Back To Top
Milli dava milli para

Milli dava milli para

 - Son Güncelleme: 11.10.2019 Cuma 10:39
- A +

Bugün 11 Ekim 2019 ama Merkez Bankası 27 Eylül-04 Ekim haftası yabancı para (YP) mevduat verilerini dün açıkladı.

Bir önceki hafta 224 milyar 227 milyon dolar tutara ulaşan hesaplar 222 milyon dolarlık azalışla 224 milyar 005 milyon dolara geriledi.

Mevduat bankalarındaki gerçek kişilerin (bireysel hesaplar) döviz mevduatları 565 milyon dolar artış gösterirken, tüzel kişilerin (kurumsal hesaplar) döviz hesapları 994 milyon dolar eksilmiş oldu.

Son haftalarda görülen dövize yönelik kurumsal talebin kesildiği görülüyor. Lakin kurumların döviz hesaplarındaki azalışın nedeninin döviz bozdurmak mı, yoksa dış borç ödemeden dolayı mı azaldığını henüz bilemiyoruz.

Hatırlarsanız geçen yıl ağustos ayında yaşadığımız kur şoku sonrası kurumların döviz hesaplarında önemli azalışlar yaşandığını görmüştük. Henüz hiçbir başka veri açıklanmamış olmasına rağmen o tarihlerde iki yazı kaleme almıştım.

13 Eylül tarihli ‘20 milyar dolar nereye gitti?’ başlıklı yazıda ve

18 Eylül tarihli yazıda ‘20 milyar doların peşinde…’

başlığı ile konuyu takip ederek, döviz hesaplarındaki azalmanın döviz bozdurmadan kaynaklanmadığını açıklamıştım.

Bugün kurumların döviz hesaplarındaki azalmanın gerçek nedenini de henüz bilemiyoruz.

BDDK’nın günlük verilerinden 2 Ekim tarihinde 83 milyar 065 milyon dolar olan kurumsal döviz hesaplarının son iki günde azalarak 4 Ekim tarihinde 81 milyar 322 milyon dolara düştüğünü görebiliyoruz.

Tüzel kişilerin döviz hesaplarındaki oynaklığın piyasa şartları dışında etkenlerle de değiştiğini aklımızdan çıkartmamalıyız. Kurumun döviz işlemleri kurumun dövize bağlı borç ödemeleri, iyi bir fırsat eşiğinde dövizli stok alımı gibi birçok değişkenden etkilenmektedir.

İşte o nedenle döviz hesaplarının seyrini daha çok gerçek kişilerin, yani bireysel hesapların seyrinden çıkartabiliriz.

Ve bireysel hesaplardaki döviz mevduatları da (katılım bankalarındaki bireysel hesaplarla birlikte) son haftada 649 milyon dolar artışla 119 milyar 641 milyon dolara ulaşmış oldu.

Yılbaşından bu yana 31 milyar 418 milyon dolar artış gösteren döviz hesaplarında bu artışın 23 milyar 101 milyon doları yurtiçi yerleşik bireysel müşterilerin talebinden geldiği görülmektedir.

Bireysel yatırımcının döviz alımı derken sadece dolar-euro veya bir başka para birimi kastedilmiyor. Bireysel yatırımcılar en büyük yabancı varlık alımını altın satın alarak göstermişler. Ya da yastık altındaki altınlar bankalara getirilmiş oldu. Çünkü bireysel yatırımcıların kıymetli maden hesapları yılbaşında 7,2 milyar dolarken, 4 Ekim tarihinde bu tutar 11 milyar doları aşmış oldu.

Döviz hesapları işlemlerinde dikkat çeken bir başka detay ise kurumsal talebin dolar tarafına bakmamış olmasıdır.

Gerçek kişiler 23,1 milyar dolarlık yabancı para talebinin 13,6 milyarlık kısmını dolar alımında kullanmışlar. 5,1 milyar dolar karşılığını ise euro alımında kullanmışlar ve kalan 3,9 milyar dolarlık kısmını da altın alımında kullanmışlar.

Oysa tüzel kişiler yılbaşından bu yana 9,2 milyar dolarlık döviz varlığı alımının tamamından fazlasını euro alımında kullanmışlardır. Daha fazlası şu oluyor: Tüzel kişiler 10 milyar 066 milyon dolar karşılığında euro satın almışlar; bunun yanında ise 1 milyar 243 milyon dolarlık dövizi dolar bozdurarak azaltmışlardır.

İşin bir başka dikkat çeken noktası ise katılım bankalarıdır. Mevduat bankalarındaki döviz hesapları yüzde 14,2 artışla 202,9 milyar dolara ulaşırken, katılım bankalarındaki döviz hesapları yüzde 41,2 artışla 21,1 milyar dolara çıkıyor.

Katılım bankalarındaki altın hesaplarıysa, mevduat bankalarındaki gerçek kişilerin yüzde 51,7’lik artışının da üzerine çıkarak tam yüzde 67,7 oranında yükseliş yaşadığı görülüyor.

Ayrıca katılım bankalarındaki döviz hesaplarındaki artış sadece gerçek kişilerin talebinden gelmiyor, aynı zamanda kurumsal hesaplarında döviz varlıklarını yüzde 40,3 artırdığı anlaşılıyor.

Kısaca milli duyguların bu kadar sert estiği bir dönemde siyasetin hâlâ ittifaklar üzerinden açıklamalarda bulunmasına rağmen ülkede millilik duygusu en yüksek düzeye ulaşmıştır. Bu dönem Millet İttifakı çökmelidir diye bakılacak bir dönem değildir. Bu dönem askerimizin, vatanımızın çıkarlarının en üstte olduğu dönemdir.

Bakalım ekonomi yönetimi ile para politikası vasıtası ile beceremediğimiz milli para dönemini dış çatışma sürecinde değiştirebilecek miyiz?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 20:29
Bu Fransa'ya ve İtalya'ya hele Filistin'e anlam vermek mümkün değil.Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine geri dönebilmesi için Türkiye operasyon yapiyor.Kapıları açsak 4.5 milyon suriyelinin en az bir milyonu önce Yunanistan ve oradan da Paris de Seine nehri çevresinde,Roma'da Trevi çeşmesi civarına yerleşir orada mangal keyfi yaparlar,Shisha Cafe ve baklavaci açarlar.Sayın cumhurbaşkanımız açsın kapıları ekonomimiz düzelir.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 09:35
Bir sey anlamadim bu yazidan. Yine dolara hücum etmis millet! Bu besbelli! Baskaca ne olmus!? Milli paramiz yerlerde, maaslarimiz 3 yildir eridi gitti! Zamlar okkalisindan beynimize balyoz gibi iniyor. Siyasi irade, bu konulari hiç konusmuyor, baska ülkelerde olup bitiyormus gibi davraniyir. Dogrudan vergiler tavan yapacak eli kulaginda. Gelir, emlak vs. korkuyla bekliyoruz. 1000 tl ile gaz alayim desem 300 lirasi zamla hop Bitas'in cebine, 700 liralik gaz yükleniyor. iktidar hiç orali degil. Elektrik dalga gecer gibi zam üstüne zam iki ayda bir.. Milli para mi?
karar okuru 11 Ekim 2019 15:17
Milli para/yabancı para talebini tahtaravalliye benzetirsek dengesizlik var.Denge ayarı yapanlar havada olan tarafa bir kaç ağırlık koymalıdır.Dijital terazilerin,uydu bağlantılarının olduğu dünyada bir kaç dokunuş yeter.Denge unsuru frene ,güç kazandıran debriyaja,yan şeritten gelen araçların çarpmaması içi sinyallere dikkat etmeliyiz.Bunların hepsi var.O zaman neden havada kalıyoruz.
Abdullah hasan 11 Ekim 2019 14:27
'' ülkede millilik duygusu en yüksek düzeye ulaşmıştır. '' doğrusu anlayamadım, espiri de yapmış olabilirsiniz yoksa bireylerin yabancı para artısı nasıl oluyor milli lik duygusu artıişı oluyor.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 09:22
0
Ben de bisey anlamadim! Degisen ne var! Yine dolara hucum edilmis! Neyin millisi bu!?!!
evladi fatihan 11 Ekim 2019 12:48
dusunun bir kere meminin fiyati ne kadar? 3.6 milyon muhaciri her an ABye gonderilecek sekilde hazir tutmanin maliyeti? Guvenli bolgede yapilacak 250-300 metrekarelik bahceli mustakil evler icin de para lazim.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 11:05
iktidar, iktidarda kalmak için kutuplaştırma yöntemini kullanmasaydı, bugün çok ihtiyaç duyduğu o milli birliğe ulaşırdı.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 16:33
5
Seni birleştiren ülken milletin toprağın bayrağın ezanın değilse sen zayıf birlestiricilere sarılmıssin demektir.Birleşme noktalarını bir daha düşün. ...
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 22:11
1
Aynen ; kardeş , muhafazakar bir aileden gelmeme rağmen bıktım artık şu birlik lafından ;
Karar Okuru 11 Ekim 2019 09:42
Türkiye'dekiler dahil tüm Dünya'daki Dolar stokçuları sayesinde ABD daha çok dolar basma imkanı elde ediyor. Kısaca talep arzı tetikliyor. Yakında Dolar arzı hareketlenecek ve dolar stokçuları ya daha fazla dolar stoklayarak ellerindeki doların değer kaybına engel olmaya çalışacaklar yada ellerindeki doların hızla değer kaybettiğini izleyecekler.
ARKADAŞLAR, DOLARA BU KADAR HASSASİYET GÖSTERMEYİNİZ, MERKEZ BANKAMIZ IN ARACILIĞI İLE DOLAR 1. 50 TL SEVİYESİNE ÇEKMELİ YİZ, ÇÜNKİ ABD DE 1 ŞİŞE SU 1DOLAR, BİZDE 1.50 TL. ARTIK OYUNUN KURALLARINI DEĞİŞTİR MEMİZ LAZIM,
KARAR OKURUMehmet atay 11 Ekim 2019 12:36
0
Ülke iflas etsin yani
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 20:02
0
no panik make your plan seni mutlu seni polyannaci seni a haberci senin için her yer isveç unun kuru tuzu kuru muhterem sen akepe belediyelerinden arpalananmisin bak sana ağan fazla dayanamaz bırakır yargıda senin gibilere muhterem bu devran bitiyor haberin olsun
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 20:47
0
Şaka gibi
KARAR OKURU 13 Ekim 2019 13:00
0
Hakkaten dimi, neg'zel sorun cozulmus olur, tipki castro iktidari ele gecirince ilk yaptigi isin kiralari dusurmesi oldugu gibi hop! iste kiralar dustu, sorun da boylece cozuldu.. sonrasinda on yillarca halkin surunmesinin nedeni baska, o konuya hic girmeyelim..
musto 11 Ekim 2019 02:56
İnsanın aklına ne para ne pul ne yiyecek içecek açlık tokluk gelmiyor.Sanki beyin uyuşmuş dünyanın sonu gelmiş gibi hanım oturmuş ağlıyor şehit haberlerini duydukça ayırım,yapmadan onlarında anası, babası ve aileleri var gerçek huzursuzluk böyle bir şeymiş.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 13:24
1
musto, tebrik ederim
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 00:53
Turk milleti tam tesekullu devletinin arkasinda bir anket yapilsin tl degil de dolar euro alanlarin cogu akp mhp li oldugu ortaya cikacaktir vatanini en cok sevenlerin dolara nasil taptiklari da ortaya cikacaktir
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 22:12
0
Bir de çok sayıda bedelli askerlik yapanlar olduğu:))
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN