Back To Top
Bunları ben söylediğimde...

Bunları ben söylediğimde...

- A +

Sorunumuz çok büyük.

Sorunları söyleyemiyoruz; sorun tespiti yapamıyoruz.  Sorunları tespit edemeyince çözüm de üretemiyoruz.

Hatırlayın...

Sn Mehmet Şimşek aylar önce “Şimdiki iyi duruma bakıp aldanmayın, önümüzde sıkıntılı dönemler olabilir” uyarısında bulundu da ne oldu... Sn Cumhurbaşkanı kamuoyu önünde “Farklı düşünen arkadaşlar” dedi ama kamuoyu arkasında ne olduğunu bilmiyoruz.

Ülkemizde sorun söylemek çok sorunlu hale geldi.

Hükümet emeklilere bayram ikramiyesi başta olmak üzere seçim paketi açıkladığı 03 Mayıs günü;

“Dolar 4,20

Kısa vadeli tahvil faizi %15,0 

Çifte açık (cari açık ve bütçe açığı) riski finansa göstergelere yansıyor” demiştim.

Bu açıklamam üzerine bir dostum; “Ana muhalefet gibi davranma” demişti. Sahi çifte açığın kriz riski oluşturacağı uyarısı nasıl ana muhalefet gibi oluyor. Olmuyor, çünkü maalesef ana muhalefet halen iktidarın ekonomi konusunda en büyük destekçisi. Muhalefet çok daha fazla çalışmış olsaydı bu kadar yanlış kim nasıl yapabilirdi?

Dün Mehmet Şimşek Amerikan Fox TV’ye açıklamalarda bulunmuş. Gelin bu açıklamaların ne anlama geldiğini beraber çözelim:

M. Şimşek: “Kısa vadede büyüme ağırlıklı olarak tüketimden geliyor. Türkiye her zaman iç talep eksenli büyümüştür. Tüketim kısmen cari açığa yansıyor”

Açıklama: Türkiye eskiden hızlı büyüme dönemlerini çok düşük cari açıkla sağlayabiliyordu.  Mesela 1986-87 yıllarında %7,0 ve %9,5 büyüme oranlarını sadece -1.465 ve -806 milyon dolar cari açıkla gerçekleştirmiş. Hatta 1995-96-97 yıllarında %7,2; %7,0 ve %7,5 büyüme oranları da  -2.339; -2.437 ve -2.638 milyon dolar cari açıkla sağlanmış.

M. Şimşek: “Türkiye’nin inşaatla büyüdüğü eleştirisi haksız. Avrupa’da deprem ve altyapı sorunu daha az. O nedenle bize inşaat gerekli”

Açıklama: Türkiye’de inşaat ve betona yatırım oranı suni şekilde destekleniyor ve bu nedenle artan inşaat yatırımlarına rağmen ev sahiplik oranı yükselmiyor. Hala kiracı oranı yükseliyor. Kısacası AK Parti öncesi faiz rantı vardı; sonrası beton rantı oldu.

M. Şimşek: “Esas olan sürdürülebilir yüksek büyümedir. Yılın ikinci yarısında daha makul, daha sürdürülebilir bir büyüme politikası öngörüyoruz.”

Açıklama: Türkiye şu anda sürdürülemez bir büyüme politikası izliyor. Yani 7,4 büyüme aslında yeni bir sorun yumağı.

M. Şimşek: “Bir süredir para politikasının duruşuna ilişkin ciddi tartışmalar vardı, bu da ister istemez  piyasaya oynaklık olarak, gerek döviz kurunda gerekse diğer alanlarda olumsuz yansıyordu.”

Açıklama: Aslında bu cümle her şeyi açıklıyor. Son dönemde finansal piyasalarda yaşanan aşırı dalgalanma nerede ise tamamen bizim eserimiz. Gerekli dönemde Merkez Bankasının elini kolunu bağlayıp faiz artışına izin vermemek; enflasyonu düşürmek için düşük faiz gerektiği ısrarında direnmek, bizi daha yüksek kur ve daha yüksek bir faiz dengesine taşıdı. Kendi kendimize bir ekonomik kriz çıkardık. Hiç öyle “şer güçler” diyerek veya “yabancı saldırısı” diyerek kendi  hatalarımızı örtmeyelim. 

Evet, bu uyarıları ve açık mesajları biz verdiğimizde maalesef hoş görülmüyoruz. Oysa cari açık yanına eklenen bütçe açığı riski ile beraber bugün dolar 4,55 ve euro 5,38 lira. Faiz ise artık yüzde 19,0’da.

Eeee... Şimdi n’olacak!

ERDOĞAN’IN KÖPRÜSÜ PARALI OLAMAZ

Dün Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan bayramda köprülerin ve otoyolların ücretsiz olacağını açıkladı.

Ülkemizde her bayramda köprüler ve otobanlar ücretsiz olarak vatandaşın hizmetine sunuluyor.

Lakin şimdi bir şartla oluyor;

Rahmetli S. Demirel’in yaptırdığı 1. köprü bedava

Rahmetli T. Özal’ın yaptırdığı 2. köprü ve otobanlar bedava

ama

Sn Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptırdığı;

Avrasya Tüneli

Osman Gazi Köprüsü

Yavuz S. Selim Köprüsü

ve otobanları bayramlarda da paralı olmaya devam edecek.

Bence bu sorun bir an önce çözülmeli. Demirel ve Özal’ın zamanında yapılan köprü ve otobanlar Türk Halkına bedava olacak ama Sn Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan zamanında yaptırılan köprüler ve otobanlar bayramlarda bile paralı olamaya devam edecek. Olmaz böyle...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 07:21
Ben hep söylüyorum sorunun asıl kaynağı küresel liberal kapitalist ekonomik sisteme dahil olmamızdır diye ama anlayan kim
The Alchemy Of Finance 13 Haziran 2018 21:39
Araba devrilince yol gösteren çok olur. Önemli olan araba devrilmeden yol göstermek. Bakın aslında internet ve sosyal medya, haber sitelerinin gelişmesi aslında bu iktidar için iyi bir şanstı çünkü eskiden vatandaş fikirlerini bu kadar kolay iletemiyordu hukumetlere. Ne zaman BTK idari tedbirleri sitelere uygulamaya basladi, Ne zaman vatandaş yorum yazmaktan korkar hale geldi işte o zaman vatandaşın doğrudan siyasi katılımı kısıtlandı ve arabanın freni patladı.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 19:21
Muhalefet mi? Doğruya da eğri diyor' egriyede yanlis diyor.Dürüst olmak herkese nasip olmaz..
türkoglu 13 Haziran 2018 17:35
şimdi bu yorumları okuyunca akapeli yandaşların ne kadar cahil ve kör olduklarını görüyorum en hızlı tayyipçi onlar aslında 20 küsür yıl önce tanımazlardı oy da vermezlerdi masonların sahtekar partilerin peşinde koşarlardı ama şimdi akape iktidar oluncahepsi tayyipci oldu bilinçli bir seçmen degil yarın akape gider bunlar yeni gelen kimse ondan olur ufak tefek çıkarları için siyaset yaparlar tarafsız basın dedikleri akape nin yandaşlarıdır onlar kahveci gibi yazamazlar2002 büyük umutla kurulan akape her devrim gibi kendi cocuklarını yemiştir o ruh kal
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 19:54
0
Müthiş bir siyasi analiz...!!!!!!!!
G.Gonul 13 Haziran 2018 17:33
Yurdum insanı, ne yapıp edip 24 Hazirana kadar 4.5'ta tutun emri gereği yapılan o kadar faiz artışına rağmen $ almış başını gitmiş gene siz hala neyi savunursunuz?Güme mi gitti yani bu kadar faiz artışı?..
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 17:23
Bütün mesele toplanan gariban Fakir halkın vergisi düzgün harcanması adaletli bir şekilde dağıtılması. Yurtdışı na çıkan torpilli kamu görevlileri dolar la devlet den yolluk alıyorlar.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 21:37
0
o vergilerimizle çooook düzgün saraylar yapılıyor kardeş
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 17:19
Muhalefet bu ülke de güçlü olmak durumda yapılman güze işleri alkışlamali gereksiz yere yapılan işlerinde eleştirmeli
Horoz 13 Haziran 2018 16:58
Yazar bey, siz bizi akılsız sanıyorsunuz. Ayağı Çarıklı,kafası kasketli olduğu için Kızılay meydanına sokulmayan gerici zannediyorsunuz. Bizler inançlı, köklerine inanan, aslından utanmayan, Çalışkan, tefekkür sahibi, ekonomiyi, sosyolojiyi, tebabeti, yabancı dili çok çok iyi bilen insanlarız. Muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur. Sizlerden öğrenecek değiliz. İlk iki köprünün mülkiyetinin devlete ait, son yapılanın ise Özel Sektör tarafından yap-işlet-devlet modeli ile yapıldığını ve henüz Devir aşamasına
Ehl-i İrfan 13 Haziran 2018 16:45
Muhalefet, AK Parti'nin yaptığı ne kadar proje varsa yıkmayı, taş üstüne taş bırakmamayı vaat ediyor ya... Küresel enerji oyununda Türkiye'yi söz sahibi yapacak projelerden biri olan TANAP'ın açılışı..."Acaba yarın cumhurbaşkanı adayları Muharrem İnce, Meral Akşener ve Temel Karamollaoğlu çıkıp seçim vaatleri arasına 'TANAP'ı yıkacağız' diye bir madde koyar mı?" Sayın Kahveci,bu müzmin muhalefetin biliyorum bu taraklarda bezleri yok,onlar adına siz ne düşünüyorsunuz, gelecek yazınızda okurlarımızın aydınlatır mısınız?Malum enerji arzı ve g
Okur 13 Haziran 2018 17:31
2
Aya 4 şerit yola ne kadar inanıyorsan, yapılan şeylerin yıkılmasına o kadar inanacaksın.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 21:39
0
16.45 "Ehl-i irfanım deye kimseyi tan etme sen Defter-i irfana sığmaz söz gelir divaneden" der
ORHAN YAŞAR 13 Haziran 2018 15:47
bilmiyorum, bilmiyoruz deyip bilgiçlik yapıyorsun ya buna hasta oluyorum. ama benim bildiğim ülke büyüyünce hizmet görünce rahatsız oluyorsun
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 16:59
0
Orhan Yaşar Osmangazi köprüsü git gel 200 tl. Ne konuşuyorsun. Köprü zararda. 1600 tl asgari ücretle 8 kez gider gelirsin. Veya hiç gitmezsin
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 21:41
0
ülke o kadar büyüdğki, uzaya dört şeritli yol yapacağız.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 15:43
Türkiye’nin paraları taşa toprağa ve inşaata gömdüğü tam doğru değildir. İnşaat sektörümüzün GSYH içindeki payı, her şeyin oturmuş olduğu Almanya’dan bile sadece yüzde 1 puan yüksek. Bizde yüzde 8, onlarda yüzde 7... Son 15 yılda tam 7.500.000 adet (yazıyla yedi milyon beş yüz bin) bitmiş konut teslim edilmiş. Önümüzdeki 3-4 yılın ihtiyacı olan 2 milyon 500 bin konutun da izinleri alınmış ve inşaatı devam ediyor.Senede 1 milyon 150 bin adet araç satışı. İstatistik okumaktan bıktınız farkındayım. Ama hakikat bu: AK Parti dönemi diğer hi
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 17:34
3
İnşaat sektörünün GSYH içindeki payıyla ilgili rakamlar öyle değil. Almanya'da %4 küsur, bizde %9 küsur (2017 rakamlarıyla).
musto 13 Haziran 2018 15:40
Yorumları okudukca sabır taşı çatlayacak aklıma ŞAM valisi MUAVİYE,NİN HZ ALİ,YE söylediği söz geldi ŞAM,DA erkek deveye dişi deve diyecek emrimde 10.000 kişi var.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 23:03
0
Şam'da deveye ne hacet tap taze uzaya dört şeritli yolumuz var!
KARARLI 13 Haziran 2018 15:02
"Recep"rumuzlu beye cevabımdır:Ne demek köprüden geçmesin,konuyu saptırmayın lütfen.Bogaziçi Köprüsüyle,Fatih S.M.Köprülerinin varidatı,Son yapılan köprünün sarfiyatını karşılamadığını biliyor musun?
türkoglu 13 Haziran 2018 14:01
sayın kahveci kardeşim hani seçim meydanlarında bu mübarek ramazanda böbürlenerek kibirlenerek bizim köprü, bizim tünel,bizim asma köprü ,otoyol biz yaptık deyip vatandaş kandırılıyor bunlar bizimse bayramda bari ücretsiz olsun zaten ekonomi kötü 450 milyar dolar borç iktidar bundan bahsetmiyor 16 yıldır ya madur yada istikrar edebiyatı yapıyor şimdi son kozu kandil operasyonu yapıp seçim öncesi vatan millet sakarya deyip oyları almak şimdi pkk terör kozunu kullanıp huzur istikrar vaadi ile seçimde oy istiyor ama çok zor insanlar işsiz para yok geçim z
Horoz 13 Haziran 2018 17:02
2
Kardeşim, elindeki telefonun Hangi ülkede üretildiğini bilmiyorsun. Tıpkı işmiş olduğun meyve suyunun katkı maddesinin Nerede üretildiğini bilmediğin gibi. Bilseydin 450 milyar $’ın nereye harcandığını bilirdin
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 21:46
0
17.02 türkoğlu diyorki ÜRETİM YAPMIYORSUNUZ, ALDIĞINIZ 450 MİLYAR BORCU HOVARDA GİBİ HARCADINIZ.TELEFONU BİLE ÜRETEMİYORSUNUZ. ANLADIYSAN TAMAM....!
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 13:27
İşte söylemin önemi
Sorgulayıcı 13 Haziran 2018 11:53
Dürüst davranmışlar. Bu köprüleri bayramda bedava yapsalar sene sonunda açık verdikleri için bütçeden zaten ödenecek. Yani bedava yapsalar da paralı. Yeni köprüleri tüm yıl bedava yapsalar bedava olur mu? Hayır. Yıllık taahhütleri yine millet ödeyecek.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 17:00
0
Bu durumda köprü yapılmalımıydı yapılmamalıydı. Zaten ücretinden dolayı geçemiyoruz.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 11:06
Türkiye'de halk bu tip bir siyaseti seviyor. akp'nin suçu yok bunda. Akp milletin zihnini en iyi analiz edip anlayan parti. Böyle zihniyete böyle siyaset. Unutmamalı ki, doğada her şey denge üzerinedir.
Recep 13 Haziran 2018 10:48
İbrahim bey. Siz de geçiyorsunuz her gün o köprülerden, tünellerden. Her şeyin bir bedeli vardır. İstemiyorsanız geçmeyin. Nasıl eser bırakılacak birileri elini taşın altına sokmazsa onu da söyler misiniz? Her gün bir sürü çelişki ile dolu gerçeklikten uzak yazılar yazıyorsunuz. Yaptığınız tarafsız gazetecilik değil.
Cyrano de Bergerac 13 Haziran 2018 11:02
0
Bence iktidarın hanesine +1 puan yazdırmayan yazılar hoşunuza gitmiyor. Bence şöyle demelisiniz; neden siz de taraflı gazetecilik yapmayıp moralimizi bizuyorsunuz.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 11:03
0
Köprüyü biz yaptık demesinler o zaman. Özel şirket yaptı desinler. Devletin değil, 25 yıl sonra devletin olacak desinler. Gerçek bu değil mi?
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 11:51
0
Recep kardeşim, istemiyorsanız geçmeyin diyorsun ama atladığın bir şey var. Birileri geçmese de köprünün parası millet olarak bizim vergilerimizle ödeniyor. Hep aynı şey, devletin bankasından veya özel bankadan kredi çek, teminatına devletle yaptığın anlaşmayı göster, geliri devlet garantili köprü, yol, hastane, tünel vs yap. Keşke devlet kendisi yapsa da daha ucuza mal etse. Daha iyi olmaz mı?
Sorgulayıcı 13 Haziran 2018 11:59
4
Tarafsız bir sürü gazete var. Onları okumalısın bence. Akit, yeni şafak, sabah, star... Akit'ten mehtap hanımı öneririm. İlimden, bilimden ve tarafsızlıktan ödün vermez. Aydınlanma yaşatır insana.
şakir 13 Haziran 2018 13:28
0
insan hayret ediyor. Acaba kafada nasıl bir dekoder var da. yukarıdak yazıyı okuyup bu şekilde yorum yapabiliyorsunuz.:))))
musto 13 Haziran 2018 15:11
0
O köprünün çelik tabyalarının imalat ve montajı için 40.000.000tl fiyat vermiştik bildiğim kadarıyla korelilere yaptırdılar tamamı için abartılı fiyat söyleniyor şundan eminim saraya harcanan para ile köprü ve tüneller rahat yapılırdı insanlarımız bukadar zorlanmazdı istersen geçmeyin deniyor zaten vergi olarak ödüyoruz sizlerin DARUL,HARP gördüğünüz devlete öyle bir yükümlülüğünüz olmadığı için bizlerde mecburen kaygılanıyoruz.
Halil 13 Haziran 2018 16:36
0
Bence artık: "Kırt kanaat geçinebildiği, ya da sadakayla ayakta durabildiği halde devlet, müteahhit ortaklığı ile soyulmaktan hoşlanan, zalimi, zulmü savunan tipleri hangi şartlar oluşturdu, her gün bunları bu hale getiren içecekler nedir, yoksa televizyonlar bonzai, eroin etkisi mi gösteriyor? gibi konuları konuşup tartışmalıyız.
SN KAHVECİ SİZ DE BİLİYORSUNUZ DEMİRELİN ÖZALIN YAPTRDIĞI KÖPRÜLER DEVLETİN BİZZAT KASASINDAN ÇIKAN PARAYALA YAPTIRILDIĞINI, BUNLAR DA MÜEAHHİDİN PARASIYALA YAPILMIŞ KÖPRÜLER. ADAMLAR TATİLE DAHA LÜKS GİDELİMDİYE OTOBANDAN GİDECEK VE İŞLETEN KİŞİ PARASINI ALMAYACAK. İYİ O ZAMAN DEVLETİN MİSAFİRHANELERİNE GİDENLERDEN DE DEVLET ALMASIN PARA ÖYLEMİ YAZIK. SIRF RTE YE SN. CUMHURBAŞKANIMIZ DEMEKLE OLMUYOR. AZ BİRAZ DA OLAN DOĞRULARI YAZ. DESEN Kİ! C.B. NIMIZ İŞLETMECİLERLE GÖRÜŞSÜN VE BAYRAMLARDA ÜCRETSİZ YAPSINLAR. BAK BU DOĞRU VE OLUMLU Bİ G
selo 13 Haziran 2018 13:52
0
ben geçmediğim halde niye para ödüyorum o zaman
musto 13 Haziran 2018 15:28
0
OZAMAN SADECE GEÇENDEN AL GEÇİŞ GARANTİSİ VERME DELİ DUMRUL GİBİ HERKESTEN ALMA.
Abdullah hasan 13 Haziran 2018 10:09
İbrahim bey sorun söylemesi zordur fakat bilenler yazarsa edindiği bilginin şükrünü yapmış olur.Yoksa diğer tarafta mesuliyeti de var.
Mesut TOPAK 13 Haziran 2018 10:02
Sayın yazar 7.4.büyümenin sürdürülebilir olmadığını söylüyorsunuz,bu büyüme sürdürülebilir olduğunda iyi mi kötü mü ,çünkü sayenizde büyümeye karşı o kadar çok tepki veren yorumlar var.Elbette büyümede iç dinamiklerin etkisi fazla,çünkü ülkemiz gelişmiş ülkelerdeki gibi altyapı yatırımlarını tamamlamamış bir ülke bu yatırımlar ( Yol,köprü ,hava alanları,hızlı trenler,modern şehirler,ömrünü tamamlamış depreme dayanaksız binalar vs ) bunlar tamamlana kadar iç dinamikler etkili olacaktır.Üretmeyen ülke ihracat yapamaz ,oysa her yıl
hemi 13 Haziran 2018 09:56
gecenlerde bazi gazeteler isvicre Hazine bakani Ueli Maurerin evinden 65 KM uzakliktaki isyerine Berne bisikletle giderken düsüp,yaralandigini yazdi.bizimkiler masaallah ayrani yok icmeye hesabi ,onda sonrada TL niye deger kaybediyor!!
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 07:44
16 senenin sonu kek ,kıraathane ve kriz olmamalıydı. Koca bir yazık
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 10:22
12
Söylediğiniz cümleden 16 yıllık ülke yönetimini değerlendirmek ne kadar komik.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 15:16
0
Başbakanın şu sözü aslında ekonominin nasıl yönetildiğini gayet güzel özetliyor: "Dolardan bize ne. Dolsa ne olur, dolmasa ne olur." Aslında biliyoruz ki bu gibi "dahiyane analizler", "biz ekonomiyi iyi yönetemiyoruz" demek yerine milletin gazını almak için atılıyor ortalığa. Elektriği, petrolü, gazı, eti, demiri, samanı dövizle ithal et, sonra da "Dolar artsa n'olur" de. Hem madem umursamıyorsunuz, o zaman neden "dış güçlerin oyunu" diye hop kalkıp, hop oturuyorsunuz? Çünkü "dış güçler" deyince akan sular durur. Sal ortaya günah keçisini, kurtul hesap v
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 06:59
bu iktidarın yaptıklarını başka bi parti yapsaydı kesin baraj altı kalırdı.ama hala muhalefetle yarışıyorlar.bunu bi türlü cozemedim
Karar Okuru 13 Haziran 2018 10:09
0
Sihirli bilgi islem, oylari sayip olcen software.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 05:18
14 kilometrelik Ovidtüneli Tüneli için harcanan para 423 milyon TL, 5,4 kilometrelik Avrasya Tüneli nin maliyeti 1 milyar 300 milyon dolar. Arada tuhaf bir fark yok mu?
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 04:52
Dünyada halen 10 mega projenin 6'sının ülkemizde olduğunu düşünürsek, yakın gelecekte jeopolitik önemin ne yönde gelişeceğini anlarız. Burada kritik olan, Türkiye'nin güçlü büyümeyi terk etmemesi ve dünyada söz sahibi olmayı sürdürmesidir. Küresel boyutta mega projelerin bileşkesinde ortaya çıkacak yeni dünyada, büyükler masasındaki yerimiz ancak siyaseten ve iktisaden süreklilikle sağlanabilir. Kayıp Yıllar 90'larda da enerji hatları, demir ipek yolu projelerinden söz edilirdi.Öyleyse yola devam....
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 04:46
1. ve 2. köprü bedava, çünkü bizim. Diğerleri içinse kimlere, hangi ülkelere ne kadar borcumuz var, kaç sene daha ödeme yapacağız Allah bilir...
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 04:29
Muhalefeti yapılan yanlışlara ses çıkarmadığı için suçluyoruz ama bu pek adil değil. Muhalefet ne zaman karlılığı düşük ya da uzun vadede bir getirisi olmayan, üstelik çevreye zararlı, projelerle ilgili itiraz geliştirdiğinde hainlikle, ülkeye çivi çakmamakla vs suçlandı.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 03:55
Velhasılı AKP ekonomik ve refah düzeyini artırdığı halkın biraz canına dokunduğu anda nasıl ve ne kadar gözden düştüğünü görmek fırsatına sahip olacak 25 Haziran'da. Tam kapitalist tam menfaatçi olduk vesselam. Muhalefet te aynı şeyi vadediyor. "Daha mutlu mesut bir halk olacaksınız". Biri yazmış: Köprüden geçmiyormuş ama parasını da yine kendi ödüyormuş. Yaw bu kadar verilen vergileri sahiplenme mi olur. Köprü 120 TL. 30 TL'ye dolaşarak geçiyorsun. Tamam bir saati kaybediyorsun o kadar. Önceden de aynıydı. Köprüyü yok say. Geçen 120 TL veriyor.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 10:39
0
o öyle değil, geçmeyenin parasını da sen, ben hepimiz veriyoruz. devlet geçmeyene kefil olmasa, geçmeyenin parasını ödemese kimsenin bir diyeceği yok zaten. adam ticari riski almış bir köprü yapmış zararı da karı da kendine deriz. ama risk devlette, kar müteahhitte olunca, sorular soruyoruz tabiatıyla.
1 Kahveci'nin 2 Benim 13 Haziran 2018 03:35
1- Dünyada petrol ve gaz fiyatları yıllarca en düşük fiyatlarda seyrederken; tüketimde neden ucuzlamadı? Enflasyonu sıfırlama fırsatı heba edildi. Faiz de bu durumda 2 ye 3 e inecekti. 2- Ülkenin enerjide dışarıya bağımlılığı bu kadar açıkken; neden İstanbul'u Ankara'yı daha ucuz olan trenle değilde kamyonla beslemeye devam ettik? Adana Mersin Antalya ve diğer tarım illerinin ürünlerini trenlerle nakletsek ülke bu kadar petrol ithal eder miydi?
Abdullah hasan 13 Haziran 2018 10:04
0
Bir yatırımın getirisi, o yatırımından kaynaklanan bir kaybın ( kazanamamanin) da dikkat edilmiyor ,hesaba katilmiyor.
Has Parti 13 Haziran 2018 03:16
Doymadılar bir türlü.
TürEDiBirTip 13 Haziran 2018 02:52
bu günleri mumla arayacak bu ülke. 2020 lerekadar devam edecek FEd faiz artışları üstüne üstlük birde bu yıl bilanco kücültecek. hala daha yüzde 11 kredi verdirerek zengini fakirin vergisinden zengin etmeye devam ediyoruz.tahvil faizlerini cok daha yukarda görecegiz dolayısıyle bankaların bu konut kredi pozisyonları daha büyük zararlar verecektir.hemde 10 yıl boyunca devamlı sürecek bir zarar. iyi uykular türkiyem.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 10:27
0
Uyan Türkiyem.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 02:47
Kucuk bir sehrin belediye baskani dahi 900 bin tl lik mercedesten asagisini kendine layik gormuyorsa kamu harcamalarini kismakan bahsetmek abes (mesala elazig belediye baskanin makam araci)
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 05:25
1
Şimdi de adamın çerez parasına mı göz diktiniz...Bizi kıskanan Almanlar bile Mercedes kullanırken, benim vatansever belediye başkanım kullanmasın mı? Gerçekten nakörsünüz!
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 07:09
0
Büyük şehirler de durum daha vahim. Avrupa da birkaç şehri gezme imkanı gördüm. Şehirlerin belediye binaları eski, tarihsel yapıları kullanıyorlar. Bizde yeni saraylar yapılıyor. Örnek mi ? Bursa Büyük şehir belediyesi sarayı....Sözde her şey bize hizmet için...........
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 17:03
0
05.25 şaka yapmış.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 02:43
Neden algı operasyonu yapmaya çalışıyorsun.Yap işlet devret modeliyle yapılan ilk iki köprü devletin,ötekinler henüz özel sektörde.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 07:21
0
İbrahim bey de onu söylüyor zaten. O köprülerin birim maliyeti iki milyar civarında. Devlet iki milyar krediyi kendisi kullanıp köprüleri yapsaydı ödeyeceği kredi taksitleri geçmeyen araçlar için verdiği tazminattan az olacaktı hem de vatandaş köprüden üç beş liraya geçebilecekti. Yani köprüler müteahhitlere değil vatandaşa ve ekonomiye katkıda bulunacaktı.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 02:25
İbrahim hocam demek göstere göstere kriz geldi ben olsam muhalefet adaylarının yerine kazanmayı istemem bu tabloda kim sebep olduysa o düzeltsin bu ekonomik durumu muhalefet kazanırsa koskoca bı enkaz devralacak dile kolay 16 senede bumu olacaktı fakirlik ve ekonomik çöküş hani Türkiye iyiye gitmişti
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 05:30
0
Zaytung haberi:''Mitinglerinde Aşırı Coşkulu Görünen Muharrem İnce'ye 450 Milyar Dolarlık Dış Borçtan Kimsenin Bahsetmediği Yönünde Şüpheler Artıyor...''
TAMAM 13 Haziran 2018 02:03
SİZ HİÇ EKONOMİ Sİ BÜYÜRKEN İŞSİZLİĞİ ARTAN BİR EKONOMİ GÖRDÜNÜZ MÜ? PUSKEVİT İLE BAŞLADILAR, KEKLE ME İLE DEVAM EDİYOR.
Ehl-i İrfan 13 Haziran 2018 09:10
31
Her şeyden önce büyümenin istihdam oluşturup oluşturmadığı önemli. 1.2 milyon vatandaşımıza iş bulmuşuz. Son 1 yılda çok önemli. 512 milyonlu Avrupa'da komple 2 milyon kişiye iş bulundu. Son 10 yılda 8,8 milyon vatandaşa iş bulundu.Ezbereyorumyapmayalım,muhalefet liderlerinin düştüğü duruma düşmeyelim.Türkiye eski Türkiye değil,yazıp söylenenler kayda geçiyor ve anında karşına çıkıveriyor.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 12:14
0
püskevit kek ve final helva ile
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 16:08
0
Muhalefet liderlerinin durumuna dusmeyelim de senin iktidar liderinin durumuna mi duselim?
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 01:55
İzmir'den İstanbul'a geldim ve bayramın 2. Günü geri döneceğim. Osmangaziden gecmedim, körfezi dolaştım. Dolaşmak 30 TL ve artı bir saat. Osmangaziden geçmek 120 TL sanırım. Gerçekten yoldan, uzayan yolculuktan sıkıldım, ama fark çok o parayı vermek istemedim. Yalnız, geçmediğim halde o köprüyü finanse ediyorum aslında, buna daha çok canım sıkılıyor. Emekliye ver, asgari ücretliye ver, ama benim gibi ortadirekten gecsem de gecmesem de al!!! İşte bu zihniyete oy veremem!
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 02:11
1
Budur kardeşim. Sagolasın hislerime tercüman oldun
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 05:23
15
Belli ki İzmirle bağlantın var, zaten makbul vatandaş değilsin, kime oy verirsen ver:-)))
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 08:55
4
pardon asgari ücretliye ne veriliyor? Devlet memurları kamu çalışanları bir özel sektör çalılanının üçte biri iş ve mesai yapmadan üç katı fazla maaş ve ek ücretler alıyor....
Fikirlerim 13 Haziran 2018 01:49
Öyle bir toslayacağız ki, herkes vaveyla edecek. ALLAH dar gelirlinin yardımcısı olsun. Derhal iç kaynaklara yönelmek zorundayız. Suriye de savaşı bitirip, misafirlerimizi güvenli bir şekilde vatanlarına yollamalıyız. Devlet harcamalarını kısıp, ithal ürünlere (enerji hariç) eksra vergi getirmeliyiz. HDPyi siyasetin tam içerisine çekip PKKdan arındırmalı ve soruna hızlı bir çözüm bulmalıyız. OHALi kaldırıp yabancı yatırımı cezbetmeliyiz. Bunlar benim fikirlerim. Ne teroristim ne hain ne de başka birsey.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 00:45
Vatandaş olarak bayramda Sn.Erdoğan'ın yaptırdığı köprülerden bedava geçmeyi kabul etmiyorum. Muhakkak surette ücretli olmalı! Ücreti de Demirel (9 Tl) ve Özal'ın köprü (11Tl) ücreti kadar olmalı ama sadece bayramlarda değil her gün yılın 365 günü 7/24. Ne bu böyle 114 Tl ? Dolar endexli olduğu için Allah bilir yarın öbür gün geçişler ne rakamlara çıkacak! Maalesef" Dolarsa dolar, dolmazsa dolmaz" demek çözüm olmuyor.
Halit Bülbül -yazar 13 Haziran 2018 00:19
Türkiye son 15 yıllık AKP döneminde 70 milyar dolarlık özelleştirme diye elindeki ni satmış,2002 de 129 milyar dolar olan borcu da 453 milyar dolar yapmış. Yani topladığı vergiler hariç 400 milyar dolar açık var.Bu para ile yol yapıldı deniyorsa, Türkiye nin en ücra köylerine kadar otoban yapılsa,bu paranın çeyreği bile fazla gelir.Köprüler zaten başlı başına bir borç batağı. Bu kadar para yatırma harcansa idi, işsizlik sıfır olduğu gibi, tarım hayvancılık,sanayi GERÇEKTEN uçardı.Bu
Halit Bülbül -yazar 13 Haziran 2018 00:08
Büyüme denince, EKONOMİK kavramların ne anlama geldiğini bilmiyen vatandaşlar,bunu olumlu mana da büyüme gelişme olarak algılıyor.Halbuki Türkiye nin büyümesi aslında BORÇLARININ ARTMASI, İTHALAT IN ARTMASI,gelirine göre GİDERLERİ NİN ARTIŞI dır.Tayyip Erdoğan dahil bu farkı ya bilmiyor,ya da halkın gerçeği öğrenmesini istemiyor gibi geliyor bana. 160 milyar dolar lık ihracat,150 milyara göre büyümedir ama,227 milyar dolarlık ithalat büyümesi tam bir felakettir
karar okuru 2 13 Haziran 2018 01:18
0
açıklamanız için teşekkür ederim.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN