Back To Top
Yarını bilen var mı?

Yarını bilen var mı?

- A +

Bir tarafta cumhuriyet ilanının 100. yıl dönümü 2023. Türklerin Anadolu’ya girişinin 1000. yılı 2071 ve İstanbul’un fethinin 600. yılı 2053.

Hedefler büyük.

20 -30- 50 yıl sonrasını düşünüyoruz.

Ama bir de dönüyor piyasaya bakıyorsunuz. Sadece 1 saatte 4,54’den 4,74’e yükselen bir dolar kuru var.

Öyle 3-5 kuruşluk artış bize ne yapar demeyin. Bakın bir saatlik oynamanın maliyet etkisi neymiş:

Dün sabah saat 8,25; dolar 4,54. Reel sektörün döviz açık pozisyonu 222 milyar dolar, yani 1 trilyon 008 milyar lira. 

Dün sabah saat 9,30; dolar 4,74. Reel sektör döviz açık pozisyonu 222 milyar dolar, yani 1 trilyon 052 milyar lira.

Gördüğünüz gibi dolar kurunda 1 saatlik değişim reel sektörün dış yükümlülüğünü 44 milyar artırıyor. Hatta aynı hesabı 453 milyar dolarlık dış borca uyguladığımızda, dolardaki 1 saatlik hareketin ülkemiz dış borçlarında 90,6 milyar liralık ek zarar oluşturduğunu görüyoruz.

Yani bir tarafta 20-50 yıl sonrasını hedefliyoruz...

Diğer tarafta yarın ne yapacağını bilmeyen bir iş dünyası.

FAİZ DEĞİL:  ÖNGÖRÜ-NETLİK

Eski yazılarımda grafiğini vermiştim. 2003-2008 arasında enflasyon ile faiz arasında çok ciddi fark vardı. Hatta Merkez Bankası bile nerede ise enflasyonun iki katı faiz uyguluyordu.

Ama en hızlı büyüme, en başarılı dönem o yıllarda geldi.

Bir okurum şu yorumu yazmıştı: “O zaman yüksek faiz ekonomi için faydalıdır diyorsunuz”. Bazen gerçekten bir olguyu anlatmak zor geliyor. Şimdi bu mantık sahibine nasıl ve neyi anlatacağız.

Yüksek faiz elbette bir maliyettir ama ekonomide temel sorun faiz değildir. Faiz çok çok yüksek olursa bu sefer temel sorun da olur tabii. 2003-2008 dönemini hatırlayın: Nerede ise her açıklamasını harfiyen yerine getiren bir ekonomi kadrosu vardı. Her bir alanında söz sahibi bir yönetim vardı. Ülkemiz hızla demokrasi ve AB standartlarına ilerliyordu.

Kısaca yarını herkes görebiliyordu.

Ya bugün!

Ağzımızda 2023-2053-2071 hedefleri var ama daha bir gün sonrasını bilmiyoruz. İşte o nedenle asıl soruna odaklanmamız gerekiyor.

Öngörülebilir

Güvenilir

Şeffaf

bir yarın hakkında yatırımcılara yol göstermemiz gerekiyor. Faiz bu işin belki de 3-5 adım sonrasının sorunu.

SEÇİMLERDEN SONRASI...

Bugün en büyük sorun seçimlerden sonra ne olacağı konusu. Bir kere herkes bilsin ki, seçimlerden sonra kim yönetimde olursa olsun çok büyük zam ve vergi artışları bizi bekliyor.

Ama asıl sorun seçimlerden sonra ne olacağı konusu? Yani nasıl bir ekonomik model uygulanacağı meselesi...

Mesela,

1- Merkez Bankası bağımsız mı olacak? Başkan’ın teorilerini mi uygulayacak? Sorumlu kim olacak? Vs vs

2- Yeni bir para mı gelecek? Yerli ve milli paramız mı olacak? Altına dayalı bir para sistemi mi uygulayacağız? Eğer yeri ve milli paramız olacaksa TL ne olacak? TL’ye yatırım yapan yabancıların durumu ne olacak? vs vs vs

3- Ekonomiyi kim yönetecek? Kabine mi? yoksa danışmanlar mı? Yoksa sorumlu kabine ama fikirler danışmanlardan mı gelecek?

4- Yönetim deyince elbette bunun faiz-enflasyon teorisi de akıllara takılıyor. Acaba yüksek faiz enflasyonu yükseltir teorisi ile yeni hedefler mi belirlenecek?

Kısaca şunu anlatmaya çalışıyorum: Ben siyasi partiler ve yönetim adaylarının yerinde olsaydım 10-20-50 yıl sonrasının hedefleri ile avunacağıma, hemen yarının planlarını sunardım.

Hemen 1 ay sonra ne yapacağımı somut anlatırdım. Hemen 3 ay içinde de neler yapacağımı adım adım somut anlatırdım.

Bakın Merkez Bankası faizleri 300 baz puan artırdı ama dolar sadece durdu.

Düşmedi bile.

Çünkü piyasa yarın ne olacağını bilmiyor. Yarın gerçekten nasıl bir teori bizi bekliyor?

Piyasa uzaklara bakarak bununun ucundaki gerçeklerden kopmak istemiyor. Fiyatları da ona göre yapıyor.

Bilmem anlatabildim mi?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2018 23:21
Sizin gibi insanlar neden siyasete girmez Taşın altına elini sokmaz Teori ve pratik birbirine uymuyor ABD diyor ki ambargo koydum 19 trilyon dolarlık borcunu vermiyor Böyle ortamda 2002 yılından beri iç dış mücadelelerle uğraşmış bir hükümet Çok isterdim güvenilir bir anamuhalefet Dinlenerek yönetsinler Vatansever iş adamlarımız artsın Neyse siyasete girin Ekonomiyi yeni öğrenen 1.sınıf öğrencileri gibi yazmak kolay Dedim benciler sizi
KARAR OKURU 26 Mayıs 2018 21:41
Kılıçtaroğlu asgari ücreti 2200 TL yapacakmış. Ekonomi kurtulur artık.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2018 16:49
Oooo televizyon a da çıkmış. Durmak yok yola devam kahveci :)))))
Aygören dirim 26 Mayıs 2018 10:21
Biraz önce sizi foxtv de izledim. Maliye Bakanı olacak adamsın Sayın Kahveci. Umarım c.başkanı adayları sizi okuyordur.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2018 07:29
Küresel liberal kapitalist ekonomik sistem içinde yani o çok sevilen serbest piyasa ekonomisi içinde toptan bir çöküş olmadıkça malesef sosyalizm veya sosyalist ekonomik modelin değer ve kıymeti anlaşılmayacak sanirim
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 23:29
Hakkını teslim edelim ki İbrahim bey 2 yıldır ikaz ediyor ve bugünleri işaret ediyordu. Ne yazık ki kerameti kendinden menkul jöleli beyzadelerin teorileri uygulandı ve devalüasyon oldu. Ekonomiyi mevcut iktidarın düzeltmesi çok zor görünüyor.
Misafir 25 Mayıs 2018 22:14
Aslan klavye kahramanlari. 15 yildir parmaklariniz klavye den calisiyor ve ici bos bir suru muhalif mesajlar. Sayin Cumhurbaskanimiz Recep Tayyip Erdogan'a dolayli ya da direk kilcik atacaginiza birazicik ta beyninizi calistirsaniz. Yani 15 yildir ugrastiginiz Sayin Recep Tayyip Erdogan'nin butun secimleri kazanmasinin sirri nedir. Beyninizi birazicikta bu konuda yorsaniz. Ibrahim bey klavyeden bu isler olmuyor guzel kardesim.
KARAR OKURU 27 Mayıs 2018 02:14
1
sırrı sizin gibi misafirler. maalesef
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 21:58
Ekonomi bakanının açıklamalarına ben ikna oldum.Ülkecek inanmayalım.10 güne düzelir
B 25 Mayıs 2018 21:35
Sayın yazar faiz, banka, dolar, borsa, fed med gibi finans sektörüyle ilgili ne duysam midem bulanıyor. Şu bankalara bir bakın ne yapıyorlar. Avrupa'dan aldıkları parayı üstüne kar koyup,Türkiye'de satıyorlar. Milletten ucuza aldıkları parayı pahalıya satıyorlar. Yani para ticareti yapıyorlar. Bilime bir katkıları var mı?Sanayinin gelişmesine bir katkıları varmı? Üretime bir katkıları var mı?Karabasan gibi ülkenin üzerine çökmüşler.Bir bankaya gidin ne yapıyor. Lüks ofislerinde oturup, yazıcıdan kağıt çıkarmaktan başka.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 19:43
Ekonomi Bakanı: “Göreceksiniz, yaklaşık olarak 10 gün diyelim, rahatladığımızı hep beraber göreceğiz" demiş. Hangi seviyeyi kastettiği belli değil, 450 mi? 430 mu? Ama tamam varız görelim. İnşallah.
İzmitli Almancı 25 Mayıs 2018 19:10
Hocam Allah rızası için, yandaşların anlıyacak bir şekilde yaza bilirmisin! Misal: Heeey karar okurlarım, 2023 ve ....vs. hiç bir şey değişmeyecek! Biz millet olarak yarını planlayalım. Biz kötü düştük, yarın doğru kararlar verelim ve en az torunlarımızı kurtaralım.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 15:58
TL yersiz ve global mi ki yerli ve millisini arıyoruz? Yerli ve milli para ile doğalgaz alınabilecek mi?
karar okuru 2 25 Mayıs 2018 14:17
eskiden ibrahim beyin yazıları bu kadar çok yorum almazdı. son zamanlarda ise nerdeyse en fazla yorum alan yazılar. Ekonominin durumundan olsa gerek. herkes cebindeki yangını hissetmeye başlayınca ekonomiye merak da başladı. Keşke önceden de ekonomiye biraz fazla ilgi gösterseydik. Çünkü artık bu dünyada eskisi gibi yaşanmıyor. asgari ekonomi, sağlık, hukuk, matematik gibi bilgiler, gerekiyor. işsiz olarak sokakta yaşamak için bile bunlar lazım.
İbrahim Avaroğlu 25 Mayıs 2018 12:45
Dolar kullanmayalım, doları yasaklayalım diyen bir kesime ne anlatabilirsiniz ki. Ekonomi bilgisi sıfır. Ama ben bu kesimi de suçlamıyorum. Devlet zamanında eğitim verseydi bu insanlar böyle olur muydu? Devlet de zaten bunu istiyor. Cahil kalsınlar, eğitilmesinler, ben de rahat rahat A Haber izleterek halkın beynini yıkayayım. Siz 1960'ların modern İran'ı nasıl bu hale geldi zannediyorsunuz?
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 20:42
6
Peki soruyorum nicin dolar kullanalim siz hic bir batil gordunuz duydunuzmu baska bir para birimi kullansin ulkenin kalkinmasinin onundeki engellerden biri yabanci para kullanmaktir hukumetin yerinde olsam butun doviz bufelerini kapatirim dunyada cok ulke gezdim bu asagilik durum sadece bizde var
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 12:37
Ibrahim bey. Bugun yapilmasi gereken....1.81 il yerine 15 tane Bolgesel valilik sistemine gecmek...2.200 universite degil 25 universite lazim.Bunun 15 tanesi.Teknik Tip muhendislik vb.Kaliteli egitim kaliteli ogrenci lazim.3.Devlet luks harcamalari kokunden kazimasi gerekiyor. Butun Valilik Belediye Baskanlari Genel Mud.vb.Makam araç lari satilmali.Gereksiz is bunlar.Ulkesini seven Otobuse Metro ya biner...4.Diyanet kapatilmali. Camilerin butun giderleri Imam maasi. Su elektrik isinma vb.giderleri Cemaat karsilamali.Samimi olanlar bu fedakarligi yapar.
engineer 25 Mayıs 2018 15:32
1
camilerin giderlerini cemaat karşılasın demişsiniz zatende camilerin masrafları vatandaştan toplanıyor,üstelik camileride yaptırma dernekleri para toplayıp yapıyor, ayrıca ekstralar toplanıyor,cami yapımı kuran kursu yapımı için de ayrı paralar toplanıyor,fakat izlediğiniz trt nin 73 adet tv kanalı için vatandaşın su faturası ve elektrik faturalarından trt payı kesiliyor,cami cemaati szin gibi çok acı bakar merak etmeyin.
ArnaldoSchwarzeneger 25 Mayıs 2018 15:44
0
Gardaş sen neden bahsediyon yaw? Bugün gündem diğer memurların da ek göstergesinin doktor mühendis ve avukatın aldığı 3600 göstergeye eşitlenmesi. Zaten A tipi kadro diye bir şey var 20 senelik muhendis 4500 TL alırken 10 senelik iktisat mezunu uzman 7200 TL alıyor. Eğitim, zeka, dil olarak mühendis tabiki daha kaliteli 7200 alan uzmandan. 4500 alan mühendis A tipi sınavında birinci oluyor Müsteşar yardımcısı mülakatta eliyor. Sorun bu A tipi mülakatlarında. Dava açsan bile hakimler 10 senede karar veremiyor. Ha hakimler de 14bin TL alıyor. Sonra da teknoloji ü
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 12:32
Suriyeli kardeşlerimiz yeni işleri açıyor para getiriyor İbrahim Kardeşim.Katardan da para gelir.Rahat olun herşey reisin kontrolu altında.
emeklilikte yaşa takılanlar ne olacak sayın kahveci bunu yazınız
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 12:19
Dolar faize gerek kalmadan 3 TL’ye 1 yıl içinde iner: masrafsız dertsiz. Şöyle: -Yargıya müdahale edilmesin. Yargıç teminatı etkili biçimde tekrar tesis edilsin. -Merkez Bankası bağımsızlığı güçlendirilsin. -Yabancı ve yerli yatırımcılara suçtan elde edilmediği ispatlanmayan hiç bir mala ve paraya el konmayacağı güvencesi verilsin. -OHAL kaldırılsın. -Ekonomiden sorumlu danışmanlar artık yerli yersiz konuşmasın -AB üyelik süreci canlandırılsın -Altyapı yatırımları dondutulsun. Hizmetler Üretim ve ihracata öncelik verilsin.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 12:37
19
Emriniz olur, derhal
Karar Okuru 25 Mayıs 2018 12:42
2
Tam da bu saydiklarinizi yapmak istedikleri icin benim oyum muhalefete. Hersey guzel olacak.
Sezai Akkenç 25 Mayıs 2018 11:51
Seçimden sonra ekonomi yeniden canlanacaktır. Güçlü bir kabine oluşacak bunu unutmayın. Bu kur artışı tamamen spekülasyon borsa halen sağlam duruyor. Şirketler yerli yerinde duruyor. Ve çok ucuzladığı için borsada çok güçlü artışlar doları düşürecektir. Ben olumsuz bir tablo göremiyorum. Bedel ödenecekse de öderiz.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 12:39
0
Sen ve senin gibiler bedel ödemeyi kabul edebilir. Bir kişi koltuğunda oturmaya devam edecek diye ben çocuklarımın bedel ödemesini istemiyorum. İkincisi sen 500 milyar doların neyini bedelini ödiceksin hele anlatta bilelim. Satacak bi saray kaldı başka da bişey kalmadı. O da hurda parasına gider bilesin. Millet karar verdiği an oylarıyla git dediği zaman herkes edebiyle gitmesini bilmeli.
Karar okuru 25 Mayıs 2018 14:21
2
Beyim problem ekonominin canlanmasi degil, ekonomi cok canli problemde tam bu zaten.Canlida nasil canli? Paralari gereksiz yere asiri maliyetli alt yapi projelerine ve insaat islerine sacarak... sacilan paralarda bizim degil bizi kiskanan gelismis ulkelerin parasi… Odeyecegimiz bedelde tam bu olacak zaten, bu borclarin faizleri ve Ana paralari… sizin tuzunuz biraz kuru gibi duruyor bircok insanin bedel odeyebilecek hali kalmadi… Zaten bedeli odeyecek olanlar yine calisanlar, emekliler, kucuk esnaf olacak…
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 15:10
0
neyin bedelini ödüyoruz? asteroid madenciliği yapmak için bir teknoloji mi keşfettik? ayrıca neyin bedeli olduğunu anlamadığım bir bedeli ödemek isteyen kendi ödesin, bana ödetmesin.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 21:14
0
Bedeli sadece sen ödeyeceksen sorun yok,aynı geminin yolcusu oldugumuza göre beraber ödeyecegiz.16 yildir iktidar partisi sorunlari çözememis padisahlik icin son viraja gelinmiş secimden sonra sorunlari çözecegini deklare ediyor.Padisah olayim sonrasi icabiniza bakacam demeye getiriyor.Kuş kadar beyni calismayanlar bunu göremiyor görmeside imkansiz zaten
D 25 Mayıs 2018 11:26
Yarınla ilgili sadece ekonomik sıkıntı yok.Kurumlarda keyfilik ve parti ayrıcalığı var.Baskanlik sistemini düşünemiyorum.Ya falan partiden iseniz polis birşey yapamıyor Mardinde falan partiliyim diyen kişiler polis ve jandarmayı tehdit ve darp ediyor.Peki burda sağlıklı seçim olur mu.Baska yerde gazinocular torpili ve devlet malının bas aktörü.Yarini mafya ve tefecilere teslim edeceğiz kurumlara değil.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 10:56
VAR. Yarın dünden de yakındır. Yazar bey, ekonomi de oynanan tezgahları şeytanları anlatında düşmanlarımızı bilelim ve ona göre piyasaya güven gelsin. Düşmanlarımızın 70 yıldır Türkiye üzerindeki baskı ve entrikalarının sonuçları ile dolu BÜTÜN YAZILARINIZ.
İzmitli Almancı 25 Mayıs 2018 19:12
0
Heeey yandaş. Ramazan oruç emri verildı, beynini kullanma emri değil!!
Emir 25 Mayıs 2018 10:54
Yazıda bahsedilen netlik ve rasyonellik sağlansa faiz'in gerçek sebebi risk unsuru azalacağı için faizler kendiliğinden düşecek, akıntıya ters yüzüp çırpınarak hedefe varılmaz.
Vatandaş 25 Mayıs 2018 10:36
Yarını bilmeye ne gerek var ,biz millet olarak uzak görüşlüyüz.Şöyle 2023'ler, 1071'ler varken ne diye yarını düşüneceğiz.Hem yarın için Mehter uygun bir davranış değil daha ileri.
engineer 25 Mayıs 2018 09:36
yarın mı? yarın cumartesi, demirbank hayırlı işler diler
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 09:27
''yönetimde belirsizlik'' asıl belirleyici diyorsunuz.
Ali Hakan 25 Mayıs 2018 09:26
Sadece Muharrem İnce'nin, katıldığı canlı yayında sarf ettiği, "Hiçbir şey yapmasam, dolar kendiliğinden düşer" Nitekim bu "hiçbir şey" aslında "IMF'ye borçlanacağım, OHAL'i kaldırıp FETÖ'cülerle barış sağlayacağım, PKK devletine ses çıkarmayıp askerimizi çekeceğim" demenin tercümesiydi. Aynı programda "Yönümüz elbette Batı'dır" diyen İnce'yi, tabii bir dekendisini arayan Amerikalılardan sormak lazım...Saadet lideri Karamollaoğlu ise, katıldığı bir programda, dolar krizinin dışarıdan para almadan çözülemeyeceğini söyledi.Müzminmuhalefet
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 05:12
Yapılacaklar İV 8.Kamuya elaman alımı siyasileri kontrol ve müdahale alanı dışına çıkarılıp işveren ,iş ve memur sendikaları il e parti temsilcileri,üniversite karışımı bağımsız SINAV VE PERSONEL ALIM KURUMU yapılmalı.(Benzer kurumu, Sosyal Yardım dağıtımının adil,dürüst yapılması içinde kurulmalı ki oya endeksli yardım düzeni kalksın ) 9.Sahte ve şişirme İstihdam yaratma oyunları terk edilmeli.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 04:59
21. Universite sayilarini dusurun. Ogrencilerin sadece %15 unuversitete gidebilmeli. Gerisi lise sonrasi sanatkar olmali. 22. Dinde devlet elini cekmeli. Ibadethane kurmak isteyen herkes gibi vergusini, su parasini vermeli. Calisan ucreterini cebinde vermeliler Lutfen ekleyebilirseniz ekleyin. Buda okurun manifestosu olsun.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 04:54
Yapılacaklar belli 2 4.Varlık barışı ayağına kayıt ve denetim dışı ekonomi sayesinde çalınan ,önce dışarı sonra içeri sokulan para düzenine son vereceksin. 5.Üzerinden yüzde ve oara transferi düzeni kurulu Gösteriş ve varlıkları israf eden taş,beton yatırımlarından vazgececeksin.Çünkü getirisi az maliyeti yüksek israftır
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 04:52
13. Beyin gocunu mutlaka onleyin. 14. Toplumun %50si kadinlari mutlaka uretime katin. 15. Vergileri dusurun, kamuda calisan sayisini yariya indirin 16. Yesil alanlari mutlaka koruyun. 17. Kiyilari koruyun 18. Her alti sularini koruyun. 19. Tarip ovalarini koruyun. 20. Dogu be guney dogu yaylalarini yeniden hayvanciliga acin
Abdullah hasan 25 Mayıs 2018 04:49
İbrahim Bey'in yüzlerce kez; Ankara küçülmesi derken, katma değeri yüksek ürünler derken, vergi sisteminin tekrardan düzenlenmesi derken, çalışana teşvik derken, para üretimden fazla betona gidiyor derken, hazine garantili ,toplam masrafı belli olmayanyollar, köprüler derken, hastaneler derken olanlar oldu,.eeee şimdi de de bunlar neyle kapatilacak:ZAM + ZAM+ ZAM ...
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 04:46
Yapılacaklar belli. 1.Vergi batılı altında zırt pırt yandaşlarına sermaye transferi yapmıyacaksın.Vergisini dürüst vereni cezalandırma Asıl ol.Almadığın vergi kul ve kamu hakkıdır. 2.TÜIK hokkabazlığı ile ekonomik göstergeleri çarpıtmayacaksın.Doğru olanı gösterceksin. 3.Ekonomi kayıt altına alacaksın.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 04:46
8. OHAL'i kaldirin 9. Demokrasinin evrensel kurallarini hedef olarak koyun. 10. Fikir be inanc ozgurlugunu evrensel boyutta hedef akin. 11. Uretimde bir projenin end as %50 ni biriktirmeden o projeye baskanayin. 12. Devketi kucultmekte, var plan fabrikalarla baslamayin, gereksiz makam soforleri ile baslayin.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 04:40
1. Butun makam araclarini satin. 2. Baslayacak buyuk projeleri durdurun. 3. Devlet dairelerinde yigilmis gereksis isgucune son verin. 4. 3.5 Suruyelinin geri donusu icin bir yol bulun. 5. Bir sekilde pkk'nin silah birakmasini saglayin. Bunun icin ana dilde egitin yeterlidir. 6. vergileri duzeli toplayin ve vergisini verneyeni hic bir sekilde bagislamayin. 7. Rusvet yiyeni yargi yargilasin.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 07:56
3
söylediklerinizin bir kısmı doğru,bir kısmı yanlış. kamuda çalışanlar boşa çalışmıyor.yarı yarıya düşürülsün de ne demek?ayrıca her kamu kurumunu güçlendirmeli,geliştirmeli,işe alımlarda da adil olunmalıdır.liyakate önem verilmeli.ayrıca pkk silah bırakmaz kolay kolay.onlara güvenmeyin derim.
Osmanlı Devleti 25 Mayıs 2018 03:48
Altına değil de bor madenlerine dayanan bir para birimi yaratmalıyız. Türkiye'de bor madeni bolca var. Üstelik altından daha değerli eğer işlenirse. Bu madeni baz alan yerli ve milli bir para birimi geliştirip bu para birimini de ortadoğu, orta Asya, Rusya ve İran'da geçerli olan bir para birimi haline getirsek ve ardından tüm dünyada geçerli olacak şekilde düzenlesek. Nasıl olur?
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 04:44
2
Dünyadan kopuk bir kafayla ancak hayal görürsünüz o kadar.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 05:42
0
Niye?
abdullah 25 Mayıs 2018 08:03
2
Hayal. Ya bu bor madeni o kadar degerli ama bir turlu bir yararini gormedik. Tabii bunun suclusu HDP, CHP, Dis Mihraklar, Faiz lobisi, hacli ittifaki, siyonistler, Ismet Inonu, Ecevit, Fetullah Gulen, Esad ve marslilar
engineer 25 Mayıs 2018 09:24
0
bor işlenmesi ile ilgili teknoloji bizde yok, bor'u italyaya 25 dolara satıyoruz, italyadan işlenmiş bor'u 250 dolara alıyoruz, yani neymiş? borun olması kadar, borun işlenmesi ile ilgili teknoloji daha önemli
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 09:35
1
Dünya bor ticaret hacmini bir araştır lütfen
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 11:36
1
Hala bizde bor madeni var da ondan oluyor bunlar teranesi, tamam bor madeni önemli ama bir ülkenin en önemli değeri iyi eğitimli insan gücüdür. Mikrosoft’u bor madeni mi kurdu. Böyle bir insan gücü için de özgürlük gerekir. Osman Kavala nerede?
Sorgulayıcı 25 Mayıs 2018 11:47
0
Milli para da ancak milli yakıtımız olan bor madenine endekslenebilirdi.
Salih Göncü 25 Mayıs 2018 13:41
0
Paranın değeri üzerinde yazan şey değil, herkesin değeri üzerinde anlaşması üzerinden olur. Altın değerlidir çünkü insanlar altın değerli diye kabul etmişler. 3000 yıl önce demir Altın'dan daha değerliydi, çünkü demirden alet yapılırken altından sadece işe yaramaz takı falan yapılabiliyordu. İstersek çakıl taşına endeksli para bile çıkarabiliriz. İnsanlar onun değerli olduğunu kabul ederlerse değerli olur. Yoksa olmaz.
Salih 25 Mayıs 2018 03:48
Burdan iki çıkış var ya faizi 20-25 e dayayacan borclularin ipini çekeceksin cari açık için üretime dayalı formül bulacaksın. Yada ulkeyi feda edeceksin. Ha ülkede borçlu firmalar batarsa devletin vergi geliri duser memur ve emekli lerden kesintiye gideceksin yada bol para basıp yüksek faiz yüksek cari açık yüksek enflasyonla uçuruma yuvarlanacaksin.
Salih 25 Mayıs 2018 03:39
Bu ise partizanca bakanlar ya aklınız yok. Ya hainsiniz. Kardeşim 500 milyar dolar hazine garantili ve özel sektör borcun var su an faizi $ üzerinden %7,5 yaklaşık 40 milyar dolar faizi tutar. 40 milyar dolar da cari açık. Sen 80 milyar doları her yıl nereden bulacaksın. Araplar, avrupa, abd hepsine heyyt dedin. Dostun olsada üretmeden bu borç odenmez. Ağustos böceği hikayesi gibi. Bol para dönemi bitti. Bollugun Kerametini kendinde arayanlar bugün dolar lobisi diş güç diyor.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 15:55
0
"Bollugun Kerametini kendinde arayanlar bugün dolar lobisi diş güç diyor" Ağzına sağlık kardeşim. Hani ne zaman mahkemelerden lehte karar çıksa "Bağımsız yargı" aleyhte karar çıksa "bu ne biçim yargı ben tanımıyorum" oluyor ya aynen öyle bir şey.
Salih 25 Mayıs 2018 03:33
Dört yıl önce 83 bin liraya ev alırken 39 bin lira kredi çektim 5 yıl vadeli. Toplam borcum 40 bin lira oldu dolar o günler 2,2 civarındaydı. Bu gün banka o orayı dışardan aldıysa faiz hariç 40 binin üzerinde zarar etti. Bu böyle devam ederse ne banka kalır ne sanayi. Ben faizi seviyorum banka ocak söndürur. Para nakil sistemine bir çare bulursak banka nin alayı batsın. Lakin bunlar olmadan gemi yürümez. Yarabbim tüm borçlulara ödeme fırsatı versin. Çok zor
Salih 25 Mayıs 2018 03:28
Kendimden örnek vereyim iki yıl önce ev alirken ebemden altın aldık. 30 bin lira. Vefat edince zorunlu ödedik yoksa sallardik. Eğer sallasaydik yaklaşık 60 bin lira zarar edecektik 2 yılda Rabbim bu duruma düşenlere yardım etsin. Nerdeyse bur ev parası iki yılda çok (aldığım ev 120 bin lira ) eski ev 83 bin lira.
mehmet 25 Mayıs 2018 03:02
AKP'Lİ değilim. AKP'YE oy vermedim. Ancak Babacan'ı hep takdir ettim. Yalnız birkimi değil, edebiyle, duruşuyla, sakin açıklamalarıyla... Malum, bizde koltuk ölene kadar bırakılmaz. Babacan gibi insanlar harcanmamalı... Onu görmek isterim aktif siyasette...
BizdenAdamOlmaz 25 Mayıs 2018 01:51
bu forumda yazan güzel ülkemin nadir eğitimli sorgulayan insanlarına selam olsun.--VEMA yAkiluha İLLA Alimun-- mübarek kuranın bu ayeti ile ALLAH ancak sadece bilgi sahibi olanların dogru düsünebileceğini söylüyor. dogru bilgi kesin bilgi ZAn deil..iktidar ne yapiyor? dogru bilgilerin üstünü örtüyor hedef sasirtiyor.sonrada sorgulayanlara münafık diyor. ellerinde kuran esenyurt düserse kudüs düser diyor. güzel ülkem ne zaman uyanıp akledeceksin uyan yoksa israilin sur-u ile uyanacaksın.kardeslerim halkını bilgi ile donatan milletler ayakta kalacak geri kalanlar sef
Deniz 25 Mayıs 2018 01:49
Iki yıldır Paris'te yaşıyorum.Ne zam,ne dövizin yükselişi,ne faiz derdi, hiçbir şey yok...Ev alıyorsunuz kredi faizi yüzde bir buçuk...hepsi bu...Evler Bahçeli pırıl pırıl...Seinne Nehri, gemiler şahane...Hayat çok güzel... Asgari ücret 1350 Euro, devlet 500 Euro kira yardımı veriyor...Üç çocuk 380 Euro,liseye giden çocuklarım yıllık kişi başı 900 Euro burs alıyor, okullar ücretsiz,hastane ve ilaçlar ücretsiz,ulaşıma aylık 9 Euro ödüyorum...Yaşasın Macron,yaşasın özgürlük ve demokrasi...
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 02:23
2
ah ah ne güzel.maşallah.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 02:43
18
Deniz, yaşasın I. Dünya Savaşını kazanalar diyorsun!.. Sahi büyük deden yurdunu müdafaa eden biri ise kemikleri sızlıyordur...
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 03:16
15
Hocam çok pis koktuklari dogru mu fransizlarin
Cemil Erdem 25 Mayıs 2018 03:20
11
Gardas Pariste bi de Catacomblari gez ve oyle bize anlat Parisi. Ezan sesini duymadiktan sonra, sahane doner , adana kebap yiyemedikten sonra ne yapak saint nehrini? Bak bak saint nehrine nereye kadar? Zaten siz Alamanci Franzosish Turkler oralarin keyfini cikardiginizdan oy vermeye bile zahmet edip gitmiyorsunuz. Halen sunu iddia ederim tabiki de en akilli ve bilgili vatandaslarimizi Avrupa ve ABD'ye gocmen olsun temelli kalsin diye gondermiyoruz. Avrupanin kas gucune ihtiyaci vardi , ABD'nin de bilgili caliskan ama zeki olmayan yonetilebilir insana ihtiyaci vardi iste onlar oralarda gurbetc
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 03:25
4
eee bize gösteriş mi yapıyorsun...
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 04:49
0
Kıskandım arkadaş. Nasıl gidiliyor oraya? Bize de yol gösterseniz.
Sorgulayıcı 25 Mayıs 2018 12:05
5
Doğru söylüyorsun da kardeşim sabah ezan sesiyle uyanabilir miyim orada? Boğazda martılara simit atıp, adalarda bisiklet sürebilir miyim? Çocuklarıma Beşiktaş-fener maçına götürecem sizi diyebilir miyim. Yazın olimposta, fethiye'de denizin keyfini sürebilir miyim. Efkarlanınca semaverimi yakıp sigaramı tüttürebilir miyim. Bayramda atamı, doğduğum toprakları ziyaret edip gönül alabilir miyim. Uğruna hayaller kuracağım vatanım diyebilir miyim?İstemem Seinne nehrini, bana Seyhan, kızılırmak yeter. Kavga ederiz, kırarız, dökeriz, ama bir gün barışmasını
engineer 25 Mayıs 2018 15:50
0
cırcır böceği saz çalarmış karınca ise yaz günü sıcakta kan ter içinde çalışırmış, karınca bir gün cırcır böceğini görememiş,arkadaşlarına sormuş cırcır böceği nerde, demişler parise yerleşti, karınca demiş eğer parise giden olursa o lafontene selamımı söyleyin , onun anasını avradını eşşek kovalasın, bir daha yazdığı masalı doğru yazsın
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 20:55
0
Bu arkadasin yazdiklarinin yaridan fazlasi abarti dogru degil fransa ve bazi ab ulkeleri ab nin koymus oldugu en fazla butce acigi kriterini yerine getiremedikleri icin ceza alan ulkeler fransanin borcu nerdeyse milli gelirine yakin yani batik bir ulke silah gucuyle ceviriyor ekonomiyi
KARAR OKURU 26 Mayıs 2018 23:28
0
Senin refahın için sömürülen ülkeleri bilsen uyku uyuyamazdın Fransanın kaç sömürgesi var Yaşayın hep beraber
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 01:28
Ak Partiyi ne ile mukayese ediliyor? Ak Partili Türkiye, I. Dünya savaşından galip çıkmış ülkelerle mukayese ediliyor ve başarısız bulunuyor. Ak Partinin 16 yıllık yönetimi, Ak Partiden önceki 16 yıl ile mukayese edildiğinde, Ak Partiden vazgeçmek akıl işi değil.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 04:52
0
Tabii ak parti birinci dünya savaşından mağlup çıkmıştı değil mi? Bir 16 yıla daha ihtiyacı var düzeltmek için. Vaadetlerine bakınca ben bunları daha önce de dinlemiştim hissi boşa değil. Bitmiyor olmuyor gitmiyor abi.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 05:54
1
Ak Parti dönemi diye bir şey yok. 2002-2008 ortak akıl dönemi var. 2008-2018 Erdoğan dönemi var. Erdoğan dönemi ile ortak akıl dönemini kıyaslarsak Erdoğan dönemi açık ara sınıfta kalıyor.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 07:20
0
Almanya 1.Dünya Savaşı'ndan galip mi çıkmış? Allah Allah! Tarih kitapları değişti biz mezun olduktan sonra galiba, biz eski versiyonda kaldık.
Okur 25 Mayıs 2018 09:32
1
Karşılaştırıyorum. Önceki 16 yılda satılacak çok şey vardı. Ak parti döneminde satılacak bir şey kalmadı
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 14:09
1
7:20, Alman ekonomisinin dünya siyasetinde Güney Kore'den farkı yok.
saadet , 25 Mayıs 2018 01:07
yazarından okurlarına kadar herkes ne kadar da umutsuz , etmeyin arkadaşlar , döner her şey hayrına , nerelerden dönmedi ki..............UMUTSUZLUK YOK , GÜN GELİR GÜL DE AÇAR , BÜLBÜL DE ÖTER ... sezai karakoç. hayırlı geceler.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 04:53
0
Dönmek yola yola devam diyorlar. Yeter tamam abi. Bu ne eziyet.
Yarın ne olacağını Allah'dan başka kimse bilemez. Sadece tahmin edebilir. 26 nisan 2017'de merkez bankası yine geç likidite penceresini 50 baz puan artırmışti. Muhtemel olarak bu 300 baz puan artış 1-1.5 sene dövizi stabil tutmaya yetebilir Fakat gec likidite penceresi aracinin state of emergency durumunda etkinligi ne kadar olur? Sirketlerin doviz borclarini kapamak icin doviz alimlarinin hacmine gore kur sekillenir. Önümüzdeki gunler yaz ve turist mevsimi. Yabanci Turiste yeme içme dışında katma değeri yüksek mal ve hizmetler sunabiliyor mu turizm sektörümuz bu konu
FEDveECBFaizArttirmasaDuser 25 Mayıs 2018 01:51
21
Beğenmeyen neden beğenmiyor? Çok mu itici bir yorum? Yarin ne olacagini Allah biliri mi begenmediniz? Insanin aciz ve gelecekten haber veremeyecegini mi begenmediniz? Gec likidite penceresini ve state of emergency deki etkinligini mi? Turistleri mi? Hangi cümleyi beğenmediniz? Yoksa uzun rumuzdaki düşer lafını mi beğenmediniz? yorum yazsaniza bre dinglo saxon vicdanli sanal Ekonomist "wannabe"ler.
Salih 25 Mayıs 2018 03:43
1
Arjantin 3 kez ardı ardına faiz artırdı %40 yaptı üstelik döviz stoğu bizden fazla. Bu faiz idare etmez bu kere herkes tedirgin oldu panik havası var herkes konuşuyor lakin tabanı yok. Yatırımcı güven duymuyor. İkili ilişkiler in iyi değil rusun kuyruğunda geziyorsun bu bir yerde patlar. Bu kadar açıkla tefeci ile borçlu arasında ki ilişki gibi olur.
musto 25 Mayıs 2018 11:09
0
biraz hacı yağı mekkeyi gösteren tesbih satarız istanbula getirir dünyanın sekizici harikası çamlıca camisini gösteririz.
mehmet 25 Mayıs 2018 00:26
Sayın Kahveci, bilhassa ekonomi hususundaki yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. On ikiden vuran, objektif yazılar... sağ olun, var olun...
KARAR OKURU 24 Mayıs 2018 23:55
Anlamak isteyene anlatabildiniz! Bu kadar cahillikle ekonomi, ülke yönetilebilirmi? Türkiye halki bunu hak etmiyor!
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 01:26
0
Meselenin cahillik olduğunu sanmıyorum. Daha ciddi gibi. Babacan'ın tamamen diskalifiye edilmesi...Kibir ve kendi bekaları sözkonusu gibi.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2018 23:53
Dolar yükselmiş kimin umurunda herkez gününü gün ediyor sokakda değişen birşey yok
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 00:40
2
Sokakta kalabalık görürsün birde içlerini gorsen
KARAR OKURU 24 Mayıs 2018 23:38
Yarın ve ondan sonraki günler, hak batıl mücadelesi devam edecek... Kur'an öyle diyor.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 04:56
0
Ne micadelesi? Biz ekmek dolar faiz ekonomi diyoruz sen ne diyorsun.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 06:07
2
Onu söyleyen Zerdüşt, Kuran değil. Kuranınki alıntı.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 17:45
0
04:56, Gavurun fazlası ile ekmeği, doları var. Ama gene sömürmeye devam ediyor. Demek senin aklının almadığı başak işler var. Ama tek derdi karnını doyurmak olan mahluk bu işlerden anlamaz... 06:07, Sen iyi misin? Senin gibi eblehe sabretmesi bile Tanrını varlığına yeter de artar bile...
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 18:00
0
6:07, diyor ki Tanrı Kur'an'da Zerdüşt'ten "intihal" etmiş. Belli bu Tanrı işi senin aklına pek yatmamış. Ama Kur'an'a da bulaşmadan edemiyorsun. Ya varsa endişesi değil mi? Adamı ifrit eder... Çaresi yok. Çekeceksin...
cevat karakalem 24 Mayıs 2018 23:35
Aslinda kisa surede ne olacagi belli. Zam, vergiler, refah seviyesinin ciddi oranda dusmesi. Millet olarak ayagimizi yorganimia gore uzatmadik, simdi yorgan daha da kisalacak. Benim sahsi refah seviyem pek etkilenmez ama herkesten ayni yasam stilini kabul etmesini beklemem. Son iftar menum: Makarna, salcali tavuk sosis (biraz hovardalik yaptik bu sefer), taze sogan, tahin/pekmez. Makarna'ya sahurda da devam ettim, "temcit makarnasi" oldu. Allah'a bin sukurler olsun.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 01:54
34
Amma ağladınız be hem Yüce Allah' a şükrediceksin hem de Allah'tan ümit keceseksin .İnsanlar bir şekilde sınav olacak maldan mevkiden aileden candan sağlıktan ... canlar sağolsun mal kazanılır. Ümmetten milyonlarcası canı ve ailesiyle sınav oluyor.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 04:58
3
İnsan kendi kendine eziyet ediyor körü körüne. Akıllı olanlar refah içinde.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2018 23:43
1
01.54 Ya iyide kardeşim sorular değiştirilip, kolay sorular yandaşa, zor sorular bize soruluyor. Bu sınav İnsan işine benziyor. Neden Allah a atfediyorsunuz herşeyi. İşin kolayı bu değilmi. Ver pası kurtul.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN