Back To Top
Yeni yıla şiirle başlamak belki hepimize iyi gelir

Yeni yıla şiirle başlamak belki hepimize iyi gelir

 - Son Güncelleme: 31.12.2017 Pazar 00:26
- A +

Biliyorum, yeni yıl kutlamaları İslam toplumlarında pek hoş karşılanan bir durum değil. Hatta kimi çevreler bu olayı dini bir çerçeveye yerleştirerek adeta putperestlik adeti olarak değerlendirmektedirler.

Kuşkusuz eski zamanlarda, Müslüman toplumlarda böyle adetler yoktu. Ancak kabul etmek gerekiyor ki, yaşadığımız modern zamanlar insanların hayata bakışlarını, kutlama ve eğlence biçimlerini de değiştirmiş bulunuyor. Elbette insan fıtratına uymayan ve hakikat algısını perdeleyen bir takım yaşama biçimlerine teslim olmak zorunda değiliz.

Ama yeni bir yıla başlarken, hayatımıza ‘yaşama sevinci’ katmasını umduğumuz yeni umutlara yelken açmanın hayat tarzlarımızı tehdit eden bir yanı olduğunu düşünmek de sanırım biraz abartılı bir yaklaşım olur.

***

Ayrıca bir gerçeğin altını dikkatle çizmek gerekiyor ki, yeni yılın Hıristiyanlıkla bir ilgisi yoktur. Hıristiyanlık adeti olan Noel’dir. Türkiye’de farklı dinlere mensup kesimler hariç, Noel kutlaması yapan toplum kesimleri bulunmamaktadır.

Ancak biliyoruz ki eski zamanlarda olmamasına rağmen, bugün Türk toplumunda doğum ve evlilik yıldönümleri de kutlanmaktadır. Bunlar insanların sevinçlerini, mutluluklarını paylaştığı güzel anlardır. Dolayısıyla insanların güzel anlarını paylaştığı bu yeni adetleri, İslam kültüründen zoraki yollarla elde edilen kutsal metinlerle yasakçı bir iklim oluşturmak ne dinin ruhuyla, ne de çağın ruhuyla izah edilebilecek bir durum değildir.

Maalesef bizim toplumumuzda zamanla dini algılamada oluşan taassup, sanki İslam’ın gelenekleri, adetleri reddeden bir din olduğu şeklinde bir anlayış hakim olmuştur. Oysa İslam bir rahmet dinidir, en bariz özelliği de hayatı yasaklarla değil, müjdelerle tarif etmesidir.

Ayrıca unutmayalım ki İslam’ın ruhunu, yaşadığımız dünyanın diline tercüme etmeden modern zamanlarda dindarlık bilincini yaşatmak ve hayata hakim kılmak mümkün değildir. Dolayısıyla, gelenekleri, görenekleri reddeden, İslam’ı adeta yasaklar manzumesi olarak takdim eden “Ham softa-kaba yobaz” tiplerin diliyle yeni nesillere İslam’ı anlatmak hiç mümkün değildir.

Unutmayalım, güzel bakan güzel görür. Yaşadığımız dünyayı cehenneme çeviren zalimlere, diktatörlere, dünyayı ateşe vermeye çalışan bunamış ihtiyarlara rağmen, yeni yıla pozitif duygularla ve umutlarla merhaba demek istiyoruz. Daha güzel yarınlar adına, yeni yıl hepimize güzellikler getirsin...

***

Eminim ki üstat Sezai Karakoç’un ‘İnci dakikaları’ şiiriyle 2018’ karşılamak hepimize iyi gelecek.

/Sen bana yeni yılsın her dakika 
Her dakika bir yaşıma daha giriyorum 
Sen benim üstüne titrediğim güzel ve yeni 
Saatim kadar saadetimin gözbebeği zamansın 
Ben bin parçaya bölündüm her parçasında 
Her parçasındayım kırkayak sesli boğuk arkadaşlığın 
Çalkantısız Üniversitenin yalnızlığın ve ağlamanın 
Erkek ağlar mı diyeceksin 
Hayberin kapısı ağlar mı erkek ağlar mı 
Ben yel gibi erkekler ağlar diyorum 
Bir dakika ağlar yılbaşı dakikasında 
Daha gözlerimin gerçek yaşları belirmeden 
Ağlamak diye bir şey yoktur diye bir şey 
Yüzme bilmeyen bir uyurgezer yüzer ya 
Çürük ve havada asılı tahtalar üstünde 
Hafif kedi ayaklarıyla yürür gerçekten yürür ya 
Sen benim ağlamamı erkekliğime 
Uyanan ölmeyen yenilenen 
Azgın kışlar içinde keskin baharlar bulan 
Seni bulan yeniden bulan tekrar tekrar bulan erkekliğime say 
Bütün bir yıl bütün bir yaşama boyu 
Gizli heybelere binbir gece eşyası doldurduğuma say 
Ben otomobilleri böylesine yankısız sağır komam 
Öyle bir isyan şiiri var ki ben onu yakalayacağım 
Bu yunan şehrinin düzenini öper ve yalvarırım 
Şehrin ölümünü yanlış anlama 
Gözleri kör oldu doğrudur ama o kadar 
Ve şehrin gözlerini geri verme dakikalarıdır bu yılgın çanlar/

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Bahtiyar Kavık 31 Aralık 2017 22:29
Çoook!!!!
HACI CAVCAV 31 Aralık 2017 13:09
"Ham yobaz-kaba softa"tabirini üstad Necip Fazıl'ın yazılarında sıkça kullandığı bilinen bir husustur. Ocaktan,yobaz ve softa kelimelerinin yerini değiştirmiş,"ham softa-kaba yobaz" haline getirmiş.Ne fark eder? denebilir.Bana bir hayli farklı geldi doğrusu.
KARAGÖZ 31 Aralık 2017 16:01
1
Tabir NFK'ya değil, şeyhi Arvasi'ye aittir.NFK'da yaygın kullanımı Hacivat’ın dediği gibi olmakla beraber, ham ve kaba sıfatlarını sadece softa için kullandığı da (HAM ve KABA SOFTA)olmuştur:“Ne çare ki, tasavvufun yalnız posasını yiyen sahte sofi, bu emirdeki dünya borcunu anlamaz ve marifeti dünyaya topyekun arkasını dönmek diye görür; şeriatın kışrında kalan ham ve kaba softa da, her şeyin ahiret gayesini ezbere tekrarlarken, dünyayı, şeriatta mevcut olmayan bir darlık ve havasızlık içine almaya çalışır.”
KARAR OKURU 31 Aralık 2017 12:42
Mehmet By yeni yılın modelle ilgisi yoksa neden ANKARA caddeleri noel baba kepazeliginden gecilmiyor?????bende de minnacik siir olsun Çocuksun sen sesindeki tipiye tutuldugum Bu dünya sana göre değil küçüğüm TIREBOLU
KARAR OKURU 31 Aralık 2017 11:58
"İslam’ı adeta yasaklar manzumesi olarak takdim eden 'Ham softa-kaba yobaz' tiplemesi" den niçin bu kadar rahatsız oluyoruz sayın yazar? bu tiplemenin sözü ve davranışı "odun" gibi olabilir her daim emir ve yasakları hatırlatıcıdır. elastikiyet bilmez, eyyamcılık bilmez, üç maymunu oynamaz. nesli tükenen bu tiplemelere ne kadar da ihtiyacımız var.
KARAR OKURU 31 Aralık 2017 08:55
Yeni yıl kutlamak bir insanin kalbini kirmaktan daha kötü degil. Keşke her konuda insanımız bu yeni yıl muhabbeti kadar duyarli olsa.
EMG 31 Aralık 2017 08:13
Noel kutlamıyoruz belki ama yılbaşında Noel amca AVMlerde boy gösteriyor. Mehmet bey müslümanca yaşamanın ne olduğunu bilmeyen halkımıza hicri yılbaşımızı hiçbir gayrimüslim kutlamadığını ancak yine de bizimkilerin onların yılbaşını devletin yılbaşı olarak kabul ettiğini de bilir ama acı gerçekleri okurlarıyla paylaşmak yerine Sezai Karakoç gibi islami hassasiyetleri olan birinin içinde çan geçen bir şiirini paylaşmayı yeğliyor. Peki Kudüsün yılbaşısı ne olmalı Mehmet bey? Yedi kollu şamdan şiiri varmıdır arşivinde merak ettim.
KARAR OKURU 31 Aralık 2017 10:39
1
Kudus'un Müslümanlar öncesi tarihine bakabilirsiniz yedi kollu şamdan şiirleri için.
1
"Hicri yılbaşı" diye bir yılbaşı yok. Hicri takvim diye de bir “dini takvim” yok. O takvim Arap takvimi; Arapların cahiliyeden beri kullandıkları takvim. Araplarda yılın ilk günü 1 Muharremdir. Hicret muhtemel Rebıulevvel ayında olmuştur. Ömer zamanında, fil olayını başlangıç yılı kabul eden takvim yerine, hicretin içinde geçtiği yılı başlangıç kabul eden bir takvim icat edilmiştir. İslam’ın indiği yer Arabistan değil de, Mısır olsaydı güneş takvimi kullanılmış olurdu. Allah toplumların bu tip geleneklerine müdahale etmemiştir, verili duru
İÇİNDE ÇAN GEÇMEYEN BİR YAZI 2 31 Aralık 2017 15:33
1
KARAR bizimle dalga geçiyor. 600 karakter hak verdim diyor ama uygulamıyor. Yazı, KARAR'ın kafasına göre takılması nedeni ile yarım kalmış. Devamıdır : Allah toplumların bu tip geleneklerine müdahale etmemiştir, verili durumu esas almıştır. Bedevilikten medeniliğe hicretinize vesile olmasını dileyerek, yeni yılınızı kutlarım.
KARAR OKURU 31 Aralık 2017 16:17
3
12:20, Aynı şeyler miladi takvim için de söylenebilir ama doğru olmaz. Hicri takvim de vardır. Miladi takvim de vardır. Bir de biz Türklerin uzun süre kullandığı güneş yılına dayalı, hicreti milat kabul eden Rumi takvim de vardır. İnsan kendini hangi medeniyete yakın hissederse o medeniyetin geleneğini önemser.
Yüksel dinçer 31 Aralık 2017 07:48
Bu dinci yobazlar dini kötü göstermek için elinde gelen bütün çabayı gösteriyorlar bu kişilerin araştırılması gerekir
cevat karakalem 31 Aralık 2017 04:32
Bircok sosyolijik, toplumsal konuda oldugu gibi yeniyil konusunda da "Dogrusu sudur, budur" demek yerine asil yapmamiz gereken her kesimin dusuncesini soylemesini ve konunun halk gundeminde konusulmasini saglamak olmali bence. Bu tip konular konusuldukca asiri uclar torpulenir ve makul genel kabul gorur. Mesela basortusu konusunda oldugi gibi. Bakin artik her gorusten siyasinin prim yapacagi bir konu olmaktan cikti. Cok da iyi oldu.Darisi diger sorunlarimiza.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN