’ denilerek kamuoyuna açıklanmıyor.

Lakin tahkimde merkez 2015 yılında Londra’ya alındı.

Vergisi ile Hazine ödemelerini Türk Vatandaşları yapıyor ama yargısı Londra’da.

Milletvekillerinin bile ulaşamadığı birçok bilgiye bir İngiliz sitesinde ulaşılıyor. Kısaca bilgi TC’ye yok.

Gelecek kuşakların gelirlerini ipotek ederek sadece şehir hastanelerinde 95 milyar dolar Hazine garantisi veriliyor ama Millete bilgiler verilmiyor.

KÜÇÜKLER ZORDA

Son üç yıldır dikkat çektiğim konuların içinde önemli bir mesele olarak kamudan alacaklı şirketler geliyor. Özellikle kriz döneminde büyük alacak portföyüne rağmen tahsilat sorunu nedeniyle zora giren şirketlere dikkat çekiyorum.

Alacak tahsilatında sorun yaşayan birçok şirket sağlam olmasına rağmen ödeme zorluğuna düştü. Sistem adeta kendi kendini kilitledi.

Ama sistemi asıl kilitleyen bizzat kamu-devlet oldu.

Devlete iş yapmış, hizmeti sağlamış ve bütün maliyet ödemelerini gerçekleştirmiş olan şirketler kamudan alacaklarını tahsil edemiyor.

Biriken alacaklar, oldukça sağlam olan şirketleri bile zora soktu. Ama dünyada en fazla kamu altyapı ihalesi alan 10 firmanın 5’i Türkiye’den. Bu şirketleri artık herkes biliyor. İşte bu şirketlere ödemelerde her nedense hemen para bulunuyor.

Hatta ana şirketlere yapılan ödemelerden alt-taşeron şirketler bile faydalanamıyor. Büyükler alıyor ama küçüklere dönülmüyor.

İşte bu düzende karşılıksız çeklerin hapisle cezalandırılması bile artık gözden geçirilmeyi gerektiriyor.

Bir konuyu yeniden hatırlatmam gerekiyor: Teşhis olmazsa tedavi de olmaz. Teşhis olması için sorunların dile getirilmesi ve açığa çıkması gerekiyor. İşte o nedenle sorunları söylemek ve gündeme taşımak asıl büyük kamusal hizmet olmaktadır.

Umarım sorunlar kabullenilir ve çözüm yolunda irade beyan edilir.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
borego 10 Aralık 2019 16:34
AKP li yetkililerin açıkladıkları rakamlara inanıyor musunuz. Hepsi palavra... milleti kandırıyorlar... biri 7 milyar dolar diyor.. diğeri çıkıp 11 milyar dolar diyor.. Adamlar milletle resmen dalga geçiyor.
KARAR OKURU Mürsel 10 Aralık 2019 15:26
Milletvekillerinin bile ulaşamadığı birçok bilgiye bir İngiliz sitesinde ulaşılıyor. Kısaca bilgi TC’ye yok.
KARAR OKURU 10 Aralık 2019 15:13
RTE övüne övüne IMF bizden 5 milyar dolar borç istedi arkadaşlara verin dedim diye her mitingte halka caka sattı. Bildiğim kadarıyla IMF o parayı almadı bizden. Zaten ihtiyaç duyarsak ne kadar verebilirsiniz diye sormuşlar. RTE onu da çarpıttı. Neyse madem 5 milyar dolarımız vardı biz niye o parayla Osmangazi ile Yavuz köprülerini yapmadık. Biraz daha üzerine koysak ikisine de yeterdi o para. Niye acaba?
karar 10 Aralık 2019 14:07
geçen gece türk lirasına geçilmesi talep ve tavsiye edildi.buna ihtiyaç var demekki.ama devlet garantisiyle yaptırılan dolara endeksli tüm işler gerçek değeri üzerinden türk lirasına çevrilmedikçe bu tavsiye ve talebe aklı başında kimsenin rağbet edeceğini ve bu talep ve tavsiyeyi gerçekçi bulacağını düşünmüyorum.
KARAR OKURU 10 Aralık 2019 14:06
Bunlar hep komplo. Rotşild, ilimünati, mason, farmason, israil lobisi, derin ingiliz devleti, kıskanç almanya ver elini rusya. Büyük oyunu görelim, yerli ve milli olalım. Vatandaş doları bozsun, alnı secdeli mütahit dövizle coşsun...
Karar okuru 11 Aralık 2019 08:22
0
Ayakkabi kutusunda doviz vardi, Bakanin oglanin kasada doviz, hakkini yemeyelim kasadan bir miktar tl de cikmisti ne de olsa vatansever genc delikanli... Bodrum tamami ile doviz diye hatirliyorum... Hakda vermek lazim, alt kat rutubet var, dayanikli, kaliteli bankinot lazim o yuzden dolar, avro istiflemisler...
KARAR OKURU 10 Aralık 2019 12:38
Bazi zamanlarda hesaplar tutmayabilir bunu iş yabanlar bilir sadace niyeti bozuk gazeteciler ver beleş yaşayanlar bilmez ne yani yabilmasamiydi
Sorgulayan 10 Aralık 2019 20:26
0
Ankara-Pozantı otoyolu YİD projesidir. Bu otoyola paralel, az parayla rahatlıkla iyileştirilip geliştirilebilecek durumda olan ve asıl önemlisi trafiği yoğun olmayan yol var. 2 şer şerit gidiş-dönüşlü, bazı yerlerinde 3 er şeride çıkan gidiş-dönüşlü yol var. Bu yol varken niçin YİD projesiyle paralel bir yol yapılmakta? Bu otoyol yapılıp bitirildiğinde de, garanti verilip de geçmeyen araçlar için hazineden müteahhite para verilecek. Niçin ve niçin gelecek yıllarda çocuklarım ve torunlarım bir tek müteahhite gereksizce borçlandırılmakta? Benim seçtiğim vekillerim niçin beni borçlandırmakta?
KARAR OKURU 10 Aralık 2019 23:18
0
Devlet yönetiyorsun, bakkal dükkanı mı? 6 dediğin şeyin 11' e mal olmasını, hesap tutmaması, olarak nitelemen; beyin fukarası olduğun anlamına gelir. Nemalansan neyse ama açlıktan kokan nefesine bir kulak versen, midenin onlara nasılda isyan ettiğini fark edeceksin amma nerdeee sende onu idrak edebilecek beyin!!! Dip not: kesinlikle yapılsın ama peşkeş çekilmeden, hakkıyla, adaletle...
KARAR OKURU 10 Aralık 2019 12:37
45 yaşını bitirdiği gün emekli olan. Sn Cb Erdoğan’ın Eyt’liler için söyledikleri yok hükmündedir.o makam yan gelip yatma yeri değildir diyerek geçmişte söylediklerini Eyt için çözüm konusunda çözüm üretmek olduğunu hatırlatmak isterim.
KARAR OKURU 10 Aralık 2019 23:23
1
45 yaşında emekli mi olunur? El insaf!!! Hakkaniyetli emeklilik, yeterli maaş alma talebine eyvallah, ancak erken yaşta emeklilik, erken yaşta emeklilik diye tutturan insanların erken yaşta ölmesi bu ülke için daha hayırlı. Adil sistem, yeterli maaş talebi anlaşılabilir. Ama bundan gayrısı gelecek nesillere haksızlıktır. Hak yiyen...
KARAR OKURU 10 Aralık 2019 12:14
S. A abi sen olmasan kim verecek rakamlarla bilgileri çok anlamıyor ama yinede yanlışları görüyoruz yeşekkürler
KARAR OKURU 10 Aralık 2019 11:58
Özalda demirelde köprü yaptı onlar yaparken devlet yapıyordu fatih sultan mrhmet köprüsü 20 yılda ,4 köprü parası çıkardı bunların yaptırdığı köprü 20 yılda kendi borcunu ödüyor bu nasıl bir kazıktır bu ülkeye, sen 70 yılda yapılanı sat ye bitir bugünleri ülkenin geleceği borca sokarak geçir geleceğinide yabançılara ipotek et. Lafa gelince dış güçler gavur de git onların mahkemelerine güven tek yetkili onlar olsun. Sorarsan müslümanlar en dürüst, dürüst olsanız sizin mahkemeniz yetkili olur Londra mahkemeleri değil muz cumhuriyeti oldu ülke 3. Dünya ülkesi
karar okuru 10 Aralık 2019 11:35
Fakirin sırtından doyan doyana Bunu gören yürek nasıl dayana Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana Bilmem söylesem mi söylemsem mi
Takipci 10 Aralık 2019 11:29
Yandasa Han Hamam, Vatandasa zam zam zam...
kamil 10 Aralık 2019 11:03
şiddetle arzulanan kriz bir türlü gelmeyince hergün bişeyler yazmak lazım, amaca giden yolda yeni siyasi arayışların önü açılsın değil mi?
Bırak bu işleri Kamil... 10 Aralık 2019 12:51
2
Adına uygun bir yorum yapmışsın Kamil. Senin gibi kamiller oldukça ülke çok sürünür. Yok yok sen kamil değilsin. Sen muhtemelen maaşlı yorumcusun. O zaman ekmek parası peşindesin desek yine olmaz Kamil görünümlü arkadaş, bırak bu işleri...
musto 10 Aralık 2019 10:41
Sevdiğimiz birini sanat meslek öğretmesi için teslim ederken baştan teslimiyeti kabul ederiz.ETİ SENİN KEMİĞİ BENİM. Bu gidişle kemik de kalmayacak.Şu Ata sözlerine de bazen çok kızıyorum.Köprüden geçene kadar ayıya dayı diyeceksin geçme kardeşim başka bir geçit yolu bul.Denize düşen Yılana sarılırmış sarılma be kardeşim sonunda zarar vereceğini biliyorsun,mücadele et boğulursan boğul ama mücadele et.
KARAR OKURU 10 Aralık 2019 09:07
Sayın yazar o kadar iyi niyetlisinki daha çok beklersin
"3 yılda yapımcı şirketlere küçük garanti ödemeleri ile biter denilen Hazine ödemeleri, her yıl nerede ise katlanarak artıyor. Bu projelerin zaten yapımı 5-7 yıl sürdüğünü düşündüğünüzde, ödenen Hazine garantisi ödemeleri ile çok rahat yapılabilecekleri görülmektedir."
Mensur Bin Ubeyde 10 Aralık 2019 08:39
Peki sormak gerek bu projeler keyiften mi yapıldı? 1923'ten 2002'ye kadar Türkiye koca bir köy gibiydi. Doğru düzgün ne yol vardı, ne raylı sistem ne de ulaşım ağı. Türkiye metro ile dahi Ak Parti iktidarı sayesinde tanıştı. Ondan önce üçüncü dünya ülkesiydik. Vatandaş ulaşımdan, trafikten, yol olmayışından, raylı sistemin azlığından dert yanıyordu. Çok şükür bu iktidar tüm bu sorunları tarihe gömdü. E hali ile bu projeler para ile yapılacak. Çakıl taşı ile değil. Alanında en iyi şirketlere yaptırıldı. Ama vatandaş geçmiş hükümetler tarafından bedavaya fena alıştırıldığı için şikayet ediyor.
Brahma 10 Aralık 2019 13:22
1
Okuduğumuzu anladığımız zaman gelişeceğiz. Ancak bu yetenek bazılarında hayal. Yukarıda köprü yapılmasın demiyor. 7 liraya yapılabilecek köprü 12 liraya yapılmasın deniliyor. Aradaki 5 lira yetimin hakkı deniliyor. Kaçtır yazıyorsun ben de okuyorum. Yazılanları anlamıyorsun. Daha kötüsü ise anladığını çarpıtıyorsun. İsmini öyle yazınca cennete uçacağını sanma. Kul hakkı yeme.
musto 10 Aralık 2019 19:45
0
Doğru diyorsun tren yolunun altı boşalır onlarca insan ölür. hızlı tren hız denemesi yapar yüzlerce insan ölür.Aynı güzergahta 2 tren çarpışır onlarca insan ölür. Ortada suç ve suçlu yok suçlu trene binen yolcular.Beğenmediğiniz Ecevit döneminde asgari ücretle çalışan maaşı ile 24 cumhuriyet alabiliyordu bu gün iş bulabilirse asgari ücretli 14 cumhuriyet altını alabiliyor.Sahi ülkede kimler uçmuş vatandaş değil onlar yere çakılmış.
Sabır! 10 Aralık 2019 21:19
4
Türkiyedeki bu inşaat firmaları,dünyanın her yerinde iş yapmışlar,kazandıklarıyla en gelişmiş araç gereçlere sahip olmuşlardır.dolayısıyla ucuz maliyetle iş yapabilmektedirler.Bunların maliyetlerini, diğer firmalarda aynı maliyetle yapabilir sanmayın.Bir inşaat firmasının 1,5 milyar dolara yaptığı işi bir başka inşaat firması 5 milyar dolara yapamaz.Dolayısıyla inşaat işleri maliyeti pazardaki kavun karpuz fiyatı gibi belli maliyetler değildir.
Efedamat 10 Aralık 2019 22:05
0
Evet ya 2002 ye kadar dumanla haberleşiyor tarlamızı kağnıyla sürüyor seyehatlerimizi atla dağları tepeleri aşarak yapıyorduk. Transistörlü radyo henüz her eve girmemişti. Boğazdan iki yaka arasını kayıkla geçiyorduk. Ülke sıtma ve veremden kırılıyordu. Doktor hemşire hastane ancak bir kaç şehirde vardı. Ülkemizi yönetenler seyehatlerinde vapur pervaneli uçak ile yapıyorlardı. Çok mütevazi yönetim binaları ve ikamet edilen konutlar vardı. AKP iktidarı ile ülke güllük gülistanlık oldu. Şimdi yazlık kışlık saraylarımız yüzlerce odalı yönetim külliyelerimiz var. Artık itibardan tasarru
Dürüstlük yok oluyor 10 Aralık 2019 22:05
0
Yorumcu gibi Körü körüne fanatik olmak böyle bir şeymiş demek ki....Bu davanın yıllardır savunucusuyuz.İ-H-Lisesinden beri dürüstlük için, Adalet için koşturduk.O kadar kötü bürokratlar makamlara atanıyorki hiçbir dönemde bu kadar bozuk insanlara rastlamadık.Dindarım diyenlerden insanlar kaçar olmuş.Utanıyoruz ve artık savunacak takatımız kalmadı.Büyük vebaldir.
"İhale aşamasında bütçede para yok deniliyor ama iş şirketlere ödemeye gelince birden on milyarlarca lira para bulunabiliyor."
HACI MURAT 10 Aralık 2019 07:48
Merhum Özal,devlet hizmetlerinin daha hızlı yürütülmesi,zamandan kazanılması adına Başbakanlığa uçak aldığında Demirel bunu diline dolamıştı. Sonra kendisi Başbakan ve Cumhurbaşkanı olup bu uçağı kullanınca "Allah Özal'dan razı olsun" demişti.İbrahim Bey de,Marmarayı, İzmir otoyolunu,üçüncü köprüyü,Osman Gazi körüsünü kullandıkça,şehir hastanelerinden yararlandıkça "Allah Erdoğan'dan razı olsun" diyordur da daha da bir şey demiyordur.
evin 10 Aralık 2019 07:01
vatandaş resmen soyuluyor...yeni gelecek iktidar ilk iş olarak bu soygunu durdurmalı...
KARAR OKURU 10 Aralık 2019 07:54
31
Vatandaş bankamatik kuyruğunda evin!Her ailede bir kaç emekli var zira.Sen bunu yeterli görmüyorsun, çocuklar da emekli olsun,yaşa takılmasınlar diyorsun.Eh,bu da bir fikir.Ama haberin olsun,İbrahim Bey erken emekliliğe karşı.
Sabır! 10 Aralık 2019 06:58
Yap işlet devret modeli ile yapılan ve yapılmakta olan işlerin toplam tutarı ne kadardır?Bunların tamamı kaç yıllık devlet bütçesine eşittir.Bunlar 15 yıl,25 yıl gibi süreler sonunda devlete bırakılacaktır.Devlet kendisi işletecektir.Korkular pompalamanın anlamı yok.İş adamları bu işe para yatırdılar bunu çıkaracaklar,karlarınıda alacaklar.sonrada devlete bırakacaklar.Sonuç olarak devlet en son sahip olduğuna göre bir miktarda devletten ödenek sağlanmasını normal karşılamak gerek.
KARAR OKURU 10 Aralık 2019 09:48
2
Size partide ne içiriyorlar merak ettim. 2019-2020-2021 yani 3 yılda 37 milyar TL Hazine havadan para ödeyecek. Farkında mısın? Bu parayı bulup ödeyecek. Bu parayla 6 tane Avrasya tüneli yapılır. Boğaza 3 tane köprü yapılır. Hiç aklına bu parayı bulup bu firmalara ödemek yerine Devlet kendisi yapsaydı demek aklına gelmiyor mu?
KARAR OKURU 10 Aralık 2019 11:26
13
Doğru ol! Maliyetlerinin ne kadar olduğunu internete girersen görürsün.Bu mantıkla yol alamazsın.Devlet yüz milyar dolarlarca iş yaptırmış.O devletin ödediği paranın cerez parası bile olmayacağını görürsün.Kaldı ki avrasya tünelinde bu yıl devlet ödemesi kalmadı garanti yolcu sayısına ulaşıldı.
KARAR OKURU 10 Aralık 2019 13:31
2
11:26 örnek veriyoruz aradan Avrasya tünelini çekip iktidarı temize çıkarma. İnternetteki maliyetlere de bakma. O maliyetlerinin içinde yapım maliyetinin yanında finansman maliyeti de var yani inşaat şirketlerinin borç aldıkları için ödedikleri faiz var. OSM'nin yapım maliyeti 2,5 milyar dolar. Finansman maliyeti ile beraber 5-6 milyar dolar. Bize maliyet 12,5 milyar dolar. Devlet 2,5 milyara kendi niye yapmadı?
KARAR OKURU 10 Aralık 2019 15:55
7
Ya kardeş inşaat işlerinden anlamadığın belli,duyduğunu satıyorsun.İnşaat yaptırıyorsun,iki usta 5 işçi gönderiyorsun.ihtiyaç duyulan tuğla,demir,kireç,kum alıyorsun.inşaata başlıyorlar.O devir geçti.Adamın iş makinaları var.Kilometrelerce tünel kazıyorlar bunu kazma küreklemi yapıyorlar.adamın köstebek denilen araçları günde yirmi metre yer kazıyor.Devlet yapmaya kalksa maliyet on kat artardı.Dünyanın Çin den sonra en büyük inşaat firmaları Türkiye de bunlardan niye faydalanmıyalım.Devletin yaptıkları ucuza mal olmuyor bunların yüzlerce örnekleri var.
KARAR OKURU 10 Aralık 2019 17:48
3
15:55 öff arkadaş. hakkaten size partide ne içiriyorlar. Sanki karayolları işçileri köprüyü yapsın diyoruz. Niye Yap-İşlet-Devret modeli uygulanıyor diyoruz? Develeri hendekten atlatmak bile bu kadar zor değildir.
Sabır! 10 Aralık 2019 19:57
3
Benim yazdığımın altına yorum yazan sensin.bir örnek daha sana,ray döşeme aracı gördün mü?Bir yılda işcilerin yapamayacağı işi 5-6 günde bitiriyor.Dünyanın en büyük inşaat firmaları bizde, fiyat konusunda onlarla kimse rekabet edemez.Özel sektöre onun için yaptırılıyor.
Karar okuru 11 Aralık 2019 08:38
0
Sayin Sabir, siz devletden surekli is alan bir mutahitmisiniz?
KARAR OKURU 10 Aralık 2019 05:53
Ama hâlâ ayni yolda devam ediyorlar. En ufak elestiriye tahammülleri yok! Gariptir, geçenlerde de islam ülkeleri ile kamu-özel isbirligi kurumu kurduk dediler! Anlayan beri gelsin! Yol yaptik, köprü yaptik diyerek seçimler kazanildi! Maliyetini millet ödüyor! Trajik bir durum! Vergim nereye gidiyor kimin cebine diyecek bilinç ve cesaret olmadikça sagmal inek muamelesi görmeye devam edecegiz. Ataturk hava limani gibi kolay ulasilan bir hava limanini kapattilar. Kamu yatirimi bir kalemde çöpe atildi. Bir iki ilave pistle yillarca hizmet verir önerilerine kulak tikamislar. Eziyete devam!
KARAR OKURU 10 Aralık 2019 11:51
0
O soruyu soracak akıl onda olsa buraya böyle saçma sapan yazmazdı zaten.
Sorun, teşhis, çözüm öylemi! Maskeli 5 lere kamu kaynak ve paraları transfer ediliyor.AYM,Meclis, MASAK, MİLLET seyrediyor yağma düzenini.1 kısım halk yağma düzenine alkış tutuyor. Ben yaptım oldu Ne kul'lara ne Allah'a hesap yok!Kamu Bankası döviz ve kredi peşkeşi ile görev zararına sokulup, halka bedel ödetiliyor. Sanki Suç Örgütü Devlet olmuş.Halka koyan adamın 422 milyon borcu siliniyor.Böyle bir dönem yok. Al sana teşhiş beyim.Batışın sebebi. Nasıl çözeceksin!LÜTFEN ÜLKEYİ YAĞMALAMAYIN MI DİYECEKSİNİZ! TANRI KRALIMIZA KURBAN EDİLEN MİLLET. KULA KULLUK VE KURBAN DÖNEMİ BİTMEDİ!
Karar Okuru 10 Aralık 2019 01:26
Halkı soymanın yollarından biri karar vericilerin ülkeyi borçlandırarak yapılan fahiş fiyatlı projelerden komisyon olarak rüşvet almaları olabilşrmi acaba
Karar okuru 11 Aralık 2019 08:40
0
Olmaz olur mu?? Hem de ne olur...
Karar Okuru 10 Aralık 2019 00:22
Yazinizin konusu devleti ve milleti bilerek zarara ugratmak ve bunun sozluklerde bir tek karsiligi var.
KARAR OKURU 10 Aralık 2019 00:19
Bu projelere onay verenlerin yargılanması gerekir. Alenen yolsuzluk, alenen belirli şirketlere kaynak aktarmanın yolu olarak bu yöntem kullanıldı. Milletin milyar dolarları heba edildi. Sadece hastanelere verilen garanti 95 milyar dolar. Yani yaklaşık 600 katrilyon. Ne para be. 1'er katrilyondan 600 hastane eder.
KARAR OKURU 10 Aralık 2019 01:18
0
Kim yargılayacak. Yargıç da, hakim de, mübaşir de, yasa da aynı adam. Sen seçtin onu. İsterse sever isterse keser. Kınasını yakın emi.
Sabır! 10 Aralık 2019 07:40
24
95 milyar dolar 600 katrilyon lira etmez. yaklaşık 55o milyar tl eder.Garanti edilmekle devlet ödeyecek anlamını nerden çıkardın.Bu şu demektir,beni süresinden önce kamulaştırmaya kalkarsan senden bu parayı tahsil ederim demektir.
karar 10 Aralık 2019 14:24
1
07.40 .550 milyar tl eski parayla ve akp genel bşk.nının zaman zaman kullandığı gibi söylendiğinde 550 katrilyon eder.üstelik ha 550 ha 600 ne farkeder.kavramları,kelimeleri lafı değiştirmeyi ne kadar da güzel öğrenmişsiniz.neymiş süresinden önce kamulaştırırsanmış.eğer ortada hakkaniyete dayanan bir iş varsa neden kamulaştırılmak istensin ki,değil mi?
KARAR OKURU 10 Aralık 2019 19:28
3
Senin şehir hastaneleri hakkında bilgin yok yazdıklarında zırva.Burada şehir hastanelerinin maliyet hesabından dolayı bir hesap dan söz edilmiyor.Bu bir işletim harcaması her biri yüzlerce personel çalıştırıyor.Uzman personelin maliyetini biliyormusun. 25 yıl bunların ödemesini yapacak.Tıp malzemelerin fiyatları hakkında malumatın var mı?Hasta masraflarının dışında ekstra devletten de bir şey istediği yok.Hastane fiyatlarını da devlet belirliyor kamu hastane fiyatları kadar.Derdiniz muhalefet!
Doktor 11 Aralık 2019 08:50
0
Karar okuru 19:28 Sehir Hastaneleri tam anlami ile bir felakettir. Bunu size degisik persfektiflerden ispat ederim. Felaket olmasinin en onemli sebebide sizin ve sizin gibilerin herseyi, beton ve dolarla aciklamaya calisma cehaletinizdir.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN