Back To Top
Yahya Kemal’in sihirli kelimeleriyle...

Yahya Kemal’in sihirli kelimeleriyle...

 - Son Güncelleme: 28.07.2019 Pazar 09:11
- A +

Toplumsal hayatın dayattığı karmaşa ve hele de siyasetin zihninizi kirleten kaosu karşısında çaresiz kaldığınız ve bir sığınak aradığınız anlarda ya şiire, ya da müziğe sığınırsınız. Çünkü şairlerin ve müzisyenlerin eserleri sizi kifayetsiz muhterislerin kirlettiği sığ dünyadan kalbin ilhamıyla yaratılan namütenahi bir dünyanın iklimine götürür.

Türkiye müzik anlamında dünya çapında ün yapmış büyük müzisyenlere sahip değil belki ama, şiirde engin derinliği olan ve kelimelere adeta dans ettiren büyük şairlere sahip bir ülke. Divan şiirinden başlayarak modern Türk şiirinin bütün evrelerine baktığımızda, Türkçenin gerçek anlamda büyük şairlerinin ve şiirinin olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Fuzuli’den Baki’ye, Nabi’ye, Nedim’den Şeyh Galip’e kadar pek çok Divan şairimiz şiirimizin zirve isimleridir. Maalesef kültürel anlamda geçmişimizle yaşadığımız kırılmalar yüzünden genç nesiller, Türkçenin bu büyük şiir ırmağından habersiz durumdalar.

Ancak her şeye rağmen, geçmişten gelen güçlü şiir geleneği Cumhuriyet döneminde de büyük şairler yetiştirmiş ve Türkçenin zarafetini yükseklere taşımıştır.

Zaman zaman bu köşede Türk şiirinin güçlü şairlerini biraz olsun anlamaya ve yeni kuşaklara anlatmaya çalışıyorum. Elbette çok değerli şairlerimiz var, ama ben bugün Türkçeye dans ettiren büyük şairimiz Yahya Kemal’in şiirinin kıyılarında dolaşmak istiyorum. Kelimeleri biraz özenle seçerek ‘kıyılarında dolaşmak’ ifadesini bilerek kullandım, zira Yahya Kemal bir deniz, onun şiirini bir köşe yazısının hacmi içinde anlatabilmek mümkün değil.

Açıkça itiraf etmeliyim ki, en umutsuzluğa düştüğüm anlarda Yahya Kemal’in şiirleriyle huzur buluyorum ve geniş bir coğrafyada uzun seferlere çıkıyorum.

Kelimelere adeta hayat veren, kültürümüzün renklerini gönüllere nakşeden Yahya Kemal’in sadece “Aziz İstanbul”, “Endülüs’te Raks”, “Aheste Çek Kürekleri” ve “Rindlerin Ölümü” şiirlerini okumak bile kalbinize muhteşem bir dünyadan esintiler taşıyacaktır. Zaman zaman kendi kendime mırıldanırken diyorum ki, eğer Yahya Kemal olmasaydı herhalde şiirimiz eksik kalırdı...

Zira o, şiirimize yeni bir bakış açısı ve yeni bir anlayış getirmiştir. Yahya Kemâl’e göre, “şiir kalpten geçen bir hâdisenin lisan hâlinde tecelli edişidir. Düşündüklerimizi vezinle ve lisanla ifade edişimiz şiir değildir. Bir mısranın şiir olup olmadığı gayet aşikardır. Derunî ahenk ile ifade edilmişse şiirdir. Fakat duyulmaksızın yalnız vezin ve lisan mümaresesiyle (dil alışkanlığı ile) söylenen söz şiir olamaz.”

***

Ve en önemlisi de Yahya Kemal için, “Mısranın ayakları yerden kopmazsa yahut en hafif bir kulağı bir ses gibi doldurmazsa halis şiir değildir.”

Eminim, bir an için olsun dünyanın bütün kirliliklerine karşı pencerelerinizi kapatıp “Endülüs’te Raks” şiirindeki,

/Zil, şal ve gül. Bu bahçede raksın bütün hızı…

Şevk akşamında Endülüs üç defa kırmızı…

Aşkın sihirli şarkısı yüzlerce dildedir.

İspanya neşesiyle bu akşam bu zildedir./ dizeleri okurken ayaklarınız yerden kesilecek, “Rindler’in Ölümü” şiirindeki şu dizelerle de deruni bir alemde yolculuğa çıkacaksınız.

/Hafız’ın kabri olan bahçede bir gül varmış;

Yeniden her gün açarmış kanayan rengiyle.

Gece; bülbül ağaran vakte kadar ağlarmış

Eski Şiraz’ı hayal ettiren ahengiyle.

Ölüm asude bahar ülkesidir bir rinde;

Gönlü her yerde buhurdan gibi yıllarca tüter.

Ve serin serviler altında kalan kabrinde

Her seher bir gül açar; her gece bir bülbül öter./

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 21:33
Müziğimizi hafife almamak lazım. Bu şiiri, bide Münir Nurettinin bestesiyle dinleyin. Hele bide taş plak kaydını bulursanız, tadından yenmez.
metim p. 28 Temmuz 2019 16:02
BEN DARALDIĞIM VE ÇARESİZLİĞE DÜÇAR OLDUĞUM ZAMAN KURAN DİNLERİM VE BU BANA FAZLASIYMA YARAR SAĞLAR.MÜZİK VE ŞİİR DİNLEMEME GEREK KALMIYOR.TABİ Kİ KURANDAN NE BEKLEDEĞİNİZE BAĞLI.....
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 19:22
1
Senin Kuran'dan beklediğin müzik ve şiir fonksiyonu, hemşehrim. Hangi müzik türünden hoşlanıyorsun bilmem. Her müzik türüne uygun okuyucusu var, Kuran'ın. Başımızdaki dinbazlar, onu, şarkı yarışmalarına güfte bile yaptılar, biliyorsun. Neyse, en azından, müzik zevkin gelişsin diye tavsiye ediyorum, İSMAİL BİÇER'den dinle. :)
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 13:02
Bu makaleye göre seküler düşünen şair olamaz.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 12:50
Oh be, siyasi bir yazı değil! Harikaydı, elinize sağlık.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 11:52
Farkında mısınız uzun zamandır şiir okumuyor. Ne zamandan beri diye düşündüm. Sanırım, o, güleç, umut dağıtan, güven veren, ortak akıla inanan kişiliğin ölüp, yerine "kifayetsiz muhteris"in geçtiği günlerden beri.
Biz sakin çınarın ince endamli servinin beyaz mermerin ve ölçünün memleketiyiz der Tanpınar Yahya Kemale
N.Y. 28 Temmuz 2019 05:40
Bir nesli yoğurmasi gereken şiire dair TV programları olurdu.Maalesef herhalde alıcısı kalmadı...! Köşe yazarlarimizda günlük akıntıya kürek çekiyor. Bugün siz şiir, Taha Akyol beyefendi Rahmetli İzzet Begovic'ten bahsetmiş ne kadar güzel. Saygılarımla
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 04:44
Şiir kalpten geçen hadiselerin lisana dökülmesi ise, o zaman şair diye andıklarımızın çoğu şair değildir.
bir zamanlar... 28 Temmuz 2019 00:38
ne güzel. şairimiz yahya kemal Beyatlı, anılarımızdan bize el sallarken onu tek bırakmayalım derim. gazi mustafa kemal paşa ,üstad münir nurettin Selçuk, salihat ı nisvandan safiye ayla, bahtsız celile hanım, oğlu nazım hikmet ran, askeri lisedeki sınıf arkadaşı necip fazıl Kısakürek.. şairin hayatındaki bu isimlerin hepsine rahmet olsun.. ayrıca, nesrin sipahi ve Hümeyra akbay hanımlar sağlıkla yaşasınlar.. caz yazısı haftalarından sonra , bizim şiirimiz ve musukimiz çok güzel oldu, acı da olsa bir dönemimizi andık...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN