Back To Top
Umutsuz gençlik!

Umutsuz gençlik!

- A +

Bu gençler ne okuyor ne de çalışıyor...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) “İşgücü İstatistiklerine” göre 2016-2017 yılı ilk sekiz aylık ortalamasında, 15-24 yaşındaki nüfusumuz 22 bin kişi artışla 11 milyon 875 bin kişiye çıkıyor.

Bunların;

4 milyon 941 bini sadece eğitimde

2 milyon 573 bini sadece çalışmada

1 milyon 481 bini ise hem okuyor hem de çalışıyor

Ve

2 milyon 879 bini ise ne okuyor ne de çalışıyor.

Yani yoklar...Hayatı bırakan gençlerimiz bunlar.

***

Son bir yılda 22 bin kişi bu genç grubuna katılıyor. Oysa sadece eğitimde olanların sayısında bile 26 bin kişi azalıyor. Hatta hem okuyup hem de çalışanların sayısında da 96 bin kişilik azalma oluyor.

Peki, bu 144 bin genç nereye gidiyor?

62 bini eğitimi bırakıp sadece çalışma hayatına geçiyor. Yani okuyan gençlerin sayısı azalırken, çalışan gençlerin sayısı artıyor.

Ya geriye kalanlar? İşte asıl tablo...

Tam 82 bin genç son bir yılda hem eğitim hem de çalışma hayatından çıkıyor.

Bakın burada şu noktayı kaçırmayın: Yeni gelen nüfus 22 bin ama 82 bin genç okul ve iş hayatından çıkıyor.

Bu ciddi bir sorun olsa gerek...

***

İşin bir de kadın-erkek ayrımı var.

Diyoruz ya sadece eğitimde olanların sayısında 26 bin azalma var. İşte bunların 24 bini kadın...

Artık babalar kızlarını okula göndermiyor.

Hani diyoruz ya, hem çalışıp hem okuyanlar 96 bin kişi azalmış. İşte bunların da 67 bini kadın.

Bir de şu ne okuyup ne de çalışan gençler vardı. Hani 82 bin kişi artmıştı. İşte o hayattan kopan gençlerin de 47 bini kadınlardan oluşuyor.

Ya genç erkekler?

Sayıları 57 bin kişi artıyor. Ve karşılığında 54 bini sadece çalışıyor. Okumadan çalışıyor bunlar.

Eğitimden ve aynı zamanda okuyup çalışanlardaki azalma karşılığında da 35 bin genç erkek hayattan kopmuş gidiyor. (Ne okuyor ne çalışıyor)

Kısaca gençlerimizin durumu bu...

Ama unutmayalım ki, bu bozulma son yıla ait. Yani 2016 öncesinde durum böyle değilmiş. Ülkemizin beka sorunu ile gençlerimizin umutsuzluk sorunu aynı anda artıyor. Duyrulur...

UMUTSUZ EĞİTİM!

Tam 2 milyon 879 bin genç ne eğitimde ne de iş hayatında. Ve sayıları son bir yılda 82 bin kişi artıyor.

Peki bu umutsuz gençler kim? Yani eğitimleri ne?

-Okur-yazar olmayan umutsuz gençlerin sayısı 32 bin kişi azalıyor ve 175 bine geriliyor.

-Lise altı eğitimli umutsuz gençlerin sayısı ise 54 bin kişi azalıyor ve 1 milyon 578 bine geriliyor.

-Lise mezunu umutsuz gençlerin sayısı 18 bin kişi artıyor ve 356 bine yükseliyor.

-Meslek ve teknik lise mezunu umutsuz gençlerin sayısı ise 65 bin kişi artıyor ve 365 bin kişiye çıkıyor.

-Ve asıl nokta: Üniversite mezunu umutsuz gençlerin sayısı 84 bin kişi artıyor ve 406 bin kişiye çıkıyor.

Anlayacağınız Türkiye’de umutsuzluğa kapılmamak için okumamanız gerekiyor. Okudukça umutlarınız azalıyor ve hayattan kopuyorsunuz. Okumak ve gerçekleri görmek gençliğe ağır geliyor sanırım.

***

Hele de genç kadınlar...

Onlar için hayat okudukça daha da zorlaşıyor.

Son bir yılda 47 bin genç umutsuz kadın oldu ya... İşte bunların daha fazlası üniversite mezunları..

28 bin okur yazar olmayan genç kadın ve 37 bin lise altı eğitimli genç kadın umutsuz genlik sınıfından çıkmış...Umutlanmışlar.

Buna karşılık 27 bin lise mezunu, 29 bin meslek lisesi mezunu ise umutsuz genç kadınlar hanesine katılmış. Umutlarını kaybetmişler.

Ve son nokta: Sadece son bir yılda 56 bin üniversite mezunu kadın ne eğitim ne de iş hayatına katılmaktan çıkmış ve umutsuz genç kadınlar kervanına katılmış.

Daha söze gerek var mı?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 18 Kasım 2017 07:41
60 yılli geçkin süredir Amerika'nın Avrupa'nın yanında NATO şemsiyesi altında küresel liberal kapitalist ekonomik sisteme dahil olmak yerine kıpkızıl sosyalist ekonomi uygulasaydik şimdi bu durumda olmazsın
KARAR OKURU 17 Kasım 2017 21:52
Son bolumdeki 56 bin kadinin cogu evlenmis olamaz mi? Asiri basitlestirilmis bir degerlendirme olmus.
KARAR OKURU 17 Kasım 2017 21:10
Kayıt dışı ekonomik alanlara kayanları inceliyebilmek zor..
KARAR OKURU 17 Kasım 2017 16:17
Bu sadece ekonomik bir sorun değil. Böyke devam ederse bir kaç sene içinde psikolojik hastalık, bunalım, suç ve intihar vakaları ciddi artış gösterecek. İçinde hocası olmayan üniversitelerde insanlar boş hayaller sunan siyasiler de bunun sorumlusu olacak. Siyasilerin paşavralarına kanan işsiz genç arkadaşım, git Ankaraya ve gör seninle aynı sıralarda okumuş torpilliler nasıl hemen işe alınıyor.
M:Ç 17 Kasım 2017 15:32
Gözden kaçtığını düşündüğüm hususları arz edeyim. Hani şu boru yetmedi hikayesi aklıma geldi. Tekrar üniversiteye hazırlanan gençler lise mezunu okumaz yazmaz sayısını artırdı. Üniversite mezunları için de bir yıl soluksuz KPSS maratonu. Kadın sayısının artması da kız çocuklarına da artık ikinci üçüncü sene sınava hazırlanma toleransının artması ile açıklanabilir.15 Temmuzun ilişkisi ise 18-24 yaş arası ihraç edilen Fetö mensupları olsa gerek. Yazın lys yerleştirmelerinde ki boş kalan kontenjanlar da delilim. Bir de, kpss atamalarının yaklaşık bir yıla kadar uzaması da etkili oldu bence. Bir kaç ay güvenlik soruşturması bekleyen genç, muhtemelen kayıtlarda okumaz çalışmaz diye görünüyor.
Abdullah hasan 17 Kasım 2017 09:40
TUİK in ; Kadın ve Meslek liseli genç kadınların ''umutsuz genç kadınlar'' verileri böyle bir istatisklikle gerçeğin anlaşılması zor. Ailenin durumu iyidir kızını okutur, liseden sonra okuma (Resmi) işini son veya ara verir,bazıları da liseden sonra evlenmiş olabilir ve aile durumu iyi olduğu için çalışmayacaktır, bunların umutsuz olduğu manasına gelmez. Meslek liseli genç erkeklerde diğerlerine göre (meslek çıkışlı olmayanlar) yine farklıdır. Liseye bitirince zaten önceden staj yaptığı kurum da sgortasız maaşlı veya yevmiyeli çalışıyor, çoğunlukta sgorta aramıyordur ve tabi böylelikle istatistik resmiyete farklı yansıyordur.
KARAR OKURU 17 Kasım 2017 11:36
0
' böyle bir istatisklikle gerçeğin anlaşılması zor'...Kuyruklu yalan mı bekliyorsunuz Sn KO? Ortalıkta o kadar çok ki, yorumunuzdaki gibi.
karar okuru 17 Kasım 2017 15:11
0
Sigorta aramama. Yevmiyeli çalışma. Modern bir ülkede çağ dışılık. Bu kendisi tek başına bir sorun değil mi?
Abdullah hasan 17 Kasım 2017 17:34
1
Sayın katar okuru(mechul, 11,36 )ben ihtimaller söyledim, sen sözü nerenle anlarsan anla
Abdullah hasan 17 Kasım 2017 17:36
1
Karar okuru15;11 durumu ve ihtimalleri söyledim, iyi yapmış mi dedim, sorun dur doğru , aç kalmak sorun degilmi?
KARAR OKURU 18 Kasım 2017 22:11
0
Sn Abdullah hasan (17:34), bir yazının neyle anlaşılacağını bilmen lazım. Bilmiyorsan yorum yazma, mecbur değilsin. Haklı olabilmen için de bir 'İstatik bilimcisi' ne danışman yararına olabilir. Sonra bir yazının neyle anılacağını düşünebilirsin: bazı şeyler gaz alır, bazısı gaz verdirir. Anla artık... (KO 11:36).
KARAR OKURU 20 Kasım 2017 18:38
0
Arkadasim umutsuz denen hadise su sekilde: kadin is aramiyor. Neden aramadigina ise ev kadiniyim, zenginim, yeni evlendim, alievi nedenler gibincevap vermiyor. Cevap olarak is aramiyorum cunku is olduguna inanniyorum veya is bulacagimi sanmiyorum veya is bulma umidim kalmadi diyor. Eğer ev kadinimolsaydi ben ev kadini oldugum icin veya cocuklara baktigim icin is aramiyirum derdi. Bence umutsuzlarin artmasinda cok ince bir ayrinti verecem belki de turkiyede ki ekonomistlerin gozdenmkacirdigi bir durum var. O da istihdam seferberligi istihdam artirir fakat isiszligi dusurmeeyebilir. Nedeni de istihdammartirici poltikalarda 40 yasinda teyzede işkurun kapısına gidiyor bana da is ver diyor. Aslinda isgucunde olmayan biri isgucune giriyor sonrasi ya istihdamda ya da issiz. Daha sonrasi is bulamiyinca umitsiz. Gencler uzerinde etkisi daha kapsamli ona yazacak takatim kalmadi:)
evin 17 Kasım 2017 09:39
küçük şehirlerdeki ev sahipleri ve esnaf para kazansın diye her yere üniversite açıp eğitim sisteminin içini boşaltırsanız bu sonuç kaçınılmaz...
KARAR OKURU 17 Kasım 2017 13:09
27
kafaya bak ya:))) bu gezi zekalı bile değil...
KARAR OKURU 17 Kasım 2017 16:12
3
karar okuru. haklısın evin hanımın senin gibi olma ihtimali yok. üniversitelerde kalite olmadığını anlamamak için senin gibi olmak lazım. Sana kıyak geçip, bir de bilgi vereyim. gerçi anlamazsın da yine de bir kenara not et, sen anlamasan kağıt anlar, bilgisayara yazarsan o anlar. eminin senden fazla düşünürler. Bu mantığın mucidi kenan evrendir. kenan evren, gençler işsiz kalmasın diye 30 kişilik sınıfları 100 kişiye çıkardı ve kalite birden bire düştü. ondan itibaren benzer mantık yürütüldü.
KARAR OKURU 17 Kasım 2017 18:37
5
Karar okuru16:12 sen evin kadar bile gezi zekâlı değilsin. Başkasının avukat ligini yapcam diye neguzel sacmaliyamamissin bile aferin sana.
KARAR OKURU 20 Kasım 2017 17:26
0
Evin hnmı eleştiren karar okuru hiç olmazsa biz gezi zekalıyız öyle olmayanların ne olduğunu dünya alem biliyor.
KARAR OKURU 17 Kasım 2017 09:15
dünyanın en ''gereksiz'' eğitim sistemi bizdeki. meslek kazandırmıyor. sadece diplomalı sayısını ve 'okuryazarlık oranını'' arttırıyor.
Serkan Ç. 17 Kasım 2017 08:54
Eğitimden sağlığa, inşaattan sanayiye kadar yaklaşık 3 asırdır dünyaya hiç bir yenilik katmayan, sadece kopyala yapıştır fiilini gerçekleştiren aziz toplumumuz "beraber yürüdük biz bu yollarda" şarkısının nakaratı eşliğinde 2019'u hasretle beklemektedir.
KARAR OKURU 17 Kasım 2017 13:34
22
serkan ç... 15 temmuz da bu aziz millet ülkesine kasteden fetöcü hainlere gövdesini siper ederek dur dedi, dünya ya son zamanlar da getirilen en güzel yenilik buydu... sen güvenli evlerde oturup mızmızlanmaya devam et.
KARAR OKURU 17 Kasım 2017 07:19
Buna sorumsuz gençlik demek lazım, çocukları yetiştirirken sadece üniversite sunavuna endeksli bir eğitim veriliyor. Sunavda çıkmayacaksa geç. Böyle oluncada çoğu şeyi geç ilgilenme, eşini öldüren erkeklerin çoğunda (basından okuduğumuz kadarıyla) kadın çalış diyor eve ekmek getir, buna kızan koca eşini öldürüyor. Kardeşim o iş senin sorumluluğun,ama o insan öyle yetişmedi işte sorumsuzluğun sonucu. İş ta okul öncesinden başlıyor ağaç yaşken eğilir sonra odun olunca bir işe yaramıyor. İşin en hazin kısmıda bu gençlik bize oy versin sonra ne olursa olsun. Beka sorunumuz var amma emanet edecek insanımızın sorunu yok. İktidar itiraf etti eğitimi bir türlü rayına koyamadıklarını. Amaçları insanı eğitmek değil ki, nasıl oy alırız. Ülkenin geleceği daha önemli bize oy vermeselerde diyen yok. Tek amaç 50+1 gerisi hikaye, ülkenin gençliğine yol yaptık yollar gitmekle aşınmaz, köprüler yaptık gidip kendilerini atsınlar diye
cevat karakalem 17 Kasım 2017 06:07
Merak etmeyin, "vasifsiz insan cenneti" ulkemizde o insanlar devlette, belediyelerde, vakiflarda hic bir amaca hizmet etmeyen bir takim islerde istihdam edilir. Sonra da tabii ekonomi de verim beklemek hayal olur, su siralarda oldugu gibi.
KARAR OKURU 17 Kasım 2017 03:55
Hani hep siz diyordunuzki kalkınma için en büyük avantajımız genç nüfüsumuz. Bu işsizler ordusu mu bizi kalkındıracak?
KARAR OKURU 17 Kasım 2017 03:06
Olsun, umutsuz olsunlar, işsiz olsunlar, eğitimsiz olsunlar hiiiiç önemli değil, yeter ki 2019'da neye/kime oy vereceklerini bilsinler. Sonuçta herbiri bir oy pusulası değerindedir.
KARAR OKURU 17 Kasım 2017 09:22
0
felakete doğru sürükleniyoruz.siyasiler at gözlüğü takmış,rehavette.varsa seçim yoksa seçim.populizm her yanımızı esir almış,geleceği okuyamıyoruz.
KARAR OKURU 17 Kasım 2017 01:13
Türkiye iyi yönetilmiyor.Basinin aktardığı gibi güllük gülistanlık değil.
KARAR OKURU 17 Kasım 2017 12:24
1
basının ve hükümetin açıkladığının tam tersi durumu düşünün. o zaman doğruyu bulursunuz.
KARAR OKURU 17 Kasım 2017 14:52
0
İçimde bir kırmızı gül demeti sunmak geliyor KO 01:13 e. Hadi hayırlı işler (tıraşlar demek bazılarının hoşuna gidebilirdi de, aslı öyle değil, KO 01:13 haklı gibi, gidişat ta öyle yazıyor).
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN