Back To Top
MHP için tek yol AK Parti listelerinden seçime girmek

MHP için tek yol AK Parti listelerinden seçime girmek

 - Son Güncelleme: 05.01.2018 Cuma 00:48
- A +

Son dönemde hemen herkes MHP lideri Devlet Bahçeli’nin MHP’yi adeta AK Parti’nin bir yan kuruluşu haline dönüştürmesini anlamakta hayli güçlük çekiyor. Zira Cumhuriyet dönemi içindeki siyasi tarihimizde bugünküne benzer manidar bir örnek bulunmuyor. Evet geçmişte de seçim ittifakları yapıldı, partiler birlikte seçime gittiler. Ama siyasi partiler yine de birbirlerinin rakibi olmaya devam ettiler.

Oysa bugünkü durum, geçmişteki örneklere pek benzemiyor. MHP bir muhalefet partisi gibi değil, daha çok AK Parti’nin bir yan kuruluşu gibi hareket ediyor. Mesela iktidara yönelik en küçük eleştiri karşısında bile iktidardan önce MHP lideri ya da sözcüleri anında cansiperane bir savunma refleksi gösteriyorlar. Hatta AK Parti’nin aile içi meselelerinde taraf olup görüş serdedebiliyorlar. Mesela geçmişte AK Parti adına Cumhurbaşkanlığı ve başbakanlık yapmış isimleri hedef haline getirip itibarsızlaştırma kampanyaları bile düzenliyorlar.

***

Siyasi tarihimizde bir partinin, bir başka parti adına cengaverce mücadele ettiği böyle bir örnek yok. Peki, 17/25 Aralık sürecinde AK Parti düşmanlığında zirve yapan Bahçeli’yi AK Parti’nin akıncı gücü haline dönüştüren nedir?

Elbette Bahçeli’nin farklı gerekçeleri vardır. İyimser yaklaşım; 15 Temmuz’da devletin karşı karşıya kaldığı beka sorunu, MHP liderini bu mücadelede AK Parti ile omuz omuza çalışmaya sevk etmesidir. Kuşkusuz bu tavır takdire şayandır ve buna kimsenin diyeceği bir şey olamaz. Ancak MHP’nin kendi siyasi kimliğini bir tarafa bırakarak AK Parti’nin bir neferi haline dönüşmesi izaha muhtaç bir durumdur.

MHP liderinin, AK Parti’yi böylesine içselleştiren tavrı karşısında galiba şöyle bir yaklaşım daha doğru olacaktır; eğer durum gerçekten böyleyse iki ayrı parti halinde devam etmenin bir anlamı yoktur. Zaten seçmen sandıkta bu birleşmeyi gerçekleştirecektir.

Son dönemde yapılan kamuoyu araştırma sonuçları da gösteriyor ki MHP bırakın yüzde on barajını aşmayı, yüzde beşleri bile bulmakta zorlanacaktır. Muhtemelen MHP’nin kamuoyu nezdinde giderek kan kaybetmesi, Bahçeli’yi AK Parti’nin adeta bir öncü kuvveti gibi davranmaya mecbur bırakmaktadır. Mesela Bahçeli geçtiğimiz günlerde, ciddi bir şekilde barajın düşürülmesi gerektiğini dillendirdi ama sonrasında derin bir sessizliğe büründü.

Öyle anlaşılıyor ki barajın düşürülmesi söz konusu değil, zira AK Parti kesinlikle istemiyor. Bu durumda MHP’nin kurtuluşu için bir tek yol var; AK Parti listelerinden seçime girmek...

Ayrıca AK Parti’nin de MHP’ye borcu var, bunca desteğin ve güç aktarmanın ardından Bahçeli’ye karşı bir vefasızlık yapması akıldan bile geçirilemez. Kaldı ki 2019 seçimlerinde MHP’nin desteğine şiddetle ihtiyacı var. Kuşkusuz siyasette 24 saat bile çok önemlidir ve yine siyasette her zaman matematiksel doğrular geçerli değildir. Ama matematiği aşan bir gerçek var ki bu ‘derin koalisyon’ iki parti için de gereklidir ve de elzemdir.

***

Ancak MHP’nin AK Parti listelerinden seçime girmesinin, seçmen tercihleri açısından sakıncalı sonuçlar üretme riski de var. Böyle bir durumda MHP parti olarak seçime girmeyecek demektir. AK Parti’nin şemsiyesi altında seçime girmek, MHP’nin seçmen tabanını ürkütüp başka partilere kaçırabilir. AK Parti açısından ise Güneydoğu’daki Kürt oylarını tümden kaybetme gibi bir tehlike var. Kuşkusuz bütün bu söylediklerimiz, birer varsayımdan ibaret. Belki de bu ittifak, Türk siyaseti açısından daha güçlü sonuçlar üretebilir, onu da not etmek gerekiyor.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Çubuk beyi 07 Ocak 2018 22:47
Sayın yazar kendinizle çelişkili bir yazı kaleme almışsınız.Sual olunursa 15 Temmuzdan sonra kimin mhp ye yaklaştığını ve geçmişteki siyasi söylemlerini değiştirenleri pekala sizde bilmektesiniz.Sayğılarımla
KARAR OKURU 06 Ocak 2018 02:56
Bahceli liderim diye kendini avudsun mhp de bahceli dönemi bitmistir genel baskanlik makamı kurultay tarihine kadar boştur.
seray yeşil.. 05 Ocak 2018 22:56
İlginç....
AKP tek başına % 35 . Yanına MHP'yi alırsa % 38. MHP tek başına % 7. AKP ile ittifak yaparsa % 3. Başka ortaklar lazım başkanlık için ama, küstürülmedik, sataşılmadık kimse kalmadı. AKP için yolun sonu görünüyor.
KARAR OKURU 05 Ocak 2018 20:58
0
Hayırlısıyla mhp akp nin kayığından kayacak.
hasan baran 06 Ocak 2018 00:33
3
akp isterse %20 oy alsın başkan önemli onuda Reis alacak Allahın izniyle
KARAR OKURU 05 Ocak 2018 17:27
Ak parti merkez partisi özelliğini yitirmemeli şu an ak parti mhpleşmiş
N.Taskesen 05 Ocak 2018 13:26
Koalisyonlar olmayacak diye baskanlik istemislerdi .Bunlar simdiden koalisyonlara basladilar ver mehteri ver yiyen cokkk
KARAR OKURU 05 Ocak 2018 19:09
3
Hani Tayyip diktatör olduğu için koalisyonları reddediyordu.
KARAR OKURU 05 Ocak 2018 12:26
zor zaman da ülkesinin yanında duran mhp yi, hain fetöcülerin ve hendekçilerin sevmemesi normal.
KARAR OKURU 05 Ocak 2018 12:59
5
olayları değerlendirmek zeka sorunundan önce karakter ve ahlak meselesi imiş. mhpnin sadece zor zamanda durduğu yer mi önemli. kolay zamanda durduğu yerin hiç önemi yok mu? fakat siz, hem zor hem kolay zamanda ülkenin yiyicisi tarafında duruyordunuz. tıpkı mhp gibi.
KARAR OKURU 05 Ocak 2018 11:19
Yazık! Koca MHP bir kişinin koltuk sevdası yüzünden bu hallere düşürülmemeliydi. Ak Parti barajı indirmeyecek bence. Oysa partinin kurmayları referandum döneminde "başkanlığa geçersek baraja ihtiyaç kalmayacak ki" diye atıp tutuyorlardı. Demek ki gerçekten atıyorlarmış. Şimdi bunlar "ileri demokrasi" deyince inanacak mıyız? Kendi söylediklerine kendileri inanıyorlar mı? %10 baraj uygulayan gelişmiş bir ülke var mı dünyada? %10, beş milyondan fazla oy demek. Siyaset işte! Ne deseniz boş.
KARAR OKURU 05 Ocak 2018 10:18
Fikirler tamamen örtüşür hale geldi. İçişleri bakanı bacak kırmaktan bahsediyor. Daha köötüsü kendini kefil olarak gösteriyor. Kanun ve yasaların yerine kendini koyuyor. Acaba bunu duyan polis bu cesaret alarak kırmanın türevlerine yeltenmez mi? Gerçekten cinnet hali YAZIK!
KARAR OKURU 05 Ocak 2018 13:01
1
siz de herşeyi büyütüyorsunuz. halkın içinden birisi çıkmış, bakanlık yapıyor, siz de söylediği şeyi bilecek düzeyde bile değil diye eleştiriyorsunuz. olmaz ki..
HACI CAVCAV 05 Ocak 2018 09:54
Sayın Bahçeli kritik durumlarda hep ülkemiz lehine hareket etti.Mesela Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı seçilmesi MHP'nin meclise girmesi sayesinde gerçekleşti.7 Haziran'da Bahçeli koalisyona razı olsaydı bugün Kılıçdaroğlu başbakan,Bahçeli ve Demirtaş başbakan yardımcısı olacaktı. Öte yandan referandumda Bahçeli Ak Parti ile birlikte hareket etmiş olmasına rağmen Kürt oylarında azalma değil artma yaşandı.Güneydoğuda evet oyları yüksek çıktı.
d 05 Ocak 2018 09:50
İktidarlar ekonomi ile gelir ekonomi ile giderler.Ak parti miladını doldurdu şimdi sağda yeni bir parti lazım.Halk diyorki bu vergilerle devleti herkes yönetir
laz61 05 Ocak 2018 09:47
bahceli akp ittifakının tek bir sonucu olacak o da bahceli ya kendini yada akp yi bitirecek....
KARAR OKURU 05 Ocak 2018 15:21
0
ikisi birden olmuyor mu?
KARAR OKURU 05 Ocak 2018 19:10
3
Tavuğun darı rüyası moda oldu...
d 05 Ocak 2018 09:47
MHP ye bahçeli gidene kadar oy yok.Alacağı oy yüzde 4 en fazla.
Mete Okur 05 Ocak 2018 08:57
bu kadar sığ,cahilce,yanlı ve gereksiz bir yazı daha okumadım.Mhp nin oy oranından tutun da ak partinin neferi gibi davranması vs. okuyucuya ne katıyor bu yazı sayın yazar? ne verdin şimdi topluma sevgili aydınımız ?
KARAR OKURU 05 Ocak 2018 09:46
4
MHPLİLERE gaz vermiş oldu. Bi de Erdoğan için yanıp tutuştu belli oldu
karar okuru 05 Ocak 2018 10:06
3
yazar sadece resim çekmiş herşey açık net görünüyor.sadece siz görmek istemiyorsunuz.
KARAR OKURU 05 Ocak 2018 06:29
Ak partili olarak söylüyorum MHP ile böyle bir ittifak halinde MHP seçmeninin büyük bir kısmı da Kürtlerin Ak Partiye oy verenlerin büyük kısmı da Ak Partiye oy vermezler.
KARAR OKURU 05 Ocak 2018 05:30
Seçmen açısından bir sakınca yoktur, seçmen kendi seçtiği belediye başkanlarının arkasında durabildi mi? Hatta MV aday listelerini çiçek böcekle ya da ölülerle doldursan onu bile farketmezler.
KARAR OKURU 05 Ocak 2018 05:24
Bence MHP açısından ortada bir sorun yok. Ama acaba AKP seçmeni 'ne oldu da biz Bahçeli ve Perinçek ile aynı safta buluştuk' diye soruyor mu?
cevat karakalem 05 Ocak 2018 04:40
MHP bir misyon partisi idi, bu misyonu olum bulup bulmamak ayri, ve bu bu misyon 1980'den sonra buyuk oranda gecerliligini kaybetmisti. Sadece Kurt Sorunu uzerinden suni olarak 25 sene daha kendine bir pozisyon yaratabildi. Buna tabii bir de ozellikle Ege, Akdeniz bolgelerindeki bir kisim ecmenin alternatifsizlik dolayi verdigi destek eklendi. Yoksa zaten hicbir zaman %6-7 bandini asamazdi. Birbirlkerine ihtiyac kismina gelince, Baskanlik secimi icin AK Parti'nin destege ihtiyaci olacaginii dusunmuyorum. Ikinci turda rahat bir sekilde kazanacaktir bence (bir tespit olarak soyluyorum bunu).
KARAR OKURU 05 Ocak 2018 09:54
1
Bence birinci turda alırsa alır. Alamazsa ikinci turda alması mümkün değil.
Murat Edirne 06 Ocak 2018 20:32
0
Başkanlık seçimine partiler değil şahıslar giriyor. Eğer Erdoğan'ı kast ettiyseniz bu da temelsiz, Erdoğan'ın kendi eseri olan mevcut atmosfer sayesinde 1'inci turda ne alırsa 2'nci turda da onu alır. Arada fark yaratacak tek şey ilk turda çok aday olduğu için kafası karışıp istediği adaya oyu basmayı beceremeyip de 2 aday kalınca bunu becerebilecek seçmen sayısıdır.
KARAR OKURU 05 Ocak 2018 04:38
MHP bu destekçi tutumu karşılığında ne aldı acaba?
KARAR OKURU 05 Ocak 2018 11:23
0
Henüz almadı ama Meclisteki kırmızı koltuklardan alacak. Sonra 17 bin Lira maaş. Daha ne olsun.
KARAR OKURU 05 Ocak 2018 15:08
0
bence çoktan aldı, boşalan kadrolar meselesi.
Karar Okuru 05 Ocak 2018 04:08
Ulkenin taze ve demokratik bir merkez sag iktidarina ihtiyaci var. Adil secim kosullari icin de OHALin hemen kalkmasi, KHKlarin bitmesi gerekli. Butun bunlar ekonominin duze cikmasi icin de acil. Kimsenin ulkenin onunu tikamaya hakki yok.
Salih 05 Ocak 2018 03:50
Mhp nin ak partiye kazandırdığı kadar kurt kokenlilerden kaybeder hiç bir katkısı olmaz % 40 ancak alır bu şekilde. Devlet bahceli o kadar sövüp saydiktan sonra dönmesi aynı şekilde ulkuculerinde döneceği anlamına gelmez. Bu tarafta ülkücüler diğer tarafta kürtler zor seçim.
Has Parti 05 Ocak 2018 02:32
Bence Mhp yerine Avm yapılsın.
KARAR OKURU 05 Ocak 2018 19:11
4
Has Parti yerine ne yapmışlar...
ibrahim DİRİ 05 Ocak 2018 02:11
MHP nin AKP listelerinden seçime girmesi siyasi intaharın bile ötesinde birşeydir.bu topraklarda başından buyana iki idooloji çarpışır islamcılık ve milliyetçilik üzerlerine hangi örtüyü örtersen ört bu düşmanlık değişmez bahçeli 1/5 ini bile götüremez.beklenen sonucu almaz.siyasi ittifaka birşey demiyorum mhp ancak kendi amlemini kullanabilirse seçmenini sandığa götürür.
Ali Adıyaman 05 Ocak 2018 01:57
Asıl olan MHP’nin ak parti içinde erimesi değil ak partinin MHP içinde erimesi deseniz daha doğru olurdu çünkü MHP’ye gerek kalmadı çünki akp zaten MHP leşti aklı başında her hangi bir namuslu Kürt evladının bundan böyle ne akp ye nede CHP gibi gizli ultra milliyetçi partilere oy vereceğini sanmıyorum ve önümüzdeki seçimlerde eğer oylar çalınmazsa akpnin eriyeceğini gösteriyor. DYP ve anap gibi bir partiye dönüşürler ve inşallah çünkü bunu hak ediyorlar hem ırkcı dem dinci olunmaz akp parti ırkçılıktan taraf şeçimini kullandı ülkeye hayırl
KARAR OKURU 05 Ocak 2018 01:13
Sayın Bahçeli Gül ve Davutoğlu'nu savunsaydı ne kadar muteber bir adam olurdu değil mi? Sizi gidi sinsi Erdoğan düşmanları, kindarlar sizi
Başka bir Karar okuru 05 Ocak 2018 22:12
1
Eski AKPARTİ'yi savunmazdı zaten. Değişmiş, değişirken de değişime itiraz edecek kadrolarını saf dışı etmiş AKPARTİ artık ''Tayyip'in Partisi'' olmuştur. (Bakınız; Kurultaydaki Bekir Bozdağ'ın açıklaması) Şu anki politikaların MHP politikalarından farkı yok, Bahçeli'nin savunması çok da abes durmuyor. Lakin normal şartlar altında Bahçeli yine de desteklemez, en azından Partisini başka bir Partiye böyle eklemlemezdi. MHP'nin Parti Kurultayını mahkeme kararlarıyla iptal ettirip koltuğunu korumasını sağlayan ''Tayyip'in Partisi'ne diyet ödüyor.
KARAR OKURU 06 Ocak 2018 07:51
0
Muteber olmazdi kanimca ama demokratik bir durus olurdu.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN