Back To Top
Uzel’de 2 bin 200 işçiye kurulan tuzak

Uzel’de 2 bin 200 işçiye kurulan tuzak

 - Son Güncelleme: 28.06.2019 Cuma 10:24
- A +

On yılı aşan bir mesele.

Herkes miras kavgası sanıyor ama alakası yok. Ailenin geri kalan üyeleri, işçiler gibi insanların hakkının yenmesini önlemeye çalışıyor.

Kimler mağdur?

En başta o fabrikada eskiden çalışan 2 bin 200 işçi. Bugün alacakları 170 milyon lira civarında ama alamıyorlar. Hatta Türk-Metal İşçi Sendikası onları tuzağa düşürdü ve ihbar tazminatlarını kaybettiler.

“Vera Varlık Yönetimi” diye bir şirket çıkıyor ve her ne hikmetse Uzel’in bankalara olan ipotekli borçlarını bankalardan satın alıyor. Yani Demirkapı’daki 93 bin metrekarelik büyük arsaya göz dikmiş.

Hatta etraftaki arsaları da topladığı fısıldanıyor.

Kimse ne olduğunu tam bilmiyor ama iş büyük. O kadar büyük iş ki, on yıl önce yönetim kurulunda George Soros’un o zamanki Türkiye kolu TESEV Başkanı Can Paker de vardı.

İkinci mağdur kesim Uzel hissedarları. Halka açık şirketti ve şimdi hisseler sıfır değerinde.

Ya aile? İşçilerin hakkı dışında zaten onlardan kendileri adına ses bile çıkmıyor. Bilebildiğim kadarıyla önce işçilerin hakkı ödensin derdindeler. Ülkenin köklü ve eski sanayicilerinin babacan tavrını filmlerden seyrederdik ya. Şimdi gerçek filmi seyrediyoruz.

Film nerde çekiliyor?

Ankara’da.

Çünkü bu iş imar ve arsa değerine bağlı. İmar ne olacak? Arsaya daha önce (Kasım 2015) ihalede 350 milyon liraya yakın fiyat veren KİPTAŞ vardı. Her ne hikmetse alacaklı VERA ihaleyi iptal etti. Ve geriye sadece VERA kaldı.

Son ihalede fiyat yine 220 milyon lira. Teklifi veren de yine VERA...

Kenar mahallelerde bile bu büyüklükte arsalar 400-500 milyon liraya satılıyor. Tabii ki başkaları bu halde zor girer. Çünkü imarı değişmemiş arsayı siz alırsanız, o imar öylece değişmeden durabilir.

Hep diyorum ya... Ülkede paralel bir vergi sistemi var. Bu vergiler imar rantı ama parası Hazine’ye gitmiyor...

***

Türkiye’nin en önemli fabrikalarından olan Uzel Traktör Fabrikası muhteşem bir finansal oyunla kapandı. Uzun yıllar adım adım bu kapanış öyküsünü yazdım. Hatta ne yazdımsa hepsi bir bir gerçekleşti diyebilirim.

Oyunun önemli bir medya ayağı da var. Onu da artık siz bakın, bulun. Google size yardımcı olur.

Büyük evlat işi bitirdi. Başta kendi ailesi olmak üzere 2 bin 200 işçiyi de perişan etti.  Dağılan aileler, yatağa düşenler, vefat edenler...

Rant büyük olunca oyun da büyük oluyor.

Ama filmin bir ara bağlantısı şu sıralar İstanbul’da koptu. O nedenle filmin kalanı Ankara’da dedim. İstanbul’da halkın son seçim tercihi aslında 2 bin 200 işçiye de nefes aldırdı.

Şimdi o nefesten bahsedelim.

93 bin metrekare arsa.

İstanbul’un göbeğinde.

Nereden bakarsanız bakın değeri 750-800 milyon liradan aşağı olamaz. Ama imarla ilgili en küçük düzeltme ile 1.5-2 milyar liraya bile gidebilir.

İcradan VERA’ya ne kadara satıldı? 220 milyon lira civarında bir fiyata.

Tahsil edilecek paranın zaten 170 milyon lirası yine VERA’ya gidecek. Çünkü bankalardan o borçları erkenden uyandı ve satın aldı. (Allah herkese bu erken uyanmayı nasip etsin).

İşçiye ne kalıyor? 30-35 milyon lira.

2 bin 200 işçi, 170 milyon liralık alacağının ancak yüzde 20’sini alabiliyor.

Aileye ve halka açık hissedarlara ise sadece borç kalıyor. Kısaca herkes mağdur...

Bir tek VERA ve arkası...

O güçler kim? Nasıl oluyor da koca bir dev batıyor? Nasıl oluyor da bir arsa uğruna binlerce işçi perişan ediliyor.

Bütün mesele rant.

Net ve açık söyleyeyim: Bu oyun bozulmalı. İşçiler için en azından bozulmalı.

Ankara’da dönen film son bulmalı.

Oyunun ilk baştan bu yana sahneleri yeniden çekilebilir. O makineler niye çalınıyor ve niye manşetlere taşınıyor?

Aslında çok şey biliniyor ama film şimdilik sessiz.

Umarım seçim sonrası filme bir ses ayarı gelir ve binlerce işçinin mağduriyeti giderilir. Seyretmeye devam edelim...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 23:33
Bütün devlet kurumlarında liyakat sıfır . Allah sonumuzu hayır etsin
N.Öztürk 28 Haziran 2019 20:30
Sayın Kahveci, karanlık sahne arkalarının röntgenini çekip toplumu aydınlatan yazılarınız için teşekkürler. İlk fırsatta da bankaların faize faiz ile şişirdiği alacaklarını , makul ve adil bir yapılandırma yerine yüzde kaç üzerinden "varlık şirketleri" ne pazarladıklarını ve bu varlık şirketlerinin de koparabildiği kadar kopardığı düzeni anlatmanızı dileriz.
mutlu yücel 28 Haziran 2019 19:02
Her hangi bir yer de Rant söz konusu ise, mutlaka fetö şeytanının idaresindeki yavru iblislerin parmağı vardır. Bu putperest hainlerden Türkiye çok çekti. Bunları tanımalı ve her türlü yaşamsal bağlantıları koparmalıyız. Taaa ki insan olana kadar, güzel ahlak ve adaletle samimiyetlerini ibraz edene kadar....
Rubil GÖKDEMİR 28 Haziran 2019 16:25
LÜTFEN BU KIYASLAMAYA DİKKAT ! Bir ekonominin en önemli göstergesi, yarattığı istihdam düzeyi veya işsizliktir. İş ve katma değer yaratmayan bir model veya modelsizlik ne kadar büyüme sağlarsa sağlasın başarılı sayılamaz...Siz buna bir de iş yaratmayan hormonlu büyümenin borçla finanse edilmesi gibi bir saçmalığı ekleyin... Bu vesileyle, millet olarak bundan sonra "büyüme" ile "kalkınma" arasındaki farkı da daha çok konuşmaya başlayacağız. TÜRK EKONOMİSİ 1999 yılında 20 milyon 33 bin kişiye istihdam sağlamış, işsiz sayısı 1.772.000 ve işsizlik oranı ise %8,2 olmuş...Kriz sonrası 2002
karar okuru 28 Haziran 2019 14:42
Üstat hak için yazdığın bu yazıya teşekkür ediyorum.Senin ne demek istediğini çok net anladım.Ben bir istanbullu olarak bu işlerin rezilliğini zaten görüyorum.İnsanların oturdukları yerde milyonlara hatta milyarlara yorulmadan ulaştığını biliyorum.Bu ahlaksız düzenin biran önce bitmesi gerekiyor.Bu rant çerçevesinde insanların nasıl rüşvete bulaştıklarınıda biliyorum.İnşallah işçilerimizin alın teri olan hakları bir an önce karşılanır.Bu rantlara çıkarları için zemin hazırlayanlarıda lanetliyorum.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 13:49
Vera kime ait acıklarsanız sevinirim.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 13:33
SAYIN YAZAR YAZILARINIZI İLGİ İLE TAKİP EDİYORUM. BİR SENDİKANIN BÖLGE HUKUK MÜŞAVİRLİĞİNİ YAPTIM. 1970 yıllarında topkapı ile beşyüz evler arasında ONBİNLERCE İşletme mevcuttu. Büyük bir bölümü konut yapılarak yok edildi. Şimdi bakıyorum mevcutlarının arasına lük oteller ve rezidanslar yapılıyor. Yakında onlarda ortadan kaldırılacak. SANAYİ üretimi yerine hizmet sektörü ikame edildi. Rant ve plansızlık üretim ekonomisini yok ediyor.
karar okuru 28 Haziran 2019 13:15
konu uzel 2200 işçisi ile bitmiyor bir sanayi kuruluşu traktör fabrikası kapandı bence bu çok önemli gelecek için artık trakrör üretmiyecek memleket tarımına uygun fiyata traktör satıyordu devlet bu fabrikanın kapanmasına izin vermiyecekti o işçilerın çocuklarına torunlarına iş imkanı yok çok üzücü o arsaya imar izni verilmesin
Çerkez Ethem 28 Haziran 2019 12:50
..."Umarım seçim sonrası filme bir ses ayarı gelir ve binlerce işçinin mağduriyeti giderilir. Seyretmeye devam edelim"... İyimser olmak çok güzel birşey ama iyimserlik t.c. gerçeklerine/sabitlerine karşı olunca, bütünüyle BOŞ bir beklentidir ! Hangi partiden olursa olsunlar, elit/siyasetçiler herzamanki gibi bir yolunu bulup er yada geç, kanuni veya kanundışı, bir kolpayla işlerini halleder ! Bu t.c.' nin değişmiyen gerçekleri, sabitleridir ! Bu filmlerin sonu hep aynı ! Saygılar bizleri aydınlattığınız için...
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 11:07
Merak ettim google'a baktım. Vera kimlere aitmiş öğrendim ve olayı daha iyi anladım.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 09:29
Vera, soros, Ankara, Türk metal sendikası, büyük evlat, 350 milyon sonra 220 olmuş, ihbar tazminatı, 170 milyon, arsa ve hazineye gitmeyen rant milyarlarca lira. O yüzden illada inşaat sektörü. İşte cevabı
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 09:22
Bu ulkede rand oldugu surece cok fabrikalar kapanir yatrima degil ranta Devan cunku ulkede yatirimdan cok rant kazandiriyor
takip'ciniz 28 Haziran 2019 08:42
..teşekkürler İbrahim Bey, yerli ve milli yazılarınız için..bu ve benzeri 600'a yakın fabrika istanbulda 5 yıl içinde yandı veya yaktırıldı.. maalesef bir il 'in valisi ve istihbaratı bu işlerle meşgul olmaz da ne ile meşkül olur? anlamak zor..( ha...kayyum olarak atanmayı bekleyenler müstesna)
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 07:33
Belediyelerde düzen şöyle: Ruhsat işiniz var belediyeye gidiyorsunuz. Belediyede birileri sizi bir vakfa veya şahsa yönlendiriyor. Önce onu görmeye gidiyorsunuz. O kişiler zaten sizin geleceğinizi ve konuyu biliyorlar. Sizin ruhsatın durumuna göre bir tutarı o kişilere veya vakfa ödüyorsunuz. Sonra Belediyedeki işiniz hemen halloluyor. Bu hep böyleydi. Dindarların iktidarında sadece şahıslar yerine vakıflar geldi. Tarikatlar niye her seçim önü AKP bildirisi deklare ediyor sanıyorsunuz.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 09:42
0
Biz biliyoruz ama vatandaş bilmiyor. Elimizden geldiğince AKP nin belediyede ki dolaplarini, hangi yöntemle zenginlestiklerini, tarikat ve vakıfların haram para ile varlıklarını sürdürdüklerini anlatmalıyız. Yoksa bu turediler birmeyecekler...
karar okuru 28 Haziran 2019 14:36
0
Doğru söylüyorsun.Gözlerimle buna şahit oldum.Fatihte Arkadaşın biri inşaat ruhsatı almak için belediyeye gidiyor.Cevap aynen şöyle; Cübbeli cemaatine şu kadar para ver sonra bize gel demişler.Memlekete bak hizaya gel derler adama.İşte bizi böyle bir belediye yönetiyordu yıllarca.Yalan diyen Allah için konuşsun.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 01:36
İmamoğlu ile ne alaka ? Nasıl kurtaracak Yani aksi yönden Ak parti mi dolandırdı diyorsun
Abdullah 28 Haziran 2019 09:16
0
Benim yazıdan anladığım demek ki birileri oraya imar verecekti. Değerini 1.2 milyara çıkaracaktı. İmamoğlu bu imarı vermezse adamların elinde patlar.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 14:49
0
Yalniz belediyelerin imar yetkileri de bakanliga geciriliyor bildigim kadariyla.. yani duzen aynen devam edecek gibi..
hamza akyol 28 Haziran 2019 00:19
ibrahim bey tebrik ederim. Konuyu bilmiyorum. Ama söylediğiniz gibi ise, bunları yazabilmek büyük cesaret ister. Öncelikle dürüstlüğünüz, sonra da cesaretiniz için tebrik ederim.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 23:57
Net Vera kim rant kime gidiyor
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 15:53
1
Vera'nın yönetim kurulu başkanı ilginç bir kişilik, batan, TMSF ye geçmiş bankalarda çalışmış, Kent bank davasında 15 yılla yargılanma, daha sonra TMSF de başkan yardımcılığı yapmış, Okan ün. DANIŞMA KURULU üyesi. Çok şaşırtıcı bir adam ve İlişkiler. ...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN