Back To Top
15 Temmuz’dan aklımda kalan komutanlar

15 Temmuz’dan aklımda kalan komutanlar

- A +

15 Temmuz’un üzerinden yaklaşık 23 ay geçti. Zaman aktıkça bazı ayrıntılar aklımızdan çıkmaya başladı. Bunu insanca bir refleks olarak görebiliriz. Ama o gecenin şehitlerini ve gazilerini unutursak işte o zaman kaybedenlerden oluruz.

Ayrıca o gece bir şekilde FETÖ’cü darbecilerin suikast girişimlerinden kurtulan bazı önemli isimlerin yaptıklarını da unutursak yine bence kaybedenlerden oluruz.

Birçok isimsiz kahramanın içinden o gece TSK’lerde öne çıkanlar;

Birinci Ordu’nun eski komutanı Org. Ümit Dündar, şu anki Jandarma Komutanı Org. Arif Çetin ve 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel, dönemin Özel kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı paşadır. (ismini yazamadıklarımdan şimdiden özür diliyorum)

***

Bu isimler 15 Temmuz darbe girişimi ve öncesinde ülkeye hizmetlerini zaman mekan ve unvan beklemeden icra etmiş gözüpek insanlardır. İster darbe girişimi öncesi olsun isterse sonrasında PKK, DAEŞ ve FETÖ militanlarının hepsi suikast girişimlerine maruz kalmışlardır. Asla bu girişimlerden korkmamış ve siyaset dışında kalmışlardır.

TBMM ve onun hükümetine ayrıca Türk toplumuna sadık kalmışlardır. Kahramanlık gibi popüler bir ünvanı görmezden gelip işleriyle uğraşmışlardır.

15 Temmuz sonrasında bu isimlerle ilgili olarak terör örgütleri tarafından toplum nezdinde itibarsızlaştırmak için uğraşılmış, haklarında onlarca asılsız ihbar yapılmış ve uluslararası rapor hazırlanmıştır.

Sosyal medya ve diğer yayın organları üzerinden saldırıya uğramışlardır. Bu saldırıları ‘doğru yolda gidiyoruz’ diye madalya kabul edip ilerlemişlerdir. Kendilerine sunulan medyatik olma fırsatlarını hep görmezden gelmişlerdir.

Ama maalesef Zekai paşayı görev değişikliği sırasında bir şekilde siyasi mülazaların içine soktuk şimdi de İsmail Metin Temel paşayı bu çekişmenin bir parçası yapıyoruz.

Son yıllarda yapılan operasyonlara bakın ve kaç ismi sayabildiğinizi bir düşünün. İşte az miktarda sayabildiğiniz o isimleri istemedikleri bir yerde yıpratıyoruz. Çünkü o alan onların hiç bilmedikleri bir yer. Onlar yalnızca askerler ve gözünün içine bakarak mücadele etmeyi biliyorlar.

Cumhurbaşkanı adayı Sayın Muharrem İnce, konuşmalarınız içinde sıklıkla ülke sevdasından, vatana hizmetten, demokrasiden ve hukuktan bahsetiyorsunuz.

Eğer bu sözlerinizde samimi iseniz bir kişinin önce safahatine bakar ve onun kişiliğini anlamaya çalışırsınız. Bu kişi kimdir diye çevrenizde bulunan asker kökenli danışmanlarınıza sorardınız. Bu hukuğun gereğidir. Çünkü bazı kişilere bu tip yakıştırmalar yakışmaz.

İkincisi yaşanan olayı, gerçekten siyasal bir aktivite mi diye araştırırdım. Çünkü bu araştırma birçok şeyi değiştirebilirdi.

Üçüncüsü ‘Şu görüntüleri bir inceleyin gerçekten ne olmuş?’ diye danışmanlarınıza soru yöneltirdim. Çünkü tebessüm edilen konunun sizinle ilgisi olmadığını fark ederdiniz.

Dördüncüsü hukuki olarak apolet sökme eylemini bir cumhurbaşkanı yapabilir mi sorardım.

Beşincisi daha sırtındaki ter kurumadan Kandil cephesine giden bir komutanı siyasetin merkezine çekmezdim.

Seçimi kazanırsanız kiminle çalışıp çalışmayacağınıza tabii ki karar verebilirsiniz. Ama rütbeleri sökmeye önce hukuk sonra da milletin vicdanı karar verir.

Eğer sözlerinizde samimi iseniz şu söylediklerimi düşünür araştırır ve gereğini yapardım. Gereği sizin vicdanınıza kalmış.

Bugün bu söylemi yalnızca bir CHP adayına yönelik olarak dile getirmiyorum. Geçmişte bütün kumpas davalarında dönemin siyasetçilerine de aynı uyarıları yaptığım için şimdi de rahatça söyleyebiliyorum.

Zor bir dönemden geçiyoruz bu dönemi atlamamızın yegane yolu demokrasi, hukuk sistemi ve siyasetin ufuk koyma becerisidir. Seçimi vaatler üzerinden götürelim yıkma ve yıpratma üzerinden değil.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 01:34
Peki bir ordu mensubunun siyasi bir toplantida yeralip alkis tutmmasina ne diyorsunuz? Onu es gecmissiniz sanki.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 02:42
0
Dönem malesef tek parti döneminin tekraridir. Kendini devletle özdeslestiren bir parti, devletimi milletimi yoksa mensubu oldugu siyasi partiyimi temsil ettigi muglak bir lider ve arkasindan sürüklenenler. Elbette destecileri cumhurbaskanini alkislayan bir subay görürken muhalifler parti propagandasi yapilan bir mitingde politize olmus bir subay görüyor. Ikisinde de haklilik payi var ama suc bu tezati yeni sistem diye pazarlayanlarin sanirim.
Nuri 10 Haziran 2018 18:40
0
Tek parti? Bu insanlar neden her gün 3, 4 tane ile gidip halktan oy istiyor acaba?
Kadir 08 Haziran 2018 21:52
Eline ağzına sağlık mete yarar.
KARAR OKURU 08 Haziran 2018 11:28
Cehennemin en karanlık yerleri, buhran zamanında tarafsız kalanlara ayrılmıştır.
KARAR OKURU 08 Haziran 2018 11:27
Cehennem yeriinde hiç ateş yoktur. Herkes ateşini buradan götürür. Karacaoğlan.
Davut Doğrucu 07 Haziran 2018 20:04
Başbakan Erdoğan: ”Bir ülkenin başbakanı anma törenine gider de, bir korgeneral ayağa kalkmaz mı? Kalkması gerekir. Kalkmadığı taktirde bedelini öder. Bedelini de ödedi. Çanakkale’de anma törenlerine gidiyoruz, bu beyefendi ayağa kalkmadı. Ondan sonra gereği yapıldı, o ayrı mesele. Ama şimdi bakın gideceği yeri o da bilmiyor.” Erdoğan'ın "Başkomutan" değilkenki bu konuda tepki gösterdiğiniz yazının linkini verirseniz memnun olurum...
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 16:22
Din, hukuk, asker siyasetin içinde olmaz. Konunun özeti bu. Apolet sözünün temelinde bu konunun yattığını çok iyi bilerek aklınızca yorum yapıyorsunuz. Ne İnce yi nede Erdoğanı alkışlayamaz. Onlar siyaset yapıyor anladık. Paşa 80 milyonun paşası değilmiş demekki.
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 18:41
1
Temel Metin pozisyonunu açık ettiği için onu artık biliyoruz, ya diğerleri ? Onlar farklı mi ?
yorumladım işte 07 Haziran 2018 16:02
Mete bey, denemesi bedava giyersin üniformanı, gidersin İnce nin mitingine , yemeğine yada toplantısına, Erdoğan ı eleştirirken gülümseyerek alkışlarsın. Ertesi günü sabah, yeni şafak, Türkiye gazetesi, Yeni Akit, Güneş, Akşam, Trt, Ahaber vs... okusun. Bir tanesi küfretmezse haklısın.
kültigin 07 Haziran 2018 14:52
mete abi bugünkü maçlar için tahminin var mı ....alt üst veya çifte şans verirsen
X_Sailor 07 Haziran 2018 14:28
Garip olan yıllarca "bizler" hapislerde çürürken elini kıpırdatmayanlar, hata vurana bir tekmede bir vuralım diye "biz" kendimizi anlatmaya bu ülkeyi sevmekten başka hiçbir "suçumuz" yok dedikçe salyalar saçarak üstümüze saldıranlar ailelerimize, dostlarımıza saldıranlar bugün TSK'nin en ve onun siyaset uzak, tarafsız subaylarının en büyük savunucuları olmuş. Aferin sizlere "biz"lerin hürriyetini, haysiyetini, namusunu ve şerefini savunduğunuz gibi şimdi de Temel Paşa'nınkini savunun. Münker ve Nekir sorduğunda da aynen böyle dersiniz. Ama "biz" kimsenin b
Nuri 07 Haziran 2018 13:26
O konuşmayı canlı yayında izledim kamera zamanlaması, açısı komutanımızın alkışlaması evet doğrudur yanlış anlaşılabilecek bir algı oluşturdu malesef. Amma ve lakin mal bulmuş mağribi gibi bu olayı siyasete taşıyıp çarpıtmak ne kadar doğru muharrem bey? daha önce meral hanımın kendi konvoyonun yanlış girdiği yolda yolun kapatıldığını iddia etmesi gibi veya cumhurbaşkanın misafirine bakarken duraksamasını prompter gitti konuşamadı gibisinden çarpıtılması gibi...
Kadir 08 Haziran 2018 21:50
0
Temel paşa TOBB Başkanı ile konuşuyor. Aralarındaki konuşmada birşeylere gülüyorlar. Tam O sırada Cumhurbaşkanı Muharrem Ince yi eleştiriyor. Temel paşa dinlemediği bu konuşmayı alkışlıyor. Bazı muhalif arkadaşlara ne anlatırsan anlat anlamak istedikleri şekilde yorumlar. Temel paşanın ömrü doğuda geçmiş bir asker. Bazı FETOCU eski tümgeneraller gibi kıyak yerlerde hızla yükselmiş birisi değil.
Nuri 09 Haziran 2018 22:06
0
Bahsettiğiniz bu bazı muhalif arkadaşlara bakıyorum haktan hukuktan bahsediyorlar ama insanları suçlarken acımasızca davranmaktan da kaçınmıyorlar. Geçmişte bazı yanlışlar yapılmış olabilir hatta bazen şu anda da bazı yanlışlar oluyor olabilir ama vatan için millet için görev yapan insanları linç etmek bu kadar kolay olmamalı.
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 12:08
Yahu Kumpas davalarında bir çok asker ve komutanınız Levent Bektaş için neden bu kadar hassas değildiniz.Biliyorsunuz Özel Kuvvet elemanları babasından daha çok silah arkadaşına güvenir.Ki yoksa başarı ve fedakarlık olmaz. Temel paşa kasıtla öyle görüneyim niyeti ile alkışı yapmış olmazsa da! Ancak,verilen operasyonel görevlere bakınca sanki, parlatılarak bir yerlere hazırlanan kişi gibi.Mete bey askere ve orduya hassas olunmalı,kaybettiğimiz savaşlara bakınca, sebebin ordu içi çekişme/ihtilaf ve siyasetin emrinde olduğu dönemlerdir.
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 11:09
15-20 milyon seçmeni temsil eden bir adayı aşağılayan bir konuşmayı başka bir aday tabiki yapar.Ama bir atanmış sırıtarak alkışlayamaz.Kahramanlık geçiş üstünlüğü vermez.
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 16:24
0
Anlıyorlar merak etmeyin. Sadece cahili nasıl kandırırım onun peşindeler.
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 10:27
Muharrem sen hiç ülkede katliam yapan askerlere bir şey dedin mi mahkemelere gidip bu asker kılıklı teröristler halka kurşun sıktı dedin mi demedin ozaman süs seni ve seningibileri biz halk iyi tanırız sizi tanimayanlarnsizden olanlar
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 10:24
Muharrem
Gerçekler... 07 Haziran 2018 09:32
Sayın mete bey, bu ülke yıllardır ordunun siyasete alet edilmesinden yakınıldı. Buradaki sıkıntı onun göstermiş olduğu başarısı değil. Giydiği üniformayı bir siyaset konuşmasında göstermiş olduğu harekettir. Hükümet düştüğü zaman ordu siyasi güdümünü devam ettirmek için darbeye kalkışma durumu olursa ne yapacaksınız o zaman bunları da hain mi ilan edeceğiz. Atatürk'ün dediği gibi siyaset toplantısına gidiyorsa üniformayı giymeyecek..
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 05:42
Baķın beyefendi benzer bir konusmayi bir muhalefet lideri iktidar aleyhine yapsa idi ve herhangi bir subay kahkahalar ile şakşaklasa idi sonuçlarının aşağı yukarı ne olabileceğini hepimiz biliyoruz. Onun için lütfen bu şekilde yazmayın. Kimse kimsenin kahramanlığına laf etmiyor. Anlamazliktan gelmeyin.
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 18:49
0
Evet siz turk milletinin penceresinden bakıp böyle bir kanaate sahipsiniz ama Mete yarar da bulundugu pozisyon itibarıyla böyle yazmak zorunda ...
mustafa 07 Haziran 2018 05:03
eline saglık mete komutanım.harıka.
tepekoylu 07 Haziran 2018 03:48
bencede bu ınsanlar yıpratılmamalı...üç beş oy uğruna parti etkınlıklerıne alet edilmemeli...devlet ıdare edenlerın mılletın ortak degerlerıne karşı bıraz daha hassas olmaları gerekır…...
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 02:22
Maalesef TEHDIT unsuru bizim ülkemizde ÖNEMLI bir mekanizma olarak isletiliyor. Milleti ve kilit noktalarda bulunan sahislari SINDIRMEK icin etkili bir unsur. Hatta MEDYA da buna dahil. Taraftarsan para pompalanir AKREDITASYON cantada keklik. Muhalif isen DÜNYANI DAR ederler... Gel gelelim BATI ile barisik bir düzen icin, muasir (cagdas) medeniyetler seviyesi icin bu KÜLHANBEYLIGI SÖKMÜYOR... Cogulcu, parlamenter, demokratik yapiya sahip degilsen MUASIR MEDENIYET PERONUNA gecemezsin, gecirmezler. Türkiye bunu anlamak zorunda! Mesrutiyet= Demokrasi. Biz bunu hep istemisiz ama eld
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 00:56
Mete komutanım,sizce asker kişilerin siyasi söylemlere karşı tutum alması, tarafını belli etmesi doğal bir durum mudur?İncenin söylediklerine katılma makla birlikte, kimse oraya niye katıldı demiyor zaten,neden siyasi söylemi gülerek alkışladı diyor.Çünkü, Cumhurbaşkanı hem başkomutan,hem de bir partinin genel başkanı bu konularda,herkesin daha dikkatli olması gerekir diye düşünüyorum.Komutanımızın operasyonlarda göstermiş olduğu cesaret ve fedakarlık takdire şayan.Keşke bu olay yaşanmasaydı.
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 00:41
Ordumuzun değerli komutanına yapılan bu hakareti son derece mide bulandırıcı buluyorum.Mikrofonu eline aldığında kendini kaybeden bu zat hakaret dolu üslubunu rütbe sökmeye kadar götürme düşüncesi içerisinde Allah ıslah etsin gündemi takip eden biri olarak ordumuzun vefakar ve fedakâr her bireyi benim ve halkım için değerlidir. Seçim meydanlarına malzeme yapılmasını kınıyorum.15 Temmuz'dan sonra yaşadığımız bu süreç zarfında ordusuna ve ülkesine bağlı çok değerli komutanlarımıza saygımız kat ve kat artmıştır.Rabbim Ordumuza ve ülkemize zeval
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 11:20
1
Yerden göğe haklısın.Üniforması ile orduyu temsil eden kahraman bir generali parti propagandası yapılan yerlere davet edip onu bu duruma kıstırmayülım.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN