Back To Top
Adım adım Kandil

Adım adım Kandil

- A +

Terörle mücadelede şu ifadelere sıklıkla rastlayabilirsiniz. “İlk kez girildi” veya “Operasyon yapıldı”... Esasen bu yanlış bir ifade şeklidir. Nitekim bunu duyanlar üzerinde sanki PKK’ya hiç operasyon yapılmayan yerler varmış algısı oluşabilir. Ancak işin şekli öyle değildir. İlk kez girildi denilen yerlere daha önce de onlarca defa girilmiştir.

Burada yeni olarak kastedilen operasyonun icra şekli, içeriği ve kullanılan teknoloji ise bu deyimleri kullanmayı hak edebilir.

***

Örneğin Kato Dağı’na bildim bileli operasyon yapılır. Ancak son yapılan operasyon, mağara derinliklerine kadar inilen farklı bir strateji barındırdığı için “Kato Dağı’nda ilk kez derinlikli operasyon yapıldı” ifadesini hak eder. Çünkü kullanılan tekniklerle nokta istihbaratı alınma kabiliyeti kazanıldığından, birlikler arazi arama tarama faaliyetiyle zaman kaybetmeden hedefe yoğunlaşabilmektedir.

Şimdi de birebir benzeri bir operasyon sessiz sedasız Irak’ın kuzeyinde sürdürülmektedir. Tabii ki güvenlik güçlerimiz ilk kez Kuzey Irak’ta operasyon yapmıyor ama nicelik ve nitelik olarak ilk kez faklı bir metod izleniyor.

Geçmişte daha büyük birliklerle yapılan sınır ötesi operasyonlar şimdilerde daha küçük profesyonel birliklerle icra edilebiliyor.

Şemdinli’den Kandil’e dikine ve İran sınırını da kapatacak şekilde bir operasyon sürdürülüyor. Evet, bu operasyonla ilgili olarak, içinde birçok ilkleri barındırdığı için, farklı deyimler kullanabiliriz. İsterseniz madde madde sıralayalım:

l Neredeyse Afrin kadar bir alanda yapılan operasyonda küçük ama etkili birlikler kullanılıyor. Bu çapta bir alanda kullanılan birlik sayısı bir ilk.

l Birliklerin tutmadıkları alanlar teknolojik imkanlarla kapatılıyor. Bu da bu büyüklükte bir alanda ilk defa deneniyor.

l Özel birlik operasyonu yalnızca teröristleri etkisiz hale getirmek için değil, aynı zamanda üs bölgeleri kurmak için de planlanıyor.

l Kandil’den daha önemli bir bölge olan Hakurk bölgesine TSK operasyon yaparken PKK terör örgütü kafasını kaldırıp karşılık veremiyor. Kandil’e son adım olan bu yerde direnemiyor. Bu da ilk kez yaşanıyor denebilir.

l SİHA ve İHA’lar ilk kez bu kadar yoğunlukta kullanılıyor.

l TSK işini sessiz sedasız bir şekilde 11 Mart tarihinden itibaren 3. Piyade Tümeni komutasında sürdürüyor.

l Türkiye daha önceki konseptlerden farklı olarak, PKK bölgeyi terk etmeden, kendisinin de çıkmayacağını harekâtın nevi ile gösteriyor. PKK’nın İran’a kaçma yolunu da kapatıyor. Bu şekilde, terörle mücadeleyi Türkiye sınırlarında kabul etmeyeceğini gösteriyor.

l Farklı alanlarda yaptığı derinlikli operasyonlarla değişik teknikleri uygulayabileceğini gösteriyor. İdlib’de güvenli bölgeler, Fırat Kalkan’ında özel görev gücü harekâtı, Zeytin Dalı’nda süpürme operasyonu ve Kuzey Irak’ta derinlikte özel birlik operasyonu aynı anda yapabildiğini herkese ilk kez gösteriyor.

l TSK yurt dışında ilk kez bu kadar büyük bir alanda bu kadar uzun süreli operasyon icra ediyor. Acil ekipman ve personel ihtiyacı duymadan operasyonları sürdürebiliyor.

***

Sanırım Dışişleri Bakanı’nın seçim kararı alınmadan önce açıkladığı gibi PKK’yı Irak’tan kalıcı olarak çıkarma operasyonu başlayacak.

Özel bir durum olmazsa son sıçrama için yeterli derinliğe inildiğini veya çok az bir mesafe kaldığını düşünüyorum.

Emareler bunu gösteriyor. İran’ın Kandil’de sınır yerleşim yerlerinde oturanlara bölgeyi boşaltmaları için tebligat yaptığını biliyoruz. 

Kandil’e güvenlik güçleri sessiz ama etkileri muazzam olacak bir şekilde adım adım ilerliyor.

Allah bu aslanların ayaklarına taş değdirmesin.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
B 03 Haziran 2018 20:42
Sayın Mete Yarar eğer ABD ile en küçük bir anlaşma ihtimali bile olması sizin çok bahsettiğiniz 15 temmuz, 30 yıldır devam eden pkk ile mücadelede şehit olan askerlerimiz, Afrinde Elbab da şehitlerimizin Cizrede Surda şehit olan özel harekat polislerimizin hakkını helal etmeyiz. Yazıklar olsun. Şu anda görüşmeler yapılıyor. Neyin görüşmesi bu. Bu millet bir kandırıldık olayını daha kaldıramaz. Haberiniz olsun.
Güven 03 Haziran 2018 10:04
Bundan sonra aşağıdaki yorumda belirttiğim hatayı onarmak mümkündür. Yapılacak iş gerek İbadi hükümetine gerekse Esad rejimine tam gaz destek vermektir. Yıkılan şehirleri onarmak, karşılığında petrol almak şeklinde olabilir. Şehirleri onarmakla kalmayıp çok iyi bir nüfus kayıt sistemi ile tapu kayıt sistemi oluşturmak gerekiyor. Böylece Suriyeli'lerin ülkelerine dönmesi ve ekonomi çarkının dönerek geçimlerini sağlaması temin edilir. Pyd ister istemez iyi bir güvenlik sistemi ile devlet içinde eritilebilir.
KARAR OKURU 01 Haziran 2018 11:53
Bu kandil artık sönmeli Başka yolu yok artık.Allah yardimcilari olsun
Güven 31 Mayıs 2018 19:55
Sınırların ötesinde bir devlet otoritesi yoksa sınırı geçmek ve terörle mücadele etmek hep sıkıntı olacaktır. Irak'da sağlam bir Irak devleti olsaydı kandil diye bir dert olmazdı. Yine Suriye'de sağlam bir devlet olsaydı pyd gibi bir sorun olmazdı. Burada hata şudur. Zamanında Saddam'ı devirirken ABD'nin incirlik üssünü kullanmasına izin verildi. Çekiç güç, uçuşa yasak bölge dendi. Bu yapılacağına direk Saddam'a destek verilseydi terörist problemi olmazdı. Hadi buradan ders almadık, Suriye'de neden Esad'ı devirmeye kalktık. Akılsız başın derdini ay
Demiroğlu 01 Haziran 2018 01:07
1
"Saddama destek verilseydi"....kimyasal silah kullanmasına destek mi verecektik ? "Esad ı devirmeye kalktık" ...Esadı devirmeye çalışan Surıye halkıdır..elinde bir milyon Suriyelinin kanı olan cellat hakkında hala iyimser konuşmaya çalışmak ise onun işlediği katliamları yok saymaktır ki buda onun suçlarına ortak olmakla eş değerdir.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2018 18:57
Çok Teşşekkür ederim,bu-Teknik aaçıdan- değerli bilgiler için.(Kıbrıs yaklaşan US Uçak gemisini ele geçirelim gibi bir 'Tehdit ' edelim Ve ABD nin Akdeniz de ki "Expansion"un dan vaxgeçirelim!?Çok Şımarik eylem peşindeler,HıÇ unutamiyacak 1Ders verilmeli?
Ercan 31 Mayıs 2018 17:39
Bazı arkadaşlarımız yazdıklarını ölçmeden tartmadan yazıyor. Yorum yapmanın anlamını dahi bilmiyor. Güzel yorumlar veya olumsuzda olabilir düşüncelerimizi paylaşmamız gerekirken. Yazdığınız yazılarda bir gram vatan sevgisi göremediğim arkadaşlar. Bu vatanın evlatları ağızlarından vatan kelimesi çıktığı vakit patlayan volkan gibi ciğerinden öyle bir vatan kelamı derki yüreğinizdeki dağlar titrer. İçlerinde bir gram vatan millet helede insan sevgisi olmayan şahsiyetlerin. Dizlerinin bağı çözülür. Düşünürken ölçün tartın öyle yazın. Ş
KARAR OKURU 31 Mayıs 2018 16:54
aaamiiin METE abi İNŞAALLAH cc
Burak Yılmaz 31 Mayıs 2018 15:14
Bitirin bu terörü artık
Milli ve Yerli 31 Mayıs 2018 13:35
Amin Amin Amin Amin Amin Allah yardımcıları olsun. Mete Yarar Allah sizden razı olsun. Sayenizde çok özel bilgiler ediniyoruz.
Amin. Ya devlet başa ya kuzgun leşe.
Abdulkadir 31 Mayıs 2018 13:10
Aminnn... Rabbim yar ve yardımcıları olsun
KARAR OKURU 31 Mayıs 2018 13:06
Yazar boş konuşuyorsun sen sanıyorsun bitecek mi bu Kürdistan davası gülerim haline bak sen gör hdp gümbür gümbür geliyor ilk önce sana ben ırkçılara kapak olacak siz kürtleri inkar edin durun faşistler bu saban bitmez öldürdükçe Kürt halkı çoğalır siz böyle yaptıkça gençlerde milliyetçi ruh hissediliyor çıkışlar artar patlar ya bu devlet hezimete uğrarsa Kandil’de ne olacak sana sölim mi ben ne olur onbinlerce genç çıkar yat kalk kandil bitsin anan lakin Kürt halkı 1921 den beri Kürtlüğünden vazgeçmedi vazgeçmez inadına Allah’ına kadar Kü
Nuri 31 Mayıs 2018 18:11
0
Düşmanlık üretmekten başka bir şey yapmıyorsun. Ancak bir olursak güçlüyüz. Birbirimize düşersek, bu coğrafyada ne Türk bırakırlar ne de Kürt.
KARAR OKURU 03 Haziran 2018 18:16
0
Nuri doğru söylüyorsun. Ama hala anlamıyorlar. Bu kafayla ekonomi çoküyor. Vuralım öldürelim kökünü kazıyalım kafası yerine müzakere yoluna gidilmeli.
Nuri 04 Haziran 2018 21:27
0
Terörle mücadele her koşulda devam eder... ekonomiden daha önemli bir şey var, o da ortak vatanımız olan Türkiye ve civar coğrafyasının savunmasıdır. Ekonomi kötüye gidecek korkusuyla terörle mücadelede zafiyet olmaz. Pkk masum bir halk hareketi değil emperyal bir maşadır anlaşılması gereken bu.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2018 13:00
Bunu bilin ne yaparsanız yapın Kürt halkı davasından vazgeçmeyecek elinde sonunda bu devlet Kürt’lerin hakkını vermek zorunda amacınız gerillaya soykırım uygulamak bu zor bence o dağlar engel olacak allah Kürt halkının yanında olacak herkes de biliyor ki o dağdakiler Kürt’ü halkının çocukları yok ederek Kürtleri öldürerek bitiremeyeceksiniz demek ki Kürtleri öldürerek seçimleri kazanmak amaçları ama bence zor tarih bunu da yazacak Kürt’ü halkı davasından haklıdır ırkçılıga karşı düşmanlıga inat kürdüz ne yaparsanız yapın Kürtler hakk
d 31 Mayıs 2018 12:27
Sayın yarar kandilde taşları mı bombalayacağız.Ben askerliği mi k.Irakta yaptım.Sınırımızda fıratın doğusunda ikinci israil kuruluyor siz kandil derdindesiniz.Milleti uyutmayın.PKK düzenli ordu kuruyor biz dağları bombalıyoruz.600 km sınırımızdan söz etmemekbirilerine bop a hizmet algılarım ben
Ozhan Kaymaz 31 Mayıs 2018 15:55
2
Hah iste tam da senin fark etmedigin oluyor. TSK'nin gerek personel, gerekse strateji ve taktik manada ve de belki de en muhimi techizat ve teknoloji olarak 2015 Temmuz'undan beri cok cok ustun ve mukemmel derecede, dunya askeri literaturune girecek muhtesem basarilarini gormelisiniz ve bununla hakikaten gurur duymalisin; artik "dag-tas" bombalanip donulmuyor !!!
Allah devletimizi,Milletimizi,TSK'mizi bu mübarek günler yüzü hürmetine korusun...
KARAR OKURU 31 Mayıs 2018 11:24
Allah bu aslanların ayaklarına taş değdirmesin. AMİN!
KARAR OKURU 31 Mayıs 2018 09:10
Ortada bir sorun var amaç çözmek ise Jonathan Powell gibi risk alıp yapıcı olmanızı öneririm. Gündem yaratmakla gaz vermekle şehit vermekle kınamakla aslan demekle öldürmekle sorun çözülmüyor. .
N.Öztürk 31 Mayıs 2018 07:26
Şunu anlatamadınız, bu Kandil Kuzey Irak'ta yani Barzani bölgesinde değil mi ? Barzani'de ( düne kadar ) bizim kankamız değil miydi ? Bayrağını çekip kırmızı halılar dahi sermedik mi ? Peki bu kankamızın bölgesindeki terör yuvalarını 15 yıldan beri hepten silip sürecek gücümüz olmadı mı ? Barzani'den mi korktuk ? Kaldı ki, Kandil bölgesinde zarar görecek sivil halk sayısı da çok az, niye bekledik ? Yoksa K.Irak ile iş yapan şirketler, al gülüm- ver gülüm yeşil Amerikan dolarları mı baskın çıktı ? Yani, Kandil, Suriye kadarcık tehlikeli
Enesson 31 Mayıs 2018 06:07
Amin. Rabbim bu millete devlete zeval vermesin
KARAR OKURU 31 Mayıs 2018 05:54
Komutanım elbette ki Irak kuzeyinde detaylarini anlattiginiz şekilde yeni bir anlayış ile operasyon yapılması elbette önemlidir ancak sizde taktir edersiniz ki bu terör örgütünün 90li yıllardan farklı olarak artık lojistik ve komuta merkezi ağırlık merkezi Irak kuzeyi değil Suriye kuzeyi Fırat doğusunda ki devasa terör bölgeleridir ve burada Amerikan askerleri ve üsleri vardır sahada bu teröristlerin yönlendiricisi koordine edicisi amerikalilardir dolayısıyla öncelikli hedef Amerikan askerleri ve üsleri olmalıdır yani benzetme yapar isek imame kopar ise ancak t
KARAR OKURU 31 Mayıs 2018 04:21
Amin.Rabbim yar ve yardımcıları olsun değerli vatan evlatlarının... Teşekkürler.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2018 03:37
Oncelikle yorumlarimi yayinladiginiz icin tesekkur ederim Sayin yazar. Makalelerinizde yazdiginiz goruslerinizin buyuk cogunlugu ile hemfikir degilim. Buna ragmen elestiri iceren yorumlarimi yayinliyorsunuz. Benim de kose yazarlarindan bekledigim budur...PKK ile savas hic bitmez. Bitse bile Kurtler bir devlet olmadan Kurt Sorunu bitmez. Turkiye, Irak, Suriye ve Iranda 35 milyon Kurt asilli insan yasiyor. Her yasadiklari ulkede haksizliga ugramislar. Hala anadillerinde okuma yazma bile yasak. Dunyada boyle bir nufusa sahip olup devleti olmayan bir millet yok. Savasla bu sorun halledilemez.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2018 06:35
2
Eee napalim devlet mi verelim size? Bırakın şu kavmiyetciligi birakin ki kafirin oyuncagi olmayin. Bknz. Barzani.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2018 09:33
6
Karar Okuru 06:35; Kurt asilli degilim. Ben devlet istemiyorum. Vatandasi oldugum ulkede butun vatandaslara esit mesafede duran, insan haklarina saygi gosteren bir devlet olmasini istiyorum. Ama bu cografyada boyle bir devlet yok, olamiyor. Kavimiyetciligi birakin diyorsun ama insanlara etnik kokeni yuzunden ayirimcilik yapan, dogustan sahip olduklari haklari yok sayan devletler oldugu surece ne Kurt Sorunu biter, ne Filistin Sorunu.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2018 12:49
5
Dünyada türklerin onlarca devleti var.araplarin onlarca farslarin devleti var.kavmiyetcilik olmuyor.kürtler devlet istedimi ümmeti parcaliyorsunuz.eger sözlerinizde samimiseniz türkiyeyi yikin yerine ümmet devleti kuralim basina selahattin eyyübi gibi basarili bir kürdü getirelim.birde sansiniz var bir selahattin edirnede sizi bekliyor.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2018 19:32
1
Arap ulkelerinde, Iran'da, Turkiye'de ve diger Turk ulkelerinde Irk ayirimi da var, din ve mezhep ayirimi da var. Bu ulkelerde insan haklari surekli ihlal ediliyor. Demokrasi, hukuk devleti yok bu ulkelerde onun icin de catisma, savas bitmiyor. Kendini kandirarak yasayabilirsin ama gercek degismez.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2018 22:33
0
Kardesim devlet masaya oturdu mu oturdu orgut ne yapti yine kalleslik. Devletin bu dkkadan sonra yapmasi gereken hainleri sinek gibi ezmektir. Anadili konus ama anadilde egitim bu ulkeyi böler, isin realitesi bu. Birligi butunlugu bozmayacak herseyin kurtlere verilmesi taraftariyim. Bu isler humanizmle cozulmuyor cunku karsimizda insan yok hayvandan beter mahluklar var.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2018 03:17
keşke
KARAR OKURU 31 Mayıs 2018 02:27
1) PKK, Ingiliz, Kemalistler ve Israil isbirligiyle kurulan ve varligi yoklugu Ingilizin iki dudagi arasindaki lafa bakan bir terörist yapidir. Vaktiyle Ingiliz 400 bin altina ihanet eden haydut Araplari satin aldigi gibi Apo Öcelan gibi hain ve komünist/dinsiz, vicdansiz, soysuzu da satin almistir ve Türkiye'ye Kemalistler vasitasiyla Öcelanin bir kilina dahi dokunma EMRI vermistir ve Türkiye bu emri uyguluyor. Ingilizin Lozan da oldugu gibi bütün inkilap maddelerini Türkiyeye taninma karsiligi masa alti sartlari olarak direttigi nasil genelde bilinmiyorsa avam Ingilizi bilmez.
Nuri 31 Mayıs 2018 04:02
0
Hangi kemalistler bunlar
KARAR OKURU 31 Mayıs 2018 06:06
3
Ya git bi tarih oku be kardeşim nedir alıp veremediğiniz. Ülke paramparça olmuş. bulgar, yunan, arnavut,arap isyan etmiş hala ümmet hayal görenler aymazlıktan kör olmuş. Bi kaldır kafanı bak bakalım arap çocukları mı canlarını verdi bu vatan için. hikaye anlatma Mustafa Kemal Atatürk olmasaydı. Şimdi İç anadoluda kabile hayatı yaşıyorduk. İstanbul, İzmir, Bursa, Trakya, Van, Hatay, Adana, Antalya ..... Yoktu. Türk Milletini gafletten uyandırdı... Ama hala uyumak isteyenlere sözümüz yok...
KARAR OKURU 31 Mayıs 2018 02:09
kacinci kez acaba.yaziyi okumaya gerek var mi.bu lafları 30 yıldır bin defa duyduk.gec bunları.acliktan işsizlikten bahset.guvensiz uzman
Nuri 31 Mayıs 2018 03:56
1
Tsk nın şu an kuzey ırakta operasyon yaptığından ayrıca bunun iranla yapılan bir diplomasi başarısı olmasından ve nerdeyse kandile girilme aşamasına gelinmiş olmasından haberiniz vardı yani ve bu sizin için eskimiş bir haberdi... maşallah biz mete bey sayesinde bunları yeni öğrenmişken siz duymaktan sıkılmışsınız bile.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2018 01:53
Amin
KARAR OKURU 31 Mayıs 2018 00:37
Amin
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN