Back To Top
Nasıl bir ABD Başkanı istersiniz?

Nasıl bir ABD Başkanı istersiniz?

 - Son Güncelleme: 16.04.2018 Pazartesi 00:23
- A +

ABD, Suriye’nin kimyasal silah kullandı iddası (soruşturma sürdüğü için iddia diyelim) üzerine, yanına Fransa ve ingiltere’yi de alarak kapsamı ve süresi kısıtlı bir askeri operasyon icra etti. Bir önceki yazımda bunun nedenini yazdığım için aynı konuya girmeyeceğim ama bu saldırı sonrasında başka bir mevzuya değineceğim.

Gerçekten ABD başkanlarının nitelikleri bir plan dahilinde mi belirleniyor yoksa sadece rastlantı mı? İsterseniz başkanları bir hatırlayalım, sonra üzerine bir kaç rastlantıya değinelim.

ABD’nin Aralık 1941’de İkinci Dünya Savaşı’na katılmasından bu yana Beyaz Saray 14 başkana ev sahipliği yaptı.

Başkanlardan 7’si Demokrat, 6’sı Cumhuriyetçiydi.

Başkanlık yaptıkları dönemlerle 13 başkanın isimleri şöyle:

-1932-1945: Franklin D. Roosevelt (Demokrat). Roosevelt, 1944’te 4. kez başkan seçildi ve 1945’te yaşamını yitirdi.

-1945-1952: Harry Truman (Demokrat). ABD’nin 33. başkanı olan Truman, 1945’te yılında o zamanki başkan Roosevelt’in görev başında ölmesi sonucu başkan yardımcısıyken başkanlığa geldi. Truman, 1948’de yeniden başkan seçildi.

-1952-1960: Dwight Eisenhower (Cumhuriyetçi)

-1960-1963: John F. Kennedy (Demokrat)

-1963-1968: Lyndon Johnson (Demokrat). Kennedy’nin yardımcısı olan Johnson 1964’te yeniden başkan oldu.

-1968-1974: Richard Nixon (Cumhuriyetçi). 1972’de yeniden başkan seçildi, 1974’de Watergate skandalının patlak vermesinden sonra istifa etti.

-1974-1976: Gerald Ford (Cumhuriyetçi)

-1976-1980: Jimmy Carter (Demokrat)

-1980-1988: Ronald Reagan (Cumhuriyetçi)

-1988-1992: George Bush (Cumhuriyetçi)

-1992-2000: Bill Clinton (Demokrat)

-2000-2008: George W. Bush (Cumhuriyetçi)

-2008- 2016 : Barack Obama (Demokrat)

-2016 -        : Donald  Trump

Farkında mısınız bilmiyorum ama sert bir başkandan sonra hep imaj düzeltmek adına yumuşak gözüken başka bir başkan seçilmiş gibi gelmedi mi size de. Yine farkındaysanız ‘yumuşak gözüken’ tabirini özellikle seçerek kullandım. Çünkü yumuşak başkan dönemlerine de baktığınızda ABD politikalarında büyük değişimler yaşanmamış. Bunun en önemli delili Obama’dır. Çok eleştirdiği Bush’un savunma bakanını kendi kabinesine almıştır. Onun döneminde BOP askeri müdahalelerden daha çok vekalet savaşlarına dönmüştür. Ona rağmen Obama Nobel Barış ödülü almıştır.

***

Bugün Trump’ın çıkardığı bütün yasaların ABD anayasası tarafından red edileceğini düşünenler olabilir ama bu konuda da yanıldılar. Göçmen ve vize yasaları dahil olmak üzere hepsi anayasa mahkemesi tarafından onaylanarak geçti.

Sınıra duvar yapımına herkesin itiraz edeceği düşünüldü, ancak yine cılız bir kaç ses hariç büyük bir başkaldırı olmadı. Sınırın güvenliği milli muhafızlar tarafından sağlanacak dendi,  bu nasıl olur bile denilmedi.

Dünya ticaretinin önünü açmak için uğraşan ülke, iş aleyhine dönmeye başlayınca, imtiyaz sağlayan anlaşmalardan bir bir çekilmeye başladı ve hiç bir finans kuruluşundan tık sesi dahi gelmedi.

Rusya ile ilişkileri düzelteceğim dedi, şu anda nerdeyse savaş çıkarmak üzere, ancak karşı mahalleden bile yine ses çıkmıyor.

ABD içine dönecek dedi dünyanın içini dışına çıkardı, buna rağmen ne oluyor diyen bir barış grubu da görünmüyor .

ABD anayasasına göre ABD vatandaşlarının dinlenmesi ve izlenmesi suç kabul edilmesine rağmen sosyal medya hesaplarının bile takip edildiği ortaya çıktı.

ABD yüksek yargı kurumları devlet güvenliği kavramı üzerinden herşeyi aklamaya devam ettiler. Sorun kendi ülkelerinde olunca kimse bağımsızlık bildirgesine veya evrensel insan hakları beyannamesine atıfta bulunmadı.

Bush savaş çıkardığı halde, Obama hiç bir şey yapmadan. Nixon Watergate sıkandalı ile hatırlanır ancak bunun bile ufak kaldığı birçok skandala imza atmasına rağmen ikinci defa başkan seçildiğine göre, Trump da sanırım ikinci kez başkan seçilebilir.

Mesele görüntüde ‘bir bozan’ gibi ‘bir de yapan’ gibi başkanın seçilmesinde... gerisi sanırım hikaye...

Bize düşen de onların yap boz oyunlarını önce seyretmek ve sonra da arasından akıllıca sıyrılarak geçmek.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Güven 16 Nisan 2018 23:08
İnsan vücudunda parasempatik sinir sistemi ve sempatik sinir sistemi adlı birbirine zıt çalışan iki sistem vardır. Her ikisi de vücudun ihtiyaçlarına hizmet eder. İnceleyin. ABD'nin ne kadar bilimsel bir şekilde yönetildiğini ve bu yönetimin demokrasiyle uzaktan yakından alakası olmadığını anlarsınız.Bu sistemlerden biri silahlanma, silah şirketlerini besleyen cumhuriyetçiler birisi sağlık , altyapı, inşaat, tarım, gıda gibi barış şirketlerini besleyen demokratlar. Başkanlar sadece vitrindir.
KARAR OKURU 16 Nisan 2018 17:43
Abd=$$$$$$ gerisi masal, hikaye, tiyatro sadece $$$$$$$ ilgi alanı o da bir avuç kişide $$$$$...:))))))
D 16 Nisan 2018 14:10
Ya kulağımızı nasıl çektiler Abd ve notaya nasıl bizi yaklaştıydılar.Ne oldu menbiç ve fıratın doğuşu Bu abd kime çalişiyor
ABD'de Baskanlar kukladir,Pentagon ne derse o olur...Aha, buraya yaziyorum: yikici Trump dan sonra gelecek Baskan yapici olacak ve muhtemelen bir kadin Baskan yapilacaktir...
KARAR OKURU 16 Nisan 2018 08:19
bi de şu güncel konuda yazsaydın da ne olduğunu bilseydik.bombardimani destekliyorsundur kesin.guvenkik uzmani.
cevat karakalem 16 Nisan 2018 07:36
ABD sistemini pek anlamamisiniz Sayin Yarar.Dise dokunur kararlarin hem Senato hem de Temsilciler Meclisi'nden (ki ikisi borden Kongre denir) onay almasi gerekir ki ozellikle Senato'da bu genelde %60 destek anlamina gelir.Kisacasi Baskan;in yetkileri znnedildigi kadar genis degildir.Ayrica kabinede,dis iliskiler acisindan ornek vereyim, Baskan,Dis Isleri, Savunma,CIA, Pentagon ayri ayri guc odaklari gibi calisir ve kendi iclerinde de bir takim gruplasmalar olur.Cok grift bir yapidir.Bu konuda Kissinger'in Vietnem Savasi donemini anlatan anilari cok guzel bir kaynakdir.
Köroğlu 16 Nisan 2018 18:51
0
Bu iyi bir sistem. Riski düşürüyor.
KARAR OKURU 16 Nisan 2018 04:43
Amerikayi Amerikan başkanları yönetmez amerikayi Amerikan müesses nizamını veya derin devletini ele geçirmiş siyonist ve hıristiyan siyonist yani evanjelist ultra zengin veya kodoman elitlerin yönetir ve Amerikan derin devletinin politikalarına uygun olarak vitrine koymak için başkanlar getirilir
Has Parti 16 Nisan 2018 01:43
Madem yazınızda geçirdiniz bir gün şu Bop'u mu anlatsanız, galiba bildiğiniz bir şeyler var.
KARAR OKURU 16 Nisan 2018 01:41
Kennedy gibi bir Demokrat'a tüm dünya hasret. Keneddy 300 sayfalik bir kitabi iki saatte okuyup anlayabilen ve insanî degerlerini muhafaza edebilmis karekter sahibi bir insandi. Tarihi ve cografyayi iyi bilen evrensel bir siyasetciydi. Bir benzeri bizde ortaya cikti Adnan Menderes... Ne acidir ki iki dahi Demokrat zat onbinlerce Peygamberi kütür kütür kesen fitne fesat üreten bir millet (ve onlarin yalakalari) tarafindan biri kursunlanarak katledildi digeri asilarak sehit edildi.
Misafir 16 Nisan 2018 01:25
ABD her ulke gibi is vatan meselesi oldugu zaman gerisi teferuattiri uyguluyor.Elbette kendi sinirlarini koruyacak...Elbette kendi sanayii ni isadamini ciftcisini hayvancisini vb.uretim unsurlarini koruyacak. ABD Meksika sinirina Elbette Duvar yapacak.Bunu yakin da Avrupa da yapacak.Artik Gelismis Ulkeler Kendilerini gocmenlere karsi daha sert olacak. Dunya nufusu hizla artiyor.Gocler cogaliyor. Trump Meksikadan gelen Gocmenlere karsi duvar yaparken Amerikadaki MeksikalilarTrumpa oy verdi.Her gocmenlere daha ucuz emek d emek issizlik demek.Fazla Duygusalliga gerek yok.Trump Dogru yolda....
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN