Back To Top
S-400 mü yoksa F-35 mi ?

S-400 mü yoksa F-35 mi ?

- A +

Türkiye’nin savunma kabiliyetini artırmak için yaptığı çeşitlendirme faaliyetleri ABD tarafından şiddetli bir şekilde karşılık görüyor. Bütün toplum ‘bu S-400 neymiş be kardeşim. Bir müttefik! Neden bu kadar çıldırmış olabilir’ diyor. Bu savunma sistemi neymiş basitçe konuşalım.

S-400 Yüksek irtifa hava ve füze savunma sistemidir.  S-400 broşür bilgisinde olduğu gibi irtifa sınırı 30 km dir. Sistem özellikleri dolayısıyla hem alçak hem orta hemde yüksek irtifa hava ve füze savunması yapabilmektedir. Seyir füzelerine karşı etkin koruma yapan en önemli sistemlerden birisi olarak nitelendirilebilir. Adı üzerinde olduğu gibi bir savunma sistemidir. Peki bir savunma sistemi müttefikleri neden bu kadar kızdırır? Aslında hepimizi alarma geçiren soruda bu olmalıdır. 

İkinci alarm sebebi de ABD nin bu sistemi almak için gösterdiğimiz gayreti engellemek için kullandığı üslup ve yöntem seçimleridir. Dışişleri ve savunma bakanları S-400 alımından Türkiye’yi vazgeçirmek için diplomatik baskı uyguladıklarını ve yaptırım kararları alacaklarını basın yolu ile Türkiye’ye iletmeyi seçmeleridir.  

Bunu bir adım daha ileri götürüp Türkiye’nin proje ortağı  olduğu F 35 projesinden çıkarma istekleridir. Bunun ilk adımı temsilciler meclisinde kabul edilmiştir. F-35 alımına engel gibi sunulan raporun içeriği aslında daha ağır ifadeler barındırmaktadır. 

***

“Bu adımın ( S-400 alımı )NATO’daki ortak çalışabilirliği ve ABD ile Türkiye arasındaki ikili anlaşmaları da etkileyebileceği savunuluyor.”

Ayrıca tasarıda savunma bakanlığından bir rapor talep ediliyor. Bu rapor içerik olarak üslerin durumu ve bütün silah sistemlerinin geleceğini ile ilgili kapsamlı bir çalışma olması açısından dikkat çekiyor. 

Tasarıda, raporda ele alınacak silah sistemleri, F-35 tipi beşinci nesil savaş uçağı, Patriot hava savunma sistemleri, Chinook tipi ağır nakliye helikopteri, AH-1 tipi Kobra ve H-60 Black Hawk tipi helikopterleri ile F-16 uçakları şeklinde listeliyor.

“Tasarıda söz konusu rapor tamamlanmadan Savunma Bakanlığı’nın Türkiye’ye Kongre’nin onayına tabii herhangi bir dış silah satışına onay veremeyeceği şeklinde bir sınırlama getiriliyor.”

Tasarı eğer yasallaşırsa aslında tek sorun f-35 ile ilgili olmayacak. Kapsamlı bir gizli ambargoyu da kapsayacak gibi gözüküyor. 

***

Sorun S-400 mü yoksa F-35 mi seçelim noktasını çoktan geçmiştir. ABD nin talepleri nezaket ve NATO kapsamındaki müttefiklik isteklerini de aşmıştır. 

Bugünkü talepleri yalnızca bir silah sisteminin seçilmesi ile ilgili değildir. Bu Türkiye’nin dış politikada ki seçimleriyle de ilgilidir. Bu nedenle olaya yalnızca bir güvenlik kavramı ile bakamayız. 

Sedat Ergin bir yazısında Bülent Ecevit döneminde alınan silah ambargosu ile ilgili olarak: “ABD’nin olumsuz tutumunun gerisinde ‘‘solcu’’ çizgisine duyduğu güvensizliğin yanı sıra, Ecevit’in dış politikada ABD’ye rağmen attığı bazı adımların, girdiği bağımsız bir çizgi arayışının rolü yadsınamaz.’ yazmıştır. 

Evet sorun hep Türkiye’nin bağımsız çizgi arayışı olmuştur. Buna kim yeltenirse de ABD’nin hedefine konmuştur. Bu hedefe konmaya rağmen Bağımsız çizgi seçenlerden Allah razı olsun ... 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Donno Trumpet 30 Mayıs 2018 03:08
Gerek ABD ve gerekse Rusya Turkiye'nin jeopolitiginden dogan hem ABD hem de Rusya ile iyi gecinme politikasini arada da AB'ye goz kirpma politikasini buyuk bir saygi ve derin bir empati duygusuyla karsiliyor ve f35 , s400 satiyorlar. Baska ne olacakti ki? Bir de su Suriyeli multecileri artik ulkelerine geri gonderme konusunda ABD, Rusya ve AB empati yapsa tadindan yenilmez bu dunyanin.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2018 18:11
İkisi de alınacak. Bedava mı veriyorlar.Parasıyla değil mi? Seve, seve verecekler....
Abdulkadir 29 Mayıs 2018 17:50
ABD ile savaşır mıyız? PYD gibi PKK nın makyajlanmış örgütleri ile zaten savaşıyoruz. Bir de bunlara bir devlet kurulduğunu düşünün. Terör örgütü iken binlerce tır silah yığan ABD, yarın bir gün tank, uçak ve füze de verecektir. Ve senin payına da savaşıp zayıf düşmek, ABD'ye mahkum kalmak olacak. Allah c.c. korusun tabi! Devletimiz oynana oyunları görüyor.
Balkan 29 Mayıs 2018 10:40
Bir adım geri atamayız.Tam Bağımsız Türkiye yolunda İLERİ ! (Sorunun cevabına gelince bugün S-400 )
B 29 Mayıs 2018 08:04
Fırat'ın doğusuna yapılacak bir harekatta kısa, orta, uzun hava savunma sistemlerine sahip olmak şarttır. Bunlar korkut gibi kısa menzilli uçaksavar mermısi atan araçlar, yine kısa menzilli Hisar A füzesi, Orta menzilli olarak; ya hisar O'yu hızlıca geliştireceğiz yada Panstir gibi bir orta menzilli füzeyi ithal edeceğiz. Uzun menzilli olarak'da S-400 alma durumundayız. İki tehlike kalırdı, birincisi mayınlar, ikincisi tanksavar füzeleri, bunlara da bir çözüm bulunursa elimizi kolumuzu sallayarak istediğimiz yere girerdik.Hava sahasının açılması sorunu kalm
Mehmet Yucesoy 29 Mayıs 2018 07:26
Sayin Yarar, Sorun S400 savunma fuzeleri degil. Bu sistemlere ait radarlar. Su an ulkemizin hava sahasi kullanilarak kac tane gizli operasyon gerceklesiyor bilmiyoruz. Bu radarlar sayesinde hava sahamizi kontrol edebilecegiz. Yoksa Amerika'da biliyor bizim bu fuzeleri belki hic kullanmayacagimizi. Bu fuzelerin kullanilma ihtimali oldukca dusuk ama Radarlar 7/24 hizmette olacak, ucak, helikopter, IHA, SIHA ne varsa uzerimizde gezen ortaya cikacak.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2018 17:46
0
Bu söylediğiniz doğru ama eksik. Asıl önemli olan Türkiye'nin herhangi bir uçak ve füze saldırısında kendisini koruyabilecek kabiliyete sahip olması.
B 29 Mayıs 2018 01:34
Türkiye'nin elinde şu anda hava savunması olarak sadece kaideye monteli stinger vardır. Hisar A seri üretime geçmedi. Hisar O da daha geliştiriliyor. Yine kısa menzilli klasik uçaksavar mermisi atan korkut adlı araç da envantere girmiş değil. Biz resmen bu konuyu iyice sallamışız. S- 400 şu manaya geliyor. Türkiye'yi artık havadan bir füze ile yada bir bombardıman uçağı ile vuramazsınız. Irak'ta yaptığınız gibi.Orta menzilli hava savunması da yok bu arada onuda belirtelim. Buda Rusya'dan alınabilir. Panstir füzesinden bahsediyorum. Bunlar acildir. Uçak acil d
Nuri 28 Mayıs 2018 21:55
Gençler neredeydiniz ya :) mete yararın gerçek takipçileri yeni buldu galiba burasını.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2018 20:47
Bağımsız bir çizgi çizmek için güçlü olmanız lazım. Türkiye ciddi problemleri olan bir ülke. Ayrıca bağımsız bir çizgi izlemiyoruz. Rusya gibi Ukrayna’yı Kırımı Suriye’yi işgal etmiş bir ülkenin kucağına düşüyoruz. Kars ve Ardahan’da hak iddialarından da vazgeçmiş değiller. Ayrıca biz neden Natodayız unuttuk galiba. Yoksa Rusya’yı ülkemize davet etmeyi mi düşünüyoruz. 100 yıl önce Yeşilköy’e kadar işgal ettiklerini de unutmayın. Kısa öngörülerle analiz yaptığınızı zannediyorsunuz. Biraz tarih öğrenin.
osman gundogdu 28 Mayıs 2018 19:36
adamlar bixim hava savunma sistemine sahip olmamizi istemiyor asil mesele bu.qsil meseleyi qnlamassak yorumlarda boguluruz.bir orne vermek istiyorum.15 temmuzda f16 lar devlet baskanimizin ucagini vurmak icin havalandi demi.peki bu f16 lari neden engelleyemedik cunku hava savunma yok.yarin 3-5 dusman ucagi atom bombalariyla saldirsa nasil engellenece.suan hava saldarilarina karsi yalnizca f16 kaldirabiliyoruz.peki hep boylemi olsun.bence s400 ilk adim olmali en az 3-4 cesit ve yerli uretimle beraber demir kubbe benzeri sistemi mutlaka kurmaliyiz..
osman gundogdu 28 Mayıs 2018 18:40
bi konuda geri adim attirirlarsa arkasi gelmez.kararinda sabit olacaksin.en son 1683 viyana kusatmasinda kirim hani murat giray osmanliya bir ders vereyim diye yardima gelmedi.ordaki bir geri adim 1900 lerdeki sakarya savasina yani son noktaya kadar surdu.bununn otesi berisi yok.ayni sekilde meclis secimlerinde hukumete ders vereyim derken devleti kilitlemek gibi mesela..
KARAR OKURU 28 Mayıs 2018 18:28
bugun s400 alma der yarin rusyayla iliskiyi kes gaz alma der.geri adim atmak yok.en son geri adimi viyanada attik solugu sakaryada aldik....
KARAR OKURU 28 Mayıs 2018 14:07
Hınç
KARAR OKURU 28 Mayıs 2018 11:01
Konu hep bizim önümüzü kapatmaya calisan bati kafasiyla ele aliniyor. Rus uzmanlar gelecek s400 ü cogunlugu abd mensegli silah sistemlerine entegre edecek. Bunu yapabilmek icin önce varolan sistemleri anlamalari gerekmezmi? Buna abd dahil bu silah sistemlerini kullanan tüm ülkeler hakli olarak karsi cikar. Öyle basit isler degil cok ciddi sonuclari olacak bir karar. Sadece f35 degil varolan silah sistemleri bile bu ise karsi cikmak icin yeterli bahane.
Y 28 Mayıs 2018 13:03
1
O zaman Yunanistan S300 nasil entegre etti diyo sorarim
KARAR OKURU 28 Mayıs 2018 20:49
1
S300 ler depoda kullanmadı Yunanistan
Abdulkadir 29 Mayıs 2018 17:52
0
Kim diyor depoda diye? Yunanistan S300 alınca neden kimseden tek bir ses çıkmadı? Çünkü Türkiye'ye karşı alınmıştı.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2018 10:34
Dünyaya hükmetmeye çalışan ABD'nin bizide boyunduruğu altına almaya çalışması ve bunun için çeşitli yollardan sürekli çabalaması evet S-400 F-35 ler hakkında gerek basndan gerekse sizin sayenizde bilgi sahibi olduk özelllikle S-400 ler muhteşem savunma sistemi inanılmaz bir şey sanırım ABD'yi çok ürkütmüş olacak ki sürekli engel çıkarma peşinde sayi bu ABD neyin peşinde demeden de edemiyor insan ABD ve yaptırımlarına boyun eğmeyen bağımsız Türkiye sizin de belirttiğiniz gibi bunun sürdürmüş olduğumuz dış politikayla çok ilgisi var.Rabbime
KARAR OKURU 28 Mayıs 2018 10:34
S400'leri aldın, kime karşı kullanabilirsin? "Müttefiki" olduğun Nato veya özelde ABD' ye karşı, değil mi? Bu durumda ABD' nin f35leri teslimde gözden geçirmesinin veya bize diğer yüksek teknoloji silahları satmasını askıya alması ABD için çok tutarlı bir adım değil midir? Bütün bunlardan kurtulmak için önce bilimsel araştırmalar ve yazılım teknolojisinde lider olmak lazım. Bilimsel ve teknolojik background'dan aldığınız güçle ekonomi, askeri ve siyasi güç haline gelebilirsiniz. Tek kalıcı kurtuluş umudumuz bu. Duyguları değil aklı öncelemek laz
KARAR OKURU 28 Mayıs 2018 11:35
1
dostum sen mevzuyu anlamamışsın.s 400 füze savunma sistemidir.füze saldırı sistemi değil..
Tarık Selim 28 Mayıs 2018 11:56
2
Okuduğunu anlama 'backgroundu' eksik galiba sizde. '...kime karşı kullanabilirsin?...' Bahsi geçen sistem bir savunma sistemi, yani kimseye karşı değil. Sadece bize karşı bir saldırıyı savuşturmak için.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2018 14:20
1
11:35 ve 11:56" ... karşı kullanabilirsin" i neden savunma anlamında değil de "saldırı" anlamında manalar yükleme çabasındasınız. Savunma da yapsan saldırı da yapsan kullanmış olmuyor musun? Bu savunma füzelerini kullandığımızda Rusya'ya mı yoksa Abd'ye mi karşı kullanacağız? Haklı haksız ayrı bir konu ama hem Abd'yi düşman (ki bize düşmandır) göreceksiniz hem de elin oğlu silah vermeyince de sitem edeceksiniz.
Abdulkadir 29 Mayıs 2018 17:58
1
Yunanistan'da bir Nato ortağı. S300 aldı diye kimse ağzını açmadı. ABD şu an Suriye'de bir PKK devleti kurmaya çalışıyor. Binlerce tır silah veren yarın uçak ve füze de verir. Ki böyle bir şey olursa sende olmayan silahları da verecektir.
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 14:00
0
Abdülkadir, olası güvenlik tehditlerine karşı hazırlık yapmak, tedbir almak hem doğrudur hem de iyidir. S300 alan Yunanistan değil, G.Kıbrıs Rum kesimi. Türkiyenin haklı itirazı ve çabaları sonucu operasyonel olamadan Girite sonrada depoya kaldırıldı diye Medyada Murat Yetkin yazmıştı.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2018 10:12
Eğer futbol oynuyorsanız ben istediğimde topu elle oynarım diyemezsiniz. NATO üyesi olmanın, NATO nun karar mekanizmasında yer almanın, NATO nun koruyucu şemsiyesi altında yer almanın da bi kuralı var. Futbol oynuyorsanız elle oynamayacaksınız, elle oynayacaksanız futbol oynamayacaksınız.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2018 12:56
0
Ee o zaman NATO veya abd niye patriot hava savunma sistemini vermedi ve vermiyor. Guneyden teröristlerin attığı fuzelerle yüzlerce vatandaş hayatını kaybetmedi mi siz turkiyeden mi yoksa emperyalistlerden yana mısınız allahaskina
samim 28 Mayıs 2018 13:00
0
ASıl siz anlamamış olabilirmisiniz ? Zira sistem kurulduğunda nato uçaklarının ısı imzalarınıda sisteme yüklemek gerekmiyecek mi ?
KARAR OKURU 28 Mayıs 2018 13:06
1
NATO üyesi Yunanistan da S300 sistemleri mevcut onlara neden ses çıkarılmadı?
oozden700@gmail.com 28 Mayıs 2018 15:13
1
Yunanistan NATO üyesi değil mi? S 300 kullanıyorlardı.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2018 18:31
1
kardedim 15 temmuzda nato bize tankla tppla saldirdi.ne natosu ne muttrfikligi ne kurali.suan savastayiz ortada natomuttefikligimi kaldi.
D 28 Mayıs 2018 09:48
Aselsan satılıyor milli olarak kalır mı acaba.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2018 10:29
1
Halka arz ile satılma arasındaki farkı bir araştırın bence.
Abdulkadir 30 Mayıs 2018 12:02
0
Sosyal medyada bir satılıyor havası... Allah'tan millet fitneciler kadar cahil değil.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2018 05:33
Defahat ile pek çok yerde uzun uzun yazdım ama burada özetle tek bir soru sorarak fikrimi anlatmaya çalışayım eğer bir ülkeye hava saldırısı planiniz yok ise neden o ülkenin sizin sisteminize uyumlu olmayan hava savunma sistemi edinmesi sizi rahatsız etsin ? Yunanistan'ın aldığı S300 ler neden rahatsız etmemiştir natoyu ve amerikayi ? ayrıca eğer bir ülkeye saldırı planınız yok ise aynı ittifak içinde iken natoda iken neden o ülkeye silah ambargosu koyarsiniz?
KARAR OKURU 28 Mayıs 2018 10:02
4
Yunanistan S300 almadı. Kıbrıs Rum kesimi kendini Türkiye ye karşı korumak için S300 leri aldı. Batının baskısıyla kullanamadılar. Maddi destek olsun diye bunları Yunanlılar rumlardan satın aldılar ve bir depoda çürümeye terk ettiler. O sistemler yunanlılar tarafından tek bir gün bile faal hale getirilmedi. Depoda çürüyen sistemler NATOyu neden rahatsız etsin ki.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2018 12:07
1
HaYırdır yunanlıların kullanmadığını nerden çıkartıyorsun. Egede f16 uçaklarımıza s300 radarlarından kilitleme yapılıyor boş konuşuyorsun
KARAR OKURU 29 Mayıs 2018 08:48
0
F 35 in üstünlüğü radara yakalanmamasıdır.Tüm hava savunma sistemleri gibi S 400 de radarla çalışır...Sen S 400 ü ve F 35 i aynı anda nasıl kullanacaksın akıllım..İki sistemi entegre edeceksin ki kullanabilesin..Bu durumda ise Ruslar, F 35 in tüm teknolojik sırlarına vakıf olur.ABD salak mı.Biz ya F 35 ten yada S 400 den vazgeçeceğiz olanda bizim kapora ve itibarımıza olacak...
B 29 Mayıs 2018 08:48
0
Sayın karar okuru, püf noktasını yakalamışsın. Türkiye'ye bir hava saldırısı yapmak bayağı bir cesaret işi olmakla beraber içimizden çıkan fetocular vasıtasıyla bunu yaptılar. Tabi saldırıyı ABD sahiplenmedi. Kalın kafalı müttefik ayağına yattı. Sizinde dediğiniz gibi Türkiye'ye bir hava saldırısı, ABD ve Avrupa'daki çetesinin elinde bir seçenek olarak kullanılmak üzere bekliyor. Rahatsızlığın bir kısmı da buradan.
Sungur 28 Mayıs 2018 04:08
Mete bey çaktırmadan el altından mic yada sukhoi de alalım,birde şu yerli uçak projesini hızlandıralım nasıl olsa proje ortağıyız gövdesi de burda üretiliyo f35 in,zaten verseler ne olacak yazılım kilitlerini asla açmayacaklar biz kendimizinkini yapmaya bakalım.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2018 02:18
Olayi sadece abd ye ragmen karar alabilme baglaminda degerlendirirseniz haklisiniz. Ama ise birde rusya mi natomu ekseninde bakin. Rusya yakin ve uzun vadede bölgedeki cikarlarimizla catisma ihtimali gayet yüksek ve yakin tarihten bilinecegi üzere bize ve bölgedeki ülkelere en cok saldirgan politika ürete ülke. Ayrica konuyu güncel siyasi atmosfer disinde ele alabilirseniz abd nin gelismis silah sistemlerini ortasina en önemli rakibinin silah sistemini monte etmek büyük bir güvenlik riski olusturur. Bu anlamda abd nin endiseleri yersiz degil. Bu is istedigimi yaparim denilecek kada
KARAR OKURU 28 Mayıs 2018 08:58
0
Rusya ile kısa yada uzun vadede çatışma olasılığımız var ancak ABD ile hali hazırda catisiyoruz zaten. Sonuçta cesitlilikten dezavantaj değil avantaj doğar.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2018 10:30
2
Abd ile catismamiz dolayli ve düsük yogunluklu rusyanin ukrayna kirim, gürcistan, cecenistan da yaptiklarina bakinca insan tirsmiyor degil. Bu beladan bizi uzk tutan tek sey nato unutmaylim.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2018 00:21
F-35’i Amerika’ya, S-400’ü de Rusya’ya satmayalım.
Nuri 27 Mayıs 2018 23:46
S 400 etkili bir silah sistemi olmasının yanında dediğiniz gibi Türkiye'nin artık birilerine rağmen karar alıp irade gösterebilmesi açısından önemli. Bu arada Roketsanın kısa ve orta menzil hava savunma füzesi ürettiğini, ASELSAN, ROKETSAN, TÜBİTAK SAGE iş ortaklığında yürütülen milli Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi projesi HİSAR U'nun devam ettiğini belirtelim.
KARAR OKURU 27 Mayıs 2018 23:11
Bizim hedefimiz teknolojide Japonya gibi bir bagimsizlik olmali. Türkiye'nin kendisine yaptirim uygulayanlara karsi yaptirim uygulamak icin herzaman strateji üretebilme yetisi olmalidir. Orda Israil oldukca ABD Türkiye'ye gebe! Bunu Türkiye iyi kullansin. Israil'in ticaret tuzagina da düsmesin.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2018 10:24
0
japonya mı bağımsız? teknolojisinin kontrolü yüzünden 2 atom bombası yemiş olabilir mi?
KARAR OKURU 28 Mayıs 2018 12:01
0
Hiçbir ülke teknolojide bağımsız değildir.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2018 18:40
0
Japonya sanıldığının aksine abd ye en bağımlı ülkelerden biridir. Amerika'nın izni olmadan el bombası yapamazlar.. bugün arap dünyası abd ye karşı nasılsa Japonya da öyledir.. Japonya nin bazı kentlerinde abd askerleri askeri araçlarla devriye gezer...
KARAR OKURU 30 Mayıs 2018 02:35
0
Bagimsiz derken sunu kastediyorum: IHA ve SIHA teknolojisinde artik baska bir ülkeye muhtacmiyiz? Hayir! Peki diger ülkelerin iznini beklemek zorundamiyiz? Hayir! Sirf kendi özgür irademizle IHA ve SIHAlarimizi üretiyoruz... Ister 10larca isterse yüzlerce ve ihracat icin binlerce. Bize DUR yapamazsin diyecek var mi? Yok. Iste hicbiryere bagli olmamak BAGIMSIZLIK!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN