Back To Top
İslam’da bireyin bağımsızlığı ve özgürlüğü esastır

İslam’da bireyin bağımsızlığı ve özgürlüğü esastır

- A +

İslam’ın özü bireyin bağımsızlığı ve özgürlüğü üzerine bina edilmiştir. Çünkü özgür olmak sorumlu olmanın temel şartıdır. Ve Allah indinde ancak özgür olan bireyler sorumlu olabilirler. Dolayısıyla, iyiyi ve kötüyü seçebilme, özgürlüğüne ve muhtariyetine sahip olmayan insanlar Allah’ın emirleri ve yasakları konusunda mükellef değildirler.

Değerli araştırmacı Hüseyin Sarıgül ‘İslam Demokrasi ve Ötesi’ adlı çalışmasında, İslam’a göre her bireyin kendi başına mutlak bir otonomiye sahip olduğunun altını çizerek diyor ki: “Kimsenin kimseyi rızası dışında/ zorla yönetmeye hakkı yoktur. Bu anlamda yönetme bir görevlendirme işidir ve ancak karşılıklı rızaya dayanır (biat ile mümkündür). Kişinin kendi kendisini yönetme hakkı, doğal ve devredilemez bir haktır.

***

Birey her yönüyle ismet (dokunulmazlık) sahibidir. Yalnızca; kanı, dini, aklı, ırzı ve nesli itibariyle değil; bütün maddi ve manevi varlığıyla dokunulmazdır.”

Hiç  kuşkusuz yazar bu yaklaşımını Peygamberimizin Veda hutbesindeki şu sözlerine dayandırmaktadır: “Ey insanlar! Kanlarınız, mallarınız, ırzlarınız...; bu belde (Kabe/Arafat), bu ay (hac ayı/ zilhicce), bugün (hac günü) nasıl mukaddesse, öylesine mukaddes ve dokunulmazdır.”

Hal böyleyken, bugün İslam toplumlarında insan haklarının korunması, bireyin özgürlüğü ve bağımsızlığı, hak-hukuk kavramının gözetilmesi gibi temel konularda yeterli ölçüde dini bir duyarlılığın oluşmaması üzüntü vericidir.

Eğer bugün İslam ülkelerinde insan hakları ihlalleri alıp başını gitmişse, özgürlüklere karşı uygulanan baskılar dayanılmaz boyutlardaysa, yönetimde açıklık ve şeffaflığın üzeri kalın örtülerle kapatılmışsa, evrensel normlarda bir hukuk sistemi inşa edilememişse bu İslam’ın değil, insanların ve de yönetimlerin kabahatidir.

Maalesef Kur’an ve Sünnete dayalı bilgiyi modern dünyanın diliyle günümüze aktarmayı beceremediğimiz ve de tarihsel tecrübemizi yaşadığımız çağla barıştıramadığımız için özellikle dış dünyada İslam algısı negatif bir iklim oluşturmuş bulunuyor. Bu durum karşısında “Bütün dünya İslam’a düşman, dinimizi yok etmek istiyorlar” diyerek kendimizi rahatlatabiliriz. Ama bu bizim sorumluluğumuzu azaltmaz. Evet İslam’a karşı negatif bir tavır olabilir. Özellikle son dönemde Batı dünyasında yükselen İslamofobik tavırlar bunun en önemli göstergesidir. Ancak bu fotoğrafın sadece bir tarafıdır. Esas, fotoğrafın bizi gösteren tarafı önemlidir. Aynayı kendimize yansıttığımızda Müslümanların nasıl göründüğüne, insanlar nezdinde ne ölçüde güvenilir olup olmadığına bakmak durumundayız.

Unutmayalım ki, İslam’ın Peygamberi bütün insanlar tarafından “Muhammed’ül Emin” diye anılan bir kimseydi. O, getirdiği dine inanmayanlar nezdinde bile ‘güvenilir’ bir insandı. Prof. Dr. Ali Bardakoğlu Hoca ‘Yüzleşme’ kitabında bu konuda çok önemli bir tespitte bulunuyor: “Ona bir çok iftira ve bühtanda bulundular, ama güvenilmez ve doğru söylemez demediler. ‘O güvenilir bir kimsedir, doğru söyler’,’şu dağın arkasında bir ordu var’ dese, inanırız. Ama getirdiği akide, getirdiği din bizim kurulu düzenimizi ve ticaretimizi öldürüyor, bizim itibarımızı yok ediyor. O bütün insanları eşit tutuyor, hürleri köleyle eşit yapıyor; zengini fakirle eşit görüyor. Onun için bu yeni daveti kabul edemeyiz dediler.”

***

Artık biliyoruz ki, Müslümanlar olarak geleneksel İslam kültürünün kalıpları dışına çıkarak, modern dünyayı okumakta çok geç kaldık. Eğer günümüzde zihinsel bir yenilenmeyi gerçekleştiremezsek, yaşadığımız çağda Müslümanca düşünmenin ve davranmanın yollarını da bulamayacağız demektir. Kısacası sivil ve gelişmeye açık yeni bir dile ihtiyacımız var. ‘Vesayetle, sıhriyetle veya manevi işaretlerle intikal eden’ bir din anlayışıyla modern dünyaya söyleyecek bir sözümüz olamaz.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 01 Ekim 2017 18:22
İslam orada duruyor, nakısa yok, haşa! Birey buna ulaşabildiği, taşıyabildiği ve dengeyi sağlayabildiği ölçüde dünya değerlerine değil sadece Allaha kul olabilir. Bu da onun gerçekten ruhunun ve kararkterinin özgür olmasını sağlar. Sadece ÖZGÜR RUHLU VE ÖZGÜR İRADELİ insanlar birey ve bağımsız olabilir. Sorunlarımızın temel sebebi bunu başarabilmekteki yetersizliğimiz diye düşünüyorum.
c 01 Ekim 2017 16:12
O zaman elfatiha. Dünyada müslüman yok demekki. Ama müslüman kalmayınca kıyamet kopacaktı. hem müslüman kalmamış hem kıyamette kopmuyor. bu ne yaman çelişki annem derdi her halde ahmet kaya.
KARAR OKURU 01 Ekim 2017 02:01
Sizi alkışlıyorum
KARAR OKURU 30 Eylül 2017 04:36
Islami doğru anlamak ve sapıtmamak adina güzel bir yazı olmuş.
KARAR OKURU 29 Eylül 2017 20:03
Prof. Dr. Ali Bardakoğlu Hoca ‘Yüzleşme’ kitabında bu konuda çok önemli bir tespitte bulunuyor: “Ona bir çok iftira ve bühtanda bulundular, ama güvenilmez ve doğru söylemez demediler. ‘O güvenilir bir kimsedir, doğru söyler’,’şu dağın arkasında bir ordu var’ dese, inanırız. Ama getirdiği akide, getirdiği din bizim kurulu düzenimizi ve ticaretimizi öldürüyor, bizim itibarımızı yok ediyor. O bütün insanları eşit tutuyor, hürleri köleyle eşit yapıyor; zengini fakirle eşit görüyor. Onun için bu yeni daveti kabul edemeyiz dediler.” Bizim ne alakamız var..Peygamberle,Islam la.! Ömür adamsın Mehmet Abi..Masallar masallar..Şimdi biz ne güvenilir ne de dürüstüz..Haa ayrıca, kim se bizim için "Bunların inandığı ve mensup olduğunu söyledikleri din , bizim kurulu düzenimizi ve ticaretimizi öldürüyor, bizim itibarımızı yok ediyor. O bütün insanları eşit tutuyor, hürleri köleyle eşit yapıyor; zengini fakirle eşit görüyor. " diyebilir mi.. Eeee o zaman neyi konuşuyoruz..Hadi herşey ortada..Varmı itirazınız iktidarın söz ve icraatlarına ?.Demokrasi iyi de ..Bizim Cumhuriyet ile derdimiz ne.! Demokrasi Demos ve kras kelimelerinin ima ettiği durumların ifadesi değilmi. Yani halk ve yönetim ..Peki bizimde Cumhur= Toplum ve riyaset , kelimelerinin terkibi Cumhuriyetin değil mi...Hâlâ nazari teorik geyiklikle ne yapıyoruz...Şu an toplumlar artık mobilize katılım ve eş zamanlı denetim..Yaptırımlı yönetimi nasıl sağlarız derdinde ..Ya biz 1876 yılına geri gittik..16 Nisan 2017 refarandumu ile..
KARAR OKURU 29 Eylül 2017 17:23
Müslümanların tefekkür ve özeleştiri ile kendisini, inancını, inandığı ile amelde bulunmasını sorgulaması, şekil ve yanlış geleneğin akaidinin önüne geçmesi/inancın yerini alması konularında bir öze dönüş seferberliği başlatılması şart. .. Bunu yaparken de, medeniyetin/modernitenin tek dişi kalmış canavar olduğunun farkında ve bilincinde olarak tabi. Modern Dünyayı KOMPLEKSE KAPILMADAN!; ne olduğu- ne olmadığı ve tanımını açıkça yaparak, modern dünya denilen toplumların ikiyüzlülükleri, oportünistlikleri, dinsel milliyetçilikleri ve islam düşmanlıkları, kendi değerlerinden hızla uzaklaştıkları ve ilkesel davranmadıklarının farkında ve bilincinde olarak, ilim ve gelişmeleri Çin de dahi olsa arayıp bulmalı ve kendi yitik malı olduğunu unutmamalı....
Abdullah hasan 29 Eylül 2017 14:28
''bugün İslam toplumlarında insan haklarının korunması, bireyin özgürlüğü ve bağımsızlığı, hak-hukuk kavramının gözetilmesi gibi temel konularda yeterli ölçüde dini bir duyarlılığın oluşmaması üzüntü vericidir.'' Bizim (İslam) medeniyetin de kişi hakkı (Kul hakkı) dendimi akan bütün sular durmuştur. Sadece fark şudur 'Kişi hakkı'' o kadar önemlidir ki hiç bir mazeret kabul etmediğin den eserlerde ve genel çerçeve yazıtlarda ayrıyeten işlenmemiştir. Muhakkak insanın olduğu yerde hatalar olacaktır fakat Kişi hakkı dendiğinde herkes bunu , muhatabını, yerini, sosyal durumu gözetmeksizin hassas riayet niyeti olduğundan yazıtlara ayrıyeten başlık yansımamıştır. 40 yılın üzerin de hükümdarlık yapan S.Süleyman; ''Sana Allaha şikayet ederim'' diyen nineye yalvırmıştır şikayetinden vazgeç diye. Şimdi herşey gönlünce(Nefsinin izin verdiği kadar) olsun diyen Müslümanlarımızın; Peygamber zamanın da Mezheplermi vardı? diye muhteşem cahilliklerini izhar ettikleri gibi bu. İslam medeniyetin de sizin yok dedikleriniz hep vardı, ayrıntısız her yerde, aynen Sütün için deki yağ gibi. Sadece bu gün biz sütün içindeki yağ ı tekrar keşfetmeye çalışıyoruz, el yordamıyla.
Abdullah hasan 29 Eylül 2017 14:15
İslam Sorumluluk kişinin hürriyetiyle başlar, bu da bireyin hürriyetinin herşeyden önce geldiğini gösterir. Bizim (İslam) Medeniyetimiz de ''Kişi hakkı'' dendimi akan sular durmuştur.
KARAR OKURU 29 Eylül 2017 20:49
3
abdullah hasan, nerde yaşıyorsun söyle de biz de taşınalım oraya
KARAR OKURU 29 Eylül 2017 13:49
Bugün ülkemizde Kur'an hafızı sayısı ve ilahiyat hocası sayısı Osmanlı döneminden 5 - 10 kat fazladır. Ortalama bir Osmanlı medresesinde bir hoca, 10 ila 20 öğrenci olurdu. Daha ne kadar hafız/hoca vb. yetiştirmeliyiz acaba. Yanlış anlaşılmasın hafız yetiştirilmesine karşı deģilim ancak bu kadar hafıza ne gerek var. Kur'an'da hangi ayette hafız olun diyor.
ramazan gün 29 Eylül 2017 12:43
ayrıca altını çizerek belirttiği cümleleri görünce, zaten hiç tanımadığım hüseyin sarıgül adlı kişinin hiç de 'değerli' olmadığını hemen anlamış oldum. sırf bu cümle dahi, bahsedilen şahsın, 'volkmen' e, kulaktan duyduğu kıvamda 'voltmen' diyen, 'sans numero' yu, 'cent numero' (okunuşları aynıdır) ile karıştırdığı için tuvaleti '100 numara' olarak algılayan 'onbaşı kültürlü' fakat 'aslan yürekli' kadar da orta malı cesaret timsali ile karşı karşıya olduğumu anlamam için kafi geldi... şöyle olmasın: 'iyi insandır, karşılaşsan seversin' filan... adama bir şey dediğim yok zaten; kimseye bişey dediğim yok...
endoplazmik retikulum 29 Eylül 2017 13:13
1
Neden bu kadar yüklendinki adama :)) neyini kıskandın söyle rahatla yoksa hep bu acıyı çekersin :))))
KARAR OKURU 29 Eylül 2017 12:43
Hocam bu dediğinizin literatürdeki adı ehl-i rey olmaktır. O zaman da ehl-i hadis sizi tekfir eder.
KARAR OKURU 29 Eylül 2017 12:39
Islamiyete evet ama siyasal islama ve dincilige hayir...
KARAR OKURU 29 Eylül 2017 14:22
9
Eğitime evet ama okula hayır.
KARAR OKURU 29 Eylül 2017 19:56
1
Siyasal İslam?İslam'ın siyasi alanla ilgili talepleri, yönlendirmeleri yok mu? İran ve Bizans hedef gösterilmedi mi yani, Medineye neden hicret edildi, ya da diyar-ı rum hangi saikle daru'l islam oldu.
ramazan gün 29 Eylül 2017 12:24
'birey' değil, 'fert'... ah be güzel abim, biraz dikkat..
ramazan gün 29 Eylül 2017 12:58
4
bunu 'güzel dilimizi doğru kullanalım' manasına söylemedim... kavramın delalet ettiği mana açısından söyledim... özet: birey, 'halk' gibi atomize, fert, ruh, keyfiyet ve şahsiyet belirten 'jeni-öz' manasına... islam ikincisinin ifadecisidir... ALLAH RESULUNUN MÜBAREK 'ÖZ HAKİKATİ', 'HAKİKATİ FERDİYEDİR... (o ne, bu ne, ne alakası var, mantıksız filan falan dimi)
Abdullah 29 Eylül 2017 12:15
Ülkemiz başta olmak üzere, İslam coğrafyasına bakınca bu yazının eleştirilecek fazla bir yönü yok. Tebrik ederim.
Bekri Mustafa 29 Eylül 2017 11:09
Demokrasi konusunda daha çoook yazmalısınız Mehmet bey.Çünkü bizim mahallenin demokrasi,hukuk devleti,din-devlet ilişkileri,bireysel özgürlükler vb. konularında daha çook öğrenmeye ve düşünmeye ihtiyacı var.Bakın yorumlarda hemen reddiyeyi görüyorsunuz.Bunun bir tık ötesi tekfir.Ben bu gidişle Pakistan'laşma,Afganistan'laşmayı %50 görüyorum. Buna bağlı olarak bir de Hz.Ali ile Muaviye arasında ihtilaflar, sıffın savaşı Ve 70000 kişinin ölümü konusunda yazsanız belki bizim mahallenin idrakı biraz daha açılır diye düşünüyorum.saygılar
Takipci 29 Eylül 2017 10:58
Sayin yazar, mesajiniz guzel, katilmamak mumkun degil. Fakat baslik sorunlu. Ilahi dinlerin hic birinde insan ozgur degildir, hele bagimsiz hic degildir. Lutfen gercekci olalim, dindar olmak zaten (zihnen) bagimli olmak degilmidir?
KARAR OKURU 29 Eylül 2017 14:16
0
Bağımsızlığı ipini koparmak zanneden biri...
KARAR OKURU 01 Ekim 2017 13:19
0
Biz yeterince bağımsızız neyinize yetmiyor islamın kazandırdığı özgürlük.Islam dininde çok şükür bağımsızlık var
sebahattin 29 Eylül 2017 10:25
" Maalesef Kur’an ve Sünnete dayalı bilgiyi modern dünyanın diliyle günümüze aktarmayı beceremediğimiz ve de tarihsel tecrübemizi yaşadığımız çağla barıştıramadığımız için özellikle dış dünyada İslam algısı negatif bir iklim oluşturmuş bulunuyor. "Bu tespite katılmak mümkün değil.Çünkü Allah,bize müşriklerin ve kafirlerin Müslümanları sevmeyeceğini ve asla onlarla dost olmayacaklarını bildirmiştir.Kimseye düşman olmaya gerek yok.Ama onların bu davranışlarının inançlarından kaynaklandığını ve Müslüman olmadıkları sürece böyle devam edeceğini bize Allah bildiriyor.Modernizm ve din farklı olgulardır.Moderniteden din adına faydalanmak başka,dinle moderniteyi aynı kefede eritmek başkadır.Şayet din ile modernizm aynı kefeye konursa abdestli kapitalizm olur ki buda İslam değildir.Zaten çekilen sıkıntınıntemelinde İslamı bilmeyişimiz ve kapitalizmle barıştırmaya çalışmamız yatmaktadır.Kapitalizm temel değerleri ve dünyaya bakış açısı olan bir dindir.İslam ile asla bağdaşmaz.Bağdaştırdığımız zaman bundan başka sonuç çıkmaz.
KARAR OKURU 29 Eylül 2017 09:51
Malesef ki ülkemizdeki hoşgörü 12nci yüzyılda islam alemjndekik hoşgörüden daha geri. Hatırlayin Fazıl Say, Ömer Hayyam'ın bir rubaisini paylasti diye yargılanmışti. Halbuki 12 nci yüzyılda o rubaiyi yazan insana hiçbir şey yapılmamıştı. O özgürlük ve hoşgörü ortamında islam dünyanın bilim ve sanat merkeziydi. Şimdi özgürlük ve hoşgörü merkezi batı ülkeleri bilim ve sanatın merkezi. Bağnazlık içinde boğulan islam camiası birbirini kesme cinneti içinde.
KARAR OKURU 29 Eylül 2017 09:27
Kürt devleti kurulsun demiyorum.Bölünme daha çok ihtilaf ve acı demek ama idareciler bu konuda gerçekten samimi ise adaları niye hiç dile getirmezler ve sahip çıkmazlar bir bir elden gitmişken ...bizim olana sahip çıkamıyorsun ele akıl veriyorsun gülerler insana
KARAR OKURU 29 Eylül 2017 09:23
Şahsi ihtiras ve emellerini" İslam kisvesi" altında sunup haşa pazarlayan yöneticiler biraz da millette benim gibi düşünüyor zaten çoğunluk böyle düşünüyor demekki haklıyım da diye düşünüp yaptığı işe hak olarak görüyor, bu şekilde idare ve vatandaş yanlıştan birbirini besliyor. Vebal çok büyük, Rabbim hepimize basiret ihsan etsin.
KARAR OKURU 29 Eylül 2017 07:33
İslamofobi neden var? Çünkü batı toplumları tehdidi gün be gün yaşıyorlar. Son yıllarda yapılan terör eylemlerinin çoğu müslümanlar tarafından yapıldı. Uçaklarla binaları yıktılar, metroları patlattılar, insanların üzerinden kamyonlarla geçtiler, silahla taradılar. Bunu da hep islam adına yapıyoruz diyorlar. Bu tür eylemler örneğin hristiyanlar tarafından islam ülkelerinde yapılsaydı siz görecektiniz fobiyi. Bir tane hristiyan kalmazdı bu ülkelerde. O yüzden iğneyi önce kendimize batıralım. İslamofobi bir sonuç, neden değil. İslam ülkeleri ve müslümanlar kendilerini sorgulamalılar.
KARAR OKURU 29 Eylül 2017 13:47
6
islamofobi yok mankurtofobi var . kendi kendini aşağılayan , kendinden utanan, egemen güçlere biat etmiş, onların rızasını kazanmak uğuruna gerçekleri çarpıtan bunu da kurnazlıkla gizlediğini sanan mankurt korkusuna tıp ta mankurtofobi diyorlar.
KARAR OKURU 29 Eylül 2017 13:47
3
İslamafobi, insanlık İslama ilgi duymasın diye var. İslamafobiye çanak tutanlar da İslam'a karşı olanlardır. Sapla, saman aynı şey değildir...
KARAR OKURU 29 Eylül 2017 01:00
İslam'da Allah'a kulluk esastır. Allah'a kulluğu reddeden bireyin sıfatı ne olursa olsun (özgür, köle, bağımsız vs.) hayvandan aşağıdır.
Denge 29 Eylül 2017 09:25
1
Kimsenin durumunu Allah'tan başkası bilemez. İnsanların diğer insanlar hakkında hayvandan aşağıdır gibisinden ifadeler kullanması kabul edilemez ve yanlıştır. Ateist'ler de dahil her insan potansiyel müslümandır yani her an dine dönebilir. Allah herkes hakkında adaleti ile ahirette karar verir.
sefure 29 Eylül 2017 09:52
2
lütfen hayvanlara hakaret etmeyin...dünya insanların etrafında dönmüyor. bu gezegende çok farklı sayısız bitki ve hayvan türü yaşıyor...onlar da en az insan kadar saygın ve yaşamaya hakları var...
Hende Sine 29 Eylül 2017 11:42
4
İslam'da varlıklar ontolojik olarak bir hiyerarşi içinde kabul edilir. Bu hiyerarşide düşünebilme kapasitesi ve doğru ile yanlışı etik olarak ayırdedebilme yeteneği bakımından insan en üstte yer alır. Kuran metninde eylemlerinin sonuçları üzerinde yeterince düşünmeyen ve doğru ile yanlışı çeşitli nedenlerle birbirine karıştıran bu insanlar için "hayvandan aşağı" ifadesi kullanılır. Bu ibare, hayvanlara hakaret etmek için değil bu ontolojik hiyerarşide insana yerini hatırlatmak içindir. Pek çok Karar okuyucusunun eminim ki daha ilkokula başlamadan öğrendiği bu son derece trivial bilgi anlıyorum ki Denge ve sefure takma isimli vatandaşlarımız için pek açık değil. Zarar yok, bizler bu duruma cehalet diyoruz. Bol miktarda karşılaştırmalı okuma ve sistematik eğitim ile aşılabilir... Çok geç değilse... "Yoksa sen, onların çoğunu işitir ya da aklını kullanır mı sayıyorsun? Hayır, onlar ancak sürü içgüdüsüyle davranan hayvanlar gibidirler; hatta, onlar yol bakımından daha da şaşkın ve aşağıdırlar." (Furkan 44)
Karar Okuru 29 Eylül 2017 11:56
3
Dünya insanların etrafında döner,elbette hayvanlar diğer canlılarla dünyayı paylaşıyoruz.Ama yorumcunun kastettiği şeyi anlayacak zekaya sahip olduğunuzu düşünüyorum.
KARAR OKURU 29 Eylül 2017 12:25
3
Yazar, İslamla alaklı bir görüş bildirdi. Biz de İslam dairesinde bir cevap verdik. Yorumcu arkadaşların bazıları seküler akıl ile yorum yaptılar. Yorumkarı bu makalenin konusu değil.
Denge 29 Eylül 2017 19:43
0
Bahsettiğiniz ayette kulluk etmeyenler hayvandan aşağıdır gibi bir ifade yok, aklını kullanmayanlar için hayvanlar gibidir deniyor. Size de tavsiyem aklınızı kullanmanız. Benim yazdığımda insanlar diğer insanlar için diyemez diye bir ifade var dikkat ederseniz. Allah herkesin durumunu bildiği için Kuranda bu tür ifadeler geçer. İnsanlar ise kimsenin durumunu bilemez ve bu tür önyargılarda bulunamaz. İsterseniz bir daha okuyun. Kuran okuması vardır IŞiD/DAEŞ çıkarır, Kuran okuması vardır Cübbeli Ahmet çıkarır, Kuran okuması vardır Aliya İzzetBegoviç çıkarır, ya da Fazlurrahman çıkarır. Siz hangisinden olmak istersiniz? Mesele bu.
metin 29 Eylül 2017 00:45
Ben eskiden müslümanlarda Allah korkusu vardir diye düsünürdüm ama AKP iktidarinda tersini düsenmeye basladim. Artik dinden bahsedenlerden kuskulanmaya basladim ve Kim encok dinden konusuyorsa kendisinden uzaklasiyorum.
KARAR OKURU 29 Eylül 2017 01:39
14
Canın öyle istiyormuş...
KARAR OKURU 29 Eylül 2017 02:46
0
Aynen katılıyorum
KARAR OKURU 29 Eylül 2017 07:25
0
Din adı altında insanlar sömürülüyor. Yeni bir şey yok.
KARAR OKURU 29 Eylül 2017 09:02
0
Vallahi bende aynı düşünceye sahibim kardeşim bir müslüman olarak
KARAR OKURU 29 Eylül 2017 10:13
0
Evet benim de canım istemiyor öyle sahte konuşmalar yapanların yanında durmayı.
KARAR OKURU 29 Eylül 2017 15:04
0
Bende de son zamanlarda böyle bir hissiyat gelişti.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN