Back To Top
Hedef kim?

Hedef kim?

- A +

Aylardan beri bana en çok sorulan soru , PKK nın üst düzey sorumlularına karşı neden bir operasyon planlanmadığı.

Açıkçası bu söylemi çok da yerinde bir eleştiri olarak görmüyorum.

Yapılıp yapılmadığını anlamak için, son bir yıldır ödül listesinde yer alan kaç kişinin etkisiz hale getirildiğine bir bakmak gerekiyor.

Bu listelerde yer alan kişilerin etkisiz hale getirilmesi sırasında rastgele mi yoksa bilinçli bir şekilde mi operasyon yapılıyor ona da dikkatlice bakmak gerekiyor.

Son dönemde bu listede yer alan kişilere karşı yapılan operasyonlarda asla kayıp verilmiyor ve hatta darbenin nereden geldiği bile anlaşılamıyor. Bu listede yer alan kişiler, çevresinde onlarca teröristlerle dolaşmalarına rağmen kırsal alanda yapılan operasyonlarda temasa girilmeden listedeki kişilere ulaşılıyor.

Bunlar yapılırken de silahlı İHA’lardan faydalanılmıyor. İşin ayrıntılarına girmeden bunun nasıl olabildiğini anlatmaya çalışacağım. Aylar öncesinde yazdığım bir yazıda Özel Kuvvetler Komutanlığı ile Hava Kuvvetleri’nin ortak operasyon yapma yeteneğinin, YDH’lere (Yüksek Değerli Hedef ) karşı inanılmaz bir seviyeye geldiği anlatmaya çalışmıştım. İşte bu eğitim ve teknolojik devrim, casus uydu ve silahlı İHA’larımız olmamasına rağmen ABD ve İngiliz Özel Kuvvetleri seviyesine bizleri getirdi.

Son dönemde Karar gazetesinde ‘Hayalet Timler’ başlığıyla verilen haberin içeriğinde olduğu gibi arazide fark edilmeden bazı operasyonlar gerçekleştirildi. Bu operasyonlar terör örgütünün telsiz konuşmalarına da yansımaya başladı. Telsiz konuşmalarında arazide başlarını çıkardıklarında operasyona uğradıklarını söylemeye başladılar. Arazide ne bir birlik fark ettiklerini ne de İHA gördüklerini söylüyorlardı. Her hareketlerinin nasıl bu kadar rahat meydana çıktığını Kandil’deki merkez telsizine soruyorlardı. Açıkçası ‘biz ne olduğunu anlayamadık siz ağabeylerinize bir sorun’ demeye getiriyorlardı.

Ağabeyleri nasıl olduğunu anlasalar da açıkçası onların da ellerinden fazla bir şey gelmiyordu. Çünkü operasyon yapma şekli onların kısıtlarının çok da üzerindeydi. Ellerinden geldiğince silahlı İHA vermediler, anlık istihbarat paylaşıyoruz diyerek iki saatlik gecikmeyle istihbarat vermeye çalıştılar. Taarruz helikopteri satımını engellediler.  Fakat Çılgın Türkler ne yaptılar ne ettiler YDH teknolojisine ve eğitim seviyesine ulaştılar.

Şimdi yaptıkları en önemli şey, Suriye’de TSK’nın kabiliyetlerine kısıtlama getirmek için ortak hareket etmek bahanesini ileri sürmek. Türkiye’nin Suriye’deki PKK üst düzey yönetimine karşı harekete geçmesini engellemek adına her yerde kendi askerlerinin olduğunu öne sürerek alanı daraltmaya çalışmak.

PKK terör örgütünün sözde üst düzey yönetimi , Türkiye’nin yüksek değerli hedef takibinden kurtulmak için ya başka ülkelere kaçmış ya da koalisyon güçlerinin himayesinde olduğu bölgelere sığınmış durumda.

Türkiye silahlı İHA’ların envantere girmesiyle beraber açıkçası diğer kısıtlardan da kurtulmayı başaracaktır.

Önümüzdeki günlerde Kuzey Irak’taki kamplarda yapılan hayalet operasyonlarının açıklamaları muhtemelen PKK kaynakları tarafından da açıklanmaya başlayacaktır.

Türkiye’deki eylemlerin sorumlusu kişilerin akıbetini onlar bile daha fazla gizleyemeyeceklerdir. Önümüzdeki günlerde sanırım sorulacak tek soru.

‘Hedefte bugün kim var?’ olacaktır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Iso. 15 Haziran 2016 17:23
Yani sonuc ne olacak beyefendi.30 yildir ayni teraneler.herhalde bu kiyamate kadar surer sozunu sizde benimsiyorsunuz.gidin askerlere anlatin bunu.Niye milleti durmadan militarize ediyorsunuz.yazik degilmi bu fakir lerin cocuklarina erdoganin cocuklarimi oluyor.soyleyin bir hangi zenginin cocugu burada carpisiyor.Gidenler parali olanlar dahil fakir fukara cocuklari., Bunlarin sayisida her gun artiyor.yani demek istedigim kiyamete kadar bu surer .Olan fakir fukaraya olur.Bu soylemleri, savasi olumu sevdirtmeyi birakin artik.Yapmayin gunahtir.Ulke bolunecekmis diye milleti kandirmayin.yeter artik.Ulke bolundugunde fakirin ne zarari var.ama zenginin var.ama somurenin zarari var.Onlar para icin herseylerini satarlar.Bu gozukmuyormu.Yoksa gazetelere carsaf olan haberler yalanmiydi. Bakara suresini nasil kullandiklari gozukmuyormu.Sizlere bumu ogretildi askeriyede,Zenginler icin olmekmi ogretildi.Kepinizi onunuze koyup bir dusunun.
ahmetçelik 15 Haziran 2016 14:46
üst düzeyden kastedilen en üst düzeydekiler. murat karayılan ,cemil bayık,duran kalkan, mustafa karasu gibi yıllardır değişmeyen kadro. kaç başbakan kaç tane cumhurbaşkanı gelip geçti adamlar hala aynı konumdalar. onlara bir şey yapılamıyor olması can sıkıcı
fatih 13 Temmuz 2016 22:32
0
bak bahoz erdal gitti , demek varmış komutanımın bir bildiği.
Nurettin 14 Haziran 2016 04:14
Komutanım, eski bir askerinizim Hakkari'den. Yazılarınızı ve tespitlerinizi ilgiyle ve dikkatle takip ediyorum. Sizden de önemli bir hayat düsturu almıştım zamanında... Gelişen modern teknolojiyle paralel olarak terörle mücadelenin had safhaya ulaşması bizleri oldukça memnun etmektedir. Gerek Polisimiz gerek Askerimiz tüm güvenlik kuvvetlerimize güvenç ve inancımızın tam olduğunu vurgular; başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim.
KARAR OKURU 13 Haziran 2016 16:00
Suriye ve Irak'ta eksik istihbarat yüzünden bombalara engel olunamıyor.
eren demirciler 13 Haziran 2016 15:14
büyük abilerden kastınız abd rus ve avrupa . o zaman size şunu sorayım bu işin arkasında abd var ise neden incirliği kapamıyoruz neden almanlara incirlikte yer veriyoruz..ilginç dimi dostumuza kendimizi tokatlatıyoruz.......
y.burak 13 Haziran 2016 14:18
Rambo Afganistandan Kürdistana gecti yani :-) Mete yarar bey umarim ise yarar ! !
OĞUZ KILIÇARSLAN 13 Haziran 2016 14:01
İSRAİLDEKİ YAHUDİLERE HÜCUM.
A 13 Haziran 2016 11:55
40 yıldır aynı şeyi söylüyorlar
Karar takipçisi 13 Haziran 2016 06:51
Şükürler sana ya Rabbel alemin
KARAR OKURU 13 Haziran 2016 05:39
As. Allah razı olsun çok güzel bilgilendirme oldu geçen yorum dada yazmış tım askerlerimiz görevleri bittikten sonrada sahip çıkılması lazım ki başka birlikler kabmasınlar sizin söyleminiz var dış özel şirketlerin aylık 40 bin Dolar tekliflerine tanıdığınız kişilerin kabul etmediğine ve bir askerliği bitmiş askerin sakat kalmış emeklilik den yararlanamıyor Arabasını sarhoş birisine kullandırmış kendisi kullanamıyor kaza sonucu arabasını Haciz geliyor ve diğer bir askerin askerlikten sonra içsiz kaldığı önceki başarısından dolayı İlker başbuğ sahib çıktı bunun gibi belkide çokları var bu askerler bizim askerlerimiz Osmanlı zamanında yaşlanan askerleri eğitmen olarak görev verilirdi selamlar
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN