Back To Top
Bul ve Getir

Bul ve Getir

- A +

Kandil’e yapılan operasyonun detayları zaman geçtikçe daha fazla ortaya çıkmaya başladı. Operasyon safha safha planlandı. ilk safha, bu derinlikte bir operasyon yapmak için örgütün sınıra yakın olan sözde kamplarının temizlenmesi. Bu kamplar temizlenirken Kandil’e inilecek rota üzerine lojistik ve denetim için kurulacak mobil üsler inşa edilmeye başlandı. Bir taraftan da üsleri birbirine bağlayacak yollar zırhlı iş makinaları ile açılıyor.

Bu safhada Çukurca, Uludere ve Dağlıca’nın karşısına düşen PKK terör örgütüne ait kamp alanları da bu temizlik kapsamında baskı altına alınmaya ve bölgede yeni askeri üsler kurulmaya devam ediyor.

Kandil’e planlanan operasyonu yalnızca Şemdinli kırsalı ile sınırlı olduğu düşünmek hatalı bir anlayış olur. Kuzey Irak’tan terör örgütünün komple çıkarılması bir plan ve bunun alt parçası Kandil’dir.

Kuzey Irak’ta PKK terör örgütünün bütünü ile baskı altına alınmadığında Kandil’e yapılacak bir operasyon yalnızca örgütün yer değişikliğine yol açacaktır. Güvenlik yetkilileri bunu çok iyi bildiklerinden bir plan dahilinde operasyonu yürütmekteler.

Sınıra yakın bölgelerde bir temizlik ve süpürme harekatı sürdürürken derinlikte “Bul ve Yok et” ve “Bul ve Getir” diyebileceğimiz bir operasyon şekli icra ediliyor.

H H H

Kandil bölgesine bundan sonra yapılacak bir operasyon için bölge halkının desteğine veya sessiz kalmasına ihtiyaç duyuluyor. Çünkü girilecek vadi bölgesinde yerleşim yerlerinin sayısı oldukça fazla. Sivil halkla örgüt mensuplarının ayrıştırılması için bu desteğe ihtiyaç var.

Geçmişte Şemdin Sakık’ın getirilmesi de  buna benzer bir destek sayesinde olmuştu. Bölgedeki sözde örgüt liderlerinin getirilmesi ve saha istihbaratı bu destekle daha kolay hale gelecektir. Örgüt bunun farkında olduğu için bölgede cep telefonlarını toplatırken aynı anda kontrol noktalarının sayısını artırmaya başladı.

Fakat onların anlamadığı güvenlik güçlerinin geldiği teknolojik gelişmeler bu desteği olmaz ve olmazdandan çoktan çıkarmıştır.

Yer tespiti için MİT in ve TSK nın onlarca farklı teknolojik enstrümanı mevcuttur. Tespitin ötesinde yok etmek içinde artık menzil kısıtlaması yoktur.

TSK ve MİT in operasyonel kabiliyeti Kandil’i ötesine geçeli çok uzun bir zaman oldu. Şimdi Kandil’i konuşmamızın sebebi de bu elde edilen kabiliyetler sayesinde oldu.

Önümüzdeki dönemde hemen Kandil’e bir bayrak dikmeyi bekleyenlere bir Üzücü birde sevindirici haberim olacak.

Kandil’e giden yol için zaman vermek için henüz erken ama “Bul ve Yok et” ve “Bul ve Getir “ için ise hergün değişik bir haber ile karşılaşabiliriz.

Türkiye askeri gücünü dış politikanın önünü açacak şekilde doğru ve gerekli yerlerde kullanmaya devam ediyor. Bu bence Kandil’e planlanan operasyondan daha büyük bir başarıdır. PKK yı ve bütün vekalet örgütleri de ortadan kaldıracak asıl güçte bu olacaktır.

Türkiye dış politikada uluslararası bir güç merkezi haline geldikçe vekalet savaşlarının hedefinden kurtulacaktır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 21 Eylül 2018 03:17
Allah razı olsun emeğinize sağlık.
B 22 Haziran 2018 22:55
Son olarak şunu söyleyeyim eğer bir tankı hava saldırılarından ve tow, javelin gibi tanksavar silahlarından koruyacak bir yöntem bilimsel olarak bulunabilirse tanesi 100 bin dolar olan bu silahların hiç bir işe yaramaması demektir ki. ABD bu silahlara harcadığı parayı kaybetmiş olur. Bunun için mühendislerimizin ve zeki gençlerimizin kafa yormasını isterdim. Belki bir çözüm vardır.
B 22 Haziran 2018 19:56
Mete Yarar sizin yazınıza yorum yapmaya çekinmeye başladım. Çünkü bazen son yapılan yorum benimki oluyor. Halbuki yorumları okuyup gülmek de eğlenceli.Genellikle de muhalif yorumları tabi. Birisi ABD izin vermeden Afrin'e giremezdiniz demiş mesela. Sorsan korugan ve bağlantılı tüneller neden yapılmış diye bunları bilmez. Çünkü konuyu sığ bir şekilde biliyor. 4 bin teröristi öldürmeye neden müsade etti desen yine cevap yok.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 10:47
Size tavsiyem Jonathan Powell teröri nasıl bitirdiğini okumanız. Hakan Fidan ve Yalçın Akdoğan ile yaptığı görüşmeleri inceleyin. Çözmek için müzakere şart.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 02:10
Mete Bey katıldığınız programları ve köşe yazılarını, kitaplarınızı takip ediyorum.. Ve size güvenerek yazdıklarınızı söylediklerinizi refarans alarak çevreme anlatıyorum. Hakkari’de zor şartlarda devletine hizmet eden bir birey olarak sizden ricam lütfen siyasetin esiri olmayınız, devlete uzun yıllar hizmet etmiş birisi olarak, bir konu ile alakalı yorum yaparken hiç bir partiyi değil sadece devletimizin menfaatlerini gözeterek yorumlar ve açıklamalar yaparsanız çok memnun oluruz.. RABBİM ülkemizi korusun.. Saygılar..
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 01:59
3-) Doğu bölgelerindeki masum insanları, gariban çocukları örgüt belasından kurtarmak için tüm vatan evlatları elinden geleni yapmaktadır. İnsanları kaybetmek çok kolaydır ama en önemlisi kazanıp topluma yararlı birey haline getirmektir. Tek çabamız bu olmalı.. 4-) Son olarakta biz köşe yazarı yorumlarında bile eleştirileri kaldıramayan şucu bucu diye karşı tarafı itham eden sürekli kutuplaşan durumlara nasıl düştük.. Biz TÜRKİYE’yiz ve artık sözde değil özde bir olup birbirimize değil düşmanlarımıza yumruğu vurup indirmeliyiz
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 01:48
2 Yıldır HAKKARİ’nin her alanında görev yapan ve yapmaya devam eden birisiyim... yani hayatında hiç kırsal alan görmemiş ve oturupta şöyle yapılmıyor böyle yapılmıyor diyenlerden değilim.. 1-) Bu ülke için Şehadete koşan asla korkmayan ve yorulmayan o kadar çok kahraman varki sırtımız asla yere gelmez evelallah. 2-) Bizim en büyük zaafımız vicdanımızdır(şeref duyarız) inanın doğuda görev yapan kahramanlar sivilleri düşünmese vicdan sahibi olmasa ve hukuk devleti olmanın gereklerini yerine getirmese çok farklı olur ama unutmayın ki bizim amacım
KARAR OKURU 21 Haziran 2018 23:44
Sayın Yarar, Ben bir gurbetçi olarak memleketimdeki insanlari anlamiyorum. Sırf muhalefet olsun diye yada gercekten anlamayanlara sesleniyorum. Türkiye sizin sandığınızdan daha güçlü. Bos bos konuşacağınıza arastirin öğrenin bilgisiz kalmayin. İha, siha, milgem projesi, rasat uydusu, som fuzesi, atak helikopter, gokturk, altay tanki, zirhli araclar, gelecegin lazer silahi,ve daha nicesi. Biz bunlari ülke olarak ambargolara rağmen abd nin istemedigi halde yaptik yapiyiyoruz ve yapacagiz. İstesenizde istemesenizde buyuk guclu ureten gelisen bir turkiye geliyor. Siz de CİLD
KARAR OKURU 21 Haziran 2018 23:38
Mete Bey PKK ve destekçileri sizin sıkı takipçiniz. Çıldırtın.
tespitos 21 Haziran 2018 20:12
Yazilarinda hükümetle ilgili yorum yapmamana rağmen yorumlarında seni eleştirenlerin en çok beğenildiği yazar sensin. muhtemelen bu tespitte en çok eksilenenlerden biri olacak.
KARAR OKURU 21 Haziran 2018 20:08
fetos kripto cocuklari,sizin alayiniz o yazmaya calistiginiz kifayetsiz kelimelerden anlasiliyor,alayiniz boyle kudura kudura yola geleceksiniz,bu ulkeye kalkan eli ve uzanan dili keserler.yok sabrimiz kalmadi diyorsaniz cehenneme bileti itinayla kesen bir ordumuz ve halkimiz var.hersey sirayla....
KARAR OKURU 21 Haziran 2018 19:49
Türkiye ve ordumuzun gücünden, harekat kabiliyetinden rahatsız ağzından salya akacak derecede kudurmuş zavallılara sadece gülüyorum.
KARAR OKURU 21 Haziran 2018 17:56
Abi sen ne anlatıyorsun ya. Bütün bunların seçime yönelik bir oyun olduğunu sen de biz de iyi biliyoruz. Boşuna yorulma Abd nin izni olmadığı müddetçe biz ne MÜNBİÇ ye ne Kandil’de ne da Afrin de oluruz. Yanlış diyorsan bu durumda Abd ile savaşı göze akacaksın öylemi. Bir tane F 16 mız bile havalanamaz sende biliyorsun. Gerçek şu Abd bizim Rusya ile sıkı diyaloğa girmemizi istemiyor Türkiye yi çok fazla da seçim öncesi sıkmak istemiyor. Bizi Nato nun yaramaz çocuğu gören Abd fazla üstümüze gelmeden arada şırada şımartıyor. Abd İç kamuoyunda dü
Halil Korkmaz 21 Haziran 2018 13:09
Sayın Yarar: PKK’nın hendek kazmasına göz mü yuman, Oslo, Habur, Dolmabahçe’de PKK ile pazarlık yapan, Amerikalı cemaate devleti teslim edip darbeye zemin hazırlayan, Barzani ile gövde gösterisi yapan, onu devlet başkanı gibi karşılayanların gidip Kandil’de PKK ile gerçekten mücadele etme ihtimali olabilir mi?
Nuri 21 Haziran 2018 21:35
0
Olabilir
KARAR OKURU 21 Haziran 2018 23:54
1
Sayin korkmaz, Hersey Barış huzur için yapildi. Ama sen bunu anlamayacak kadar muhalifsin. Bu ülke icin yapildi herşey ama karşımızdaki ihanet şebekesi, feto cüler, chp si bunu hendeklerle patlamalarla bozdular. Haa bu daha iyi oldu en azindan karanlik odalardaki düşmanlar açığa cikti. Simdi yuz yuze savaşiyoruz içimizdeki hainler temizlendikce daha da güçlü oluyoruz icimizdeki hasta hücreler alininca sende ne kadar iyi yapmislar diyeceksin. Bu ülkeden baska gidecek ulken yok bunu unutma. Suriyelilerin bir Türkiyesi vardi gidecek senin baska Türkiyen yok. UNUTMA
d 21 Haziran 2018 12:34
Gaz ile bizi uyutma kardeşim.Motor yapamayan bir ülkeye uzaya çıkarma.Yazdıklarım temenni diyebilirsin ama sınırda izinsiz uçamayan devletiz.YPG nin tayin ettiği elçiyi kabul ettik.Boş ver 600 km fıratın doğusuyani bop la kurulan ikinci israili menbicin kenarında geziyoruz
KARAR OKURU 21 Haziran 2018 10:35
Kim ne söylerse söylesin terörle mücadele istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Allaha şükür. Rabbim güvenlik güçlerimizi muvaffak eylesin. Teşekkürler.
KARAR OKURU 21 Haziran 2018 09:14
Çok fazla gaza gelmişsiniz. Milli hissiyatınızı anlıyorum ve takdir ediyorum ancak ulusal bir gazetede makale yazmak, hele ki böyle konularda makale yazmak biraz da uluslararası bilgi, anlayış ve tecrübe ister. Ne yazık ki yazılarınızda o ışık hiç görünmüyor, veya varsa da bize yansıtamıyorsunuz. Ortak milli hissiyatımızı bize bilgi olarak pazarlıyorsunuz. Tutturmuşsunuz bir teknolojik gelişme diye. Nerede o teknolojik gelişme Allah aşkına? Daha doğru dürüst bisiklet bile yapamayan bir ülkeyi kalkıp da %100 yerli helikopter yapıyoruz diye okurlarınızı
KARAR OKURU 21 Haziran 2018 10:47
5
sırf muhalefet olsun diye cevap yazmışsın ..
Abdulkadir 21 Haziran 2018 19:44
2
Deveye sormuşlar neren eğri diye. Nerem doğru ki demiş. Yazdığın yorum o hesap.
Nuri 21 Haziran 2018 21:25
0
%100 yerli helikopter sayımız %100 yerli hain sayısını geçtiği zaman inşallah inanacaksınız
KARAR OKURU 21 Haziran 2018 23:40
0
Bu tür cahiller acaba hangi sitelerde geviş getiriyor da inanmıyorlar. Türkiye Tarihinin en güçlü ve Bağımsız dönemini yaşıyor. Bunu da milli silahlarla başardı
evin 21 Haziran 2018 09:04
abd izin verdiği için bunları yapabiliyor türkiye. suriyede fıratın doğusuna sesimizi çıkarmayalım diye sus payı...
Abdulkadir 21 Haziran 2018 19:46
0
Fırat'ın batısı ve doğusu içinde oldukça net konuşuldu. Batısı neredeyse temizlendi. Doğusuna da sıra gelecek. Neden devletinize güvenip yanında olmak yerine art niyetli düşünüyorsunuz?
KARAR OKURU 21 Haziran 2018 06:31
"sozde kamp ne" sozde orgut.ya kamp kamptır örgüt örgüttür.hadi küçültmek yok saymak icin siz de parti dersin.ama siz de kamp olur mu yahu.cildirdi bu akp liler.yaranmak ya da korkudan nasil yazacaklarını bilmiyolar.oyleyse bu orgutle ilgili her nesnenin başına sözde yazalım."sozde örgüte ait sozde kampta sozde battaniye sozde piknik tüpü sozde....bulundu."komik ya.
KARAR OKURU 21 Haziran 2018 05:56
Batili medya bu Kandil operasyonunun secim icin malzeme oldugunu, ciddi bir harekat olmadigini yaziyor. 'Ust akil" in yalanlari mi, yoksa gercek mi?
KARAR OKURU 21 Haziran 2018 05:29
Mahcupyan'in makalesi neden yok bugun?
KARAR OKURU 21 Haziran 2018 01:27
surucuda anlat, roboskiyi anlat,marasi anlat, sivasi anlat,dersimi anlat,ankarayi anlat, herkes terorist.Meshut Tarihini anlat....
KARAR OKURU 21 Haziran 2018 01:24
sen ve mustafa ozturk olmasa burası birikti. evrensel olurdu.
KARAR OKURU 21 Haziran 2018 13:17
3
Mete abi çıldırtıyorsun adamları devam et durma anlat gercekleri iyice zıvanadan çıksınlar. Bu adamlar böyle yorum yaptıkça daha iyi anlıyorum meselenin aslını.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN