Back To Top
Çiftçinin günahı ne?

Çiftçinin günahı ne?

 - Son Güncelleme: 12.02.2019 Salı 09:16
- A +

Aslında bu işte sorumluluğum var. O yüzden bu konuya daha sıkça yer veriyorum.

Geçen yıl Haziran ayının sonlarında peş peşe “GIDA” sorununu işlemiştim. Kasım ayında soğan depoları basılırken de “depocular hain değil, asıl sorun rafta” diye yine ortalığı biraz karıştırmıştım.

Marketçi arkadaşlar kusura bakmasın, bu ‘Belediye Tanzim Satış’ işleri biraz da benim önerilerimle ortaya çıktı.

Hatta ortada daha isim yokken “HALK SEBZE” ismini de ilk olarak KARAR GAZETESİ sayfalarında açıkladı.

İşi dün kaldığım ve eksik bıraktığım yerden özetleyerek vereyim. Yanlış bir sistemle piyasayı yüksek fiyatlara mahkum ettik. Bedava ürün bulsak dahi bu sistemde pahalı tüketmek zorundayız.

Ve sistemi düzeltene kadar acil tedbir olarak alternatif satış kanalları uygulanabilir dedik.

Ama bugün bir noktaya dikkat çekmem gerekiyor. Belediye Tanzim Satış sistemi bir çok esnafı-pazarcıyı mağdur edecektir.

Rekabet eşitsizliği var.

Vergi sistemi de işin çabası. 

Oysa asıl sorun çiftçi tarafında. Maalesef bu taraf hiç gündeme gelmiyor.

Ucuz tüketim için tüketici sorunları hedefleniyor ama çiftçi ne olacak diye soran yok. Bakın dün de verdik tabloları. Çiftçi ürettiği ürünü enflasyonun çok altında satmak zorunda kalıyor. Hatta şimdi piyasa dengeleri bozulunca çiftçi daha da mağdur olacak.

Çok büyük bir tehlike var şu anda.

Belediye-kamu gıda sorununda tüketici kadar çiftçiyi de hedeflemelidir. Tüketici nasıl ki yüzde 40 daha fazla fiyat ödüyorsa, çiftçi de yüzde 35 daha ucuza mal satıyor.

Çiftçinin satış fiyatı da enflasyon karşısında dengelenmek zorunda.

Hem de şu an; hemen.

Eğer çiftçi satış fiyatları konusuna girmez ve en ucuzu almaya çalışırsak, bir süre sonra ortada üretici kalmayacak. Zaten çiftçi şu anda bile bir çok ürününü para etmediği için çöpe döküyor; ya da tarlada hasat etmeyip çürümeye bırakıyor.

Ve son nokta.

Belediye Tanzim Satış sistemi sadece ve sadece bir nefes aldırma hamlesi olarak görülmelidir. Şu kış günleri bitene kadar maksimum uygulanabilir. Ve bu süre zarfında dün bahsettiğim temel sorunların çözümü için zaman kazanılmış olur. Aksi halde bu iş uzar ve yayılır ise, serbest piyasayı hep beraber unutalım.

Lütfen sonu hüsran bitecek bir yeni problem yaratmış olmayalım.

YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM

Bugünlerde yerlilik kavramı oldukça fazla önce çıkıyor. Lakin iki temel sorun hakkında gündeme yeni bilgiler vermek zorundayım.

Ülkemizde maalesef üretim değeri çok ciddi sorun olarak devam etmektedir. Her şeyden önce yerli üretim hak ettiği değeri bulamıyor. Bir çok değerli üretimlerimiz yerli marka olarak da ilgi görmüyor.

En başında kamu tarafında bunu görüyoruz.

İkinci sorun ise yerli ve milli üretim değerlerimiz sistem olarak sadece bankacılığa mahkum edilmiş durumda. Bugün her yer kredi-her yer faiz.

Burada sorun kredinin faiz oranı değil. Asıl sorun sistemin tek bir yere bağlanmış olmasıdır.

Sermaye piyasaları maalesef yeterli desteği sağlayamıyor. Orada da sistem maalesef sığlaştı.

Ama yeni kıpırtılar oluşuyor.

Durum şu: Verimsiz ve batma noktasına gelmiş olan halka açık şirketler yerine reel yatırım ortaklıkları geliyor. Bir bakıma risk sermayesi ortaklıkları.

Bu şirketler yerli ve milli üretim değeri olan firmaları buluyor ve dolaylı olarak halka açılmalarını sağlıyorlar. Bu sayede kazan-kazan formülü ile hem finansman sağlanıyor, hem de yeni pazar imkanları açısından kurumsallık oluşuyor.

Durum biraz karışık mı geldi? Bir örnekle açıklayayım: Tabiri caiz ise halka açık ama hiçbir kazancı olmayan şirket hisseleri satın alınıyor. Sonra bu şirkete sermaye konularak şirket avcılığına çıkılıyor.

Oluşturulan şirket avcısı ekipleri yerli ve değerli üretim yapan şirketleri bularak onlarla sermaye ortaklığına gidiyor. Böylece kamumun başaramadığı finansman modellerini özel sektör kendiliğinden çözmeye çalışıyor.

Konu hakkında ilerleyen günlerde ek bilgiler vermeye devam edeceğim. Şimdilik bu kadar diyelim.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 14 Şubat 2019 13:15
domatis büber badılcan terör örgütüyle, yerli tohumu yasaklayan yerli ve milli vatanseverlerin savaşı. Memlekette herşey hayın oldu saldırıya geçti yine...
KARAR OKURU 14 Şubat 2019 06:28
Bu tanzim sistemi gunu kurtarmak çiftçinin sorunu maliyetler çiftçi kazanmadiktan sonra niye soğan patates eksin dışardan nereye kadar ithal edecen kooperatifler kurulmadan bu iş olmaz 16 seneden beri Türkiye'yi yönetenler tarima ve hayvancılığa önem vermedi işleri güçleri betona önem vermek oldu tanzimler belediye nereye kadar satış yapacak işçi bedava nakliye bedava zarar yazacak sonra halktan emlak vergilerini artırarak bedel ödeyecek köylü efendi olmadıktan sonra Türkiye de hiç bir şey ucuzlamaz
Ali Yazar 13 Şubat 2019 16:36
Tanzim satisi devam etmeli zira aralarinda trost kurmus bir kac aracinin koku kazinmali ve guclu bir serbest piyasa duzeni kurulmali
KARAR OKURU 13 Şubat 2019 12:18
çiftçinin günahı akp ye oy vermesi bu günah fazlasıyla onlara yeter.
TWEETY 12 Şubat 2019 20:02
Sanki bazen mecliste oyle kanunlar cikariyorlar ki, kanun cikarmadan once sanki milletvekilleri veya bakanlar, gidip onceden bu yeni cikan zorunlulukta satilacak seylerin distrubutorlugunu aliyormus gibi geliyor. Isı pay olçer, kış lastiği, kapı boyu metal dedektörü,yeni su saati,yeni gaz saati, yeni elektrik saati, araba cam filmi sokulmesi hizmeti, sarma sigara yasagi, vs. Vs vs. Vb. Gibi gibi sanki.
Salih 12 Şubat 2019 19:47
Hayvan yada tarım üreticilerinin maliyeti 2-5 kat artarken sattığı ürünün fiyatı ne kadar artmış gidin bir bakın. Hayvancılık yapan eğer tarlasından yem ve saman uretmiyorsa zarar eder. Nerdeyse 5 lira olan sütün üreticiden alındığı fiyat 1,3 lira. Buğdayın fiyatı 3-5 yıldır aynı. Bu yıl yağışlar olmasın seneye aç kalırız. Salça niye pahalandi artık adam domates ekmiyor. Keriz gibi varını yoğunu ekecek avcunu yalayacak. Çok gitmez yakında köyde adam kalmaz tatilciler hariç. Ülkeyi yönetenler hala bu işin ticaretini yapanlarla tarım ve hayvanc
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 19:46
Hem benim fikrim diyorsun hemde tanzim satışı eleştiriyorsun. Yahu yapılan olumlu birşeyede iyi yaptılar de. Bizde bazı şeyleri eleştiriyoruz. Ama bu kadarda olmaz ki. Ne güzel halk 3 liraya domates alıyor. Tanzim satışı destekliyorum.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 20:42
18
Tanzim satıştan sonra venezuelladaki gibi devlet elektirigi suyu ücretsiz versin. Venezuelladaki gibi ücretsiz egitim ve saglık hizmetleride devletimiz versin.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 21:06
13
Halkin ucuz sebze almasi umurlarinda mi, secim arifesi fiytlar dusecek.ona agliyorlar.
Karar okuru 13 Şubat 2019 22:16
0
21:06 da seçimden sonra fiyatlarından nasıl olsa tekrar yükseleceğini bildiği için hiç dert etmiyor galiba :))
Salih 12 Şubat 2019 19:34
Bu ülkede kısa zaman içinde ciddi gıda arz sorunu olur. Sorunu fiyat olarak algılayanlar çiftçinin kazanması üzerine değil iflası üzerine olan yapıyor. Dört duvar çekip devletten trilyonlar hortumlayanlar ile gece gündüz çalışıp avcunu yalayanlarin mücadelesi sonucunu kestirmek zor değil. Market raflarına bakip fiyatlar uçmuş diye bakmayın gidin üreticinin cebine giren birşey varmı diye bakın. Bunu anladığımız da korkarım üretecek kimse kalmayacak.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 19:22
Sorunları öteleyerek veya günübirlik popülist politikalar ile varacağımız duvar venezuella duvarıdır. Bir müddet sonra ziraat yapacak çiftci bulamayacaklar. O zaman ne yapacaklar ? Bu ülke hiç mi akıllanmaz bilmiyorum. Bir ülkenin Tarım politikası olmaz mı? Olmaz bu kafalarla hiç olmaz. İnsanları Tanzim Satış kuyruğunu sokmayı marifet gibi gören bir zihniyetin işi değil bu işler.Onlar ancak dikey betondan anlarlar. Nerede rant , nerede ballı ihale hemen koşarlar...
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 19:17
Ucuz et satisi ne oldu ki bu tanzim satis sebze meyve fiyatini dusursun. Tanzim satisin gunluk satisi 500 ton olsa , fiyata etkisi olarak tum Turkiyede sebze meyve satisi olarak yuzde 0.7 ile 1.4 arasinda bir hacim olusturur. Bu da yuzde 800 fiyat farkli bir ortamda maksimum yuzde 5.6 ile yuzde 9.8 bir fiyat dusmesine sebep olabilir. KDV yonunden bakarsan, sebze meyve curudu deyip kari da az gosterebilen isletmeler vardir.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 18:24
sebze meyve sektöründe çalışıpta şu an vatan hainliği ile suçlananlardan akpye oy vermiş olanlara hiç acımıyorum. yine tanzim satışlar nedeniyle işyerini kapatmak zorunda kalacak olan market ve pazarcılardan akpye oy verenlere de üzülmüyorum. 10 liralık malın seçimler nedeniyle zararına satılması nedeniyle ilave vergilerden dolayı geçim güçlüğü yaşayacak olanlardan akpye oy verenlere de üzülmem.
Halkci RTE 12 Şubat 2019 18:07
Devlet sistemi kuruyor.artık ürün fiyatı arttımı gereksiz ? Bahane mi edildi dolar ?? Dolar 1 artti o 3 mü artırdı ??? Şak!! devlet satacak.Düzelene kadar.Rantcı avucunu yalayacak. E-tanzim satış ile kapina kadar da gelecek.
zuhahaha 12 Şubat 2019 17:48
E - tanzim satış da geliyor , kuyruksuz kalacaksınız, eleştirmek için başka bişey saçmalayın ,halkın ucuz sebzeye bu rantçılar piyasasında ulaşmasını.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 16:45
Hokkabazlık Yapıyorlar! Özelleştirdikleri KİT ler var ya vatnadaş için,temel tüketim mallarını üretirdi.Don lastiğinden yiyecek,giyeceğe kadar.Peşkeş çektiler.Şimdi Kastamonu'da Markette ne varsa onu satacağız diyor. Zamanında Et Balık Kurumunu yandaşa peşkeş çekeceği zaman,"Devlet kasaplık manavlık yapmaz" diyordu. Elektrik,doğal gaz dağıtımı,devlet elinde idi,yandaşlara verildi.% 50 zam yapıp sonra da % 10 Enflasyonla Mücadele hokkabazlığı yapıyorlar. toplumu Cumhur ve İllet diye böldüler.
gudubettin 12 Şubat 2019 17:42
22
tanzim satış sürekli değil gerekli olduğu kadar olacak. fırsatçıların beli kırılana kadar. devlet manavlık yapmaz ama fırsatçıya haddini bildirir. KİT ler zarar üstüne zarar açıklayan ekonomi kanserleriydi.
xxx 12 Şubat 2019 18:15
14
Nerden çıkardın sürekli olmadığını,Zaten aracıyı kaldırmak için çalışma yapılıyor.Belki bundan sonra tarım satış kooperatiflerinin şehirlerde büyük depoları olur.üretiçinin malı böylece aracısız manava pazara ulaştırılır.Artık şunu biliyoruz gıda üzerinde oyun oynayanların sonu geldi kalıcı çözüm sağlanmadan bu iş bırakılmayacak!
Muzaffer 12 Şubat 2019 20:02
12
17.42 geçiş garantisi ile yapılan köprüler havalimanları Şehir hastaneleri de kar üstüne kar ediyor. Kitler ne ki..
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 21:09
13
20;02 sehir hastanelerinde garanti yok.sozcu okumayin artik :))).koprude belese yapildi birakta garanti olsun ulke kazansin. Kit leri bu millete kitlediler. 100 kopru yapilirdi kit zararina
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 23:48
9
Sevgili KARAR OKURU şehir hastanelerinde garanti var hatta garantinin babası var. Yaşanmış bir örnek vereyim. Bir şehrinizde 1000 yataklı devlet hastanesi vardır. Onun yerine yine 1000 yataklı bir şehir hastanesi yaparlar. Doktor, hemşire sayısı aynı. Devlet hastanesinin aylık sterilizasyon gideri eskiden 100 bin TL’dir, şehir hastanesini işleten yandaş yapıcıta devlet ben sana bu kalemde her ay en az 500 bin TL. garanti editorum der. Peki ne mi olur? O şirket o kalemde tam 2,5 milyon YL’lik aylık fatura çakar. Toplamda aylık masrafı 30 milyon olan hizmetin mali
KARAR OKURU 14 Şubat 2019 00:29
0
köprü beleşemi yapılmış dedi o. Allahım sen sabır ver ya Rabbi! tayyip az yapıyor az
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 15:43
Reis işi büyüttü" Markette ne varsa tanzim satışta o olacak, demiş.Bari AVM leri DEVLETLEŞTR.İçine de boş gezen ATM memuru,Toplum Yararına 600 tl ye 6 ay iş verdiğin adamları çalıştır. Boş gezen askerleri ,Suriye'lileride boş yatan tarla ve arazide çiftçi yap.Aracıyı kaldır,nakliye işi devlet araçlarından,vergi de yok. Oh ne ala ekonomi. Peki ne diye,YERLİ ve MİLLİ pamuk,tütün,pancar,pirinç, mercimek, nohut, fasulye,organik sebze eken çiftçiyi tarladan uzaklaştırdın. KİT'leri Kooperatifleri niye kapattın!
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 15:29
ne ekonomi ama.. Putin,Trump,Terasa May,Merkıl baksın da örgensinler. Bakanları,Belediye Bş.zabıta,Vali, Zabıta,Polisleri sürecen pazar meydanına vatandaş ucuz mal yesin. Ekonomi dünyası yeni model görsün.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 20:46
3
Maduro'dan kopya çektik biz bu yöntemi. Orada ne kadar başarılı olduğunu görünce bizde aynısını uyguluyoruz.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 15:32
YERLİ VE MİLLİ ABRAKA DABRA MODELİ Mal hale girince,kira,ulaşım,KDV,rusüm,stopaj,fire vs. maliyet üzerine biner. ..Pazarcı da satılırsa işgaliye,işçi,vergi gideri biner. Devlet kendi satarsa ;damat, bakan,bel.başkanı,memur,vali,zabıtayı ve devlet aracını kullanır,meydanlara kira ödemezsen,vergi de yok. Mal ucuz satarsın. İki gün sonra da vergim düştü diye mal ve hizmetlere zam koyarsın. Peki bu ülke de zamanında ürün ucuz diye mal dökülürdü. Dünyanın hangi ülkesinde bakan,başkan,vali,zabıta,asker pazarcılık yapar.
Okur 12 Şubat 2019 15:05
Bir günde 298 ton sebze satılmış. Herkes ortalama 2 kg ürün alsa 149 bin insan yararlanacak. Bu olay seçime kadar süreceğini düşünsek 596.000 kişi. Ortalama 4 kişilik aile olsa toplam yararlanacak kişi sayısı 1.490.000 kişi. EEE Türkiye'nin nüfusu 82 milyon değil mi? %2 için mi bu fırtınayı koparmak.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 18:52
3
Iste bu satis kapasitesiyle tanzim satis sistemi genel sebze meyve fiyatlarina da yuzde 0.71 asagi dusurucu etkide bulunur.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 13:21
Tarladan cikinca yuzde 800 karlar yapiliyorsa , devlet piyasa bozanlara karsi gerekli hamleyi baslatir. Garip olan; mutfak yaniyoooor'cularınnn.. hehehkuyruk'cu olması..
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 14:19
53
Yüzde800 artış mümkün değil.
BUNADA BİR EL ATIVER 12 Şubat 2019 14:24
41
Elektrik faturası gelmiş , Tüketim =248 TL +dağıtım bedeli =94,15 +vergi ve fonlar = 85,13 + enerji fonu = 2,48 + TRT payı =4,96 + Elektrik ve Hgv tüketim vergisi =12,40 + KDV = 65,29 , toplam 428 TL , 248 TL tükettiğim elektiriğe 180 TL yani %72,6 kar koymuşlar, şikayet ediyorum bu faiş farkı , tanzimden almak istiyorum elektriğimi.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 19:15
7
14;24 248 elektrik icin hali saha mi islettin
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 20:45
1
Yüzde 800 kar varsa sizde bu işe girsenize. Siz yüzde 700 le satın herkes sizden alsın :)
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 12:57
Bence adı tanzim satış olması DERTVEREN satış olsun.bazı solcuyum diyen kesimi epey dertlendirdi. :))))))
Nurettin 12 Şubat 2019 12:38
Hayat pahalılığı, işsizlik,doların yükselmesi gibi olumsuzluklar ; Chp veya başka iktidar zamanında olursa bu partiler beceriksiz,ülkeyi yönetmeyi beceremiyorlar diye yaftalanıyorlar..Bunları söyleyenler, ülkenin iyiliği için,selameti için bu uyarıyı yaptıklarını ifade ediyorlar. Aynı olumsuzluklar AKP zamanında olursa Tam tersi olarak bu dış güçlerin, hükümeti zor durumda bırakmak isteyenlerin oyunu oluyor. düzelmesi için yol gösterenler de hükümet zor durumda diye bu duruma sevindikleri ile suçlanıyor..
KARAR OKURU 13 Şubat 2019 10:35
2
Bu beşeri sermaye ile ancak bukadar oluyor, beyin bedava kullanabilene, okullarda neden mantık ve felsefe dersleri yok çünkü düşünen ve sorgulayan insan istenmiyor sonuç nemi oluyor, hıyar kuyruğunda beklerken neden enflasyon bukadar yüksek diye soran başka bir vatandaşa nannkörlerrr haayyiinnleerr diye cemkiren insan manzaraları görüyoruz, gelişmiş ülkelerde muhtar bile olamicak insanlar bizde ülke yönetiyor, muhalefeti bundan müstesna tutmuyorum, eleştirincede hayin, nankör oluyorsun
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 12:39
Vah vah...... mutfak pahalı nerde bu devlet'ten , hehehe devlet manav mı olacak a terfi olan HALKÇILARI ! ibretle izliyoruz.
Cemil Meriç 12 Şubat 2019 11:44
Benim güzel memleketim demir çelik fabrikalarını, rafinerileri sattı alkışladınız. Koca devlet seyyar satıcılığa başladı. şahsım adına ben utanıyorum. Devletin seyyar satıcılık yapmasına lütfen tepki gösterin.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 17:01
16
Senin guzel ulkenin uretim ve ihracat rekorlarini kirdilar.her sene de kiriyorlar.devlet et balik kurumu acinca oleyyyyy, halk ekmek acinca oleyyyyy,orda kasap firin olmuyor da,sosyal devlet ve piyasa duzeltici olarak halk sebze sununca mı seyyar satici.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 11:38
Meyve ve sebzede böyle olacak patlıcan 8tl den 4tl ye sabitlenir ve bize zafer gibi sunulur(aslında tarlaya ve maliyetlere bakın yine ucuz değil) halbuki bir sene önce 1,1,5tlye pazadan aluyorduk salatalık bir sene önce 1tl ye pazarda idi. Aptalızya biz.
Abdullah hasan 12 Şubat 2019 11:34
Ne yapılan iyi bir işi iyi demekten çekinmeyen, nede yapılan işte yanlışlık varsa izah etmekten KORKMA yan , ne tebrik etmekten yiyeceği YANDAŞLIK yaftasından korkmayan ne de yapılan yanlışlıklarda KERAMET aramayan İbrahim beye tebrik ederim. Bende aynı düşüncedeyim. Herşeyi ya muhalefet gözüyle yada iktidar yandaşlığıyla bakmakla hiç bir problemimiz çözülmüyor. Bu çektiklerimizin en büyük etkeni de bu düşünce zaten. Ya yandaş olacaksın ya da mutlaka muhalefet.eleştirileri de biraz bilim sel olmasını dikkat edelim.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 11:37
Çifçi neden kooperatif kurup nakliye ve toptan pazarlama işini kendi üslenmiyor?
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 11:30
Eğer salatalık aracısız karsıs satılıyorsa 50 krş olmalı veya domates 1lira olmalı veya patlıcan 1.5 lira olmalı gibi. Bu fiyatlar çiftçi fiyatı ise biz neden pazarcıya kızıyoruz ki. Tamam msnava göre ucuz amma tarlaya görede ucuz değil bence. Hayırlısı amma bence 50 100 yıllık tarım ve hayvancılık politikaları belirlenip devlet(dikkat hükümet değil) politikası olarak uygulanmalı böyle seçimi kazandı peki sonra ne olacağını hesapladınmı yok gün kurtuldu komedi beyler hesapsız kitapsız işler. Aynen 7 tl çıkarılan dolar 5.2 tl de sabit kılındı
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 17:02
7
Tanzim maliyetsiz degil.maliyet ekli sadece AŞIRI KAR YOK.
ramiz 12 Şubat 2019 19:20
40
dükkan parası yok,pazar tezgahı parası yokiboş bulduğun yere çadır kur veya arabayı çek,aydınlatma direğinden bedava elektrik al,su bedava,adam parası yok,belediye kamyonları,kamyonetleri bedava,koop. eliyle ürünü al rüsümdan muaf ol ardından ortalama 2-3 liralık güya bir ucuzluk sağla.bunun adı ancak haksız rekabet olur.esnafın elini ayağını bağla yumruğu yapıştır.aslında dava açmak lazım böyle bir durumda.
Karar okuru 13 Şubat 2019 22:31
0
17:02'ye. %800 karla satılan ürünlerde fiyatlar yarıya düştüyse çadırlarda da %350 kar var demektir. Bunu onaylıyorsanız eyvallah.
Abdullah hasan 12 Şubat 2019 11:22
Mutlaka ESBAB ına yapışmak geekiyor. Bu gıda daki dahi olsa en gizli ve en uzun vadeli ESBAB ; HUKUK (hak , hukuk) desem gülersiniz değilmi? Gülün , gülün. Herkez hak ettiğini alırsa enflasyon gökden zenbillemi inecek. Gülenlere hediyemdir. Haksızlığa “hayır” diyemiyenler Gıdıklasam gülersiniz değil mi? (Vur Emri) Abdurrahim KARAKOÇ
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 11:22
Bizim hastalığımızda bu elalem 50 yıllık 100 yıllık tarım politikaları oluşturur. Bunları devlet ciddiyeti ile uygular ve gerçekleştirir (Hollanda, rusya, çin, abd, kanada vs) biz ise seçimden seçime pansuman tedbirler uygular ve meyve ve sebze işini bile terörle mücadele ile eş tutar iktidarı ve muhalefeti ile işi polemiğe döker bilimsellikten ve realiteden uzak çatla patla edebiyetı yaparız yakışmıyor Türk milletine. Bu arada tanzimdeki salatalık 2 lira ucuzmu ki övünüyorsunuz. Hadi çiftçiden 2 liraya alınıp kar konmuyorsa mana ın bu kadar masrafa ve
Abdullah hasan 12 Şubat 2019 11:04
Sübvansiyon gerekli , buda sıkı denetimli olacak. Bu tarım ürünlerinde dengesizliğin vir sebebide çiftçi destekleme leri. Çünkü destekleme ler gördüğüm kadar üreticilere üretimsizliğe ittti. Gözünü sevdiğimin DENETİM, DENETİM, DENETİM. Ne demiş atalarımız; Güven kontrole mani değildir, Deveyi sağlam kazığa bağla sonra tevekkül et. Saldım çayıra, Mevlam kayıra bu işler olmuyor, Mutlaka ESBAB ına yapışmak geekiyor. Memleket için yararı dokunacaksa bir eylemin mutlaka DENETİM gerekiyor , iyi niyetlerle bu işler olmuyor.
Abdullah hasan 12 Şubat 2019 10:57
Piyasadaki sebzeyi , meyvayı vatandaşın ucuza yemesi sadece ürünün üreticiden çıkış fiyatıyla alakalı olması üreticiyi , üretimden el çektirir. 80kr sa satılan soğan üreticiden çıkış fiyatını 10 kr şa düşmesi; a) bu aradaki 70 kr pazara yansıyacakmı, tek etken bu fiyatmı dır. b) girdilere bakmadan sadece üreticideki fiyatın fiyatını düşürmek sonraki yıllarda hiç üretici bulamamaya sürüklemeyecekmi? Sübvansiyon gerekli buda sıkı denetimli olacak.
16 senenin hikayesi 12 Şubat 2019 10:54
Vatandas Elektrik , benzin ,mazot ve dogalgaz icinde tanzim bekliyor.işin ilginci tanzimde kilo sınırlaması var ,vergi olmadan yer kirasi olmadan iscilik ucreti olmadan bu fiyatlar ile kilo sınırlaması var ise bu satis fiyatlari maliyete yakin demektir.burada suclu ciftci , pazarci , araci degil , ulkeyi bu hale sokan beceriksiz yonetimdir.
16 senenin hikayesi 12 Şubat 2019 12:04
52
Elektrik faturası gelmiş , Tüketim =248 TL +dağıtım bedeli =94,15 +vergi ve fonlar = 85,13 + enerji fonu = 2,48 + TRT payı =4,96 + Elektrik ve Hgv tüketim vergisi =12,40 + KDV = 65,29 , toplam 428 TL , 248 TL tükettiğim elektiriğe 180 TL yani %72,6 kar koymuşlar, şikayet ediyorum bu faiş farkı , tanzimden almak istiyorum elektriğimi.Dalgamı geçiyorsunuz milletle . Ülkeyi soydunuz yeter be.
Abdullah hasan 12 Şubat 2019 10:47
İbrahim bey iyi niyetlisiniz, tebrik ve teşekkürler. Serbest piyasa da DENETİM sıfır mıdır. Tamam fiyatları piyasa oluştursun da fiyatların hakkaniyetli olup olmadığı, tekelleşme, organizeli mafya vari işlerin olup olmadığı nı nasıl anlaşılacak ve bunların önüne nasıl geçilecek. ÖĞRENMEK İÇİN SUAL ETTİM.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 20:51
49
Mafya varsa polisiye tedbir alınır. Devlet mafya olusmasını engeller pazarcılik yapmaz.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 10:00
Ucuz mal bulmak için ucuz üretim olmalı. Üreticinin anası ağladı kardeşim, bu kadar masrafla üertici olmak için biraz aptal olmak lazım. Kalkmış neyden bahsediyorsunuz. Bu kadar ürün pazara ayaklarıylamı geliyor?
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 09:40
Tanzim satış online siparişle evlerede gelecek... aha kuyrukcular da ters köşe.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 20:52
11
Devlet getirecek yani bütün masraflar devlete yüklenecek. Yakında venezuella oluruz.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 09:28
Siz hiç bir maliyet artışını umursamayacaksınız,gümrükleri sıfırlamayı ve bunun sonucu üretimi dışarıya bağlamayı pek matah bir şey gibi göstereceksiniz,memleketi tohumdan zırai ilaca her bir konuda dışarıya mahkum edeceksiniz sonra da "bu ne iş doktor?" diyeceksiniz öylemi.2011-15 arası Yusuf Karaca gün aşırı yazdı yanlış yapıyorsunuz,"buğday olmadan savaşamazsın" diye..Al işte gelinen nokta bu iyi mi?Geçmiş olsun Türkiye.Eskiler "göz olanı,akıl olacağı görür" diye boşuna dememiş eskiler.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 09:24
Bafra ovasinda, büyük arazileri olan arkadasima sormustum ne ekiyorsunuz diye,bana hicbir sey ekmedigim Zaman kardayim demisti,bafra ovasi böyleyse gerisi kimbilir nasil.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 09:20
Bu tanzim satış ofisleri üzerinde çok durmamak lazım. 6 ay sonra hiçbiri kalmayacak. Yaz aylarında meyve sebze fiyatlarının normale dönmesiyle işlevini yitirecekler. İktidarın politikalarını haber kanalları ve sosyal medya belirliyor. Bu haber kanalları fiyat artışlarını aracıya bağlayan bir haber yapıyor sonra yandaşlar ikna ediliyor ve son olarak siyasiler bunu dillendiriyor. Eğer toplum ikna olmazsa Cumhurbaşkanı çıkıp durumu düzeltiyor. Örneğin cam filimleri ve çocuklara tecavüz legalleştiren yasanın iptali gibi.
Akın 12 Şubat 2019 11:27
4
çocuklara tecavüz değil o, erken yaşta evlilik...18 yaş altı evlilik erkenmiş, ama evlilik dışı ilişkide sorun yok, 15 yaş üstü rahatça gidip eczaneden ertesi gün hapı alabilir.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 15:36
32
Akın beyin bir şeyin illegal olarak yapılması onu hukuka uygun hale getirmez 18 yaşında altında birisiyle rızası olsa dahi cinsel münasebette bulunmak ağır ceza gerektirir. O dönem Meclise gelen yasada bunun erken evlilikler için yapıldığı söylense de alt yaş sınırı yoktu o yüzden bu yasa çocuklara tecavüzü legalleştirme yasasıdır.
ATA 12 Şubat 2019 09:22
Serbst piyasa ekonomisi ülkede haksız kazanç olduğu kadar ekonomiyi de dinamitleyen bir sistem oldu, yabancı ünlü bir kahve zincirinin fiyatlarına bakarsanız nişantaşında da aynı bağcılarda da sivas ta da, bir an önce devlet artık ticarette serbest piyasa sisteminden çekilmeli yerine kar oranı nı belli seviyelerde tutacak yasal önlemler almalıdır, sırf arabayı değiştirecek diye 1 e 4 zam yapan esnaf var yada bir evin satış rakamı kiranın 20 yılı iken bunu 300 yada 400 aya çıkaranlar var bu serbest piyasa değil, rant sistemidir
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 19:50
3
Ben bu sebeple bebekdeki subesinde deniz manzarasi esliginde iciyorum o zincir kahvecinin kahvesinden. Yoksa taksimde hiltonun yanindakinde toz toprak gurultude de ayni parayi veriyorsun :)) helal hos olsun onlara oyle guzel manzarali balkonlu terasli bir bebek manzarasi ve ayni fiyat kahve.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 20:59
1
Günümüzde ülkemizde sosyalizm mi olsun istiyorsun.
Kararlı 12 Şubat 2019 09:15
Mesele keşke gıda ile kalsa iyi. Toptan olarak değer üretiminde hem geriyiz hemde çok hızlı daha da geriliyoruz. Eğitim, hukuk ve yetenek yerlerde sürünürken kanunla, teşvikle, tedbirle bir yere varılmaz. Bırakın yeni değer üretmeyi geçmişin mirası ne varsa sattık. Bankaların yarıdan fazlası yabancı sermaye. Ekonominin de önemli bölümü yabancılaştı. İdareciler çeşitli ayak oyunları ile kendilerine ve çevrelerine servetler aktarıyorlar geri ülkelerde. Halklar da öyle boş gözlerle seyrediyor. Sonuç ekonomide zor dönem geliyor. Geçmiş olsun artık
KARAR OKURU 13 Şubat 2019 10:57
13
Kısa ve orta vadede bu ülkenin huzura ve refaha erişmesi mümkün görünmüyor. Düşünen, sorgulayan ve hesap soran insan modeline ihtiyacımız var. Muktedirlerin kontrol ettiği eğitim sistemi yukardaki insan tipini üretmemek için bilinçli olarak sabote ediliyor onun için bireyler önce kendilerini sonra çocuklarını ve çevrelerini akılci ve mantıklı düşünme
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 09:08
Erdoğan Erman Toroğlunu acilen danışmanı yapmalı. Kabzimallikta hukumetimizden çok daha tecrübeli.
Psikoloji 12 Şubat 2019 09:04
En buyuk secim yatirimi (gıda enflasyonu) ellerinden kayıp giden akparti muhalefetlerinin acıklı alaycılığını kahkahalarla izliyoruz :)
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 08:53
Çiftçi para kazansa mutlu olur, üretim de artar. Problem piyasa sisteminde değil maliyetlerin çok hızlı artmasında.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 08:50
Devlet eğer varsa, 2 TL'ye mal ettiği ürünü 7 TL'ye satan aç gözlünün boğazına çöker, çökmelidir ama asla ve asla çarşı pazarda zerzevatçılık yapmamalıdır.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 21:01
2
İphonu 100 usd ye mal edip 1000 dolardan satıyorlar. Amerika niye cökmuyor bu firmaya.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 08:48
Tanzim satış marketindeki fiyatlara bakınca aslında manav ve marketlerin fahiş fiyat uygulamadıkları da net bir şekilde ortaya çıkıyor. Tanzim marketinde domates 3,5 TL. Bunun üzerine nakliye, fire, çalışanların maaş ve sigortaları, vergi ve harçları vd. eklediğinizde maliyet yaklaşık 5,5 TL'ye geliyor. 50 kuruş veya 1 TL kar marjı ile çalışsa domatesi 6-6,5 TL'ye satması lazım. E hani nerede fahiş fiyat.
bedava domates biber patlıcan 12 Şubat 2019 12:11
27
pazarda bile satsan pazar yeri kirası , belediyenin aldığı rüşvetler bunlarıda hesaplayalım.Tanzimde satılan ürünlerde kilo sınırlaması var neden ? çünkü zararına satılıyor gayet açık, seçim biter tanzim gider.
Zor tercih! 12 Şubat 2019 08:34
Anap Dönemi,1984-85 li yıllar Yozgattaki köylerden saat başı tarım ve hayvancılık bakanlığına bağlı araçlar sürekli geçiyor, günlük süt verimi 3 -5 kg olan kara sığırları üçretsiz aşılama yapıyorlar kültür ırkı alaca diye halk arasında tabir edilen sığır ırklarına dönüştürüyorlar.Baytarlar sanki milli bir seferberlik var gibi çalışıyor.Bugün onlar sayesinde süt içebiliyoruz.Şu an 30-50 kilo arasında hayvanların süt verimi.Demek ki her an seferber olmak gerekiyor her konuda,yaygarasız samimi!
evin 12 Şubat 2019 07:32
2019 yılında sebze kuyruklarında saatlerce bekleyen bir halk...ibretlik bir tablo...
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 09:06
17
Serbest piyasa ayagina 1 tl lik urunu 8 e aşırı karla satanlar var, bu da duzeltme işlemi.vatandaş mutlu.firsatcilar ve cehapeliler mutsuz.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 14:57
4
Serbets piyasanın babası serbest piyasandan şikayet ederek algı operasyonu yapıyor. Yemezler!
KARAR OKURU 13 Şubat 2019 09:04
14
Dün tanzimden yağış altında tam 1 saat kalarak ancak,domates,soğan,patates aldım: diğerleri kalmamıştı ( ıspansk,patlıcan ,biber )vatandaş herkesimden var dı ve hiç de mutlu değildi; herkes seçimden sonra zam furyası bizi bekliyor mu acaba diye kaygılıydı,2,5 ay sonra tanzim bitecek ,sonra marketler gene ucuza mı satacak,ya da gene fiyat düşürcek mi :
sadece soruyorum 12 Şubat 2019 07:01
Sayın Kahveci dün belediyelerin başlattığı bu sebze meyve satışının başta kâr marjı çok düşük olan küçük esnafı olmak üzere semt esnafını iflasa sürükleyip sürüklemeyeceğini sormuştum bugün cevabının aldık böylece ucuza sevinmenin çokta verimli bir sevinme olmayacağını görmüş olduk ben sıradan bir vatandaş olarak cebime girene ve cebimden çıkana bakarım
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 06:51
Çiftçiye mazot-yem-gübre desteği sağlanırsa fiyatlar asagi iner.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 09:05
4
Tarlada ucuz zaten.aracilar yok olacak
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 05:09
Eyy Amerika diyorduk konu nerelere geldi.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 09:06
23
Cehapelilerin ağlamasına bakarsak konu iyi yere gelmiş.tam isabet.
Zor tercih! 12 Şubat 2019 04:46
Geneleksel tarım yok.Bursa inegöl de bir domates fidesinden 60 kilo domates alınyor.Geleneksel tarımda 3 kilo.Geleneksel tarımda bir dönüm bağdan 500-700 kilo üzüm alınır.Alaşahirde 6 ton Yeni tarımı bilmeyen yandık bittik kül olduk der Modern tarımı yapan köşeyi döner bilmeden konuşmayın işin çok uzağındasınız!
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 09:03
14
Zor tercih sana bir kez daha teklifte bulunuyorum, 350 dönüm yerimiz var, icarla istediğin kadar da fazlalaştırabiliriz. 35.000tl ver 1 seneliğine hemen sana devredeceğim yerleri, sen modern tarım yap. Bakalım biz de örnek alalım. Kazanacağın trilyonlar da senin olsun. Sana bir de her sene enflasyon oranında ödemeyi artırmak koşulu ile 10 senelik hakkı da garanti ederim. İletişim bilgisi istiyorsan buraya yaz. Hemen sözleşmeyi yapalım. Durumundan memnun olduğuna göre paran da var demektir. Yerlerin 3/1 sulanabilir durumda.
sabır! 12 Şubat 2019 10:30
4
Seni ikna etmek gibi bir görevim yok.Yer belirttim çok meraklısı isen sor!Her ürün her yerde yetişmez!Senin memleketin neresi ne tür ürün yetişir ben bilemem!Karadenize ait olan çay sadeceTrabzonun of ilçesinden sonraki kısmı ile Rizenin fındıklıya kadarki kısmında yetişir.Tarlan varsa araştır!Gelirin hangisinden fazla olur ona göre üretim yap ziraat mühendislerinden destek al!
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 10:56
27
Peter' in gübre gecen sene 10 tl idi. Bu sene 22 tl . Pazarlik yaptim eski musteri diye 20 tl ye gecen seneki aldığım miktarin ancak yarısını aldim. %95 disa bagli bir sektorden bahsediyoruz. Milli ve yerli olan ,sadece ben ,diger butun girdiler ithal. Bildigin göztası, bakir sulfat, Turkiyede tarimsal sülfirik asit üretiminin olmadığini anladık. Üretelim dedik. Istanbulda bir ithalatci " orjinal Alman 12 tl ye verelim , 18 tl ye satarsin ne ugraşacaksin. Iste Tarimda durum boyle, seneye elmayı 10 tl ye bulursaniz iyidir.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 11:13
1
KO 09:03, bu akp trolleri o....... gibiler, kendilerini bir şekilde mutlaka belli ediyorlar: gaza gelme, en kötüsü o.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 11:23
8
Beni ikna etme, hem para kazan hem de bize örnek ol. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, işle göster bize. Al sana örnek gösterdiğin, süt verimini artırdığını söylediğin veterinerler gibi örnek olma fırsatı. Bu arada yerler Çanakkale’de ne istersen yetiştirebilirsin. Üzüm yetireceksen 30 yıla da uzatırız kontratı. Vazgeçme hakkın da olacak.
sabır! 12 Şubat 2019 14:14
2
Benim paraya ihtiyacım yok!Tarım yapmak istersem tarla alacak güçüm var.26 sene öğretmenlik yaptım.10 yıldan fazla oldu emekli olalı.Sakızlık yapıyorsun.inan çaren ben değilim!
xxx 12 Şubat 2019 04:18
Çevir kazı yanmasın.Sen ne anlarsın çiftçilikten.Karedeniz de yol kenarlarında kara lahana,mısır tarlası,Çay tarlası,Ordu giresun da fındık doğası gereği kestane,gürgen,kara ağaç sen bunları gördün başka bildiğin var mı ?
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 02:24
Maliyetleri olabilir mi ? Mesela maliyetini karşılamaması mazot,personel,sgk,kira gideri,lojistik,elektrik,vergi,ambalaj ,gübre,kdv vb giderleri de olabilir mi? Tamam patlıcan 15₺ olmasın ama çiftçi giderleride yoğun. O zaman hiç uğraşmayalım Meclis Lokantası açılsın aynı fiyatlara vatandaşa çok daha ucuz yemek verilsin.vatandaşı düşünüyorlarsa
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 02:13
TÜİK tanzim satış fiyatı üzerinden enflasyonu hesabı yapınca ne olacak o zaman.80-100 adet araba Türkiye’nin kaderini belirleyecek,kağıt üzerinde hesabı güllük gülistanlık ama vatandaş hali yine perişanlık olacak.
Karar Okuru 12 Şubat 2019 01:58
Citcinin gunahi buyuk. Anani da al git diye azarlandiklarinda tepkilerini ortaya koyacaklardi. Durum bu hale geldikten sonra annelerini de alip gitmekten baska secenekleri yok artik.
hassan 12 Şubat 2019 01:44
aslinda cozum direk ciftcilerin tuketiye ulasacagi kanallari acip aradaki soygunculari , komisyonculari ortadan cikarmak. bu sekilde komisyoncularin aldiklari cok yuksek oranlar tuketici ve ciftci arasinda adaletli sekilde paylasilirsa iki tarafta cok karli cikacaktir bu isten.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 09:05
8
Komisyoncu olmadan ticaret olmaz, çözüm rekabet.
Krr 12 Şubat 2019 01:43
Üretici satış fiyatı 1 tl (3 ay alınteri sonucunda), aracı iki kalem oynatma ile (24 saatlik nakliye) satış fiyatı 2 tl, sebze meyve hali oturduğu yerden 3 tl, pazarcı satış fiyatı 4 tl. Böyle sistem olmaz. 70 yıldır bunları düzeltmek yerine milletin önüne tezgah açan devlet sorunları ancak kronikleştirir. Ya bu işin çözümü köprü yapmaktan daha kolay vallahi. Gerçekten kolay. Buradaki yazarın tavsiyelerinin onda birini yapsaydınız bu hale gelmezdi bu durum.
Karar Okuru 12 Şubat 2019 01:38
Ne yerli tohum kaldi, ne kirlenmemis veya betonlasmamis toprak kaldi, ne de ciftcinin uretim yapacak hali kaldi. Hayvanciligin durumu da daha parlak degil. Icme suyuna gelince en acikli durumda olan odur. Gida konusunda zincirin butun halkalari sorunlu. Acilan tanzim satislar da komadaki hastaya yara bandi yapistirmaya benziyor. Secime kadar.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 09:04
12
Yerli tohum tarihi zirvesinde.acilen sozcu okumayi birak
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 11:26
6
Ayçiçeği’ndeki yerli tohumları yazabilir misiniz bana?
musto 12 Şubat 2019 01:25
Market zinciri veya belediyeler kooparatifler ihtiyaca göre üretici ile yıllık antlaşma yapar finans sağlar sistem işler bizde tam tersi tüm risk çiftcinin üzerinde üretici olmazsa ya ithal edeceksin veya arazi kiralayıp her ürünü kendin üreteceksin bizdeki olay gelir dengesizliği çoğunluk asgari ücret ile iş bulamıyor daima bakıma muhtaç geliri artıramadığın sürece beslemeye devam edersin.
Enflasyondan secimde nemalanacaklara son dk golü geldi 90 a.. acıları bu yuzden aslında.. halk ucuz sebze bulmuş, sosyal devlet ,belediye gorevi felan hikaye onlara.. gitti gül gibi hücum silahları sakatlanıp çıktı.. fırsatcı paranın gozune vurup halkin sırtına binerken devlet susacakmiydi..bu tanzim satış bi taşla en az iki kuş vurdu..biri akparti karşıtları.biri de fırsatçı AĞALAR.
Karar Okuru 12 Şubat 2019 01:41
33
Komadaki hastaya bir yara bandi yapistirip mucize bekliyorsunuz, tedavinize bakip pek gururlaniyorsunuz. Butun derdiniz secime kadar idare etmek. Sonrasinda seksen kusur milyon insani nasil besleyecek siniz?
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 02:33
33
TÜİK enflasyon rakamlarını o 80 veya 100 adet arabadaki ürünlerden hesaplama yaparsa o zaman vatandaş çok daha az maaş alır,çok daha fazla cebinden harcama yapar o zaman ne olacak.90+4 golü olur.
m.t 12 Şubat 2019 00:13
tanzimi bu millet daha önce görmüştü işe yaradığını gören varmı....? çözüm çok basit pazar yerleri rantçıların elinden alınıp doğrudan bedelsiz olarak kooperatif ve çifçilere tahsis edilmeledir fiyatlar yüzde elli anında düşer ama hiçbir siyasetçi rant olmayan bir işe imza atabilirmi ne dersiniz
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 04:39
31
Evet Siyasetçi rant sağlamaktadır.Çiftçiyi kooperatife mecbur kılıp oy alırsın,Pazar yerini rantçılara verip oy alırsın,patlıcan 15₺ yapar sonra tanzim açıp ucuz der oy alır,siyasetçiler 21 bin ₺ maaş alır,devlet tarafından ulaşım,telefon masrafları karşılanır; güzelim vatandaş ise bedelini öder.2 bin ₺ maaş’a talim eder
xxx 12 Şubat 2019 07:06
2
Zamanında yaradı izmir de ben tansaş lardan nasıl halkın yararlandığını bilirim.Zamanla amacının dışına çıktı. Önemini yitirdi.O zamanlar tertemiz marul ,rokaları bugün pazarda bulamazsınız.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 09:06
4
Tanzim yandaşlardan mı alacak malları? O zaman ucuzluk değil zararına satış olur.
sabır! 12 Şubat 2019 10:40
5
Hepimiz bu memleketin evladıyız be kardeşim.Yandaştan almasın senden alsın ne olacak yani?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN