Back To Top
Bu açığı kim kapatacak?

Bu açığı kim kapatacak?

 - Son Güncelleme: 20.06.2019 Perşembe 10:07
- A +

Yılın ilk beş aylık bütçe sonuçları geldi. 

Bütçede 347.5 milyar liralık gelire karşılık 414 milyar lira harcama yapıldı. 

Açık 66 milyar 530 milyon TL. 

2019 yılı tamamında bütçe açık hedefi 80.6 milyar lira. Yani hedefin yüzde 83’ü şimdiden gerçekleşti. Olayı daha iyi anlatmak açısından şöyle verelim: 2017 yılı bütçe açığının ilk beş ayında yüzde 24 açık verilmişti. 2018 yılında ise bu oran biraz daha artarak yüzde 28 olmuştu. 

Bu yıl Merkez Bankası’ndan (MB) yüksek temettü gelirine rağmen 66.5 milyar TL açık var. 

Harcamaları kısacak herhangi bir alan yok. Nerede ise her seçim, bir harcama artışı vaadiyle alınmaya başlandı. Oysa AK Parti 2015 yılına kadar bütçe disiplininden taviz vermeyerek seçim alıyordu. 

Artık o devirler bitti. 

İyi ama 31 Mart seçimleri ile para da bitti. 

Kamu bankaları ile de seçim sürecini finanse eden hükümet, 60 milyar liranın üzerinde kredi dağıttı. Bütçeden de MB parası ile beraber 80 milyar liraya yakın ek açılma yaptı. 

Kısaca yılın ilk 5 ayında 140 milyar liralık ek kamu genişlemesine rağmen ekonomide işler hala iyi gitmiyor. 

Sanayi üretimi nisanda yüzde 4 daralmaya devam ederken, bir önceki aya göre de gerileme var. Perakende tüketim ise yine nisan ayında yüzde 6.9 azaldı. Mart ayı perakende tüketim azalması da yüzde 3.4’te kalmıştı. 

Bir de elektrik tüketimini verelim: 

Nisan ayında yüzde 0.77 azalan elektrik tüketimi mayıs ayında ilginç şekilde yüzde 1.69 artış gösterdi. Muhtemeldir ki, mayıs ayında çarklarda küçük bir kıpırtı daha oluştu. Ama 1-18 Haziran gününe kadar bu ay elektrik tüketimi yeniden yüzde 1.73 azalışla hızla daraldı. 

Diyeceğim o ki, ekonomiye yönelik para paketleri de artık çarkları döndürmüyor. 

Bakış açımızı daha bütüncül şekilde değiştirmemiz gerekiyor.

***

Merkezi yönetim ilk 5 aylık bütçe finansmanına baktığımızda şöyle bir tablo görüyoruz:

36 milyar TL dış borçlanmaya karşılık 18.3 milyar TL dış borç ödemesi gerçekleşmiş. İçeride verdiğimiz açığın 17.7 milyar lirasını yabancılardan borçlanarak kapatmış durumdayız. 

Ayrıca 39.9 milyar lirada iç piyasalardan borçlanmaya gitmişiz. 

Kısaca şimdilik borçlanarak gidiyoruz. 

Bu senaryoyu biz 90’lı yıllardan hatırlıyoruz. 

Bütçe açık verecek, açık borçlanarak kapatılacak. 

Aynı senaryoya geri döndük. 

Ya da bir başka yol bulacağız. Seçimler bitince oturup hesap yapacağız. Ya harcamaları kısarak devletin savurganlığını bitireceğiz ya da bütün yükü millete yükleyeceğiz. 

Sizce hangisi olacak? 

***

Olayın bir de diğer yönünden bakalım:

Mart ayı sonunda işsiz sayısı (en dar tanımlı) 4.5 milyon kişiye ulaştı. Mevsim etkisi arındırıldığında işsizlik oranı da yüze 13.7’ye geldi. 2008-09 küresel krizinde bu oran en yüksek 13.9 olmuştu. 

Yani millet işsiz. 

Şirket tarafı ise ayrı bir sorun. Bir tarafta yıllarca yabancı parası sayesinde aşırı kredi kullanımı ile artan faizlere bağlı finansman gideri; diğer tarafta ise artan dövize bağlı kur gideri. 

Maliyetler yüzde 30’larda artış gösterirken, satışlara yüzde 18’ler civarında ancak yansıtılabilmiş. 

Tam bir çıkmaz sokak hikayesi. 

Peki bu çıkmazdan nasıl kurtulacağız? 

Var mı fikriniz? 

Yoksa Türkiye İhracatçılar Meclisi gibi şer güçler videoları ile üç maymunu mu oynamaya devam edeceğiz. 

Unutmadan; aslında 4. maymun da varmış: Görüyorum-duyuyorum-biliyorum ama tırsıyorum. 

Tercih sizin. Seçim sonrasını bekleyelim bakalım. 

NOT: Seçim sonrası ekonomide bizi ne bekliyor diye merak edenler YouTube üzerinden Paratoner programına göz atabilir. 

https://www.youtube.com/watch?v=PCL-P-MOWAo&feature=youtu.be

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
sadık 21 Haziran 2019 00:45
yazınızı okudum rakamlar ile konuşuyorsunuz.bence çok haklısınız.yaptıgınız tespitler sır değil.bircok ekonomist benzer argümanları dile getiriyorlar.merakım şu: niçin kulaklarını tıkıyorlar.bu konudaki görüşlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.iyi çalışmalar
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 21:12
İtibarda tasarruf olmayacağına göre vatandaş ödeyecektir.niye devlet tasarruf etsin gece gündüz boşunamı koşturuyorlar.
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 20:36
Cevap: akp gene savaştığını iddia ettiği Haçlılardan borç alacak.
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 18:07
Seçim sonunda, iğneden ipliğe bir zaaammmm, açık kapanır da,bu sefer herkesin şeyi açıkta kalır
Hakkı 20 Haziran 2019 16:00
Artan elektrik tuketimi sanayide mi, hanelerde mi? Havalar ısınıyor klimalar çalışıyor ondan artmış olabilir...
? 20 Haziran 2019 15:16
Tabi ki MB sı kapatacak.Enflasyonun olduğu ülkelere bakın piyasada bol miktarda deste deste yeni para görürsünüz.Enflasyon azaldığında ise bu para tekrar emilir.
karar okuru 20 Haziran 2019 13:59
Bankamatik belediye çalışanları bu açığı kapatması lazım üstad.Kim aksırıncaya tıksırıncaya kadar yedi ise bu açığı kapatması lazım üstad. Kayyum belediyelerinin belediye makam odalarını saraya cevirenler dandik faturalarla ceplerine attıkları paraları bir güzel yiyenler bu açığı kapatması lazım üstad. Tayvana kaldırım taşı bakmaya gidenlerin bu açığı kapatması lazım üstad. Bir metre hortuma bin kat fazla para verenler bu açığı kapatması lazım üstad.Bir şekilde benden alırlar ise hakkımı helal etmiyorum üstad.
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 16:35
0
helal olsun sana aynen sana katılıyorum
Alper 20 Haziran 2019 11:58
Borcumuz falan çoook az,her şey süper gidiyor,İktidar taraftarları çok mutlu,muhalefet adı üzerinde.Her ne kadar,iktidardakiler,önceki yöneticileri eleştirerek,yönetimi ele geçirmiş olsalarda,ileri demokrasiye geçmiş bulunuyoruz,eleştirmek,durum tespiti yapmak,tehlikeli sularda yüzmeye benzer.
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 11:57
S.Soylu dün Sayıştayı hedef aldı. Diyor ki Habertürk kanalında: Ne işi var o rakamların raporda. Gereksiz. Sayıştay cinslik yapıyor. Bizim kayyım belediyelere de aynısını yaptı. Sayıştay kendini check etmesi lazım. Sayıştaya buradan söylüyorum, kendilerini düzeltsinler... Siz şimdi bu ülke adaletle mi yürütülüyor diyorsunuz. bu tehdit dili ile milim yol alamazsınız daha.
Menderes YILDIRIM 20 Haziran 2019 11:06
İbrahim Bey; Bir DEVLET MEMURU, Devletimizi istemeden - gözünden kaçırdığı - zarara uğrattığı tespit edilirse, zarar kendisinden ZİMMET olarak geri alınır. Acaba Devletin ÜST MAKAMLARI içinde bu uygulama olabilir mi? En alttaki memur, yaptığı hatayı - yanlışın bedelinin tamamını sanki kişisel hesabına aktarmış gibi geri öderken, neden daha üst noktada olanlar, DEVLETİMİZE VERDİKLERİ ZARARI, ZİMMET ile geri ÖDEMİYORLAR. Neden ? Saygılarımla
Ankarali 20 Haziran 2019 10:56
Sayin Kahveci, devletteki israfi gorseniz sasirirsiniz, yazdiklarinizdan fazlasi var, ankara'da herkes devlete girmek icin referans ariyor iktidar partisinden. ay sonunda 35 yildir ankara'da yasayan bir muhendis olarak geri donmemek uzere gidiyorum. Saglicakla..
takip'ciniz 20 Haziran 2019 09:07
bankalardaki dövizi bir seferliğine Türklirasına çevirelim,,, ve ondan sonrada faizi sıfırlayalım,,,,şirket hesabı haricinde hiç kimseye döviz işlemi yaptırmayalım,,, turistler de dövizi havalimanı ve gümrük kapılarındaki bankalardan temin etsin,,,
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 11:25
1
Katılım Bankaları (ziraat, vakıf, albaraka vb.) var. Oradaki dövizi çevirin TL' ye. Faiz zaten yok, kar payını da yüzde 1 falan yapın. Görelim bakalım ekonomi nasıl etkileniyor. Baktık ki iyi oluyor sizin dediğiniz gibi yaparız. Olmaz mı? (Yerse tabi)
Fatih Kömürcüoğlu 20 Haziran 2019 08:54
Türk Halkı olarak ağır sıklet boksörün karşısındaki tüy sıklet gibiyiz. Ağır sıklet boksör bize enflasyon oldu vurdu, işsizlik oldu vurdu, kredi borcu oldu vurdu, sağdan vurdu, soldan vurdu. Gong çaldı köşemize gittik. Antrenör (ekonomi yönetimimiz) bize çok iyisin aslanım, harikasın, dans etmeye devam, az kaldı, sık dişini, acı yok diyor. Biz; ya artık yeter karşımdakini 3 görüyorum diyoruz. Antrenörümüz pişkin pişkin: ORTADAKİNE VUR.
Musto 20 Haziran 2019 08:04
Anadoluda nakliyenin km 12 tl olmuş bir haneye asgari 200 tl elektrik 100 tl su parası geliyor kapımda onlarca komşu Istanbuldan paralı gelmiştir faturalarını yatırmak için borç istiyor . Çoğunluk faturaları ellerinde soluğu akp ilce başkanlığında aliyor kelin merhemi olsa başına sürer misali anlayacağınız buralarda umut bitmiş.
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 11:44
14
Musto sen kac ulke gezdin gordun? Hangi ulkeyi kac gun yonettin, hayat sartlarini iyi biliyorsun? Her ulkede dar gelirlinin faturasini devlet oder! Sen parazitlik yapma ha!
Musto 20 Haziran 2019 13:57
2
Olanıda olmayanda parazitliğe alistirmissiniz akp memur iş yapamıyoruz yanina torpil alan partiye gidiyor bizler gibi 2 ay gelenlere saat okumadan 350 tl yuvarlama fatura yazıyor anlayacağınız kanun yasa mahkeme parti teşkilatları olmuş.
Mensur Bin Ubeyde 20 Haziran 2019 05:40
Ortadoğu'da kartlar yeniden karılırken İsrail'i geçip bölgede süper güç olan Türkiye'ye yönelik bir operasyondur bu yaşanan kriz.15 Temmuz'da askeri darbe ile başaramadıklarını ekonomik darbe ile başarmaya çalışıyorlar. Bu işin arkasında siyonistler, masonlar, faiz lobisi, döviz lobisi ve tapınak şovalyeleri var. Osmanlı'nın tekrar kurulmasını istemedikleri için engelliyorlar. Ama ne kadar engelleseler de Rabbim(c.c) nurunu tamamlayacak ve Osmanlı tekrar kurulup süper güç olacaktır..
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 09:05
4
Soğanı Suriye'den, eti Polonya'dan ithal eden süper güç. Rabbim bizi açlıkla imtihan ediyor, beterinden korusun.
hacı 46 20 Haziran 2019 11:22
0
Yürü be aslanım. Kim tutar seni. Diriliş Ertuğrul bitti Diriliş Osmanlı geliyor. Senarist lazım. Ama önce haram yemeyi mi bıraksanız !
KARAR 20 Haziran 2019 11:30
6
Hangi ulke italat yapmiyor ki? Hangi ABD, ÇIN, Avrupa ulkesi soykirim yapmadi, milletlerin kaynaklarini çalip goturmedi, goturmuyor? 200 sene onceki 40 milyon Kizilderililer nereye gitti? Sogan et ithal etmek sorun degildir! Bunu sorunmus gibi gostermeye calisan ruhsuz angutlardir esas sorun.
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 11:31
0
Youtube da 11 abonesi olan UTEYBE, hayal dünyası iyidir. Osmanlıyı neden yeniden kuruyorsun. Mesela TÜRKİYE Cumhuriyeti gerçek büyük devlet olsa ne olur.
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 11:46
1
2023 'e şurda ne kaldı. Halifeliği de kurarsak bak sen o zaman siyonistlerin, yahudilerin, haçlı zihniyetinin haline. Kaçacak delik arayacaklar ama bulamayacaklar ve aman dileyecekler.
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 22:16
0
Mensur bin ubeyde gece gunduz kart karip dagitiyorsun :)) biraz da baska oyunlar oyna.
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 05:11
Seçim sonrası bu işin faturası, kuvvetle muhtemeldir ki vatandaşa çıkacak gözüküyor. Hükumet rahata alıştığı için bu rehaveti bırakması zor olacak. Dünyanın en büyük resmi ve kiralık araç sayısı bizde. Makam, saltanat, yetki, örtülü ödenek, denetimsizlik, hesap vermemezlik, liyakatsızlık, torpil, partizanlık, ben bilirim, ben yaptım oldu, saraylar, köşkler, uçaklar, vs bütün bunların bırakılması, hiç kolay olmayacak. Nerde o Hz. Ömer çizgisi, nerde bizimki? Lafa gelince dünyanın feriştahıyız!
BİR DE ÖZEL SEKTÖR %30 ARTIŞA KARŞILIK %18 ZAM YAPTIĞI SÖZÜ GERÇEKÇİ DEĞİL, HİÇBİR PATRON, BU DÖVİZ KRİZ İ ORTAMINDA AZ KAR ETMEDİ, %30 MU, İNANIN FİYATLARI EN AZ %40 ARTTIR DILAR, ÇARŞI MAĞAZA LARI GEZERSEN İZ BUNU GÖREBİLİRSİNİZ, EKONOMİ İÇİN ZATEN EMİSYONU ARTTIRACAK TEDBİRLER ALINDI, BANKALARA 100 BAZ PUANLIK İNDİRİMLİ PARA VERİLDİ, SANIRIM 100 MİLYAR TL, İŞSİZLİK DE KAMU İKTİSADİ FABRİKALARI İLE ÇÖZÜM BULUNUR,
Krr 20 Haziran 2019 11:16
0
NPMYP, SEN SANIRSIN DA BİZ SANMAYIZ. ÇÜNKÜ GERÇEKLİK DİYE BİR KAVRAM VAR. HAYAL DÜNYASINDA VARSAYIM İLE EKONOMİ YÜRÜMEZ. "ÖNCE İSRAF BORULARINI KESELİM, TASARRUF EDELİM. ABARTILI YANDAŞ İHALE YERİNE ŞEFFAF İHALELER YAPALIM. TARIM DESTEKLERİNİ BOŞ ARAZİSİ OLANA DEĞİL GERÇEKTE EKİP BİÇENE VERELİM" MİSALLERİ GİBİ. OKKEY.
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 11:48
1
Kendini/ismini turkce ifade edemeyen turk'iye savunucusu!
ARKADAŞLAR TIRS MA MIZA SEBEP YOK, 90 LI YILLAR A DÖNECEĞİMİ Zİ DÜŞÜNMÜYOR UM, İLK OLARAK 90 LI YILLARDA MAAŞLARI ÖDEMEK ZORDU, ŞİMDİ GAYET DÜZGÜN ÖDENİYOR, VERGİLERİ TOPLAMADA GÜÇLÜK ÇEKİYOR İDİ O ZAMAN Kİ HÜKÜMET LER, ŞİMDİ MAZOTU ALIYORSUNUZ HOP FİŞİ KESİYOR , ESKİDEN VERGİ DAİRESİNE BEYANNAMELER ELLE VERİLİR İDİ, ŞİMDİ İNTERNET ORTAMINDA, ŞİRKETLERİN TÜM GELİRİ VE GİDERİ HEMEN GÖRÜLÜYOR, DEVLETİMİZ BU SARMAL DAN KURTULACAK DIR, BİZLERE DÜŞEN DAHA ÇOK KATMA DEĞER ÜRETMEYİ BAŞARMANIN YOLLARINA BAKMALIYIZ, MAALESEF ÖZEL SEKTÖR ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMAK DA ÇEKİNCE Lİ DAVRANIYOR,
Karar Okuru 20 Haziran 2019 01:16
9
Buyuk harflerle yazilmis bagiran propaganda yorumlarini gorunce okumadan kirmiziyi basiyorum.
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 01:17
2
IMKB'nin dolar bazli degeri 90'lardakiyle ayni. Tabi ki 90'lar gibi olmayiz cunku teknoloji gelisti ve hem Turkiye hem dunya zenginlesti o zamandan beri. Ama hukumet kendisinin ve kendine yakin sirketlerin menfaatini memleket menfaatlerinden ustun gormeye devam ederse pek bir duzelme olmaz. Ekonomi bakani hala Berat Albayrak. Kamu kaynaklari hala insaat sirketlerini kurtarmak icin kullaniliyor.
Krr 20 Haziran 2019 11:11
0
NPMYP DİYELİM KISACA SİZE. DİYORSUN Kİ PANİK YOK " HERŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK". EYVALLAH DERİM.
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 16:07
0
İyi de neden heryer kaçak çalışan Afgan , öZbek, Suriyeli dolu ?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN