Back To Top
Bu Türkiye algısını değiştirmek çok mu zor?

Bu Türkiye algısını değiştirmek çok mu zor?

- A +

Son beş yıldır Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu ekonomik ve demokratik görüntünün dünyada iyi bir algı oluşturmadığını artık hepimiz biliyoruz. “Ne var Türkiye’nin algısında” diye itiraz edenler olabilir. Galiba bunun için somut veriler üzerinden gitmekte yarar var. Bir kere herkesin bizzat yaşayarak tanık olduğu ciddi bir ekonomik kriz yaşıyoruz, AK Parti iktidarının ilk dönemindeki yabancı sermaye akışı neredeyse durma noktasında, daha da önemlisi yurt dışından almak zorunda olduğumuz kredileri yüksek faiz oranlarıyla ancak temin edebiliyoruz.

IMF’ye olan son 23 küsur milyar dolarlık borcumuzu 2013 yılında sıfırladığımız için haklı olarak övünüyoruz ama, bugün dış borcumuz 457 milyar dolarlara ulaşmış durumda.

Sadece finansal ve yatırım anlamında değil, özellikle son yıllarda ülkeler açısından önemli bir gösterge olan turizm gelirlerinde de pek parlak bir görüntümüz yok. Bu konuda Kasım başında Endülüs ziyareti vesilesiyle tanıklık ettiğim bir gerçeğin altını çizmek istiyorum. Mesela Malaga hava limanına indiğimde açıkçası biraz hayal kırıklığı yaşadım. Hiçbir özelliği olmayan sıradan bir hava limanı karşıladı bizi... Yeni İstanbul Hava Limanı’nı hiç saymıyorum, Atatürk Hava Limanı ile bile kıyas kabul etmeyecek görüntüye sahip Malaga hava limanı. Ama Malaga’dan başlayarak, Sevilla, Ronda, Kurtuba ve Gıranada’da kelimenin tam anlamıyla bir turist bolluğu yaşanıyordu... Demek ki sadece görkemli hava limanları yapmak turist çekmek için yeterli olmuyormuş.

Bunun somut kanıtı ise rakamlarda ortaya çıkıyor. İspanya 2017 yılında kişi başı bin 62 euro harcama ve toplamda 87 milyar Euro turizm geliri elde etmiş. Türkiye ise 2017 yılında sadece 26 milyar 283 milyon dolar gelir elde edebilmiş. Bu çerçevede, İspanya’daki toplam 5 yıldızlı otel sayısının Antalya’nın yarısı kadar olduğunun da altını çizmek gerekiyor.

Peki, 2013 yılına kadar ekonomide müthiş bir cazibe yakalayan, demokratikleşmedeki performansıyla dünyada parmakla gösterilen bir ülke olan Türkiye’nin pırıltılı görüntüsü neden bugün negatif bir algıya dönüştü?

Oysa Türkiye ilk kez AK Parti iktidarıyla birlikte kendine güvenen, özgürlükler, insan hakları ve hukukun üstünlüğü konusunda gerçekleştirilen hamlelerle birlikte başı dik yürüyen insanların ülkesi olmaya başlamıştı. Ama ne yazık ki bugün için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Mesela yargı konusunda gerek içeride, gerekse dışarıdaki algımız hiç de iç açıcı değil. Evet Türkiye PKK ve FETÖ terör örgütü konusunda ciddi bir mücadele sürecini yaşıyor. Doğal olarak devletin bu konuda kararlı bir duruş sergilemesi gerekiyor. Eminim ki toplumun büyük bir bölümü bu konuda son derece duyarlı ve hukuksal mücadeleyi de kararlılıkla desteklemektedir.

Ancak son dönemde bu mücadeleyi zaafa uğratacak bazı örneklerin yaşandığının da altını çizmek gerekiyor. Mesela herkesin bildiği gibi Alman gazeteci Deniz Yücel’i önce “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve terör propagandası yapmak” suçundan tutukladık ve hiçbir şekilde cezaevinden çıkamayacağını da bütün dünyaya ilan ettik. Ama sonra uçağa bindirip Almanya’ya gönderdik. Ayrı şekilde Amerikalı rahip Brunson’u gizli tanıkların ifadelerine dayanarak FETÖ ve PKK örgütlerine destekten tutuklayıp cezaevine koyduk. Sonrası malum, gizli tanıklar ifadelerini inkar ettiler ve onu da ülkesine gönderdik.

Şimdi de Saadet Partisi milletvekili Cihangir İslam’ın Meclis’teki konuşmasından dolayı savcılık hakkında resen soruşturma başlatmış bulunuyor. Bu arada, bir yıldır tutuklu bulunan Osman Kavala konusunda hala bir iddianame hazırlanmış değil. Elbette bir kişi suç işlemişse, yasalar çerçevesinde gerekli cezayı alacaktır, buna kimsenin bir itirazı olamaz.

Ama FETÖ işini her kapıyı açan bir anahtar haline dönüştürürsek, unutmayalım ki bu FETÖ ile mücadeleye zarar verir. Oysa Türkiye’ye 15 Temmuz felaketini yaşatan bu ihanet örgütüyle mücadele hepimiz için hayati bir öneme sahiptir. Evet terörle mücadeleyi gerek sahada, gerekse yargısal düzlemde kararlılıkla yürütelim, ama Türkiye’nin hukuk devleti görüntüsünü ve özgürlükler konusundaki fotoğrafını zedelemeden yapalım.

Bu topraklarda yaşayan ve bu ülkeyi seven insanlar olarak hepimiz tek tek Türkiye ile ilgili dünyada oluşan negatif algıyı değiştirmek konusunda bir sorumluluk bilincine sahip olmak durumundayız.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Turizmin başkentinden yazıyorum. Bu kadar yabancı misafir hala ülkemize nasıl geliyor şaşıyorum.İyi azların hürmetine olsa gerek. Sokakları kaldırımları tutan haşarat yüzünden insanlar tek sıra halinde ve S Z çizerek yürüyor.Günde binlerce turistin geçtiği Dönerciler önündeki sokağın bu rezaletini sorumluların tamam demesine rağmen düzeltemiyoruz. Önce eğitim önce insanlık ve empati.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 16:16
Gezi barbarligi, Hendek terörü, fetocu hainlerin 15 temmuz a varan hainlikleri ekonomik saldırılar vs vs olmadı sanki. Gerçi Mayıs ta başbakan degismeseydi böyle olmazdı.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 21:18
0
ALLAH akıl fikir versin.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 21:43
1
Neymis bu ekonomik saldirilar? Kim saldirmis bize? 500 milyar dis borc var. Cari acik giderek artiyor, buna ragmen devlet daha cok para harciyor. Sucu baskasinin ustune atarak bu isin altindan kalkmak mumkun degil. Tekrar soruyorum: kim, hangi ulke ekonomik saldiri yapmis bize? Nasil yapmislar bu saldiriyi? Ne yontemler kullanmislar? Karninizdan konusacaginiza ayrintisiyla yazin da bilelim.
Has Parti 09 Kasım 2018 23:56
0
Sorun bu gariban trölün böyle yazması değil, bu ülkeyi yönetenlerin bu arkadaş gibi konuşması galiba.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 14:04
ulaşımı zor olacak, içinde kaybolacaksın, çok zaman kaybedeceksin ama dünyanın en büyük havalimanı olacak. şu pragmatizmi biraz öğrenebilseydik be
karar okuru 09 Kasım 2018 13:16
Dün Trumph ile CNN muhabirinin tartışmasını izledinmi Mehmet bey.Ben izledim ve imrendim. Böyle olur gazetecilik ve demokrasi. Çatır çatır sora caksın gazeteci olarak. Mesela sen Cumhurbaşkanı karşısında böyle özgür olabilirmisin Mehmet bey. Bunun cevabını kendin ver sonra yazmaya devam edersin. Bak meslektaşının biri dört küsür yıl ceza yedi.Bununla ilgili istersen bir yazı yaz.Demokrasi özgürlük ve hukuktan aylardır yazıyorsun ya.Yarında bunun için yaz köşendede okuyalım.Ne anlıyormuşsun gazetecilikten hukuktan anlayalım bakalım.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 18:13
0
CNN muhabirinin, Trump'a çatır çatır soru sorması, başkanla tartışması DEMOKRASİNİN NİMETİ, 13:16. Senin dediğini aylardır yapıyor Mehmet Bey; bu ülkede demokrasi yok, hukukun üstünlüğü yok, adalet ayaklar altında, diyerek. Eee, memleketi kimin idare ettiği de belli. O zaman ?! ABD anayasasında, başkana "masum" muamelesi yapılıyor mu ? Bir siyasi partinin başkanını, "koruma" altına alan anayasa, demokratik mi, sence ?
alemdar 09 Kasım 2018 11:37
Hiçbir dini cemaat, örgüt, siyasi parti mensubiyetim yok...Kendi çapında müslüman, ortalama bir vatandaşım...Ama ülkemizin algısından ziyade gerçeğine yoğunlaşmak lazım...Adaletten şaşmış durumdayız, liyakatten şaşmış durumdayız, dürüstlükten şaşmış durumdayız, eskiden az da olsa vardı...
Kemal Kuscu 09 Kasım 2018 10:47
Gunluk hayat baski altinda, istedigim icecege, evet bu alkol, ulasamiyorum. Butun kurum kuruluslardan yasaklandi. Sahiller beton yigini, ormanlar zaten coktan yok edildi. Her yerden kalitesizlik akiyor. Anadolumuzun tarihini kendi tarihimiz kabul etmiyoruz. Yalnizca Turk ve Islam olani aliyoruz. Ucube binalar, yapilar her yerde. Hicbir yer guvenli degil. Modern sanatlara dair imkanlar, muzeler, sergiler o kadar kisitli ki anlatamam. Bu tahribatin bedelini ne bu dunyada, ne de ahirette kimse ödeyemeyecek. Isvec'te yasayan bir TC vatandasi olarak yazdim bunu. Gelinmesi icin hicbir neden yok.
Hasan 09 Kasım 2018 10:12
Abi eskiden çok çok güzeldi ülkemiz yaaa... Ben hatırlıyorum mesela üniversitede her sınav öncesi sınıf kapısına liste asılırdı sınavda kullanılacak kağıt parası vermeyen öğrencilerin isimleri olurdu. Ha kağıt parası adil di - dürüst olmak lazim- mesela 4 sayfa yada 6 sayfa kullanılacaksa bu fiyata yansıtılır di. Vay be ne güzeldi o günler sanki daha dün oysa yıl 2000 di.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 11:34
0
Kardeş, ölümü gösterdin diye sıtmaya iyi mi diyelim. Geçmişin kötü olması bu günün iyi olmasını gerektirmez.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 14:50
1
Sevimli 'hasan', onsekiz yıl geçmiş te; az mı imiş? Emin misin üniversite okuduğuna? Yoksa sallıyor musun? Asgarin bu mu, kağıt parası mı? Yazdığın yorum aldığın eğitimin bir sonucu değil mi? Hadi sana inanalım da, yediğinin parasını kim kazandı da sen harcadın? Ayıp değil mi ki 'o' garibana yamuluyorsun? Yalaka literatürüne yavşak geçiş mi? Nedir, ne? Makale yazarına ve yorumculara kastın ne? Ne yazsa için rahatlayacak? Ki, tv dinle rahatla yahu, mebzul miktarda varlar; görmen yeter, yorumunuda duymazlar.
PİŞKİNLİĞİN BU KADARI 09 Kasım 2018 14:53
13
Hasan, en çok övündüğünüz, hatta adına devrim dediğiniz, sağlık var ya; eskiden "bedava" muayene olur, "bedava" ilaç alırdık; şimdi, muayene için de, ilaç için de bedel ödüyoruz. Haaa; bi de, -bak ben Konya'da yaşıyorum, yirmi yıldır da memleketimden dışarı çıkmadım- geçmediğim köprülerin, tünellerin parasının alıyorsunuz benden.
Köroğlu 09 Kasım 2018 09:40
Türkiye’nin algısını değil gerçeğini değiştirmek lazım. Algısı gerçeğinden daha iyi durumda
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 14:54
1
Anladım. Başkanı değiştirmek lazım, diyorsunuz. İnşallah 2020'de.
Köroğlu 09 Kasım 2018 15:41
0
Başkanı + muhalefeti + seçim sistemini (önseçim/darbölge) + idari yapıyı (ademi merkeziyet) + yargı sistemini (bağımsız ) + ekonomik altyapıyı (devletçi ahbap çavuş ekonomisi yerine piyasa ekonomisi) + kalkınma stratejisini (inşaat değil, UZMANLAŞMIŞ katma değerli üretim VE küresel pazarlama) + Dış politikayı (Herkesle iyi: a la Suisse) + kimlik algısını (Ortaasyalı ya da Arabistanlı ya da Fransız değil, Anadolulu) + öncelikleri (ticaret silahtan güçlüdür, lokasyon ve kültür müsait) + eğitim sistemini (kaynak öncelikli: PISAda ilk beş)
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 18:01
1
Sayin Koroglu, bu saydiklariniz yapilabilse Turkiye simdiki gibi ucurumdan asagiya degil uzaya dogru ucar ama yazdiklarinizi anlayabilecek ve yapabilecek capta yonetici oldugunu sanmiyorum iktidarda.
metin p. 09 Kasım 2018 09:28
Suçu yok neden tutukluyorsun veya suçu var neden salıveriyorsun?İşte TÜRKİYE DEKİ hukuk anlayışınının ve sisteminin özeti.Sanırım hukuk felsefesi üzerinde yeteri kadar çalışmıyoruz.Çünkü isabetli ve adil bir hukuk yapmak hukukun felsefesini doğru anlamakla ilgilidir.
Hasan 09 Kasım 2018 10:15
3
Cok doğru. Mesela eskiden hukuka saygı vardı Mesela annelerimiz derdi ki: aman oğlum mahkemeye düşme, hakli bile olsan, paramız tanıdığımız yok bizi mahvederler derdi. Hukuk un arkası kuvvetli olmayanlar için temel ilkesi idi yukardaki tarif, o güzel aydın günlerimizde ulkemuzin
Köroğlu 09 Kasım 2018 11:48
0
Eskiden hukuk varmış gibi yapılırdı ama herkes bilirdi ki yargı iktidarın (hükümetin değil) memuru. Bugün ise durum çok değişti, yargı iktidarın (yani başkanın) memuru olma işini içselleştirdi, nasılsa işimiz hukuk değil deyip -mış gibi yapmayı da bıraktı, iddianame yazmaya bile gerek görmüyor. Daha samimi ve sahici olduk böyle.
musto 09 Kasım 2018 17:41
0
Uzanlar güçlerinin zirvesideyken milyon dolarlık dava kazanmış birisi olarak eskiden adalet ağır işler ama doğru karar verirdi şimdi aynı güçte birilerine dava aç bakalım nasıl bir karar çıkacak,,
Abuzer 09 Kasım 2018 06:48
Mehmet siz sonuçlara bakıyorsunuz!TEK ADAMLIĞA Haziran 2011geçildi!Kırılma noktası.Kurum,kişi,kurallarla kavga başladı! Dolayısı ile bugün bunun sonucunu yaşıyoruz.Duvara toslayana kadar gideceğiz.Çünkü düşme halinde başına geleceklerden korkusu,buna mecbur ediyor!Gerçeklerden kopmuş halde olunca.Et yokluğunu refah artışı ve talep çokluğuna bağladı .31 milyon Sosyal Yardıma muhtaç insan.Asgari Ücret 1600tl.Felaket hepimizi vuracak.Bu sonda sizlerinde vebali var,UNUTMAYIN!
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 11:37
12
Ahhbuzer Eskiden çok iyiydi herhalde? Et yer balık tavuk içersinde yüzer harika adaleti yaşar sefa sürerdik.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 04:38
Son 5 yildir!?" Yani 2013, Feto eniklerinin Hakan Fidan'i tutuklamaya kalktiklari tarih!
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 02:21
AK Parti fabrika ayarlarına dönmedikçe ya da kaybetmedikçe ne bu algı düzelir ne de demokratik şartlar düzelir. KHK ile yaptılar yapacaklarını. Tarih unutmayacak. O da unutsa ALLAH unutmayacak. Haksızlığa el kaldırıp onaylayanlarin yanına kalmasın.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 11:54
1
Bunlar gömleği çıkardilar.Fabrika ayarlari da bozuk.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 01:30
Yurt dışında çalışan bir mühendistim, bir gün tatile geldim, devlet pasaportuma el koydu, geri işimin başına dönemedim. Mühendislik departmanındaki en az 150 kişi durumdan haberdar. Kendi vatandaşına bunu yapan bize neler yapmaz diye düşünüyorlardır. Direktörümüz bir seferinde transit yolcu olarak Atatürk havaalanından geçmiş, mail attı, 'çok modern bir yere benziyor, arkasında korkunç olaylar döndüğüne inanamıyor insan' diye yazmış. Türkiye'nin imajını kim zedelemiş bi düşünün bakalım...
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 11:33
0
Muhtemelen vede sırf bir mühendis pasaportu ihtiyacı için sizin pasaportunyza el koymuşlardır. Yada sebebini de yazsaydınız iki satır. En azından okurda bilir di neden bu haksızlık
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 14:58
1
@11:33, Sebebi ne olacak sayın okur, beni yabancı bir ülkede, yabancı bir firmadan ihraç edemeyecekleri için, bu yolla işimden ettiler.
Gazeteci 09 Kasım 2018 01:26
Son derece hakkaniyetli ve doğru tespitli bir yazı. Türkiye’de hukuk, güvenilirlik ve ekonomik anlamda birçok problem var. Doğruları yazan gazetecilere de ihtiyaç var tabi ki.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 01:21
Bir keresinde de Ahmet Altan'dan bahsedin Sayin yazar. Agirlastirilmis muebbet hapse mahkum edildi. Gunun 23 saati tek kisilik bir hucrede yasiyor. Mektuplar bile yasaklanmis. Bu kadar agir bir cezayi hak edecek ne yapti bu insan? Darbeye, Fetoya destek vermekle suclaniyor. Insanlara subliminal mesajlar gonderdigi iddia ediliyor. Hayati boyunca askeri darbeyi en sert sekilde elestirmis, dinle tarikatla hicbir ilgisi olmayan ama yetenekli bir yazar oldugu icin ve korkmadan gorusunu yazdigi icin "tehlikeli" bir insan. Bu yorumu yazarken bile buyuk rahatsizlik duyuyorum. Nasil bir ulke burasi ya.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 15:13
0
A. Altan özellikle cezalandırılıyor belli ki.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 01:13
Görkemli havalimanı turist için yapılmıyor. Kimin için yapıldığını anlamak için parayı takip etmek gerekiyor. Yapan, işleten kim bilemem ama yatırımların kimin için olduğunu anlamak için sadece parayı takip yeterli. Anladınız siz onu.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 11:35
7
Yok ben anlamadım onu Kalyon mu? Arabistanda küvette makedonya ukraynada hava alanı yapan şirket için ki Yada yeni mardinde 1 milyar dolarlık maden işleme yatırımı yapan cengiz holding mı? Ihaleye sen de girseydin ya, tutan mı vardı?
B.K. 09 Kasım 2018 13:21
1
Bu yatırımcı Cengiz,bütün milletin anasına küfretmişti demi! Sen seviyorsun bu Mehmet Cengiz'i ,anladımm.
mustafa duman 09 Kasım 2018 18:45
0
Sadece havalimanı değil ,köprüler,tüneller,yollar takibe gerek yok her şey alenidir.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN