Back To Top
Demek ki Suriye’de tek patron Rusya değilmiş

Demek ki Suriye’de tek patron Rusya değilmiş

 - Son Güncelleme: 16.04.2018 Pazartesi 00:24
- A +

Amerika öncülüğündeki İngiltere ve Fransa üçlüsünün, Suriye’ye yönelik kısa ama sert müdahalesi, krizin başladığı ilk günden bu yana oluşan bloklaşmalar dahil, aynı zamanda bütün güç algılarının da yeniden şekilleneceğinin işaretlerini veriyor.

ABD’nin Suriye krizinin ilk yıllarında, soruna ilgisiz davranmasıyla boşalan alanı Rusya doldurmuş ve sonrasında sahada adeta hakimiyet kurarak kendini Suriye’nin tek patronu ilan etmişti. Öyle ki son iki yılı dikkatle incelediğimizde, özellikle Astana ve Soçi zirvelerinde gündeme gelen hiçbir konunun hayata geçmediğini ve bütün yapılıp edenlerin Rusya’nın Esad’ı koruma manevralarından ibaret olduğunu görürüz. Mesela bu zirvelerde İdlip ‘çatışmasızlık’ bölgesi ilan edildiği halde Esad, sadece Rusya’nın vizesiyle katliamlarına devam etmiştir. Yani Rusya Astana’da çözümcü, Suriye’de savaşçı olmuştur.

Ancak Amerika-İngiltere-Fransa üçlüsünün operasyonu bölgedeki bütün dengeleri bir bakıma yerinden oynatmış ve sadece şekilden ibaret olan bu zirvelerin görüntüsü de sıfırlamıştır.

Muhtemelen bundan sonra, eğer yapılırsa Astana ve Soçi zirveleri tarihin en kısa ve en hızlı operasyonunun yarattığı yeni Suriye fotoğrafına bakarak kararlar almak durumunda kalacaktır. Bunun en önemli göstergesi, Rusya’nın müdahalenin üzerinde 12 saat bile geçmeden ”İşbirliğine hazırız” mesajı vermiş olmasıdır.

Esas itibariyle, Suriye’de yedi yıldır süren iç savaş konusunda Amerika’nın politikasızlığı ve şaşkın tavrı bu operasyonla da vuzuha kavuşmuş ve yeni politikalar üretilebilmiş değil. Bu operasyonun, daha çok Trump’ın Rusya ile olan ilişkileri yüzünden oluşan zaaf görüntüsünü perdelemek ve Amerikan kamuoyunda meşruiyet oluşturmak hedefiyle yapıldığı görmekte yarar var. Daha doğrusu Trump’ın Doğu Guta’daki kimyasal katliamı dert edinip insani bir tavır sergilediğine inanmak biraz zor...

Ancak her şeye rağmen bu müdahalenin en önemli sonuçlarından birisi; Rusya’nın kendi başına Suriye’yi dizayn etme gücünün olmadığını görmüş olmasıdır. Çünkü Rusya’nın Suriye’deki çıkarlarını tehlikeye atmak gibi bir niyeti yoktur. Yani Rusya artık tek patron değildir. Muhtemelen yeni dönemde, sadece kendi çıkarlarını korumaya odaklanacaktır.

Ve en önemlisi de Rusya’nın kollarında kendini güvencede hisseden ve kanlı zafer çığlıkları atan Esad için geleceğin sanıldığı kadar güvenli olmadığı gerçeğinin ortaya çıkmış olmasıdır. Astana ve Soçi zirveleriyle güle oynaya eski günlerin hayalini kuran Esad da gördü ki, bu masa kağıttan bir kaplandır. Bundan sonra nüfuz alanı daralan Rusya dahil, kimsenin Esad’ı sonuna kadar koruma-kollama gücüne sahip olmadığı ortaya çıkmıştır. Elbette bu Esad’ın işinin tümden bittiği anlamına gelmiyor. Zira ortada henüz Esad’ın işini bitirmeye yönelik ciddi bir proje yok, operasyon üçlüsü sadece oyunu bozmuştur o kadar...

Bu operasyonla ortaya çıkan bir başka gerçek de, Esad’la oynaşmaya devam eden İran için tünelin ucunun giderek daha da karanlık hale gelmesidir. Elbette İran kolay vazgeçmeyecektir, ama şu bir gerçek ki Tahran için deniz giderek tükeniyor...

Hiç kuşkusuz, üçlü müdahale sonucu Rusya’nın nüfuz alanının sınırlanmasıyla birlikte Türkiye için yeni bir diplomatik pencere açılmıştır. Ortaya çıktı ki Rusya-Türkiye-İran masası, sahada çözüm üretme kabiliyetine sahip değildir.

Nitekim başta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olmak üzere Türkiye her seviyede operasyona destek açıklaması yapmıştır. Ankara açılan bu yeni koridordan yürüyerek, daha işin başında dillendirdiği ‘Esadsız çözüm’ tezini özellikle Rusya ve İran’a daha yüksek sesle söyleyebilir. Eğer Türkiye bundan sonra doğru adımlar atarsa hem Batı ile olan ilişkilerinde, hem de bölge politikalarında güçlü bir pozisyon kazanabilir. Çünkü, hiçbir şartta Esad’a güvenilemeyeceği tezi operasyon öncesine göre daha güçlü bir zemin bir zemin kazanmıştır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Güven 16 Nisan 2018 23:12
Çatlasanız da patlasanız da Esad kalacak. Esad 53 yaşında genç bir göz doktoru. Ülke yönetimi deneyimi var. Hakim olduğu bölgede yaşayan 10 milyon Suriye'li var. Suriye'den göçedenler de Esad'ın zulmünden değil Işıd belasından kaçtılar. PYD ise İşid'in boşalttığı yerlere yerleşti.Aralarında sembolik bir savaş oldu.İşid ise ABD'nin kurduğu bir örgüttür.Yalanlarla bu iş yürümez.
KARAR OKURU 17 Nisan 2018 01:38
0
Adam namussuz ve zalim olduktan sonra yaşın mesleğin ne önemi var? Zulüm ile abad olunmaz. Bu kansızın babası da öyleydi...
d 16 Nisan 2018 22:12
Lakin ekonomik göstergeler bizi abd ve israile muhtaç ediyor gibi.Çark ediyoruz
d 16 Nisan 2018 22:09
Yani muhafazakarlar haçlı ittifakını alkışlıyor mu.İsrail ile suriyede beraber miyiz.Yarın bize saldırılarsa aynısını duyarsak ne olacak.Yazar olmak gündelik hevesleri yazmakla olmaz.Biz şu anda bop projesini devam ettiriyoruz.Vay halimize
KARAR OKURU 16 Nisan 2018 19:02
rusyanın şu an ki askeri ve ekonomik gücü amerika ve batıyla baş edemez..
İnsiyator. .. 16 Nisan 2018 17:37
Komik başlık. :)).kim orda Tek Oyuncu.patron Hic kimse degildi..gayet açık ve seçik. :))..en büyük gerçek Siyonistlerin güvenliği :)) ve cografik,iklimsel,tarihsel onemi paylasilamiyor. ..!!!!!..bu kadar açıktir. .
Araştırmacı 16 Nisan 2018 11:40
Ne yazık ki başta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olmak üzere Türkiye her seviyede operasyona destek açıklaması yapmıştır.Hem de Miraç Kandilindeki bombalamalarda.Dikkat edin İslam düşmanı küffar bu gibi hamleleri İslamın kutsalları ile sanki ihtihza edercesine yapıyor ve Müslüman olduğunu söyleyenler de destekliyor.
Denizci Alperen 16 Nisan 2018 11:03
Dikkatle okunması gereken bir yazı ve bence en önemli cümlesi de şu "Rusya’nın kendi başına Suriye’yi dizayn etme gücünün olmadığını görmüş olmasıdır. Çünkü Rusya’nın Suriye’deki çıkarlarını tehlikeye atmak gibi bir niyeti yoktur." Rusya baba Esad döneminden beri Suriye'de önemli kazanımlar elde etti bunları kaybetmek istemez. Al ver politikalarıyla kazanımlarını korur. Önemli olan Ülkemizin çıkarları amma bu kadar oynak politikalarla çıkarlarımız korunur mu o da meçhul
engineer 16 Nisan 2018 10:14
suriyede abd nin ilgisiz davranması nedeniyle boşluk oluşmuşmuş bu yüzden rusya boşluğu doldurmuşmuş öylemi? yoksa esed müttefiki olan rusyayı davet etmiş de o yüzden mi rusya suriyeye yerleşmiş? abd nin nüfuz alanı olan bir yere rusya yerleşebilirmi? yerleşemez, suriyeye nasıl olur da yerleşir, çün ki suriye zaten de rusyanın nüfuz alanıdır değilmi?
Hz.Neyzen 16 Nisan 2018 09:35
Heyecanlar ve hezayanlar,insanın bastırılmış korkularıdır.Kontrolü dışında gelişen olay ve şartlar bunların dışa vurmasına yarar.Türkiye idarecileri ve bir kısım yazarlar bu psikolojik refleksi göstermiştir.Açıpa çıkmışlardır.Rusya ve Esad için yaptığınız analiz RTE ve ülkemiz içinde geçerli.Yani hizaya sokulacak figürüz. Mehmet bey böyle iken bu sevinç neden !5000 Tır silah PYD, 15Temmuz, Fetö, Ekonomik operasyon,ZERRAP, Satılan Milli Varlıklar ne iş.! Heyacan ve hezayanlar psikosoyal septomlarımız.28Şubat kararları kafamız iyi...
cevat karakalem 16 Nisan 2018 07:25
Suriye'de Rusya'nin bir nebze doldurdugu bosluk Obama'nin naif ve pasif tutumu yuzdendi.Uzerine Trump'in ilk senesinde ekibini anca kurabilmesi de geldi.Simdi ABD yeniden sahaya iniyor.Daha Suriye olayi cok su kaldirir.ABD asil Irak'i stabilize edip oradaki Iran nufuzunu kirmaya calisiyor.Suriye'yi oyalama alani olarak kullanacaktir.Suriye'de de rejimin kontrolu saglamasi imkansiz.Sadece askeri anlamda bile.Pratikte parcali bir yapi cok uzun sure devam edecek gibi. Bunlar tespitler, temnni olarak gorulmesin.
KARAR OKURU 16 Nisan 2018 07:24
Rusya izin verdigi icin Afrin'e girmistik. ABD ile zaten Kurtler konusunda anlasamiyoruz. Simdi bu bos binalarin bombalanmasina verdigimiz destekle Rusya ile papaz olduk. Trump'a guven olmaz. Bence Putin daha akli basinda, daha guvenilir bir lider. Eninde sonunda da Rusya'nin istedigi olacak. ABD, Suriye'de uzun sure kalmaz cunku cikmaza girdi.
KARAR OKURU 16 Nisan 2018 02:35
Rusya’nın Suriye’deki hesapları Esad gibi çürük ipliğe mi bağlıdır yoksa yaşananlar kayıkçı kavgadı mıdır?
Has Parti 16 Nisan 2018 01:44
Sayın yazar lütfen....Suriye bizim içişimizdir.
KARAR OKURU 16 Nisan 2018 01:44
Güven meselesi rte nin Batı’da güveni dıfırlandı ve artık ne Rusya’ya ne abd ve ab ye yanaşabilecek
KARAR OKURU 16 Nisan 2018 16:24
0
Fransa'nın ABD ve İngiltere ile birlikte Suriye'yi vurmasının ardından "Türkiye ve Rusya'yı birbirinden ayırdık" diyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un bu sözleri hakkında Kremlin'den açıklama geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Suriye'ye yönelik saldırının Rusya ve Türkiye'yi (birbirinden) ayırmadı dedi.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN