Back To Top
Dindarların elinden ve dilinden ne kadar eminiz?

Dindarların elinden ve dilinden ne kadar eminiz?

 - Son Güncelleme: 17.04.2019 Çarşamba 08:30
- A +

“Müslüman elinden ve dilinden bütün insanların salim kaldığı kimsedir.” Eminim çoğumuz bu hadisi duymuşuzdur, çoğu kez imamlar vaazlarında, hutbelerde bu hadisi tekrar tekrar okumaktadırlar. Günümüzün ifadesiyle söylemek gerekirse, kendisini dindar olarak tanımlayan insanlar, bu hadisin İslam’ın en önemli esaslarından birisi olduğunu bilirler.

Dolayısıyla dindarlar yaşadıkları toplumda insanların güvendiği ve emin olduğu kişiler olmak durumundadırlar. Ve biliyoruz ki Hz. Peygamberin en önemli vasıflarından birisi onun güvenilir yani Muhammedü’l-emin olmasıdır.

Ama ne yazık ki bu meziyetin, günümüzün dindarları için hiçbir kıymeti harbiyesi kalmamıştır. Bugün siyasetten toplumsal hayata, ticaretten günlük insani ilişkilere kadar her alanda müthiş bir ahlaki erozyonla karşı karşıyayız. Elbette ahlaki ilkeler sadece dindarlar için geçerli değildir, insani erdemleri önemseyen herkesin hassasiyet göstermesi gereken en temel hasletler ahlaki ilkelerdir.

Ancak İslam’ın evrensel mesajını hayatının mihveri yapması gereken dindarlar için ahlaki ilkeler bir amentü niteliği taşımaktadır. Hal böyleyken günümüz dindarlarının ahlaki savrulmalarını izah etmek ne yazık ki mümkün değildir.

Lafı hiç dolandırmadan söyleyelim, eğer kendileri için gerekli değilse bugünün dindarları için insan hakları ve özgürlükler önemli değildir.

Eğer kendileri haksızlığa uğramıyorlarsa hak-hukuk ve adalet gibi değerlere hiç ihtiyaç yoktur.

Eğer bir iktidar mücadelesinde ihtiyaçları varsa, geçici süre için demokrasinin unsuru olan seçim sistemi “milletin iradesidir”, ihtiyaçları bittiğinde ise ‘kazanımlar demokrasiye feda edilmeyecek kadar’ önemlidir. Mesela seçimleri biz kazanıyorsak, demokrasi vazgeçilmez bir enstrümandır, başkaları kazanıyorsa “bekamızı demokrasiye feda etmeyelim’ kuralı geçerlidir. Yani bizim mahallenin işleri yoluna girene kadar demokrasiye devam...

Böyle bir Müslüman ahlakı olabilir mi?

Yeri geldiğinde doğruluğu ve güvenilir olmasıyla övündükleri Hz. Peygamberin ahlak anlayışının dindarlar için bir anlam ifade etmediğini söyleyebilir miyiz? Hz. Peygamber diyor ki: “Benim saçımı ağartan bir sure var.” Nedir o sure? “Emrolunduğun gibi dosdoğru ol.”

Maalesef giderek dünyevileşen, kendilerini hiçbir ahlaki ilke ve kuralla bağlı görmeyen Müslüman dünyanın insanları, dini iktidar mücadeleleri ve kişisel çıkarları için kullanmayı bir hak olarak görmektedirler.

***

Bir an için duralım, tek tek kendi içimizde ahlaki bir muhasebe yapalım ve soralım; dini böylesine araçsallaştıran, siyaset ve kişisel işlerinde adeta bir sponsorluk unsuru olarak kullanan dindarların günümüz insanına İslam adına söyleyebileceği bir söz olabilir mi?

Bugün dindar camianın sayısız negatif örneklerle sergilediği fotoğrafı gören insanlar bize dönüp deseler ki:

Dindarlar başkalarının haklarına riayet etmezler, İslam’ın en büyük meziyeti olan ahlaklı olmayı önemsemezler.

Hukuka, adalete, liyakate önem vermezler, şefkatli ve merhametli değildirler.

Eşitliğe, şeffaflığa, hesap verilebilirliğe dayalı bir yönetim anlayışına inanmazlar.

Temel insan haklarının korunması, insan/kul hakkının gözetilmesi konusunda yeterli hassasiyete sahip değildirler.

Üzülerek belirtmek gerekiyor ki bu ifadeler karşısında mahcubiyet hissetmeden verebilecek bir cevabımız yok. Kalbimizin sesini dinleyerek açık yüreklilikle diyebiliyor muyuz: Evet dindarlar ahlaklıdır, merhametlidir, onların iktidarında herkes kendini güvende hisseder, insan haklarını vazgeçilmez kabul ederler, özgürlüklerin kullanılmasında herkesin eşit haklara sahip olduğuna inanırlar, çünkü hukuka riayet etmeyi, adaletli olmayı emreden bir dinin mensuplarıdırlar.

Eğer göğsümüzü gere gere bunları söyleyemiyorsak, gerisi hikaye...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Abdullah GARİB 18 Nisan 2019 21:43
S.A Sayın Mehmet OCAKTAN Beyefendiye aaahhhhhhhhhhhh. Hz. Muhammed(SAV) kırk yıl emin olarak yaşadı. Ondan sonra ilahi vahyi alabilecek hale geldi. İlk Müslümanda kendisidir. Biz emin olmadan Müslüman olmaya çalışıyoruz. Adalet ana-baba, kendimiz , yakın akrabamız, eşimiz, dostumuz herkes için olmadıktan sonra ne anlamı kaldı ki...……….
FATİH 18 Nisan 2019 19:32
Ne zamandır hakkını aramak kötü bir davranış oldu acaba? Ak Parti'nin yaptığı demokrasi içerisinde itirazını yapmaktan başka nedir ki! Anlaşılan siz pelikan ekibi olarak seçimi ak parti aleyhine bitirmissiniz. Dolayısıyla müslüman boynunu uzatacak ve teslim olacak hakkını aramayacak öyle mi? Çünkü sizin işinize böylesi bir durum iyi gelecek. Sizin durumunuza acıyorum doğrusu.Şunu unutmayın ki diğer mahalledekilerin kulağına hoş gelecek sözleri söyleyerek adaletli olamazsınız ve kendinizi begendiremezsiniz. Sanal olarak objektif olmaya kendinizi zorlaya
Mehmet Bey, Kaleminize ve yüreğinize sağlık. Yaramıza neşter vurdunuz. Keşke herkes açık yüreklilikle ve yüksek perdeden bugünün müslüman ahlakını bu şekilde sorgulayabilse... Aslında mesele insan olma sorunudur. Biz galiba bu noktada sınıfta kalıyoruz. Sonra da bütün hamlıklarımız ve çiğliklerimiz kendi şahsımızda güzelim dinimizi lekeliyor. Rabbim bizi önce iyi insan, sonra da güzel mümin yapsın!
Adım Soyadım 18 Nisan 2019 16:09
Mükemmel bir yazı.
Candaroglu 18 Nisan 2019 11:59
Mehmet Ocak`tan bey Karadeniz`in efsane sanatcisi Onay Sahin gibi "ben ortaya konustum, herkes alsun payina" demis.
KARAR OKURUfransa 17 Nisan 2019 20:01
Slm hocam aynn katiliyorum sinifta kalindi neydi o soylemler yaa hicmi akil etmezler hayretteyim sahsen tatli dil guler yuz kucaklayici bir uslub cokmu zordu anlamiyorum bide ayni zamnda ayni tabanin ihanetine ugramis hayirdir sevabtir diye desteklemis kendi ifadeleriyle tabani ibadet yakistirmasi isabetliydi onlarada operasyonlar cekildi rencide edildi kalbler kirildi siyasiler bndan mustagni kaldilar hurmetler
İbrahim Zengin 17 Nisan 2019 19:38
Yanlış yoldasın arkadaşım.Dinin temelini öğrenmiş bir insan olarak , sözde müslüman! birtakım sorumsuz ve bencil insanların yaptıklarını İslama mal etmek isteyenlere malzeme vermek için nedir bu gayret. On milyonlarca insanın kanına girmiş ; dışı parlak içi pislik dolu Batı medeniyetinin ! mensuplarına sureta hafif dokundurmalar ;ama müslümanlara hakaret etmek için bekleyen güruhlardan övgü alacak düzenli yazılar.Genellemelerin yüzünden milyonlarca temiz müslümana/İslama hakarete sebep oluyorsun. Ne yazık.Okulda böyle değildin!
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 05:52
1
Hep ayni bahane. Uc-bes kendini bilmezin yaptiklari. Koskoca partinin yaptiklarindan bahsediyor yazar. Imar ranti ile kendini bilmez bir zumre yaratildi.
Halil 17 Nisan 2019 18:56
Adaletsizlikten şikayet eden yorumcular da kendi yorum ve ifadelerinde adil değiller! Herkes bir diğerini insafsızca hırpalıyor. Yazık...
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 17:54
Harfine kadar katılıyorum. İyi ki varsın üstadım. Ve de yalnız değiliz.
engineer 17 Nisan 2019 17:30
Kalbimizin sesini dinleyerek açık yüreklilikle diyebiliyor muyuz: Evet dindarlar ahlaklıdır, merhametlidir, onların iktidarında herkes kendini güvende hisseder, insan haklarını vazgeçilmez kabul ederler, özgürlüklerin kullanılmasında herkesin eşit haklara sahip olduğuna inanırlar, çünkü hukuka riayet etmeyi, adaletli olmayı emreden bir dinin mensuplarıdırlar,? EVET BÜTÜN KALBİMLE EVET, DİYORUM, SONRA DA MEFHUMU MUHALİFİNDEN DİYORUM Kİ; BAZI İDARECİLER EĞER TERSİNİ YAPIYORLARSA, DEMEKKİ DİNLE İMANLA BAĞLARINI KOPARMIŞLAR, DİNİN İMANIN NE SUÇU VAR
MİKAİL G. 17 Nisan 2019 16:43
DOĞRULUK, DÜRÜSTLÜK, AHLAK SADECE DİNDARLARA MI HAS ÖZELLİK. ACABA DİNDARLARI ELEŞTİRENLERDE BU HASLETLER VAR MI? BIRAKIN DİNDARLARIN DİNDARLIĞININ ÖLÇÜSÜNÜ YAPMAYI. BEN NE KADAR DOĞRUYUM, DÜRÜSTÜM VE AHLAKLIYIM. DİYE KENDİMİZE BAKALIM. VESSELAN...
Şerif 17 Nisan 2019 15:41
Sayın Ocaktan, çok daralmış anlaşılan. Bu anlattıkları Dindarların değil, Dini Darların durumu. Dini, kendi menfaatlarına uyduran, Allah'a, peygamberlerine iftira ve isnatlarda bulunan tipler. Allah haklarından gelsin inşaallah.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 15:04
Klişe! Suret-i Haktan görünüyor. Ama Ak Parti'li = Dindar kolaycılığı ile olaylara yaklaşıp, menfaati için siyasetin içinde olan, dini hassasiyeti gösterişten öteye geçmeyenleri otomotik olarak dinin temsilcisi gibi kabul eden sathi bir yaklaşım.
Dindar olmayanın elinden dilinden zaten emin olunmaz. Ama günümüzde dindarım diyenler de bu özelliğini kaybetti...
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 15:19
0
Evet bazı dindarlar malesef bütün bu olanlardan sonra bile ahlakın kendi tekellerinde olduğu yanılgısındalar.
EMİNE ÜNAL 17 Nisan 2019 14:34
DOĞRULUK, GÖRDÜĞÜNÜ DOĞRU SÖYLEMEK ,ADALET HERKESE LAZIM..,KUTLUYORUM DOĞRU TESPİTİNİZİ DOĞRU OLARAK AKTRDIĞINIZ İÇİN..
dün bugün yarın 17 Nisan 2019 13:37
mevcut iktidarı özetlemişsin.
Yazınıza noktası virgülüne kadar katılıyorum. Her gün yaptığımız tartışmalarda aynı şeyleri biz de dile getiriyoruz. Dindar insanlar para, makam gibi imkanlara kavuşunca savundukları Adaleti, erdemi, güzel ahlakı, helal-haram ayrımını, yardımlaşmayı, hırsızlık-yolsuzluk söylemini bir tarafa bırakarak hırsla bu imkanlara çöreklendiler. Allah hepimizi ıslah etsin.
Erdoğan değil miydi ''Mazlumun ahı indirir şahı'' diyen. 68 000 İHLASZEDE faize bulaşmamak ve ülkenin daha iyi kalkınması için 20 yıl önce İHLAS FİNANSA emanet ettikeleri paralarını halen alamadı.Bunca yıldır sezsizce bir kenarda beleyerek sıranın kendilerine gelmesini sorunlarının çözülmesini bekledi ama 5 Şubatta mecliste yapılan oylamada M.ÖRENDEN yana oy kullandılar.İHLASZEDELERDE AKP'ye artık yeter deyip oy vermediler.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 13:07
Bazı yorum ları niye yayinlamiyor sun editör bey hani düşünce özgürlüğü küfür ve hakaret olmayan yorumu verin kardeşim sen kendini dindar olarak görme ama dindar diyerek müslüman ları emin değil diyemezsin
haksöz 17 Nisan 2019 12:34
Allah Kur'an'da sakın kul hakkıyla benim karşıma gelmeyin affetmem diyor buna rağmen AKP liler ve islamcılar her saat her dakika Türkiye'de kul hakkı yiyorlar.
KARAR''LI ADAM 17 Nisan 2019 13:06
0
Eleştirmiyor,özeleştiride bulunuyor.Bunuda mı yapmasın,yalakalık mı yapsın.Kendini dışarda tutmuyor ki.Ben dindar değilim demiyor ki .Bu yapılanlar,dindarlara zarar veriyor diyor.Buna bari tahammül edin.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 13:31
3
Ben agnostiğim, yani bir Tanrı olabilir ya da olmayabilir, insan kapasitesi henüz bunu anlayabilecek durumda değil, beni de pek ilgilendirmez diye düşünürüm. Beni ilgilendirmez çünkü ahlaklı insan olmaya cehennemden korktuğumdan değil, insanlık onurundan dolayı önemserim. Allah varsa, onun gözünde pek çok "ben dindarım" diyenden daha evla olduğuma ise yüzde yüz eminim; çünkü Allah varsa elbet adaletlidir.
Mustafa demir 17 Nisan 2019 12:26
Mehmet Ocaktan Bey, İnanan kesimi bu kadar insafsızca eleştirmek de niye? Sen önce kendine sor bakalım; ne kadar İslamisin? ne kadar insanisin? ne kadar dürüstsün?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 13:45
0
Doğruya ulaşma gayesi olmasin
KARAR OKURU S.A.Albayrak 17 Nisan 2019 14:11
0
Kişilerle sinirlandirilamaz İslam..Siz Allah ne diyor ona bakın ve herkes kendine bir pay çıkarsın.. Gerisi bahane... bahaneler oluyor.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 12:24
Dilde İslamiyet,görüntüde insaniyet,kalpte menfaat ,kendine uyan adalet, uymuyorsa rezalet ,bendense hürmet ,değilse zillet,emanete hıyanet, çalışmadan memuriyet ....... Oh ne ala . Mualla .İtinayla vergi kaçırılır ama asla cuma kaçırılmaz . Domuz eti haram olur yetim hakkı haram olmaz.
E.K 17 Nisan 2019 12:19
El Hak dogru sozler. Maalesef, soylenecek, savunulacak tarafi yok hal-i hazirdaki Musluman camianin durumu icin. Yazidaki tanimlama disinda olan cok sayida dindarin olduguda muhakkak. Ancak genel tablo olumsuz. Din, Islam dunyasinda asirlarca siyasi emeller icin kullanildi. Halada kullaniliyor. Ihtimalen Cumhuriyet donemi siyasi tarihimizin dini duygularin hayasizca en cok somuruldugu donemleri yasiyoruz. Iki tarafa cennet vaad eden Akp'lilerin ellerinden ve dillerinden hic emin degiliz...
KARAR''LI ADAM 17 Nisan 2019 11:55
Bu günün bazı müslümanlarından veya dindarlarından, maal'esef kimse emin değil.Eliyle de zarar veriyor,diliyle de.Bir dediği diğerine uymuyor.Çevresine güven vermiyor.Kendisine yapılmasını istemediği şeyi;başkalarına yapıyor.Çok rahat yalan söyleyebiliyor.Halbuki yalancılık,münafıklık alâmetidir.Yalanla iman ,bir arada bulunmaz.Müslüman kendi aleyhine de olsa,adaletten ayrılmaz.Bütün bu olumsuzluklar,insanları dinden soğutuyor.Dindara karşı negatif bir algı oluşturuyor.Yazık hem de çok yazık.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 11:36
Maalesef doğru
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 11:26
Münafık ve terörist sevici lerin elinden eminsin galiba
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 11:29
Ocaktan layik ve dinsiz lerin elinden ne kadar eminiz olacak başlık Ne yani biz ALLAH in dinine gore mi yonetiliyoruz
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 12:11
8
sizin gibi zalim ak trol olacagımıza laik oluruz daha iyi
İKRA 17 Nisan 2019 11:12
dinciler, nefs, hak, adalet, yetim hakkı, eşitlik, beytülmal, sevgi , riya, riba ve israf savaşını ,TEVHİD dinine karşı kaybetmişlerdir... şekilcilik ve ritüel davranışlar ön saflarda yer almış, sarıp sarmaladıkları ve duvara astıkları yüce kitabın özüne inememiş, ilk emir olan OKU kelamını elinin tersiyle itmiş ve bunu ne yazıktır ki , türettikleri bir gösteriş ve riya dinine kurban etmişler ve KAYBETMİŞLERDİR.fakat bilinmelidir ki, NUR TAMAMLANACAKTIR, ahlakla, ilimle bilimle, eğitimle ve onlar hiç anlayamayacaklar..
iyildiz 17 Nisan 2019 10:53
“Emrolunduğun gibi dosdoğru ol.” Hud suresi, 112. Ayet
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 10:25
Merak etmeyin Sayın yazar. Bu günün "dindarları" 1400 yıllık İslam'ı güncelleyerek O'nu da kendi dünyevi heves ve menfaatlerine uygun hale getirmek peşinde. Onu da yaparlarsa "din"leriyle çelişen hiç bir şeyleri kalmayacak. Tamamen tutarlı "dindar"lar olacaklar.
ali demir 17 Nisan 2019 10:23
beyefendi, yazıdaki 'dindarlar' kelimesi yerine 'ak parti' yazsanız daha açık olurdu. zira maksadınız bu. hem delikanlıca, merdane bir eleştiri olur hem dindarlara dozajı yüksek ve keskin bir şekilde çakmamış hem karşı mahallelerin eline dindarlar aleyhine malzeme vermemiş hem de bir ahlak dersini siyaset üzerinden yazarken değersizleştirmemiş, etkisini kırmamış olurdunuz. okuyunca dini, ahlaki bir dersi siyasi tepkilerinize alet ettiğiniz şeklinde bir intiba kalıyor ve yazı değersizleşiyor. yazılarınızı arada bir görüyorum. bu üsluba az rastlamadım. yapma
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 11:50
2
Dünyada da böyle. Hangi ülke müslümanları gerçekten doğrudur diyebiliyoruz?
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 14:24
5
11.50, Zalimler, insanlık konusunda Müslümanların mundar tırnağı olmaz...
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 15:21
0
14:24 iddanıza örnek bir müslüman ülke gösterir misiniz lütfen?
Alp-Er Tunga 17 Nisan 2019 10:13
Dindarlık ile ahlak arasında bir paralellik söz konusu değil.Dünya yolsuzluk haritasına bakıldığında ateist iskandinav ülkeleri ve ahlaksız(!) batı avrupa; rüşvet ve yolsuzlukta en alt sıralarda. Müslüman ülkelerin hemen hepsi ve sözde koyu katolik latin amerika ise sıralamada en üstte.(tranparency.org) Gözünü kırpmadan insan öldüren latin çetelerinde isa ve haç dövmesi pek yaygındır. Dindarlık arttıkça ahlak düşüyor ve nedenleri beni aşar...
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 11:49
2
Dindarlıkla ahlak arasında paralellik yok dedin ama sonra dindarlık arttıkça ahlak düşüyor dedin.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 09:58
SAYIN YAZAR BU NEBİÇİM BAŞLIK. DİNDAR GEÇİNENLER DESEYDİNİZ DAHA DOĞRU OLURDU.
ufuk deniz 17 Nisan 2019 10:00
sevgili yazar dinimiz mükemmel ve çağları ve zamanı aşan kıyamete kadar giden bir dindir.sorun dinde değil insanlardadır vesselam
Şakir 17 Nisan 2019 09:52
Dindarlık iflas etmiştir, nedeni: içinde adalet, doğruluk, hoşgörü, merhamet kalmamıştır, iktidar ve çıkar aracı haline gelmiştir.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 11:54
1
Başka açılardan işlevseldir. O yüzden popülerdir de.
Deli Emin 17 Nisan 2019 09:43
Hocam Kur'andan Allah şöyle, sünnet'ten Peygamber şöyle buyurmuş diye birbirimize okuyarak kimse düzelmez.Sabri ÜLGENER,bizim gibi ülkeleri yapılanma ve işleyişi Pramid Metaforu ile izah eder. Piramidin en üstünde siyasi ve dini kült/put/ firvuni lider vardır. Buradaki tipler dindarlık azalır.Dünyalık statü,ekonomik güç artar.. Aşağı tabana doğru gidildikçe dindarlık artarken,dünyalık,statü ve ekonomik güç azalır. Üsttekiler Dini duygu ve masal ile aşağıdaki bağımlılarına şehitlik, cenneti pazarlar iken kendileri dünyalıkları alırlar. Sö
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 09:23
Din ile kandırılmayı, din ile uyutulmayı seven bir toplumda, siyasinin dinsel ritüelleri "gösteri" konusu yapması anlaşılabilir bir tutumdur; ancak, siyaset dışında kalması gereken bir yüksek hakimin "namaz"ı gözümüze sokması nasıl izah edilir ? Dindarlığını "teşhir" edenin samimiyet problemi olduğu açık. Dolayısıyla soruya, HİÇ EMİN DEĞİLİM, diye cevap veriyorum.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 09:12
Allah sizden razı olsun Mehmet Bey.. Mükemmel bir yorum..
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 09:13
Bu Ulkede merhum Erbakan ,Ozal ve Erdoğan in yaptigi icraatlari ,çalışmaları, gelişmişliği cikartin geriye kocaman bir hiç kalir.Tek dürüst sizmisiniz?2001 krizinde 20 ye yakin banka boşaltıldı icerisinde bir islamci gösterin bakalim.28 Subat ta bu Ulkenin kaybi 400 milyar dolar.Hadi o kadar hakkaniyetli iseniz bu paranin kimler tarafindan ic edildigini soyleyin.Vatani Faiz lobilerine teslim etmistiniz ,Ulkeyi IMF yönetiyordu bunlari görmek istemiyorsunuz.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 09:43
1
siz bunları değiştireceğim, düzelteceğim diyene oy vermediniz mi?
zeynel 17 Nisan 2019 10:09
1
siz hangi yazıyı okudunuz OCAKTAN neden bahsediyor konu ne?
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 09:12
Malesef dindar olduğunu idda eden bir hükümet var ancak cumuhuriyet tarihinin en kanununsuz adaletsiz ortamıni yaşıyoruz. Arkasinda yine dindar olduģunu söyleyen kesim tüm bu zulmü destekliyor.Kimin neye taptığı beni ilgilendirmiyor. Ancak islama attıkları bu iftirayı elbet dinin sahibi kendilerine soracaktır. Dindarım diye ortalıkta dolaşanların şerrınden Allaha sığınırım
Oktay 17 Nisan 2019 09:06
Teşekkür ederim sayın OCAKTAN, hislerimize,düşüncelerimize tercüman olmuşsunuz.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 09:04
Sosyal medya da müslümanlar a yapılan bir yanlış veya öyle algılanan olaylar dan sonra güya haklarını savunduğunu zannederek karşı guruba galiz küfür ve hakaret içeren mesajlar yahu arkadaşlar İslam dini ve müslüman kim bunu öğrenelim
Muhtefi. .. 17 Nisan 2019 08:56
Dindarım demekle Dindar olunmuyor. Haa ben oldum Dindar derse biri o Dinbaz olmuştur. .:)))..ilkonce bunu ayıralım ..Dindar adamin En büyük özelliği,belirginligi sakal, bıyık, şalvar veya Ezber Nakil bilgisi değil Adalet en bastaa sonra Ahlak , Hikmet, İrfan ,ilim sırasıyla ayırt edilir Bilge kişiliktir. Ilkonce onu bulalım sonra bakarız neymiş, ne degilmis. :)..cok azi hariç piyasada, çarşı, pazarda olanlar belli oluyorlar amaçları ne.??.. :))))...yazı yazdım oldu bitti ile olmuyor. !..
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 11:00
1
Muhtefi, başlıktaki soruya neden olan ve de yandaş olduğun iktidardaki "dinbaz"lara bu kadar giydirme adilliğini göstereceğini beklemezdim. Haklısın/haklıyım, insan eşref-i mahlukat değil ama bu istidadı taşır. :))
Muhtefi. . 17 Nisan 2019 14:11
1
:)))..iç siyaset ustuyüz biz. Asla yandaş değiliz, olmadık, olmayız hiçbir siyasinin. Ama birileri yapacak ona da saygı duyarız. Önce VATAN amasiz, fakatsiz Bölünmez Bütünlüğü tek Görüşümüzdur. Medeni, ilim, Ahlak ile Dunya milletleri icinde TÜRK MİLLETİNİ en üst sırada görmek arzumuzdur. !.Eyvallah İnsanin İstidadı vardır. Cüz ı irade ile yerini secer..:)))..yazı daha çok piyasadaki yobazlara idi. :)).çünkü onlar ana kaynak. !..:))
Neyzen 17 Nisan 2019 08:55
MAK araştırma şirketi yöneticisi M.Ali Kolat,anlatıyor TV5"T. Özal zamanında araştırma bir şirketi(sahibi dindar olmayan)araştırma yapıyor. Bizde 2019 da sorduk aynı soruyu,insanlara"Aniden bir yere gidecek olsanız çocuğunuzu,aşağıdaki komşulardan hangisine bırakırsınız?"şıklar meslek olarak belirtilmiş. Din görevlisi,hakim,polis,öğretmen,kasap,subay ,politikacı,memur vs. O zaman insanlar ilk sırada DİN GÖREVLİSİ demişler.Şimdi ise il 10 içinde DİN GÖREVLİSİ(İmam,müezzin) yok.Din ve dindarın getirdiğimiz durum bu diyor.Hala utanmadan konuşuyo
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 08:52
Yazar ve yorumcular hakkaniyetli olun lutfen.Su son 100 yili baz alırsak, islamcilar kimi öldürdü, kimi asti?Kimi idam sehpalarında sallandirdi?Darbeler mi yapti?Bankalar mi boşalttı?Onun bunun namusuna mi el uzatti,dil uzatti.Cumhuriyetin kuruluşu ile elit tabaka almis eline iki sopa ;birisi muslumanlarin ,biriside Kürt kardeşlerimizin sırtından inmedi .Allahaşkına100 yildir bu Ulkeyi islamcilar mi yönetiyor?Ne yaptiniz siz bu Ulke adina?Hangi teknolojik gelişmeyi başardınız da Islamcılar karşı geldi.Daha bu Ulkenin hava savunma sistemi yok.Ustu acik köy gibi...Hala mav
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 11:46
2
Ddarbenin bile en gorulmemeisini yasattilar saolsunlar. Kendi ucaklarimiz millete ates etti. Hocalarin en hayirlisi diye dincilerin ovdugu bir adam tarafindan yapildi. Halkbank in ici bosaltildi. Rusvet alma verme kurumu oldu. Ergenekon vb. Hatta suanki feto sorusturmalarinda 100 binler suclqrini bilmeden icerilerde yatirildi onlarcasi iceride oldu. 100 yildir islamcilar kime oy attiysa ulkenin basina onlar seciliyor. 1946 dan beri islamcilar kime oy atmista o yonetmemis ulkeyi?
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 08:40
Peygamber efendimizin saçlarımı ağarttı dediği hud suresinin 112. Ayetini FESTAKIM KEMA UMİRTE EMROLUNDUĞUN GİBİ DOSDOĞRU OL. İktidarın ve devletin bütün kurumlarının kapısına ve idarecilerinin ev kapılarına araba kapılarına bilhassa ihale yapılan odaların kapılarına yazılmalıdır. Dindarların elinden dilinden emin olmaya gelince son 15 yıl da en çok yıpranan bu oldu. Bir dindarın ağzından borcunu ödemek için çıkan inşallah sözcüğünün borcun ödenmeyeceği anlamına geldiği gibi bir toplum algısı varmı yokmu.siz cevap verin.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 08:29
Yazar taşı gediğine koymuş
ÖZGÜR SARIKAYA 17 Nisan 2019 08:30
Görünen o ki, hiç emin değiliz.
evin 17 Nisan 2019 08:00
15 yaşında öldürülen berkin elvanın annesini mitinglerde yuhalayan kalabalıklar da bu "dindarlar" gurubuna dahil mi acaba?
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 07:59
Ak parti diğer partiler gibi ,adı üstünde bir parti,ne bir cemaat ne de tarikat.Hukuk ve sistem içinde eşitler arasından biri.Aynı hak ve görevlere sahip.Yeter artık otla samanı karıştırıp durmayınız.Kabak tadı verdiniz.Art niyetli değilseniz,ki bilemem.Ya kompleksiniz var,ya da yaptığınızın nereye vardığını bilemiyecek kadar hırs içindesiniz.Bizlerin iyi,fedakar,insancıl örnekleri duyma,işitme hakkımız var.Yoksa gösterebileceğiniz hiç mi hasbi bir kişi kuruluş da mı yok.Selam ve dua ile.
KARAR OKURU haydar 17 Nisan 2019 10:46
1
Yollar, köprüler, dünyanın en büyük hava limanı, TOKİ evleri+betonlaşma var!!!
börtecine türk 17 Nisan 2019 07:49
Türkiye'de kamuoyu araştırması yapılsın Halkın yüzde doksanı şeriat Devleti'nde dinci bir devlette yaşamak istemediğini söyler anca %5 lik tarikatçı dinci ve AKP içerisindeki dinci bir kesim şeriat düzeninde yaşamak istediğini söyler Yani sizin anlayacağınız Türk halkının yüzde doksanı Türkiye Cumhuriyeti'nde dini esaslara dayalı dinci bir devlet istemiyor şeriat düzeni istemiyor AKP istediği kadar yırtınsın Dursun ülkede şeriat düzeni istemiyor halk şeriat kurallarına uymak isteyen varsa İran'a Suudi Arabistan'a gitsin yallah.
Muhtefi. .. 17 Nisan 2019 09:29
2
Şeriat (etimoljik mana legalite,meşru vb) dediğin büyük ölçüde Hak, hukuktur. Trafikte, Çarşıda.pazarda, işte, okulda, evde ,sokakta vb heryerde. .cok az kısmı kendine has yaptirimlari var..bana sorarsan bende istemem Şeriat dediği YOBAZIN. .asla istemem.Asla.Laiklik bile şuan benim için NİMETTİR.ALLAH MUHAFAZA ETSİN SERLERİNDEN. bu yobazların.Böyle iyiyiz.:)))..prince giderken evdeki bulgurdan olmalıyım. İlkönce Hz Hacibektaslar, Mevlanalar, Yunuslar, HaciBayramlar, ibn ı Arabiler vb yetistirelim sonrası kolay İbn teymiye mantığı Felekattir bize. !..
Peygamberler "emir" olmadan önce "emin" dirler. Demek "emin" olmayandan "emir" olmaz. Olsa zulümdür. Zulm ile abad olanın ahiri berbad olur.
ismail duman 17 Nisan 2019 11:42
2
Dindar değilim ama dindar bir iktidar sayesinde rahat huzurlu insan haklarına dayalı bir sistem içerisinde yaşayabilseydik aklımız çelerdi belki.Ama ne mümkün..Dinleri imanları para....
jöntürk 17 Nisan 2019 07:37
siyasal islamcılar da şöyle bir düşünce var Ben Türküm Türk ırkını savunuyorum dediğim zaman siyasal islamcılar Bana faşistin diyorlar ama gel gör ki siyasal islamcılar dibine kadar Arap milliyetçiliği arapçılık yapıp Arapları kutsuyorlar ve topluma Arap ideolojisini da yatıyorlar şimdi Onların yaptığı Faşizm olmuyor ama ben Türk ırkına sempati duyduğum için Türk olduğum için ben faşist oluyorum işte siyaset siyasal islamcılar daki eziklik budur türk ve türklükten gocunuyorlar.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 10:52
6
Arap ideolojisinden kastın İslam mı? Dürüst ol. Kim bu arap milliyetçiliği yapıp arabı kutsayanlar? Örnek verir misin?
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 03:40
0
arabı kutsayanlar akp liler ve siyasal islamcılar birde cennette arapça konuşulacak diye uydurma hadis üretmişler sırf arabı kutsamak için
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 07:22
Çok eminiz. Özellikle memuriyette “.yılık” ilkesi ilan olunduğundan beri içimiz huzur dolu. Her an devletimiz bize de şefkatli kucaklamasını yapar mı, insan hakları hassasiyetleri ile göz yaşartan ülkücü ve cemaatçi polisler müşfik kollarını açarak bize doğru da koşar mı ümidiyle yaşıyoruz
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 07:16
siyasal İslamcılık islam'ın sırtına saplanmış kanlı bir hançerdir.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 07:06
Sayın yazar tamda duygu ve düşüncelerimize tercüman olmuş. Eklenecek tek cümleye yok.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 07:02
Maalesef aynen dediğiniz gibi dindarların büyük bir çoğunluğunun kutsala saygısı lafta, uygulamada araki bulasın utanılacak durumdayız
furkan 17 Nisan 2019 06:24
akp ve siyasal islamcılar yüzünden türk halkı dinden sogudu akp ve siyasal islamcılar dine ve ülkeye zarar verdikçe dahada batıyorlar.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 06:20
Tebrikler her satırı elhak doğru
Karar Okuru 17 Nisan 2019 02:57
Vicdani ve ahlaki olmayanin dini olsa ne olur olmasa ne olur. Durustluk gecer akce olmadiktan sonra...
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 02:35
Kendini,şeriat hukukunun duvarları içine hapseden kişi ve tarikatlar için bu yazının hiç bir anlamı yok...Kavramlara farklı değerler yükleniyor.Örneğin; "Vergi vermekten kaçınmak,mümkünse vermemek günah olamaz. Önemli olan,zekatı vermektir."Diyen ile, Görüşü, "Vergi vermek vatandaşlık vazifesidir. Zekat vermek,inanca bağlıdır."görüşü, aynı düzlem de bağdaşmadığı için,taraflar karşılıklı suçlamaları kabul etmiyor. Başka bir örnek; 10 yaşın da kız çocuğunun evlendirilmesini bir taraf şeriata uygun, bir taraf,ahlaksızlık olarak görüyo
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 02:04
Mehmet Abi kaleminize sağlık. Bu defa biz okurlara yorum yapabilecek hiç bir alan bırakmamışsınız! "Emrolunduğun gibi dosdoğru ol" bu yazınızı dosdoğru buluyor hissiyatımıza tercüman olduğunuz için de ayrıca içten teşekkür ediyorum. Saygılarımla.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 01:56
“kendilerini hiçbir ahlaki ilke ve kuralla bağlı görmeyen Müslüman dünyanın insanları...” Cunku siyasal Islam kendisini diger herkese karsi bir savas icinde tanimliyor. Bu baglamda “harp hiledir” hadisine istinaden her turlu ilkesizlik ve ahlaksizligi dusman addettigi kitlelere reva goruyor. Esas cozulmesi gereken sorun bu harp psikolojisidir. Toplumun bir kisminin surekli kendini digerlerine karsi savas icinde gormesi ulke icin hic saglikli bir tablo degil. Savas hali olmadigi goruldugunde, siginilacak bir “harp hiledir” bahanesi kalmadiginda bu ahlaki yozlasma belki coz
musto 17 Nisan 2019 01:28
Peygamberimiz Rızkın onda dokuzu ticarettir diye bir rivayeti var bizim dindarlar şimdilik O emri fazlasıyla yerine getirme peşindeler.Vakit kalırsa diğer emirlerine'de bakarlar.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 00:51
Sözün bittiği yer burası. Ağzına sağlık Mehmet bey. Kitaptan son noktayı koymuşun.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 00:49
dinden soguduk. artik muslumanim diyemiyoruz bunlardan dolayi. bana dinimi sorduklarimda hz. muhammed e inaniyorum diyorum. Yani muslumansin dediklerinde de hayir degilim diyorum
Has Parti 17 Nisan 2019 00:40
Sayın yazar 'dinci' ile 'dindar farklı, her türlü ahlaksızlığı, adaletsizliği dincilerden bekleyebiliriz ama bu tüm dünyada ve tüm dinden insanlarda böyledir. Aynen hangi dinden olursa olsun, dindar insanlardan adaletli ve ahlaklı olmayı beklediğimiz gibi.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 00:33
Sayin yazar, sizi dindarlarin ahlakli olduguna kim ikna etti? Tarih boyunca dinlerin insanlari ahlakli yaptigi gorulmus mudur? Buna karsilik dinler - ozellikle ibrahimi dinler - kotuluk yapmaya cok elverislidir. Dindarim diyerek mevki, para, guc sahibi olanlar hep vardi, hep de olacaktir. En kotusu de dinle siyaseti birbirine karistirmak. Din referansli bir iktidarin oldugu bir ulkede demokrasi, insan haklari, hukuk devleti hayaldir.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 00:25
Doğrular menfaate göre şekilleniyor artık.Yozlaşmada dip yapmaya yakınız.Demokrasiyi araç görenlerin sayesinde İslamda tahribata uğradı zihinlerde.
İbrahim DİRİ 17 Nisan 2019 00:26
Göğsünüzü gere gere söyleyemezsiniz,din iktidar olmanın refansı olmaktan çıkmadığı sürece!
hercai 17 Nisan 2019 00:20
evet sayın yazar: dünyamız için ahiretini satan eblehlerden olduk... demekki neymiş" cennet ucuz değil cehennem de lüzumsuz değil"miş... Rabbim kaybedenlerden etmesin bizi...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN