Back To Top
YEP niye yetmemiş!

YEP niye yetmemiş!

 - Son Güncelleme: 01.10.2019 Salı 09:51
- A +

Ben ekonomi dendiğinde ilk olarak insan unsuruna bakıyorum. Kaç kişi çalışıyor, kaç kişi işsiz.

2018 Haziran ayına göre bu yılın aynı ayında çalışan sayısı 802 bin kişi azalmış. Çalışan sayısındaki azalışın ana nedeni ise inşaat sektörü. Sadece bu sektörde çalışan sayısı 493 bin kişi azalarak 1 milyon 617 bin kişiye düşmüş.

Toplam istihdamın 28,5 milyon kişiye ulaştığı bir ekonomik ortamda inşaat sektörü işsizlikte ana belirleyici olmuş.

Geçen yıl açıklanan ilk Yeni Ekonomi Programı (YEP) 2019 yılı için işsizlik oranını yüzde 12,1 olarak açıklamıştı. Ama gözlerden kaçan detay şuydu: 2019 yılında çalışan sayısı da 29,1 milyon kişi olacaktı.

Bakın yıl ortasındayız. Ve çalışan sayısı 29,1 milyon kişi değil, 28,5 milyon kişi.

Kısaca, geçen yıl YEP açıklamasında ikili bir kıskaç söz konusu. Çalışan sayısı hedefi tutmadığı gibi işsizlik oranı da 12,1 değil, şu an 13,0.

Evet ama bir noktayı daha unutmayalım: Şu an yaz mevsimi ve insanların önemli bir kısmı mevsimsel olarak çalışıyor. Çiftçiler tarlada, turizmciler ise otellerde ve bağlı olarak diğer sektörlerde de ek istihdam söz konusu.

Nitekim mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı yüzde 14,0 seviyelerinde seyretmeye devam ediyor. Asıl yıllık işsizlik durumunu bu oran vermektedir. İşsizlik 12,1 değil 14,0 civarında seyrediyor.

Burada bir konumuz daha var. TÜİK son bir yılda 15+ yaş üstü çalışma çağına gelen 800 bin kişilik nüfusun sadece 137 bin kişisini işgücüne katılmış görüyor. Eğer bu oran genel işgücü piyasasına katılım şeklinde alınsaydı işsiz sayısına 430 bin kişi daha ekleme yapmamız gerekecekti. Böylece işsiz sayısı 4 milyon 680 bin kişiye çıkarken, işsizlik oranı da yüzde 14,0’ün üzerine çıkmış olacaktı.

Zaten yenilenen YEP’in tutması da TÜİK’in veri yöntemlerine epeyce bağlı olacak.

Çünkü önceki YEP’e göre büyüme hedefi artırılırken cari açık hedefi düşebiliyor. Aynı zamanda kamu harcamaları artırılırken (genişlemeci maliye ve para politikası) enflasyonda da düşüş hedeflenebiliyor.

İlginç...

Ama bir nokta daha var. Mesela Bakan Berat Albayrak “On yıl önce küresel krizde ekonomi daha çok daralırken neden cari açık verildi? Şimdi küçülme daha az ama cari açık nerede ise sıfır” diye soruyor.

On yıl önce küresel krizde reel kur seviyesine baktığımızda aslında tablo karşımızda duruyor. On yıl önce küresel krizde TL’ye olan güven kaybolmamış ve Reel Kur Endeksi 109,66 seviyesindeydi (2009 ilk 6 ay). Oysa 2019 ilk sekiz aylık Reel Kur Endeksi 74,37’ye gerilemiş durumda. Kısaca on yıl önceki krizde TL hala güven veren ve değersiz bir para değildi. Oysa şimdi TL’ye güven kalmadı ve çok değersiz...

Umarım bir uzman bu reel kur nedir konusunu yetkililere açıklamayı ve anlatmayı düşünebilir.

Ve gelelim asıl meselelere...

Geçen yıl eylül ayının sonlarında açıklanan ilk YEP ile temel konular olan işsizlik ve büyüme noktasında hedefleri maalesef tutturamadık.

Ve Bakan Berat Albayrak bu durumu şöyle açıklıyor: “Büyümede geçtiğimiz sene YEP çerçevesinde koyduğumuz yüzde 2,3’lük hedefin biraz uzağında kalacağız. Özellikle ikinci çeyrekle birlikte yaşanan, tekrar seçimle ötelenen ekonomideki bir çeyreklik kaymanın büyümeye etkisini bu yıl görmüş olduk.”

Yani Bakan Albayrak tekrar seçim nedeniyle ötelenen bir çeyreklik kaymaya dikkat çekiyor.

İşte bu konuda hemen aklıma 31 Mart İstanbul seçimlerinin ertelenmesi üzerine kaleme aldığım çok değişik yazılardan biri geldi: 03 Mayıs 2019 “Seçim uzadıkça işsizlik artıyor

“Bilmem neyin kaçıncı maddesine göre sandıklar şöyle sayılırmış.   

Maddenin kaçıncı fıkrasına göre de sayım böyle olurmuş... 

Ekranlarda millet seçim yasalarını öğreniyor ama asıl bilmeleri gereken şey geçim yasaları. Gelir olmadan nasıl yaşayabilirsiniz? Bu en önemli kural... 

Fıkrası yok ama hikayesi bol bir kural.   

İtirazı da kabul edilmiyor.   

Önceki gün köprüde yine bir intihar girişimi vardı.   

Şimdi ben “açlık-işsizlik bu ülkenin en büyük sorunudur ve bütün yoğunluk burada olmalıdır” dediğimde ülkeme haksızlık mı etmiş oluyorum?   

Ama ekranlarda siyasetin tüm tansiyonu varsa-yoksa İstanbul seçimleri. Belirsizliği uzatan her adımda binlerce kişi daha işini kaybediyor.  Her itiraz kaç bin kişinin işsiz ve aç kalmasına yol açıyor hesaplayan var mı? Siz “hakkımızı arıyoruz” diye süreçleri uzattıkça kaç bin kişi işini ve geçinme hakkını kaybediyor? Kaç eve daha ekmek ve yemek giremiyor?  Bunun vebalini kimler nasıl taşıyacak?” 

***

Dikkat buyurunuz. Bakan Berat Albayrak tekrar seçim diyor. Yani geçen yıl açıkladığı YEP’i tekrarlanan İstanbul seçimleri vurdu. Mesaj kime ise...Ben anlamadım.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Menderes YILDIRIM 01 Ekim 2019 16:49
İbrahim Bey; Yıllardır SAVAŞTA olan Irak - Suriye ve Afganistanlılar ülkemizde en fazla konut alanlar. İbrahim Bey; Buradan çıkan sonuç; YILLARDIR SAVAŞTAKİ 1) Ülkelerin YÖNETİCİLERİ KENDİ halkına, TÜRK Yöneticilerden daha fazla ÜCRET veriyor. 2) Savaştaki ülkelerin insanların Ücretleri + Gelirleri bizim insanlarından fazla. Yakında Ev Sahibimiz IRAK lı - SURİYE li - AFGAN lı Olacağına HAZIRLANIN. Kendi Ülkemiz de YABANCI EVSAHİPLERİ. Hükümet hala OVP - YEP - HEP - ENYEP - KEP - Vb. isimleri ile OYALANSIN, BİZLERİ OYALASIN. Gerçekler ACIDIR. Saygılarımla
SARHOŞ 01 Ekim 2019 15:27
''Reyiz'' bu milletin başına gelmiş Tarihteki en büyük felakettir. Pembe Hayaller ve Yalanlarla Sarhoş Edilip Uyutulan Millet Bunu sarhoşluğunun etkisi geçtiğinde anlayacaktır.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 20:29
0
Tarihte çok daha berbatlarını gördük. Biz buna yakın tarihte diyelim. :)
Yasalar Torbaya, Ekonomiler Pakete, ''önemli'' işler KHK lara, bu ülke Ne Oldum Delisi Olmuş ''İslamcı'' İdeolojik Hasta Kafadan Kurtulmadıkça İflah Olmaz. Göçebe, avara kasnak kültürü, örgütlü cehalet hala etkin. Bilimi,,bilgiyi, objektif verileri filan takan yok. masal lar diyarı
karar okuru 01 Ekim 2019 14:37
istanbulda bir çok bina depreme dayanıksız 5.8 bir çok bina çatladı das sigortaya ben 20 yıldır ödeme yapıyorum benim önerin binalar yıkılmadan das sigortada toplanan paralar ile insanlar ölmeden binalar yenilensin inşaat hareketlensin işsizlik azalır ölmeden bu toplanan paralar ile toki lüx bina değil sağlam binalar yapsın ekonomiye katkı olur
Murteza 01 Ekim 2019 14:33
durmuş saat hesabı,bu yönetimin hiçmi doğru bir şeyi yok,karşıtlık bu kadarmı kör etti sizi.
Karar okuru 01 Ekim 2019 18:06
0
Ekonomik anlamda doğru olanları İbrahim Beye karşı siz bir sıralasanız da hepimiz öğrensek.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 14:10
Petrol fiyatı arabistan saldırısından önceki değerine geri geldi nede indirim yapılmıyor.işlerine gelince otomatik.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 12:08
Elektrige bir zam daha cunku kredi ile verimsizce ve dusuncesizce kurulan yada alinan kredileri baska yerlere aktaran yada bodrumdaki diskolorin kopuk partilerinde yiyerek kredilerini odemeyen haramzadelerin batik enerji sirketlerini yabancilara satmak icin bu gerekli aksi taktirde yabancilar bunlari satin almiyor tabii olan halka oluyor fakirden alip zengine vermek iste tam olarak budur. Zira enerji yatirimlari icin alinan kredilerin dogru kullanilmasi ile zarar etmesi mumkun degildir.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 14:48
3
Ne kadar parlak bir analiz. Sahiden mi? Diskoda mi yemisler? O kredileri mazbut yandaslara vermemisler mi? Ne açiklama ama! Pes!
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 05:34
0
Yandasin mazbutlugu mi kaldi, dünya ayaklarina gelince hür general oldu hepsi!
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 11:33
Türkiyede enflasyonun %40-50 olduğunu herkes kabul ediyor. Siz rakamlarla oynayarak istediğiniz kadar %14-15 deyin.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 10:31
Yaşam pratikten ibarettir. Ellerindeki medya ile yalan manşetler attırarak vatandaşa psikolojik operasyon yapıyorlar. Bir gazeteleri var Takvim. Bir yılda 362 gün emekliye müjde sür manşeti ile çıkmış. Yalanla dolanla bu gemiyi nereye kadar yüzdürecekler.
Nusret 01 Ekim 2019 13:19
0
Ben de buna dikkat ettim, takvim Gazetesinde her gün sürmanşetten verilen "emeklilere büyük müjde" haberlerinin mali güncel hesaplaması yapıldığında emekli maaşının en az 100.000 Lira olması gerekiyor... Bu kadar insanlarla alay edilir mi?
musto 01 Ekim 2019 10:14
Yaşı kemale ermiş yıllardır deprem bölgelerinde binaların durumunu tespit etme güçlendirme konularında çalışma yapmış profosörün vardığı sonuç.Halkın %75 aylık geliri 400 tl İstanbul'da bu gelir 600 tl çıkıyor.Ümraniye'de bir eve bakmaya gidiyor kiracı kadın hocam hiç bakma ben görüyorum burası benim mezarım 600 tl kira ödüyorum başka gidecek bir yerim yok.Belediyeler, İktidarlar,sosyal konut projeleri yerine lüx konut ürettiler çaresiz halkı'da yardım kolilerine muhtaç ettiler.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 10:01
Böyle giderse rahmetli Menderes 'in %12 yıllık büyüme hızını geçeceğiz anlaşılan!
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 14:50
2
Mezarinda kimseyi koymadiniz hesaplasmadik! Beyliklere kadar uzanin. Bu dönemin hastaligi. Tarihten al bir figürü ya yere çal ya da güzellemelerle an! Yeter!
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 10:01
Hiç bir hedefi tutturamazlar ancak bütçe açığı konusunda çok daha iyisini yaparlar hedef 2.9 bunlar kesin yüzde 5 e çıkarırlar adamlar para harcamayı ve itibarı seviyorlar
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 14:52
0
Kimin parasini harciyorlar. Vatandasin vergileri! Zaten bu millet paranin kendine ait oldugunu bilip, hesap sorsa bu paralar onun bunun cebine akmazdi..
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 09:58
BU BAKAN BENİ HEP GÜLDÜRÜR. Genç yaşta çok mahir. Çürük elmalar içinde en az çürügünü seçip boyayıp işte elmalarımız iyi demesi mahir.resmi verileri harika göstermesi mahir.KANUNİYE RAĞMEN SALTANATIN TEK HAKİMİ OLMASI maharetlerinin en büyüğü.eski başarısız Y.E.P.i yeniden umut diye sunması mahir olduğunun göstergesi. HEM SİYASET,HEM TİCARET,HEM MEDYA, HEM DİPLOMASİ HEM PELİKAN Bu mahareti acı acı gülünür
Menderes YILDIRIM 01 Ekim 2019 09:24
İbrahim Bey; YEP = Yeni Ekonomik Program demekmiş. AKP 2002 yılından beri iktidarda ve ülkemizin ekonomisini TEK BAŞINA yönetti. SORUYORUM? 17 yıldır uygulanan ESKİ ekonomik modele NE OLDU? AKP = YEP demekle aslında İTİRAF EDİYOR. 17 yıldır uyguladığımız ve sizlere başarı diye gösterdiğimiz ekonomi BAŞARISIZDI. O nedenle 17 yıldır uyguladığımız ekonomik modeli bıraktık şimdi BİR de BUNU DENEYELİM DEDİK diyor. Garantisi nedir? DENEME YANILMA YÖNTEMİ. Peki bu da olmazsa? Adına ENYEP = En Yeni Ekonomik Program deriz yolumuza devam ederiz. Saygılarımla
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 09:05
Hasan dağı arpalıktır, eğer saban yürür ise Her dereye bir değirmen, eğer suyu gelir ise Her köylüden birer tavuk, eğer köylü verir ise İyi düzen bu düzen, eğer sonu gelir ise
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 08:26
Bakanın söyledikleri hikaye.Gerçek hayat nasıl ben ona bakarım.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 08:17
Durmak yok zamlara devam Allahın izniyle.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 08:07
Yıllarca bu tip programların adı OVP (Orta Vadeli Program) idi. Şimdi YEP (Yeni Ekonomi Programı) oldu. Metodolojide bir değişiklik yok, hesaplama tekniğinde bir değişiklik yok, “yeni” bir model yok, ”yeni” bir heyecan unsuru yok. Peki adı niye değişti? AKP iktidarının değiştirmediği tabela kalmadı. Bürokraside unvanlar değiştirildi, müdürlüklerin adları değiştirildi, yılların markası okulların bile isimleri değiştirildi. Bütün bunlar devletin adını değiştirmeye hazırlık. Artık Tayyibistan mı olur, Erdoğanlı sultanlığı mı, onu bilemeyeceğim.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 07:51
"Kısaca on yıl önceki krizde TL hala güven veren ve değersiz bir para değildi. " Bu cümledeki anlatım bozukluğu nasıl giderilebilir?
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 05:59
Elektriğe ve doğal gaza yapılan zamlarla enflasyon nasıl %12 olacak bunu açıklar mısız? Şükrü Amca'ya anlatır gibi...
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 11:30
0
nobel ödülü hak eden kişiler var...yeni formül bulmuşlar...fiyatlar yükseliyor ama enflasyon düşüyor...
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 05:42
Komedi dans uclusu :)
Süleyman d. 01 Ekim 2019 02:36
Hocam, Malum bakkal aktariye tv kanallarından birisinin yayını: "MAHMUT EFEND-İ ENGİNAR MACUNU" satışına kesilen cezaya rağmen mevzuata aykırı satışa tekraren yerverdiği için 10 gün süreyle durdurulmuş. Belki bilmekte fayda olur?!? :)))
Mesaj kayınpederinedir ,çünkü seçimi yenileten o dur
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 11:24
0
Kayınpedere mesaj olduğunu zannetmiyorum. Mesele kendine dokunmasın da kime dokunursa dokunsun.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 00:49
Yep programlarını hazırlayanların kalitesi düşük.
İstediğiniz kadar verilerle oynayın. Bu ülkenin Ortadoğu'nun süper gücü olmasını istemeyen İsrail, Amerika, Nato, masonlar, Avrupa, İngiliz Derin Devleti, faiz lobisi, döviz lobisi ve Tapınak Şovalyeleri'nin taaruzu altındayız ve iktisadi açıdan yeni bir istiklal harbi vermekteyiz. Rusya ve Çin dışında müttefikimiz yoktur. Birileri Osmanlı'nın yeniden kurulmasından deli gibi korkuyor. Bu yüzden de dört koldan saldırıyorlar. İşsizlik ve enflasyon arttı çünkü döviz yükseldi. Peki dövizi kim yükseltti? Yarın İsrail, ABD, Nato vs boyun eğsek 90'lardaki gibi her şey rayına oturmazsa insan değilim.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 05:50
3
Yazık olmuş sana üstad.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 06:06
2
Doviz yukseldiginde seni batiracak ekonomik yapiyi kim kurdu. Basina silah mi dayadilar. Ben carpik yapi kurdun sonunda kullandilar. Bize Islam ulkelerinden dogru duzgun bir yatirim yok. En cok ihracatimiz gavurlara, en cok ulkemize yatirim yapan gavurlar, bize en cok borc veren gavurlar ama batirmak isteyenler de onlar oyle mi? Uyan a efendi uyan
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 06:25
2
Ne içiyon sen. Bize de versene.
Hermes 01 Ekim 2019 09:38
2
Kardeş, yediğin-içtiğinden bize de ver, beynimiz açılsın!!!. Mantığına göre Rusya ve Çin Osmanlının yeniden kurulmasını istiyor, he mi? Bunlar dostumuz he mi?. Doğu Türkistandaki Çin zulmü, batı propogandası, he mi? Yedi düvelle savaşıyoruz he mi?. Bırakın bu kompleksleri artık, hipnotizmadan uyanmanız için parmaklarımı şıklatıyorum: Şık.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 10:01
2
Ne süper gücü kardeşim? İşkembe-i kübradan atış serbest. Rus ve Çin, Müslümanları katletti ve hala katlediyor. Sen nerdesin? Sistem sizi ipnotize etmiş, halüsünasyon görüyorsunuz! Üzülmeyin, yalnız değilsiniz!
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 14:56
2
Propagandaya devam., saz çalmaya, korkutmaya, öcüler böcüler masalina devam. Ayip! Yeter!
adem kıral 01 Ekim 2019 15:39
1
mensur bin ubeyde muhterem şu ictigin neyse bizde içelim a haber takvim sabah star gazetesi iciyorsun pekiyi elektiriğe zammı dış güçlermi yapıyor sahi kuzey suriyeye ne zaman gidiyorsunuz amerikalılara verdiğiniz süre dün bitti milli güvenlik sonunda açıklamada tissssss sahi turump gavuru yanına almadı amanın boş ver şu ictigin polyannacilik içkininden bizede verde bizde dış güçler diyelim veya hangi belediyenin haramını yiyorsan bizede verde bizde övelim muhterem ülkemiz çöküyor sahi ali agaoglunun borcu da sana bana yıkıldı yürü be ağaoğlu gazeteler seni bekliyor
adem kıral 01 Ekim 2019 15:44
0
mensur bin ubeyde ben artık kimsenin kulu olmak istemiyorum bana allahın kulu olmak yeter sizde gidin orta doğuya orada osmanlinizi kurun da yeter bize müslüman türk olmak yeter sahi erzurumdaki rus mezalimini duymadın şimdi müslüman uygurlara cin zulmune inanmıyorsun
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 00:11
Elektiriğe, bir ZAM daha: %14.9 . Önce damat konuştu %12 enflasyon hedefi verdi. Ardından elektriğe %14,9 zam geldi.
Karar okuru. 01 Ekim 2019 12:02
2
Mâide Suresi - 51 . Ayet ﴾51﴿ "Ey iman edenler! Yahudileri ve hıristiyanları veli edinmeyin. Onlar birbirlerinin velileridir. Sizden kim onları dost edinirse şüphesiz o da onlardandır. Allah zalimler topluluğunu hidayete erdirmez." Çeçenistands ruslar 300.000 Müslüman katlettiler. Çinliler yüzbinlerce Müslüman Uygur Türküne eziyet işkence yapıyorlar.Katlediyorlar. Bunlar kimin dostu?...................
Süleyman d. 01 Ekim 2019 02:46
1
Sen onu : Mansur el sahaf a anlat :)) Sanayide balata yetştiremiyormuş ustalar :)) Yav millet açlıktan işsizlikten kendini yakıyor, sadece bir yılda işsiz kalan sayısı milyona ulastı ulaşacak, iş- kurdaki başcuruların 1 milyon 100 bin'i üniversite mezunu. 100.bini yüksek lisans yapmış insanımız İş kurdan iş arıyor; hazret utanmadan "ekonomi çok iyi" diyor. Komedii gibi.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 00:08
Alıntı-Bu ülkede 50 binlik arabayı, vergilerle 150 bine vatandaşa itele! Sonra o arabanın deposundaki her litre benzinden, 5 TL vergi al! Daha sonra o arabayı kullanan kişiye,3 TL lik sigarayı 20 TL ye sat ! Ve o arabanın içinde, o sigarayı içen adama 153 TL ceza kes..!
Süleyman d. 01 Ekim 2019 02:52
0
Araba değil kümes mübarek! Yol Allah yol :))
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 05:42
0
Cok guldurdunuz valla, agziniza saglik ikinizin de :) Yol Allah yol… hahahaha
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 11:30
2
İşin garibi, o "adam"ların çoğu Erdoğan'a oy verdi. Yarın seçim olsa, önemli bir kısmı, gene verir. Bir ara yazmıştım: Orta Doğu halkları, hayatı kendilerine zehir etmeye ant içmiş mazoşistlerdir.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 23:43
80 milyon Türk vatandaşının 28.5 milyonu çalışıyorsa 51.5 milyon kişi ne yapıyor sn:kahveci hesap baştan yanlış gibi.
KARAR OKURUMehmet atay 01 Ekim 2019 04:35
4
Ne yanlışı olacak Çocuk öğrenci ev kadını erkeği emekli vs onlar aktif mi
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 06:03
4
Kafa bir milyon! Çocuklar ve ev hanımları emekliler yaşlılar da bu ülkede yaşıyor. Sen de doğru olan ne? Rabbim bizi helak etme bu kafalar yüzünden...
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 07:25
4
25 milyon civarında ögrenci var, emekli, çocuklar ve ev hanımlarınıda var sen hesapla.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 08:09
4
12 milyon emekli var. 20 milyon öğrenci var. 5 milyon işsiz. Neetti? Yaklaşık 37 mio. 3- 5. mio da okul öncesi bebeler.. Kalanıda ev hanımları ve işsiz sayılmayan iş talep etmeyenler. Kabataslak hesap :)
Doğrucu Davut 01 Ekim 2019 08:17
4
Herhangi bir diplomaya sahipseniz bir ana önce imha edin!
Süleyman d. 01 Ekim 2019 08:56
0
Tersine, Rakam bana fazla geldi. O kadar insan çalışsa ortaya bir eser çıkardı herhalde???
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 19:10
2
Mesela ! Çalışmıyor deyince; aklıma 25 milyon öğrenci geliyor. Çalışıyor deyince ; aklıma (sayılarını bilmiyorum) öğrenci servis aracı şöför ve hostesi geliyor. Varın bu ülke nasıl kalkınır siz söyleyin.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 23:39
Evli ve çocuklu asgari ücretlilerin maaşlarında bu aydan itibaren kesinti olacak. Asgari ücretlilerin eline geçen para bu ay 28 lira ile 78 lira arasında değişen tutarlarda azalacak.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 00:22
0
Elektiriğe,bir ZAM daha: %14.9 ...
Süleyman d. 01 Ekim 2019 09:03
0
Bi acılı, bi acılı daha! "MAALESEF!" Keşke ; "mesela yani" diyebilseydik. :(
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN