Back To Top
Türkiye’yi hesaba katmayan hesaplar tutmuyor

Türkiye’yi hesaba katmayan hesaplar tutmuyor

- A +

Afrin’de Zeytin Dalı Harekatı’nın başladığı günlerde bir yazı yazmıştım, “Hem siyasi hem askeri başarı” diye…

“Uzun bir hazırlık süresi içinde planlandığı anlaşılan operasyonun askeri bakımdan başarısı, konuyla ilgili uzmanların ortak tespiti. Siyasi bakımdan ise harekâtın Türkiye için dış politika kazanımlarına dönüşebilecek sonuçlar getirmesi mümkün ve muhtemel görünüyor” demiştim.

O yazıya sağdan soldan bazı itirazlar geldi, erken bir kutlama yaptığım ileri sürüldü. Oysa bugün gelinen noktada konunun hem siyasi hem de askeri yönünün çok iyi düşünülmüş ve hazırlanmış olduğu herkesin kabul ettiği bir vakıa artık. Çünkü bölgedeki terör unsurları bütünüyle tasfiye edilirken Mehmetçiğimizin korkulanın altında bir kayıpla tamamladığı, üstelik sivillerin neredeyse burnu kanamadan gerçekleştirilip sonuca ulaştırılmış bir askeri harekattan söz ediyoruz.

Kuşkusuz, YPG unsurlarının Afrin şehir merkezinde bir direniş göstermekten kaçınmaları bu sonucu kolaylaştırdı ama bunun da esas itibarıyla Türkiye’nin hem askeri hem de siyasi çabaları sayesinde gerçekleştiğini kabul etmek gerekiyor.

İyi kötü bir mukayese imkânı vermesi bakımından ABD’nin 11 Eylül sonrası günlerde Afganistan ve Irak’ta gerçekleştirdiği askeri işgal operasyonlarını hatırlayın. Irak Savaşı’nın ABD’ye maliyeti 3 Trilyon Dolar olarak hesaplanmıştı. Afganistan işgalinin faturası ise 1 Trilyon Dolar. Amerikalıların yalnızca Irak savaşında kaybettikleri asker sayısı yaklaşık 5 bin. Bu savaş sırasında hayatını kaybeden Iraklı sivillerin sayısı ise 1 milyon.

Bu kanlı işgallerin siyasi faturası ayrı bir konu ama en basitinden bugün bütün dünyayı uğraştıran IŞİD’in doğuşu da Amerikan işgalinin siyasi sonuçlarından biri. Dönemin çılgın “neo-con”larının sahneye koyduğu akıldışı hamlelerin bölgedeki fay hatlarını tahrip etmesi neticesinde oluşan dolaylı sonuçlardan biri de Suriye iç savaşı ve devamında burada oluşturulmak istenen yapay devlet projeleri.

H H H

Bu çerçevede Türkiye’nin yaklaşık 40 yıldır uğraştığı ve ancak son 10 yıl içinde radikal çözümler geliştirmeye çalıştığı “Kürt Sorunu”nun geldiği çözümsüzlük noktasından meseleye bakmamız gerekiyor. Ankara’nın çözüm uğruna -bazı güvenlik risklerini göze almak da dahil olmak üzere- bütün yaptıklarına rağmen, birilerinin kulağına üflediği Rojava vaatlerinin peşine takılıp “bir gece ansızın” çözüm masasını deviren PKK-HDP yapılanması kendi eliyle kendi lehine işleyen paradigmayı ters yüz etti.

Suriye’nin somut demografik yapısı itibarıyla etnik temelde bir federatif bölgenin ortaya çıkması iç savaşın doğal sonuçlarından biri olarak kabul edilebilir elbette ama böyle bir antitenin Türkiye’yle çatışarak var olması düşünülemez. Üstelik Türkiye ile çatışmasına ihtiyaç da yokken... Buna mukabil Ankara ile dost bir yapının hem kendi geleceği hem de Türkiye’deki Kürtlerin huzuru garanti altında olurdu. PKK bunu yapmadıysa başka hesaplarla (veya başkalarının hesaplarıyla) maniple edildiği için yapmadı.

En başta Rusya tarafından kurdurulan ve Moskova’nın kontrolünden hemen hiç çıkmayan, diğer yandan en azından bazı unsurları zaman zaman ABD kontrolüne girebilen ve Avrupa istihbaratlarınca yönlendirilebilen bir örgütün aslında kendi halkının çıkarları doğrultusunda kararlar alabilmesi zor çünkü.

Bu analizimi PKK’nın çözüm sürecini bitirip “devrimci halk savaşı” başlattığını ilan ettiği günlerde de paylaşmıştım. Komplo teorilerinden her zaman uzak durmaya çalışan biri olarak bu analizi yaptığımı da özellikle vurgulama gereği duymuştum.

***

Afrin Harekatının başarısı bir kere daha gösterdi ki bu bölgede Türkiye’yi hesaba katmadan yapılan hesaplar çarşıya uymuyor.

Sırtını Afrin’de Rusya’ya, Kobani’de ABD’ye dayayan PKK ve yandaşları bölge dışı güçlere güvenerek kendi amaçlarına ulaşmalarının mümkün olmadığını, başkalarının hesaplarına ettikleri hizmetle kalacaklarını bir kere daha deneyimleyerek öğrendiler. Şimdi bölgedeki ve Türkiye’deki Kürt seçkinlerinin bu tecrübenin artık son olması için ne yapmak gerektiğine kafa yormaya ihtiyaçları var. Mesela yarın Kobani ve Cezire kantonlarında karşılarına çıkacak bir problemde daha rasyonel bir tutum geliştirmek gibi…

Genel anlamda ise 19. yüzyılın etnik devlet modasının peşinden gençleri ölüme sürüklemek yerine daha gerçekçi ve kendi insanlarının mutluluğunu gözeten bir siyaseti gündemlerine alabilirlerse iyi yaparlar.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ver mehteri Sayın yazar :)) Nasıl olsa her malın bir alıcısı var :)))
1.Dünya savaşı öncesi de bazı Saraya yakın yazar çizer takımı aynen şunu diyordu Osmanlıyı hesaba katmadan :)) Sonuç elde bir avuç Anadolu toprağı...Neyse sayın yazar türbinlere oynamanın verdiği hazzı yaşatmaya devam etsin...Ama faturasını yine biz ödeyeceğiz...
KARAR OKURU 20 Mart 2018 11:48
türk milletini hesaba katmayanlar fetöcü mankurtları, gezi zekalıları ve hendekçileri kullanarak operasyon yapmaya kalktılar millete tosladılar darmaduman oldular, şimdi tek yaptıkları ağlaşmak, fitne yaymak. su uyur düşman uyumaz biliyoruz , bekliyoruz...
engineer 20 Mart 2018 09:32
biraz daha geniş perspektiften bakarsak işgallerden kim kazandı: 1-Kuzey ırakta kürdistan kurulması kürtler için bir kazanım değilmi? 2-Suriye kürdistanı kürtler için bir kazanım değilmi? 3-Irak ve suriyenin petrolünü hortumlayan amerika kazançlı değilmi? 4-israil için daha az tehdit israil açısından kazanç değilmi? 5-uzun vadeli düşünüldüğünde kürtler adım adım hedefe varıyormu? 6-İslam tüm dünya kamuoyu nezdinde İslamofobiye dönüşmedimi,bu yahudi ve nasraniler için bir bakıma kazanç değilmi? sonuç kim karlı kim zararlı
KARAR OKURU 20 Mart 2018 08:55
Kürt sorunu bir “ Yönetimin paylaşılması Sorunudur”. Bu başlığın altını hangi muhafazakarlar doldurabilir?
KARAR OKURU 20 Mart 2018 07:02
Biz "etnik devlet" degil miyiz Ibrahim Bey? Bugunlerde cok konusulan Istiklal Marsinda Irkci sozler yok mu? "Kahraman Irkima bir gul" derken Turk Irkindan bahsedilmiyor mu? Bu ulkede neden Kurt Sorunu var ve hic cozulmuyor? Etnik devlet oldugumuz icin. Neden nufusumuzun binde biri kadar gayrimuslum vatandasimiz kalmis. Etnik devlet oldugumuz icin degil mi?
KARAR OKURU 20 Mart 2018 10:51
3
7:02, Kürtlük ile gayrimüslimlik aynı şey değil. Kürtçülüğün arkasında gayrimüslimlerin olması kafanı karıştırmış...
erkaya 20 Mart 2018 16:33
4
İstiklal Marşı Arnavut asıllı bir şairin yazdığı ve içinde tek bir Türk kelimesi geçmeyen (Türkçülerin eleştirdiği yön de burası) marş. buradan bir ırkçılık çıkarmak bana göre ırkçı bir bakış açısıdır.
KARAR OKURU 20 Mart 2018 21:10
1
Yorumumu dikkatli okumamissin. Kurtle gayrimuslum ayni seydir diye birsey yok o yorumda. Derin bir nefes al, beynin biraz oksijen alsin tekrar oku su birkac satiri...Marsin icinde "Turk" kelimesi gecmiyor "IRK" kelimesi geciyor. Irklar bile degil IRK diyor. Hangi Irktan bahsedildigini senden baska bilmeyen yok bu ulkede. Sair'in babasi Arnavut, annesi Turk/Ozbek asilliydi. Kaldi ki Irkci Turkler'in arasinda Turk asilli olmayanlar da vardir. Ziya Gokalp Zaza asilli, Muhsin Tekinalp (Moiz Kohen) yahudi asilli, Agop Dilacar (Agop Martayan) Ermeni asilliydilar mesela.
Birol 20 Mart 2018 01:24
Yinede rehavete kapılmamak lazım.Türkiye masada da güçlü olmalı.Diplomasiyi etkin bir şekilde kullanmalı.
KARAR OKURU 20 Mart 2018 00:24
Aman ha, dikkat ediniz. Hamaset yapıyorsunuz diye linç edilebilirsiniz...
cevat karakalem 19 Mart 2018 23:50
PKK gibi silahli guclerin elemanlari icin milislik bir meslek haline geliyor.Bu insanlarin aniden silahi birakip gidecegini dusunmemek lazim.Ortada boyle gruplar varken,Ortadogu gibi karmasik bir boldege,onlari kullanmak isteyen gucler de muhakkak ki olacaktir.Kisacasi Turkiye silahli tehdidin toptn ortadan kalkmasini kendi Ic Kurt Sorunu'nun cozumu icin bir sart olarak gormemeli.Tabii ki mucadele edilmeli ama bolge halkinin talepleri lutuf olarak gorulmeden ve pazarliksiz karsilanmali,ana dilde egitim,yikilan terlerin bir an once onarilip normale donmesi gibi.Ayrica siyasetin onu acilmali.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN