Back To Top
Din değil yobaz zihniyet güncellenmeli

Din değil yobaz zihniyet güncellenmeli

 - Son Güncelleme: 12.03.2018 Pazartesi 11:53
- A +

Geçtiğimiz hafta Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Dünya Kadınlar Günü Programı’nda yaptığı konuşmada İslam’ın güncellenmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, “Siz İslam’ı 14 asır öncesi hükümleri ile bugün uygulayamazsınız” ifadeleri  Türkiye’deki din anlayışı konusunda ciddi bir tartışma başlattı. Cumhurbaşkanı bir gün sonraki konuşmasında, bu ifadelerin dinin aslına yönelik olmadığını vurgulamak için “Dinde reform aramak haddimiz değil” diyerek sözlerine netlik kazandırdı.

Aslında bütün bu tartışmaların temelinde din bezirganı bir zatın “Yatak, yorgan, battaniye cinsel dürtüleri rahatsız eden yapıda olmamalı, asansörde halvet” gibi sözleri bulunuyor. Bu zat son olarak da “Allah vur dediyse vardır bir hikmeti” demiş ve kadınlara kocalarından dayak yedikleri için şükretmeleri tavsiyesinde bulunmuştu.

***

Dini-ahlaki alanda konuşan ilahiyatçı figürlerin seviyesizliklerine bakar mısınız... Ne kadar ipten-kazıktan kurtulmuş din kılıklı hoca varsa, İslam’ın izzetini, şerefini kirletmek için adeta ortalığa dökülmüş durumdalar.

Hicap duyduğumuz bu manzara, maalesef başta Türkiye olmak üzere bütün İslam ülkelerinin zilletini göstermesi açısından ibret verici bir durumdur. Dini ve ahlaki değerlerin bizzat Müslümanlık adına konuşan bu kifayetsiz yobazlar tarafından buharlaştırılması gerçekten çok acıdır.

Ancak bu mesele, bugün asansörde halvet, yorgan ve yastıkta şehvet arayan din bezirganı tiplerden ibaret değildir. İslam toplumlarında bu sapkınlığın çok daha derin köklere sahip olduğunu kabul etmeden, bugün yaşadığımız kirliliği anlamak mümkün değildir.

Büyük ölçüde menkıbelere dayanan klasik İslam kültürünün hiçbir eleştirel düşünce süzgecinden geçirilmeden, Kur’an ve Sünnete vakıf İslam bilim insanları tarafından tartışılmadan modern zamanlarda gerçek dinmiş gibi sunulması, ne yazık ki İslam toplumlarında tarifi imkansız yaralara yol açmaktadır.

***

Esas itibariyle bu bataklıktan nasıl kurtulacağımızı tartışmak zorundayız. Bunun da tek yolu; özgür bir düşünce ortamında İslam bilim insanlarının menkıbelere, hurafelere itibar etmeden Kur’an ve Sünnetin getirdiği bilgiyi modern zamanlarda yorumlayarak dinle hayat arasındaki bağı yeniden kurmalarıdır. Bu tartışmaların özgürce yapılabilmesi için de, kesinlikle daha çok demokrasiye ve daha çok özgürlüğe ihtiyaç bulunmaktadır.

Biliyorum, demokrasi ve özgürlük kelimelerini görünce bazıları fena halde tedirgin oluyorlar. Ama özgürlük ortamı olmadan derinlikli ilmi çalışmalar ve tartışmalar yapılamaz ki... Düşünün ki, Kur’an ve Sünnet ilmine vakıf bilim insanları daha ağızlarını açar açmaz ‘zındıklık’ ithamıyla karşı karşıya kalıyorlar. Maalesef, Cumhuriyet’in başından itibaren tamamen devletin kontrolü altında gelişen din anlayışı, farklı seslere ve yaklaşımlara kapalıdır. Böylesine kapalı devre işleyen bir dini yapıda ancak ‘Yatak-yorgancı’ zihniyete mensup hastalıklı din pazarlamacıları hayat bulabilir. Dolayısıyla, öncelikle bu hastalıklı zihniyetten kurtulmak gerekiyor.

Bilmek gerekiyor ki, İslam’ı yatak-yorgan hikayelerine indirgeyen din kılıklı yobazları yasaklayarak, adli takibata tabi tutarak Müslümanlık anlayışını güncelleyemeyiz. Unutmayalım, bugün Diyanet’in, İmam-Hatipler’in, ilahiyat fakültelerinin öğrettiği din, Nureddin Yıldız tipi yobazların anlattığı dinden farklı değildir.

Açıkça belirmek gerekiyor ki, asırlar içinde menkıbe ve hurafelere dayalı bilgilerle oluşan geleneksel İslam kültürüyle yüzleşmeden, sadece eski bilgileri tekrar ederek gidişattaki olumsuzluklara çözüm üretmek de, modern dünyaya İslam’ın mesajını iletmek de mümkün değildir.

Öncelikle, halihazırda İslam ülkelerindeki insan hakları ihlallerini ortadan kaldırmadan, kadınların, kızların ve çocukların haklarını koruma altına alan evrensel normlarda bir adalet sistemi inşa etmeden içine düştüğümüz bu bataklıktan kurtulamayız.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
ibrahim balcı 14 Mart 2018 06:47
aferim hafız efendi nbizde senden bunu bekliyorduk
kesinlikle,size de tavsiye ederim sayın yazar bataklıktan kurtulmayı
KARAR OKURU 13 Mart 2018 11:20
Bay Ocaktan sen halvetten ne anlıyorsun. Nisa suresi 34 ncü ayetteki vadribuhunne kelimesini burdan çıkarmak mı gerekiyor sence.
Mehmet Zıraplı 13 Mart 2018 11:03
Kadınlarla ilgili Nisa Suresi 34.Ayeti okusunlar da Nureddin Yıldız'a ondan sonra saldırsınlar.Ancak şu günlerde bırakın dövmeyi bıçaklayıp öldürüyor veya silahla öldürüyorlar.Bu günlerde çoğu İnsanların adından başka müslümanlık olmadığından olsa gerek
Abdulkadir 13 Mart 2018 10:34
Efgani ve Abduh'u öven sanırım Mustafa Öztürk'tü. Onu sizinle karıştırmış olabilirim. Eğer öyle ise kusura bakmayın.
Abdulkadir 13 Mart 2018 10:21
Osmanlı düşmanı, ingiliz ajanı mason Efgani ve Abduh'u öven sen, ne oluyorsun peki?
KARAR OKURU 13 Mart 2018 23:41
0
MASONLUK KÖTÜ OLSAYDI ONLARA DA DOKUNULUR DU, BAK ADAMLAR EN VATAN PERVER
Sn Mehmet Ocaktan, Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuş gibisiniz. Din bezirganı,din kılıklı yobaz vb sıfatlarla suçlamalarda bulunuyorsunuz ve makalenizin sonunda da özgürlüklerden bahsediyorsunuz.Bahsettiğiniz özgürlük size insanlara hakaret etmeyi mi sağlıyor.Misal ben size siyaset yobazı,siyaset bezirganı desem özgürlük hakkımı mı kullanmış olurum. Geleneksel İslam kültürü ile yüzleşmek bu şekilde mi olur. Aynı gazetede yazılan makaleleri de mi okumuyorsunuz?. Sizi kınıyor ve özür dilemeye davet ediyorum. Dr.M.Naci YALÇINKAYA
evin 13 Mart 2018 08:48
islam dünyası ve türkiye ortaçağını yaşıyor. maalesef.
KARAR OKURU 13 Mart 2018 05:17
dört gün sessiz kalıp yaza yaza bunumu yazdın. keşke sessiz kalmaya devam etseydin daha hayırlı olurdu
Bir okur 13 Mart 2018 00:32
Siz de Nureddin Yıldız'ın ne dediğini dahi doğru dürüst anlamadan din bezirganlığı ile itham etmişsiniz. eleştirdiğiniz şeyi kendiniz yaptığınızın farkında mısınız?
ismail 13 Mart 2018 00:13
Bu günkü köşe yazısında Sn yazarı eleştireler bir kaç sözüm var 6 yaşında gelmiş sübyan olan bir kız çocuğunun evlenme çağı gelmiştir diyen sözüm ona dindar geçinen bu dinci yobazı Sn Ocaktan övgüler mi dizmesi gerekirdi. Ülkemizde bu ve buna benzer din tacirlerine yer yoktur. Nokta.
KARARda kalalım 12 Mart 2018 22:34
İnsanın kınadığı başına gelmeden ölmezmiş..Bir zamanlar fetullah gülen,şeyh usame bin ladin hakkında dünyada en nefret ettiğim terörist diyerek kafirlere yaranıyordu..nurettin yıldızda;iki ayet biliyor falan diye dalga geçiyordu..Biri dünyada terörist olmaktan kurtulamadı,biride bildiği ayetleri savunamıyor...sonuç;kafirlerin kursağında zehirli bir ok olan usame...Allahu ekber
KARAR OKURU 12 Mart 2018 21:50
Sayın yazar, konuyu yobaz zihniyet, din bezirganı, ilahiyatçı figürler, din kılıklı hoca, kifayetsiz yobazlar, din pazarlamacıları, bataklık gibi bir zamanların, din düşmanı çevrelerin kullandığı ifadelerle tartışmanızdan dolayı sizi kınıyorum. Malum kişiler her türlü eleştiriyi hak ediyor. Ama bu dille yapılan bir eleştiri ne insani ne de İslami. Hiç yakıştıramadım.
Güven 12 Mart 2018 21:40
Sayın yazar getirip götürüp herşeyi demokrasiye dayıyorsunuz ya ... Tebrik ederim. Ben dini konuları çok derinine bilmem ama şundan eminim. Çok değil bir yüzyıl sonra ülkeler demokrasi ile yönetilmeyecek. Hatta bugün bile bunun emareleri var. ABD'de karar verici sistem daha ziyade üniversiteler ve düşünce kuruluşları, istihbarat örgütü, yani bilim çevreleri. Seçimler göstermelik yapılıyor. Dünyanın en akılsız insanları da başa gelse bu çevreler otomatik pilot gibi ABD'yi ayakta tutuyor.
Tabi Tabi 12 Mart 2018 20:58
Yazar gaza gelmiş : "Unutmayalım, bugün Diyanet’in, İmam-Hatipler’in, ilahiyat fakültelerinin öğrettiği din, Nureddin Yıldız tipi yobazların anlattığı dinden farklı değildir." bile demiş. En iyisi demokrasi dini dimi hocam
KARAR OKURU 12 Mart 2018 19:30
Bugüne kadar okuduğum yazılarınızda ne şiş yansın ne kebap yansın misali tarafsız yorumlarınız vardı hep yazılarınızı pek kayda değer bulmasamda makul ölçülere yakın kabul ederdim hep ama bugünkü yazınızda hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığınız bir hoca hakkindaki söylemlerinize şok oldum dogrusu
KARAR OKURU 12 Mart 2018 18:01
islamın her çağa ve her topluma indiğini iddia eden arkadaşlar, köleler ile ilgili ayetler nasıl açıklıyorsunuz. islamın indiği dönemde bile kölelik olmayan toplumlar vardı. bu ayetleri nasıl açıklarsınız?
KARAR OKURU 12 Mart 2018 20:32
4
birşey daha soracağım. kuran herkes için ve herkesin anlıyacağı şekilde ise, niye arapça? arapça bilmeyenler için inmedi mi yoksa?
KARAR OKURU 12 Mart 2018 21:01
1
Dinle imanla alaka yok birde soru soruyorsun.Git Diyanete sor.
KARAR OKURU 12 Mart 2018 21:41
0
@ 18:01, Ebucehil İslam'ı kölelerle efendileri eşit tuttuğu için reddetmiştir. Şimdinin Ebucehilleri bunu bile anlayamıyor... Kafirler her geçen gün seviye kaybediyor...
KARAR OKURU 12 Mart 2018 23:28
0
niye düşünmeyen insanlar benim sorularıma cevap yazar ki. Biraz düşünerek yazanlardan cevap istemiştim. birisi köle ile efendinin eşitliğinden bahsetmiş, birdiğeri de diyanete sormamı istemiş. iyi de sen kuranın her topluma her çağa indiğine inanmıyor musun? niye diyanete yönlendiriyorsun?
KARAR OKURU 13 Mart 2018 03:05
0
23:28, Herkesin kafir olma hakkı vardır. Ama iman olmadan Tanrıyı anlamaya çalışmak zor iş... Birinci sorunun cevabı: Bütün insanların kabul ettiği insan hakları beyannamesi İngilizce metindir. Onun İngilizce metin olması evrenselliğine mani değil ama Kur'an'ın Arapça olması evrenselliğine manidir demek, büyük bir mantık hatasıdır. İkinci sorunun cevabı: Bir konunun uzmana sorulmasının, çağdaşlıkla ya da çağdışılıkla ne ilgisi var.
KARAR OKURU 13 Mart 2018 12:15
0
23:28, Türk toplumu hatta dünyada bir çok insan Batı felsefesini bir uzmana sormadan anlayamaz. Onlarda mı çağdışı.
KARAR OKURU 13 Mart 2018 13:28
2
12.15 ve 03.05'te yazan arkadaşlar! size ortak cevap yazıyorum. felsefe de insan hakları beyannamesi de insan ürünüdür. insan hakları beyannamesi belli bir dönemde ortaya çıktı ve gelecekte belki daha iyi birşey yerini alacak. bunu bilemiyoruz. her dönem ve her çağa uygun değildir. üstelik beyannamede "..cennette memeleri yeni terlemiş kızlar.." türü tasvirler değil, temel ilkeler yani ahlak vardır. felsefe ise epey bilgi gerektiren bir konudur. din gibi herkesin anlayacağını zaten iddia etmez, etmiyor. fakat din, herkesin anlıyacağını iddia ediyor.
KARAR OKURU 13 Mart 2018 17:30
0
13:28, Din; akıl sahiplerine ya da aklını kullanabilenlere hitap eder. Sen kendini boşa yorma.
fani 12 Mart 2018 17:55
demokrasi , düşünce özgürlüğü vb. edebiyat iyi ancak bir şeyin ne olduğu ve ne olmadığını söyleme konusunda yetkin değilseniz ancak bir hocayı bu kadar hedefe koyup tetikçilik yaparak yobaz ifadesini kullanırsınız... hem de isim vererek ...yazık ediyorsunuz Mehmet bey! bu adam size göre yanlış da olsa bir yorum yapmış. Ancak konuyu bağlamı içinde değerlendirmek yerine şahsına hakaret etmeyi tercih etmişsiniz...üstelik isim vererek...olgunluğunuza yakışmadı...bu durumda özgür düşünce vb. yorumlarınız havada sinek vızıltısı olur...
Mustafa Karayağız 12 Mart 2018 23:05
3
Kölelik dediğin sistemi okursan İslami uygulamalarını ..sen ben miyim köle o mu köle dersin.....diğer sorunuza gelince kuran İbranice de Latince ve Sanskrit ve de inebilirdi..rabbimiz Arap toplumunun seçmiş..olarak..ı.kuranin 5-10 sayfasını okusaydin evrensel olduğunu açıkça görürsün..bu soruları da sormazsan....umarım dilinde şok olmazsın..
KARAR OKURU 12 Mart 2018 23:58
1
karayağız. yani "keşke köle olsaydım" diyorsun. mutlaka o dönem efendiler köle olmayı çok istemişlerdir ama işte Allah onları efendi yaratmış ne yapsınlar. Ha bir de herkes kölelere karşı çok iyi ama birbirlerinin boğazını sıkıyordu. Hz. Ali, hz. hüseyin ve hz. hasanın ölümlerini ve diğer müslümanlar arası çatışmaları bir araştırıver istersen.
KARAR OKURU 12 Mart 2018 17:53
kuranda 6236 ayet olduğu söyleniyor. Ayrıca dünya üzerinde de milyonlarca sorun var. "Din adamı" denilen kişilerin 6236 ayetin arasından, ayrıca dünyadaki milyonlarca sorun içinden kızların kaç yaşında evlenebileceği, asansörde halvet, evdeki battaniye gibi konularla uğraşmalarına doğrusu diyecek kelime bulamıyorum. Bunların toplumda muteber olması ise ayrı bir skandal. ben şahsen bu insanlarla aynı toplumda olmaktan utanıyorum.
sorgulayıcı 12 Mart 2018 17:01
tebrik ediyorum. çok güzel bir yazı olmuş.
KARAR OKURU 12 Mart 2018 16:58
He ya yazar bey abd ing fr yahudi çok iyi değilmi insan ve kadın hakları konusunda ileride ler vah sana yobaz olan sensin islâm her çağa goredir zavallı duruma düşme ebedî alemde hakkın huzurunda yüzün kızarır sonra
KARAR OKURU 12 Mart 2018 16:50
Bizler çağdışıyız. Karar gazetesi modern müslümanları temsil ediyor.Siz de Laik yobaz olmayın sakın.
Denizci Alperen 12 Mart 2018 16:22
Nurettin Yıldız'ı Ahmet Taşgetirenle Erkam Radyo Perşembe 1100 Pazar günleri 1600 daki sohbetlerinden tanıdım , yetişme tarzı olarak klasik bir hoca görüntüsü olmakla beraber sosyolojik manada sözü sohbeti dinlenebilir birisi , akıllı bir adam gibi gençleri dine ısındırmak için Akifin dediği gibi " Asrın idrakine söyletmeliyiz İslamı" konularına biraz daha kafa yorsa çok daha faydalı olur gibime geliyor.
hüseyin bakır 12 Mart 2018 16:22
peygamber bile bu günü yarınla bir olan benim ümmetim değildir demekle neyi kast etmiştir.daha eskiye dayanıp kaldığınız yerde daha çok tartışır bocalarız biraz doğru söylemlere destekliyelim.
erol karaca 12 Mart 2018 14:56
Sayin Ocaktan, her zamanki gibi harika bir yazi. Tesekur ederiz.
KARAR OKURU 12 Mart 2018 14:49
Duzgun, caliskan, deger yaratan, hos gorulu, temiz, kul hakki yemeyen, icinde bulundugu topluma faydali, insanliga faydali birey olmak esas, beni ilgilendiren kismi bu, inanip ibadetini de yapiyorsan cok daha iyi, o da seninle Allah (cc) arasinda.
D 12 Mart 2018 14:36
Tabiki şia kaynaklarından ve selefi solundan beslenirseniz milleti ve kuranin anlamazsınız. Diyanet ise cemaatlerin fikir çatışmasının izleri görülüyor
D 12 Mart 2018 14:31
Insanların zihninde sıkıntı var.Kimi popiler olmak kimi de yaptığı günahlara çözüm arıyor.Kuran ve sünnet ekseninde kanunlar kimsenin ışine gelmiyor.Milli piyango devlete para getiriyor ama haram diyen varmi
KARAR OKURU 13 Mart 2018 17:38
0
Mevcut devlet neden böyle davranmıyor demek çok saçma. Devlet Kur'an'a göre mi yönetiliyor. Hukukunu haram, helal neden belirlesin.
KARAR OKURU 12 Mart 2018 14:22
Yazınızı entellektüel yaklaşımdan son derece uzak ve taraflı buldum ve yine yazınızdan anlaşılan kendisini yobazlıkla itham edecek kadar ileri gittiğiniz kişinin bir kitabını bile okumadığınız ve konuya sebep olan videoyu izlemediğiniz çok belli
mazag 12 Mart 2018 13:59
Haşa, herşeyi bilenlerden değilim. Ukelalık ta etmek istemem. Ancak Allah oku, düşün vede Benim ayetlerimde anlaşılmayacak bir husus yoktur. diğerlerinide Ben bilirim, siz bilemezsiniz Buyuruyor. Peki, dört kitaptan onlarca mezhep türeten ve bu yüzden Aynı Allaha Aynı Kitaba ve aynı Peygambere inanan insanlar, Tarih boyunca Neden birbirlerini katlettiler ve halende katlediyorlar. Birisi bizleri aydınlatabilirmi. Şu İslam dünyasını haline bir bakarmısınız. Bir yerde bir yanlışlık yokmu. Mevcut cemaatler bile birbirlerine söylemedik söz bırakmıyorlar. Allah akıbe
Enes YALÇIN 12 Mart 2018 13:29
OCAKTAN, Bu yazdığınız mesnetsiz ithamlardan ötürü, Nureddin YILDIZ'dan evvel Nureddin YILDIZ vesilesiyle dinimize yönelenlerden özür dilemeniz gerekmektedir.
Birol sal 12 Mart 2018 13:19
Akit gazetesini beğenmezsiniz.Ama benim yorumlarımı yayınlamıyorsunuz,sizin görüşlerinize karşıt olduğu için.Bende sizin ifade özgürlüğünü savunduğunuza inanmıştım.Ne yazık ki yanılmışım.Akit gazetesi hakaret bile olsa yayınlıyor.(Bununda yayılamazsınız şimdi)13:18
şükrü ural 12 Mart 2018 12:47
Din bezirganı demişşsin. Allah mahşerde fasıkların haberlerine inanıp ve böylece alimleri rencide etmek size yakışmadı. bakıyorumda İslami kalemlere herkesten daha çok saldırıyorlar. Fasıkların cehpesinde durmak zillettir. Yürekleri yetiyorsa o konuşmanın tammını yayınlama cesaretini gösterirler.
KARAR OKURU 12 Mart 2018 12:09
Kendi dininden uzak yaşamayı hayat tarzı olarak seçmiş insanların, bu konuya ömrünü vermiş bazı insanların ( elbette ki din konusunda fikir beyan edenlerin tümünü kastetmiyorum) baglamindan koparilmış ve dolayısıyla gercek anlamını kaybetmiş cümleleri üzerinden dini konularda ahkam kesmeleri de çok trajikomik oluyor. Bunu yapanlar keşke Nurettin hocanın videolarını sadece yarım saat izleyip onun konusmalarinin ne kadar hayata dair gercekci fikir ve düşünceler içerdiğini ve dolayısıyla eleştirilerinin ne kadar tabansız olduğunu görseler ...
KARAR OKURU 12 Mart 2018 12:04
Sn ogur bey:bu işin tek çaresi islamı kamu ve sosyal alana sokmamaktır. İslamı demokratlaştırarak bir yere varamazsınız çünkü kuran demokrasi kabul etmez . karşınızda ‘’size itaat etmezlerse karılarınızı dövün’’ diyen bir kutsal kitap var. demokrasi ile bunu nasıl değiştireceksiniz çok merak ettim. Bu kitaba ya inanırsın yada inanmazsın. İnananların başkalarını rahatsız etmeden ve çoluk çocuğuna da baskı yapmasını enggelyici bir kanunlar ve yönetim sistemi kurmaktan başka çare yoktur. Karşınızda yobaz görüntülü bir kutsal kitap var. in
KARAR OKURU 12 Mart 2018 22:51
5
Yobaz senin sığ ve kör aklıdır. Kur'an-ı kerimi baştan sona okumadığı belli. Okusaydınız hayran kalırdınız.
KARAR OKURU 13 Mart 2018 11:17
0
12:04, Allah kafirin şerrinden ve zulmünden korusun.
KARAR OKURU 13 Mart 2018 11:48
0
12:04, Beğenmediğin İslam'da, kafiri kamu alanına sokmayın diye bir hüküm yoktur. Sen önce Tanrı meseleni çöz. Onu hallet, sonra İslam hükümleri üzerine araştır.
engineer 12 Mart 2018 10:04
"Siz İslam’ı 14 asır öncesi hükümleri ile bugün uygulayamazsınız” bu bir cümlenin ağırlığı, oya tahvil edildiğinde, bbp nin hatta saadet partinin oy oranından bile fazladır.
İlkeli 12 Mart 2018 09:40
Demokrasi ile ilgili bıkmak usanmak bilmeden yazdınız yazıları takdir ediyoruz. Ancak bugün yazdıklarınızla, bugüne kadar savunduğunuz düşünce özgürlüğü, demokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkesinin ne kadar çeliştiğinin farkında mısınız? Bir kişi dini konularda yanlış fetva vermiş olabilir. Fetva veren kişiyi yobaz olarak suçlayıp hedef göstermek yerine, fetva verdiği konuda yanlışlarını delillerle ispat edip, halkın doğru yolu bulmasını sağlamak değil midir demokrasi? Biz sizin yazılarından böyle öğrendik.
KARAR OKURU 12 Mart 2018 17:53
0
ilkeli seni tebrik ederim. sayın yazar vur dedik sen öldürdün be!
KARAR OKURU 12 Mart 2018 20:31
1
ilkeli, bir kişinin dini konuda fetva vermesi de ne olaki? söylediğin sözün anlamını biliyor musun? Herşeyden önce islamda din adamı sınıfı var mı? sonra bu din adamlarının neyin doğru, neyin yanlış olduğu konusunu belirleme yetkisi var mı? Sen adama "din adamı" diyorsun bu normal oluyor da, bu adama "yobaz" demek anormal mi oluyor.
KARAR OKURU 12 Mart 2018 22:51
0
Her fikre saygım var ama yorumda din adamı kelimesini aradım aradım bulamadım. Belki fetva kelimesinde din adamı çıkarımı yapmışsındır. Dini ve hukuki konuda görüş belirten kişi anlamında kullandım. Yobaz kelimesi kişilik haklarına saldırıdır (belki senin inancına göre din adamı da). İfade özgürlüğüne önem veren yazar yorumları okuyorsa bizim ne demek istediğimizi anlayacaktır.
metin 12 Mart 2018 09:07
nurettin yıldız bir din bezirganı değil.sahih islami gelenekten gelen bir zattır..bir insanın üslubunu beğenmeyebilirsiniz.içtihatlarını da beğenmeyebilersiniz.ancak bu eleştiri sınırları maksadını aşmış bulunuyor.
KARAR OKURU 12 Mart 2018 11:56
3
Nurettin Yıldız'in gösterilmeye çalışıldığı gibi bir din bezirgani olduğuna inanmıyorum. Sözlerinin baglamindan koparilip kötü niyetle kullanıldığını düşünüyorum. Izledigim videolarindan kendisinin insan ve hayat konusunda son derece gerçekçi biri oldüğün kanaatine sahibim. Örneğin sohbetlerinde gençlere bir kızla sırf namaz kılıyor, başını örtüyor diye evlenmeyin, şu muhterem hocanın kızı diye sakın evlenmeyin, önce boyuna posuna, yüzüne, gözüne bakın ve gözünüze/gönlünüze hitap edip etmediğine bakın, fiziki özelliklerini begendi
Her şeyden önce hakkında kalem oynattığınız şahsın beyanlarını tam olarak okumak ve varsa bildiğiniz sağlam bir kaynak kişi ile teyit etmeden çala kalem beyanlarınız sizi bağlar sayın Ocaktan.Hakkında fikir sahibi olmadığınız bir alanda ifade edeceğiniz fikirler sığlıktan öteye gidemeyecektir. Dinde reform adıyla hareket edenlere ilişkin Şevket Eygi beyefendinin yazdığı makaleleri okumanız dilek ve temennisiyle...
KARAR OKURU 12 Mart 2018 08:30
Birazcık aklı olan hiç mi akıl edemedinizi anlayan söylediklerinizi anlar. Allahü teala Kuranı en anlayışı kıt olanın anlayabileceği düzeyde ve dilde indirmistir. Yobazlıkta sınır tanımayanlar ise onda gizli bir dil oldugunu ileri sürerler. Cunku ekmeklerini oradan kazanirlar. Eger bizim okullarimiz bu yobaz gibi eğitim veriyorsa kökten değismesi gerekir. Akil bilim ve felsefeyle Kuran ögretilsin imam hatiplerde. Bosuna vergimizi kullanmasınlar.
KARAR OKURU 12 Mart 2018 08:21
onların derdi ülke ileri gitmiş, teknoloji geliştirmiş, zenginliği ve adaleti artmış, hukuk ve demokrasisi gelişmiş değil ki. Bunların hiçbiri umurlarında değil. Bu zihniyette olanlara ne yazsanız kifayetsiz kalır.
cevat karakalem 12 Mart 2018 07:54
Isteyen Islam'a,ya da baska bir inanca,14 yy onceki yorumu,hali ile de inanabilmeli ve o sekilde yasayabilmeli.Onemli olan degisik goruslerdeki kisilerin birbirine zorlama yapmamamsi.Dogrusu genelde olan "eski yorumlara" gore yasmak isteyenler baskiyi yiyiyor.Lutfen cifte stnadardi birakalim.Ayrica bu arada geleneksel tarikatlarin da onu kesilmeye calisiliyor.Devletin,diyanetin,ilahiyet fakultelerinin tarikatlra uzerinde sulta kurmasi kabul edilemez.
KARAR OKURU 12 Mart 2018 07:26
ayet ve hadis okuyan nureddin yıldız linç ediliyor. dini güncellemeye kalkan fazılurramanın müridine tek laf yok. bravo. böyle devam
KARAR OKURU 12 Mart 2018 06:20
sizin hocanız yaşar nuri herhalde. bi murat bardakçı kadar bile olamadınız bee yazıklar olsun
Elçi 12 Mart 2018 06:09
Yazık okurken acaba hürriyet yazarı vs mı okuyorum acaba dedim, hemen hükmü vermiş Nurettin hocaya yobaz demişsiniz peki bahse konu sohbetini fetvasını sorulan soru bağlaminda dinlediniz mı, dinlemediginizz besbelli ama en azından bugün hakan Albayrak I okuyun gecenlerde murat bardakçı nin yazdığı yazıları okuyun .
KARAR OKURU 12 Mart 2018 09:52
5
Yorumunuzdan sizin Karar gazetesi değil, Akit okuru olduğunuz anlaşılıyor. Karar’ı düzenli okuyan hele hele bu köşeyi takip eden birinin bu yorumu yazacağına ihtimal vermiyorum.
Çerkez Ethem 12 Mart 2018 03:29
Nureddin yıldızla beraber sizi bir tartışma programında, bir platformda görebilsek. Bizleri şu yobazlara karşı engin ilminizle aydınlatsanız. Eminiz sizin gibi bir alim, N.yıldız gibi arapça bilen 60 yıldır islamı araştıran konuşan bir cahili rahatlıkla ilminizle yenip, hatasını gösterip, hem bizleri hemde N.yıldızıda eğitirsiniz. Birde size zahmet şu birkaç ayetleride bizlere güncelleştirseniz, 16:36, 5:44den-51e, 4:59,60,61, 2:190,192,193. Heyacanla bekliyoz.
HACİ VAK VAK 12 Mart 2018 02:11
Sayın cumhurbaşkanı bu defa hakli . Güncelleme şart .
KARAR OKURU 12 Mart 2018 11:27
2
Evet, "Kur'an ve sünnet sabittir, değişmez, yorumlar değişmeli" diyen Cumhurbaşkanı çok haklı.
HACİ VAK VAK 12 Mart 2018 13:16
1
Cumhurbaşkanı 14-15 asır önceki hükümler bugüne uygulanamaz dedi . Bu defa hakli . vak vak
KARAR OKURU 12 Mart 2018 15:57
1
13:16, İkinci açılama seni şok etmiş ondan hiç bahsetmiyorsun...
KARAR OKURU 12 Mart 2018 01:43
Değerli Mehmet bey, bu yorumlarınıza istinaden rahmetli yaşar Nuri Öztürk hocanın ne günahı vardı? Onun da bütün derdi bu ham sofra yobazlar degilmiydi? Samimiyetle cevaplarsanız müteşekkir olurum.hayirli günler.
KARAR OKURU 12 Mart 2018 01:38
Gerçekçi elestirileriniz için teşekkürler Mehmet bey.
Din Bezirganları 12 Mart 2018 01:33
Sayın Ocaktan sanki bu yazınızda biraz tarafgirlik var. Nurettin Yıldız hakkında fazla bilgi sahibi değilim ama onun daha çok İslami camiadan biri olduğunu biliyorum. İslami camiadan biri bir fetva verir ve bu fetvanın doğruluğunu veya yanlışlığını İslami camiadaki diğer alimler de cevap verir; siyasetçiler değil. Keşke yazınızda N.Yıldız'a yaptığınız eleştirideki cesaretinizi Erdoğan için de devam ettirebilseydiniz. Mesela reisicumhurun bir gün adalete başka bir gün futbola bir diğer gün dine müdahale etmesi de eleştiriyi hak etmiyor mu?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN