Back To Top
Tarımı bitiren ‘gizli el’

Tarımı bitiren ‘gizli el’

- A +

Dün çok rakam verdim. Bugün biraz daha az veri ile tarımdaki ana soruna eğilelim. Önce dünkü yazıda bir düzeltme yaparak önce başlayalım.

2010-2017 yıllık ortalama fiyat artışları;

Ülkede genel fiyat düzeyi yüzde 75,0 artıyor. Aynı dönemde gıda fiyatları ise (içecek hariç) yüzde 88,1 artıyor.

Şimdi gıda fiyatlarının alt bileşenlerine bakıyoruz.

Et fiyatları yüzde 74,8, süt-peynir ve yumurta fiyatları yüzde 74,7, sebze fiyatları ise yüzde 97,0 artıyor. Bu arada meyve fiyatları da yüzde 94,1 oranında artıyor.

Bunlar raf fiyatları, yani tarım ürünlerinin satış fiyatlarındaki artışları gösteriyor.

Bugün et fiyatlarından şikayet ediyoruz ama et fiyatları nerede ise enflasyon oranı ile aynı seviyede artış göstermiş. Tüketiciye yansıyan en yüksek artışlar sebze-meyvede olmuş  (2010-2017).

Şimdi bir kez de ‘Tarım Ürünleri Üretici Fiyat’ artışlarına bakalım: (2010-2017)

Ülkemizde genel fiyatlar %75,0 artarken, çiftçinin sattığı ürünlerin tarla fiyatı yüzde 59,0 artışta kalıyor. Hatta gıda fiyatlarının yüzde 88,1 arttığı dönemde, tarla fiyatları yüzde 59,0 artıyor da diyebiliriz.

Şimdi dünkü yazı ile aynı noktayı kapatalım. Yani sorunun çiftçide olmadığını, tarlasını ekenlerin gıda fiyatlarındaki artıştan yararlanamadığını sanırım artık rahatça tespit etmiş olduk.

Bu tablo karşısında eğer “ithalat” noktasına gelirsek, aslında çiftçiye bir darbe daha vurmuş oluyoruz. Bunu da bir kenara yazalım...

Ya da dün domates örneğinde verdiğim gibi; sorun tarladan rafa gelene kadar oluşan fireden mi geliyor? Oysa 2010 öncesinde tarla-raf fiyat makası nerede ise bugünün yarısı düzeyindeymiş. Yani gıda fiyatlarındaki normal dışı artışın ana kaynağı ‘Gıda Komitesinin’ tespit ettiği “FİRE’de değilmiş.

ASIL SORUNU NİYE GÖRMÜYORUZ

Mayıs ayında domatesin tarladaki fiyatı 1,34 lira olarak görülüyor (TÜİK-Tarım ÜFE). Yine aynı ayda domatesin ortalama raf fiyatı 2,75 lira olarak görülüyor (TÜİK-TÜFE)

Tarla fiyatının iki katına çıkan bir raf fiyatı var.

Bugün İstanbul’da bir çok markette bazı domates çeşitlerinin kg satış fiyatı 5,0-6,0 lirayı bile geçiyor.

Sorun üreticide mi? Hayır.

Hatta eminim bir çok çiftçi, raf fiyatının yarısından aynı ürünü satmak için can atıyordur. Ama neden bu ürünler çiftçinin tarlasında para etmiyor?

Yukarıda gördüğünüz gibi çiftçinin satış fiyatı enflasyonun bile altında kalmış. Yani çiftçi aslında fiyatı artan gıda ürünlerine rağmen giderek fakirleşiyor.

Çiftçi para kazanamıyor.

Çok net görüyoruz ki, ana sorun “FİRE” de değil.

O zaman neden Gıda Komitesi havanda su dövüyor? Neden gerçek sorunları tespit edemiyor!

Aslında bu konuda Merkez Bankasının yayınladığı eski bir rapor var. Aklımda kalan önemli tespitlerini söyleyeyim: O rapor diyor ki; gıdada oluşan aşırı fiyat farkı ve artışının temel nedeni tekelleşen alıcı ve aracı piyasasıdır.

Ne diyor?

1- Tekelleşen aracı piyasası; yani “hal” düzeni ve kabzımal mı ne deniyorsa işte o aracılar...

2- Tekelleşen perakende düzeni; yani mahalle aralarına kadar giren büyük zincir marketlerin alıcı ve satıcı gücü.

Bugün ülkemizde belki de ihtiyaçtan bile fazla tarım üretimi yapılıyor. Ama sistem bir şekilde bu üretimin kazancını çiftçiye aktarmayı önlüyor.

ÇÖZÜM MÜ?

Sanırım bugün gıda fiyatlarını çok kısa sürede çözecek en acil yol şu olabilir: Çiftçi ile tüketici arasında yeni bir aracılık yapılanmasının düzenlenmesi. Yeni bir ürün toplayıcı ve dağıtıcılık sistemi de diyebiliriz.

Bir not: Mart ayında Samsun’dan İstanbul’a gelirken Amasya civarlarında yol kenarındaki elma satıcılarına uğradım. Benim köyümde küçüklüğümde bugün hiçbir yerde bulamadığım çok farklı elma çeşitleri vardı. İşte o satıcılara sordum: “Köylerinizde farklı elma yok mu? Neden bir kaç çeşit elma satıyorsunuz?

Meğer satmaları yasakmış.

Çiftçinin köylerindeki farklı çeşitteki doğal çeşit elmaları satmaları yasakmış. Hatta inanamadım “O farklı çeşit elma fidelerini de satamıyoruz, o da yasak” dediler.

Sanırım bu işte gizli bir el var.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2018 13:43
Bir cisim yaklasiyor..anlamak icin a haber seyretmemet lazim..
KARAR OKURUMefanet 08 Temmuz 2018 15:29
İbrahim Bey yerlilik millilik lafta mi kalacak neden tarım ve hayvancılık ta 16 yıldır tek yönetim olmasına rağmen bir arpa boyu yol gidemediğimiz gibi olanları da kaybediyoruz. AKP içinden adam gibi bu işlerden anlayan bir insan bile neden çıkmıyor? neden hala her ile el atan Cumhurbaşkanı bile hala sessiz ithalle sorun çözmeye çalışıyor?Hamasetle gidersek tarım, hayvancılık ve eğitimde atı alan Üsküdar 'ı geçecek bizde kıraathanelerde boş boş laf dalaşı yapacağız. Allah Vatanımızı ve Milletimizi aziz eylesin Yönetenlerede sağduyu versin.
Vakkas 07 Temmuz 2018 14:12
Türkiye DAR ürettu.Duvar arkası radar sistemi.bunlardan bahsedelim.savunm ihracatı %14 arttı.
St.Michael 07 Temmuz 2018 09:51
Tarımı bilmem ancak enerji dendiğinde bence yeni kabinede Taner Yıldız tekrar enerji bakanı olmalı. Taner Yıldız gerek enerji konusundaki teknik bilgisiyle ve gerekse enerji bakanlığı birimlerine yaptığı üst düzey teknik bilgisi yüksek kişileri atamasıyla, sorunları dinleyip çözüm getirecek politikalar geliştirmesiyle tıpkı bir orkestra şefi gibi yönetiyordu enerji bakanlığını.
Vakkas 07 Temmuz 2018 02:32
Seçim enflasyon demektir.fırsatcı demektir.son 4 yılda 5 seçim yapıldı.
Vakkas 07 Temmuz 2018 02:30
Türkiyenin tarım ihracatı 15 milyar dolar.beton deyip begenmediginiz konutların yabanciya satisindan 2018 de 7.5 milyar dolar bekleniyor.o konutlarin demir celik boya mobilya taşıma tesisat vb yan sektorlere katkisida cabası.
Vakkas 07 Temmuz 2018 02:21
Pakistana 5 milyar dolarlık korvet ihraç ediyoruz.onlarıda yaz hele.savunma sanayii fabrikaları takır takır işliyor. Gelecek tarımda degil.hizmet sektorunde sanayi sektorunde.turizmde tüm zamanların rekoru kırıldı.temiz mavi bayraklı plajlar.guzel oteller.bacasız sanayi.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2018 11:51
2
Ediyorsunda neden hala ekonomi kötü. Domates 5 tl. 4 mevsim yaşıyoruz. Et 50 tl.
Vakkas 07 Temmuz 2018 14:19
13
Domatesi 2.45 e aldim.et de 30-35 tl arası.gidip marketleri zengin edecek yerden aliyorsan senin problemin.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2018 18:54
0
Vakkas'a cevap. Türkiye hali hazırda, dış açık vermeden istikrarlı büyüyebilen bir ülke değil ki, savunma ihracatımız artıyor, diğerlerini ithal ederiz diyebilelim. Gelişmişlik ölçülerinden en basit/anlaşılır olanlarından bir tanesi, gelirin ne kadarının temel ihtiyaçlara harcandığıdır. Yıllara göre gıda fiyat enflasyonu ile aynı yıllardaki ücret artışlarını karşılaştırarak buradan fikir yürütebilirsin. Ayrıca, tarım ürünleri fiyatlarında üretici-tüketici fiyatları arasındaki farklar bu köşede açıklandı yazar tarafından. Hadi
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 23:32
Zamlar çok güzel oluyor.
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 22:06
Her seyin dort dortluk oldugu ulkemuzde boyle seyler olmaz Sizde a haber dinleyin prozax kullanmayin.
Eğer temel sorunu meşk ediyorsanız bi araştırın hangi sebzenin hangi meyvanın pazarı hangi yazılanların cemaatlerin elinde bu yapılanmaların arkasinda devlet varmı yokmu? Arkana cemaat yapılanmasını almadan kabzımallık yapmak mümkün mı bunu bi araştırın o zaman temel sorun aracımı üretimimi perakendecinin devletli görürsünüz.
Erdem Güner 06 Temmuz 2018 16:21
Farklı elma çeşitlerinin satışının yahut farklı elma çeşidi fidanlarının satışının yasak olduğu doğru bir bilgi değil. Sertifikasız tohum ya da fidan satışı yasak olabilir. Varsa çeşidiniz sertifika alacaksınız. Bunda garip bir şey yok. Atalık tohumlarınızı da tescil ettirebilirsiniz ama hiç bir babayiğit çıkıp böyle bir şeye yeltenmişyor. Anca orda burda atıp tutmadalar. Çiftçi fiyatlarına gelince, Üretici Birlikleri Yasaı'na bakmanızı öneririm. Durmlar neden böyle cevabı orada yazıyor; çiftçi birliklerinin ürün ticareti yapması yasakt
Serkan 06 Temmuz 2018 16:15
Gizli felan değil kardeşim o aracıların akrabalarını araştırırsanız nasıl böyle fütursuzca hareket edebildiklerini görebilirsiniz.en azından siyasetçilerle ilişkileri araştırılması bile yeter.
SEYYAH 06 Temmuz 2018 15:52
Seçim bitti, yorumcular muhalefet etmeye başladı. Seçimden önceki yorum yazan arkadaşların vazifesi mi bitti, yoksa aynı arkadaşlar muhalefete mi geçti?
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 23:54
0
diğerleri alacağını aldı, görevleri bitti. Bir dahaki seçimde üşüşür troller
Uyumlu vatandas 06 Temmuz 2018 14:45
Temel sorun sectigimiz kisilerin memurumuz olmamaları hukumdarımız olmasıdır. Buna son vermedikce catır catır hesap sormadıkca bu suni sorunlar bitmez.
beyzi 06 Temmuz 2018 13:29
Bakin kardesim ben emekliyim gecinemiyorum. Ankara yenikentte sebze meyve yetistiriciligi yapiyorum. maliyetler cok yuksek ilac gubre iscilik. bunun uzerine bi buyuk marketleri koyun halde ne kadar kabzimallik yapan esnaf varsa hepsinin maeketler zinciri var. yani adam tarlayi daha dikilmeden satin aliyo. yani uretucinin sansi yok. devlet uretene deyil tarla sahibine destek veriyo yahu gozun kormu adam oturdugu yerde kazaniyo tatilini yapiyo koylu tarlda imani gevriyo uc kurus kazanamiyo satamiyo. bi adaletten bahsediyolar. batsin adaletiniz
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 13:16
Günaydın!
ali 06 Temmuz 2018 12:38
Bir de tarımsal üretim girdilerine bakın. Onlar enflasyonun da üzerinde artış gösterdi. Yani çiftçi hem ucuza satıyor, hem verim düşüyor hem de girdiler aşırı hızlı artıyor. Bu koşullarda üretim yapmak enayilik.
karar okuru 06 Temmuz 2018 12:28
istanbul bayrampaşa halinde komisyonculuk yapan komşularımız var.senede 3-4 daire alıyorlar.altlarında en lüks araçlar var.tekelciliği önleyemediğiniz sürece para dan para kazanma işine yol verdiğiniz sürece,rantı çokça sevdiğimiz sürece, bu millet bu şekilde dert yanmakla ömrü ğeçer.
külyutmaz 06 Temmuz 2018 14:15
17
Komşularınız nasıl tekel kurmuşlar ? Bu işe giren yeni komisyoncuları şiddet ve tehditle vaz mı geçirmişler yoksa bu işi rüşvetle emniyet güçlerine mi yaptırmışlar.Sonuçta bir tekel varsa bunun arkasında mutlaka illegal bir durum vardır.Hal buysa savcılar göreve.Yok, değilse komisyonculuk herkese açık bir iş.Siz de yapın zengin olun. (Bu komşularınız rantçı mı ,tefeci mi ,komisyoncu mu onu da anlayamadım )
KARAR OKURU 07 Temmuz 2018 00:01
0
14.15 cesaretin varsa o dediklerini sen yap. Ne küller yutarsın. Piyasadan haberin yok
karar okuru 06 Temmuz 2018 12:25
Ahlaksızlık ve para hırsı bir toplumu esir almışsa yapılacak bir şey yoktur. İşin genel tanımı budur ibrahim bey. Çözülemezmi elbette çözülür. Ama çözmek isteyenler gerçekten bunu çözmek istiyorlarmı sormak lazım. Toplum menfaatine politikalar üretecek iktidarı bulana kadar daha çok bekleriz. Ülke yağma hasanın böreği misali olmuş. Kim kimi yerse kim kimi ezerse. Hayırlısı olur inşallah diyeceğim amma olacakmı oda çok şüpheli.
Concerned citizen 06 Temmuz 2018 14:47
0
Bu sorunu , sorundan istifade edenlerin cozmesini beklersen o is hic bir zaman gerceklesmez. O problem zarar goren tabandan gelen dip dalga ile cozulur, Aynı peygamber A.S. mın yaptıgı gibi cozulebilir.
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 11:55
Sıkıntı yok kardeşim. Millet devam dedi. Düşmeden kalkmaz bu ülke değerli karar okurları boşuna kendinizi yormayın. Ülke çok iyi, tarım susuz olarak yapılıyor. Görünmez hayvancılık üretiminde dünya lideriyiz. Eğitimde dünya lideriyiz. Kişi başına gelir 20 abd dolarını geçti. Daha ne istiyorsunuz ?
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 19:31
0
Müslümanlar ya yeter o (!)
St.Michael 06 Temmuz 2018 11:50
Türkiye parakendeciler federasyonu ne diyor acaba bu işe? Yani tarla fiyatı ile son tüketiciye verilen fiyat arasında bu kadar fark varsa bu neden kaynaklanıyor? Birileri yüzde yüz kar ediyor ama kim?
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 23:58
0
tv lere bak hergün saat başı görürsün
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 10:46
Bugday fiyatlarından haberiniz var mı? 2008 den beri % 10 zamlandı malieter % 100 arttı .
Mustafa Soylutürk 06 Temmuz 2018 10:35
Bundan 5 yıl önce T.K.D.K.''Kırsalkalkınma''dan bir tesis yaptırdım.Bakanlar kurulunun çıkardığı sıfır faiz iki yıl ödemesiz beş yıl ödemeli kararına inanarak bir doğru Ziraat bankasının yolunu tuttum lakin her şartım tutuğu halde sadece siyasi düşüncem tutmadığı için beş kuruş alamadım Zira aynı şartlarla özel bankadan kredi kullandım...Süt sataçaktım Neylersin ANAM'dan emdiğim süt burnumdan geldi .Süt bende LT 1 lira.markette 3,25Tl Yem 1400 Tl Tarım bakanlığı hariç Beni Bütün arifler anlar..
G.Gonul 06 Temmuz 2018 12:16
0
Sn Soyluturk,genel geçer kabul gören anlayış bu malesef.Bizden olmayanın,bizim gibi düşünmeyen ve hatta az biraz da olsa bizi eleştirenin canı cehenneme anlayışıdır.
Takipci 06 Temmuz 2018 10:28
Ege Cansen bey maaliyeti olusturan faktorlerin yaklasik ucte birinin ulasim/tasima giderleri oldugunu anlatir. Tarim ile ilgili iki gundur yaptiginiz analizlerde bu faktorun eksik kaldigini dusunuyorum. Biliyoruz ki, en buyuk zamlar Ulasim/tasima sektorunde yapiliyor...
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 12:03
0
istanbulu kamyonlarla değil demiryoluyla beslemeli.
Concerned citizen 06 Temmuz 2018 14:50
0
Hal yasası yanlış tarımsal ureurnleri ekonomi ve vergi sistemine dahil etmenin yolu bu mudur , planlı tarıma gec hersey planlı ve uretim kayıt altına alınsın ne uretilecekse ureticiden satıs sonrası donum basına alım yap. Niye herkesi haldeki komisyoncuya mecbur ediyorsun. Uretici ve nakliyeciyi kayda aldınmı sorun cozulur. izlenebilir olur.
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 10:26
Sorunu bu şekilde dile getirmeniz çok güzel inşallah çözümde olur
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 09:14
Tarımda, Avrupa'da birinciyiz , dünyada 7.yiz. 1600 ürün çeşidiyle çeşitlilikte birinciyiz. 180 ülkeye ürün satıyoruz.bir çok üründe dünya lideriyiz.
asabı bozuk 06 Temmuz 2018 10:39
1
alın size ahaber seyircisi.diyelim ki dediklerin doğru!,limanlara yanaşan gemilerdeki ot,saman,hayvan,soya,mısır vs. yüklerine de bir izahat bekliyoruz.
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 10:42
0
Eee?
karar okurunun belalisi 06 Temmuz 2018 10:53
1
kardes hollanda dan yada ispanya dan degil Türkiye den bahsediliyor. bu kadar yalaka olma da gözünü ac, bir cok seyin üretimine engel konuluyor ki akahpeli yandaslar ithal edip köseyi dönsün diye en son örnek suriye patatesi. sen hala uyumaya devam et
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 11:24
0
Avrupada birinci ülke, kendine yetmiyor. Market raflarına bak, baklagiller ve tahıl ürünleri genelde dış menşeli. En kaliteli mercimeği biz ukraynaya ihracat ederdik, şimdi bu ülkelerden en kalitesiz ürünü ithal ediyoruz. Tarımda reform şart. Kati bir çözüm, ekonomik ve verimli bir geçiş şart.
Fatih Kömürcüoğlu 06 Temmuz 2018 13:57
0
2016 Resmi Rakamlar: Türkiye'nin tarım ürünleri ihracatı 17 milyar €, yüz ölçümü Konya kadar olan Hollanda'nın 85 milyar €. Ülkedeki her televizyon, gazete AKP bülteni gibi çalışırsa olacak olan budur.
atilla 06 Temmuz 2018 08:51
devlet bürokrasisi ve tekeller elele, kolkola...
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 15:03
1
Bence. Çiftçinin ilk elden ürününü satabileçeği pazaryerlerinde bir yer verilmeli.bak o zaman nasıl tüketiçi ucuza mal alabiliyor.birde o ürünü ürettiğinin belgesi olmalıki kapzımallar araya giremesin.
Serkan 06 Temmuz 2018 08:06
Çözüm. Çiftçilerin veya hangi ürün olursa olsun üreticilerin bir araya gelerek birleşmeleri koparatifler kurmaları. Ulusal marketlerle anlaşarak ürünlerin direk üreticiden tüketiciye ulaştırılmasından geçer. Aracıları ortadan kaldırmak gerekir. (Komisyoncular, Pazarcılar v.b ) Gıda ürünlerinde KDV sıfırlanması. Gıda ve ürün taşımacılığında ÖTV ve KDV nin kaldırılması. Bunlara ilave ek çözümler de söylene bilir.
G.Gonul 06 Temmuz 2018 08:02
Dün markette domatesi:8.99,soğan 6.45,patetesi 4.5 tl gördüm ve ancak yarımışar kilo alabildim.Birkaç yıldır H.Baş'ın ekibi bu hükümet tarıma ihanet ediyor,bunlar tarımı bitirdiler diye bağırıyorlardı ve ben de kızıyordum.Adamlar haklı çıktı iyi mi?Kimse bana masal anlatmasın,bitmişiz ve bu daha iyi günlerimiz..
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 09:48
24
2 gün önce Ankara da pazardan patatesi 1.75 domatesi 2.5, kıl yeşil biberi 4 tl den aldım. Soğan 2.5 tl idi. O fiyatlardan alıyorsanız yanlış yapmışsınız Sizler aldıkça marketler satıyor o fiyata.
Çok doğru tespitler. Aslında Üretici Birlikleri adı altında bizde de aracıları ortadan kaldırma girişimi oldu ve hala yürürlükte. Ancak bu ülkede her şey göstermelik olduğundan o sistem çalışmadı. Hiç kimse de bu sistem niye çalışmadı diye sorup çözüm aramadı. Ankara'da birileri bu yapıyı kurun dedi kuruldu. Ankara gerekli yasal altyapıyı kurduk daha ne yapalım havasında.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2018 00:09
0
Fatih bey denetim ve takip nerede..?? Biz yaptık saldık çayıra, gerisini mevlam kayıra.
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 06:54
İbrahim bey, üreticinin mahsulü tüccarlar tarafından çok çok önceden satın alınıyor. Ekim ve üretim planlaması olmayan piyasayı tüccarlar eline geçiriyor. Hiçbir market zinciri gidipte halden mal almıyor. Hakimiyeti altına aldıkları üreticinin mallarını; önceden verdikleri avans, borç vb nedenlerle ucuza kapatıyorlar. Üreticiden tezgaha doğrudan geliyor. Ama pahalı satılıyor. Sebep; ifade ettiğim gibi neyi, nerede, ne kadar üretmemiz gerektiğini planlamadığımız için piyasayı bunlar kontrol ediyor. Çözüm; planlama, teşvik, kooperatifleşme ve tanzim
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 06:19
Bunu yıllardır söylüyoruz her yerde de söyleniyor bu kabzımallar halciler milleti sömürüyor millete ihanet ediyor diye ama dinleyen yok. Bunlar mafya gibi gıda mafyası. Tekel. Pazarda bile eğer sen belli bir fiyatın altına mal satmak istersen hemen başına bir eşkıya alçak dikilir seni tehdit eder ve kendi istedikleri fiyata çekerler. Bu halcilerin kökünü kazımak yada denetleyerek millete kene gibi yapışmalarını önlenek gerekiyor. Tabi bunu yıllardır söylüyoruz. Dilimizde tüy bitti ama dikkate alan yok.
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 05:39
Dış güçlerin işidir!
Neden elma çeşitleri ve fidanlarının satışı yasak? AB uyum yasaları yüzünden. Ben ingilterede yaşıyorum. İngiltere AB ye girdikten sonra Dünyada en geniş elma ve armut çeşidine sahip olan bu ülkede birçok çiftçı elma ve armut bahçelerini sökmek zorunda kaldı birçok otantik meyva çeşidi AB standartlarına uymadığından piyasadan kalktı. AB ye girme hedefş halen Hükümetin hedefleri arasında sayılıyor. Aile (zina ve homoseksüalite) ve ceza (idam) hukukundan tarıma ve tohumculuğa kadar pekçok alanda AB ye uyum kanunları şu anda Türkiye toplum ekonomi ve
külyutmaz 06 Temmuz 2018 01:03
Migros'ta manav reyonunda sebzelerin etiketlerinde üretimden rafa gelene kadar fiyatlandırması var.Daha fazla merak edenler bir sebze haline gidip halcileri takip edebilir.Aracıların müthiş karlar elde ettiğini savunan varsa bu işe de girebilir.Yapmayın Sayın kahveci.Piyasada iş yapacak cesareti ve zekası olmadığı için memur/ bankacı olmuş, arkadaşlarıyla rekabetten korktuğu için siyasete sıvanmış adamların raporlarına mı güveniyorsunuz ?
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 23:00
0
Üç yıl önce halcilerle ilgili bir haber yapılmıştı. Günde 15 bin tl kazanandığını söyleyenler vardı. Zeka fışkırıyor olmalı bu pek çoğu okuma yazma özürlü halcilerden -ki bu rakamlar telaffuz ediliyor-
Mensur Bin Ubeyde 06 Temmuz 2018 00:58
Bu işin arkasında siyonistler ve İsrail var. Tevrat'ta kendilerine Tanrı Yehova'nın vaad ettiği Kenan diyarında ülkelerini kurarken tarımda da 7'den 77'ye herkesin kendilerine bağımlı olmasını sağlayacaklar. Biz goyimiz onlara göre. Goyimler hayvandan farksızdır ve Tanrı Yehova goyimleri onlara hizmetkar olsun diye yaratmıştır. Bu yüzden tohumu ve nesli bozacaklar. Küresel şirketler yahudi sermayeli ve tarıma el attılar. İsrail patentli kısır tohum satılması için tüm dünyada yoğun faaliyetler düzenliyorlar. Amerika ve Avrupa'nın önemli bir kısmını ele
Okur 06 Temmuz 2018 08:56
2
Iyi de kardeş dünya gücü iddiasında olan bizi yönetenler,bu durumu seyretmek ve ara ara bu durmumları biz garibanlara şikayet etmek için mi o makamlarda oturmaktalar söyleyene..
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 00:42
Bu gizli el dış mihraklar olabilir mi? Ya da Almanya? Bi düşüneyim...Aman boşver, gerekirse büyüklerimiz bu konuda düşünür ve gerekli açıklamayı yapar, ben yormayayım kendimi.
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 14:11
0
ne gizli mihrakı kardeş.. içerdeki komisyoncular ve ithalatçıların eli bu....
KARARLI KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 00:19
İbrahim Bey; anlamak istemeyenlere ben çok rakama girmeden daha kolay anlatacağım. Köyde doğdum, İlk ve orta okulu köyde okudum. İstanbuldayım, 40 küsür yaşındayım. Her evde 3-5 tavuk, 3-5 büyükbaş hayvan veya küçükbaş hayvan bulunur herkes kendi öztüketimini kendi üretir hatta azda olsa satardı. Mesleğim icabı memlekette gitmediğim İl yok diyebilirim, 20 yıl öncesinde hemen her yer benim köyüme benzerdi. Şimdi köyümde yumurtayı ilçedeki marketten sanayi tipi yumurta olarak alıyorlar. Sütü yoğurdu da aynı şekil. Üretim... Hangisinin sağlıklı old
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 12:56
1
Ağzına sağlık, durumumuz tam olarak budur. Köyde yaşayıp yazlık yemelik mısırı bile marketten alıyoruz. Acaba neden bu kadar tembelleştik? Birileri bilinçsizce bu insanları bu hale getiriyor. Muhtarlıklar aracılığıyla erzak dağıtılıyor, çoğu da zaten köylünün kendisinin yetiştirebildiği türde ürünler.
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 13:01
0
Aynen öyle.Bizim köyde fırında kendi ekmeğini yapan bile kalmadı.Ekmek dışardan geliyor parayla.
H.M 06 Temmuz 2018 13:46
0
Ulufe ekonomisi bunu adi,calismayin ben sizi beslerim .Ne Zamana Kadar?Duvara carpincaya Kadar!!
KARAR OKURU 07 Temmuz 2018 00:15
0
13.46 Kardeşgel buna sadaka toplumu diyelim ha. Al gülüm ver gülüm.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN