Back To Top
Piyasa dostu program

Piyasa dostu program

 - Son Güncelleme: 02.10.2019 Çarşamba 12:28
- A +

Önceki gün açıklanan Orta Vadeli (Yeni) Program (OVP-YEP) temel olarak son 3 yılın bir oranda tersi işaretler verdi.

Eğer IMF ile bir program anlaşması içerisinde olsaydık bu maddelerin bir kısmını IMF istedi de yapıldı diyebilirdik.

Mesela esnek işgücü piyasası ve beklenen enflasyona göre maaş zammı tam bir IMF anlayışı olarak tanınıyor.

Dün HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan “Cumhurbaşkanı ve hükümetin IMF politikalarına karşı durduğu yeri son derece önemli buluyoruz ve destekliyoruz. Çünkü IMF politikaları yoksulluk, kriz, fakirlik ve aynı zamanda sosyal haklarda geriye gidiş demektir” demiş.

HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan işi bir de EYT olarak bilinen emeklilik sorununa getirerek “1999’dan önce IMF, emeklilik yaşının yükseltilmesi, daha fazla prim ödenmesi, emekli aylıklarının daha düşük olması yönünde adımlar atılmasını istedi. O zaman atılan adımlar bugün emeklilikte yaşa takılanlar sorununu ortaya çıkardı” diyor.

Acaba dün YEP veya OVP’de açıklanan maaş zamlarında hedeflenen enflasyon oranını kimin koyduğunu okuyabilmiş mi? Çünkü dün açıklanan programda IMF yok ama zihniyeti vardı.

Ayrıca şu notu da düşelim: IMF kurulalı en uzun süre IMF ile program yürüten hükümet AK Parti hükümetleri oldu.

1- İktidara geldiğinde zaten kriz vardı ve mevcut IMF anlaşmasını kucağında buldu.

2- Daha önce bu kadar uzun süre bir başka parti hükümetleri olmadı.

Bu iki argüman elbette doğrudur. Ama unutmamak lazım ki;

1- Bugüne kadar IMF ile anlaşma yaparak programın bütününü uygulayan bir başka hükümet oldu mu? Hatırladığım kadarı ile programların nerede ise tamamı yarıda kesildi.

2- Zaten 2006-07’lerde küresel bol para sisteminde 2001 krizi çoktan aşılmış ve her şey yoluna girmişti.

Şimdi asıl soruyu soralım: Sayın HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan IMF’nin dayatması ile emeklilik sistemi ve maaşları çökerterek fakirlik oldu ise bunu 2008 yılında kanunlaştıran kadroların-partinin-hükümetin hiç mi yetkisi, gücü, iradesi yoktu?

IMF ile çalışmanın ne her tarafı kötüdür, ne de her söylediği kötüdür. Lakin Cumhuriyet tarihi boyunca IMF ile en uyumlu ve en uzun süreli çalışan bir partinin bugün IMF için bu kadar hayırcı olması ne ifade etmektedir?

***

Ama her şeyden evvel dün açıklanan YEP veya adı ne ise olan program... Zaten o program da bir IMF uzantılı program izleri taşımaktadır.

Kamu zamları ile kamu açıklarının azaltılması tam bir IMF politikasıdır. Ücret artışlarının sınırlanması ve beklenen (hedeflenen) enflasyona göre zam yapılması da tam bir IMF anlayışıdır.

Mart seçimlerinden sonra ve hatta tekrarlanan İstanbul seçimlerinin ardından yağmur gibi gelen kamu zamları nasıl izah edilecektir?

Çalışan ne zam alacak biliyor musunuz?

2020 yılında %8,5.

2021 yılında ise %6,0

Çünkü enflasyon hedefi bu. Ama son üç ayda doğalgaz ve elektriğe sadece yüzde 32 zam yapıldı.

O nedenle diyorum ki; bu program bir piyasa dostu bir program oldu. Örneğin son zamlar ile artık elektrik şirketleri bir nefes almaya başlamış olacak. O nedenle piyasa dostu bir programdır.

Ama bu program vatandaş açısından can yakıcı, acıtıcı bir programdır. Ne maaşlar reel olarak artacak, ne de gelirlerde kolaylıklar sağlanacak. Yeni vergi ve zamlar bizi beklemeye devam ediyor.

Doğalgaz faturası aylık 400-500 liraya yükselirken, elektrik faturası da artık 200-300 liraya çıkabilir. Oysa yapılacak maaş zamları sadece 100-200 lira olacaktır.

Mesela 2.020 lira olan asgari ücret 2020 yılında 2.190 liraya ancak çıkabilir. Bilemediniz 2 bin 200 lira. Çünkü hedeflenen enflasyon 2020 yılında yüzde 8,5...

Asgari ücret maksimum önümüzdeki yıl nette 180 lira artış görebilecekken sadece bir aylık elektrik-doğalgaz fatura artışı 200-300 liraya ulaşabilecektir.

Kısaca YEP yeni bir şey demedi. IMF zihniyetinin yansıması ile fatura vatandaşa yüklenmeye başlandı.

Vatandaş ödeyecek, şirketler kurtulacak.

Vatandaş ödeyecek devlet harcayacak.

O nedenle bu program piyasa dostu bir program olarak görülebilir. Ama toplum açısından yükü ve maliyeti hepimiz göreceğiz.

Umarım kur düştü, faiz indi, enflasyon yükselmedi derken karanlıkta açlık ve üşümeyi aklımızdan çıkarıp sevinebiliriz.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
fuat susuz 02 Ekim 2019 17:10
ŞİMDİ SÜFLEYİ KİM VERİYOR ARKADAŞ. 1*İMF NİN CHP İLE YAPTIĞI 'MAHREM'TOPLANTIDA HAZIR BULUNDU MU? 2*HAZIR BULUNMADIYSA TOPLANTI NOTLARININ BİR KOPYASI KILIÇDAROĞLUNA BİR KOPYASI İBRAHİM KAHVECİYE(DAHA BAŞKALARINA DA BU TUTANAKLAR ULAŞMŞTIR.)VERİLDİ Mİ? 3*YAZININ BÜTÜNLÜĞÜNE BAKILDIĞINDA SEVİYOR-SEVMİYOR FALI GİBİ BİR DURUM VAR.YİNE BİRBİRİNİ YOK EDEN SAVLAR VAR. 4*BU YAZI İLE AMEL OLMAZ.ALTTAN ÜSTTEN BİR BASKILAMA SÖZ KONUSU.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 08:36
0
'1*İMF NİN CHP İLE YAPTIĞI 'MAHREM'TOPLANTIDA... ' alınan kararları kim YEM(/P)'ine kattı, uyanık? '...BU TUTANAKLAR ULAŞMŞTIR.)VERİLDİ Mİ?'... Ulaşmıştır dedikten sonra niye sağırlaşıyorsun? Fala bakmak senin gibi avanaklık kırallarının ekmeği olmasın? Neyle amel olacağını soran yok; yorumunda beyin ve ağız ameli olmuşsun zaten. Alttan aldığın destek beynini de ıskartaya çıkarmış.
Menderes YILDIRIM 02 Ekim 2019 14:35
İbrahim Bey; IMF istemeyene zorla para veren kuruluş değildir. IMF Hükümetlerin yönetirken BERBAT ettiği ülke ekonomilerini KIRBAÇ ile yola getiren ULUSLARARASI YILAN kuruluştur. Ekonomi de tabloyu BERBAT ederseniz YILANA SARILIRSINIZ. 2002 de ülkemizin Bütçesinin % 10 u kadar borcumuz vardı. Geldiğimiz nokta da ise Ülkemizin bütçesinin % 80 - 85 i kadar borç sorunumuz var. IMF ye 30 Milyar Dolar borcu ödeyip, Piyasaya 500 Milyar Dolar Borç takmayı MARİFET SAYAN zihniyet var. ALLAH' ım ISLAH ETSİN. Saygılarımla
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 14:12
imf yi getirmezleeerr. çünkü akp istediği gibi cirit atamaz. rant ne olacak
Abdullah hasan 02 Ekim 2019 10:16
İMF şimdi gelse çantasını açmadan gider; zaten siz benim önereceklerimi yapıyoprsunuz bana eyvallah der diyorsunuz yani İbrahim bey. Bana kalsa İMF yi kovardım.
AhmetYolcu 02 Ekim 2019 16:59
0
deniz bitti imf y e mecburlar.
Karar Okuru 02 Ekim 2019 09:55
Bu duduklu tencere er gec patlar.
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 11:02
7
Hiçbir şey olmaz.
Menderes YILDIRIM 02 Ekim 2019 09:58
İbrahim Bey ve Karar Gazetesi Yorumcuları; Tüm rakamlar - yorumlar - haberler - vb. YALAN olsa bile. Adalet Bakanlığı bu yıl sonuna kadar 700 İcra Müdürü ve Müdür Yardımcısı ALACAKMIŞ. SORUYORUM ! ! ! Ekonomi de işler iyi gittiği için mi? 700 İcra Müdürü ve Yardımcısı alınacak? Türkiye' miz de 81 İl olduğuna göre ortalama her ilimize 8,5 adet daha İcra Müdürlüğü Açılacak. AKP liler BIRAKIN İNADI, AKP Türkiye yi Bitirdi, Sıra İnsanlarımıza geldi Her insanımızın İCRA MÜDÜRLÜĞÜNDE KİŞİSEL DOSYASI olacak. UYANIN Artık. Saygılarımla
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 09:26
aç kalırız , susuz kalırız , karanlıkta kalırız ama diz çökmeyiz üst aklın ekonomik saldırıları karşısında pes etmeyiz...!!!
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 07:15
Bu iktidar artık miadını doldurdu. Vatandaşın gırtlağını sık, beyefendilerin saltanatlarına para yetiştiremiyoruz. Bizim çektiğimiz sıkıntıları yöneticilerinde çekmesi gerek. Bizleri zamlarla perişan ederken kendi keyiflerinden taviz vermiyorlar. En çok bu görüntü milleti rahatsız ediyor zaten. Umarım İlk seçimde gelmemek üzere giderler.
evin 02 Ekim 2019 06:34
yeni emekli olanların maaşları bin liranın bile altına düştü artık. 800 lira emekli maaşı alanlar var. nasıl yaşayacak bu insanlar? müge anlıda emekli insanların karıştığı korkunç olayların sebebi de bu işte. 800 lira emekli maaşı alan insanlar hayatta kalmak için gayrimeşru yollara girmek zorunda kalıyor...akp toplumu mahvetti maalesef...
Sabır! 02 Ekim 2019 06:25
Ak partiye oy vermiş biri olarak söylüyorum.Elektrik ,doğal gaz,su zamlarında ipin ucu kaçtı.Seçimler sırasında daha ucuz gıdaya ulaşabilmek için yaptığınız tanzim satışlarıyla çelişki içersindesiniz. bu ay 180 lira su parası geldi 180 lirada elektirik parası yeni zam dahil değil.Kış gelince doğal gaz paramız da 600 lirayı geçer.Birde evi kira olanları halini düşünün?Dengelenme derken vatandaşı sendeletmeyin.Vatandaşa hizmet ederseniz oy alırsınız.Sayılı günler çabuk geçer birde bakmışsınız sandıklar kurulmuş.
Abdullah hasan 02 Ekim 2019 10:15
3
Devlet şimdi vatandaşı ezdirmemek için; Doğalgaz , elektirik, su Tanzim satışları yapsa fırsatçılara izin vermese olmazmı?
Karar Okuru 02 Ekim 2019 12:12
0
Hayret! Sabır!' ın da sabrı taşabiliyormuş!
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 12:50
1
Arkadaşın memleket sevdası, yerli ve milliliği, üst akıl ve dış güçleri çözebilme yeteneği, kendine 180 lira fatura gelene kadarmış.
Sabır! 02 Ekim 2019 14:57
1
Muhalif biri olmadığımı zaten belirttim.Yanlış gidenleri de uyarmak,oy kaybettirecek yanlışları düzeltilmesine vesile olmak iktidara iyiliktir. Milliliğimiz tartışma konusu değildir.
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 06:16
Tutmayın büyük damadı. Daha aya yol yapacak. Hemi de 4 şeritli.
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 06:08
İmf türkiyede nerede tatil yapıyor.istanbuldamı hazinenin koynundamı.
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 14:12
0
Duymadın mı? Vatandaşın cebinde...
Karar Okuru 02 Ekim 2019 04:07
İmf verdiğimiz boru geri ödemedi, ülke ne hale düştü.
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 12:23
0
Allah da sizi güldürsün
Has Parti 02 Ekim 2019 03:31
Sayın yazar bu ülkede maliye bakanını ciddiye alan iki kişiden birisiniz, ikinci kişi sayın bakan.
Afedersiniz ama dünyanın neresinde 48 yaşında emekli var? Ben hiç duymadım. Modern ülkelerin çoğunda emeklilik yaşı 70.Bizde ise maaşallah 40'lı yaşlarda emekli oluyor insanlar. Hem emekli oluyor hem de çalışmaya devam ediyorlar. Emeklilik ticari bir yatırım değildir.. Bir yaşlılık ve hastalık sigortasıdır. Bizde milyonlarca genç emekli olduğu için bunlara maaş yetiştirmek için devamlı para basılıyor. Bu sefer paranın emisyon hacmi artıyor. Bu durum da enflasyona neden oluyor. Para pula dönüyor ve değersizleşiyor. Bu durum da devalüasyona zemin hazırlıyor. Oy almak hiçbir parti ses çıkarmıyor.
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 02:01
2
Modern ülkelerdeki asgari ücretle çalışan sayısı yüzde 7-8 civarında,aldıkları ücret yüksek ve yaşam standartlarına yüksek.ülkemizde ise asgari ücret ile çalışan sayısı çok yüksek aldığı ücret ise açlık sınırının altında.siz kulaktan duyma haberleri karıştırıp yazmışsınız
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 02:09
1
Sn.cbaşkanı Erdoğan 45 yaşını bitirdiği gün emekli oldu.ne güzel.
Abdullah hasan 02 Ekim 2019 10:07
1
....kemalistttt; bir kanun veya kural varsa herkese eşit işlesin, Baykal meclise hiç uğramamış ve bahçelide rahatsızlığından dolayı toplantılara katılmayacakmış , partisi duyurdu. İyide işe gitmeyen hangi çalışana bu uygulanıyor. Hep bana diyerek neyi savunabilirsin ki. Birazda bunlara dile getirsen belki inandırıcı olabilirsin yoksa sadece tek taraflı atmasyon .
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 12:08
0
Trolün kullandığı rumuza bak.Dincinin istismar sınırının olmadığının işareti.
Sakaryali 02 Ekim 2019 13:27
0
Simdi hak ettigin cevabi versem edebe uymaz. Vermesem gonlum elvermez. La havle vela kuvvete....
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 14:19
0
Sn. KO 12:08, bir tek 'Dincinin istismar sınırı....' bu olsa, iyi değil de; imanına da kazık çakıyor sevgili trolunuz.
konyalı haydut 02 Ekim 2019 01:19
Lanet olsun ya, başka bir şey demiyorum...
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 00:57
olsun zamlar feda olsun. cunku yol yaptilar
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 00:56
imf neymis canim biz borc vermiyormuyduk...
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 23:46
IMF’nin dayatması ile emeklilik sistemi ve maaşları çökerterek fakirlik oldu ise bunu 2008 yılında kanunlaştıran kadroların-partinin-hükümetin hiç mi yetkisi, gücü, iradesi yoktu?(Demişsin) ama Emeklilikte yaşa takılanlar uğradığı haksızlıkları yazmana Güven,Özveri,Tecrüben yetmemiş.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN