Back To Top
ATA 2 ne olacak!

ATA 2 ne olacak!

- A +

Emlak işinden iyi anladığımı söyleyemem. Lakin içinde bulunduğum bir olay nedeniyle işi biraz kavramış bulunuyorum.

ATA 2 Sitesi, Üsküdar Çengelköy’de bir Anadolu ilçesine yakın büyüklükte bir yer. Sitede 2753 konut bulunuyor. Sadece seçmen sayısının 10 bin civarında olduğu söyleniyor.

Mesele şu: Site eski yıllarda devletin verdiği tapu üzerine inşa edilmiş. Kooperatif olarak inşa edilen sitenin, sonradan tapuları yine devlet tarafından iptal edilmiş. Ama ikamet devam ediyor. Konut sakinleri de devirlerle işlerine ve hayatlarına devam ediyor.

Hükümet 24 Haziran seçimlerine giderken tarihi bir karar aldı. Kamuoyunda imar affı olarak duyurulan karar ile kaçak konutlara af geldi. Değerinin yüzde 3’ünü veriyorsun ve konut affediliyor.

Algı bu şekilde...

Gerçeği tam bilmiyorum.

Hükümetin sadece geçici belge verdiğini söyleyenler var. Hatta bina Hazine arazisinde ise Hazine bu satışı ayrıca yapacak deniliyor. Ya da bina belediye arsası üzerinde ise bu sefer de belediye satış yapacak deniliyor.

Her halükarda kaçak konutlarla ilgili geçici bir belge veriliyor. Kalıcı çözüm için daha ne kadar belge verilip, daha ne kadar para isteneceğini bilen var mı; ben de bilmiyorum.

Bildiğimiz bir gerçek var: Bugün Çengelköy’de boğaz sırtlarında inşaat hiç eksik olmuyor. Ama kalıcı çözüme de ulaşılamıyor.

Bakın 2B yasası çıktı ama olmadı. Tapusu sonradan iptal edilmiş bir imardan bahsediyoruz. Yeni kanun da çözüm getirmiyor.

Kısacası bugün 10 bin seçmen siyasete bakıyor. Sorunları nasıl çözebiliyor? Sorunlardan toplumsal faydayı nasıl oluşturabiliyor?

16 yıldır bu sorun çözülmemiş. Bakalım bu sefer ne olacak?

DOMATESSS & PATATESSS

Hatırlar mısınız... Şener Şen “Züğürt Ağa” filminde muhteşem bir sahne vardı: Ağa, domates satarken çok bağırarak “Halkı rahatsız etmeyelim” diyor.

Halk rahatsız olmasın.

Ama Mayıs ayı enflasyon verileri halkın epey rahatsız olmasına yol açtı. Bakın mutfak adeta yanmış...

Üç ürün grubunda fiyat artışı var:

1- Ulaşım (Kur etkisi): Artan döviz kuru etkisi nedeniyle aylık %2,32, yıllık ise %20,02 artış yaşanmış.

2- Giyim (Mevsim etkisi): Mevsimsel etki nedeniyle son iki aydır giyim-tekstil sektöründe fiyatlar artıyor. Buna rağmen yıllık fiyat artışı %11,23

3- Gıda (Sürpriz etki): İşte enflasyonda asıl sürpriz burada. Mesela et kuyruklarına rağmen mayıs ayında fiyatlar bütün etlerde artmış: Dana eti %1,97; kuzu eti %2,02 ve tavuk eti %4,82 artıyor. Ayrıca gıdada en büyük harcama kalemi olan ekmek fiyatları da %1,09 zamlanıyor. Ama asıl sorun patateste...

Nisan ayından mayıs ayına patates fiyatları yüzde 34,65 artışla 2,22 liraya yükseliyor. Patates fiyatları geçen yıl  mayıs ayında ise 1,95 liraydı. 2015 yılında ise en yüksek mayıs fiyatı olarak 2,70 lirayı görmüştük.

Gelelim domatese... Şu anda ortalama fiyat 2,75 lira. Geçen yıl mayıs ayında ise 3,60 liraydı. Sadece 2016 Mayıs ayında 1,72 lira ile en düşük seviye görülmüş; çünkü Ruslar ambargo uygulamıştı.

Domates fiyatı 2012 Mayıs ayında 2,52 ve 2013 Mayıs ayında da 2,79 lira düzeyindeymiş. Yani aradan 6 yıl geçiyor ve domates fiyatı hala 2,75 lira düzeyinde.

Mayıs ayında beyaz peynir fiyatı (gıda harcamasında ekmek ve etlerden en çok ağırlık olan ikinci ürün) yüzde 1,2 geriliyor. Ama 2012 yılında 5,5 kilo domates ile 1 kilo peynir alınabiliyordu. Şimdi 8,7 kilo domatesle 1 kilo beyaz peynir alınabiliyor.

Diyeceğim o ki; gıda sektöründe sorun dört ayaklılarda ama iki ayaklılar bir türlü çözüm üretemiyor.

ENFLASYON DÖVİZİ DÜŞÜRDÜ

Dün enflasyon verisi açıklandığı zaman piyasaların olumsuz etkilenmesi bekleniyordu. Ama öyle olmadı...

Dolar düştü,

borsa yükseldi.

Hatta faizler de yükseldi. Çünkü yüksek enflasyon = yüksek faiz demek. Artık sarmala girdik. Galiba faizlerde yüzde 20’leri, enflasyonda da yüzde 15,0’lerin üzerine çoktan yola çıktık.

Zamanında iktisat biliminde olmayan bir faiz teorisi ile ülkeyi ne hale getirdik. Bir de dış mihraklar diye suçlu arıyoruz.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 06 Haziran 2018 22:14
Suriyeli kardeslerimiz bir an once Afrinde zeytin tarimciligina baslamali. Zeytin yagi fabrikalari kurulmali.
Biodiesel 06 Haziran 2018 22:04
Milli otonun motoru yakit olarak petrol degil zeytinyagi yaksin Afrindeki zeytinden senede 90 -160 milyon ton zeytin yagi uretiliyormus.
KARAR OKURU 06 Haziran 2018 06:10
Beton ton ton ton ton :) hayde domates :) bizi mahfeden arabanın telefi olmistir ;) seçimde sandıktan bir oy cikmistir ağam vallah benim oyimdir ağam vallah benim oyimdir ula bu bir oy sizin oyinizse benim oyum nere gitmiştir ;) züğürt ağa filminden :)
KARAR OKURU 05 Haziran 2018 21:57
Ibrahim Bey artik isi gazoza baglamis. Anlamadigindan degil iktidarin isine gelmiyor. Nasil olsa bir kesim var fakir, sosyal yardima muhtac. Onemli bir kismi ise belesten gelen yardimlara odaklanmis. Hasta, duskun ve muhtac olanlar basim ustune. Ama halkimiz saniyor ki devlet veriyorsa helal. Bir kisinin alninin terinden hak ederek kazandigidir helal. Egitimsiz bir kitle ve musluklardan beslenen yandas ile elbette %30u garanti zaten. Yazik bize, ne hallere dustuk.
KARAR OKURU 05 Haziran 2018 18:19
İmar affi olursa kacak yapida olur..
türkoglu 05 Haziran 2018 16:41
FAİZ, DÖVİZ RANT küresel kapitalizm düzeni zulum düzenidir islamda en büyük günah FAİZ dir her kim müslümanım deyip bu düzeni savunur ,destek olur sebep olursa yüce allahın gazabına ugrar sonları hüsrandır
Hidayet 05 Haziran 2018 23:45
1
Bu yorumun nesini eksilediniz anlamadım. Adam faiz haram demiş, muharriri tenkit kokusu alıp İslami hüküm bile eksileniyor. Korkmayın Tayyip Bey i düşündüğünüz kadar sevmiyoruz.
mmet 05 Haziran 2018 16:36
Hata yapmak insanlara özgüdür.. Bunu başlarının üzerine atmak politikacıların...:))) Bugun naci ağbalı dınledım.. MB bankasının bagımsızlıgı ıle ılgılı algı yaratmaya calısılıyor dıyor.. Arka organımla guldum ne dıyım.. adamlar bu algıyı kendı yaratacak demeclerı verip utanmadan o bırılerını sucluyorlar.. Sehır bakanı ozhaeskı de.. Kentsel donusumde bu yapılanlar sehre ıhanet etmektır dıyor. Sankı bu kentsel donusum uygulamalarını kendı bakanlıgı ve beledıyelerınce uygulanmıyor gib.. Valla aklımla dalga gecıyorlar..utanmak yok... Bu ık
KARAR OKURU 05 Haziran 2018 16:05
Faizin haram olduğu ülkelerde yüksek olması tam bir ironi...
ORHAN YAŞAR 05 Haziran 2018 13:49
sizin bilmiyorum ama diye yazılarınıza hasta oluyorum. bilmiyorsan niye yazıyorsun. hem de gerçekten bilmiyorsun. emlak değerinin % 3 ünü ödemek diye bir şey yok. bütün iş 9.500.-,TL ye bitecek. senin de sorunu nu bu iktidar çözecek
İbrahim Avaroğlu 05 Haziran 2018 14:24
0
Ne 9.500'ü yok öyle bişey. Evin değerine göre para alınacak. Sen A Haber mi izledin yine?
KARAR OKURU 05 Haziran 2018 15:42
0
Olurmu öyle sey,50binlik evede 500binlik evede ayni para
KARAR OKURU 05 Haziran 2018 12:40
Sorunlari cozemeyince sorumluluk almak yerine sucu "dis mihraklara" atmak sorumsuzluktur, sorumluluk sahibi bir yonetimin asla yapmayacagi birseydir...
ali aslan 05 Haziran 2018 10:35
Ne oldu kur yükselince faiz artsın diyordun yoksa kur başını alıp gidecekti şimdide faiz yüksek diyorsun sarmala girdik diyorsun ne ayaksın .Şimdi enflasyon haliyle yüksek gelecek aradaki faiz fiyatlara binecek.Size göre enflasyonun sebebi faiz değil ya.Yüksek dehanızla hem kur yükselmeyecek, hem faiz artmayacak,hemde yatırımlar durmaycak hemde çok üretip çok satacağımız ve fiyat rekabeti yapacağımız pazarlar bulmanın bir yolunu göstersenizde bilgimiz artsa.
KARAR OKURU 05 Haziran 2018 07:17
Hani ekonomik kriz yoktu? Kriz yoksa niye erken seçim var? Niye alındı bu karar?
KARAR OKURUA,er 05 Haziran 2018 06:30
Almanya,da100 bin lirayı bankaya yatır aylık getirisi 1,5lira Türkiye'de ortalama 1200 lira Almanya tabiki bizi kıskanır.
KARAR OKURU 05 Haziran 2018 02:01
Butun mirasiyla kendine kocaman bir ev alan issiz adam ile parasinin bir kismi ile kucuk bir ev alan ayni zamanda kalaniyla gelir getirecek bir is kuran adam arasindaki farka bakinca Turkiye yi anliyoruz.Parayi gelir getirmez insaata yatirinca yerimizde saydik.yabanciya satsaydik en azindan is yapmis olurduk.
Yusuf 05 Haziran 2018 01:54
Mağlesef Erdoğan'ın iktisat bilimiyle alakası olamayan "faiz-enflasyon" tezi yüzünden bu hale geldik. Erdoğan beni dinlerse sıfır veya sıfıra yakın faiz uygulayan ülkelerin üreterek cari fazla veren ülkeler olduğunu görür. Erdoğan sıfır faiz istiyorsa "dış mihraklar ve faiz lobisi"nin parasına ihtiyaç duymayan cari fazla bir ekonomi oluşturmalı. Beton molozu işini bırakıp sanayi ve üretim ekonomisine geçilmeli. Mesala 250 milyar $ ihracaat, 200 milyar $ ithalat olursa 50 milyar $ cari fazlamız olur ve lobi mobi böyle ekonomiye işlemez.
Duyarlı vatandaş 05 Haziran 2018 01:06
Faiz lobisine hizmet eden adamlar faize karsı gibi gorunerek guya kendilerini gizleyecekler. Meleket ne hale geldi. Millet de pek tuhaf zararın neresinden donersek kardır diyecegine gururundan pek fena kazık yedik aldatıldık diyemiyor. Aldanmaya devam ediyor. Millet uyanın artık aldatıldık diyenler hepimizi aldattı....
KARAR OKURU 05 Haziran 2018 01:03
" Enflasyonun nedeni faizdir" Diyen sayın Erdoğan buna gerçekten inanıyorsa, enflasyonu sıfırlamak için faizleri neden sıfırlamıyor? MB bir defada sayın Erdoğan'ın vereceği talimatlarla faizi tamamen sıfırlasın. Sayın CB 15 yıllık iktidarı boyunca bunu bildiği halde niçin uygulamaktan kaçındı? Faizlerin sıfırlandığı gün dolar/ Euro kaç Tl olur?
KARAR OKURU 05 Haziran 2018 03:09
1
keşke yapsalar, 3 kuruş dövizim var, şans biraz da bize gülse
engineer 05 Haziran 2018 08:42
4
ata sözü : "faiz bir dünya gerçeğidir"
KARAR OKURU 05 Haziran 2018 10:54
2
"Faiz bir dünya gerçeğidir"diyen kişi faizin iyi bir şey olduğunu söylemiş olmaz;durum tespitinde bulunmuş olur sadece.Bir "atasözü" de ben söyleyim:"Fuhuş bir dünya gerçeği." Şimdi ben fuhuş iyi bir şeydir mi demek istedim,yoksa bir durum tespitinde mi bulundum? Bir "atasözü"daha söyleyim:"Söylenen sözü çarpıtmak bir dünya gerçeği."
engineer 05 Haziran 2018 13:13
4
fuhuş sektöründen,şans oyunlarından,alkollü içki endüstrisinden,faizden gelen gelirlerdendevlet vergi topluyor, vergi dairelerinin duvarında"vergilendirlmiş kazanç kutsaldır"yazıyor, toplanan vergilerden yol su elektrik yapılıyor, imamların ve memurların maaşları ödeniyor, işte zekimüren düzeninin dünya gerçekleri
cevat karakalem 04 Haziran 2018 23:53
Turkiye'ye "gercekten" zarar vermenin en kolay yolu nedir biliyor musunuz ekonomik acidan? Iktidarin, ozellikle de en ust makamin, bam teline bakacak haberler ile sinirlerini bozmak ve beyanatta bulunmalarini saglamak.
Üst aklın oyununa gelmeyin. Oylar Ak Parti'nin.
Karar'lı 05 Haziran 2018 00:55
0
İroniyi beğendim.
KARAR OKURU 05 Haziran 2018 09:08
0
Temel konuklarına avladığı hayvanların postlarını gösteriyormuş. Bir kutup ayısının beyaz postu önüne geldiklerinde konuklardan biri "Temel, bu kutup ayısını nerede avladın" diye sormuş. Temel de "Bu kutup ayısını Bolu ormanlarında avladım" diye cevap vermiş. Soruyu soran şaşkın "Bolu ormanlarında kutup ayısının ne işi varmış" deyince Temel gülmüş, "Bir ayının coğrafya bilgisine sahip olmasını herhalde bekleyemezdim" demiş.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN