Back To Top
Sorunumuz faiz değil ‘GÜVEN’

Sorunumuz faiz değil ‘GÜVEN’

 - Son Güncelleme: 25.07.2019 Perşembe 00:36
- A +

Faiz inecek ve sorunlar bir bir çözülecek...

Keşke.

BDDK verilerinden birkaç not aktarmak istiyorum. 7 Eylül 2018 ila 12 Temmuz 2019 verileri:

Toplam TL Mevduatı : 1.043 - 1.063 milyar TL. TL mevduatı 10 ayda sadece 20 milyar lira artmış. Geçen süre zarfında işleyen faiz bile mevduata yansımamış.

Bireylerin TL Mevduatı: 668 - 666 milyar TL. Kişiler tasarruflarını TL’de tutmuyor. Bireylerin TL mevduatı bırakın faizini, asıl paradan bile 2 milyar lira eksilmiş.

Ticari Kuruluşların TL Mevduatı: 251 - 264 milyar TL. Şirketlerin bankalarda tuttukları TL mevduatları 10 ayda sadece ve sadece yüzde 5,2 artıyor. Bu süre zarfında işleyen faiz bile en azından yüzde 15-17 artış sağlayabilirdi.

Resmi ve Diğer Kuruluşların TL Mevduatı: 123 - 133 milyar TL. Kamu kesimi TL’de kaldı.

***

Şimdi aynı dağılımı yabancı para (YP) hesaplarından izleyelim:

Toplam döviz hesapları: 185.827 - 214.318 milyon dolar. 10 ayda bankalardaki döviz hesaplarında 28.5 milyar dolarlık artış var.

Bireylerin döviz hesapları: 105.124 - 133.892 milyon dolar. Döviz hesaplarındaki artışın nerede ise tamamı bireysel döviz hesaplarından geliyor. Son 10 ayda bireysel, yani şahısların döviz hesapları 28 milyar 768 milyon dolarlık artış gösteriyor.

Ticari kuruluşların döviz hesabı: 77.768 - 77.791 milyon dolar. Şirketler döviz varlıklarını aynı düzeyde tutmuşlar. Bu arada ticari şirketlerin döviz kredilerinin 185,7 milyar dolardan 179,3 milyar dolara gerilediğini yine BDDK “Haftalık Sektör Verilerinden” görüyoruz. Bu durumda şirketler zaten net döviz pozisyonlarını iyileştirme yoluna gitmiş oldular.

***

TL kaynağının artmadığı, hatta her bulunan yeni kaynağın dövize gittiği bir dönem yaşadık ve yaşıyoruz. Merkez Bankası verilerine göre ortalama TL mevduat faizleri yüzde 22 civarında olmasına karşılık neden TL’ye eğilim olmuyor?

Neden birikim sahipleri bütün yeni tasarruflarını dövize yatırıyor?

Bu ortamda faiz indirimi ne fayda sağlayabilir? Ya da indirmesek bile ne oluyor ki?

Kısaca diyeceğim şu ki, bizim meselemiz faiz olmaktan maalesef çıktı. Ana sorunumuz faiz olmadığı için faizi indirmeye de bu şekilde odaklanmak bir şey çözmeyebilir.

7 Eylül 2018’de yine BDDK verilerine göre kullanılan TL kredi tutarı 1 trilyon 501 milyar lira. Aradan 10 ay geçiyor ve hala TL kredilerinin toplam tutarı 1 trilyon 505 milyar lira. Ticari kuruluşların TL kredileri de 984 milyar liradan sadece 992 milyar liraya yükselmiş.

TL kaynağının oluşmadığı yerde TL kredilerinin de artmasını beklemek oldukça zor zaten. Merkez Bankası verilerinden baktığımızda zaten nerede ise tüm TL kredilerinin Kamu Bankalarından verildiğini görüyorduk.

Kısaca özel kredi piyasası da adeta kilit durumda.

Faiz indirince kredi faizleri nasıl düşecek? Kredi faizleri düşse bile TL kredisi verecek TL mevduatı mı var?

***

Eğer ekonomide bir düzelme için çalışıyorsak öncelikle piyasaya GÜVEN verici adımların atılması gerekiyor.

Mesela 24 Haziran 2018 seçimlerinden sonra kamu tasarrufu adına önemli açıklamalar yapılmıştı. Ama bu yıl bütçeye bakıyoruz ki, adeta gelen kapıyor, alan gidiyor. Yılın yarısında harcamalar 500 milyar liraya ulaştı.

Başlanmamış kamu yatırımlarının bile durdurulduğunu açıkladık ama sürekli yeni bir seçim vaadi ile yeni bir harcama alanı ortaya çıkıyor. Ve işin en acı tarafı da bu harcamaların hiçbiri toplam verimliliği artıracak ve ekonomideki temel sorunları çözecek harcamalar olmaması.

Yıllardır kamu bütçesi için “Yatırım Dışı Fazla” modeli öneriyorum. Yani kamu verimli yatırımlar için özellikle bu tür dönemlerde bütçe açığı verebilir. Ama bu harcamalar Ankara’nın itibarı için yeni uçak alımları, yeni araba alımları olmamalıdır.

Maalesef iş öyle gitmiyor.

Güveni artırmadan; faizi indirince ne olacağını ben de açıkçası merak ediyorum. Elbette kısa vadede sıcak paracıların vurgun piyasa kuralları işleyebilir. Asıl önemli nokta orta ve uzun vadede yeniden daha yüksek faiz artırımlarına zorunlu kalmamamızdır.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 15:52
Kişisel Finansmana ihtiyacınız var mı? İşletme Finansmanı? Teminatsız Finansman Hızlı ve Basit Finansman? Hızlı Başvuru Süreci? Finans. Rendered Services şunları içerir: * Borç Konsolidasyonu Finansmanı * Ticari Finansman Hizmetleri * Kişisel Finans hizmetleri Bugün bizimle iletişime geçin ve en iyi borç verme hizmetini almanıza yardımcı olun. Şirket Müdürü: Bayan Anita Brown Şirket E-postası: loandepot.eu@gmail.com
Garip 25 Temmuz 2019 21:12
ülkemizde , gücü ,kuvveti yerinde olana iyi olabilir.Bizim gibi geliri az olup kalem kalem hesap yapanların işi daha zor.Fiyatı %100_%_200 artan ürünler ucuzlayacak mı? Çünkü gelirimiz artmıyor.Güvenimiz artmıyor.
Süleyman d. 25 Temmuz 2019 18:13
Dünyanın en yüksek faizini veriyor olmamızın HER ŞEYİN EN BÜYÜĞÜNÜ ARAMA TAKINTIMIZLA BİR İLGİSİ OLMASIN :) Şaka bir yana, TÜRKİYE TARİHİNİN kesin de ; Dünya tarihinin EN FAZLA FAİZE PARA HARCAYAN HÜKÜMETİ olmadıysak bir iki yıl içinde olacsğımız garanti!
ARKADAŞLAR, FIRATIN DOĞUSUNA GİRİYORUZ HAYIRLI UĞURLU OLSUN. BU ARADA FAİZLER 425 BAZ PUAN İNDİRİLDİ, YIL SONUNA KADAR 700 BAZ PUAN DAHA İNER UMARIM, DURMAK YOK YOLA DEVAM.
Süleyman d. 25 Temmuz 2019 22:10
0
Ne kadar güzel :)) bakalım $ kaç bazpuan artacak? Milletçe üretmekten ümidi kesmişiz. Cücük kadar tasarrufumuzla paradan para kazanma hevesine kapılmış durumdayız. Cücüğün Cücüğün yiyeceğiz yani? HANİ ÜRETİM EKONOMİSİNE GEÇECEKTİK. 6 AYDIR LAFTAN BAŞKA BİR ÜRETİM VAR MI???
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 17:43
Bankalarda kredi verecek para yok ki. İstediğin kadar faiz indir ekonomi canlanmaz. Çünkü sorun sermayenin bu hükümete güvenmemesi.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 17:37
Bu hükümetle bir yere varmak mümkün değil. Piyasada yaprak kımıldamıyor. Özellikle inşaat piyasası çöktü.
Okur 25 Temmuz 2019 15:46
sorunumuz ÖNYARGIN
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 15:18
Baskanimiz ve damadi faiz lobisi gibi calisiyorlar. Acaba faiz lobisiyle mi anlastik gizlice, ulke olarak? Faiz lobisini kendi silahiyla mi vurucaz ? neyse, ne yaparlarsa, en iyisini yaparlar. Bizim reise guvenimiz tam , neden dusmuyor faiz bu kadar guvene, o biraz kafa karistiriyor ? bir de sogan lobisiyle patates lobisinin inine girilmedi mi ? hala neden bu kadar pahalilar. misirin tanesi 2 tl . su misir lobisinede el atilirsa, ulke ucacak. az kaldi sabredin.
Menderes YILDIRIM 25 Temmuz 2019 13:04
İbrahim Bey; "Sorunumuz FAİZ değil GÜVEN" başlığınız ve "Faiz inecek ve sorunlar bir bir çözülecek..." keşke diye başlayan yazınız. Tayyip Bey, İYİ OKUYUN DİYORUM. Dünya da bazı ülkelerde FAİZ EKSİ (-) insanlar paraları bu ülkelere yatırdığında PARALARININ EKSİLECEĞİNİ bilmesine rağmen buralara yatırıyor. Neden mi? İbrahim Beyin yazısının başlığındaki GÜVEN olduğu için. Bu İnsanlar Param EKSİLSİN ama GÜVEN de olsun diyor. Tayyip Bey; Duyuyorsanız FAİZ Bir Ülkede İnsin denilince değil, GÜVEN - DEMOKRASİ - ADALET varsa İNER. Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 25 Temmuz 2019 12:57
İbrahim Bey; Zaman Zaman Yorumlarımı yazarken EKONOMİST - UZMAN - Vb. Olmadığımı yazan birisiyim. Sadece Emekliyim. İbrahim Bey; Tayyip Bey ve AKP liler FAİZ İnsin bakın her şey çok güzel olacak diyorlar ya. . . . . . Ben bunu söyleyenlere GÜLÜYORUM. Aslında AĞLANACAK Halimize GÜLMEMEM lazım ne yapayım. İbrahim Bey EKONOMİNİN Temel Kuralı PARA KENDİ PİYASASINI OLUŞTURUR. PARA Kimsenin Müdahalesine izin vermez. Bunu bile ANLAMAYANLARIN bizleri yönetmesine GÜLÜYORUM. Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 25 Temmuz 2019 12:52
İbrahim Bey; "Sorunumuz FAİZ değil GÜVEN" başlığınız ve "Faiz inecek ve sorunlar bir bir çözülecek..." keşke diye başlayan yazınız. İbrahim Bey; Tayyip Bey Ülkedeki EKONOMİK sorunların temeli olarak KENDİSİNİ değil de FAİZ' i görüyor. MB den FAİZ İndirmesi için yaptığı baskılar ile Soyadı UYSAL olan MB başkanını atadı. Bugün inşallah MB Faizleri ŞOK bir şekilde İNDİRİR ve Tayyip Beyin başka hangi bahaneleri kalacak. Haydi Hayırlısı. Saygılarımla
Patavatsız 25 Temmuz 2019 12:48
faiz olan yerde güven olmaz ,50 yıllık yakın tarih buna şahit.
Alan da veren de yaradana savaş açmış gibidir. Faiz yemek normalleşti. Afiyetle yiyiyoruz. İslami finans ayağına kar payı yiyenler de kurtuldum sanmasın. Sizi de yakalar ateş. Sanki dolar alıp ülke batsa da ben kazanayım diyen yanlış yapmıyor mu? Hepimiz cehenneme gitmeye can atıyoruz. Gelsin faiz gelsin döviz. Üç günlük dünyanın haline bak arkadaş.
? 25 Temmuz 2019 11:34
Güveni iktisadi bir terim olarak kullanıyorsan,bunun sağlanması için faiz indiriminin yapılması gerektiğini söylemen gerekirdi.Faiz bir ülkedeki güvenin saç ayaklarından biridir.Faizin yüksekliği daima strestir, güç ün boşa harcanması demektir.Yüksek faiz nedeniyle bir yılımız heba oldu.600 baz puanın altında faiz indirim sağlanmazsa Türk ekonomisine şifa olmaz.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 13:46
0
Yok öyle değil. Ters anlamışsın. Güven olursa faiz düşer. Faiz düşerse güven olur diye bir şey yok. Eğer ekonomi hızlı büyüyorsa faiz yormaz, büyümüyorsa yorar. O yüzden durgun ekonomide faiz yükseltecek adımlardan, maceradan uzak durmak gerekir.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 10:56
Sayın yazar paranın bu iktidara güveni kalmadı en doğru kararlar bile alınsa sonuç değişmez bu iktidarın tatile girmesi gerekir ancak ozaman yeni iktidar ile güven gelebilir belki ekonomi duzelebilir
Türkiye ekonomisini ve finans sektörünü hedef alan saldırılar karşısında felaket tellallığı yapan sözde ekonomistler, dolar konusunda ne üfürdüyse olmadı. Faiz konusunda da öyle.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 11:12
0
oldu hocam. 2 olan dolar 5,70e çıktı. o yüzden enflasyon aldı başını gitti. trde enflasyon dolar kuruna hassastır, faize değil. indirin zorla faizi, bakın bakalım enflasyon düşecek mi, piyasalar büyüyecek mi. destekliyorum faiz düşüşünü. 1000 puan insin.
Sayın hocam "nedir bu piyasaya güven verici adımlar atılması". Bir sonraki yazınızda yada bunla ilgili bir yazı yazsanız da bu konuda ne yapılması gerekiyor da bu ekonominin başındakiler bu adımları atmıyor yada atamıyor. Bizde aydınlansak. Yada bu işin başındakilere bir rehber olsa. Ha dediklerinizi yapmıyorlar da bundan dolayımı ekonomik kriz yaşanıyor. Mesala S 400 alımından vazmı geçilse. Doğu Akdenizdeki arama gemileri gerimi çekilse. yada Suriye sınırındaki Güvenli bölge oluşturma faaliyetlerinden vazmı geçilse. Orada harcanan paralar iç piyasayamı harcansa.
Haldun 25 Temmuz 2019 09:35
Türkiye ekonomisinin toparlanması için AB/D ile ilişkilerini düzeltmesi gerekir. Ki ülkeye para gelsin, güven artsın. Bu olmadan geri kalan her şey havanda su dövmektir.
Abdullah hasan 25 Temmuz 2019 09:16
Faizin olmadığı bir sistem nasip eder Mevlam yakın zamanda İnşallah.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 09:29
0
Onun için İsviçre gibi bir ülke olman lazım. Güvenin tam olduğu, paranın aktığı bir ülke.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 09:48
1
Hayırdır, bedava fon bulup, iş mi kuracaksın ?
Abdullah hasan 25 Temmuz 2019 09:58
7
09;48 bedava fon değil sermaye ortaklığı sistemi. Faiizin olmadığı sistem yani.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 18:21
0
Öyle bir sistem yok. Olduğunu iddia edenler de milleti dinle dolandırıp kaçtı.
Neslihan Akyol 25 Temmuz 2019 09:10
Sayın hocam sizi seviyoruz. Bilginize, fikrinize, hakkaniyetli yorumlarınıza hep ihtiyacımız var.selamlar.
Musto 25 Temmuz 2019 07:55
İtibardan tasarruf olurmu altlarından uçaklarını makam araçlarını saraylarını alırsan sudan çıkmış balık misali çıplak kalırlar.Bunlara oy veren insanların gözünde ne hale düşerler oy alamazlar dış kredi bulamaz ekonomi çöker somalideki elçilik binamıza gelen giden olmaz onlara bile ornek olduk akıl verdik.Aç gez ama açlığını belli etme itibardan taviz verme. Bizim buralarda bu tiplere açın kabadayısı derler.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 01:00
tarihciyim yuzyillardir ayni tas ayni hamam gidiyoruz. yormayin kendinizi. faiz insinde kredi cekip araba ve dolar alalim
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 09:53
0
Halk, faiz inince ne yaparmış : 1) YERLİ PARADAN KAÇARMIŞ. Alışveriş yaparmış. Böylece talep artar, fiyatlar yükselirmiş. Maliyet enflasyonu yerini talep enflasyonuna bırakırmış. 2) YERLİ PARADAN KAÇARMIŞ. Döviz alırmış. Yerli mevduat azalınca, bankalar satacak yerli para bulamaz, paranın fiyatı (Faiz) kendiliğinden artarmış.
Sabır! 25 Temmuz 2019 11:52
5
İki yorumu da sen yazdın faiz lobisinin cebine giren paradan sana da pay düşüyor mu?Yoksa o kesimin divane aşıklarındansın,karını zararını hesap edemiyormusun?
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 12:52
0
KARAR yorumcularından Sabır! İle HACI MURAT birbirlerine çok benziyorlar. İkisi de, çok sivri zekalı ve çok zan ehli. HACI da çok sık kurar, fiili, ZANNETMİYORUM olan, cümlelerden. Sabır! ben yoruma yorum yazanım. 01:00'ı tanımıyorum. Bu ülkede faiz lobisi falan yok. Ülkenin sorunu, diğer konular gibi ekonomiyi de bilmeyen yöneticisi.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 01:03
"uzun vadede hepimiz ölmüş olacagiz"
hsn 25 Temmuz 2019 08:53
0
Yanlış dostum uzun vadede biz ölmüş olacağız ve çocuklarımız ve torunlarımız bugünkü yanlışlar nedeniyle sefil olacaklar.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 23:56
Bireysel vatandaş güven eksikligimi yoksa matematik mi bilmiyor...dolar dolar...dolar...krizde 2 sene icerisinde 6.80 den tl yi gecip ilk yil % 30...ikinci yil %25 banka faizinde degerlendirenler şu anki dolar a gecse...dolar bazinda % 100 para kazanmiş oluyorlar...ösym sinavlarindaki matematik cevap oranlari ile iktisad teoremlerimiz uyumlu....gercekten matematik düşük milletimizin.......faiz % 20..25 haram deyip...dolardaki artislardan % 70...80 artiş beklemek...hangisi haram helal o sa ayri konu.....
Maraşli 25 Temmuz 2019 09:34
1
Anadolu İrfani varya ondandır. O yeter bilmek önemli değil..
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN