Back To Top
Bu yükü kim ödeyecek?

Bu yükü kim ödeyecek?

- A +

Bir kalemde 1 milyon kişi kamulaştı.

Evet, taşeron işçilik oldukça sıkıntılı bir konu. Türkiye, iş kazalarını ve işçilik sorunlarının büyük kısmını taşeron işlerde yaşıyor. Hem çok düşük ücret, hem de güvencesiz bir iş hayatı.

Tam bir yılı doldurup kıdem tazminatına hak kazanacakken, hemen işten çıkartılıp bir başka şirket üzerinden işe alınarak tazminattan kurtulma...

Ödenmeyen primler, zamanında yatırılmayan ücretler, mesai dışı aşırı çalışmalar vs vs...

Sorunları saymakla bitmez.

İyi ama sorun bu sistemi tamamen kaldırıp bütün taşeronları kamuya almak mı olmalıydı? Firmalara çalışma şartları getirilemez miydi?

***

Şu zorunlu BES’i ele alın mesela.

Sermaye piyasalarının işleyişini, kalitesini, fon yönetim düzenini vs sorunları çözmeden yüzde 25 hazine katkısı ile milleti BES’liyoruz. Aslında milleti değil, o hazine parasının büyük kısmı aracı sistemleri BES’liyor.

Her nedense reformları bir türlü bütüncül ele alamıyoruz. Ve bütüncül bir reform hamlesi gerekleştiremiyoruz.

1 milyon kişi daha kamulaştı. Evet, 450 bini merkezi kamu birimlerine, kalanlarda mahalli yönetimler üzerinden devlet işine sahip oldular.

AK Parti geldiğinde nüfusun yüzde 2,7’si kamuda çalışıyordu. Geçen 15 yıllık sürede bu oran yüzde 4,2’ye çıktı. Acaba şimdi bu oran kaça çıkacak?

Bu sayıya bir de belediye ve belediye iktisadi işletmelerini (BİT) eklediğimizde toplam kamu çalışanı ve kamu yükü milletin sırtına ne oranda yüklenecek?

Hiç hesap ediyor musunuz?

***

Yıllardır bu köşede yalvarır dururum. İş hayatımız ‘çalıştırmama’ üzerine kurulmuştur. Oysa bizim gibi ülkelerde çalışmak ve üretmek çok daha büyük ihtiyaçtır.

Bir avuç çalışanın canı çıkıyor. Hem devlet hem de özel sektör bu çalışanların canını çıkartıyor. İnsanlar 50 yaşında emekli olmak için dört gözle bakıyor. Böyle bir sistem asla ve asla sürdürülemez. Ama hiçbir çalışma bakanı bu soruna el atmıyor.

Ne çalışan mutlu ve kazanıyor

Ne emekliler iyi ve rahat yaşıyor.

Ama kamuya kapağı atanlara hayat nerede ise garanti. Yeni gençliğin tek hayali KPSS sınavı. “Devlete kapağı atmak” en büyük ideal olmuş.

Böyle bir ülkenin geleceği ne kadar parlak olur? Hadi sorun bakalım: AK Parti ne gibi idealler ile iktidara gelmişti? Neler vaat ediyordu, neler oldu?

FAİZ EKONOMİSİ

2008 yılında 4/c (Kamu-memur-işçi)  çalışan sayısı 2 milyon 206 bin kişiydi. Bu sayı Eylül 2017 itibariyle 2 milyon 966 bine çıktı.  Toplam kamu çalışan sayısı ise halen 3,5 milyon sınırında.

Ek olarak belediye çalışanları ve belediye BİT’lerini de ekleyelim. Toplam sayıyı bulamıyoruz. Çünkü böyle bir veri yok.

Ama devlet toplam olarak 2018 yılında 1 trilyon 131,6 milyar lira bizden alacak. Bunu Orta Vadeli Program’da (OVP) ilan etti. Ve bu gidişle bu paranın çok önemli bir kısmı personel giderlerine ayrılacak.

Artık para olmadığından köprüleri ve yolları özel sektöre neden yaptırdığımızı açıklayabiliriz. Evet, bu gidişle devletin yol-su-elektrik gibi altyapı hizmetleri için harcayacak parası olmayacak...

Peki, bu parayı kim nasıl ödüyor?

Hiç bu tarafını düşündünüz mü?

17-12/25/1-1514235275.jpg

Aslında bu grafik Türkiye’nin ekonomik anlayışını çok net gösteriyor. 2005 yılında GSYH’mız 674 milyar TL iken, toplam kredi piyasası (faiz piyasası) 137 milyar liraymış. Yani faiz piyasasının GSYH’ya oranı yüzde 20,4 ediyordu.

Geldik 2017 yılına: Yıllıklandırılmış GSYH’mız 2 trilyon 959 milyar TL. Buna karşılık kredi piyasamız 1 trilyon 942 milyar TL. Ve faiz piyasasının ulaştığı oran yüzde 65,6.

2002’lerde ekonomide kredi kullanım oranı yüzde 11,0-12,0 aralığındaydı. 2005 yılında bu oran yüzde 20,0’yi geçti.

Ve şimdi: GSYH revizyonlarına rağmen kredi piyasası oranı yüzde 65,6’ya ulaştı.

Kısaca büyüyen ve büyüdükçe obezleşen devletin yükünü özel sektör ödüyor ama borçlanarak ödüyor. Bakalım önümüzdeki dönemde bu yükü kim, nasıl ve ne şekilde ödeyecek?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 02:15
Seneye devlet işleri taşarönlere havale eder bu kadroya alınanlar yatar. Burası Türkiye işler böyle yürür çalışaçak adamın yatma yeri
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 03:46
KPSS sinavinin adı KAKPSS olarak değiştirilmelidir yani kamuya ak partili seçme sınavı bir önce ki yazınizda da söyledim adam kayırma torpil üzerine işleyen insan kaynakları yönetiminde yeter ki ak partili olsun iş sorun değil yaratılır ona bir iş her türlü kamuda veya özel sektörde peki böyle bir şekilde bir ekonomi ne kadar sürdürülebilir veriler tarafsız objektif saptirilmamis ekonomik veriler ekonomik çöküşü doğru gidildiğini gösteriyor durmak yok yola devam
Fani 26 Aralık 2017 23:43
Ibrahim Bey bakin tekrar rica ediyorum. Yaziktir bu kadar kendini paralaman. Bir suru rakamlar grafikler falan . Cik ermeydanina ikna et halki gir siyasete. Bu dediklerini uygula bu millet de gorsun. Haydi Ibrahim bey girin siyasete tam da zamani baskanlik sistemi de geldi. Bakanlarini da kendin sececeksin. Hadi masa basinda sallamakla olmuyor gelin ermeydanina.
KARAR OKURU 26 Aralık 2017 22:24
Benim bir teorim car, direk herkesi maaşa bağlayarak ülkenin yıkılmasını hızlandıralım ki, bu işlerin öyle olmadığını hemen anlayıp sklımızı başımıza alalım yoksa yavaş yavaş batarken daha çok şey kaybedeceğiz
KARAR OKURU 26 Aralık 2017 19:38
Hepimizi toptan memur yapsalar üretimin derdini çekmesek soveytlerdeki gibi ev sahibi yapsalar bizde uğraşmasak artık
KARAR OKURU 26 Aralık 2017 18:26
taşeron işçilerin nasılsa kadroya geçtik diye iş verimleri düşer ve verim düşüklüğünden dolayı iş yapacak birileri gerekecektir. 3-5 yıl sonra devlete 1 milyon kişi taşeron olarak işe girer.ahada buraya yazdım
1 Fakir 26 Aralık 2017 17:54
Ülkeler borçluluk liginde Türkiye sanki zirveye yerleşmiş gibi karalar bağlamış yazıp duruyorsunuz?
Metin Özkan 26 Aralık 2017 14:02
Abi yaz yaz nereye kadar. Yazıyorsunda seni dinleyen varmı. Şartlanmış beyinler düşünemeyen beyinler ve hatta bunları hiç umursamayan beyinler. Eğer bunlar umursansaydı nimet abla gişesinde o devasa kuyruklar olurmuydu. Biz bize benzeriz. Biz çeyrek yarım tam bilete bağlamışız hayatımızı. Adamlar 15 tl ye hayal ve umut dağıtıyorlar. Ne kadar uygun fiyat değilmi. Hadi sende bende kuyruğa girelim. Nasıl olsa eskiden bir alışkanlığımız varya. Hadi bol şans Türkiyem kim tutar seni.
angarali 26 Aralık 2017 13:46
Bu meseleyi hukumet de biliyor elbet. Ama %50'nin menfaatini kendi bekasina esitlemis durumda. "Bunlar giderse napariz korkusu"nu yasayanlarin %50'nin ustunde olmasidir hukumet icin onemli olan.
KARAR OKURU 26 Aralık 2017 13:11
Elin tarağıyla saç taranmaz misali, elin parasıyla ekonomi dönmez.
KARAR OKURU 26 Aralık 2017 11:00
taşeron yasası çıkmasaydı ibrahim bey bu sefer çıkmamasını eleştirecekti , çıktı tabi ki bu sefer çıkmasını eleştirecek çünkü mayısta başbakan değişmeseydi bunlar olmazdı, neler mi? bunlar işte bütün ne varsa herşey böyle olmazdı:))
Seçim yatırımı 26 Aralık 2017 10:42
Seçim yatırımı.
KARAR OKURU 26 Aralık 2017 11:41
2
'Seçim yatırımı' ise gene iyi. Ya, yönetememenin dışa vurumu ise, doğacak ve doğmuş olan menfi sonuçlarını ne yapacagız? Herkes te D. Bahçeli gibi yön değiştiremez ki....Batışa hızlı bir giriş yapar, batar da batar, ömrünce.
zatı muhterem 26 Aralık 2017 10:17
Bilginin öne alındığı ve serbest piyasa ekonomisinin tam anlamıyla uygulanarak toplumun alt kesimlerinin çocuklarına fırsat eşitliği verildiği liyakat sisteminin getirildiği ve emek verenin kazandığı bin sistem oluşturamazsak gelecek için cihan devleti mefkuresini konuşmak abesle iştigal olur.
Okur 26 Aralık 2017 20:23
0
Cihan devletimi !?
KARAR OKURU 26 Aralık 2017 10:16
Bir işveren olarak devletin sürekli bizi inek gibi sağmasını anlıyordum ama elimden bir şey gelmiyordu. Artık geliyor işi bırakacağım yanimda çalışanlarla helalleşip ödemelerini yapıp işi bırskacağım. 25 yılı ğeçti ne bir gün tstil ne ölümüze ağladık ne güldük sürekli çalıştık elimizde bir kuru canımız kaldı. Onunda sahibi belli yoksa onuda alacaklar. Her sabah uyandığımda kıymetli büyüğümüzden “ bugün şu üretenlerin işini çözün “ diye bir nida bekledik amma beyhude. Dedik ya üretenleri kimse anlamıyor ve senmiyor yıllardır öde öde nereye kadar
KARAR OKURU 26 Aralık 2017 10:36
1
Katılıyorum. Vatanıma faydam olsun, çarklar dönsün üretim olsun dedik ama bu şartlarda rekabet edilemiyor. Muadil ürün Yurtdışından üretici karı+nakliye masrafı+gümrük+ithalatçı karı ile daha ucuza geliyor. Kapatıp bizde ya ithalatçı olalım ya mütahit.
KARAR OKURU 26 Aralık 2017 21:06
0
Bizde isi gucu birakip taseron olamazmiyiz acep,herkes ogretmen oluyum memur oluyumun pesinde,ozel sektor bu kadar memur emekliyi n kadar besleyecek,bu bir yerde patlayacaktir.
KARAR OKURU 26 Aralık 2017 10:13
Bu gidiş hayra alamet değil.Çevremdeki hiç kimseyi gelecekten umutlu görmüyorum.Toplumda geniş çaplı bir karamsarlık hakim.Gencecik,donanımlı,kalifiye insanlar iş bulamaz haldeler.Hayat pahalılığı almış başını gidiyor.Acilen silkinmemiz lazım.
KARAR OKURU 26 Aralık 2017 10:41
1
Onu bırak kardeşim iş ve işçi bulma kurumu denen bir kurum var ya hani,istatistik açıklama dışında ne iş yapar bilmiyorum;başvurumun üzerinden bir yıl geçti bırakın iş bulmayı daha bir telefon açma lüzumu hissetmediler!..
Abdullah hasan 26 Aralık 2017 10:07
Tavuk yumurta hesabi; yükü çekenler bellidir hep olduğu gibi sanki asıl mesele nimete erisenler kim olacak.
KARAR OKURU 26 Aralık 2017 09:22
kamuda çalışan nakadar boşada gezen fazla memur varsa işçi varsa tarım ve hayvancılığı geliştirmek için araziye surmek lazım yatana Mayıs yok diyeCen bakalım kaç kişi kalır kamuyu milletin gözun de dusurmeden bu ulke duzelmez
Bedel ödemek 26 Aralık 2017 08:29
Niyazi Gerdan
cevat karakalem 26 Aralık 2017 04:56
Gene cok dogru ve analitik tespitler. Su anda uygulanan da bir "ekonomik model" aslinda. Sonucu da "niteliksiz insan gucu cenneti olmak". Ulke vizyonu ile tutarli degil kisacasi. Yapilmasi gereken verimliligin onunun kesilmemesi. Bunun icin de devletin fazla bir sey yapmasina gerek yok, yeter ki golge etmesin ve genel olrak ekonomiden mumkun oldugunca elini etegini ceksin.
KARAR OKURU 26 Aralık 2017 03:33
bunun tek suçlusu bizim beceriksiz muhalefet ikiye bir oy uğruna hukumet in önüne surdu hukumetete al öyle olmaz böyle olur dedi belediyelere git her taraf boş gezen memurlar dolu seneye de bir 110 bin memur geliyor herkez şimdiden adamını bulsun aslında hukumet in yapacağı en eyisey herkezi memur yapmak ne gerek var kasepeye is kökenden çözer memur olacaklar nasıl olsa belli
KARAR OKURU 26 Aralık 2017 10:20
2
Muhalefet hukuk devleti ve adalet de istiyor, basın özgürlüğü, ifade ve toplantı özgürlüğü de iktidar bunları da yapıyor mu?
KARAR OKURU 26 Aralık 2017 12:05
1
Bunun da suçlusunu chp yaptınız ya, helâl.
Salih 26 Aralık 2017 03:07
Taşeron yasası ve diğer memur alımları. Mutlak enflasyon doğurur. Soyle ki taşeron olarak çalışanlar in bir kısmı zaruret nedeniyle değil işsizliği azaltmak için seçim yatırımı olarak alındı. Şimdi devletimiz olağan bir krizde çok dayanıklı olmayacaktır. Mutlak hedeflenen gelire ulaşmak zorunda tasidigi yük bunu gerektiriyor. Ulaşamadığı durumlarda vergi artışı yada zamla açığı kapatmak zorunda. Vergi artışı işsizliği korukler üretimi daraltır. Bunun için zam daha olası buda enflasyon demek. 110 bin memur alimi ve suriyelilerde bunu tastık eder. Bundan sonra ne dolar düşer ne faiz. Hayırlısı olur insaallah. Bir kişi için ülke feda edilmemeli. Zamanında tarım, hayvancılık,sanayii üretimini canlandırmış olsaydık bunlar sorun olmazdı. Hükümetimiz vergi konusunda denetleme yi artıracaktır. Haberiniz ola.
KARAR OKURU 26 Aralık 2017 02:40
Mesele yerli sistemleri oluşturmaktaki acemiliğimiz ve bu husustaki millet olarak tecrübemizi artırma hususundaki çekimserliğimiz. Bir bilen nasılsa düşünür ve çaresini bulur anlayışını artık bırakmamız lazım. Bir bilen konumunda olanların herşeyi bilmiyorum deyip işin ucundan tutabileceklere yolu açmaları lazım. Millet olarak artık uçamıyanları uçurmaya çalışmaktan vaz geçmemiz lazım. Yoksa bu acemilik sürer gider..
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN