Back To Top
Türkiye’de tarım bitti efsanesi

Türkiye’de tarım bitti efsanesi

 - Son Güncelleme: 29.04.2019 Pazartesi 13:46
- A +

Raflarda 7-8 liraya satılan kuru soğanda ilk hasat Hatay’da başladı.

Çiftçi Recep Balcı soğanı tarlada 1,5 liraya satabildiklerini, kendilerinin değil aracıların para kazandığını söyledi. Balcı “Şimdi haberleri izliyoruz, hallere gidiyoruz, pazarlara gidiyoruz. Soğana 5-7 lira fiyat çekiliyor. Biz bunu ürettiğimizde tarlada 1-1,5 liraya ancak verebiliyoruz. Çiftçi hiçbir şekilde para kazanamıyor. Bizden mal çıkıp gittiği zaman altın pahasına gidiyor ama çiftçinin elindeyken bunu bir şekilde öldürüyorlar.”

***

Çiftçi Recep Balcı ne güzel anlatmış.

Türkiye’de tarım bitti diye bir efsane var. Tarım konusunda uzman olduğunu ileri sürenler bile aynı düşüncede.

İyi ama rakamlar çok daha farklı söylüyor. Hatta rakamlar tam da çiftçi Recep Balcı’nın dediği noktaya işaret ediyor.

Gelin beraber bakalım...19-04/28/ekran-resmi-2019-04-28-233512.png

Kuru soğan üreticisi 2010-2018 arasında ürününü nerede ise 0,85 kuruş altında bir fiyata satıyor.

İktisat ne diyor? Serbest piyasada arz ile talebin kesişmesi fiyatı belirler. Talep aynı seviyede kalır ama arz (üretim) azalırsa fiyat yükselir. Ya da talep aynı kalsa ama arz (üretim) artsa bu sefer de fiyat düşer.

Kısaca 2010-2018 arasında kuru soğan tarlada nerede ise aynı fiyatta ise sizce üretim olmadığından mı?

Ya da tersten soralım: Kuru soğan üretimi azalsa acaba tarlada bu soğanı 8 yıldır aynı fiyata nasıl alabilirdik?

Bakın burada çok ama çok basit bir iktisat kuralını soruyorum. Sorun üretimde mi, yoksa devamındaki süreçte mi?

Bir daha tersten giderek soralım: Çiftçi Balcı’nın değindiği gibi, eğer çiftçi rafta yükselen fiyattan birazcık yararlansa acaba soğan rekoltemiz kaç milyon ton olurdu? Çiftçiden soğanını raf fiyatının yarısından alım garantisi verilse dağ taş soğan ekilmez miydi?

***

Domates ve patateste de durum aynı.

19-04/28/ekran-resmi-2019-04-28-233526.pngeTabloları verelim ve siz söyleyin.

Soğanda 2010-2018 arasında tarla fiyatı aynı kalırken, raf fiyatı yüzde 92 artış göstermiş. Patates ve domateste ise tarla fiyatının iki katını aşan bir raf fiyatı artışı söz konusu.

Siz çiftçinin domates ve patates yetiştirmediğini kabul ederek tarla fiyatının çok az artmasını nasıl izah edeceğinizi düşündünüz mü hiç?

Eğer çiftçi patates ve domates yetiştirmese tarla fiyatları enflasyonun bile çok gerisinde kalır mıydı?

Ortada kahraman bir çiftçi duruyor.

Artan maliyetlere rağmen zararına üretim yapan çiftçi var.

Enflasyona bile ezilen bir çiftçi hala çalışıyor. Onlara lütfen haksızlık etmeyelim.

Eğer tarımda üretimi daha da artırmak istiyorsak çiftçinin hakkını vermemiz gerekiyor. Aksi halde mevcut fiyatlarda çiftçi daha çok üretsin dedikçe bu aynı zamanda çiftçi zarar etsin ve daha ucuza perakende zincirlerine beslesin demektir.

Çiftçi neden üretimi artırsın?

Ürettiği ürüne bir fiyat verilmiyor ki;

Çiftçi değil mi ki, ürünü para etmediği için yol kenarlarına ürününü döküyor.

Daha çok çöpe gitmesi için daha çok üretime neden bastırıyoruz.

Yazık değil mi?

19-04/28/ekran-resmi-2019-04-28-233536.png

Tablo çok açık aslında.

Son 8 yılda enflasyon yüzde 103,5 ama çiftçinin ürettiği ürünün tarla fiyatı sadece yüzde 77,5 artıyor. Oysa aynı ürünler raflarda yüzde 148,2 artabiliyor.

Çiftçi daha çok üretsin diye bağırdıkça aslında çiftçi hepten zarar etsin anlamından başkası çıkmıyor. Tarım bitti efsanesi adı altında çiftçilik zorlanıyor ve bu sayede büyük perakende zincirlerine daha ucuz ürün istenmiş oluyor.

Çiftçi daha ne yapsın?

Türk çiftçisi daha ne kadar büyük perakende devlerini beslesin...?

***

İngiliz rekabet kurumu Sainsbury’s ve Asda’nın birleşmesine izin vermedi. Neden?

‘Tüketicilerin daha yüksek ürün fiyatları ile karşılaşmasına neden olacağı’ gerekçesi ile.

 

Ülkemizde perakende sistemi tam bir ‘yokluk rekabeti’ içerisinde. Yan yana  aynı zincir mağazalar bile açılabiliyor. Dar bir yerleşim alanı içinde 2-3 mağazanın yeterli olacağı yerde 15-20 zincir mağaza açılmış.

Perakende verimsizliğini tüketimi zorunlu ürünlerin yüksek fiyat satışı ile gideriliyor.

Yıllarca yabancıdan gelen sermayeyi ucuz faizle betona gömdük ve beton maliyetini yükselttik. Her yer beton, her yer AVM ve her yer perakende zincir marketlerle dolu.

Verimsiz bir ekonomide verimsizliğin faturasını vatandaşlar ödüyor. Aynı zamanda çiftçi de ödüyor.

Bugün soğan, yarın patates ve domateste tarla hasadı başlıyor. Ürünler yine tarlada para etmeyecek ama marketlerde-raflarda 3,0 liranın altında domates bulamayacağız.

Bunun neden üretim azlığı olmayacaktır. Bunun nedeni verimsiz perakende sisteminin zararını toplumdan çıkarma hırsı olacaktır.

Türkiye’de tarım bitmedi.

Çiftçi hala üretim yapıyor. Hem de zararına...

Lütfen perakende devlerine hizmet edecek görüşlerden uzak durarak çiftçinin kazanacağı önerileri kamuoyuna sunalım.

Not: Konu hakkında defalarca rakamlarla gündeme taşıyıcı yazılar yazdım. Hatta Gıda Komitesi’ dahi bu verilerden bihaber. Maalesef efsaneler gerçeğin önüne geçti. Bu nedenle tarımda gerçek sorunları konuşamıyoruz. Yanlışta ısrar devam ediliyor.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 01 Mayıs 2019 12:28
Tabloları vermişsiniz iyi güzelde aradaki farkın bu kadar fazla olmasının sebebi artan ulaşım masraflarıdır (büyük oranda) bunlardan bahsetmeden yorum yapılması doğru olmaz
KARAR OKURU 29 Nisan 2019 20:10
Sorun kartellesmede. Adam insaatla basliyor, enerjiye gitiyor, marketcilige giriyor, ulasima giriyor, endüstriye giriyor, basina giriyor. Kendine kücük bir kirallik kuruyor ve her önüne geleni parmaginda oynatiyor. Politikacilara istedigini yaptiriyor... böyle bir ülkede ne düzelir? Varmi böyle parazitler gelismis avrupa ülkelerinde???
ali namlı 29 Nisan 2019 19:11
Ben 72 yaşındayım,bu terane bildim bileli böyle devam ediyor ; değişen hiç bir şey yok ! Her zaman kazanan aracılar oluyor ,üretici ile tüketici de devamlı olarak sömürülüyor ! Yaşasın devletimiz !!!
KARAR OKURU 29 Nisan 2019 18:52
Devlet soğan patates fiyatlarına müdahale yaptı fiyatları uçtu.
KARAR OKURU 29 Nisan 2019 18:42
Yani eğer çiftçi zarar ederek ürününü satıyorsa bir daha market hissesi almama kararı aldım, Türkiyeden çünkü haram bulaşmış o hisselere çünkü çiftçinin hakkını yemişler. Ramazanda ettiğim karın tamamını zekat vereyim bari.
Sabır! 29 Nisan 2019 17:36
Ortak noktaya geldik.On binlerce baraj,göl gölet kurulmuş,Her verimli toprak sulanır duruma gelmiş sebze meyve cenneti haline gelmişiz.İhracatımız yüzlerce ülkeye yapılıyorken, tarım bitti denilemez.85 kuruşa aldıkları soğanı vatandaşa beş liraya yedirdiler.Piyasaya arz etmedikleri soğanı depolarda çürütme pahasına yaptılar.O halde problem aracı kurumlarda önlem alınmalı,bunu sağlamak zorundayız.
KARAR OKURU 29 Nisan 2019 22:27
0
sorun aracı kurum değil aracı rolünün tekelleşmesi, tüccarın çekilmesi oyuncu sayısının azalması . sorunun temelinde zincir marketler var
Kararlı 29 Nisan 2019 17:31
Şimdi marketler mi kabahatli oldu? İş küçük esnafın insafına kalsa emin olun şu an temel ihtiyaçları dahi karşılayamaz durumda olurduk.Bu marketler Avrupa'da da Amerika'da da bolca var.Orada neden bu durumlar yaşanmıyor acaba? Mesele markette değil mesele betona yatırım yapan, yaptıran zihniyette.
Alaeddin 29 Nisan 2019 16:31
BK'da bu yaz tatil için düşünülen ülkeler arasında İspanya birinci Türkiye ikinci. Aman pek iyi, ihtiyacımız var dövize. Turizmde dünya birincisi ülke olmayı hedeflemeliyiz. Paskalyada Cote d'Azure'e gittik. Akan paranın haddi hesabı yok. Turkuaz Kıyısı/Turquoise Coast/Çeşme-Alanya arasının doğası daha iyi. Cote d'Azure'e giden paranın yarısını buraya çeksen cari açıkta hissedilir düşme olur. İzmir-Salihli-Alaşehir-Denizli-Nazilli, Toscana potansiyeline sahip. Kapadokya, Göbeklitepe, Kaçkar, Erciyes, daha neler, neler.
......... 29 Nisan 2019 19:49
0
Bu gidişle turizmde dünya 1.si bile oluruz..dolar o kadar değerli ki elin almanı ingilizi kendi ülkesinde harcadığı paranın yarısına Türkiye'de tatil yapabiliyor....
KARAR OKURU 29 Nisan 2019 16:27
Tarım Bakanlığı yetenekli açık öğretim mezunu daire başkanı, genel müdür yardımcısı, apk başkanı kadrosuyla bu gıda fiyat artışı sorunun da üstesinden gelecektir. Diğer bakanlıkların böyle bir şansı da yok.
Mensur Bin Ubeyde 29 Nisan 2019 15:19
İlk kez size katılıyorum. Hatta süper marketler şehir içinden şehir dışına çıkarılmalı. Şehir içinde satış yapmaları yasaklanmalı. Bunlar sadece çiftçiyi değil küçük esnafı da yok ettiler. Bakkalı, manavı, kasabı bitirdiler. Komşuluğu yok ettiler. Süper marketleri yasaklayın. Küçük esnafa teşvik verin. Enflasyon düşsün, işsizlik azalsın, gıda ucuzlasın. Bu olmadan sorunlar düzelmez. Bakkal, manav, kasap ihya olmadan ekonomiden birşey olmaz.
KARAR OKURU 29 Nisan 2019 15:48
0
sağol. ayni fikirdeyim . sokakta kırtasiye bile kalmadı koca bir ülke asgari ücretli hale geldi , işsizlik oranı yanında birde asgari ücretli çalışan oranı olmalı ki bu oran belli bir seviyenin ustu de olmamalı bu marketlerin çalışan profili yarı işsiz sayılır
KARAR OKURU 29 Nisan 2019 20:04
0
AVM leri yapan kim? Yaptiran kim? Izin veren kim? Parayi kazanan kim?
KARAR OKURU 29 Nisan 2019 12:53
Ustad gecen sene yazmistim halkin enflasyonu yuzde 60 larda diye.Rakamlarda bunu soyluyordu amma insanlara farkli seyler soyleniyordu.Bugun okuyoruzkki gercekten gida enflasyonu yuzde 60 lara yakin.İnsanlari kandirip uyduruk rakamlarla yillik zamlarini ona gore yapiyorlar.Yazik degilmi bu insanlara.Sizin beceriksizliginizi insanlarmi sirtlanacak.Ayiptir ayip.Siz herturlu luks icinde yasayin millet sogani patatesi ucuk kacik fiyatlara oda kotusunu yesin.Gunahtir bu.
Mustafa Soylutürk 29 Nisan 2019 12:35
Ben köylüyüm ,aklım hiç bir şeye sarmaz .Yalnız ürettiğim her şeyin hastalığını sağlığını toprağın tavını bildiğim gibi ürettiğimin karşılığın hasattan sonra da olsa alamadığımı bilirim. Gelelim her şeyi bildiğini iddea edenlerin 17 yıl sonra tövbe edip yaptıklarının yanlışlığını kabul edip ithalat ederek üreticiye ve ülkeye verdikleri zararı kavrayacaklar mı? Ülke nüfusu 82 milyon ilave 40 milyon turist Et süt sebze meyve kuru gıda tüketimini artı ihracatı hesaplayıp bir üretim planı yapacaklar mı ?Ürünler ekilmeden alım f
Z.İ. 29 Nisan 2019 12:18
daha ucuza satacaklar beklentisiyle hormonlayarak büyümelerine/tekelleşmelerine göz yumduğumuz/hoşlaştığımız ulusal marketler gıdanın; alım, satım, vade,vasıf,yöntem, fiyat ne varsa hepsini belirler durumda. çiftçinin bu konuda arz-talepten başka etkisi yok gibi. kurallar tamamen aracılarca konuyor.tarım ürünleri konusunda ödeme rejimi o kadar keyfi ki çoğu zaman aldığına şükreder halde.ne ayıptır ki reklamını bile kaçbin şubemiz var diyerek yapıyor.
KARAR OKURU 29 Nisan 2019 12:01
bu konuya kafa yoran tarımın içinde biri olarak yazılanlara aynen katılıyorum. malesef durum hu kadar net iken bu gerçek kamuoyundan bilerek saklanıyor. büyük zincirler piyasayı bitirdi Fethiye süt fabrikasının dibindeki markette Eskişehir'den gelen yoğurt satılıyor. sorun üretimde değil pazarlama zincirinde tekelleşme tiröstlesmede tarımda çözüm diye ortaya konan buyku proje destek bulsun diye de yapılan operasyonlar var bunun da görülmesi gerekir.
Eski bankacı 29 Nisan 2019 11:25
Sayın Kahveci, güzel bir yazı. Tablolarınıza bir de dolar kurunu eklerseniz daha doğru bir tahlil yapmak mümkün olacak ve neredeyse tüm girdileri dolara bağlı olarak artan üreticilerimizin açıklı hali daha iyi anlaşılacaktır.
Abdullah hasan 29 Nisan 2019 11:18
''Hatta Gıda Komitesi’ dahi bu verilerden bihaber.'' İbrahim bey sizin bu cümlenizden sonra halen öneri beklemen iyimserlikmi yoksa dalgınlıkmı?
KARAR OKURU 29 Nisan 2019 10:11
Ben buradan hükümeti uyarıyorum, gidin hal toptancıları veya ismi her ne ise,pazarcılar ve marketçiler derneklerini denetleyin. Kararlar buralarda veriliyor. Tek merciden emirle fiyatları yükseltiyorlar. Bunun en bariz ispatı, memleketim Diyarbakır'da ve diğer bir çok ilde de fiyatların aynı seviyede olması. Halbuki her ilde gerek nakliye ve gerekse sair maliyet unsuları çok farklılık arz eder. Buna bağlı olarak geçen yıllarda oralardaki fiyatlar İstanbul'dakinin yarısı idi. Gerçekten kötü niyetli bir örgütlenme var gibi.
KARAR OKURU 29 Nisan 2019 09:47
Kimin umurunda çiftçi ! tarım bakanı bu ülkede ne iş yapar ! Neden çözüm bulmaz ! Allahım sen aklıma mukayyet ol. Adalet yok ! Kimse hakkını alamıyor bu ülkede güçlü ve zenginler ha bide makam sahipleri hariç onlar hep haklı !
KARAR OKURU 29 Nisan 2019 09:43
Şirket Yönetim Kurulu'nun 26 Şubat 2018 tarihinde aldığı karar ve ve Sermaye Piyasası Kurulu'nun 8 Mart 2018 tarihli onayı ile 25 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştirilecek olan 2017 Olağan Genel Kurul toplantısında Sn. Ahmet AKÇA ve Sn. Bekir PAKDEMİRLİ'nin bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak aday gösterilmelerine karar verilmiştir. Adayların özgeçmişleri ve bağımsızlık beyanları ekte yer almaktadır. kap.org.tr/tr/BildirimPdf/669928
KARAR OKURU 29 Nisan 2019 09:32
Tarım ha öyle ha böyle biz sofraya gelene bakarız. Ucuz ve bol yiyemiyorsak bitti demektit. Bi de çiftçiden 3 tl ye alıbdığını düşünün. Ekim bol olmazsa böyle olur. Devlet kooperatifler aracılığ ile stok tesısleri kursun üreticiye alım garantisi versin vergilerlerde indirim yapsın bak nasıl piyasa dengesini bulur.
KARAR OKURU 29 Nisan 2019 09:27
abi senin değerini bir tek okurların biliyor, yetkililer ise olayları sadece izliyor. varsa inşaat yoksa beton. son 10 yılda bir sürü imalatçı inşaat sektörüne geçti, ne tarıma yöneldiler ne imalatta kaldılar. siyasetçilerin gözünü para hırsı bürümüş, işadamlarının da. elele ekonomiyi mahvettiler.
KARAR OKURU 29 Nisan 2019 09:28
İbrahim Bey yazınız için teşekkürler; fakat çiftçi sizce daha ne kadar zararına üretim yapabilir. Böyle giderse konu maalesef efsaneden gerçeğe dönüşecek.
engineer 29 Nisan 2019 09:28
soğuk hava depoları dahi firenin önüne geçemiyor, raflardaki sebze meyve marketlerde satılana kadar , seçe seçe eleniyor ve atılıyor, ikinci olarak çürüyor yarıyarıya çürüyüp yada seçilip atılıyor, bu da şu demek oluyor, raf fiyatının yarısını verirseniz, nakliye, soğuk hava depolama, dahil bir hesap yapsanız markette bedavaya satılması gerekecek,
Tarım ürünleri fiyatlarının yüksekliğini aç gözlü çiftçilere bağlayan herkesi ben sadece 3 günlüğüne tarlada ve ahırda çalışmaya davet ediyorum. Herkes kendi işini en zor iş zannediyor.
KARAR OKURU 29 Nisan 2019 08:38
Teşekkürler. Tarafsız, gerçeklerden bahseden ve yol gösterici bir makale yazmışsınız. Elinize, dilinize ve yüreğinize sağlık
GİRESİNLİ 29 Nisan 2019 08:26
Üreticinin ürününü kendisi veya kooperatifler/birlikler eliyle tüketiciye ulaştırsa hem üretici hem tüketici kazanır.Aracılar fahiş kazanacak devlet vergiye boğulup birilerine peşkeş çekecek diye tüm bu kazıklar.
musto 29 Nisan 2019 07:11
Vay anam vay ne günlere kaldık eskiden alışverişe pazara gider kavun karpuz soğan patlıca patates domates üzüm bunları Batman Batman alırdık.Dün pazar yerlerini dolaşıyorum vatandaş temel ihtiyaçlarını tane tana alıyor.Devleti yönetemiyorlar bolca laf üretiyorlar.
HACI MURAT 29 Nisan 2019 06:41
Seçimlerden önce ağzını açan tarım bitti diyordu.İbrahim Kahveci'nin tarım bitmedi dediğini de hatırlamıyorum. Sebze hallerinde tırlar dolusu,soğan, patetes,domates,portakal ve diğer sebzeler hiç eksik olmadı.Manavlar, merketler hakeza.Bu konuda iktisadın normal kuralları işlemedi.Arzda yetersizlik yoktu.Seçim öncesinde sebze meyve fiyatları üzerinden iktidara operasyon çekildi.Bunu kabul edin. Ama hükümet niye buna imkan veriyor, bakanlarda mı bir sorun var,bunu ayrıca tartışalım.Aha yoruma döndüm işte:)
KARAR OKURU 29 Nisan 2019 09:31
1
Hacı, bildim bileli buradasın, gerçekten yazılanları okuyor musun çok merak ediyorum. Hasadı yılın belli zamanı olduğu için, her sene yapılan, ve sene boyunca soğan arzını sağlayan bir uygulama olan soğan depolamayı hala operasyon olarak görmekte diretmek niye? Artık bırak bu inadı kardeşim, sana da yazık.
Abdullah hasan 29 Nisan 2019 11:37
1
''Ama hükümet niye buna imkan veriyor'' H.Murat bu cümlen biraz değişmeni gösteriyormu ? aha sual.?
KARAR OKURU 29 Nisan 2019 14:37
1
yüksek fiyattan yediğin soğanlar ekşime yapmış herhalde
evin 29 Nisan 2019 06:33
ülkede tüm sistem akp elitinin ve yandaşların para kazanması üstüne kurulmuş. akpli değilseniz size hayatı zindan ediyorlar...
KARAR OKURU 29 Nisan 2019 09:27
26
evin denen şey! bildik seni; Akparti`ye olan düşmanlığını her fırsatta haykırıyorsun. yeter gari senin herzelerini okumak istemiyorum..
KARAR OKURU 29 Nisan 2019 06:05
Hem soğan patates ucuz olsun istiyoruz hemde çiftçimiz kazansın tarım bitmesin istiyoruz Türkiye’de. Bu ancak çiftçinin ürün maliyetini düşürürken hasılatı kat be kat artıracak teknolojiye ve ürününü sadece iç pazara değil dış pazara satabilmesiyle mümkün olur. Amerika’da Avrupa’da çiftçiyim diyen adam kral gibi yaşıyor. 2-3 dönüm tarladan soğan patatesi bir traktör ile hasat edipte hayat geçindirilmez. Tarıma, tarım makinalarına çağ atlatmak zorunda Türkiye.
KARAR OKURU 29 Nisan 2019 12:02
0
feodal geçmişi olan Avrupanın tarım modeli bize uymaz. biz çiftçinin maliyerlerini düşürerek pazarlama zinciri halkalarını dışlamadan düzenleyerek çözüm uretmeliyiz.
KARAR OKURU 29 Nisan 2019 04:01
Sen bakkalda mı tahsil gördün? Tarladan alan adamın nakliyesi, işçisi, vergisi, depo masrafı vs. var ve bu maliyetlerin hepsi yükseldi. Mazot kaç para alooo!
Krr 29 Nisan 2019 09:12
3
Vergiyi, mazotu, depo kirasını ben mi artirdim. Doları ben mi yuttum. Çiftçi 1 liraya veriyor (gübre, mazot, işçilik icinde) adam parmak oynatmadan 5 e satıyor. Çiftçi alın terinin hakkını alamıyor, yandaş aracı cetesi götürüyor malı. Sorun Ankara tepelerinde aloo.
Karar Okuru 29 Nisan 2019 09:27
1
İbrahim beyi bilmem ama sen eğitim görmemişsin bir kere şu konuşmaların o kadar basit ki seviye yerlerde!! Ayrıca adam çiftçinin zararına üretim yaptığını belirtmiş. Yani maliyetlerin düşük olduğunu söylememiş ayrıca çiftçi zararına üretim yapıyor derken bunu söylüyor ve bu konuda ki kaçıncı yazısı. yazının başlığını okuyup burada ahkam kesiyorsunuz!!
KARAR OKURU 29 Nisan 2019 09:30
0
dediğin masraflar geçen seneye nazaran ne kadar artı da mamulâta öyle fahiş fiyat artırıyorsun aloo!!!
hamza akyol 29 Nisan 2019 16:31
0
04:01 olayın farklı bir tarafına parmak basmış. tahsil bölümünü es geçerseniz üzerinde düşünülmeye değer. evet tarlada fiyat ucuz. evet, markette fiyat pahalı. ve yine evet, üretim maliyetinin dışında maliyetler var ve bu maliyetler yüksek. bu maliyetler yüksek çünkü türkiyede sürdürülen ekonomik model nedeniyle böyle. mesela mazot fiyatı yüksek. bu durumun çiftçinin maliyetini de, taşıma maliyetini de ve hatta diğer aracı maliyetlerini de yükseltiyor. ve yine evet, tarımsal üretimin tüketiciye kadar olan bölümünün yeniden gözden geçirilmesi ger
KARAR OKURU 29 Nisan 2019 01:21
Tarladan sonrasını neden araştırmıyor ve yazmıyorsunuz? Sadece zincir marketler değil hal ve pazarda da aynı yüksek fiyat var. Aynı şeyleri söylüyorsunuz hep ama kimin nerede ne kadar kar ettiğini araştırmıyorsunuz? Serbest rekabet ortamı mı yok? Eğer tarla çıkış maliyetinin 3 katına satılabiliyorsa neden birileri daha ucuza satmıyor? Engel olan nedir?
KARAR OKURU 29 Nisan 2019 18:40
0
Mükemmel tespitler. Bravo
KARAR OKURU 29 Nisan 2019 01:18
Üstad kalemine sağlık. Hakkını vermişsin.
Menderes YILDIRIM 29 Nisan 2019 00:56
İbrahim Bey; Sizler Gazeteci - Basın Mensubu olarak özel sektör, kamu kurumu ve Hükümet Yetkilileri ile daha rahat görüşme imkanına sahipsiniz. Acaba görüşmeleriniz de, hiç bu kişilerin TÜRKİYE de TARIMI DÜZELTMEK diye bir çabalarının olduğunu gördünüz mü? Yazınızın başında Hataylı Çiftçi Recep Balcı' nın söylediğini yazmışsınız. Hataylı Çiftçi Recep Balcı' nın bildiklerini Özel Sektör - Kamu Kurumları ve daha önemlisi HÜKÜMET YETKİLLERİNİN Recep Balcı kadar sorunu görmemesi MÜMKÜN mü? Gerçekten Recep Balcı Kadar GÖRMÜYORLAR mı?
Menderes YILDIRIM 29 Nisan 2019 00:30
İbrahim Bey; Bugün ülkemizin geleceği olan tarım konusunu yazmışsınız. Kocaman TEŞEKKÜRLER. Tarım ürünlerinin tarla ve raf fiyatları ile arasındaki makası yazmışsınız. İbrahim bey yazdığınız resmi rakamlar ve açılan makas farkı galiba iyi niyetle ve yumuşatılmış olduğunu görüyoruz. Üretici ile satıcı arasındaki fiyat makası inanın (verdiğiniz ort makas : % 150) rakamından çok daha fazla. Tekrar TEŞEKKÜRLER.
KARAR OKURU 29 Nisan 2019 00:26
elinize saglik, cunku parekende devleri hukumetin yandasi, bu kadar basir, ortulu vergi aliniyor, arastirma yapabiliyorsaniz icerden inanilmaz rakamlara ulasirsiniz!
hamza akyol 29 Nisan 2019 00:14
ibrahim bey,! kusura bakmayın ama yanlış şeyi çürütmeye çalışıyorsunuz. Öncelikle tarımsal arazilerin kaybı denilen bir olgu var. ikincisi de, nedeni ne olursa olsun, tarımsal üretimde azalma olgusu var. nedenlerinin tartışılması ayrı bir durum. ancak tarımsal üretim, üstelik de bütün dünyada artarken, türkiyede azalıyorsa ve nerdeyse bütün tarım ürünlerini ithal ediyorsan, bunun adı tarım iflas ettidir.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN