Back To Top
Bach olmasaydı herhalde dünya daha sıkıcı olurdu

Bach olmasaydı herhalde dünya daha sıkıcı olurdu

 - Son Güncelleme: 15.12.2019 Pazar 00:11
- A +

Ünlü org sanatçısı Helmut Walcha diyor ki: “Johann Sebastian Bach, bütün bir evreni gözler önüne serer. İnsan Bach dinledikten sonra, hayatın bir anlamı olduğunu fark eder.”

Bugünlerde tekrar tekrar Bach’ın Brandenburg Konçertosu’nu dinliyorum. Geçmişte de ara ara dinlemiştim, ama şimdi fark ettim ki Bach’ı dinlemek başlı başına bir ayrıcalık. Eğer Bach olmasaydı, herhalde modern müziğin kaybedeceği çok şey olurdu... Büyük dâhinin besteleri bir su gibi akar içinizde, zihninizi güçlü bir fırtınanın içinde adeta oradan oraya savurur, çarpıcı, etkileyici ama yorucu...

Mesela Bach’ın Şakon’u içimizde bir şeyleri yerinden oynatır, sanki dinmez bir hüzne ses verir, kederli ve muhteşemdir. Kalbimizin kapılarını açar ve bir kuş gibi ruhumuzu özgür bırakır...

Müzik tarihinin en çok eser veren sanatçılarından olan Bach’ın besteci olarak dehası, ancak ölümünden uzun yıllar sonra anlaşılabilmiştir. Aradan geçen yüzyılların ardından Bach’ın eserleri yeni modern müzik anlayışlarına yol göstermiştir.

En önemlisi de çok sesli müzik sanatının doruğundaki Bach’ın müziği, kendinden sonra gelen bestecileri derinden etkilemiş olmasıdır. Modern müziğin gelişmesinde önemli bir pay sahibi olan Bach, Armoni ve kontrpuanı bir arada kullanarak müziğin matematiğindeki mükemmelliği keşfeden bir dahidir. Ve diğer sanatçılardan kendisini ayıran en önemli özellik, popülizme sapıp halkın beğenisine boyun eğmeden, hoşa gitme endişesi taşımadan yeni biçimler yaratabilmiş olmasıdır.

Klavyeli çalgılardaki kıvrak doğaçlama yeteneği, aynı zamanda İtalyan ve Fransız müziğine duyduğu ilgi ve de dini ayinlere içten bağlılığı Bach’ın klasik müzik tarihinin en büyük bestecileri arasında yer almasını sağlamada önemli bir faktör olmuştur.

Hiç kuşkusuz Bach müzikal yapısının temeline köklü Alman müzik geleneğini yerleştirmiş, diğer Avrupa ülkelerinin müzik geleneğinin de uzağında kalmamıştır.

Majör müzik tarihi yazımının, diğer sanat tarihi yazımları gibi Öklid’çi geometrinin, Hegelian çizginin lineer sanat tarihçiliğine uyarlanmasındaki payına dikkat çeken Volkan Çağlayan, Bach’ın müziği ile uygarlığın gelişimi arasındaki bağı şöyle değerlendiriyor: “İlkel sözel kültürden kaynaklanan geleneksel müzik ‘adi’ modüler yapısıyla oda müziğine evrilmiş, burada antik çağın matematiksel düşünüşü Rönesans müziğinde tekrardan bilge bir biçimde tezahür etmiş, barok dönemde gelişen İtalyansı müzikal doku, yerini geç barokta karmaşık bir formun ve ezginin birbirine yapıştığı o “yüce” kontrpuan anlayışıyla birlikte Bach’a varmış, Almanya’da Mannheim okulu ile hacimsel olarak genişleyip çeşitlenmiştir. Bu evrimci görüşe göre Bach’ın müziği uygarlığın gelişimi için önemli bir başlangıç olmuş, oradan Beethoven’ın geniş orkestralar için yazdığı senfonilere doğru giden tarihsel süreç insanlığın ve uygarlığın düzeyini adeta tescil etmiştir.” (V. Çağlayan, Müzik tarihi yazımında doğrusal düşünme biçiminin eleştirisi, Evrensel gazetesi)

Hemen belirtmek gerekiyor ki Weimar Saray Orkestrası Bach için bir dönüm noktasıdır. Çünkü İtalyan müziğinin geniş repertuarıyla tanıştığı bu dönemden itibaren Bach’ın eserlerinde dramatik açılışlar, berrak melodik yapılar, enerjik ve ritmik sadelik gibi özellikler görülmeye başlanmıştır. Çok sesli müziğin bugün geldiği noktada büyük payı olan Bach, kendinden önce yaşayan bestecileri özümseyip, öğrendiklerini geleceğe aktarabilmiş nadir müzisyenlerden birisidir.

Bach’ın besteleri Brandenburg Konçertoları, Goldberg Varyasyonları, Si minor Missa, 2 Çile, ve 200 tanesi günümüze kadar ulaşmış 300’den fazla kantatayı kapsamaktadır. Bach’ın müzikteki teknik hakimiyeti, artistik güzelliği ve entelektüel derinliği sayesinde müzikte hep saygın bir yere sahip olmuştur. Ve tabii ki Bach’ın eserleri üç yüzyıldır süregelen dini ve dindışı çoksesliliğin vardığı son noktadır.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Malik Bin Nebi 15 Aralık 2019 21:17
(1) Batı'nın teknolojisine karşı olmadığımız gibi müziğine de karşı değiliz ... Nitekim sayın Ocak'tan gibi bazı müslüman aydınların sosyolojik Batılalaşmayı savunan yazılarını her daim takdir etmişimdir ... Karşı olduğum şey kaliteli, güzel, ve iyi, kötü.... ayrımı yapmaksızın körü körüne Batı'ya ait olan her şeyin göğe çıkarılmasıdır ....
Malik Bin Nebi 15 Aralık 2019 21:17
(2) bazı dürüst Batılı sosyologların araştırmalarına göre Batı insanı Shakespeare gibi çok kötü bir yazardan nefret ettiği halde mahalle başkısı yüzünden seviyormuş gibi görünmek zorunda kalıyor .....
Malik Bin Nebi 15 Aralık 2019 21:17
(3) Sözkonusu sosyolojik araştırmalar aynı mahalle baskısının Batı toplumlarında müzik terchilerinde çok daha yaygın ve yoğun bir baskıyla uygulandığını gösteriyor.... Sırf birbirlerine kültürlü ve rafine edilmiş zevklere sahip olduklarını gösterebilmek için İnsanlar hiçte hoşlanmdıkları can sıkıcı opera ve mozart, bach vs konserlerine gitmek zorunda bırakılıyor ....
Malik Bin Nebi 15 Aralık 2019 21:17
(4) Irkçliga varan mezkur Batı mahalle baskısı işkencesinden ''çocuklara Batı klasik müzikleri dinletmek zekayı geliştirir'' gibi bilimsellikten tamamen uzak safsatasıyla çocuklarda nasibini alıyor ... Halbuki, brezilya, Ortadoğu, Çin ve Afrika folk melodi ve ezgilerin yetişkinleri etkilediği gibi çocukları daha da etkileyip zihnen geliştirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.....
Malik Bin Nebi 15 Aralık 2019 21:17
5- 10 yaştaki çocukların eliyle gelişi güzel çizilmiş resimlerden farksız ne olduğu belirsiz saçma sapan tablolar çizen Monet ve Max Ernst gibi ''dahi ressamların'' tablolarına milyonlar biciren sahte ruhlu müreffeh Avrupalı elit kesim -- işte müzik, resim, edebiyat vs sanat araçlarını kullanarak Batili olmayan toplumlardan baska, kendi geniş halk kitleleriyle arasındaki azınlık elit sosyo-ekonomik ve kültürel üstünlük kriterlerini de böyle belirliyor....
mutlu yücel 15 Aralık 2019 20:22
sayın yazarım, makalenizin muhtamelen ilk bölümünü okurken bir bach müzüğü de eşlik etse güzel ve daha etkili olur herhalde, tabii ki mümkünse.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 18:51
Hele bak.. Bizim mehmect bahc dinliyor...
Nermin Öztürk 15 Aralık 2019 15:23
Müziğin bir evrensel değer olduğunu bilmeyen, anlamayan, anlamadığı her şeyi kötü sanan cahilllerin yorumlarını okurken eğitim adına, kültür adına utandım. Batının müziğini neredeyse küfür sayıyorsunuz ama o kültürün oluşturduğu medeniyetin ürettiği teknolojiyi gayet güzel tüketiyorsunuz. O teknolojiyi bu kültür üretiyor. Bilin istedim.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 14:11
Keşke Sn Cumhurbaşkanı; tarihçilerin üzerinde mutabık olduğunu söylese Sultan Abdülhamit Han klasik müzik ve operayı severmiş kendisi de marangozmuş, sanatla çok ilgiliymiş dese de herkes huzur bulsa.
Karar Okuru 15 Aralık 2019 11:18
Yazarın yakın durduğu mahallenin sanat ile ilişki düzeyi yorumlarda öne çıkıyor. Gelişen dünyanın gerisinde kalmış uzanamadığı üzüme koruk diyen bir zihniyet.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 11:06
demin youtubta biras bach dinledim.tek kelimeyle berbat.tekno müzik daha iyi gelirdi.ocaktanın müzik zevki de yok.bari batılı olacaksanız kaliteli batılı olun da bir şeye benzesin.batının her çirkin değerini alıp kalitelisini onlara bırakıyorsunuz.çok yazık.
metin p. 15 Aralık 2019 10:57
mehmet bey demek ki bach dinleyerek hayatın sıkıntılarını hafifletiyor.kadın cinayetleri 1 milyar insanın aç olması her tarafı cinsel ve psikopatik sapkınların doldurması ekonomik zahmetler insarların yozlaşması dünyanın güvensizleşmesi ekolojik dengelerin yıkılması vs. bu bach sayesinde unutulabilir.ancak bir gerçek vardır dünyada olup biten şeyleri görmezden gelmek onları çözüme kavuşturmaz mehmet abi.birazcık onlar hakkında kafa yorsanız.
Karar okuru 15 Aralık 2019 10:19
Kardeşim senin sabahın 9.00'unda afyonun patlamış. Sen ona rezil, o sana rezil oğlu rezil..Nereye böyle? Bach bile bu kızgınlığa, kırıcılığa deymez. Ayrıca, eksikliği dünyayı sıkıcı yapacak olan sanattır. Bach değil.
Savrulma 15 Aralık 2019 09:53
Ne bach ı. Ne alaka..! Ruh un ozgurlesmesi dıyorsun.. Daha ruhu tanımamış sın! Ru alemi emir dendir... Oyle konçerto ile orkestra ile muzikle rahatlamaz.. İtminan bulmaz.... Bilakis bahsettiklerin ruh a zulümdür! Ruh ibadetle... İmanla... Allah’a teslimiyetle yükselir.. Özgürleşir....! Senin ruh sanıp müzikle keyiflendiğin nefis dir....! Batıl araclarla tatmin bulan ancak nefis olur! Nasılda batıla meylediyorsunuz modern gorunme adına.....! İslami hayat tı baslarken niyet!
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 11:25
4
18 yıldır gördük sizin İslami hayatınızı. Sizin İslami hayat anlayışınız yolsuzluk hırsızlık ve kul hakkı yemekten ibaretmiş. Biz bizim İslami hayatımızı yaşamak istiyoruz. Yeter ki karışmayın birader.
Savrulma... 15 Aralık 2019 19:35
1
Savrulma adı ile yorum yazan a cevap yazan karar okuru adlı kişi...18 yıldır gördük sizin islâmî hayatınızı derken beni hükümet yada hükümet taraftarı algılayarak ön yargılı saldırmış sın ..yazık sana ki günahımı aldin oysa ki ben siyâsi patileri reddeden...islâmî hayatın daha bilinçli yaşanması derdinde olan bir niyetle yazdım...rasulullah as.ittiba etmemiz lazım ken siz beach a ittiba ediyorsanız....Ne diyeyim...Allah cc.sizleri cumlenizi beach ile haşr etsin...!
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 09:21
Gerçekte beş para etmez ''dahi yazar'' Sheakspeare misali, Bach, Mozart vs "dahi müzisyen'' görülmelerinin tek nedeni Batı Avrupalı olmalarından kaynaklanıyor.... Mehmet Ocak'tan gibi aydın Müslüman bir yazarın bu heriflere hiçte hak etmedikleri övgüler yağdırması, çok yazık. ''In the Steppes of Central Asia'' classic parçasıyla insanı mest eden Borodin, veya ''Magical Night'' neo-classic parçasıyla deruni hisler uyandıran Theodorakis gibi gerçek dahi müzisyenler sözkonusu olsaydı alkışlardım.... BORODIN: youtu.be/g4tlQxaHetI?t=68 THEODORAKIS: youtube.com/watch?v=gtqiQ9H_1Pw
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 10:36
0
İnşallah şu yorumu yazdığınız telefon teknolojisini biz icad etmişizdir de telefonun teknik özelliklerini ve kullanım kolaylıklarını anlatıyorsunuzdur, ‘başka telefonlar beş para etmez’ diyerek. Ondan gurur duyabilirdik. Itri ile de gurur duyuyor ve dinliyoruz. ‘Borodin’i de güzeldir. Ülkesiyle şu sıralar daha yakın siyasi ilişkiler olabilir ama yarın ne olacağı belli olmaz bizim memlekette. Müziğe de siyasi gözle mi bakılıyor? Size de mutlu hafta sonları.
Karar Okuru 15 Aralık 2019 11:08
0
Batıyı gerçekten anlayacak olsak bugün bütün yaptığımızın uzanamadığımız ciğere mundar diyerek kendimizi kandırmazdık. Ama eğitim testleri gösteriyor ki kendi dilimizi anlamakta zorlanıyoruz. Cehalet önlenemiyor.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 11:28
0
Bir de Fatih Bulut verelim size. O da insanı mest ediyor malumunuz. Ölçü buysa eğer.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 09:00
Bach çok büyük bir sanatçı eşsiz derinliğe sahip çok büyük bir bestecidir,eserleri hala Dünya'nın her tarafında icra edilen evrensel bir değerdir.Aşağıdaki rezil yorumlara bakıyorum sanattan anlamayan cahiller saçmalayıp durmuş,zaten bu kafa kültür sanattan ne anlar ! Söylemleri boş ve anlamsızdır.Keşke bizimde aradan yüzyıllar geçse de Dünya'da bilinen Bach,Haydn,Mozart,Beethoven,Tchaikovski gibi bestecilerimiz olsaydı ! Yobaz kafadan ise birşey beklenmez, yok hükmündedir.
@ 09:00 -- aslinda o ''cahil" ve ''yobaz'' gibi sifatlarla sen kendini tanimlami$sin..... Ben burda (new york) goklere cikardigin o "dahi sanatcilarin" muzikleri icra edilirken haril haril uyuyan smokinli ve papyonlu bir suru super varlikli, egitimli genc ve yasli insan gordum defalarca.... -- tipki her gece alaturka muzik esliginde alem yapan'...., ama halka zorla Bati klasikleri dinleten smokinli Mustafa Kemal gibi ....... :))
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 10:43
0
21. yy yurdum insanı geçen yüzyılda da kavga ediyordu bu yüzyılda da. Neler kaybediyoruz ne bırakacağız evlatlarımıza desek ne olur? Kim ne dinlerse dinlesin? Kim ne yazarsa yazsın zorlayan mı var?
Karar Okuru 15 Aralık 2019 11:14
1
Ezik ruh yurt dışında yaşayanlarımızda çok fazla. O nedenle oralarda buranın kafasını yaşayanlara hak vermek gerek. Batının ülkeleri dahil her şeyinden yararlanmaya çalışır bir de o anlayışı eleştirirler. Ortadoğululuk böyle galiba altlarda gezerken üste daha üstte imiş gibi kendini kandırmak. Dünya gelişirken bizim ortadoğu kafası geriden gelebiliyor.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 06:34
Hayatın anlamının siyasetin gürültüsü olduğu gibi bir düşünceye kapılıyor insan sürekli politik kavga görüp duyarak. Hafta sonuna müzikle ilgili yazılarınız renk getiriyor. Okurken bile ruhu dinleniyor insanın.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 02:13
Itri, Dede Efendi varken bu gavur hayranlığının sebebini anlamak mümkün değil, Kilise ve kilise müziği bizim tasavvuf müziğimizden daha mı değerli? karar yazarları bu kadarı mı yerli sanat ve düşünceye düşman oldular?
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 06:33
0
Ondan da haberimiz bilgimiz olsa eksilir miyiz? Yazar karşılaştırma mı yapmış müzikler arasında? Çok sesli bir başka olgun müzik ve bestecisi hakkında yazmış işte. Birey olarak yeterince olgunlaşıp çok sesli ve uyumlu bir toplum olabilsek keşke.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 08:53
0
Müzik evrenseldir. Size hitap etmiyorsa, dinlemeyin. Aşağılamanın bir anlamı yok.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 08:53
3
Bu nasıl bağnazlık,sığlıktır ! Gavur hayranlığı gibi büyük bir sanatçıya yapılan faşist bir kafanın zırvaları,madem gavur dedin o zaman gavur icadı hiçbir teknolojik araç ve buluşu kullanma! Ayrıca Itri Efendi'nin kaç bestesi var kaçını dinledin ki ahkam kesen duruyorsun,tam bir cahilsin! Git çölde,bedevilerle yaşa...
KaRAR OKURu 15 Aralık 2019 11:23
0
02,13 için.Cahilliğin dibi konuşmuş. Sizde sadece "ben" var. Ötekini anlayacak idrak ve kapasite yok. Böyle insanlara da "CAHİL BENCİLLER" denir. Yeryüzünde boşa oksijen tüketen yegane yaratık olurlar kendileri. Itriyi de Dede efendiyi de nice ozanları da bizden daha iyi bilen ve yazan bir insana ancak sizler iftira atabilrsiniz zaten.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 00:49
Mehmet Bey, siz hiç siyasi yazı yazmayın, sadece müzik, hatta Batı müziği yazın. En çağdaş ve ilerici geçinen gazetelerde bile sizin kadar Batı müziği üzerine yazan yok.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 10:39
0
Haftada bir gün yeter, hiç olmazsa müzik yüzünden kavga etmeyelim:)
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 00:30
"Ve tabii ki Bach’ın eserleri üç yüzyıldır süregelen dini ve dindışı çoksesliliğin vardığı son noktadır." Aynı anda gavur hem mümin olmak nasıl bir şey... Ocaktan pazar günleri size yaramıyor... Başkları için yazdığınız çok sırıtıyor...
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 08:55
0
Muhafazakarlar arasında da insani değerlere önem veren insanların olduğunu görmek güzel.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN