Back To Top
Bence de Türkiye MHP’siz yönetilemez!

Bence de Türkiye MHP’siz yönetilemez!

- A +

MHP İstanbul milletvekili Celal Adan seçim çalışmaları vesilesiyle yaptığı bir değerlendirmede demiş ki, “Türkiye artık MHP’siz yönetilemez. 24 Haziran’daki seçimlerden sonra Cumhur İttifakı kazanacak ve sayın cumhurbaşkanının dile getirdiği gibi Türkiye devletini ve yönetimini Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi kadroları yönetecektir.”

Celal Adan çok haklı, bence de artık Türkiye MHP’siz yönetilemez. Zira belli bir süredir devletin önemli kurumları zaten MHP’li bürokratlar tarafından yönetiliyor. Adan aslında hem verili durumu tespit ediyor hem de seçim sonrasında MHP’nin kafasındaki koalisyon haritasını ortaya koymuş oluyor.

***

Başkaları AK Parti-MHP ittifakını siyaseten nasıl tarif eder bilemem, bana göre bu işin siyasi literatürdeki anlamı rehin koalisyonudur. Daha somut olarak ifade etmek gerekirse, en azından şimdilik siyaseten katma değeri yüksek olan MHP, AK Parti’yi rehin almıştır.

Her ne kadar anketler MHP’nin tabanının önemli bir bölümünü İYİ Parti’ye kaptırdığına işaret ediyorsa da, eğer sandıktan çıkacak sonuç AK Parti’nin ancak MHP ile Meclis’te çoğunluğu sağlayabileceği bir tabloyu ortaya koyarsa, işte o zaman iktidar gerçekten MHP’siz Türkiye’yi asla yönetemez. Muhtemelen MHP de şimdiden bütün hesaplarını böyle bir sonuca göre yapmaktadır.

Gerçi haksızlık etmemek lazım, özellikle son 5 yılda siyasi derinliğini kaybeden AK parti yeni yeni keşfettiği ‘aşırı milliyetçi’ söylemlerle MHP’yi bile kavmiyetçilikte sollamış bulunuyor. AK Parti artık demokratik hayallerin değil, bütün cephelerde düşman kovalayan, cenklerin ve zaferlerin partisi... Dolayısıyla AK parti ile MHP’nin hedefleri arasında çok büyük farklılıklar kalmadı.

İşte tam da bu yüzden kurulduğu günden bu yana demokratik değerleri, hukukun üstünlüğünü ve 80 milyonu kucaklamayı ilkeselleştiren AK Parti’ye gönül veren insanlar, partilerindeki yeni aşırı milliyetçi dalgadan çok da mutlu değiller.

Şu günlerde sahada MHP ile AK Parti arasında yaşanan küçük çaplı krizlerin temelinde de aslında çok derinlerde var olan kan uyuşmazlığının yattığı kanaatindeyim.

Derinlerdeki kan uyuşmazlığının yanında, sahada yaşanan sıkıntı ve gerilimlerin daha çok iki partinin birbirinin tabanından oy almaya yönelik çabalardan kaynaklandığı anlaşılıyor. Özellikle AK Parti İç Anadolu ve Karadeniz’in bazı bölgelerinde tabanını MHP’ye kaptırmaktan endişeli. Bu yüzden de AK Parti ile MHP arasında özellikle vekil adayları üzerinden gerilimler yaşanıyor.

***

Celal Adan muhtemelen mevcut siyasi tablodan hareketle, AK Parti’nin MHP dışında bir ortak bulmasının mümkün olmadığını görüyor ve bu yüzden de daha cömert iktidar hayalleri kuruyor. Çünkü vaziyet ortada... İktidarının ilk yıllarında evrensel ölçekte önüne çok önemli hedefler koyan AK Parti aynen şunları söylüyordu: “Toplumumuzda kısır çekişmelere yol açan, din , mezhep, cinsiyet, etnik ayırımcılık konularındaki tartışmalı uygulamaların temelinde, hak ve özgürlükler konusundaki eksiklikler yatmaktadır. Demokrasimizi evrensel düzeye taşıyacak ‘insan haklarına dayanan’ devlet anlayışının yerleşmesiyle bu kısır çekişmeler sona erecektir. Amacımız toplumumuzu korkunun olmadığı bir barış toplumu haline getirmektir.” Ama ne yazık ki bugün AK Parti’nin aynı hedeflerin peşinde olduğunu söylemek pek mümkün değil.

Dolayısıyla şimdilerde bambaşka bir iklimde seyreden AK Parti’nin birlikte yürüyebileceği tek parti MHP’dir. Eğer seçim sonuçları bu ittifakı teyit ederse, gerçekten MHP’siz Türkiye yönetilemez.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 16:57
Tasfiye olunca böyle yazılıyor demekki
Furkan Keremoğlu 18 Haziran 2018 22:52
Sayın Bahçeli 24 haziran da alacağı en fazla %5 oyla iktidar ortağı olmayı hesapladı ve Akparti' yi iyi oyuna getirdi. Durduk yerde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini gündeme getirerek %50+1 oya Akpartiyi muhtaç hale getirerek kendi geleceğini garantiledi. Eski sistemle Akparti daha 10 yıl iktidarda kalırdı. Artık Akpartide ortak akıl olmayınca bir kişiyi ikna etmek yetti. Bir sürü danışılmayan danışman ve kebdi ikballerinden başka hiç bir şey düşünmeyen parti üst yönetimi bizi ne hale getirdi.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 23:50
0
hepsi doğru...
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 10:23
0
Başkanlık sistemi yıllardır düşünülen bir konu. Bahçeli'nin girişimi sadece halka götürmeye yaradı. Ayrıca ak parti bir lider hareketidir. Ortak akıl falan hikaye.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 21:00
CHP-Saadet ittifakı kadar absürt değil en azından.
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 13:42
1
Kur'an-ı kerimin 12 yaşından önce öğretilmesi kimin zamanında yasaklanmıştı unuttunuz galiba. Mhp dsp anap. 28 şubat dindarlara karşı yapılmıştı. Biz müslümanlar çok yara aldık. Yani ha mhp ha chp bir fark göremiyorum. Bugün mhp yi bu kadar büyütenler çok pişman olacaklar. Ak parti fetö yü büyüttü çok pişman oldu. Şimdi sıra mhp de çok pişman olacaklar ama gene iş işten geçmiş olacak. Başkanlık sistemi getirilerek ak parti mhp ye mecbur bırakıldı. Bahçeli kurt siyasetçi. Rabbim yardımcımız olsun. Ama ben artık hiçbirine destek verip ortak
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 20:57
Ak Parti yeni anayasa için herkesin kapısını çalmıştı. MHP dışında kim döndü? Son seçimde BBP vs MHP cumhur ittifakına katılırken Saadet'e de teklif yapılmadı mı? Bahçeli anayasa değişikliğini destekleyerek çok akıllıca bir siyaset yaptı. MHP yönetime dahil olmuş oldu.
osman 18 Haziran 2018 20:41
Derdiniz ne? Seçim zamanı Ak partiyi eleştirmenizi,millet ittifakına destek olarak mı yorumlayalım.Yani açalım HDP,CHP,İP ve SP nin ,Ak parti hükümet'inin yerini mi almasını arzuluyorsunuz.Eğer bu olursa 28 şubat yeniden hayırlı olsun.
Mustafa Soylutürk 18 Haziran 2018 19:55
Sayın yazar ;Yeri geldiğinde 81 milyon kardeş özgürlük alanları H.D.P ye P.K.K.P.Y.D. YPG kapıları sonuna kadar açık BUNLAR ikdidar veya iktidar olabilirler lakin bu M.H.P. liler sadece Özel harekatcı veya asubay olur cephede şehit olurlar onlar ölür efendiler bu vatanda sefa sürerler KÖŞE yazıları ile ahkam keserler !ADALET !Her Partiye ADALET....Vidan herkes için Vicdan !..............
karar okuru 18 Haziran 2018 19:27
Eeeee demekki neymiş her kuşun eti yenmiyormuş. Kadroları yoktu fetöyle beraberdiler. 15 Temmuz a hep beraber merhaba dedik.içimizi acıtan 250 şehit verdik. Sonra Allah affetsin milletim affetsin dendi. Tabiiki o kadarla bitmeyecek. Buna adım gibi eminim. Her türlü milliyetçiliği ayaklarımın altına alırımdan ümmetçilikten sıkı milliyetçiliğe. MHP seçmeni bunları yermi yemez. Bunu 24 haziranda herkes görecek. Yaşasın tatar böreği.Yok yok demedim yalan söylüyon. Nereye kadar.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 18:30
Cenkler ve zaferlerden hangisine karşısınız? Afrin mi Cerablus mu yaklaşan Kandil mi?
musto 18 Haziran 2018 20:36
0
Aklımızla alay etme IRAK LİBYA ve SURİYE parçalanırken sesin çıkmayacak her türlü terör canlanacak ülke sığınmacıdan geçilmeyecek birde zil takıp oynayalım istersen..
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 21:47
11
Libya'ya ve Mısır'a gücümüz yetmez onu bir geç. Erdoğan Irak'a müdahil olmak için tezkere çıkartmak istedi, engellediler. Suriye'de müdahil olduk. Olmaya da devam edeceğiz. Bu işler ses çıkarmakla değil güç kullanmakla olur.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 15:52
Çok doğru bir yorum.burada akp ninde harakiri içinde olduğunu kabul etmek lazım.yazık diyorum koca bir parti sadece Tayyip beyden mevcut değil
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 19:21
11
Dem ya. Ama muhalefete daha da yazık. Onların medet umdukları harbiden himmet dede...
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 20:19
0
Yok mevcut arkadaşım. Diğerleri Tayyip'in dediği gibi tuzluk. Tayyip gitsin başka parti kursun AKP %1 alamaz. Ben bu kadar yeteneksiz bir kadroyu Fenerbahçe'de dahi görmedim. O kadar yani.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 21:02
0
Kimle ittifak olsunlar?
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 23:11
6
20:19, Ya muhalefetin canı yok mu? Onların hem kadroları hem başkanları yeteneksiz...
S:Umar 18 Haziran 2018 15:26
Sıkıntınız ne anlamadım,karar kararsız sanırım.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 21:04
3
Sıkıntı şurada, ak parti nasıl yalnız kalmaz?
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 14:25
PKK ve FETÖ terör örgütleri bitirilecektir.
erol karaca 18 Haziran 2018 14:16
Dogru soze ne denir. Katiliyorum. Ellerinize saglik hocam. Ancak Hakan Albayrak in bugun ku yazisinada bir goz atin. Sanki iki yazi birbirini tamamliyor.
musto 18 Haziran 2018 14:10
aile olarak MHP ağırlıklı bireyim yakınlarım mhp,nin bu çelişkili siyasetini anlayamadılar sokaktan ülkücüleri çekti meydanı ne oldukları meçhul tiplere bıraktı eskiden bir şehit geldiğinde akp meydanlar çıkamaz haksız ve adaletsiz uygulamalarda ülkücüler cesurca mücadele ederlerdi şimdi kendilerine karşı mücadele eden ülkücüleri yok etme peşinde daha önce selam vermediği kaşar tiplerle yakınlaşmakda.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 14:10
İktidar eskiden devleti yönetemezken, hükümeti yönetirdi. Devleti yönetmeyi başladıkça hükümeti yönetemez oldu.
B.K. 18 Haziran 2018 12:24
Niye,Ak Parti kürtçü zihniyete rehinken ses etmiyordunuz? Benim gibi nice ülkücü 2003 ten bugüne mecburen Ak Partiye oy verirken bu oylarımızı hesap etmezken şimdi niye bu telaşınız?
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 14:06
9
BK, Çok güzel söyledin, ağzına sağlık. Bunların telaşı kuyruk acısı... Ne kıymetli kuyrukları varmış...
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 14:51
2
Hem ülkücüyüm diyip, hem de ak partinin kürtçü zihniyete rehin olduğunu bildiğin halde oy vermek... Bence senin zihnin bulanık.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 16:03
13
14:51, Ülkücüler Ak Partiyi destekleyerek Kürtçülerin oyununu bozdu. Ama sende nerede bunu anlayacak kafa...
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 16:37
1
14:51 kürtçü siyaset izleyen partiyi destekleyerek kürtçülerin oyunları bozulabiliyorsa bu seçimde de hdp yi destekleyin o zaman. Oyunu kökünden bozun.
ilker 18 Haziran 2018 12:09
demokrasi; kanunlarin insanlar tarafindan yapildigi yeryuzu kaynakli beseri bir dindir.demokrasi ve diger tum yeryuzu kaynakli yonetimler islamla asla bagdasmaz.islam;kanun koyucunun Allah oldugu gokyuzu kaynakli yegane dindir. secimlerde oy kullanmak faizin,zinanin,ickinin serbest oldugu demokrasi dinini mesrulastirmak anlamina gelirki bu islamin sirk olarak nitelendirdigi cok vahim,kabul edilemez bir durumdur ve islamla asla bagdasmaz. “Hüküm sadece O’nundur ve O’na döndürüleceksiniz.” (Kasas, 28/70)
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 12:41
2
Demokrasi din değildir. Demokrasi; insanlığın, yaşadığı acılardan ders çıkararak kurup geliştirdiği, insanların azami özgürlüğünü sağlayacak ve zulmü önleyecek mekanizmaları içeren idare sistemidir.
karar okuru 18 Haziran 2018 13:17
18
turkiye gibi muslumanlarin azinlikta,orgutsuz ve etkisiz oldugu toplumlar emperyalistlerin demokrasi yalani ile somuruye,bunalimlara kan ve gozyasina mahkumdur.secim aldatmacasida durumu degistirmez.tek cozum islam yonelen toplumsal degisimdir.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 22:08
1
Hariciler de Hz Ali (r.a) efendimize bu söyleme benzer şekilde karşı gelmiş ve isyan etmişlerdi. Açtığı yara 1400 yıldır devam ediyor. Ayrıca gökyüzü kaynaklı din ne demek ben bilmiyorum ve din adına hukum vermek fetva vermek bu kadar kolay mı. Ayrıca siz Peygamber Efendimizden ( s.a.v), Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Ali ve binlerce sahabeden daha mi müslümansınız ki dünyaya ait bir iş için hüküm koymadikları söz söylemedikleri bir konuda bu kadar kolay hüküm veriyorsunuz. Bence insan din adına hüküm verirken söz söylerken titremeli, ölümüne korkmalı,
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 11:50
Ister inanin ister inanmayin akp nin sonu gelmistir, suan sirf tayip erdoganin kisisel karizmasi uzerinden Isler yuruyor, mhp suan 6% Lara kadar geriledi. Suan akp ve mhp nin ellerindeki tek arguman savas kan, bunuda PKK ya suriyedeki karisikliga borclular, ama is hic iyi bir Yöne gitmiyor, milliyetcilik karsi milliyetciligi dogurur ve buyutur, Türkiye bu yüzden bolunmeye gidiyor.artik kürtler kandirildiklarinin farkindalar herturlu milliyetciligi ayaginin altina aldigini soyleyen Kisi suan en buyuk milliyetci durumunda
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 11:19
Parlamenter sistemde yönetilmeli. Mhp hdp iyi paryi saadet Akp vs hepsi mecliste olmalı. 81 milyon mecliste temsil edilmeli.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 15:05
9
Parlamenter sistemde öyle mi oluyor?
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 11:19
Son 16 yılda Sayın Cumhurbaşkanı, İslamcıların, AKP'nin ve kendisinin sahip olmadığı devlet içindeki iktidarı kontrol edebilmek için kah Fethullahçılar ile kah Perinçekçilerle, kah Ülkücülerle, kah Menzilcilerle süreli ve salt menfaate ve ereğe dayalı işbirlikleri kurarak suyun üstünde ve dalgaların üstünde kalmayı ve sürecin üzerinde sörf yapmayı başarabilmişti. Kendisine bu gücü veren ise devlet içinde değil de toplum içinde sahip olduğu destekti. MHP ile kurduğu ilişki ise istenmeyen yöne gidiyor. Aşırı radikal milliyetçilik eski ortakların
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 11:36
1
aksine toplumsal tabanda enerji üretebilecek siyasi bir zemine sahip. Üstüne üstlük sayin Cumhurbaşkanı 2010 yılından beri ve liberallere ihtiyacının kalmadığını söylediğinden beri toplumu kin, nefret, dış düşman, savaş söylemleri üzerinden bir yandan mobilize ediyor ama siyaseten etekler altına aldığı İslamcı, milliyetçi, muhafazakar, orta sağ kanadı da zamanla daha uç sağa çekti. Öte yandan mutedil, aklı selim sahibi ne kadar yoldaşı varsa onları da kapı dışarı ederek, kendi çevresini yalaka, çakma dince ve milliyetçilerle dolmasına kapıyı a
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 11:44
0
Kendisini, AKP'yi ve ona oy veren İslamcı ve orta sağcı 40 milyon insanı götürdüğü siyasi aşırı sağ ne yazık ki dolu ve orada Sayın Bahçeli ve radikal milliyetçilik var. Bahçeli'nin yaptığı fırsatı görmek oldu. Devlet içerisinde Fethullahçılarla yaptığı savaşı yürütmek için ortaklık kurduğu Perinçekçilerden de kurtulmak için sırtını yasladığı Bahçeli şimdi kendisini kaçınılmaz bir tuzağa çekiyor.
KARAR OKURU 3 18 Haziran 2018 11:45
0
Bir kaç yıl içinde kendi eliyle siyaset üretemez hale getirdiği ve bütün önemli isimlerini yok ettiği, içini etkisiz emir kulları ile doldurduğu AKP kadrolarını Bahçeli'ye teslim etmek zorunda kalacak. Bahçeli Başkanlık sistemini Sayın Cumhurbaşkanı için değil kendisi için istedi.
KARAR OKURU 4 18 Haziran 2018 11:46
1
Sayın Erdoğan'dan sonra onun aşırı sağa çekilmiş siyasi mirası ve devlet içerisinde oluşturduğu tahakkümle 21. yüzyılın lideri kendisi olacak. Ben şimdiden söylemiş olayım. Bahçeli bu dengede küçük olan ortak değil. Kaçınılmaz olan. Bütün bu resimdeki ironi İslamcıların bir kısmının kendini radikal milliyetçiye dönüşmüş bulurken, biraz daha düşünen kısmının ise ömrünü bu iş nasıl böyle bitti diye kara kara düşünecek olması. Sayın Ocaktan ikinci gruba giriyor ve erken uyananlardan.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 11:12
Valla bu yazının üzerine birşey söylemek bize düşmez, kalemine sağlık Mehmet bey.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 10:59
MHP hiç bitmez...Çünkü bu ülkede sorun bitmez ...MHP sadece siyaset sosyolojinin deneyidir ...Ve AMPİRİK kanıt Milliyetçilik MHP ile veya türdeşleri ile var olmuş bir gerçeklik değildir. Milliyetçilik denen toplum genlerindeki KÖTÜ VİRÜS kuvveden fiile çıktığı için MHP ve türdeşleri olmuştur ve olacaktır.Yani sebep asabiyeti...Tamamen insanın kontrol edemediği kötü yönü ile orta çıkar ve çıkacaktır...
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 10:52
Daha doğrusu koalisyonsuz yönetilemez demek istiyorsunuz galiba. Aynı şekilde muhalefet kanadı için de geçerlidir.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 10:45
Bu proje nereye götürür bizi ,15 temmuz dan sonra bunları bir araya getiren güç öyle istiyor.ülkeyi siz beraber yönetin, Celal adan bunu ezbere söylemiyor. Aslında her kes ne olduğunu çok iyi biliyor binlerce insana kan kusturdular ,işinden aşından ettiler .kendi ülkesinin yarısını gayrı milli deyecek kadar insanını yarısını ötekileştiren dil ,söylem ülkeme ihanettir.MHP her dönemde hep ülkede üst düzeydeler onlar ülkenin sahipleridirler. Ekonomiyi darma dağın etmişler .. Millete din diyanet üzerinden ver gazı bakalım nereye kadar.
EMG 18 Haziran 2018 09:59
Aslında ülke artık milliyetçi veya vatansever söylem dışında yönetilemiyecek bir hal aldı desek daha doğru olurdu herhalde. Herkes ülke yönetimine talip olurken kendi ilkelerinin yanında bu motiflere de yer veriyor artık. Hem iktidar hem muhalefet. Amaç bir şekilde seçim zamanı oy kaymalarını yönlendirme çabasından ibaret. Seçim atmosferi de dağılmayacak bu ülkeden çünkü ikinci tur olabilir seneye belediye seçimleri belki de sonrası erken seçim belki de meclis feshi vs. vs. Demokrasi mi araç biz mi onun bir aracı olduk artık belli değil
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 09:01
mhp özellikle bahçeli kendi kendini bitiren parti olmuştur.. 2000 yılında bahçeli iyi bir sınav veremedi.. umarım bahçeli ak partiyi de bitirmez.. dyp' yi bitiren çiller ve ağar.. anapı bitiren mesut yılmaz falan da eklenince ak parti için pek hayırlı görünmüyor...
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 16:06
3
11:24, Eski Türkiye'nin daha iyi olduğunu söylemek, çok daha da ironik...
Tansu çiller de sahaya çıktı ya, artık hangi ak arti diye sorabiliriz kendimize, yazık ki ne yazık... Soyluyu içimize sindirememişken ve ağarın oğlunu da aday göstermişken zor sabrediyorduk oysa ki...
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 10:59
23
Ak Partili numarası yapan kripto örneği...
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 11:24
0
"Eski Türkiye"yi tenkide dayalı bir seçim kampanyası yürüten AK Parti için çok ironik!
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 18:56
2
11:24, Eski Türkiye'nin daha iyi olduğunu söylemek, çok daha da ironik...
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 08:46
Mhp de sadece gerektiginde Ak partiye entegre olabilecek bir kesim kaldı. Onlar da zamanla Akparti içinde eriyecektir. Malesef gelecekte Mhp nin bir tabela partisi olarak kalması kaçınılmazdır.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 08:10
Cumhur İttifakı zaten bir "düşman yaratip kovalayanlar" ittifakı degil mi?
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 11:08
32
Deme ya... 40 yıldır devlete çörekelenen Fetö, 40 Yıldır bitirilemyen PKK'dan bahsediyorsan AKP 15 yıldır var...
evin 18 Haziran 2018 07:46
sürekli hakaret ettikleri hdp mhpnin iki katından fazla oy alacak bu seçimde. geçen seçimde de hdp mhpden daha fazla milletvekili çıkarmıştı. ben mhpnin başında olsam bırak meydanlarda hala oy istemeyi utancımdan sokağa çıkamazdım. bunların ar damarı çatlamış.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 05:59
Sayın Ocaktan; İttifaklara bakarak bir genelleme yapılırsa kimlerin kimlere rehin olduğu daha iyi ve güzel görünüyor.chp,sp,ip Türkiye'de terör sorununun çözümünü hdp'nin gerçekleştirebilecegine dair açıklamalar yapıyorlar,(eşyanın tabiatı nı bilir ve hatırlarsınız umarım)hiç mi dikkatinizi çekmiyor....eski bir milletvekili olarak ve şiirle uğraşmaktan dikkatinizden kaçtı herhalde...
Ben 18 Haziran 2018 02:27
Milliyetçilik gerçek sorunlara gerçek çözümler bulmada en sıkıntılı ideoloji. Bazı duygusal tepkilerin ağır bastığı, akılcı çözümlerin baştan reddedildiği, insanların eski zamanlardan kalma kabileci, grupçu, hizipçi yönlerine hitap eden, komplolara inanan, iç düşman dış düşman söylemlerinden beslenen, bireye değer vermeyip, herkesi güdülecek koyun haline getiren bir ideolojidir.
aslında ne oldu, 18 Haziran 2018 01:53
sn. bahçeli , parti içinde muhalif seslerin ayrılması ile rahatladı, ayrılanlar parti kurdu seçime giriyor, devlet beyin hoşuna gitmedi. baraj altında kalmayı göze alamadı ve akp ile ortaklık için ilk görüşmeyi o yaptı ve bunun için ,derdi beka olan bunu anlamaz gibi bir ifade kullandı.bundan önce hep dini ön planda tutan akp ise, milliyetçi söylemlere sarıldı. taban pek umurlarında değildi, yanıldılar galiba.. akp kürt oylarından kaybetti, mhp öz tabanından. mhp nin tek avantajı, akp içindeki milliyetçi oyların tekrar gelmesidir.
Quasimodo 18 Haziran 2018 01:46
Evet sayın Ocaktan.Arasıra yorumları takip edenler bilir.Bir muhalif olarak AKPde gerileme olduğunu yakın çevremde görebiliyorum ama sanki ucu ucuna iktidara tutunabilecek 43-44 bandında sanırım.ve meclis çoğunluğunu tek başına alması mucize olur gibi geliyor bana,ama temenni etmesemde AKP+MHP 300 sınırını aşacak ve MHPnin muhtemel 20-25 vekili ile AKP bu partiye ihtiyaç duymak zorunda kalacak.Celal Adan hayal görmüyor kanımca
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 01:38
Mehmet Bey, Tespitleriniz ve milletin hissiyatı aynı yönde. Doğruya doğru, yanlışa yanlış dediğiniz için teşekkürler. Bu seçimde bir oyumuz BİLGE başkana bir oyumuz Saadet partisine. Hayırlısı olur İnşallah.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 01:38
Ortada beraber çalışmanın beraberinde getirdiği mikemmmmel bir uyum var. Cumhurbaşkanının şu hatırası, 40 hesabının sahibi Bahçeli ile uyumunun bir göstergesi değil mi: ''Sayın Putin bir ziyaret yaptı. İlk gelişi. Bizim salonda (külliyede) kendisiyle konuşuyoruz şöyle bir süzdü her tarafını. Ayrılırken 'büyük devlet olmanın alameti farikası budur' dedi.''
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 01:12
Evet Sn. Ocaktan piyasalarda ve kendi çevremdeki izlenimlerim, durum akp ve mhp açısından hiçte olumlu görünmüyor. Kanımca İYİ parti akp den özellikle mhp den önemli ölçüde oy alıyor. Ayrıca akp mhp çekişmesi dediğiniz gibi sahada bariz olarak yaşanıyor. Buda cumhur seçimini Sn Erdoğan açısından riske atıyor. zira mhp ye oy vereceğini söyleyenlerin önemli bir kısmı, hatta çoğunluğu Sn erdoğana değil, Sn Akşenere oy vereceğini ifade ediyor. Hatta Sn. İnceye oy vereceğini söyleyen bile var. Hülasa Kanımca akp ve Sn. Erdoğanın işi zordan öte. Tabi
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 01:31
0
meclis konusu birada hdp nin durumuna bağlı.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 02:13
0
Aynı fikirdeyim. Hatta İyi Parti Çölden bile oy alıyor görünüyor. İyi Parti %10'dan aşağı da alabilir. %17-18 de alabilir. Erdoğanı CB oylarında büyük bir süpriz bekliyor. Gerçekten bu seçimin sonucu hiç olmadığı kadar tahmin edilemez durumda.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 03:10
27
1:12, Adam biraz usturuplu palavra atar.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 10:27
0
03.10 gerçekler acıdır. kabullenemeyince palavra diyorsunuz. Nihayet bir görüştür. ama palavra olmadığını 24 haziran gecesinde görebilirsiniz. Millet değişim istiyor inanın artık ha.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 11:15
24
10:27, Sen sadece kendi aklından geçenleri değişim sanıyorsun. Millet değişim istiyorsa değişimin kralını Ak Parti yaptı. Parlamenter sistemden başkanlık sitemine geçti.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 00:55
Suruç olayındaki çarpıtma ve yalanlardan sonra akp iyice gözümden duştü. Adamlar senin partinden diye hertürlü vahşiliği kanunsuzluğu hoşmu karsilayacaksın
Nuri 18 Haziran 2018 01:09
29
Hangi çarpıtma
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 03:12
26
Ak Parti senin gözünde miydi ki? Sen gözlerini bir doktora göster. Gözlerin seni bayağı yanıltıyormuş...
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 00:38
MHP'nin seçim sloganı şöyle diyor: Öğretmenlerin Ek Göstergesi 3600 Olacak! İyi de Bahçeli cumhurbaşkanlığına aday değil ki, nasıl olacak bu iş?
tekin 18 Haziran 2018 01:09
0
haklısınız, ne tuhaf değil mi bir AK parti söylemiyle konuşabilmek , size de tuhaf geliyor değil mi, yazıktır...
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 00:37
Bence MHP’ye bühtanda bulunuyorsunuz. Ben aksi kanaatteyim, MHP liler otoriter gidişata itiraz sadedinde bir yola girdiler. Erdoğan ve Bahçeli, MHP’nin dümenine el koymak suretiyle suyun yatağını değiştirdi. Ayrıca zannedildiği gibi rehin olan AK Parti değil, MHP’dir. Kürtlüğünüzle gurur duyun diyen Binali Yıldırım’a ses çıkartmayan MHP mi rehin değil. Kürtlükten gocunmayın demek ayrı şey gurur duymak ayrı. AK Parti hiç bir zaman mezhep meşrep ayrımcılığı ile mücadele etmedi. Bilakis Alevilik üzerinden rakibine yüklendi. Sadece erken öten horoz
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 00:46
19
Dili "Kurt", kalbi kart-kurt diyor. HIC tasallanmayin. Yine oy zamani oldugu icin, Kurt pazarida acildi.. Bu konuda en durust parti MHP.
Nuri 18 Haziran 2018 01:05
4
Her kürdü vatan düşmanı zanneden kafalar, her mhpliyi kürt düşmanı zanneder.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 01:12
0
sayın yazar da zaten MHP akp yi rehin aldı diyor 3. paragrafta. dikkatinizden kaçtı herhalde.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 00:35
Kesinlikle bu iki parti arasında bir kan uyuşmazlığı sözkonusu, biri püskevit diyor biri kek diyor:))) Ortada bir uyumsuzluk yok, onlar aynı.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 03:14
20
25 Haziran da püskevitle keki birlikte yeyince aklın başına gelir.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 10:00
0
@03:14: Çok fazla şeker beyne iyi gelmiyor, bilim öyle diyor.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 00:32
Tam tersi ocaktan beyefendi ak parti milliyetçi soylemden gayet memnun ve bu ülkenin artık milliyetçilikten başka çıkar yolu yoktur bilginize !!!
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 10:04
0
Akp+Mhp' nin milliyetçilikten başka çıkar yolu olmayabilir ama bu millet için geçerli değil. Millet bir oy vermezse ikisi de tabela partisi oluverir. Zaten bu aralar millette bu tarz bir eğilim var. Millet bu söylemlerin içinin boş olduğunu biliyor ve ciddi bir değişim talep ediyor. Al mesela bizim oyumuz Saadet partisine.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 00:30
Üniversitelerden ihraç edilenler aklansalar bile aynı pozisyonlarına dönemiyorlar. İnsan merak ediyor; acaba bu pozisyonları hangi vatansever(!!!!) vatan evlatları dolduruyor şimdi?
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 00:19
" AK Parti artık demokratik hayallerin değil, bütün cephelerde düşman kovalayan, cenklerin ve zaferlerin partisi... " . Daha iyi soylenenezdi...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN