Back To Top
Aklıma kurt düşürdüler

Aklıma kurt düşürdüler

- A +

F-35 lerin teslimatlarıyla endişelerin başladığı günden beri birçok kişinin aklına Kıbrıs harekâtı sonrası hayata geçirilen ABD silah ambargosu gelir. Nedense benim aklıma ilk andan beri 1914 yılında İngilizlere parasını ödediğimiz ama bize teslim edilmeyen “Reşadiye” ve “Sultan Osman” savaş gemileri gelir.

Aslında ilginç bir şekilde birebir benzer bir durumu yaşıyoruz.

***

Tarihçiler, Yunanistan’ın bağımsızlığı ilan etmesindeki büyük etkenlerden birinin Osmanlı donanmasının etkinliğini kaybetmesi olduğunu öne sürerler. Onu bilemem, ama yıllar sonra “Averoff” zırhlısı ile Ege’de Osmanlı’nın çıkış yollarını kapatmaya çalışmıştır.

1909 yılında kurulan “Donanmayı Hümayun Muaveneti Milliye Cemiyeti” vasıtasıyla halktan donanmayı kuvvetlendirmek için para toplanmıştır. “Averoff” zırhlısına eş değer satın alınacak bir gemi bulunamayınca iki eski gemi Almanya’dan satın alınır. Sonra da kırk parçaya yakın gemi tedarik edilir. Bunlar ihtiyacı karşılamayınca dönemin büyük gemilerinden olması için İngiltere’ye yukarda değindiğim iki adet gemi sipariş edilir. Yıl 1911, Balkanlar ve çarlık Rusya çalkantı halindedir. İngiltere’de  dönemin deniz bakanı Churcill’dir. Elinden geldiğince gemi yapımını durdurmaya çalışır. Gemilerin teslimini geciktirilir. Sonunda gemileri almaya giden Türk denizcilerine İngiltere’de parası ödenmiş gemileri alamayacakları tebliğ edilir. Heyet bir yolcu gemisiyle geri döner. Aynı zamanda ABD Yunanistan’a iki adet yeni savaş gemisi satar. Daha sonrasını sizler biliyorsunuz.

Hemen sonra I. Dünya Savaşı başlamış, ardından Çanakkale Savaşı yaşanmıştır. O verilen zırhlı araçlara ilaveten ABD donanması eşliğinde Yunanlılar İzmir’e Anadolu’yu işgal için çıkmışlardır.

İşin başka bir yönü bu teslim edilmeyen gemiler İngiliz donanmasına katılır. Testler sırasında görülür ki gemilerde mühendislik hataları vardır. Bu gemiler İngilizlere de yar olmaz. İşin aslı gemileri alsak bile bilerek mi yapılmış bilemem ama işe yaramaz iki gemi satın almış olacaktık. Bu bile teknolojiğe tam sahip olunmadan ne gibi tuzaklara açık olduğunu gösteren bir delildir.

Memleketin vatansever insanları ordusunu güçlü tutmak için bu dönemde de elinden geldiğince yardımcı olmaya devam etmektedir. Dengeleri değiştireceğini düşünülen silah sistemleri alınmaya çalışılmaktadır.

Yine bu dönemde, Türkiye Ege ve Akdeniz’deki çıkarlarından uzak tutulmaya ve kıskaç altına alınmaya çalışılıyor. Çünkü Türkiye’nin bu bölgede elde edeceği kazançlarla, gelişmiş ülke ligine asansörle çıkacağını biliyorlar. 

I. Dünya Savaşı sonrasında Musul’dan, Kerkük’ten ve Azerbaycan’daki petrol yataklarından nasıl çıkarıldıysak bugün de ondan daha büyük havzalardan uzak tutulmaya çalışılıyoruz.

Sorun büyük planı görmek ve ona göre mili savunma sanayisi ile yerli bir finans modeli yaratmaktan geçiyor.

Bu ülkede yaşayan her kesimin bu süreci doğru analiz edip vatan safında birleşmesi gerekiyor. Ülke kısa vadeli savunma ihtiyaçlarını dışardan alabilir ancak asıl sorun bunun yerli sanayi önünde bir engel teşkil etmemesidir.

***

Yunanistan Fransa’dan savaş gemisi kiralarken, Mısır mistral sınıfı savaş gemilerini Suudi Arabistan’ın parası ile temin ederken, İsrail boru hattını Akdeniz ve Ege üzerinden geçirme kararı alırken, bizlerin F -35 olayına yalnızca bir silah ambargosu olarak bakmamız mümkün değildir.

Ben herkesi yıl 1914 diye başlayan süreci tekrar okumaya davet ediyorum. Yaşananlar benim aklıma kurt düşürüyor.

Ama umutsuzluğa kapılmayın çünkü işin aslı, sorun onların plan yapmasıyla neticelenmez. Bizim ne yapmadığımızla sonuçlanır. Hadi ilk olarak tarihi tekrar okuyarak başlayalım.

 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 06 Haziran 2018 18:34
Akademisyen gazeteci meslektaşlarınız tutuklu bu ne sessizlik böyle.
KARAR OKURU 06 Haziran 2018 18:33
Dış güçleri geçin artık. Ülkede olup bitene odaklanın. Ekonomiden teknolojiden tarım hayvancılıktan bahsedin. Savaş kelimeleri can sıkıcı. Suriyeliler ne olacak? Her taraf dolup taştı. İnsani olarak bakıp onlar için barış sağlanmalı. Ekonomi tepetaklak. Yabancı yatırımcılar gidiyor. Üretim ihracat artmalı. İthalat düşmeli. Vsss.
KARAR OKURU 05 Haziran 2018 01:49
O iki Alman gemisi Göben ve Breslau adinda Ege'de Yunanistan tarafindan yakit ikmali yapilmistir. Gemiler daha Bogazi gecip Karadenize ulasmamis.Plan sudur. Osmanli ne yapip yapip Birinci Cihan Harbine müdahil edilecektir Yunan hayrina gemilere ikmal yapmadi! Sonra Göben ve Breslau Bogazi gecer Karadenizde acilirlar ve SIVASTAPOLU göstere göstere bombalarlar. Suclu iki Alman gemisi geri döner ve Almanlar Osmanliyi BELANIN ICINE CEKMEK ICIN Göben ve Breslau gemilerini Osmanliya hibe ederler. Daha sonra bu iki gemi YAVUZ ve MIDILLI isimleriyle donanmamizda görev yapar.
KARAR OKURU 05 Haziran 2018 04:54
0
Bir de benim yazdigimi oku bi zahmet; 30 saniyeni alir. Talat Pasa Almanlarla gizli bir anlasma yapti 1914 yilinin Kasim ayinda ve seferberlik ilan etti. Hatta mecliste kavga cikti "sen nasil bize haber vermeden Almanlarla savasa sokarsin bu ulkeyi" diye. 2 Alman denizaltisi bogazi geciyor ve bizimkiler izin veriyor. Neden, diye sormuyorsun. Denizalti bunlar, Karadenize cikip balik avlamiyacaklar, Rus limanlarini bombalayacaklar. Onlarin bogazi gecmesine izin vermekle Rusyaya savas ilan etmek ayni sey. Ustelik de saldirgan ulke durumuna dustuk. Yani BELANIN iCiNE CEKMEDiLER BiZi. BiZ BELANIN i
KARAR OKURU 04 Haziran 2018 21:43
Osmanlı nın son yılları Avrupa ilişkileri neden zayıflar;neden söz geçiremez olur..Churchil,Lord Curzon bizlen resmen dalga geçtiler..Kimse -bugünkü gibi-cevap veremedi. Cevaplandığın da;ah!ne ayıp;bu resmen Diktatörlük tür' deniyor!?Non Comprendo!?
KARAR OKURU 04 Haziran 2018 18:35
Mehmet ocaktan görmesin yazdıklarını ona göre öyle bir şey olmaz biz üretiyoruz bunları herkes bizim dostumuzdur hele Amerika çok komplo teorisi üretiyorsun Mete yarar.
KARAR OKURU 04 Haziran 2018 18:29
Amin.Türkiye S 400 türü hava savunma sistemini ve savaş uçağını ürettiginde tam bağımsız olacaktir.Bununda 2030 yilina kadar gerceklesecegine inaniyorum.
engineer 04 Haziran 2018 12:16
f35 ler önce 10milyar dolardı, sonra abd salma yaptı ve maliyet artışlarından dolayı 6milyar dolar daha haraç mezat ödettirdi Türkiye'ye,bizimkiler de iyi pazarlık yaptık iki tane fazla f35 alacağız dediler hatırlayınız lütfen, deniz kıyısında martı sayan adamın, martı sayısınca para talep eden kişiye martıların sayısını eksik söyleyerek kar etmesi gibi yani
KARAR OKURU 04 Haziran 2018 10:32
Ekonomik, olarak gelişmeye çalıştıkça, kendi silahımızı biz yapmıya çalışınca emperyalist ler ve onun iç teki iş birlikçileri kudıracaktır, buda gayet doğaldır, burda asıl olan halkın özellikle sağ seçmenin uyanması ve ona göre hareket ederek emperyalist lerin oyununu bozması, dik durması....
KARAR OKURU 04 Haziran 2018 12:05
5
Senin destek verdiğin sağ partiler de Ortadoğu'da pay kapmak için az çaba harcamadılar. Bu yaptıkları emperyalist hayaller değilmiydi? Ortadoğu'da İsrail'in tek düşmanı Suriye'yi kim yerle bir etti...:arkası boş emperyalizm sözleri bir anlam ifade etmiyor.
KARAR OKURU 04 Haziran 2018 10:04
Her şeyin en iyisini iyi eğitim görmüş insan yapar. Pisa' dan anlıyoruz ki eğitimimiz her geçen gün kötüye gidiyor. Önce eğitimi düzeltip o uçağı yapabilecek birey yetiştirmektir . Biz ancak yaptığımız küçük şeylerle övünuyoruz . Neyi yapamadığımıza hiç bakmiyoruz.
Nuri 04 Haziran 2018 22:02
0
Teknik lise reformu şart..şart..şart.. bu yönde bazı bakanlıkların yaptığı güzel çalışmalar var ama bunların tüm bölümlere yaygınlaştırılması gerek. Mühendislerin teknik lise mezunu olması gerek..gerek..gerek.
KARAR OKURU 04 Haziran 2018 09:44
Teslim edilmeyecgini dusunmekeyim.
KARAR OKURU 04 Haziran 2018 09:43
F35 ler 21 haziranda kağit uzerinde bize teslim edilecek Yaklaşik 18 ay sonra Kasim2019 da Turk Ordusuna.katilacak Yani bu hamur daha çok su kaldirir derler.Kagit uzerinde bile teslim.edilip ABD de kalacak ucak icin bu kadar sorun cikariyorlar ise bende bir neden il
cevat karakalem 04 Haziran 2018 06:39
Okuz altinda buzagi ariyorsunuz. Durum karisik dogru ama zannedildigi gibi "Tum dunya Oratadogu'ya odakli, her sey oradan ibaret ve ozellikle bize karsi sinsi bir ittifak var" degil. Guney Asya Denizi, Kore, Venezuella, gumruk tarifleri, bir suru buyuk mevzu var.
KARAR OKURU 04 Haziran 2018 02:57
ee?
Nuri 04 Haziran 2018 18:46
0
ee'si ülkede kaos ortamı yaratmaya çalışanlara karşı önce içimizde birlik olucaz... sosyal medyadan (hoş burası da bir sosyal medya sayılır :) her yönlendirmeye, kaynak gösterilmeyen habere balıklama atlamayacaz etrafa yaymayacaz... inanmadan önce araştıracaz... Ülke olarak savunma sanayinde belli aşamaya geldik bunu devam ettirecez.
KARAR OKURU 04 Haziran 2018 02:43
Cihan Harbine katilmakla cok buyuk bir yanlis yapildi. Osmanli boyle buyuk bir savasa katilacak durumda degildi. Hazine tamtakirdi, yeteri kadar silahi cephanesi yoktu. Talat ve Enver Pasalar Turanci hayallerle Osmanliyi Almanlarin yaninda savasa soktular ve hezimet oldu. Canakkale haric her yerde bozguna ugradik. 400 bin askerimiz sehit oldu. Bundan alinacak ders savaslardan uzak durmaktir. Nato uyesi olmak bir guvencedir. ABDde en modern ve etkili silahlar var. ABDye sitem etmek icin Rusya'dan silah almak akillica birsey degil. Soguk savas donemi geri geldi. Maceraya gerek yok.
KARAR OKURU 04 Haziran 2018 14:58
0
ABD NATO silah verdi de biz mi istemedik, yine biz mi suçlu olduk yani!
KARAR OKURU 04 Haziran 2018 16:10
2
bu kararı bugünden söylemek kolay, tüm bigiler önümüzde, o zamanda kısıtlı bigilerle alınan kararlar tartışılmamalı. Size şunu söyleyebilirim, Osmanlı bu savaşa katılmasa bile savaşı kazananlar petrol yataklarını ele geçirmek üzere üzerimize son hız gelecekti. Osmanlı sayesinde savaş uzun sürmüş, yıpranan ekonomisi yüzünden galip devletler anadolu kurtuluş hareketine ses çıkaramamıştır. Ola ki musul harekatı bütün yıpranmış ekonomiye rağmen yeni bir sefere yol açardı. Atatürk burada zekice hareket ederek öncelikle ulus devletin temelini atma
KARAR OKURU 04 Haziran 2018 19:14
0
16:10 cevabimdir..Birinci dunya savasi basladiginda tarafsizdik. Ittihatci liderler savasa katilmak icin can atiyorlardi. Once ingilizlerle muteffik olmayi teklif ettiler. igilizler istemedi cunku Osmanliya silah, cephane yardimi yapilmasi, ordusunu toparlamak icin generaller gondermesi gerekiyordu. Arkasindan Talat Pasa meclise haber vermeden Almanlarla gizli bir anlasma imzalayip seferberlik ilan etti ve ultumatom bile vermeden savasa katildi. Tarafsiz kalabilirdik. Nitekim bu olaydan ders alan ismet inonu ikinci dunya harbine katilmadi, tarafsiz kaldi ve buyuk bir felaketten kurtulduk. Tari
Fatihh 04 Haziran 2018 00:51
S-400 almak mantıklı mı?Ruslar kendi askeri kaynaklarından şu açıklamaları yaptılar haber ajanslarına:Türkiye ye vereceğimiz hava savunma sistemi elimizdeki en iyi sistem değil.Aynı anda birkaç hedefi ancak takip edip vurabiliyor dediler.S-400 ler ellerine geçene kadar zaten biz s-500 LERİ faaliyete sokacağız dediler.Bize verilen sistem eksik yada sorunlu olma ihtimali çok yüksek.F-35 de de aynısını yaşamak kaçınılmaz.Teknik arıza ile patır patır düşerlerse şaşırmayın.Türkiye yi ABD ve Yunanistan vuracak ve işgal edecek.Yakın gelecekte Osmanlı gibi tama
aspnetturkiye.com 04 Haziran 2018 10:15
2
dış güçler (abd) maceranın kralını yaşıyor sen hangi kafadasın enver ve talat almanlar kazansaydı kahraman ve ülkemiz dünyanın en büyük ekonomisiydi
KARAR OKURU 04 Haziran 2018 10:26
6
Yunanistan bizi vurmaz. Biz de Yunanistan'i vurmayiz. ABD neden Turkiyeyi isgal etsin? Birakin bu felaket senaryolarini. Biz kendi sorunlarimizi halledelim. Hukuk devleti kurmaya calisalim. Devletimize ceki duzen verelim. Guclu bir devlet olmanin yolu hukukun ustunlugune saygi gostermekten gecer.
KARAR OKURU 03 Haziran 2018 23:38
Mert adamsın komutanım bu konuya değinmek bile bunun kanıtıdır mert adamsın hem söyledim bu uçakları almak bir işimize yaramaz çünkü Amerikan tehdidi altında iken Amerika'dan alınan uçaklar ile vatan savunulamaz
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN