Back To Top
Bir ortaklığı koruyabilmek

Bir ortaklığı koruyabilmek

 - Son Güncelleme: 18.07.2019 Perşembe 09:57
- A +

Zorunlu BES devreye girdiğinde “Emeklilik hayali kimi BESleyecek?” diye sormuştum. Çünkü sistemimiz nerede ise sadece FAİZE bağlanmıştı.

FAİZ FAİZ FAİZ...

Başka bir şey tanımadık. Tasarruf etmenin de tek yolu faiz, büyümenin de tek yolu faiz.

2002 yılında sadece 66 milyar lira olan kredi-faiz piyasası bugün 2,5 trilyon liraya koşuyor. Açıklanan paketler FAİZ, teşvikler FAİZ oldu.

2002 sonunda AK Parti iktidara geldiğinde ne kadar da çok umutlanmıştım. Rahmetli Turgut Özal bu ülkede ilk bağımsız üst kurul olarak Sermaye Piyasası Kurulunu (SPK) kurmuştu. Ve organize olmayan ortaklık piyasasını da İstanbul Borsası olarak faaliyete geçirmişti.

Ortaklık kültürünün değerini ve kıymetini bir türlü kavrayamayan 90’lı yılların hükümetleri maalesef çok büyük bir fırsatı kaçırdılar.

Ve 2002 seçimleri.

Faize sıcak bakmadığını sürekli dile getiren bir hükümet. Ama ortaklık piyasası hakkında da yakın çevresinde yaşananlar pek iyi sonuçlar doğurmamış bir kadro. Yine de tek çıkış yolu sistemin kuralları içerisinde işleyen bir ortaklık piyasası.

Ya da sağlam bir sermaye piyasası...

Ama olmadı. Maalesef kimse ortaklık sisteminin ne kadar önemli olduğunun farkına varamadı. Borsa ise bir kumarhane olarak bir kenarda oynadı durdu. Sadece endeks çok yükselince miting meydanlarında başarı ölçütü olarak konuşuldu, düşünce ise tarafına bile bakılmadı.

***

İnsanlar mazilerinde hatırlamak istemedikleri kötü anılar barındırabilir. Hatta mazideki bazı şeyleri bilinç altına da yollayabilirler.

Mesela izinsiz halka arzlar meselesi bu konuda çok simgeleştiği için söylüyorum: İzinsiz halka arzlar sonuç itibariyle çok sayıda mağdur oluşturan ortaklık sistemi oldu. 70 küsur şirketin sadece 3-5’i ayakta kaldı.

2003 yılında TBMM’si bir araştırma komisyonu kuruyor: “Bazı girişimcilere Holding adı altında gerçekleştirilen izinsiz halka arz yolu ile tasarruf sahiplerinin mağduriyetine yol açılmasının neden ve sonuçlarıyla bu süreçte SPK’nın sorumluluğunun araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi...”

Şimdi bu rapordan bir nokta aktaracağım: Kerim Özkul -karşı oy yazısı- “Bazı girişimciler holding adı altında gerçekleştirilen halka arz yolu ile tasarruf sahiplerinin mağduriyetine yol açılmasında SPK’nın da sorumluluğu vardır.”

Evet, kalan 3-5 şirketten ikisi BİST-100 de bile işlem görüyor. Yani halka açık şirketlerin içinde en gözde şirketler.

Önceki gün Bera Holding (Eski adı Kombassan) bir açıklama gönderdi: “Yurt dışı
davalarının Alman Yüksek Yargıtay’ınca Holding lehine karar verilmesi ve 01.01.2012
tarihinde Almanya’da zamanaşımı süresinin dolması nedeniyle hukuken yeni dava
açma süreci sonlanmıştır.”

Ama açıklamanın altında yurtiçinde devam eden davalar ve tutarlar yer alıyor. Kombassan 2012 yılı sonunda İstanbul Borsasında da işlem görmeye başladı. Holdingin 341,6 milyon liralık sermayesinde 183 milyon 473 adetlik hisse BIST kayıtlarında. Yani borsa yatırımcısının elinde.

2003 yılında TBMM’si araştırma komisyonu 2005 yılında raporunu yayınlıyor. Sistem baştan aşağı elden geçiriliyor ve 2012 sonunda da artık hiçbir sorun kalmamış şekilde BIST yatırımcısına açılıyor.

03/2019 bilançosuna göre Holdingin durumu şu: Kısa vadeli varlıklar (Dönen varlıklar) 1 milyar 562 milyon TL. Uzun vadeli sabit varlıklar ise 1 milyar 904 milyon TL. Öz varlıklar 1 milyar 818 milyon TL. Holdingin 2018 yılı konsolide cirosu ise 2 milyar 185 milyon lira. 2018 yılı ciro artışı tam yüzde 32,0.. Brüt kar ise 307 milyon liradan 459 milyon liraya çıkıyor.

***

Konu ne derseniz aktarayım.

İzinsiz halka arzlar vesilesi ile geçmişte çok sayıda kişi dolandırıldı ve mağdur edildi. Yukarıda değindiğim gibi 70 civarı şirket zaten battı ve bataktı. Ama bugün ikisi sağlam şekilde ayakta: Kombassan ve İttifak Holding.

Bu şirketlerin önemli mal varlıkları 28 Şubat sürecinde zaten devlet tarafından iç edildi. Buna rağmen ayaktalar.

Almanya’da davalar bitmiş ve mahkemeler sonuçlanmış. Türkiye’de ise ilginç şekilde aradan yıllar geçiyor ve hala “ortaklık mı yoksa kâr payı mı” tartışmaları yargı üzerinden sürüyor.

Burada SPK’nın büyük sorumluluğu var.

Halka açık şirketlerde ortaklık yapısı artık nasıl tartışma konusu olabilir? Halka açık yatırımcıların mağdur olmaması için SPK bu işi bir an önce ilgili devlet kurumları eliyle sonuçlandırmalıdır.

Türkiye’de öyle kararlar var ki, kimi hem ortaksın diyor kimi de yok kâr payı almalısın diyor. Zaman aşımı çoktan bitmiş olması gereken bir konu. Aradan 20 yıl geçmiş ama hâlâ işleyemiyor.

Bugün BES dahil ülkemize muhtemel yatırımcıların yolu açılmalıdır. 31 Mayıs-05 Temmuz arası yabancı yatırımcılardan gelen para:

107,7 milyon dolar DİBS

388,1 milyon dolar Hisse senedi.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Süleyman d. 19 Temmuz 2019 00:48
Taa Japonya'ya kadar gidip; kadın üniversitesi yerine "eksi faiz" i örnek alsaydınız; FAİZE GERÇEKTEN KARŞI OLDUĞUNUZU KABUL EDERDİK!!!
Süleyman d. 19 Temmuz 2019 08:58
0
Demem o ki; Bu ülkedeki EN BÜYÜK FAİZ LOBİSİ : Her konuştuğunda doları - faizi yükselten AKP dır!!!
Faiz yerine İslami bankacılık yaygınlaşmalı. Yani kar payı dağıtılarak kar elde edilmeli. Mesela uranyum fabrikası mı kurulacak. Halkın parası ve desteği ile borsaya açık şekilde fabrika kurulmalı ve ardından kardan hisse dağıtılmalı. Olay budur. Böylece ekonomi gelişir, temettü gelirleri artar ve vatandaş helal ve temiz bir gelir kaynağı temin etmiş olur. Olay budur. Bu tarz İslami bankacılığa müslüman ülkelerin de teveccüh göstereceğine eminim.
Süleyman d. 19 Temmuz 2019 08:58
0
Sonuçtan hareketle sebebi etkileyemezsin Ebu! Yani sivrisineklerin hepsini yoketsen BATAKLIK KISA SÜREDE YENİDEN ÜRETİR??? Faiz sonuçtur. Sebebi kötü ekonomidir!
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 13:07
Devlet, kiraya verilmeyip boş tutulan konut ve iş yerleri için emsal kiralama bedelleri belirleyip, ona göre gelir vergisi kesmeli. Bu olursa, devlet mahrum bırakıldığı gelir vergisini de tahsil etmiş olur. HACI MURAT sen bak o zaman kiralar nasıl düşüyor! Hiç hoşuna gitmedi değil mi HACI MURAT!!
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 14:31
3
Kiraya vermek için mülk sahibi olmak, sermayenin atıl bırakılmasıdır, mal biriktirmektir. Bu Muhammed'in dinine göre caiz değildir. İslam, servetin tedavülde olmasını ve belirli ellerde toplanmamasını ister. Paranın getirisine faiz deyip haram, binanın getirisine kira deyip helal muamelesi yapan mollalar, Allah'ın dinini tahrif etmektedirler.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 10:02
Borsa da döviz piyasası da tek merkezden ve o merkezin çıkarlarına uygun olarak yönetiliyor artık. Çıkmasını istiyorlarsa çıkarıyorlar, düşmesini istiyorlarsa düşürüyorlar. Yani anlayacağınız her ikisi de tam bir kumarhane. Kazanma ihtimali düşük diye piyango bileti almıyoruz ama kazanma ihtimali ondan çok daha düşük döviz ve hisse senedi alıyoruz ...
Karar okuru 18 Temmuz 2019 09:22
Üstat elinize sağlık güzel yazmışsınız. İhlas Finans konusundan da bahsetmenizi bekleriz.
Karar Okuru 18 Temmuz 2019 08:54
Konya Merkezli ortaya çıkan Yeşil Sermaye Şirketleri bir Alman Operasyonuydu. Nasıl mı? Almanlar Türkiye'de Gurbetçi Türklerin birikimleriyle gerek siyasette gerekse Ekonomide kendilerine alan açmak amacıyla bu oluşumları desteklemiştir. Bu tezgahta tek kazanan Almanya olurken kaybeden tabii ki Gurbetçilerimiz yani bizim vatandaşlarımız olmuştur.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 08:39
Sayın yazar bu iktidar başa geldi geleli çiftçi ve sanayici gibi üreticiler ile her soruna sadece yeni kredi ile çözüm aradılar başka hiçbir şey yapmadılar güya İslamcı iktidar herkesimi faize bulaştırdilar hem memleketi hemde insanların ahiretini bitirdiler ama sözde faize düşmanlar
ERKAN DOĞAN 18 Temmuz 2019 07:58
Sayın Kahveci Bu topraklarda kötülüğün örgütlü hali hep devlet denen bu mekanizma olmuştur. Her türlü alçaklık bu devlet denen olgunun arkasında dönmekte ve sorgulama güdüsü ile yöneldiğinizde hemen önünüze o kutsal devletin bildik argümanları çıkmaktadır. Her tarafta düşman var. Bizi yutmak istiyorlar. Güçlü olmamız lazım.Peki ne yapacağız. Burası çok önemli ses çıkarmayacağız.Çıkaran olursa da hemen kutsal devletin yasaları devreye girecek ve bu hainler derhal gerekli cezaya çarptırılacak, itibarsızlaştırılacak ve yaşam hakkı tanınmayacaktır. Devlet kapitalizmine hayır de.
HACI MURAT 18 Temmuz 2019 06:18
Bu gün Karar'da "İnşaatta alıcı bitti satış paydos" şeklinde bir haber var.İnşaat şirketlerinin kapandığına dair haberler de okuyoruz.Bu haberler sanırım İbrahim beyi mutlu etmiştir.Uzun süredir inşaattaki canlılıktan rahatsızdı.Betona yatırım yapmanın kötülüğüne dair az yazı yazmadı.Ben kendisini eleştirince de "HACI MURAT müteahhit herhalde" şeklinde beni güldüren cevaplar aldım. Halbuki benimki,inşaatlar durursa kiraların alıp başını gideceği,dar gelirlinin kira ödemekte zorlanacağı endişesinden ibaretti.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 11:59
1
Yandaş Müteahhit olsaydın luks arabasına binmiş dar paça pantolonu giymiş hava yapıyor olurdun. Sana masa başı Karar yorumculuğu kalmış.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 13:23
2
Basta istanbul olmak uzere konut fazlasi var o yuzden kiralar yukselmez. Hatta simdiye kadar ev fiyatlari yukseldikce kiralarda yukseldi. Zenginlere rant dagitan devletlum dargelirliye gelince tanzim pazarini oneriyor
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 13:53
2
HACI, fakir fukaranın kirasını dert edinmekte samimi isen, önce Erdoğan'ın Suriye politikasından başla. Bugün Hatay'ın nüfusunun neredeyse yarısı Suriyeli ve son üç yılda Hatay'da kiralar % 100 (YÜZDE YÜZ) arttı.
HACI MURAT 18 Temmuz 2019 18:02
2
13.53 HACI MURAT sadece fakir fukaranın kirasını değil,ülkemize sığınmış olan Suriyelilerin durumunu da kendisine dert edinmiş bir insandır."Dertsizlere benim sözüm/Benzer kaya yankısına" (Yunus Emre)
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 05:12
Bizim borsa Las Vegas'ın İstanbul şubesi gibi. Şansını denemek isteyen geliyor.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 10:01
5
Subjektif, saptırmalı ve değersiz bir yorum. 1994 te aldığım hisseleri hala koruyorum ve getirisi yaz tatiline katkı oluyor; kumar-mumar yok. Atmayın, abartmayın ve her fikire sazanlık ta yapmayın, ne olur...
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 13:29
3
Merhaba 10:01. Ben 05:12. Her tuzağa bir yem konur. Tuzak bazen çalışmaz ve kimi av yemi alır. Yemi almış olmak ortada bir tuzak olduğu gerçeğini değiştirmez. Bazı kararları vermek için genel gidişata bakılır. Elbetteki herkes zarar etse kimse o tuzağa gelmez.
Has Parti 18 Temmuz 2019 01:22
Sayın yazar siz bilirsiniz artan orman yangınlarının sebebi, son dönem çok geçerli olan 'garantili ihaleler ' olabilir mi? Yani orman yangınlarına müdahale edecek şirketle anlaşırken acaba yangın sayısı garantisi mi verildi?
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 06:23
9
İnsan muhaliflikte hızını alamazsa böyle gülünç hallere de düşebiliyor demek ki.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 17:17
0
Dünyada şu ara en gülünç şey Akparti İstanbul Örgütü
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 00:38
O kombasanin Allah nasıl bilirse öyle cezasını versin karfelan yaptığı yok kurucusunun halı dünyada berbat ahrette nasıl olur bilmem binlerce müslümanın hakkı nasıl ödenir bilmem Müslümanın müslümana güvenini sarsdi herkes gerçek muslumandan kaçıyor artik
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN